BALANS VAN TWINTIG TAAK: van Hitler tot Adenauer, van afbraak en oorlog tot opbouw Cambodja bejubelt zijn Koningspaar In liet telefoonboek van Kingston staan talrijke Nederlandse namen In periode 1949-1959kregen Westduitsers welvaartnieuwe moraal en een nieuwe hoop Van Hemelrijck (Kongo) slechts matig tevreden over compromis Kroonprinses zal bemerkendat men ons land niet is vergeten boter is niet te vervangen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 september 1959 Derde blad no. 29838 Wie had de schuld? Eerste vijf dominees studeerden in Leiden Actie tot behoud Standbeeld van Henry Hudson te Kingston. Prinses Beatrix zal hier voor op 18 september een krans lelght het lichaam van Garardus Duyc- kirick van New York. Gestorven July 27 anno 1747. Out 51 jaars. Hij is well ge storven maar syn leven is met Chris tus verborgen in God". Die spelling „well" voor het Neder landse „wel" is waarschijnlijk onder invloed van het Engels en „ver borgen" zal waarschijnlijk wel staan voor „geborgen",, dat men in de spreektaal niet meer kende. Voor Leiden Dominee Oudemool, de predikant van deze gemeente, zal aan de Prinses een aantal boeken overhandigen, die be trekking hebben op de Nederlandse invloed in deze streek. Dit is een ge schenk van grote waarde en de do minee zal aan de Prinses verzoeken, deze boeken te schenken aan de Leidse Universiteit. Zeer van pas, want de eerste vijf dominees van deze gemeente hebben in Leiden ge studeerd! In Kingston zal de Prinses lunchen met twaalf studenten uit deze streek, (Van onze correspondent in Bonn) Deze reeds herfstige eerste dagen van september zijn in West- Duitsland geladen met herinneringen aan twee andere september maanden. Op 1 september 1939, nu twintig jaar geleden, verkondigde Hitler in de Rijksdag te Berlijn: „Sedert 5.45 uur wordt er terugge schoten". Het was de infame leugen over de verantwoordelijkheid voor de oorlog met Polen, die nauwelijks verhulde wie de volle schuld droeg voor de tweede wereldoorlog, voor een massamoord zonder weerga in de geschiedenis en voor de ondergang van een staat. Op 7 september 1949, tien jaar geleden, begon men met het zetten van een definitieve streep onder dit verschrikkelijke verleden der Duitsers: toen werd in Bonn namelijk het parlement van de Duitse Bondsrepubliek geconstitueerd. Vijf dagen later koos men prof. Heuss tot president. Op 15 september werd dr. Konrad Adenauer gekozen tot eerste Bondskanselier van West-Duitsland. De opbouw uit as en puin, uit morele dieptepunten en economisch verval kon beginnen. Neurenberg, de rassenhaat, de groeiende legerkracht, de dreigementen van de „Führer", in Rusland: de neiging om nazi-Duitsland tegen het Westen te la ten doodvechten en omgekeerd. Op 23 augustus 1939 sloten Moskou en Berlijn een niet-aanvalsverdrag, dat het Hitier gemakkelijk maakte het weerloze Polen te overvallen. Stalin leverde Duitsland daarenboven levensmiddelen en grond stoffen, olie, metalen, rubber Nog heel lang zal de wrok tegen Duitsers blijven bestaan De twintig jaren van het einde van de eerste wereldoorlog in 1919 tot het tot het begin van de tweede, in 1939, vormen wel een scherp contrast tot de twee decennia, die liggen tussen die eerste september 1939 en september 1959. De jaren '20 en '30 waren, voor wat Duitsland betreft, geladen met span ning. Er heerste politieke onzekerheid, inflatie was over het land gegaan, een politieke chaos kwam er overheen, die de wereld tegen Duitsland in het harnas joeg toen Hitier en zijn benden in 1933 aan de macht kwamen. Het Europa van twintig jaar geleden had nauwelijks de economische wereldcrisis overwonnen: in Frankrijk het Volksfront-experiment, in Engeland nog altijd gedachten aan isolement, in Italië Mussolini, in Spanje de zege van Franco, die weinigen iets zei, in Duitsland de partijdagen van Dompteur van Europa Twee dagen na deze overval op Polen verklaarden, op 3 september 1939, En geland en Frankrijk Duitsland de oor log. Daarmee was een periode afgeslo ten, waarin Hitier zoals hij eens heeft verklaard tegen de dochter van Musso lini, gravin Ciano zich had gevoeld als een dompteur in het Europese cir cus. Hij had het leger opgebouwd, het Rijnland bezet. Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije van de landkaart geveegd, met Stalin een pact gesloten, de Polen om der wille van Danzig, West-Pruisen en Po sen onderworpen de leeuwentemmer was op het toppunt van zijn macht. Twee dagen later schrok hij, zo heeft Cambodjanen uit het gehele land, zo wel burgers als militairen, hebben woensdag de Koning en Koningin van Cambodja in een massale betoging bui ten het paleis te Pnompenh toegejuicht Koning Norodom Foeramarit en Ko ningin Kossamak Nearikeak verschenen op het balkon van het paleis met hun zoon. Premier Prins Sihanoek, om het huldebetoon in ontvangst te nemen. De Koning en Koningin zijn maandag op het nippertje aan de dood ontsnapt toen een bom in een pakje waarop stond „van een vriend in Hongkong" ontplofte terwijl het pakje door Prins Vakrivan, waarnemend chef van het protocol, werd opengemaakt. De Prins en een lakei ver loren het leven. De Cambodjaanse politie zegt over zeer duidelijke aanwijzingen te beschik ken omtrent degenen die de bomaanslag hebben beraamd. Een speciale veiligheidsagent bij het bureau van de premier had een brief d.d. 9 augustus ontvangen waarin hem werd aangeraden de dienst te verlaten „daar wij op het punt staan hem en zijn hele gezin uit de weg te ruimen". De brief was ondertekend door „de vrije Cambodjaanse beweging", een in Siam gevestigde organisatie die onder leiding zou staan van een zekere Son Ngoc- thanh. Volgens een mededeling van de Cam bodjaanse regering heeft een Chinees zondag aan de woning van Prins Vakri van twee pakjes afgegeven, een voor de Prins en een voor de Koningin. men uit zijn omgeving verteld, toen hij de Britse oorlogsverklaring ontving, want Duitslands economie noch zijn le ger was toen in staat een wereldoorolg te ondergaan.... In de „Blitzoorlog" van 1939 en 1940 stak dan ook de kiem van de verschrikkelijke nederlaag van 1945, omdat Hitler via die tactiek een vergeefse strijd met de tijd moest voe ren. De tijd stond echter aan de kant van zijn tegenstanders. Troost bij „der Alte" In deze zelfde dagen vol herinnerin gen aan 1939 kan de gemiddelde West duitser troost vinden in andere herin neringen, die hem vertellen over het ontstaan en de opgang van de staat, waarin hij thans leeft als een vrij man, genietend van een grote mate van wel vaart. De periode-Hitier ligt voor hem reeds in een verleden, waarvan de ge schiedenisleraren op de scholen overi gens zo weinig mogelijk willen vertellen! Het tijdvak-Adenauer gaf hem de eerste kiemen alsmede de volle vruchten van een nooit gedachte welvaart. De Westduitse economie investeerde in Adenauers tijdperk voor 150 miljard mark in kapitaalgoederen. In de periode 19471959 liep het aantal werkende mensen op van 13,5 tot 19 miljoen. De export breidde zich uit van een waarde van 4,5 miljard mark tot 25 miljard. De spaargelden stegen van 1,5 miljard tot 20 miljard mark. De goud- en deviezen reserves in de kelders van de Bundes bank te Frankfort hebben thans een waarde van 20 miljard mark.... het nationaal inkomen schat men op 160 miljard mark. En zo men de groei van 'n staat niet wil aflezen uit economische factoren, dan denke men aan Eisenhowers bezoek aan Bonn. Aan de vooraanstaande plaats van de Bondsrepubliek in de NAVO, de Europese lichamen, op sportgebied, als partner op handelsterrein van Afri kaanse en Aziatische landen. Met dit alles heeft de Bondsrepubliek, hebben de mannen rond Adenauer alsmede de oppositie het verleden niet uitgewist. Zij begonnen in september 1949, tien jaar geleden, Hitiers erfenis te aanvaarden. Zij zijn nu zover, dat de wereld een 6cherp onderscheid weet te maken tus sen het Duitsland, dat Europa in rouw dompelde, en het Duitsland dat men kort met „Bonn" omschrijft. Blijvende wrok In tien jaar Duitse Bondsrepubliek heeft men letterlijk een nieuwe staat geschapen. Misschien heeft men ook wel een nieuw volk, een nieuw Duit-s volk, gecreëerd, ook al vergeet geen West europeaan uit de voormalige bezette ge bieden de periode 19391945 en al rea- (Van onze correspondent in Bonn) Ter gelegenheid van de eerste september de dag waarop twin tig jaar geleden Hitier de tweede wereldoorlog ontketende heeft men in de Bondsrepubliek een opi nie-onderzoek ingesteld naar de mening van de Westduitsers over de schuld aan die oorlog. In 1951 meende slechts 31 procent van de Westduitsers, dat Duitsland daar voor ten volle verantwoordelijk was geweest. In 1955 was het reeds 43 procent. Thans is 50 procent van de Westduitsers overtuigd van de Duitse schuld aan de tweede we reldoorlog. De andere helft bestaat uit 11 procent, die nog altijd de geallieer den als Engeland en Frankrijk de schuld geeft, uit 10 procent, die de schuld verdeelt over Duitsland en de Geallieerden, uit 19 procent die het niet weet, en tenslotte uit 10 procent, die zich van de vraag af maakt met antwoorden als „kwes tie van noodlot" of „het was de schuld van het internationale ka pitalisme". geert ook elk van die Euorpeanen snel en hartstochtelijk als er in de Bondsre- publieke tekenen opdoemen, die wijzen op het nazi-verleden. Het zal generaties duren vooraleer in Europa het ressen timent tegen „de" Duitser in het alge meen zal zijn opgehouden te bestaan, zo goed als het generaties zal duren voor men de laatste gedachte aan zgn. wel daden van het nazisme heeft uitgeroeid. Zo goed als de ellende, die op 1 sep tember 1939 losbarstte, in grote mate het gevolg was van het drijven van één man, Hitier. zo is het in zeer grote mate het gevolg van het werk van één man, dat Duitsland na de oorlog in de we reld een naam werd met. een goede klank: Adenauer. Zijn politieke tegen standers in Bonn, noch zij die zich in het buitenland plegen te verwonderen over zijn buitenlandse politiek in het algemeen, zullen er onderuit kunnen ko men dat deze thans 83-jarige wie niets menselijks vreemd schijnt te zijn beschouwd moet worden als de expo nent van de Duitse wederopbouw op economisch, politiek en moreel gebied. Er is ongetwijfeld sprake van een tijd vak-Adenauer van 1949-1959. Zo goed als het niet mogelijk is, waar het een verleden vol ellende en wreedheid be treft, de naam Hitier te vergeten, daar zal het onmogelijk zijn te denken aan de naam Adenauer, de naam van „der Alte", waar het Duitslands herrijzenis aangaat. De twintig jaren van 1919 tot 1939, die zo verwarrend waren in Duitsland zelf, de tien jaren van 1939 tot 1949 die vol ellende en dieptepunten voor de Duitsers waren zij worden thans overschaduwd door de periode-Ade nauer van de laatste tien jaren, die dit soms zo raadselachtige, zeker niet steeds sympathieke, volk welvaart, een nieuw geweten, een nieuwe mo raal, een nieuwe hoop voor de toe komst heeft gegeven! Bekendmaking in Brussel als antivoord aan de zeer ongeduldige Afrikaanse leiders De Belgische regering blijft trouw aan haar verklaring van januari j.l., waarin zij de geleidelijke invoering van politieke hervormingen in de Kongo ter voorbe reiding van de onafhankelijkheid van deze kolonie toezegde, aldus werd gisteren in Brussel bekend gemaakt. Politieke waarnemers zien in de bekendmaking, die na afloop van een kabinetsvergadering werd gedaan, een antwoord aan het adres van de Afrikaanse leiders die onmiddellijk onafhankelijkheid eisen, en tevens een „motie van ver trouwen" voor minister Van Hemelrijck, de minister voor Kongolese zaken op wiens beleid binnen de regering kritiek zou zijn geuit. Minister Wigny wil behoedzame politiek In de bekendmaking werd ook gezegd, dat er volgend jaar in Kongo een alge mene en een wetgevende raad zal wor den gevormd nadat er, overeenkomstig de regeringsverklaring van 13 januari j.l., provinciale verkiezingen zullen zijn gehouden. Waarnemers zijn van oordeel, dat deze mededeling een gedeeltelijke over winning voor Van Hemelrijck is, die zou hebben aangedrongen op een snellere invoering van de politieke hervormingen. In haar verklaring van januari had de regering gezegd, dat er in maart a.s. provinciale raden zullen worden gekozen. Zij noemde evenwel geen tijdstip voor de vorming van de Algemene Raad, die het „geraamte" zou moeten zijn van een Kamer van Afgevaardigden, en van de Wetgevende Raad, die de voorloper zou zijn van een Senaat. Naar verluidt verzet een groep minis ters onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, zich tegen de politiek van Van Hemelrijck. Zij zouden een behoedzamer uitvoering van de plannen voorstaan. De kabinetsvergadering van woensdag was gewijd aan een rapport van Van Hemelrijck over de toestand in Kongo. Naar van betrouwbare zijde is verno men, drong hij aan op het bespoedigen van de uitvoering van de hervormings plannen met het oog op het herhaalde aandringen van Afrikaanse leiders op het verlenen van onafhankelijkheid. In kringen die in nauw contact met de regering staan werd later gezegd, dat Van Hemelrijck slechts gedeeltelijk te vreden was over de regeringsbekend making, die hij beschouwde als een compromis tussen zijn standpunt en dat van Wigny. Van Hemelrijck had ge hoopt, goedkeuring te krijgen voor zijn plan om volgend jaar een voorlopige Kongolese regering te vormen voor het opstellen van een grondwet. In plaats daarvan had de regering alleen het voorstel tot instelling van de twee ra den aanvaard, waarvan de bevoegdheden nog moeten worden vastgesteld. Van Hemelrijck beschouwt de bekendmaking van de regering dan ook als een eerste stap. Minister Van Hemelrijck blijkl gisteravond aan premier Eijskeiv. zijn ontslag te hebben aangeboden aldus een bericht van het pers bureau Belga. allen van haar eigen studiejaar. Som migen van hen zal ze dan al kennen: haar begeleiders van West Point en Vassar. In de plaatsen in Kingstons omge ving, waar de Prinses telkens slechts enkele minuten zal stoppen, zijn overal nog oude, Nederlandse of Hugenootse huizen te zien. New Paltz vooral is sterk Hugenoots, maar de Nederlanders, die zich mengden met die Franse pro testanten, hebben kennelijk invloed op hen gehad: in New Paltz toonde men mij de schaatsen waarop Simeon le Fè- vre in 1791 op één dag heen en terug van Kingston naar Albany was gereden. Op 18 kilometer na was dat de afstand van de elfstedentocht en geen Frans man komt uit zichzelf op zulk een idee. van vesting Naarden Daartoe in staat gesteld door de leden van de Gooise Lions Club, die mede werkt aan een actie tot restauratie van de in ernstig verval verkerende vesting Naarden, heeft gistermiddag Barbara Jansz (in dit geval het 11-jarig dochter tje Lizeke van burgemeester Cramer), begeleid door de matrozenkapel van de Marine te Loosdrecht, haar intocht in de vestingstad gemaakt. Barbara Jansz was, volgens de geschie denis, het 8-jarig dochtertje van de bur gemeester in Naarden. In 1481, toen sol daten van de bisschop van Utrecht, aan gevoerd door de gevreesde „Perrol-met- de-rode-hand", de stad aanvielen, zou Barbara door haar moed en list de vrou wen en kinderen uit de belaagde vesting hebben gered. De Gooise Lions hebben nu Barabra doen terugkeren om de ves ting opnieuw te redden. De voor dit doel opgerichte Barbara-stichting heeft een zgn. ansicht-grammofoonplaat laten vervaardigen, die over de gehele wereld zal worden verspreid en waarvan de ba ten worden bestemd voor de vestingres tauratie alleen ROOMBOTER is boter en Het Ned.Zuivelbureau Rijswijk (Z.H.) „Wiltwyck" Kingston zelf is ruim 300 jaar oud en heette oorspronkelijk „Wiltwyck". In het hart van de stad staat een oude, oorspronkelijk Nederlandse kerk. Op een steen naast de ingang leest men „Ik hebbe lief de wooninge uwes huyses" (psalm 26 8). Tot 1805 werden er nog Nederlandse diensten in deze kerk ge houden. doch te oordelen naar een grafzerk van iemand, die in 1746 is overleden, begon men toch wat onzeker te worden in het gebruik van de oude taal. Op die zerk leest men: „Hier (Van onze Amerikaanse correspondent) Het is goed, dat Prinses Beatrix zich bij de voorbereiding van haar reis niet uitsluitend op het ver leden heeft geconcentreerd. West Point en Vassar-College hebben traditie, doch behoren evenzeer tot het levende heden. Hetzelfde kan men zeggen van Hyde Park, waar de Prinses zal logeren van 17 op 18 september. Hyde Park is, zoals men weet, het huis van de Roose- velts. Mevr. Roosevelt zal daar de gastvrouw zijn voor Beatrix, zoals zij ook gastvrouw is geweest voor de moeder en de grootmoeder van de Prinses. In en nabij het huis zal de Nederlandse gast tal van her inneringen kunnen zien aan Ame- rika's grote president Franklin D. Roosevelt. Zijn graf bevindt zich in de rozentuin en wordt jaarlijks nog door duizenden Amerikanen bezocht. De volgende dag, 18 september, zal de aandacht toch wat meer op het Ne derlandse verleden van de streek zijn gericht. Dan gaat de tocht via High- land en New Paltz naar Hurley en Kingston. Slaat men het telefoonboek op van Kingston, dan vindt men daar in hele reeksen Nederlandse namen: Van Aken, Vanderloo, Vanetten, Vande- putiten. Van Hoogland, enz. Maar wan neer men die mensen zou opbellen en lets in het Nederlands zou zeggen, dan zouden zij er beslist niets van verstaan. Zij zijn, wat de taal betreft, even Amerikaans geworden als alle anderen in hun omgeving. Maar zij allen weten, dat ze van Nederlandse afkomst zijn en meestal zijn ze daar trots op. Neder landers, die zich in deze buurt als nieu we immigranten vestigen, hebben her haaldelijk bemerkt, dat het een aan beveling is,'wdrineer men zeggen kan, dat men uit Nederland komt. En in Kingston verheugt men zich zeer op het bezoek van Prinses Beatrix. Koningin Juliana heeft in 1952 op het stadsplein een krans gelegd voor het standbeeld van Peter Stuyvesant, Prinses Beatrix zal hetzelfde doen voor een ander beeld op dat plein, dat van Henry Hudson, de man, die 350 jaar geleden voor het eerst de rivier heeft verkend van New York tot Albany. Newyorkse politie pakt Portoricaanse moordenaar De Newyorkse politie heeft gisteren de 17-jarige Portoricaan Salvatore Agron gearresteerd, bijgenaamd „Dracula", die heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag de 16-jarige kinderen Robert Young en Anthony Krzesinski met een mes te hebben vermoord. Hij zei het niet erg te vinden naar de elektrische stoel te gaan. Hij stelde voor zijn moe der daarbij uit te nodigen. Hij weigerde zijn moeder te ontmoeten die naar de gevangenis was r '""men

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5