Prof. Lam toonde eerstejaars de „spijskaart der wetenschap'* Frankforter tentoonstelling drukt stempel op Duitse auto-industrie Uiteenlopende aspecten van de studie belicht Officiële publikaties PRISMA Duizendkoppige menigte op Dam moest teleurgesteld afdruipen DAF-je enthousiast ontvangen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 september 1959 Tweede blad no. 29838 Bijeenkomst in Pieterskerk T 1 Tradities ontstaan in Leiden als paddestoelen en zij hebben veelal een leven als stoere eiken. Wanneer we nagaan, hoe kort het nog geleden is dat het instituut van de eerstejaarsdagen voor voorlichting aan de aankomende studenten in het leven werd geroepen in zijn huidige vorm aarzelt men even te schrijven, dat deze traditionele dag vandaag weer op traditionele wijze werd ingeleid met een bijeenkomst in de Pieterskerk. Toch willen wij deze woorden gebruiken omdat we er van overtuigd zijn dat deze Universitaire paddestoel gelukkig het leven van een eik zal blijken te hebben. De bijeenkomst van heden ochtend, bijgewoond door talloze vertegenwoordigers van de nieuwe studentengeneratie en vele oudere cives, bewees weer de verdienste van de instelling welke waard is inderdaad een volwaardige traditie te worden en derhalve reeds nu zo genoemd mag worden. wat? waardoor? en waarom? De be antwoording van de eerste twee ligt binnen het bereik van de wetenschap, de vraag naar het waarom niet of slechts zeer gedeeltelijk. Het „wat" betekent waarneming en interpretatie, een ogenschijnlijk eenvou dige zaak, die echter bij nader inzien dikwijls een grote mate van oefening en zelfkritiek blijkt te vereisen voordat men van betrouwbare objectiviteit kan spreken. .Het „waardoor" is een weer spiegeling van causale processen, die vooral in de natuurwetenschappen een dominerende rol hebben gespeeld en nog spelen, al zijn er tekenen, dat zij niet tot de microkosmos, dat is dus waar schijnlijk ook het allerverste verleden en misschien ook de allerverste toe komst (wat wellicht hetzelfde is) ver mogen door te dringen. Het „waarom" echter is in weten schappelijke zin irrelevant omdat de wetenschap op deze vraag geen ant woord kan geven. Daar gaat het om persoonlijke overtuiging ten aanzien waarvan geen adviezen kunnen wor den gegeven Weloverwogen Prof. Lam schetste de manleren, waar op men het geestelijk voedsel van de Universiteit kan verteren: schrokken om zo snel mogelijk verzadigd te verdwij nen, concentreren op slechts één gerecht wat in zekere zin ook een vorm van schrokken is, of bedachtzaam selecteren en een harmonieus diner verwerken. Een weloverwogen keuze van spijs, een nauwkeurig proeven en een rustige vertering openen de mogelijkheid, dat de student van nu een bedachtzaam wetenschapsman wordt, die de twijfel bovenal lief heeft en die van alle din gen, in de eerste plaats van zichzelf, de betrekkelijkheid inziet. Hoe dan ook, de wetenschappelijke vorming vergt als Iedere positieve vor ming gedegen werk, waarbij moeilijk heden niet mogen worden ontweken, integendeel juist moeten worden ge zocht. Want alleen door moeilijk heden buiten en vooral in zichzelf te overwinnen wordt een karakter ge vormd en kan men de eigen waarde leren kennen, aldus besloot prof. Lam. De bijeenkomst werd opgeluisterd met orgelspel door de heer A. Blanken- stein. Belang der keuze Na een inleidend woord van de praeses facultatum, de heer Ph. M. Bosscher, die naast andere bespiegelingen ook aandacht wijdde aan het organisatie leven der studenten op de verschillende niveaus voerde de rector magnificus, prof. dr. H. J. Lam het woord- De rector magnificus stelde in de aanvang van zijn toespraak, dat de nieuwe studenten zullen moeten leren, liefde te gevoelen voor de Sleutelstad en haar Universiteit, voor de hoogtij dagen van 3 oktober, 8 februari en 26 november, die het geestelijk milieu mar keren, een genegenheid, welke moet groeien uit gemeenschappelijk beleefde innerlijke emotie. Eerst dan is het mogelijk zich te laven aan de zich steeds vernieuwde en verjongende bron van wetenschap en ook zichzelf te leren ontdekken. In geestelijke zin dient dit laven te zijn, wat in materiële zin het organis me doet met voedsel: opnemen en selecteren. Het geestelijk voedsel ligt in het Leidse Universitaire milieu in onein dige verscheidenheid gereed om a la carte of volgens menu genuttigd te worden. Hoewel verwacht moet worden, dat een twintigjarige oud en wijs genoeg is om materieel gezien een goede voedsel- keuze te doen, is het de vraag of hij voldoende voorbereid is om ook het geestelijk voedsel in de Juiste vorm en dosering te kiezen. De vrijheid van keuze moge dan wel blijven bestaan, het is toch mede om deze reden, dat in het eerste en ook wel het tweede studiejaar de studieprogramma's veelal niet alleen stringent zijn maar ook de beschikbare tijd vrijwel geheel vullen. Wat er daar mee overigens aan persoonlijke verant woordelijkheid overblijft is niet gering: spijbelen wordt niet gestraft maar spij belen bij herhaling straft zichzelf. Na een wandeling door de „spijskaart" wees prof. Lam erop, dat de student weliswaar bij zijn keuze kan steunen op adviezen van anderen, maar eenmaal toch alleen voor de overvloed komt te staan, wanneer het gaat om de diepere zin en inhoud van de wetenschaps beoefening. Drie fasen „Onderzoek" kent drie fasen, die men kan karakteriseren met de vragen: BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marlanna, dr. van H. de Roode en C. Uiterdijk; Ronald, z. van J. Beurse en B. Waasdorp, Willem Frederik, z. van C. de Wolf en M. IJzerman; Bettina Johanna, dr. van L. Becker en J. ten Kampe; Sophia Martina, dr. van W. Noort en J. C. Noort; Wilhelmina Agatha Maria, dr. van P. L. Groen In 't Woud en M. C. Koppers; Syl via, dr. van L. Hemmes en J. C. Postma; Elisabeth, dr. van T. J. M. Donker en H. M. van Versendaal; Jacqueline Petronella Maria, dr. van C. B. Paddenburg en W. T. de Wit. WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wachtverbod vast te stellen voor de Rijnsburgersingel, voor zo ver gelegen tussen de Marislaan en de Maredijk. hotelhouders 'en restaurateurs, houders van snackbars en andere personen, die ln hun bedrijf vlees, vleeswaren, wild of gevogelte verkopen, voor consumptie toe bereiden of in voorraad hebben, worden herinnerd aan de verplichting ingevolge de Destructieverordening voor de ge meente Leiden om van in hun bedrijf ont staan destructiemateriaal aangifte te doen en dit zo spoedig mogelijk ln te leveren aan het Openbaar Slachthuis, tijdens de uren .waarop dit is geopend. Tot de inlevering moet dit destructie materiaal worden bewaard ln confiscaat- emmers, vervaardigd van nlet-roestend materiaal en voorzien van een goed-slui- tend deksel. Bovendien moet de inhoud van de emmers worden overgoten met een 0.2% waterige oplossing van methyleen- blauw, dan wel overgoten of vermengd met creollne, carbol, saprol of andere met goedkeuring van de directeur van het Openbaar Slachthuis aan te wenden stof fen. Onder „destructiemateriaal" wordt om. verstaan bedorven of op andere wijze ondeugde lijk geworden vlees of vleeswaren; niet voor menselijke consumptie ge schikte afvallen van wild en gevogelte, ontstaan in poeliersbedrijven; uitgezonderd zijn afvallen, aan welke een nuttige bestemming wordt gegeven. Eveneens moet ingevolge bovengenoemde verordening door een ieder zo spoedig mogelijk aan het Openbaar Slachthuis worden ingeleverd: dode dieren, gestorven in pelsdierfokke- rhen, met uitzondering van dode dieren of delen van dode dieren, aan welke een nuttige bestemming wordt gegeven; dode honden en katten, welke niet worden begraven op een terrein ter be schikking staande van de eigenaar. Aan de verplichting tot het inleveren van dode honden en katten en pelsdieren kan worden voldaan door deze dode dieren mede te geven aan de ophaaldienst van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Een exemplaar van genoemde verorde ning is tegen betaling van de kosten verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, ka mer 135. De directeur van het Openbaar Slachthuis. Verder programma De deelnemers aan de eerstejaars- dagen verzamelden zich nadien aan ge meenschappelijke lunches, welke facul- teitsgewijze werden gehouden, tijdens welke hoogleraren korte inleidingen over de studie hielden Na inschryvingsplechtigheden, bezoek aan de Universiteitsbibliotheek en an dere activiteiten in de middaguren staat een gemeenschappelijke maaltijd in de mensa zaal op het programma. Van avond verzorgt de Christen Studenten raad een programma waarin onder meer de levensbeschouwelijke achtergrond van de studie ter sprake wordt gebracht. Morgen is er een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal tijdens welke het stu dentencabaret zal optreden. Na lunches met de patroons zullen de eerstejaars morgenmiddag o.a. bezoeken brengen aan de Lakenhal en aan inleidingen over de inhoud en betekenis van de civitas. De dagen worden besloten met een tweede maaltijd in de mensazaal. Advertentie het goede anker-horloge (let op het rode^F driehoekje) Mr. J. D. Korevaar aan het Vredespaleis benoemd Onze stadgenoot mr. J. D. Korevaar, totnutoe verbonden aan het Documen- tatiebureau voor Oosteuropees recht, is per 1 oktober a.s. benoemd tot conser vator van de Bibliotheek van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND De vertegenwoordigers der gemeen tebesturen van Amsterdam, Bloemendaal en Heemstede hebben op 1 september tot hoofdingeland van Rijnland voor het ge bouwd eigendom van die gemeenten benoemd mr. H. W. Vliegen te Bloemen daal; en tot hoofdingeland-plaatsver vanger van Rijnland voor het gebouwd eigendom van die gemeenten de heer B. K. Buurman te Heemstede. Voorts hebben de vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer gisteren tot hoofdin geland van Rijnland voor het gebouwd eigendom van die gemeenten benoemd de heer G. G. Loggers te Aalsmeer; en tot hoofdingeland- plaatsvervanger van Rijnland voor het gebouwd eigendom van die gemeenten mr. G. C. van der Willigen te Hoofddorp (Haarlemmer meer). 73 ste Jaarbeurs te Utrecht Deelnemers uit Leiden en omgeving Volgens de officiële catalogus van de 73ste Internationale Jaarbeurs, welke van 712 september te Utrecht wordt gehouden, is het bedrijfs- en zaken leven uit Leiden en omgeving aldaar vertegenwoordigd door de navolgende ondernemingen T. van Aalten, Voorhout; Aardewerk Groenevelt, Voorschoten; J. Blokland en Co, Wassenaar; N.V. Kon. Ned. Edel- metaalbedrijven, Voorschoten; Electri- meufa v.h. Th. van Elck, Wassenaar; Chem. Fabriek Eureka, Leimuiden; W. H. Gietelink, Leiden; De Gouden Spin, Leiden; N.V. Int. Kunststoffenindustrie, Voorschoten; Meerpoel's Naaimachine Import, Leiden; N.V. Speelgoederen- en Houtwarenfabrieken, G. Okkerse, Wad- dinxveen; Potterie Ravelli, Valkenburg (Z.-H.)N.V. Kon. Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v.h. San ders en Co, Leiden; W. A. Sliedrecht, Waddinxveen; N.V. Bloembollen en Ex portmij. L. Stassen jr., Hillegom; N.V. Kunstaardewerkfabriek Velsen, Sassen- heim; Pottenbakkerij Vermeulen, Zoe- terwoude; Piano- en Orgelhandel Vree ken. Bodegraven, Potterij Zaalberg, Lei derdorp; N.V. Kon. Zilverfabriek Begeer, Voorschoten. Collecte voor Kankerbestrijding A.s. zaterdag wordt hier ter stede de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van het fonds, dat de naam draagt van HKH Prinses Wilhelmina en dat haar werd aangeboden bij haar gouden rege ringsjubileum als een hulde- en dank- betoon van het gehele Nederlandse volk. Gelijk bekend worden uit dit fonds de middelen verstrekt voor de bestlij ding van de kanker, de vreselijke ziekte, welke jaarlijks in ons land duizenden slachtoffers maakt. Wie de voortzetting van dit zo hoogst noodzakelijke werk wil steunen en sti muleren. kan dat doen door een royale gift, doch ook door zich bij het bureau van de Gem. Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Mare aan te melden als col lectant. Moge van beide mogelijkheden een druk gebruik worden gemaakt. Een kostschool in Sigtuna in Zwe- den heeft Kroonprins Carl Gustaaf ingeschreven als leerling. De kroon prins tussen zijn medeleerlingen tijdens de eerste schooldag. Geen nozemrelletjes meer Het Hationaal Monument op de Dam. Gisteravond tien uur. Het lijkt of het monument er een beeldengroep bij heeft gekregen. Honderden mensen (voornamelijk viannen) staan met de handen in de zakken rond de grote zuil. Haast roerloos; afwachtend en denkend Gebeurt er nou nog wat of niet? Hoe zit dat? Doch er gebeurt niets. Geen no zemexcessen, knallende bromfietsen of chargerende penozejongens. De politieagenten (het zijn er overigens heel wat) lopen rond op de grote Dam. Zo te zien volkomen rustig, doch in werkelijkheid gespannen en bijzonder waakzaam; iedere onre gelmatigheid registrerend. Er ge beurt echter niets en als de klok (Van onze correspondent te Bonn) Hoewel pas donderdag 17 sept. te Frankfort ad Main de grote West- duitse automobieltentoonstelling wordt geopend, hebben alle min of meer belangrijke autofabrieken in de Bondsrepubliek haar kaarten reeds op tafel gelegd. In een stroom van onthullingen zendt men daarmee de ene voorbode na de andere van de zich in een enorme belangstelling ver heugende Frankforter tentoonstelling, de wereld in. Geen fabriek, of zij komt hetzij met nieuwe modellen hetzij met oude modellen, waaraan zwaar gedokterd is. ramaruit. Het stuur is voorzien van een veiligheidshart. De wagen lijkt langer tengevolge van een nieuwe constructie. De kofferruimte is met 50 procent ver groot. Met zijn 95 pk. behoort deze Mer cedes 220 tot de bepaald zeer goede Duit se wagens (prijs in Duitsland: 11.500 mark, die voor de 220 is 13.250 mark) ook de Mercedes 180 is wat gemoderni seerd, maar niet zo ingrijpend als de 220. De prys van de „180 benzine" is 8700 mark, voor de „180 diesel" 9450 mark. De produktie van al deze wagens kan de vraag niet bijhouden: er is een wachttijd van vele maanden nodig om een 220, 180 of 190 te bemachtigen. De Duitsers willen grotere wagens De belangstelling voor de auto is dit jaar in de Bondsrepubliek overweldi gend. De motorisering van de Westduitse burger neemt met de dag toe en kan met de dag ook toenemen, omdat er op het moment nog slechts een auto voorkomt op 21 Westduitsers, Vergelijkt men dit getal met Amerika (1 op drie burgers), Frankrijk (1 op 12), België (1 op 15), Luxemburg (1 op 11), dan valt er nog heel wat te produceren. Hoewel landen als Italië met een auto op 41 mensen en Nederland met één op 27 op het ogenblik nog altijd door Duitsland in de schaduw worden gesteld. De Westduitse auto-industrie neemt in Europa nog altyd een grote plaats in. De personenautoproduktie in de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap bereikte het vorige jaar een to taal van 2,6 miljoen. Daarvan fabriceer den de Duitsers er de helft. Bij de vrachtwagenproduktie is het percentage 46 procent. West-Duitsland exporteert per jaar meer dan 750.000 auto's, dat wil zeggen een op de twee die hier gemaakt wordenEn die export gaat bijna to taal naar landen buiten de EEG gelegen: te weten 620.000 van de 750.000 worden uitgevoerd naar Amerika, Azië en der gelijke Nieuwe types De grote Duitse autofabrieken hebben het volgende bekend gemaakt over nieu we modellen of aan veranderingen van bestaande modellenDaimler-Benz heeft de Mercedes 220 sterk gemoder niseerd. Het front kent weliswaar nog altijd de traditionele vorm, maar de kop lampen zijn zeer modern geworden evenals de achterlampen. Er is een pano- Grotere wagens Borgward Bremen handhaafde de vorm van zyn beproefde middenklasse wagen, maar komt op de markt met een 900 ccm Arabella. Klaarblijkelijk is de tendens in Duitsland naar een grotere wagen dan de allerkleinste gericht. Wel houdt Borgward de produktie van zijn 600 ccm autootjes aan de gang, maar er lijkt binnen niet al te lange tijd een eind aan te komen. De welvaart brengt een vraag naar grotere wagens mee. De Arabella is onder meer bedoeld om een aanval te wagen op de positie van de Volkswagen op de Duitse markt. Deze nieuwe Borgward-auto is modern van uiterlijk en heeft allerlei accessoires, die de Volkswagen mist. Daarbij ligt de prijs (5250 mark) weliswaar hoger dan die van de Volkswagen (4600 mark voor het exportmodel), maar de Arabella is werkelijk uitstekend geschikt voor vier personen, is namelijk ruim. heeft een vier-cilindermotor van 38 pk. en kan een maximumsnelheid van 120 kilo meter per uur halen. Kortom. Borgward komt met zijn Arabella bepaald met een bijzonderheid op de markt. DKW staat met zijn Junior bepaald niet minder in de belangstelling. Het gaat hier om een drie-cilinder-tweetakt- motor van 34 pk en om een auto die er volgens de Duitsers erg aantrekkelijk uitziet. De prijs van 4790 mark begint te lijken op de VW-prijs. De experts hebben reeds heel wat fraais gezegd van deze DKW-junior, ook al omdat dit wagentje pas om de 7500 km behoeft te worden geïnspecteerd. Als vele andere West duitse auto's kan men deze DKW krij gen met saxomat. Zelf heeft hij een panoramaruit en vele andere prettige kleinigheden. Alles bij het oude Volkswagen laat bijna alles bij het oude. De ouderwetse vorm laat men dus ongewijzigd. Wel is het stuur gemoder niseerd en heeft de vooras een andere stabilisator gekregen, de zittingen zijn beter gemaakt en de richtingaanwijzers vallen na een bocht automatisch terug. Maar overigens liet Wolfsburg alles bij het oude: per slot van zake is de afzet verzekerd. De wachttijd in Duitsland be draagt vele maanden, vooral omdat de prijs gehandhaafd bleef op 3950 mark voor het standaardmodel en 4600 mark voor het export- of luxemodel. Opel heeft reeds in augustus bekend gemaakt, dat men zou komen met een vierdeurs Rekord. De Kapitan is wat de carrosserie aangaat nog verder gemoder niseerd bij lagere prijs (9950 mark, de luxe 10.675 mark) In Duitsland bestaat een uitgesproken voorkeur voor de Ka pitan de luxe Opel komt verder met een kleinere wagen, te weten een Opel 1200 met een motor van 1,2 liter. Ford heeft zijn Taunus 12 m verbeterd: de wagen is lager geworden en is lever baar zowel met een 38 pk.-motor (5850 mark) als met een 55 pk.-motor (5960 markt De Taunus 17 m onderging ook een kleine verandering, maar bleef gelijk in prijs (6810 mark, de luxe 7230 mark) Algemeen staat vooral de DKW-Junior in de grootste belangstelling. Voor Nederland is daarbij van belang, dat het juist dit soort wagens zijn, waar tegen de DAF met zijn kleine auto de strijd zal moeten aanbinden. Ook DAF zal namelijk te Frankfort vertegenwoor digd zijn. Duitse autojournalisten, die een bezoek aan de Eindhovense fabrie ken hebben gebracht en daarbij het DAF-je hebben geprobeerd, waren geest driftig, vooral ook over de variomatic, de ruimte en de 600 ccm viertakt-twee- cilindermotor. De prijs voor de DAF ligt voor Duitse begrippen bepaald niet laagMen is hier ten aanzien van de prijzen namelijk verwend. 12 slaat druipt ieder langzaam af. Teleurgesteld Amsterdam heeft er een toeristische attractie bij. Nozemrelletjes op de Dam, dat móet de buitenlandse toerist gezien hebben! „Where are the Teddyboys", riep men achter ons, toen we ons gis teravond toevallig onder de enorme mensenmenigte op de Dam bevonden. De man, uitgedost als een toerist, op zoek naar de „Teddyboys" (het Engelse synoniem voor nozems) had een foto toestel met flitsapparaat in zijn hand, kennelijk op jacht naar een .wild" plaatje. Zijn wens is niet vervuld; er v/aren geen wilde taferelen. Alleen hing er die nerveuze, gespannen sfeer. Honderden waren naar de Dam ge trokken om met eigen ogen te aanschou wen, waar zij al zo veel over gelezen hadden. Bij iedere opvallende beweging van een agent (als hij zijn pas versnelde of zich plotseling omkeerde) ging er een schok door de menigte. ,jEr gaat wat gebeuren!" en men ging al klaar staan om weg te kun nen sprinten als de sabels en gum miknuppels te voorschijn zouden ko men. Verplaatste een bepaald groep je jongelui zich, dan ging de menigte mee. Een fotograaf legde zijn uit gebreide apparatuur even op de grond neer om een mankementje te herstellen en direct vormde zich een groepje nieuwsgierigen om hem heen. Weer een schok. Even later: „Oh, 't is maar een fotograaf Zo ging de avond om. Waar waren de nozems en waar de penozejongens? „Ze zitten in een poffertjeskraam op de Vij zelgracht samen te zweren tegen de on derwereld", werd er gemompeld. Doch ook op de Vijzelgracht vonden we de no zems niet. De penoze? Die deed het kalm aan. Leider Vettelap had zich aan de afspraak gehouden. Hij had de hoofdcommissaris 's middags opgebeld om politiebescherming te vragen voor de oude binnenstad. De hoofdcommissa ris, de heer Van der Molen zei hem dat deze buurt de normale politiebescher ming krijgt en wees er Vettelap tevens op, dat hij niet zou tolereren, dat de onderwereld het recht in eigen hand neemt. Generaal Vettelap Vettelap had daarom zijn staf rond zich verzameld in café Pleinzicht aan de OZ-Voorburgwal en werd door zijn waarnemers op de hoogte gehouden van de bewegingen op de Dam. Om half ne gen, kwam hij even zelf poolshoogte ne men. Met een lichtgroene auto en ge kleed in een felblauwe trui en de onaf scheidelijke v/itte gymnastiekschoenen reed hij rond het Monument en ver dween toen weer. Misschien waren de nozems er ivel, doch dan bevonden zij zich „in ge cultiveerde vorm" onder het talrijke publiek, ivaar ze niet opvielen. Doch eerder hechten wij waarheid aan de bewering van een van de persfoto grafen, die luidde „Als je alle nieuwsgierigen en sensatiezoekers van de Dam weg zou halen, houd je alleen een stel journalisten en foto grafen over. „En die waren er ook alleen maar uit belangstelling. Zij het beroepshalve en noodgedwon gen Politie-ambtenaar veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de voormalige adjunct-com mies, chef van de afdeling gevonden voorwerpen bij de gemeentepolitie te Rotterdam veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek. Hy had in 1958 en '59 in zyn functie geld en goederen verduisterd. Veertien Argentijnse generaals in arrest De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Anaya, heeft gisteravond mee gedeeld dat veertien generaals zijn ge arresteerd. Enkele uren tevoren had hij generaal Montero, de opperbevelhebber van het leger, ontslagen en vervangen door generaal Castineiras. De veertien generaals zijn aanhangers van generaal Montero. In welingelichte kringen zei men dat deze laatste het leger van na tionalistische officieren wilde zuiveren. Twee hoge officieren zyn voorts van hun functie ontheven: generaal Lam- bardi, een cavalleriebevelhebber en gene raal Villaroel, een inspecteur van het leger. De toestand in de garnizoenen in het land is rustig maar gespannen. In Cor doba in midden-Argentinië, dat in het verleden een centrum van onrust is ge weest, werd namens het garnizoen een verklaring uitgegeven waarin werd ge zegd dat de militairen aldaar slechts be velen van generaal Montero zouden ge hoorzamen. Het provinciale garnizoen in Cardoba, de derde stad van het land, speelde vier jaar geleden een belangrijke rol in de opstand tegen ex-president Peron en in juni J.l. bij een muiterij tegen nationalistische officieren. „Snelrechtzaak" tegen smokkelaar Zaterdagmorgen vroeg vloog, na een wilde jacht in de Wouwse Plantage by de grens met België in West-Bra bant een smokkelauto met 700 kg. boter tegen een boom. De douane zag kans de Antwerpse chauffeur te ar resteren. Gistermiddag moest hy zich reeds voor de Bredase economische politierechter verantwoorden. De officier van Justitie, mr. Pijnen burg, had van zijn berechting een snel rechtzaak gemaakt, omdat een stevige afstraffing op korte termijn na de ar restatie in de praktijk afschrikwekkend blijkt te werken. Verdachte was overi gens slechts een van de kleine mannen in een groot komplot, dat de laatste weken bijzonder actief is. Hij bekende in de periode tussen 20 en 29 augustus j.l. 3 maal een rit naar België te heb ben gemaakt en in totaal 2000 kg. boter te hebben gesmokkeld. In de wilde achtervolging had hy de hem volgende auto van de douane ge ramd, voor hy met een lekgeschoten voorband tegen een boom belandde. In de smokkelauto troffen de douaniers een installatie aan voor het op de weg strooien van zgn. kraaienpoten, scherpe uitsteeksels, die dienen om de banden van achtervolgende auto's te vernielen. Ik wist niet dat die kraaienpoten in de auto zaten, zei de man, en als ik het wel geweten had, zou ik ze toch niet hebben gebruikt". Over het rammen van de douaneauto, zei hy: „Ik dacht, dat ik er nog wel langs kon, ik deed het niet met opzet". Hy maakte een weinig krijgshaftige indruk. Hij was tot voor zaterdag onbe kend by de douane, dit in tegenstelling tot de leiders van het komplot, die overal uitkijkposten hebben en geregeld smokkelauto's laten ryden. De officier eiste 1 maand gevangenis straf onvoorwaardeiyk met bevel tot on- middellyke gevangenneming. De politie rechter veroordeelde de man tot 3 we ken onvoorwaardelyke gevangenisstraf. Verdachte werd onmiddellyk gevangen genomen. Ten gunste van de verdachte nam de rechtbank in aanmerking dat de afde ling gevonden voorwerpen onvoldoende georganiseerd was. Ten nadele echter, dat hy de feiten als politie-ambtenaar gepleegd heeft, en het vertrouwen van het publiek in het politie-apparaat op die manier ernstig geschaad kan wor den. De eis was een jaar en zes maan den met aftrek.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3