Zes Spaanse studenten bieden Prinses Irene een ezeltje aan ZENUWRUST Bonn betreurt de kille reactie van Polen op Adenauers rede Regelmaat van de klok! WILLEM IB Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 Mensen en Plalero rusten nu in Antwerpen Sedert enkele dagen bevindt zich op het fraaie buitengoed „De Beukenhof" van de Nederlandse jonkheer Jan van Vredenburch in Kapellen niet ver van Antwerpen een klein wit ezeltje, dat de naam Platero draagt. Het kwam ergens in Andalusië ter wereld, doch zal waarschijnlijk de rest van zijn leven doorbrengen in de buurt van het Nederlandse koninklijke gezin in de grazige velden rondom het paleis Soestdijk. Platero is namelijk voorbestemd om door zes studenten van de landbouw universiteit in Madrid als geschenk aangeboden te worden aan Prinses Irene van Nederland. Na een tocht van meer dan 2000 km, te voet over de stof fige wegen van Spanje, Frankrijk en België zijn zes Spaanse studenten, Pla tero en nog twee andere ezeltjes, die luisteren (of niet) naar de namen Perez en Reverto, enkele dagen geleden op het domein van jhr. Van Vreden burch aangekomen, waar het gehele gezelschap thans van een welverdiende rust geniet. Studenten en ezeltjes zijn namelijk reeds sedert 10 juli onderweg, waarbij iedere dag gemiddeld 35 km. werd afgelegd en waarbij men 's mor gens in het algemeen nog niet wist waar men 's avonds de nacht zou doorbren gen. De gehele reis verliep zeer vlot, doch aangezien zowel mensen als dieren vrij vermoeid geraakt waren door de lange tocht en in het bijzonder Platero op zeker ogenblik kreupel begon te lo pen, had de promotor van de Spaanse studenten, de heer F. Dekker Pzn. uit Axel, het raadzaam geoordeeld studen ten en ezeltjes eerst weer eens geheel tot zichzelf te laten komen voordat zij de Nederlandse grens zouden over schrijden. MAANDAG A.S. Dit overtrekken van de grens zal ge schieden op maandag a.s. te 10 uur bij Wernhout, waarna ezeltjes en studenten zullen worden ondergebracht in de buurt van 's-Hertogenbosch. De drie grauwtjes zullen namelijk voor het eerst hun offi ciële opwachting maken op de nationale tentoonstelling van de Koninlijke Ver eniging het Nederlandse Trekpaard, die op 15 en 16 september in die stad wordt gehouden. Zij zullen hierbij dan getooid zijn met hun fraaie Spaanse harnasse- menten, welke per KLM uit Madrid worden overgevlogen, terwijl de studen ten gekleed zullen zijn in de wijde capes van de Madrileense universiteit en de met kleurige linten versierde hoofddek sels. Ook de Spaanse ambassadeur in Nederland, de hertog van Baena, zal bij deze officiële ontvangst van Spaanse ezeltjes en studenten aanwezig zijn. Op 19 september zullen ezeltjes en studenten een bezoek brengen aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag. De studenten zullen bij die gelegenheid aan een diner aanzitten, terwijl de drie ezeltjes voor de ambassade aan de Lange Voorhout zullen worden gepar keerd waar ook zij, naar de hertog De Baena mededeelde, op bijzondere wijze getrakteerd zullen worden. Ambtenarensalaris lieden in bespreking Op het ministerie van Binnenlandse Zaken is vandaag het overleg omtrent de ambtenarensalarissen begonnen. Minis ter Toxopeus pas van zijn vakantie te ruggekeerd zal deze vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken bij wonen. In de Tweede Kamer heeft minister Toxopeus enkele maanden geleden ver klaard, dat eerst zal moeten worden ge sproken over de systematiek van de vrijere loonvorming voor het overheids personeel. De ambtenarenorganisaties zullen echter al direct concrete verbe teringen voorstellen. In het kader van de vrijere loonvor ming is de minister naar hij destijds reeds te kennen gaf niet bereid de vroegere „binding" tussen de overheids- salarissen en de lonen in de metaalin dustrie als uitgangspunt te aanvaarden. In ambtenarenkringen wordt de 5 pro cent loonsverhoging in de nieuwe me- taal-CAO echter als een belangrijk pre cedent beschouwd. De vandaag begon nen onderhandelingen zullen ongetwij feld moeilijk zijn. Het standpunt van minister Toxopeus wordt met grote be langstelling tegemoet gezien. A. VAN DOMBURG WERD LECTOR IN NIJMEGEN Het bestuur van de Sint Radboud- stichting te Nijmegen heeft de heer A. J. P. van Domburg te Amsterdam be noemd tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de R.-K. Uni versiteit voor het geven van onderwijs in de leer van de film als cultureel uit drukkingsmiddel. PAARD TRAPT MAN DOOD Toen gistermorgen op de Alkmaarse paardenmarkt de 35-jarige veehouders knecht Tesselaar uit Noord-Schermer een veulen van de merrie wilde schei den kreeg hij van de merrie een trap tegen zijn borst. De man was op slag dood. Het was de eerste keer, dat de heer Tesselaar naar de paardenmarkt was gegaan. Scheepswerf Akerboom in Lisse goot uitbreiden Naar wy vernemen zal Scheeps- en Jachtwerf Akerboom weer een uitbrei ding ondergaan. Er zal wegens een permanent ruimtegebrek vanwege de vele orders een loods van ongeveer 1200 m2 worden bijgebouwd naast de be staande fabriekshallen. De personeels sterkte neemt gestadig toe. Thans zijn reeds meer dan 100 employé's op dit bedrijf werkzaam. Zeer veel orders komen uit buitenland. Russische bemiddeling tussen Chino en India? Politieke waarnemers in Nieuw Delhi geloven, dat Rusland pogingen doet om China en India aan de conferentietafel te krijgen. Zij leiden dit af uit het be zoek dat de premier van Mongolië, Tse Denbal. 10 september aan India zal brengen. Deze heeft al een gesprek met de Chinese premier Tsjou En-lal gehad. NAAR BOERDERIJ Na dit verblijf op hoog niveau in Den Haag zullen Platero. Perez en Reverte naar een boerderij in de omgeving van Utrecht worden overgebracht. Van hier uit zal Platero dan op een nader te be palen datum zijn intrede doen op het paleis Soestdijk. Het tweede ezeltje, Perez, een grijs exemplaar uit Catalonië zal ten geschenke worden gegeven aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, terwijl Reverte afkomstig uit Castilië, die geheel zwart is, voor een liefdadig doel zal worden afgestaan. Dit Hollandse avontuur van studenten en ezeltjes is eigenlijk begonnen met de roman van de Spaanse nobelprijswin- naar Juan Ramon Jimenez: „Platero y yo" (Platero en ik). Platero was het ezeltje dat in deze roman de hoofdrol vervulde. De Madrileense studenten hadden vernomen dat Prinses Irene dit boek met veel genoegen had gelezen en zij kwamen op het idee de Prinses zelf een echt Spaans ezeltje ten geschenke te gaan aanbieden. Advertentie nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten De „Gelderland" in Toronto enthousiast ontvangen Hr. Ms. jager Gelderland, die onlangs Toronto (Canada) bezocht, is daar, naar de Marinevoorlichtingsdienst me dedeelt, enthousiast binnengehaald. Te midden van saluerende jachten, water skiërs, zwemmers en zeilers passeerde het schip Thousand Islands, het nauw ste deel van de Lawrence Seaway, om vervolgens als eerste Nederlands oor logsbodem het Ontarlomeer op te stomen en ter reede van Toronto voor anker te gaan. Gedurende dit verblijf te Toronto, tezamen met 16 andere oorlogsbodems, afkomstig uit Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, Duits land en uit Canada zelf, waren de schepen des avonds geïllumineerd, het geen een schitterend en voor Toronto een zeer ongewoon gezicht was. Dui zenden kwamen dan ook in hun auto's naar de boulevard om dit schouwspel gade te slaan. Bij de parade op Warriors Day sloeg het detachement van de Gelderland een zeer goed figuur, aldus de Marine voorlichtingsdienst. Een klaterend ap plaus ging op, toen de Nederlandse marinemannen het podium passeerden, waarop de paradecommandant i.e. ad miraal Sir Mountbatten of Burma en plaatselijke autoriteiten stonden opge steld. Vele Canadezen en vele naar Canada geëmigreerde Nelerlanders maakten van de gelegenheid gebruik om de „Gelderland" te bezoeken. Op hun Nieuwe koers ten aanzien van Oost-Europa Duitse ontspanningspoging stuit op onverwacht verzet (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad betreurt men ernstig de Poolse reacties op de rede van Bondskanselier Adenauer, waarin hy sprak over de twintigste ver jaardag van het begin van de tweiede wereldoorlog. Vooral het scherpe ant woord van de Poolse premier Cyrankie- wicz heeft hier veel teleurstelling ge wekt. Desondanks is men van Westduitse kant van plan de pogingen voort te zet ten om de verhouding tot Polen te ver beteren als een Bonner bijdrage tot de algemene ontspannlngspolitiek, zoals die thans tussen Oost en West wordt gevolgd. Daarbij wordt erop gewezen, dat Adenauer zijn radiorede over Polen en de tweede wereldoorlog reeds op pa pier had gezet voordat president Eisen hower te Bonn arriveerde en juist toen van Poolse kant in dagbladen felle aan vallen werden opgezet tegen de CDU- CSU-delegatie naar het congres te Warschau van de Interparlementaire Unie. Het is uitgesloten, zo bleek giste ren te Bonn, dat van Westduitse kant nu op korte termijn stappen zullen worden gedaan, die zouden wijzen op het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met Polen. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeibung van hedenochtend kan men hieruit concluderen, dat dit alles be wijst, dat er geen radicale ommekeer in de ambtelijke Bonner politiek met betrekking tot de Oosteuropese staten zal plaats vinden. Men wil zich te Bonn niet hals over kop storten in een soort Oosteuropees avontuur door met Polen overdreven snel diplomatieke betrekkin gen aan te knopen, waardoor de ver houding tot de Sovjet-Unie belast zou worden. Maar in elk geval blijkt hieruit wel, dat Bonn een soort koerswijziging ten aanzien van zijn Oosteuropese politiek is begonnen. Uitwisseling van diploma tieke betrekkingen met een communis tisch geregeerd land als Polen acht men hier niet meer, als tot voor kort, een erkenning in te houden van de Oder- Neisse-grens. Daarmee stapt Bonn af van de Hallstein-doctrine, volgens wel ke West-Duitsland alleen met zulke landen officiële betrekkingen kan on derhouden. die het communistisch Oost-Duitsland niet erkennen. Een doc trine, die het diplomatieke verkeer van Bonn met alle communistische staten behalve Rusland onmogelijk heeft ge maakt tot dusver. Zou van Russische zijde nu binnen kort In het kad-er van een verzoenings politiek op tactische wijze aangedron gen worden op Pools-Duitse diploma tieke betrekkingen, dan zou te Bonn daaraan niets in de weg kunnen wor den gelegd. Maar voorlopig gaat het er voor de Westduitse regering om In het geheel van de poging tot ontspanning in de wereld alleen maar de sfeer tus sen Bonn en Warschau wat te verbete ren en reeds hierbij stuit men op grote moeilijkheden. Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer- middel. IVatwraLux herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. Natu-raLax ,dc regelmaat ran de klok9 Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60tabl. f 1.35 beurt boden de ex-landgenoten de op varenden van de Nederlandse jager een bezoek aan naar de Niagara Falls, waarvan uiteraard gretig gebruik is gemaakt. Op 31 augustus vertrok de „Gelder land" uit Toronto om van 2—4 septem ber Quebec te bezoeken. Van Groot Batelaar naar de gevangenis De rechtbank te Amsterdam heeft een 26-jarige schilder uit de hoofdstad terzake van vier in 1958 gepleegde dief stallen plus diefstal van een auto in mei j.l. te Amsterdam overeenkomstig de eis veroordeeld tot totaal 22 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De vordering tot verlenging van de terbeschikkingstelling van de regering, waartoe de man in 1957 was veroordeeld, heeft de rechtbank afge wezen. De 19-jarige vrouw van de schilder werd wegens een tezamen met haar man, toen nog haar verloofde, gepleeg de diefstal tot drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. Tegen haar was een maand geëist. De schilder, die reeds acht keer ver oordeeld is, was na zijn terbeschikking stelling in de z.g. open inrichting „Groot Batelaar" opgenomen. Daaruit was hij een paar keer zonder toestem ming verdwenen. In die perioden had hij zioh aan diefstallen schuldig ge maakt. De 4e manier van roken het sigaartje "dat U kunt roken als sigaret! Vanaf 6 sept. a.s. (en verder iedere zondag 12.00 uur) biedt WILLEM II U de Pete Felleman show 208 mtr. Radio Luxemburg. Ook het pogen is schoon (Van onze t.v--medewerker) Gisteren was de NCRV aan bod. die allereerst de solide Peter van Campen aan 't woord liet. Het ging over Suri name met een wat vlak interview met gouverneur Van Tilburg. Daarna werd er bot gevangen op de Schelde, waarbij professor Van der Vlerk (ze moeten het bij de televisie wel van leden van de Leidse Academische Senaat hebben) BINNENLAND In augustus werd bij de Rhkspc spaarbank 71,4 min. gulden Ingelegd en 53,9 min. gld. opgenomen. Er werd dus 17,5 min. gld. opgenomen. Er werd dus 6 min. gul. meer dan ln juli. Deze ont wikkeling is overeenkomstig het normale spaarpatroon. Augustus is namelijk altijd een goede spaarmaand. De directie van de K.N.S.M. heeft gis teravond om vijf uur, nadat het voor haar rekening in aanbouw zijnde m.s. „Ceres" was gedoopt en te water gelaten, de bou wers van dit schip, C. van der Glessen en Zonen's Scheepswerven NV te Krimpen aan den IJssel, opdracht gegeven tot de bouw van een schip van de z.g. „on"- klasse, een zusterschip van de reeds in de vaart zijnde schepen „Jason", „Solon", „Maron etc. Tegelijkertijd werd een order voor een dergelijk schip geplaatst bij A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven NV te Capelle aan den IJssel. Op voorstel van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties ls onlangs een missie samengesteld, die in overleg met enkele landen een reis naar het Midden-Oosten maakt ter bestude ring van de problemen, verbonden aan de smokkelhandel in verdovende middelen. In deze missie is ook de Amsterdamse advocaat mr. J .P. G. Goossen benoemd, die gisteravond met de KLM-machlne naar Parijs is vertrokken. Gistermorgen tegen twaalf uur is de 56-jarige grondwerker J. W. uit Groes- beek met zijn bromfiets onder de trein van Nijmegen naar München gekomen op de onbewaakte overweg aan de Kranen- burgsestraat te Groesbeek. De heer W. was op slag dood. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk niet goed opgelet, toen hij de overweg overstak .De trein had 21 mi nuten vertraging. BUITENLAND In Pretoria is gisteren officieel be kendgemaakt dat er ..enige ongerustheid" bestaat over de gezondheidstoestand van de gouverneur-generaal van Zuld-Afrika. dr. E. Jansen. De gouverneur, die 78 Jaar is, lijdt aan een ruggemergaandoenlng. Toen hij in 1957 een officieel bezoek aan Portugal bracht, openbaarden zich de eer ste tekenen van een achteruitgang van zijn gezondheidstoestand. Hij moest toen in Parijs en Londen behandeld worden. De Noorse oriëntalist, Theodor SÖ- rensen, d:* zendeling ln China en Tibet is geweer,'.s gisteren te Kristlansand in de ouder -vn van 86 Jaar overleden. Volgens de Zweedse pers is de be kende Zweedse filmregisseur, Ingmar Bergman, wiens werk verscheidene malen in Cannes is bekroond, te Boda in Mid den-Zweden, in het geheim in het huwe lijk getreden met de uit Estland afkom stige pianiste Kaebi Laretei. Het is Berg mans vierde huwelijk. Uit Oost-Duitsland zijn vier man van een dansorkestje met hun gezinnen naar West-Berlijn gevlucht, omdat zij gedu rende een jaar niet mochten optreden: zij hadden n.l. teveel Westerse muziek ten gehore gebracht, zo meldt de Westberlijn- se „Bild Zeitung". Volgens de officiële aanwijzingen mogen orkesten voor 40 pro cent Westelijke muziek spelen, doch het percentage van het gevluente orkestje was 73 procent geweest! Premier Kroesjtsjef heeft gisteren in het Kremlin besprekingen gevoerd met de Perzische ambassadeur, Ansarl. De ambassadeur had om het onderhoud ge vraagd. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, was bij het onderhoud aanwezig zo meldt het officiële Sovjetrussische persbureau Tass. Het Nederlandse vrachtschip Delfs- haven (7113 ton) heeft in de Engelse haven Falmouth drie schipbreukelingen aan de politie overgeleverd, die het in het Kanaal nad opgepikt van een gezonken jacht. Het Jacnt was in South-Devon ge stolen Op de eerste vergadering van de vijf de conferentie van Arabische advocaten te Beiroet is het tot zo'n hooglopende ru zie tussen Syrische en Iraakse collega's gekomen, dat de politie de tegenstanders moest scheiden en het werk van de con ferentie moest worden opgeschort! By zijn bezoek aan New York op 17 september zal premier Kroesjtsjef van van de Sovjet-Unie de gast van ae stad zijn, zo is gisteravond bekendgemaakt. Men zal de Russische premier een offi ciële lunch aanbieden in het Waldorf- Astoriahotel. Aan deze lunch zal Kroesjt- jef formeel welkom worden geheten door burgemeester Robert Wagner. Een woordvoerder van het „Forelgh Office" heeft gisteren officieel bekend gemaakt, dat de Britse regering de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Fernando Castiella, heeft uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Engeland „op een later tijdstip". De juiste aatum ls nog niet vastgesteld. Castiella is deze week in Londen geweest, waar hij Eisenhower en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, heeft ontmoet. niet alleen door een wat lossere vraag stelling van de gespreksleider, maar ook door een door de hoogleraar zelf ont wikkeld initiatief, bijzonder instructie ve en interessante dingen zei. Daaren boven met van die langs-de-neus-weg- se woordspelingen, die aan het geheel iets levendigs verleenden, al ging het over zeer dode dingen. Het derde onderwerp, ter gelegenheid van de twintigste jaarkring, die zich om Hitler's inval in Polen sloot, was ge wijd aan eigentijdse geschiedenis. He lemaal gelukkig met deze onderneming (de opname in het programma wel te verstaan) zijn we feitelijk niet. Want hoe ontwikkelt zich nu bij de verschil lende zuilen de herdenkingsdrift? Het eerst manifesteerde deze zich bij de VPRO, die uit de oude doos films liet draaien en de Rijksdagbrand en alles wat zich daaromheen afspeelde na 25 jaar herdacht. Toen moest de KRO hoog nodig ineens uit oude Pathé- journaals gaan repeteren. En nu wordt een interval van 20 jaar al aanleiding tot de herhalingswoede. Het lijkt een tikkeltje op ongeduld, wellicht voort gesproten uit wat concurrentiedrang. Niettemin alle lof voor de beklem mende versie van en visie op het drama van weleer. Een beetje onnozel deed de uitdieperij van het onderwerp aan door aan een paar nogal willekeurig gekozen jongeren wat interviewsport te gaan beoefenen. Daarna nam het programma weer een scherpe draai door prachtige, maar zeer harde fragmenten uit de binnenkort hier te lande in roulatie ko mende film „Opmars naar de galg", ge bouwd op het verloop van de Neuren- bergse processen. Tenslotte kwam jour nalist Lunshof een nummertje Jonge- jan-Hilterman weggeven. Intelligent en gedurfd, daar niet van. Dat intelligent en gedurfd kan ook gezegd worden van de schone po ging van de fa. Walt Disney-Wemher von Braun als een soort Lissone-Lin- deman erop los beukend en een reisje mét hotelplan naar de maan organise rend. Het zal allemaal wel wetenschap pelijk verantwoord zijn, maar het leek toch het meest op abracadabra. Eerlijk gezegd sprak ons het meest het eerste deel van fabels, legenden en zelfs van het bijgeloof aan. Dat was Disney op zijn best, inventief en smaakvol, verrassend en boeiend. Tot slot kwam het allerschoonste po gen. het meest gedurfde streven, uit t.v. oogpunt tenminste. Hoe breng ik de poëzie tot het kijkersvolk, zal de NCRV zich hebben afgevraagd. En dan zijn ze niet kinderachtig, want dan gooien ze er maar direct een nummertje Paul van Ostayen tegenaan. Dat getuigt van moed. zoals het gehele „Ik groet U trouwens. Voordat zo'n gedurfd novum echter de lucht ingaat, zou het toch heerlijk zijn voor de uitzendendè om roep en de deelnemende kunstenaars al.-, c'e fondsen toereikend waren zo'n VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. muz. 19.45 V .d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. en plano. 21.15 Ge- var. progr. 21.45 Koorzang. 22.05 Journ. 22.20 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York 23.25 24.00 Dlscotarla. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. NCRV: 18.45 Ontmoeting op Rhodos, caus. 9.00 Nws. en weerber. 9.10 Volkslie deren. 19.30 Radiokrant .19.50 C.H.U., pol. caus. 0.00 Muzikale caus. 20.15 Metropole- caus. 20.00 Muz. caus. 20.15 Metropole- Canada. klankb. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken-Parade .22.10 Or- felconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden- ing. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. caus. 20.30 Documentair progr. 20.50 De man die zichzelf bedroog, t.v.- spel. VOOR VRIJDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I (402 m.). VARA.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.3>59.40 Waterst.). VPRO.: 10.00 De vrouw in haar huis. caus. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kind. 11.15 Blaaskwint. 11.40 Gram, AVRO.: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsultz.Landibouwrubriek. Het land bijeen. I. Wij spreken in de Tleler- waard met een voor. en tegenstander van de ruilverkaveling. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwartet. 14 30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA.: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.26 Liolite muz. 17.55 Act. VARA.: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 V. d. kind. 19.00 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Geloven ln deze tl,jd. caus. 19.45 VPRO. Nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De onvergan kelijke Western, caus. 20.20 Gewijde riiuz. 20.35 Wereldfederallsme, rep. 20"45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Bultenl. overz. VPRO: 2040 Zorg om de mens, gesprek, VARA.: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO.: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hutsvr. 9.40 Gram. 10.00 Idem. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12 03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Pro- menade-ork. 16.00 Gram. 15.30 V. d. zie ken. 16.30 Gram, 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Piano duo. KRO.: 18,10 Dansork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsultz.Emigra tierubriek: Het emigratlepraatje van H. A. yra^r^Uyk; 1900 Nws- 1910 Act- 19-20 V.V.D., pol. cau3. door mr. A. van Vuure. 19.30 Gram. 20.30 Idem. 20,55 Lichte muz. 21.30 Gram. 22.00 Radiophllharm. ork. en soliste. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Jazz. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (over de 4e HJn van 1820 uur) Gaetano Donizetti. „L'Elisir d'Amore Komische opera in 2 bedrijven. Plaats en Greetje Kauffeld gaat zelfstandig optreden Aangezien het haar door haar vaste verbintenis met het dansorkest „The Skymasters" vaak niet mogelijk is te voldoen aan de verzoeken tot optreden, die haar in toenemende mate van im presario's en anderen uit binnen- en buitenland bereiken, heeft Greetje Kauf feld besloten haar contract met dit orkest, dat op 31 december van dit jaar afloopt en drie jaar heeft geduurd, niet te verlengen, doch zelfstandig te gaan optreden. Voor „The Skymasters" zal een nieuwe vaste zangeres worden ge zocht, mogelyk door middel van audities. K3 eJè verf Geregelde keuring Kotterdanise auto's In het kader van de actie voor veilig verkeer, welke de winkeliersvereniging van de Lijnbaan van 9 tot 20 september organiseert, begint ook de Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Rotter dam een campagne voor het doen ver richten van vrijwillige veiligheidskeu ringen. Opgewekt door de B.O.V.A.G., de organisatie van garagebedrijven.' hebben zich 55 Robterdamse garagebe drijven voor deelneming aan deze actie aangemeld. De autobezitter kan bij deze bedrijven, tegelijk met de gewone onderhoudsbeurt van de wagen of on afhankelijk daarvan, zijn motorvoer tuig doen keuren (tegen vergoeding), en hij krijgt als zijn wagen is goedge keurd, een voorruit vignet, terwijl het resultaat wordt aangetekend in een autologboek, dat bij de eerste veilig heidskeuring zal worden verstrekt. Het is de bedoeling de keuring ieder half jaar te laten herhalen. De vignet ten zullen daarom ieder half jaar van kleur wisselen. Men hoopt in het eerste jaar van deze actie in Rotterdam 13.000 wagens gekeurd te hebben op het totale Rotterdamse wagenpark van 30.000 au tomobielen. De keuring is nog beperkt tot personenauto's eh lichte bestel wagens. De kosten van de keuring bedragen tien gulden. Wanneer men echter ^de wagen laat keuren tijdens een onder houdsbeurt (waarbij immers toch al veel controlepunten de aandacht krij gen) zijn de kosten f 2.50. programma als proef voor te zetten aan ter zake kundige beoordeelaars. Dichters cabaretmensen, musici, desnoods t.v.- critici. om eens te horen te krijgen wat er aan de opzet veranderd zou moeten worden om verder te komen dan een fraaie poging. Met alle waardering daarvoor, zullen we dan nu maar als mosterd na de maaltijd opschrijven wat we ervan vonden. We dachten zo bij het kritisch kijken, dat men teveel in eens gewild heeft. Woord en beeld, prachtig. Doch daaraan ook mens en muziek toegevoegd, dat was ons een beetje te veel. Want het leidde af nog vóórdat velen door een toch wel nood zakelijke voorbereiding enigermate in gesteld waren op het hóren, inplaats van lézen van gedichten. Bovendien kwam het woord zo nu en dan door verkeerde microfoonopstelling te zwak over en schoot het geval zijn doel hele maal voorbij. Toch zit er iets in. Hoe veel weten we nu niet direct, maar het is te Hópen, dat meli het niet bij deze eerste proef laten zei en dan een vol- ;cnci Clival iets minder hoogrijpt. tijd van handeling: Een Italiaans dorp omstreeks 1815. Medewerkenden: Adlna, Margherlta Caroslo, sopraan; Nemorlno, Nicola Monti, tenor; Belcore, Tito Gobbl, bariton: Dulcamara, Melchiore Luise, bas; Giannetta, Loretta di Lelio, sopraan. Koor en Orkest van de Opera te Rome o.l.v. Gabriele Santini. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS.: 20.00—22.30 Die Zauberflöte, BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.55 Crioketuitsl. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Hoor spel. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork.- conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Prome nade Concert: Ork.conc. 21.00 Nw. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Bariton en plano. 22.45 Caus. of voordo-. 23.00 Nws. 23.0623.36 Klari net en plano. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 111. 12.00 Interv. en gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Onbekend. (Om 13.30 Nws. 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Fabrieksfanfare. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Ork.conc. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races. Daarna: Gevar. muz. 17.30 Nws. en liederen. 18.00 Interv. en gram. 18.29 Weerber.. nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jour naal. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.) 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.5524.00 Nw6. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 in. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Volksliederen .17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Le6 pêclieurs de perles, opera. 21.15 Cabaretprogr. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.16 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 in. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Festival v. Edinburgh: Kamermuz. 22.20 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgel en piano. 14.00 Gram. 15.00 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Alt en piano. 18.30 V .d sold. 19.00 Nws. 19.30 Klankb. 19.40 Gram. 19.45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezin nen .20.00 Ork.conc. 21.00 Kunstkaleido- scoop. 21.15 Kamermuz. 21.30 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 111.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Operamuz. 15.20 Gram. 16.05 Llchtem uz. 17.00 Nws. 17.10 en 17.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.10 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Salzburg: ork. conc. (Om 21.00 Zang). 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. Levendaal: Aandeelhouder6verg. N.V. Kon. Zeep- Eau de Cologne en Parfume- rleënfabrlek v.h. Sanders en Co. 8 uur nam ZATERDAG Maranathakerk: Opening chr. school voor slechthorenden en spraakgebrekkl- gen.. 3 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver .naar Aalsmeers Bloemenspel. 12.45 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert .2.30 uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Reservaat „De Beer". 9.20 uur voorm. Gulden Vlies: Openingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing mevr. Wlna Born over: Vrouwen tussen kloosters en moskeeën. 2.30 uur nam TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Rex: ..Song of Scheherazade (alle leeft.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Terug uit de hel" (14 Jaar). Trianon: „Ein Lied geht um die Welt" (a.l.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „Artiesten en modellen" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: ..Het rijkste meisje ter wereld" (a.l.) Werkd. 2.30 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „King Creole" (18 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Leiden ls geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Bij geen gehoor bij Cw bulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelcfoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) sJS- c! a £2 5 a& a neersl. 24 uui Amsterdam onbewolkt ono 2 20 12 0 Den Helder onbewolkt 0 4 19 14 0 Ypenburg onbewolkt no 2 20 10 0 Vlissingen onbewolkt no 6 21 12 0 Eelde onbewolkt ono 1 22 10 0 De Bilt onbewolkt ono 4 21 10 0 Twente onbewolkt ono 3 22 9 0 Eindihoven onbewolkt ono 2 22 9 0 Z,-Limburg onbewolkt ono 4 20 8 0 Helsinki licht bew. nnw 7 15 9 0.4 Stockholm zwaar bew. n 5 19 13 0 Oslo onbewolkt w.stll 24 10 0 Kopenhagen onbewolkt n 5 19 13 0 Aberdeen mist wsti'l 18 4 0 Londen licht bew. nno 3 23 11 0 Brussel onbewolkt no 4 21 9 0 Luxemburg onbewolkt no 6 21 8 0 Parijs onbewolkt w.stll 24 10 0 Bordeaux mist w.stll 24 11 0 Grenoble geh. bew. w.stil 20 16 6 Nice zwaar bew. nnw 5 21 16 5 Berlijn zwaar bew. n 3 21 11 0 Frankfurt onbewolkt no 2 22 9 0 München onbewolkt wstil 19 5 0 Zürloh licht bew. n 2 20 8 0 Genève zwaar bew. n 1 20 12 0 Locarno zwaar bew. wstll 20 12 0.3 Wenen onbewolkt w.stll 21 6 0 Innsbruck mist wstll 22 5 0 Athene onbewolkt n 2 28 20 0 Rome zwaar bew. wstll 22 17 18 AJacclo onbewolkt ono 2 25 17 17 Madrid onbewolkt n 2 25 13 0 1 Mallorca half bew. wstll 31 17 0 Liss^on onbewolkt nnw 6 24 17 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2