AMERIKAANSE REIS BEGONNEN De Gaulle en Eisenhower bezegelen cle Frans-Amerikaanse vriendschap Ir. S. H. Visser nieuwe minister van Defensie WEERBERICHT Klimaat van bespreking schijnt wel buitengewoon goed te zijn PRINSES BEATRIX OP ROTTERDAM Uitgeleide gedaan door Prins Bernhard en Prinses Irene Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 No. 29838 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Diner in Het Eh|sée President De Gaulle heeft gister avond in het Elysée een groot di ner ter ere van president Eisenho wer gegeven. Eisenhower die de sjerp van het Legioen van Eer droeg werd op het bordes door pre sident De Gaulle verwelkomd; 180 personen waren aanwezig, onder wie oud-president Vincent Auriol (oud-president Coty had zich la ten verontschuldigen), Paul Henri Spaak en mr. Luns, resp. secreta ris-generaal en voorzitter van de ministerraad van de NAVO en ge neraal Norstad. Het diner werd gehouden in de grote feestzaal van het Elysée waar prachtige gobelins uit de achttien de eeuw hangen. De republikeinse garde speelde zachte muziek. (Van onze Parijse correspondent) Wanneer de besprekingen in Parijs, die sinds gisterochtend el£ uur achter gesloten deuren gehouden worden tussen de generaal-presiden- ten De Gaulle en Eisenhower, ook maar door een part van de harte lijkheid en de warmte worden gekenmerkt, die zich in het openbaar in Parijs overal manifesteerden, dan mag men, lijkt ons, voor de diplomatieke en politieke betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika voor de naaste toekomst nog veel goeds verwachten! Nu zijn ook wij niet zulke naïeve gansjes meer om niet te weten, dat het altijd ver standig is in politieke en staatkundige zaken te pogen de buitenkant van de kern en de schijn van het wezen te blijven onderscheiden. Niettemin valt het ons moeilijk bij de beide hoofdfiguren van dit overleg weer zoveel huichelachtigheid of zo men wil acteurstalent te veronderstellen, dat zij zich binnenskamers principieel anders dan onder de schijnwerpers en de ogen van IVt publiek zouden gedragen. Problemen li jken als sneeuw voor tie zon te zijn verdwenen Over het naadje van de diplomatieke kous, waaraan De Gaulle en Eisenho wer nu in Parijs dus tezamen breien, zal men ook dit keer vermoedelijk niet zo heel veel te weten komen, al is er dan ook vagelijk een slotcommuniqué en mischien zelfs een persconferentie van president Eisenhower in het vooruitzicht gesteld. Maar de geest, het klimaat van de besprekingen moeten ontegenzeg lijk toch wel uitstekend zijn. De beide staatslieden hebben gistermiddag op een speciale feesttribune, die voor het Parijse stadhuis was opgesteld, elkan der, onder het bewogen oog en oor van tienduizenden Parijzenaars en toeristen, zoveel welgemeende lof toegezwaaid, dat alle problemen tussen hun twee landen, die enkele weken geleden nog bijna on overbrugbaar geleken, nu als sneeuw voor de zon schenen te verdwijnen. Eerst sprak De Gaulle in zijn klassie ke stijl van groot woordkunstenaar. Over de vrijheid van de wereld, over de vriendschap tussen het Amerikaanse en het Franse volk, over de vele gezamen lijk gedragen lasten en smarten, waar door beide landen trots voorbijgaande moeilijkheden toch voor altijd met el kander verbonden zouden blijven. Tot de persoonlijke stijl van de Franse ge neraal behoort het ook dat hij de ver houdingen ten gunste van zijn land en nooit klinkt de naam La France zo vibrerend als in de mond van De Gaulle soms nog wel eens even een tikkeltje scheef wil trekken. In de korte toe spraak van De Gaulle werd Frankrijk in 1945 dus vooral (zo niet uitsluitend!) door Franse soldaten bevrijd en ook wekte hij de indruk, dat president Eisenhower nu naar Parijs was gekomen enkel om zijn hart weer eens aan zijn oude liefde voor deze stad en haar be volking te verwarmen „Je vous aime tous" De woorden van Ike kwamen recht uit een hart, dat vol is van oprechte sympathie en menselijkheid. Het was zeker geen gladde politicus, die hier het woord voerde, maar een man die van Frankrijk de Fransen en van generaal De Gaulle, „uw grote president", onte genzeglijk en veel moest houden. Zon der valse frases ook was zijn korte en in haar soort uitstekende rede. Al deze mensen hier om mij heen, zo riep Ike uit, maken de indruk gelukkig te zijn en ik ben het met u allen. Ike sprak in het Engels en hij excuseerde zich voor zijn gebrek aan kennis van het Frans doch niettemin wenste hij zijn korte speech in de taal van zijn toehoorders te beëindigen. „Je vous aime tous", ik houd van u allemaal, zo klonk het met een loodzwaar Yankee-accent onder een storm van applaus. Na dit publieke en spectaculaire hoogtepunt van het twee daagse Parijse verblijf van de Ameri kaanse president hebben de twee staats- Advertentle lieden zich, voor en na het diner van gisteravond weer in hun raadskamers teruggetrokken. Hedenochtend had Eisenhower die rol van gast even voor die van gastheer verwisseld om in de Amerikaanse am bassade en dus op nationale bodem, an dere Europese staatslieden als de Ne derlandse minister van Buitenland se Zaken mr. Luns, voorzitter van de NAVO-raad en de secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, te ontvangen. De besprekingen met de Franse regeringspersonen werden van middag voortgezet in het kasteel van Rambouillet, voormalige residentie van Koning Francois öe Eerste, waar Eisen hower, achter de vier meter dikke mu ren, ook zyn laatste nacht op Franse bodem zal doorbrengen. Voor het ogenblik domineert het op timisme. Men kan zelfs bijna spreken van een publieke liefdesverklaring tus sen beide presidenten, gevolgd op een tijdelijke verwijdering als uitvloeisel van enkele huiselijke conflicten. Zeven Nederlandse schepen op Iraakse zwarte lijst De Iraakse autoriteiten hebben 70 Amerikaanse en Europese schepen, waaronder zeven Nederlandse, op een zwarte lijst geplaatst wegens schending van de boycot, die de Arabische landen tegen Israël voeren. De an dere schepen zijn: 24 Britse, elf Amerikaanse, zeven Zwitserse, vijf Duitse, vier Franse, vier Italiaanse, vier Noorse, twee Grieken, een Roemeens en een Deens schip. AFSCHEID DR. C. BANNING De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Ban ning, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de rijks dienst verlaten. Tijdens een afscheidsreceptie, die op 4 september om 16 uur in het Kurhaus te Scheveningen wordt aangeboden, zal dr. Banning worden gehuldigd. de verf voor het schilderfeesi SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN 'raag gratis boekje 'gezelligheid door kleur1 '32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden Hetzelfde weertype De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog en zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 SEPTEMBER Zon op: 5.54 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 7.32 uur; onder: 19.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.17 u. Laag water te 12.07 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Toen vannacht om kwart over twaalf het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de „Rot terdam" door sleepboten uit de ha ven van de Maasstad werd getrok ken, ivoei de standaard van H.K.H. Prinses Beatrix hoog in top. De Kroonprinses was één van de Indrukwekkend was de intocht, i van de auto's met Eisenhower en welke president Eisenhower in De Gaulle en het escorte op de Parijs werd bereid. Een overzicht Place de la Concorde. 1400 passagiers, die aan boord van het trotse zeekasteel waren, toen het rustig weggleed van de Wïlhelmina- kade om via Le Havre en Southamp ton de reis naar Nero York te maken. In gezelschap van Prins Bernhard en Prinses Irene arriveerde zij gisteravond omstreeks tien uur in de passagehal, waar het de gehele avond reeds een ko men was van de zich inschepende reizi gers en een gaan van de wegbrengers. Prinses Beatrix, die een zacht geel com plet droeg met een klein zwart hoedje, wordt op haar reis vergezeld door jkvr. C. E. B. Roëll, hofdame van de Ko ningin, luitenant ter zee eerste klasse W. W. Kuyck, adjudant van Prins Bernhard en mevrouw mr. M. Schol- tens-Meurs, particulier secretaresse van de Prinses. Begroeting De beide hoofddirecteuren van de re derij, de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm, begroetten de Prins en de Prinsessen in de hal, waar na het gezelschap zich aan boord van de „Rotterdam" begaf. Hier was het ge zagvoerder C. Bouman, tevens commo dore van de HAL-vloot, die zijn vorste lijke gasten verwelkomde. De hoofddirecteuren begeleidden de gasten naar de hutten 196 en 198, die gedurende de overtocht onze Kroonprin ses gastvrijheid zullen bieden. Een der hutten dient als slaapvertrek, de ander is ingericht als woonverblijf. In deze hutten, waarin acht bloem stukken waren geplaatst, nam Prins Bernhard afscheid van zijn dochter. Hij vertrok omstreeks kwart over tien. Prin ses Irene bleef nog een uurtje. Tezamen met haar oudste zuster wandelde zij over de „Rotterdam", begeleid door de heer De Monchy. De scheepsklok wees kwart over elf aan, toen Prinses Irene afscheid nam. Hoewel zij dus maar betrekkelijk korte tijd aan boord is geweest, moet zij ongetwijfeld toch een indruk hebben ge kregen van de machtige Oceaanreus, die op 13 september van het vorig jaar door haar moeder werd gedoopt. Luns-Eisenhower Een uur, nadat Prinses Irene het schip had verlaten, werden de trossen losgemaakt en begon de „Rotterdam" haar maidentrip naar New York. Mr. J. A. M. Luns, onze minister van Buitenlandse Zaken, zal de reis eveneens meemaken, doch hij zal zich pas in Le Havre in schepen. Eerst voert hij nog in Parijs besprekingen in NAVO-verband. Gisteravond had hij een gesprek met de secretaris-generaal van de Atlantische Verdragsorganisatie, de heer Spaak. De ontmoeting duurde een uur. Hedenmor gen heeft de Nederlandse voorzitter van do NAVO-raad in het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Parijs een ontmoeting gehad met president Eisen hower. Na daarna nog een onderhoud te heb ben gehad met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville, vertrekt minister Luns naar Le Havre om zich te voegen bij de andere passagiers van de „Rotter dam". Onder hen bevinden zich uiter aard directie en commissarissen van de HAL, de twee directeuren van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij - de werf, die het schip bouwde - en de president-directeur van „De Schelde" uit Vlissingen, welke werf de machine installatie maakte. Daarnaast vermeldt de passagierslijst dc namen van tal van vooraanstaande Nederlandse, Britse en Amerikaanse za kenlieden, terwijl we onder de toeristen- klaspassagiers de naam van Georgette Hagedoorn, de voordrachtskunstenares, tegenkwamen. Gisteren is Prinses Beatrix scheep gegaan op het nieuwe vlaggeschip van de HAL, de Rotterdamvoor de maiddentrip naar Amerika. Zij werd uitgeleide gedaan door Prins Bernhard en Prinses Irene. De be groeting van de vorstelijke gasten door kapitein C. Bouman. Poging tot opstand in Sinkiang mislukt Loe Tsjien-jen, de secretaris van de communistische partij van Sinkiang, een provincie van communistisch-China, heeft in een tijdschrift dat vraagstuk ken van het theoretische communisme behandelt, verklaard dat de autoriteiten van Sinkiang een „grote overwinning" hebben behaald in de strijd van de „plaatselijke chauvinisten" Deze chauvinisten verzetten zich tegen de leiding van de communistische party Overleg over hogere ziekenfondspremie Van 4,5 tot 5 procent (Van onze Amsterdamse correspondent) De Ziekenfondsraad zal zich binnen kort beraden over de wens van de zie kenfondsen de premie voor verplicht verzekerden te verhogen van 4.5 tot 5 procent. De fondsen willen deze verho ging zo mogelijk reeds per 1 januari aanstaande. De verhoging is noodzakelijk zo menen de ziekenfondsen, als gevolg van de hogere honoraria van medewerkers. Over deze honoraria is onlangs tussen de organisaties van de medewerkers en de ziekenfondsen overeengekomen. De uitkeringen aan de huisartsen zul len als gevolg van deze regeling met 12 procent stijgen, de tandartshonoraria gaan met bijna 5 procent omhoog en de vroedvrouwen krijgen zeven gulden per bevalling meer uitgekeerd. De medewer kers meenden op deze hogere uitkerin gen aanspraak te kunnen maken op grond van de gestegen kosten. De premieverhoging heeft in eerste instantie de goedkeui-ing nodig van de Ziekenfondsi-aad. Daarna moet zij goed gekeurd worden door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. C. J. M. A. van Rooy. Brandweer had geen bluswater Een grote, oude boerderij te Reuver, eigendom van jonkheer Van Nispen tot Zevenaar uit Huis ter Heide, is gister middag door tot nog toe onbekende oor zaak tot de grond toe afgebrand. Het ontbrak de plaatselijke brand weer aan bluswater, zodat besloten werd tankwagens uit Venlo te laten komen. Het vee en het huisraad konden worden gered. Alle opstallen, machinerieën en de opgeslagen voorraden gingen verlo ren. De schade bedraagt ongeveer een ton. Het bedrijf was tegen brand verze kerd. de échte eierbeschuit en tegen het socialisme en wilden een autonome republiek vestigen. Ja, zy hebben zelfs getracht een „revolutie in Hongaarse styl" te ontketenen, aldus Loe Tsjien-jen. Sinkiang, dat gemeen schappelijke grenzen heeft met Tibet en de Sovjet-Unie, heeft een bevolking van circa 5 miljoen zielen. Byna driekwart van de bewoners zyn mohammedaan. Secretaris Verbond van Ned. Werkgevers (Van onze Haagse correspondent) De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat vandaag ter benoeming tot minister van Defensie aan H.M. de Koningin is voorgedragen ir. S. H. Visser te Wassenaar. De heer Visser, die thans de functie van algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers bekleedt, werd gister middag door minister-president De Quay voor het ministerschap aan gezocht. Hoewel hij het verzoek in beraad hield, waren er toen reeds aanwijzingen, dat hij de functie spoedig zou aanvaarden. Evenals de heer S. J. van den Bergh, die eind juli ontslag nam als minister van Defensie, behoort ir. Visser tot de liberale partij. Simon Hendrik Visser, geboren op Texel in 1908, doorliep de lagere school en de h.b.s. in Schagen, Arnhem en Utrecht. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en behaalde in 1933 het ingenieursdiplo ma in de tropische richting met de be doeling een functie te bekleden in de suikerindustrie op Java. De economische wereldcrisis bracht verandering in die plannen, en ir. Visser werd benoemd tot adjunct-secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. In 1939 werd hij bevorderd tot secretaris. Na de be vrijding was hy gedurende twee jaar waarnemend regeringscommissaris voor de agrarische betrekkingen met het bui tenland, in welke functie hij veel inter nationale ervaring opdeed. Toen de heer T. J. Twijnstra in 1947 werd benoemd tot voorzitter van de hoofdgroep van het Werkgeversverbond, volgde spoedig daarna de benoeming van ir. Visser tot algemeen secretaris van deze organisatie. Kort daarop werd hy benoemd cot algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, welke functie hy ook thans nog be kleedt. De heer Visser is plaatsvervangend lid van de Sociaal Economische Raad sedert de oprichting van dit lichaam. Hy is verder o.m. lid van de organisatiecom missie van de SER en lid van de com missie economische mededinging.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1