Laatste nieuws Francoise Sagan's nieuwe boek in oplage van 150.000 exemplaren Verdachten beschuldigen elkaar in tegenstrijdige verklaringen Canadese groenten naar Zweden DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 Toon van licht-geamuseerde melancholie Schrijfster toucheert twintig procent (Van onze Paryse correspondent) Van deze week af zijn de eerste exemplaren van Frantjoise Sagans laat ste en vyfde roman, „Aimez-vous Brahms getiteld, in de vitrines der Franse boekhandels geëtaleerd. Over die titel is, vóór de verschijning al, veel te doen geweest. De uitgever René Jul- liard, voor wie de weergaloze successen van Sagan's oeuvre de kurk vormen waarop hjj zyn hele verdere bedrijf drij vende kan houden, had het vraagteken, dat op het manuscript eerst achter dat zinnetje „Houdt u van Brahms" stond, vervangen door twee puntjes. Twee en geen drie. Een derde punt is overbodig, zo heeft Julliard, in navolging van de Franse dichter Léon-Paul Fargue ver ordonneerd. De vraag (die dus niet helemaal een vraag is) en die in de titel wordt uit gedrukt, was, in het verhaal, geschreven op een visitekaartje dat een jonge man van vijfentwintig jaar, Simon, stuurde naar de vrouwelijke, en negenendertig- jarige, hoofdpersoon van de roman. Paule, bij wijze van invitatie om 's avonds samen naar een Brahms-con- cert te gaan. zy neemt de uitnodiging aan en na het concert (en onder in vloed van Brahms?) vloeien tamelyk verreikende gevolgen voort uit die eer ste kennismaking. Paul brengt de nacht door in Simons armenAan het einde van het boek keert ze echter weer terug naar haar eerste liefde, de veertigjarige Roger. Sagans nieuwe roman is dus weer ge baseerd op een driehoeksverhouding, Hoog aantal inschrijvingen aan Amerikaanse scholen De Amerikaanse hoofdinspecteur voor het Onderwys, Lawrence G. Derthick heeft het aantal inschryvingen bekend gemaakt, dat is binnen gekomen voor het nieuwe schooljaar. Voor de vyftiende achtereenvolgende maal is dit aantal opnieuw gestegen, nu tot 46.480.000 leer lingen, 1.940.000 meer dan vorig jaar. De heer Derthick zei, dat één op de vier Amerikanen een school bezoekt, van de bewaarschool tot en met de Universiteit. Verwacht wordt dat dit schooljaar het bezoek aan openbare en particuliere scholen het volgende beeld te zien zal geven: bewaarschool en lagere school 33.460.000 leerlingen; voortgezet lager- en middelbaar onderwys 9.240.000 leer lingen; universitair onderwys 3.780.000 studenten. LEIDERDORP Zilveren jubileum bij Vereenigde Touwfabrieken Dinsdag jJ. vierde de heer P. J. Holverda zijn 25-jarig jubileum by de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Lei derdorp. Samen met zyn echtgenote werd de jubilaris door de directie ontvangen. De maatschappelyk werkster heette de jubilaris welkom en bood mevrouw Holverda een boeket bloemen aan. Aanwezig waren de chef, de heer A. Kluvers, de heer D. J. de Jong en als vertegenwoordiger van de Onderne mingsraad, de heer A. de Kruiff. De directeur, de heer H. B. Haanappel sprak zyn genoegen uit over het feit, dat hy opnieuw het woord kon richten tot een jubilaris. Spreker releveerde de afgelopen vyfentwintig jaar, die de heer Holverda in de wevery heeft doorge bracht. Hier heeft hij zich als een goed vakman doen kennen. Zyn werk en dat van andere werknemers, die het bedrijf trouw blyven dienen, is van grote bete kenis voor de onderneming. De heer Haanappel dankte de jubilaris hartelyk voor de trouw, waarmede hy vyfentwin tig Jaar zyn werkzaamheden heeft ver richt en wenste hem toe, dat hy de komende jaren in goede gezondheid mocht doorbrengen en vanzelfsprekend als medewerker van de V.T. Hierna bood de heer Haanappel de jubilaris het T.V.-ere-metaal aan en een enveloppe met inhoud. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Petra, dr. van J. Th. P. de Bru(jn en A. P. Vernéde. Ondertrouwd: H. Nederstlgt, 24 Jr. en C. Th. Hoogervorst, 21 Jr.; R. A. Kasper. 32 jr. en E. G. M. Kruse, 24 Jr.; J. Evers, 41 jr. en A .M. S. de Bruin. 33 Jr.; W. D. Reinink, 20 Jr. en E .M. Meerpoel. 19 Jr.; I. Baart. 61 jr. en M. Verhoorn, 46 jr. Getrouwd: W. A. Box. 30 jr. en W. C. Bekker. 26 Jr.; J. Olivier, 37 jr. en A. C. G. Jonk, 30 Jr. Rijkspostspaarbank In augustus werd aan de Rykspostspaarbank ingelegd f. 113.753.63 en terugbetaald f. 98.792.32. WASSENAAR Vissen lieten zich niet gemakklijk vangen Voor de tweede keer heeft gisteren de Buurtvereniging Oostdorp en omgeving voor de jeugd uit de buurtschap een hengel wedstryd georganiseerd en zoals wel te verwachten was, was het aantal deelnemers nu groter dan de eerste keer. Een dertigtal jongens en meisjes verzamelden zich tegen 6 uur aan de kant van de Haven en tweemaal een half uur werd er gevist. Maar de vissen toonden zich niet erg happig. En wat er nog gevangen werd was ver beneden de maat. Maar zelfs de allerkleinsten telden mee voor de wedstryd. Peter Knynenburg en Hans Westgeest die resp. voor en na de pauze het eerste visje omhoog haalden, verdienden daar mee een prysje. Het waren deze twee jeugdige hengelaars ook, die de „groot ste vis" vingen, n.l. ieder een exemplaar I van 11% cm van kop tot staart. De prijs voor de meeste vis werd door een meisje gewonnen: Lena van der Krogt. die in totaal vier visjes verschalkte. Tonny Suurenbroek, Dick Schmal, Jacques Kievit en Frank Beek haalden er ieder drie op. De buurtvereniging had weer voor j aardige prysjes gezorgd. Gemeenteraad De eerstvolgende openbare vergadering van de Wasse- naarse gemeenteraad zal gehouden wor den op woensdag 9 september as. des avonds kwart over 7 uur in raadhuis De Paauw. doch dit keer is het niet de vrouw, doch een der beide mannen, die door zijn jeugdige leeftijd als „attractiepool" op treedt. Op de eerste pagina observeert Paule zich „met een nauwelyks ver ontruste kalmte" voor de spiegel en constateert ze in haar rimpels de spo ren van ..alle nederlagen die haar leven haar heeft opgeleverd". „Ze had voor haar spiegel plaats genomen om haar tyd te doden en ze ontdekt en de gedachte doet haar glimlachen dat de tyd bezig is hóór op een laag pitje te doden In deze geest van licht-geamuseerde melancholie is ook Aimez-vous Brams weer geschreven: een roman van hon derd-en-twee-en-negentig pagina's, die opgedragen is aan de echtgenoot van de schrijfster, de uitgever Guy Schoeller, en die door Julliard die er, om te be- binnen honderdvyftigduizend exempla ren van liet drukken by voorbaat al is uitgeroepen tot het beste boek dat Sagan ooit heeft geschreven! Maar Jul liard is dan ook haar uitgever, zodat zyn oordeel niet persé geheel en al zon der eigen baatzucht hoeft te zyn. Doch hoe dat zy: aan lezers zal het Sagan, die van ieder exemplaar het zeer hoge percentage van twintig procent tou cheert, ook dit keer wel weer niet ont breken. Sportnota komt dit jaar gereed De regeringsnota over de lichameiyke opvoeding en de sport, waar de Tweede Kamer al Jarenlang op wacht, zal naar alle waarschynlykheid voor het einde van dit kalenderjaar worden ingediend. Op het ministerie van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen wordt nu de laatste hand gelegd aan deze nota. Staatssecretaris Scholten zal de nota t.z.t. dat zal dan in elk geval wel na het kerstreces zyn in de Kamer moe ten verdedigen. Inmiddels is men op O., K. en W. ook vrywel gereed gekomen met de memorie van antwoord betreffende de nieuwe hogeronderwyswet. Dit wetsontwerp „re geling van het hoger onderwys" werd reeds in 1952 ingediend door de toen malige minister Rutten. In 1954 bracht de Tweede Kamer voorlopig verslag uit, en sindsdien was het wachten op de me morie van antwoord. Deze zal nu ver moedelijk volgende maand worden in gediend. De toegezegde nota omtrent de sprei ding van het hoger onderwijs zal ver moedelijk niet voor november verschij nen. Nieuw lid Eerste Kamer Tengevolge van de benoeming - met ingang van 1 oktober a.s. - van de heer M. Ruppert tot lid van de Raad van State zal een vacature ontstaan in de Eerste Kamer. Voor benoeming tot lid van dit college komt volgens de Anti- Revolutionaire lyst in aanmerking de heer J. Abels te Groningen. Duistere ,.zaak -Bankastraat,, Was Wim sluwe figuur achter de schermen? (Van onze Amsterdamse correspondent) Wim is vastbesloten alles op alles te zetten om de vrijheid te herkrijgen. Hij is een van de vier verdachten, die van morgen voor de tweede zittingsdag voor de Amsterdamse rechtbank zijn geleid wegens een aantal inbraken, maar ook voor de overval op de 67-jarige winke lierster Carolina Belles in de Banka- straat te Amsterdam. Zij liet het leven in de nacht van 7 op 8 maart jl., toen zij geboeid op haar bed lag. Het laatste dat zij heeft gezien waren twee gemaskerde nozems. Wim heeft nooit een stap in het slaap kamertje van mej. Belles gedaan. Toch is hij volgens de officier van Justitie een van de onsympathiekste figuren in het drama rond mej. Belles. Wim 28 jaar, een forse jongeman met een bebrild, bleek gezicht, onberispelijk .gekleed in een keurig donker kostuum, ontkent, dat hy het middelpunt was by het bespre ken van de snode plannen, die in zyn cafétaria r.an de Mauritskade werden gesmeed. Hij ontkent te hebben gezegd, dat hy de oude vrouw „wel een opdoffer" zou geven als zy onverhoeds de straat op zou vluchten. Hij ontkent de buit van de inbraken in de Celebesstraat en de Valkenburgerstraat te hebben ontvan gen van de jongens, die het vuile werk deden en die nu ook worden beschuldigd van de dood van het mensje. Thijs (24) en Piet (18), brutale branies met een radde tong, die met een excuus van „mag een mens zich misschien vergissen" op de eerste zittingsdag tegenstrijdige ver klaringen aflegden of vroegere verkla ringen herriepen. ONVERDIEND RESPECT Over één ding zyn Thys en Piet het eens. Zy zeggen destyds hoog te hebben opgekeken tegen Wim, die „altyd over inbraken sprak", maar thans blykt van dat respect weinig over en wyzen zy Wim aan als de man-achter-de-scher men, die anderen op een kraak uitstuur de omdat hy in geldnood zat. Zelfs de onbelangrykste verdachte, het uitkykje Arie (18), is een belangrijke getuige ook hy beschuldigt Wim ervan, dat deze hen op het slechte pad heeft gebracht. Wim ontkent. Bij het voorlezen van de dagvaarding, dinsdag, sprong hy op en riep luid: „Ik protesteer". Aan zijn ver dediger heeft hij 36 dichtbeschreven foliovellen toegezonden, waarin hy ver klaart onschuldig te zijn in een keu rig lopend handschrift en in feilloos Ne derlands. In het Huis van Bewaring schreef hy een radiohoorspel, dat wel nooit zal worden uitgezonden. Hy is zelf de hoofdpersoon in dat spel, dat uiter aard eindigt met een „onschuldig". De zitting is vandaag om halftien be gonnen. In het kleine zaaltje zitten de vier verdachten, Wim ernstig, Arie wat hulpeloos en Thys en Piet grijnzend te gen de parketwachters en knipogend naar de buurtgenoten op de publieke tribune, waar men gnuift om de gevatte antwoorden van de verdachten. Rechts de vier advocaten, die een moeilyke taak te wachten staat. Zij hebben zes getui gen a décharge gedagvaard. Rustig legt Wim d? rechtbank uit, dat hy niets te maken heeft gehad met de voorbereidingen van de overval op me juffrouw Belles. „Ik heb wel f. 317, aangenomen. Later bleek, dat het van diefstal afkomstig was. Het geld was be stemd voor de aflossing van de auto, die ik voor mijnheer heb gekocht". Wim spreekt over zijn mede verdachten als „mynheer zus" of „mynheer zo". Hij ver klaart tenslotte: „Ik wist, dat hij iets in de Bankastraat wilde ondernemen, 's Nachts ben ik gaan kijken, maar dat was alleen uit nieuwsgierigheid". GEEN AANDACHT Werd er weieens over inbraken ge sproken in Wims cafetaria? „Ach, edelachtbare, mijn publiek bestond in hoofdzaak uit diefjes en inbrekers. Ik hoorde zoveel, maar besteedde er geen aandacht aan". Maar Thys verklaart: „Wim zat zonder geld. Toen is de dief stal in de Bankastraat besproken. We waren vrienden geworden en wilden Wim wel helpen. Hy was zo'n beetje onze adviseur in deze zaak". De achterdeur van mej. Belles is ver broken met een breekijzer. Thijs zegt: „Ik kreeg het breekijzer van Wim, die het in de juke-box van zyn cafetaria had bewaard". Tweede voor Wim bezwarende verklaring: Thijs beweert, dat Wim 's nachts, toen Thys en Piet in de cafe taria lagen te slapen, de knapen had ge wekt. omdat „het tijd was om naar de Bankastraat te gaan". Op de vraag van Wims verdediger of Thys en Piet zoveel vertrouwen in Wims deskundigheid hadden, zegt Thys: „Hy had het altyd over inbreken. We beschouwden hem als een crack. Toen ik eens met vier gulden zoveel thuis kwam, zei Wim: „Poeh, wat een inbreker". Een inbraak in de Celebesstraat le verde een dikke enveloppe met geld op, die Thijs aan Wim zou hebben overhan digd. En Thijs verklaart nu vol verach ting: „Wim vroeg of ik hem vertrouwde. Ik zei ja, en toen ging hij op het toilet het geld tellen. Het zou achthonderd gulden zijn. Later hoorde ik van de po litie, dat het meer dan duizend gulden was". In de verdachtenbank zit Wim als maar heftig te ontkennen. De zitting duurt voort. Nederlands - Duits overleg onderbroken De Nederlandse en Duitse delegatie leiders Van Houten en Lahr hebben gis teravond, na een slotbespreking in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. opnieuw afscheid van elkaar genomen. De besprekingen over alle nog tussen beide landen hangende vraag stukken zullen begin oktober worden voortgezet. In politieke kringen sprak men gister avond zijn tevredenheid uit over de ge maakte vorderingen. Hoewel er nog steeds geen overeenstemming bestaat over het totale bedrag van de schade loosstelling aan Nederland, ziet men vooralsnog geen aanleiding om de mi nisters Luns en Von Brentano in te schakelen. Zolang echter de „Pauschal- summe" niet is vastgesteld, is het voor barig te spreken van een speciale, voor de nazi-slachtoffers gereserveerde som. Men is niet van plan om het overleg te laten doorkruisen door de verklaringen van buitenstaanders. De delegaties hopen nog steeds, dat zij vóór het einde van het jaar met de re dactie van het definitieve akkoord ge reed zullen komen. De A.O.W.-uitkering aan gehuwde vrouwen De gehuwde vrouw van 65 jaar, wier echtgenoot deze leeftijd nog niet heeft bereikt, kan niet in aanmerking komen voor de uitkering op grond van de AOW. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken meegedeeld aan de voor zitter van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen.. De Bond had on langs verzocht de uitkering ook te doen aan vrouwen behorende tot de betref fende categorie. In de overweging van zijn antwoord zegt de staatssecretaris, dat er geen behoefte aan bestaat, gehuwde vrouwen van 65 jaar, die een jongere echtgenoot hebben voor de uitkering in aanmer king te brengen. Deze echtgenoten kun nen. zo zegt de staatssecretaris, zo lang zij nog geen 65 jaar oud zijn door het verrichten van arbeid in het onderhoud van het gezin voorzien. De behoefte aan de uitkering van ouderdomspen sioen komt pas. indien de echtgenoot de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, omdat men op die leeftijd doorgaans ophoudt met werken. Woningbouw dit jaar Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand juli van dit jaar 6762 nieuwe woningen voltooid. In de eerste zeven maanden van 1959 kwamen 42.758 nieuwe woningen ge reed, tegen 49.816 in de overeenkom stige periode van 1958. Gerekend tot en met juli 1959 zijn sedert de bevrijding 728.353 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1959 een aanvang werd gemaakt, bedroeg 5206 (juli 1958: 8000). In de eerste zeven maanden van 1959 werd met de bouw van 49.386 woningen begonnen, tegen 46.625 in de overeen komstige periode van 1958. Fikse belastingschuld van gevluchte directeur Als de momenteel naar het buitenland gevluchte directeur van de Zeeuwse Metaalhandel weer naar ons land mocht komen en dan gepakt wordt, wacht hem nog een fikse rekening, die hij met de belastingen zal moeten vereffenen. Deze Hagenaar, een der hoofdfiguren uit de indertijd zo geruchtmakende schroot- affaire, is, blykens enige dwangbevelen, die opgehangen zyn in de gang van de Arrondissementsrechtbank te Den Haag, over 1956'57 een bedrag van ruim f 65.000.— schuldig aan inkomstenbelas ting. Verder wachten hem nog enige bedragen samen bijna f 600.te vol doen inzake de personele belasting. Eisenhower sprak de NAVO-raad toe President Eisenhower begaf zich he denochtend naar het NAVO-hoofd- kwartier Shape te Parijs om een vergadering van de vaste NAVO- raad toe te spreken. De ministers van Buitenlandse Zaken van verscheidene NAVO-landen waren reeds in het ge bouw aangekomen toen de Amerikaanse president zich in de dichtbij gelegen Amerikaanse ambassade met NAVO- voorzitter Luns en secretaris-generaal Spaak onderhield. Het nieuws van Eisenhowers komst veroorzaakte een zenuwachtige drukte in het hoofdkwar tier. Oorspronkelijk zouden de NAVO- voorzitter en -secretaris aan de raad alleen verslag hebben uitgebracht over hun bespreking met Eisenhower. Aan wezig waren de ministers Couve de Murvllle (Frankrijk), Zorlu (Turkije), Wigny (Belgie) en Pella (Italië). Eisenhowers bezoek duurde slechts 10 minuten. Hij sprak tegenover de zes ministers en de negen vaste vertegen woordigers zijn vertrouwen uit in de alliantie die tot doel heeft oorlog te voorkomen; als de ledenlanden hetzelf de vertrouwen in de NAVO hebben en deze met geestdrift blijven dienen, zou dat een belangrijke bijdrage aan de vrede zijn, aldus Elsenhower. Secre taris-generaal Spaak, die samen met minister Luns in het gezelschap van Eisenhower was binnengekomen, be dankte de Amerikaanse president voor zijn vriendelijke woorden- Eisenhower zei dat men zijn verschij nen in de NAVO-raad moest opvatten als een getuigenis van het belang dat hij en de V.S. aan de raad hechten. „Als wij allen aan de NAVO dezelfde diepe toewijding geven als aan onze eigen landen, zal er geen oorlog zijn. De Ver. Staten streven geen speciale positie in de NAVO na, wij willen slechts een gelijke partner zijn, bereid om met alle landen ongeacht hun grootte samen te werken. Geen land hoeft een tweede plaats in te nemen. De NAVO is een zaak van de geest, van het besluit als partners samen te werken om die idealen te bewaren die we alle huldigen. Als we elkaar trouw blijven, weigeren een centimeter van onze beginselen te wijken en zo buig zaam blijven als een goede tactiek toe staat. zal er vrede heersen". Later gaf minister Luns tegenover journalisten uiting aan zijn genoegen over Eisenhowers onverwachte komst „ondanks zijn zwaar overladen pro gramma". Hij deelde mee de raad sa men met Spaak verslag te hebben ge daan over hun onderhoud met Eisen hower dat drie kwartier geduurd had en waarbij Herter aanwezig was ge weest. Eisenhower had hem te kennen gegeven erg ingenomen te zijn met zyn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs. Waarnemers zien in Eisenhowers be zoek aan de NAVO-raad een gebaar tegenover kleinere NAVO-landen die de Amerikaanse president graag hadden willen zien verschijnen. Amerika. Frankrijk en Engeland waren daartegen omdat dat de indruk zou hebben kun nen vestigen dat Eisenhower aan alle NAVO-leden mandaat vroeg voor zijn besprekingen met Kroesjtsjef. Na de NAVO-vergadering ontvingen Eisenhower en Herter in de Amerikaan se ambassade de Italiaanse premier Segni en minister van Buitenlandse Zaken. Pella. Later op de dag zou Eisenhower een kort herinneringsbe- zoek brengen aan het NAVO hoofd kwartier buiten Parijs („Shape"), waar hij lange tijd heeft vertoefd voor hij in 1952 als NAVO's eerste opperbevelheb ber ontslag nam. Hoofdstad van Laos Vientiane wordt in verdediging gebracht Het Laotiaanse leger treft voorberei dingen voor de verdediging van de hoofdstad Vientiane terwijl een strijd macht van pro-communistische Pathet Lao-rebellen naar het zuiden optrekt, aldus is in gezaghebbende militaire kringen te Vientiane medegedeeld. Twee bataljons die een tegenaanval zouden doen op een belangryke enclave der opstandelingen In de provincie Sam Neoea, zijn teruggetrokken en hebben opdracht de van de grens van Noord- Vietnam naar het zuiden oprukkende opstandelingen de pas af te snyden. In de provincie Sam Neoea zouden de opstandelingen, die woensdag het be langrijke fort Moung veroverden, slechts een twintig km. van de stad Sam Neoea verwijderd zijn na 80 dorpen te hebben genomen. Volgens militaire waarnemers is Sam Neoea, dat door dichtbeboste heuvels is omringd, onverdedigbaar. De Laotiaanse bevelhebber generaal Rathikone heeft gezegd, dat de naar het zuiden oprukkende opstandelingen naar schatting 3500 man sterk zyn en dat zij geholpen worden door militairen uit het communistische Noord-Vietnam. Maar een welingelichte militaire bron te Vientiane heeft de berichten, dat het Noordvietnamese leger openlijk en op grote schaal aan de strijd deelneemt met een korreltje zout genomen. De bron zei, dat de mogelijkheid bestond, dat de opstandelingen worden versterkt met een groot aantal leden van berg stammen uit Vietnam. Hij acht het voorts mogelijk, maar niet waarschijn lijk dat de opstandelingen Sam Neoea zullen aanvallen en tevens mogelijk, dat de nieuwe aanvallen van de rebellen een afleidingsmanoeuvre zijn om de Lao tiaanse strijdkrachten in de provincie Sam Neoea te splitsen en ze te beletten een groot offensief te ondernemen tegen een ander belangrijk gebied dat door de opstandelingen in het westen beheerst wordt. Militairen in actie bij de relletjes in Calcutta De stedelijke overheid van Calcutta heeft vandaag de hulp ingeroepen van militairen om relletjes te onderdrukken die zijn ontstaan als gevolg van protesten tegen de voedselpolitiek van de regering. Al vier keer had de politie vandaag op verschillende plaatsen op roerige menigten met pistoolschoten uiteen moeten dryven. Daarbij zouden zes mensen gewond zijn geraakt. Premier Nehroe lichtte het parlement in, dat de troepen zijn gearriveerd om de orde te helpen handhaven. In de voorgaande twee onrustige dagen zijn in Calcutta negen mensen om het leven gekomen en zestig gewond. Nederland doet verstandig op zijn tellen te passen bij dit grote export-offensief (Van onze correspondent in Stockholm) Een tot heden onbe kende concurrent van Ne derlandse groenten en fruit heeft in Zweden zijn kaartje afgegeven: Ca nada. Dit is evenwel met zo veel nadruk geschied, dat onze telers deze nieuwe importeur wel in de ga ten mogen houden! Het betreft hier vooral groen ten en fruit in blik. „De drie vereisten om een goede kwaliteit groen ten en fruit op de markt te kunnen brengen zijn een vruchtbare grond, een ideaal klimaat en een diepgaande ervaring," al dus de actieve handels- raad van Canada, mr. A. P. Bissonnet. En hij wijst er dan op. dat de Cana dese conservenfabrieken juist in de voornaamste tuinbouwdistricten liggen. Trots vertelt hij, dat de Canadezen sinds 1500 hun land hebben bewerkt. Vandaag zijn er niet min der dan 600.000 bedrijven die tezamen een gebied van 700.000 vierkante ki lometer bebouwen. (Dat is twintig maal de opper vlakte van Nederland). Dit in aanmerking ge nomen, zo hoorden wy verder, is het begrijpelijk waarom Canada tot de leidende exportlanden van groenten en fruit ls gaan behoren. De handelsraad zei niets over de soorten, die op de markt zullen worden gebracht en wat voor groenten men de Zweden wil aanbieden. Medege deeld werd slechts, dat de goede export-kwalitei ten „Canada fancy" en „Canada choice" heten. Voor het overige verwyst men naar de jaarbeurs in Stockholm, die begin september haar poorten zal openen en waar ook Nederland met bloemen en fruit vertegenwoor digd is. De Canadezen laten het echter niet bij één pro- dukt. Zy zullen voor het eerst ook technisch mate riaal in Zweden tonen. Er is reeds grote belangstel ling voor de „sneeuwkat", een vervoermiddel op rupsbanden, dat de hon denslee .ouderwets' maakt Voor Nederland is even wel hinderlijker, dat dit land ook met sportkleding (vooral winterkleding) op de markt komt. En reeds nu kan worden gezegd, dat men van Zweedse zijde grote belangstelling heeft voor de kleding, die volgens het „dubbele damp-prlncipe" is ge maakt. Dit nieuwe idee houdt rekening met de warmte, die door het li chaam wordt afgegeven en tracht deze warmte vast te houden. Volgens onze Canadese zegsman is deze kleding al in het poolgebied getest. Dit grote export-offen sief van Canada staat in verband met de eerste deelneming aan de jaar beurs te Stockholm, die niet zozeer een zaken- beurs is. maar in de eer ste plaats publiek trekt. Het is daarom heel goed mogelijk, dat het Cana dese artikel door deze ene jaarbeurs in Zweden in geburgerd raakt. v:«?50VERZICHT Na lagere opening, oplopende markt AMSTERDAM, 3 september De omzetten van hedenmiddag waren wederom niet van grote omvang. Voor vrijwel alle internationale waarden Dubbele romance Athene Scandinavië? In kringen van het Deense hof wei gerde men vandaag commentaar te ge ven op geruchten volgens welke een dubbele Grieks-Scandinavische prinse lijke verloving op handen zou zyn, na melijk van de 22-jarige Noorse Kroon prins Harald met de 21-jarige Griekse Prinses Sophia en van Kroonprins Con- stantijn van Griekenland met Prinses Desiree van Zweden. „Spookstudent" gaat nu toch weer studeren De 28-jarige Chinese „spookstudent" Lim, die zich vier jaar lang in Ann Ar bor op een zolder verstopt gehouden heeft na een slecht examen, heeft be sloten zich weer te laten inschrijven voor de colleges van de universiteit van Michigan. Hij gaat z'n ingenieursstudie voortzetten, want uit Singapore heeft zyn familie meegedeeld dat hy nu zelf zyn studierichting mag kiezen. Enkele dagen geleden, voor het eerst sinds 1955, kreeg de Chinees een brief van zijn familie in Singapore, nadat het verhaal van zijn „spokerij" op de zol der van een kapel de wereld was rond gegaan. In maart van dit jaar is Lim's va der aan kanker overleden. Zijn familie stuurde hem daarom, maar vooral om dat zij van Lim's escapades op de kerk- zolder had gehoord, een brief waarin werd gezegd dat hy nu zelf zijn studie richting mag kiezen. Lim wil politieke en sociale wetenschappen studeren. De universiteit heeft intussen laten weten dat de Chinees in 1954 gevraagd was de universiteit „om academische re denen" te verlaten. Maar de afwyzing was omgezet in een proeftyd. Lim is niet weggestuurd, zoals hy beweerd heeft, hij is. na een slecht exa men, zelf gegaan en toen ondergedoken. werden de gisteren ingetreden koers dalingen vandaag verder voortgezet. Op lagere pryzen werd echter zeer goede steun geboden. De zwakke tendentie op het Damrak ls voornameiyk het gevolg van het feit, dat het buitenland met kooporders verstek liet gaan. Aanvan kelijk waren de koersen voor de inter nationale waarden opnieuw lager, doch in het verdere beursverloop trad over de gehele linie herstel in. De arbitrage, de beroepshandel en het publiek waren terughoudend omdat mo gelijk vandaag het officiële Amerikaan se disconto, door de twaalf Federal Reserve banken verhoogd zal worden. Men gaf er de voorkeur aan, de kat uit de boom te kyken, alvorens tot nieuwe posities over te gaan. Doordat er in vrywel alle hoeken middenkoersaanbod aanwezig was, waren de openingen aan de lage kant. Philips liep op van 648 tot de lage kant. Philips liep op van 648 tot 651 tegen gisteren als slotkoers 653 Unilevers stegen van 65314 tot 657%, doch bleven op die prys nog altyd een punt of 6 beneden de slotkoers van gisteren. Aku's avanceer den van 379 tot 381, tegen gisteren 386. Kon. Olies vormden een uitzondering en waren, ingevolge Wall Street, op f. 168.70 circa f. 1 50 boven gisteren. De aandelen noteerden echter toch nog beneden pariteit New York. In de Scheepvaarthoek was het wederom stil. De markt hield zich vry goed en koersverliezen van enige bete kenis kwamen niet voor. Van de leiden de Cultures lagen certificaten Deli op nieuw aangeboden. Ook Amsterdam Rubber noteerde iets lager. Daarente gen werden Senembah's hoger geadvi seerd. terwyi ook HVA's iets beter in de markt lagen. De Staatsfondsen waren door elkaar nauwelijks pryshoudend by geringe omzetten. Bankaandelen lager en de lokale sector gaf merendeels eveneens lagere koersen te zien. De aanstaande 4% pet obligatielening groot f. 100 miljoen Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen 100 pet, waarvan heden het prospectus is verschenen, zal, aldus de beurs, zeker slagen. WISSELKOERSEN Londen 10.59%—10.59%; New York 3-78%—3.78%; Montreal 3.95A—3.96H; Parijs 77.121477.22ViBrussel 7.56%— 7.57; Frankfort 90.3590.40%; Stock holm 73.0714—73.1214; Zürich 87.49— 87.54; Milaan 60.93'4—60.9814: Kopen hagen 54.7514—54 80%; Oslo 52-95—53.00 Wenen 14.65%-14.66%; Lissabon 13.20%. 13.2214; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 3 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101% 101% Ned. '53 3% 95% 95 Grootboek obi. 3% 80% Ned '47 3% (3) 94% 93}| Ned '51 3% 96% 93% led. '53 (3%) 94% 94%GL Ned. '56 3% 93% 93%GB Ned '48 3% 89% 89% Ned '59 4% 99%GL 991* Ned '54 3% 90 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 Ned *37 3 91% 90 Dollarlng '47 3 90 92 Investeringscert 3 98iV 98^GB Ned. 62-64 3 99 N 99% Indië '37 A 3 94 97% Grootboek '46 3 89'/2GB Ned W.B 6% 110% 111 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 43% 42% Nat. Handelsbank 169% 168% Ned. Handelmy. 256 250 Amst. Rubber 101% 99% H.VA151 152 Senembab 205GB 210B A.K.Ü386% 381 Berkel's Patent (v.) 277 273 Calvé Delft cert. 636GB 637GB Deli Mij .en (Ver.) 173.80 172.50 Kon Pap v. Gelder 256GB 255GB Hoogovens eert 673 577GB Müller en Co NJ 333GL 332% Ned Kabelfabr 400GB 399GB Philips 653% 651% Philips pref 238 249% Unilever 663% 668% Wilton Feyenoord 218 215% Billton 2de r 342% 344% Dordtse Olie gew. 749 748 Kon Olie (f20.—) 169 168.50 idem (50 f.20.— 167.20 168.35 Holl Amer iyn 164% 164% Java China Paket 157 156 KiJVl 127.80 127.20 Kon Ned Stmv My 163% 163% Kon Paket My 130 129%B Stoomvaart My Ned 168% 170GL Nievelt Goudr eert 141% 142% v Ommeren eert 252 252 Kon Rott Lloyd 156 155 Ned Scheepv Unie 144% 144% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem 48 «3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% idem -37 I-III (3%) 94% 94% idem *38-1 (3%) 94% 94% Bankwezen Bank N. O. "58 (5%) 104% 105% id. N.W8 '52 (4%) 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97*1 97*| Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% A'dam '51 2% 89 89 A'dam '56 I 2% 83% 83 A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 83% 84% Enschede '64 2%.... 82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88% 88 R'dam '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 90 Idem '57 2% 102% 102 Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl. 1957 2% 98% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 216 215 Amst. Bank 342% 330 H.B.U eert. 260 256 Rott. Bank 312% 303% Twentsche Bank 286% 283% Industrie Ondernemingen Albert Heyn397% 398 Borneo Sum. H. My. 75 74% Ned. G. en Sp. fabr. 300 306 Kon. Ned. Grofsm. 154% 155 Interaatlo140% 139 Int. Kunststoffenind. 45% 47% Leldse Wolspinnery 385 382% Rott. Droogdok My. 645 643 Sikkens Lakfabr. *53 601 Ned. My Walv.vrt. 115 117% Zaalberg 158 147 Ing. bur v Bouwnyv. 261% 261% Spoorwegen Dell 8poorweg My. 91 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 27% 27A Intern. Nickel98% 98% Anaconda 65% 66% Bethlehem 8teel 57 57% Cities Service 64 53% General Motors 55% 56% Kennecott101% 100% Republic Steel 79% 78% Shell Oil 82% 81% Union Pacific 32% 32% Un States 8teel 105% 105% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V_K 2/9 77 Edelmet Kon AA 78% Pref w.a idem 85 Electrolas B 353 353 Holl Constructie 447 Ver Touwfabrieken 310 305L Wernink's Betonra 146GB 144% Van wyk Textiel 112% 108GI,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11