Chief Whip NIEUWE PRIJZEN: op fcders lip! RADIO en TELEVISIE Junior bus fl. 1.28 Normale bus fl. 2.20 kopen I) fam!l;e bus fl. 7.95 Normale busfl. 2.50 Familie bus fl. 8.95 Studiecommissie stelt als eist oren weistandsgrens voldoende ziektenkosten mranties tegen verzorgde coiffure De Zonnebloem Prachtige Chr. Kleuterschool in Sassenheim feestelijk geopend Doorbraak naar het Vierkant in Lisse gaat voorlopig niet door Vijf-jarenplan met grote tegenvaller ES icht 1 maart 1860 Woensdag 2 september 1959 Vierde blad no. 29837 Advertentie. MËSCAPE iN PR,JS VERLAAGD! g[^J|^®^2L2S5«2giimE feen reden te meer om nu de besfe kwaliteit fe kopen Coffeinevr//: Espresso: Normale bus fl. 2.50 Jjf jaar geleden werd door het Hollis-Katholieke Centrum voor jiatkundige Vorming een commissie esteld, die in hoofdzaak werd be lt met de bestudering van de vraag stelsel van ziektenkostenver- |kering het op de beste wijze moge- k zou maken, dat iedere Nederlan- (rzich van de nodige medische hulp zekert. c commissie heeft de oplossing van t gestelde probleem in twee rich- !?en gezocht. In de eerste plaats r een verbetering van het huidige jel, maar daarnaast ook door het tellen van een nieuwe opzet, s men het huidige systeem gaat je teren, aldus de commissie, dan de ziekenfondsen grotere fi- oor een naar P.VAN DER BLOM NSTRAAT 57 - TEL. 21721 ie' en ,Mac' werden iet niet eens over datum topoverleg President Eisenhower en de jerikaanse minister van Buiten- pse Zaken, Herter, hebben het tse voorstel om op korte termijn I topconferentie te beleggen, worpen, zo weet de „New jk Times" te melden. [)e Amerikanen zouden de tse suggestie hebben verwor- i op de besprekingen, die zij |ben gevoerd met premier Mac- jan van Engeland en de Britse lister van Buitenlandse Zaken, jvyn Lloyd. Jet blad schrijft, dat zowel van lerikaanse als Britse diploma te zijde is medegedeeld dat de jndpunten van beide landen op (punt ongewijzigd zijn gebleven 1 het vriendschappelijk overleg Londen", plaar het meningsverschil over tijdstip van de topconferentie frdt door beide landen niet als istig beschouwd, aldus de „New ttk Times". pze Londense correspondent telefo- rde ons hedenochtend: kt bezoek van president Eisenhower j Londen is gisteravond geëindigd leen diner, dat hij gaf voor een lal van zijn naaste medewerkers uit porlog. Onder hen waren Sir Win- l Churchill en Lord Montgomery, [diner vond plaats in Winfield se, de luxueuze ambtswoning van de rikaanse ambassadeur, John Whit- waar de president gedurende zijn lijf in Londen logeerde. dag van gisteren was gewijd aan houdelyke zaken. De president st een hele serie door het Ameri- ise Congres aangenomen wetsont- len van kracht maken door ze van handtekening te voorzien. In een 1 geval moest hij zfjn veto over een gekeurd ontwerp uitspreken, de loop van de middag vond Ike tijd om drie kwartier golf te spe- op het grasveld achter Winfield Zijn geneesheer heeft hem deze van lichaamsbeweging voorge- even. Hij gebruikte de thee bij me- w Pandit Nehroe, die hoge com- aris voor India in Groot-Brittan- Dit was een zuiver privé-bezoek, nen met Lady Tedder en haar itje en een andere bevriends dame. president heeft een groot aantal rammen van instemming ontvan- over zijn optreden voor radio en feie. nochtend vertrok Eisenhower al g naar Parijs. Hij maakte de tocht tstreeks van de Amerikaanse am ide naar London Airport met een helikopter van het Amerikaanse Hiermee werd voorkomen dat in het spitsuur op de weg vertra- zou ondervinden. De helikopter eed de dichtbevolkte buurten en via Hampstead en het Wembley ion naar het vliegveld. Macmillan zich per auto naar de luchthaven ten om daar Ike vaarwel te zeggen, s de zaken thans staan, is het vrij- zeker, dat de president na zijn be- aan Parijs enkele dagen rust zal genieten in het Schotse kasteel Ean, waar de Schotten hem kort na orlog een vertrek hebben aangebo- voor levenslang gebruik, als dank- heid voor zijn prestaties als opper- Ihebber. Het kasteel ligt niet ver Prestwick. senhower neemt enkele van zijn ewerkers mee, maar de Ameri- ise minister van Buitenlandse Za- Herter zal van Parijs, na verslag te len uitgebracht aan de Noordatlan- e Raad, rechtstreeks naar Wash- in terugvliegen. De president is al 951 een keer op genoemd kasteel est. Officieel wordt weliswaar te jen gegeven, dat het bezoek van de ident aan Schotland zuiver persoon- is en dat hij geen nadere ontmoe- met premier Macmillan zal heb- maar dat zal waarschijnlijk niet len verhinderen, dat beiden nog te- lisch met elkaar overleg zullen ple indien zij dat gewenst achten. nanciele vrijheid gegeven worden bij een verantwoorde bedrijfseconomische werkwijze. Voorts meent de commissie, dat indien er tenminste geen aan merkelijke wijziging vain de inkomsten positie door ontstaat het goed is de loongrens voor ongenuwden te verlagen tot b.v. f4500,— en voor gehuwden tot b.v. f 6000,—. in dit laatste geval wordt de loongrens voor ieder kind verhoogd met f500,— Maar hoe dan ook bij een verplicht of een vrijwillig ziekteverzekerings stelsel wanneer als toelatingsgrens de weistandsgrens wordt aangeno men dan zullen voor degemen, wier inkomen boven die grens ligt, wette lijk geregelde garanties moeten be staan, dat zij sommige risico's, die zfj niet alleen kunnen dragen, voldoende kunnen verzekeren! Dit principe wil men ook verankerd hebben in de geheel nieuwe opzet, die eveneens wordt voorgesteld. In de eer ste plaats gaan deze suggesties over de wettelijke constructie. De ziekenfonds raad zou een vast en uniform percen tage van het belastbaar inkomen als premie moeten vaststellen. Ongehuw- den betalen de halve premie. De commissie stelt dan verder voor, dat zowel het particuliere verzekerings wezen als de ziekenfondsen wettelijk geregeld worden en dat iedere ingeze tene vrij is zich bij de ene dan wel bij de andere aan te sluiten. Men meent, dat de verzekeringsgedachte bij het Ne derlandse volk inmiddels zo vast is ge worteld, dat men een nieuw stelsel wel op basis van vrijwilligheid kan funde ren. Beide instellingen zouden wat hun financieel beheer betreft onder toezicht van de Rijksverzekeringskamer moeten komen. De commissie heeft tenslotte ook een plan ontwikkeld voor de combinatie van vaste premie en premie naar draag kracht. Iedere Nederlander betaalt b.v. twee procent van zijn inkomen via de belasting voor ziektenkosten. De opbrengst van deze heffing wordt met inachtneming van verschillende facto ren verdeeld over alle ziektenkosten- verzekeringsins tellingen. De zieken fondsen zouden echter daarboven nog een vaste premie per hoofd of per ge zin moeten heffen. De commissie meent, dat bij zo'n premiestelsel de loon- of inkomstengrens gemist kan worden. De commissie aoht het name lijk onwaarschijnlijk, dat de gehele be volking voor het ziekenfondsstelsel zal kiezen. Bovendien wordt op deze wijze ook het vraagstuk van de verevening voor een groot deel opgelost. Krisjna Menon wordt sterk gewantrouwd De ambassadeur van India in de Ver. Staten. M. C. Tsjagla, heeft in een toe spraak tot de Nationale Persclub in Washington gezegd, dat het naar zijn mening nuttig zou zijn als Eisenhower ook een bezoek aan China bracht. „De Chinezen maken een verschrik kelijke fout als zij denken dat India zich niet zal verdedigen. Onze grenzen zijn ons heilig en wij zullen alle krachten aanwenden om ze te beschermen", zei hij. India blijft voorstander van China's toelating tot de Ver. Naties. „Hoe slech ter het zich gedraagt, des te meer aan leiding is er voor toelating", aldus de ambassadeur. „The Guardian" (bot voor kort de „Manchester Guardian" geheten) meent dat het bewind in India in feite uit geoefend door de Congrespartij „ver schaald en vermoeid" is geraakt. Het nationale vuur waardoor men de onaf hankelijkheid heeft verworven, is ge blust. Maar de oude en vermoeide man nen uit de dagen van de onafhankelijk heidsstrijd zijn nog steeds aan het be wind. Iedereen is echter van mening dat er een nieuwe impuls nodig is om een ein de te kunnen maken aan de corruptie, die in India welig tiert. Misschien, aldus het blad, hebben de Chinezen, door hun optreden aan de grenzen, de impuls ver schaft die zo broodnodig is. „The Guardian" vervolgt dan: „De opwinding die al jaren rond de figuur van de te genwoordige minister van Defensie Krisjna Menon bestaat, is al tot een kookpunt gekomen". Zjjn vijanden be weren dat hij een crypto-communist is. dat hij militairen van eigen keus pro moveert om te verzekeren dat zijn po litiek ook na zijn eventuele aftreden zal worden voortgezet en dat hij zijn in vloed op premier Nehroe heeft gebruikt om een goed woordje te doen voor de communisten in Tibet en Kerala. Maar of deze beschuldigingen al dan niet op waarheid berusten, het staat wel vast, dat hij niet alleen in het gehele land, maar vooral door zijn collega's diep wordt gewantrouwd, aldus het blad. Conferentie van Europese Universiteiten VAN 9—15 SEPT. IN DIJON De tweede grote Europese Universitei ten-conferentie zal gehouden worden te Dijon van 915 september a.s. De orga nisatie van de conferentie is verzorgd door de Europese-Universiteiten Com missie, onder de auspiciën van de West- Europese Unie. Uitnodigingen zijn ver zonden aan de universiteiten van 22 lan den van Europa alsmede aan een aantal hoge functionarissen op hoger onder wijsgebied en aan enige deskundigen op bepaalde terreinen van wetenschap. In totaal verwacht men dat ongeveer 200 personen aan de conferentie deelnemen. De eerste Europese-Universiteiten con ferentie, welke in de zomer van 1955 in Cambridge werd gehouden, wordt be schouwd als een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de onderlinge be trekkingen tussen de Universiteiten van Europa. Bij die gelegenheid heeft de conferentie onder de algemene titel: „De Universiteiten in de wereld van vandaag" een vrij groot aantal vraag- Autobusdienst moet rendement opleveren Niet te sterk rekening houden met dienende taak Voor interlokale autobusdienstbedrij ven is een nettorendement van 7 k 8 procent noodzakelijk om, behalve een redelijke, ook een duurzame vervoers voorziening te waarborgen, aldus een conclusie in een rapport van de Kon. Ned. Vereniging van Transportonder nemingen. Het rapport werd opgesteld in verband met het vraagstuk van de herziening van de bestaande tarief- opbouw. In het rapport is er van uitgegaan, dat de gehuldigde opvatting, dat het openbare vervoer een dienende functie heeft, verlaten moet worden omdat deze bedrijfstak evenals alle andere voor de prijsvaststelling uit dient te gaan van bedrijfseconomische argumenten. De grondslag van het tariefsteLsel moet dus gevormd worden door een binding tus sen de vrachtprijs en de daarvoor ge leverde prestatie. De prestatie bestaat niet alleen uit een overbrugde afstand, maar tevens uit een beschikbaar hou den van een vervoersapparaat en een organisatie. Hiervan uitgaande meent de K.N.V.T.O., dat de prijsvaststelling gebaseerd moet zijn op een vaste aan slag plus een vergoeding per afgelegde afstandseenheid. Reducties bij abonne menten mogen niet groter zijn dan de werkelijke besparing die zij het bedrijf opleveren. Het rapport betoogt, dat door het huidige stelsel ongerustheid is ontstaan. Het systeem is gebaseerd op de over weging, dat het passagiersvervoer een dienende functie heeft en dat daarom de tarieven goedkeuring van de overheid behoeven. De gehanteerde nonnen die te sterk rekening houden met de dienende taak maken, dat er een gevoel van onzekerheid is ontstaan ten aanzien van de duurzame vervoersvoor ziening. Aanrijding met Wegenwachter bij Sassenheim Bij de Postbrug Sassenheim heeft van morgen een „internationale" aanrijding plaats gehad. Een Belgische personen auto stond langs Rijksweg 4 geparkeerd, gedeeltelijk op de rijbaan, toen een motor met zijspan van de Wegenwacht kwam aanrijden en de auto in de flank raakte. De motor schoot daarbij links de weg op en werd aangereden door een uit de richting Den Haag komende Amerikaanse personenauto. De Wegen wachter werd gewond en moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. De drie voertuigen kregen schade. Achter de Amerikaanse wagen reed een auto van het Corps Consulaire met minister Zijlstra, die nog juist tot stilstand kon komen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jan, zn. van W. van der Kwaak en B. de Haas; Llzelotte Johanna, dr. van H. Favler en C. W. Middelkoop; Catharlna, dr. van K. van der Bijl en M. Sprlj; Debo rah Johanna, dr. van H. Olthoff en J. A. Montanus; Maria, dr. van S. P. Oudshoorn en T. M. Langerak. GETROUWD F. J. Aurlg en W. H. de Sitter. OVERLEDEN G. Varkevlsser, 83 jr., weduwe van J. van der Meij; B. Eradus, 72 jr., man; J. Schoemaker, 53 jr., echtgenote van J. J. van Dam. Advertentie 20 stuks f. 1.- Sassenheim is een nieuwe kleuterschool rijker en het is een school, waar men zowel wat gebouw als inrichting betreft, trots op mag zijn. Aan het eind van de Charbonlaan, op de grens van de bebouwde kom, is een modern gebouw verrezen waarin veel licht, lucht en frisse kleuren opvallen. Alleen al de indeling van het gebouw is geheel anders dan men van de gewone scholen gewend is. Via een ruime hal komt men in een z.g. open gang, daar er een open verbinding is met de twee lokalen, die door deze toepassing een zeer ruim idee geven. Het meubilair, buisstoeltjes en tafel tjes met formica bladbedekking, passen heel goed in deze omgeving, terwijl ook het les- en spelmateriaal aan dit mo derne geheel is aangepast. Leerlingen en personeel van de christelijke kleuter school zijn met deze school dan ook bevoorrecht boven velen. Gistermiddag was het dan zover, dat de school door het gemeentebestuur kon worden overgedragen aan het bestuur van de christelijke kleuterschool. Om drie uur was een aantal genodigden en belangstellenden verzameld voor de school, waar de heer Westerbeek een kort welkomstwoord sprak. In het bij zonder heette hij de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur welkom, te weten wethouder Vogelaar en de heer Stolwijk. Nadat Debbie van Zonneveld, een leerlingetje van de nieuwe school, mevrouw Vogelaar een fraai boeket bloemen had aangeboden, verzocht de heer Westerbeek wethouder Vogelaar de deur te ontsluiten. Nadat het gezelschap gebouw en interieur bewonderd hadden, vond in een der lokalen de overdracht plaats. De heer Westerbeek gewaagde hierbij van een heugelijk feit. waarbij de gedachten teruggaan naar het tijdstip van de eerste plannen. Hij dankte het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking en bracht speciaal het bureau gemeentewerken lof voor dit resultaat. Er is niet zo maar een school gebouwd, maar het is een prachtige school geworden. LANGE VOORGESCHIEDENIS Wethouder Vogelaar memoreerde het ontstaan van de school. Nadat in 1956 het plan werd opgevat om een drie- klassige school ie bouwen, begonnen de onderhandelingen pas. Nadat met het schoolbestuur overeen stemming werd bereikt over de plaats van vestiging, volgde op 8 februari 1957 de mededeling, dat de bouw van een tweeklassige school op de urgentielijst was geplaatst. Bij besluit van 28 maart 1957 keurde de gemeenteraad de plan nen goed, maar nog kon niet worden begonnen met bouwen, daar de beste dingsbeperking roet in het eten gooide. Pas in oktober 1958 kreeg de gemeente een lening aangeboden voor de finan ciering van de bouw, zodat op 10 novem ber 1958 de aanbesteding kon plaats vinden. Het bouwbedrijf Van der Marei uit Katwijk aan Zee bleek met een be drag van f. 80.000 de laagste inschrijver. De totale stichtingskosten liggen echter veel hoger, n.l. f. 135.500. Oorzaak hier van is de ruime grondaankoop, waar door de mogelijkheid openstaat de terwijl in de aanneemsom evenmin het school met nog een klas uit te breiden, bouwrijp maken van de grond, de straat- aanleg en de Installatie van verwarming en verlichting begrepen waren. Ook de heer Vogelaar zwaaide de heer Schram, directeur gemeentewerken, met zijn staf alle lof toe, dat door de aanwezigen spontaan werd onderstreept door een hartelijk applaus. Met veel genoegen hebben wij deze school voor U gebouwd, aldus de loco-burgemeester, want U was wel zeer slecht behuisd. Met veel inte resse zullen wij de start en voortgang van deze school volgen en wij wensen U toe, dat U in en met dit gebouw veel vreugde zult beleven. Jarenlang heeft uw vereniging, vaak met persoonlijke offers, het christelijk kleuteronderwijs in stand gehouden. In moeilijke tijden ging het, nu onder betere omstandig heden zal er nog meer voor de kinderen gedaan kunnen worden. Met het over handigen van de sleutel droeg de heer Vogelaar de school over aan het bestuur. „ZONNEBLOEM" Tijdens het gezellig samenzijn, dat op deze officiële overdracht volgde, maakten een aantal kleuters op originele wijze bekend, welke naam het bestuur voor deze nieuwe school had gekozen; door gekleurde letters werd de naam „de zonnebloem" onthuld en deze naam is wel zeer toepasselijk voor de ongetwijfeld zonnige periode die leerlingen en personeel van deze school thans ingaan. Advertentie A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 TELEF. 2532» Uitspraak tegen Rijnsburgse PTT-ambtenaar In de zaak tegen de Rijnsburgse PTT- ambtenaar, die gelden verduisterd had is gisteren voor de Arrondissements rechtbank te Den Haag uitspraak ge daan. Het vonnis luidde twaalf maanden hechtenis, waarvan drie maanden voor waardelijk. De tabak uit Indonesië De districterechtbank te Bremen zal 20 oktober beginnen met de openbare behandeling van het verzoek van de Deli- en de Senembah-maatschappij tot vrijgave van de te Bremen opgeslagen tabak uit Indonesië, zo ls gisteren door iemand van" de rechtbank meegedeeld. Opheffing draadomroepnetten in de Rijnstreek De PTT heeft besloten, op grond van daartoe van de minister van Verkeer en Waterstaat verkregen goedkeuring, de exploitatie van een aantal bijzonder onrendabele draadomroepnetten en -netgedeelten, die niet kan worden voortgezet zonder onmiddellijk nood zakelijke relatief kostbare investeringen, te staken. De betrokken abonnees zullen van de directeur van het telefoondistrict waaronder zij ressorteren, nader bericht ontvangen wanneer de exploitatie wordt beëindigd. Hierbij zal, zo enigszins mogelijk, een opzeggingstermijn van drie maanden tot één Jaar in acht worden genomen. In onze omgeving betreft dit de netten Langeraar, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Ter Aar en Zoeterwoude en uitlopers van het net Koudekerk. ProJ. J. b. Kurs nam gisteren aj- scheid van radio en televisie. Mi nister Cats verleende hem daarbij de versierselen van zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-N ass au. Jongen uit Ter Aar na stoeipartij overleden Gisteravond heeft zich op het Altior- terrein een ongeval voorgedaan, waarbij de 18-jarige M. Verhaar om het leven is gekomen. De jongen had met een vriend gestoeid en overleed kort daarna. Men verkeert nog in het onzekere over de doodsoorzaak. Politie-autoriteiten zullen sectie verrichten op het stoffelijk over schot. fronteerd, in studie genomen. De con ferentie van Dijon in 1959 zal gewijd zijn aan een diepgaande bestudering van problemen op een meer beperkt ter rein. De keuze is gevallen op de twee volgende onderwerpen: „De Universitei ten en het tekort aan natuurweten schappelijk en technisch personeel" en „Studies met betrekking tot Europa in het Universitaire onderwijs". Van de Leidse Universiteit nemen aan de con ferentie deel prof. mr. J. E. Jonkers en prof. dr. E. Havinga. stukken, waarmede de Universiteiten in de na-oorlogse perioden werden gecon- Van zeer grote betekenis voor een gemeente is wat in de naaste toekomst aan uitvoering van grote werken op het programma staat. De ingezetenen zullen ongetwijfeld zeer benieuwd zjjn welke plannen het gemeentebestuur van Lisse aan de gemeenteraad voorstelt als uitvoerbaar in de naaste toekomst. Ged. Staten hebben bij de begroting ook een investeringsprogramma voor de komende 5 jaren verlangd. Toen de begroting 1959 verscheen, stond als meest urgente zaak op het programma de demping van de haven en de doorbraak naar het Vierkant, omdat met dit gehele plan ook de be langen van de middenstand gemoeid zijn, aangezien de middenstand door de omlegging van de busroute, waarover al zoveel stof is opgewaaid, zeer benadeeld wordt. Met groot verlangen werd dan ook naar de demping van de haven en 1 de doorbraak naar het Vierkant uitge- zien, omdat daardoor ook het oude winkelcentrum, het Vierkant, weer in de verkeersader kon worden opge nomen. Het zal dan ook voor brede la gen der bevolking een teleurstelling zijn, dat de demping van de haven en de doorbraak-Vierkant thans niet als het meest urgente plan op het investe- j ringsprogramma staat. Van een realisering in 1959 moest worden afgezien, doch zelfs op het programma van 1960 komt dit plan in totaliteit niet voor. Wel wordt een bedrag genoemd van f25.000 voor voorbereidende kosten demping ha ven. Eerst in 1961 zal het plan dem ping-doorbraak in eerste fase worden uitgevoerd volgens het investerings plan, n-1. de demping van de haven vanaf de Schoolstraat tot aan het graanbedrijf van de fa. Beelen N-V. De tweede fase zal bestaan uit de demping van het verdere gedeelte van de haven tot de Greveling en ten slotte de doorbraak naar het Vier kant^ Voor de laatste twee fasen wor den in het investeringsprogramma echter geen jaren van uitvoering ge- loemd, dus waarschijnlijk zal de uit voering zeker niet voor 1965 tegemoet kunnen worden gezien. Dit is voor zeer velen een teleurstellende mede deling. ZWEMBADPLAN GAAT SPREKEN Voor 1960 staat een post van f 8.000,- op het programma voor voorbereidende kosten voor de stichting van een zwem bad. De bovengenoemde tegenvaller be treffende het doorbraakplan wordt enigszins vergoed door het feit, dat nu toch eindelijk na bijna 30 jaren ge praat over allerlei plannen en mo gelijkheden de stichting van een zwembad enigszins concrete vormen gaat aannemen. Zelfs staat op het plan voor 1961 een post van f290.000,— voor de werkelijke stichting van een zwem bad I PLAN BLOKHUIS In de laatste raadsvergadering werd een voorstel tot aankoop van enkele huizen in de Kanaalstraat door de raad aangenomen hetgeen er op wees, dat ook hier zekere bedoelingen achter ia- gen. Inderdaad blijkt dit het geval te zijn, want voor de doorbraak Kanaal straat-plan Blokhuis staat een bedrag van f73.000 genoteerd. Voor 1962 staat een bedrag van f 75-000 op het program ma voor een verbindingsweg tussen Nassaupark en plan-Blokhuis, zodat aangenomen mag worden, dat realise ring van het plan-Blokhuis, nu op vrij korte termijn te verwachten is. Voor de bouw van betere middenstandswonin gen en uitbreiding van de winkelstand is dit zeker van groot belang te achten. Bouwgrond voor middenstandswonin gen is bijna niet meer te koop. Ook staat voor 1962 een bedrag van f150.000 gevoteerd voor aanleg plein in plan- Blokhuis inolusief een muziektent.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7