Kies nü voor jaren een matras KAREL LOTSY IN AFGELOPEN WEEKEIND OVERLEDEN jnna a OP DE EERSTE DAG VIEL NOG HEEL WEINIG TE BELEVEN Lotsy: organisator, leider en pionier Gymnasiast in Leiden Wondertent en donder speeches Nederlandse vissersvloot telde 1 Januari totaal 2454 schepen Hfia Jonge Fries Velstra de enige Nederlander die het ..deed Opgedicht 1 maart 1860 Woensdag 2 september 1959 Derde blad no. 29837 Zware slag voor Nederlandse sport De Nederlandse sportwereld is in rouw ge dompeld. In de nacht van zaterdag op zondag is te Koog aan de Zaan overleden de heer K. J. J. Lotsy, directeur van de N.V. Brandverzekering Mij Holland van 1895 en een der grootste figuren in de Nederlandse sportwereld. Het heengaan van Karei Lotsy, die in het begin van dit jaar het voorzitterschap op zich had ge nomen van de nieuw opgerichte Nederlandse Sportfederatie en zich ten strijde had gegord om de opbrengst van de voetbaltoto voor de nood lijdende sport te behouden, is een zware slag voor onze nationale sportbeweging. Sportaangelegen- heden hadden Karei Lotsy's onverdeelde belang stelling. Voor hem was de sport een middel, dat de mens in staat moet stellen zijn taak in het leven beter te vervullen. Lotsy was amateur in hart en nieren. Hij was de organisator, de leider en de pionier. Talrijk zijn de functies, welke hij heeft bekleed. Voorzitter van HFC, voorzitter van de Dordtse Voetbalbond, voorzitter van de KNVB, bestuurslid van de Zwaluwen, bestuurs lid van de Nederlandse Corinthians, lid van de technische- en keuzecommissie van de KNVB, lid van het Ned. Olympisch Comité, bestuurslid van de FIFA en, zoals gezegd, sinds dit jaar, voorzit ter van de Nederlandse Sportfederatie. In al die ambten hebben zijn geestdrift, opti misme en „pushing power" stimulerend gewerkt. Men denke bijvoorbeeld aan de Olympische Dag, een idee van Lotsy, dat insloeg en lange tijd veel geld heeft opgebracht. Het stoffelijk overschot van Karei Lotsy is hedenmorgen in alle stilte gecremeerd. Slechts zijn naaste familieleden en intieme vrienden waren aanwezig. Het was „grote" Karel's laatste wens. De heer Lotsy is 66 jaar geworden. Karei Johannes Julianus Lotsy werd op 3 maart 1893 te Baltimore (VS) ge boren, waar zijn vader toen lector in de plant- en dierkunde aan de John Hop kins Universiteit was. Twee jaar later vertrok het gezin Lotsy naar Malabar (N.I.) doch het keerde na zes jaar naar Nederland terug en vestigde zich te Leiden. Als gymnasiast deed Lotsy zijn intrede in de voetbalwereld als lid van het oude Leidse Ajax, doch zijn vader verzette zich tegen zijn deelnemen aan wedstrijden, daar dit. volgens hem voor de studie verderfelijk was. In 1909 ver huisde het gezin haar Haarlem, waar Lotsy lid van HFC werd en aan deze club was het te danken dat hij later zoveel voor de voetbalsport zou gaan betekenen. Na zijn eind-examen gym nasium in 1912 vertrok hij als student assistent aan het Amerikaanse depar tement van landbouw naar Washington. Hij doorkruiste Amerika in alle rich tingen, om in de winter van 1912-1913 naar Svalof in Zweden te vertrekken waar de mobilisatie hem dwong naar Nederland terug te keren. Hier kwam hij bij de veldartillerie als luitenant in dienst, waarna hij spoedig naar Dor drecht ging om een functie te aanvaar den bij de brandverzekering maatschap- Karel Lotsy' tijdens een van zijn beroemde speeches. pij.,.Holland" waar hij in 1917 tot di recteur benoemd werd. In datzelfde jaar werd hij gekozen tot voorzitter van HFC, welke functie hij tot 1919 waarnam. In 1921 kwam hij wederom als bestuurslid in die club en van dien tijd af vestigde hij de aandacht op zich door zijn ongeëvenaard organisatie-ver mogen. In 1923 trok hij zich weder uit HFC terug, daar inmiddels vele andere functies op voetbalgebied beslag op zijn tijd legden. In 1924 bezocht hij de Olympische Spelen te Parijs. Achtereenvolgens werd hij benoemd in de westelijke elftalcommissie, tot dis trictsbestuurslid van de NVB, tot be stuurslid van ,,De Zwaluwen" en van de Ned. Corinthians, tot voorzitter van de Dordtse Voetbalbond en tot consul van de Belgische Voetbalbond in Nederland. Olympische Spelen Bij de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam benoemde de FIFA Lotsy tot voorzitter der regelingscommissie van de afdeling voetbal. In 1930 werd hij opgenomen in het hoofdbestuur van de KNVB. tevens voorzitter van de technische commissie. In 1932 kreeg hij een plaats in het Nederlands Olympisch Comité. In 1936 trad hij tijdens de Olympische Spelen te Berlijn op als chef de mission en leider van de Olym pische ploeg. Op zijn initiatief ontstond de Olympische Dag in Nederland, ten einde geld bijeen te brengen voor de uitzending van atleten naar de Spelen. Karei Lotzy verwierf zijn grootste bekendheid in de -pe riode 1931-1936, de periode waarin het nationale voetbal elftal onder leiding van Lotsy tot verbazingwekkende verrich tingen kivam. Lotsy was niet de eerste die het nut van de gees telijke concentratie en de on ontbeerlijkheid van geestelijke fitheid inzag. Maar wel was hij in ons land de eerste, die de concentratie-methode in een eenvoudig systeem samenvatte. Samen met Herberts en Mundt paste hij het toe bij de training van het Nederlands elftal, dat omstreeks 1930 tot ver beneden Europees peil was afgezakt. Bij deze trainingsmethode werden tactiek en lichaamsconditie ze ker niet verwaarloosd en kreeg ook de techniek aandacht. Maar op de voorgrond kwam de geestelijke en morele gesteld heid van de speler te staan. Een Nederlandse elftalclub ont stond, een soort van grote fami lie, waarvan de leden elkaar kenden en waardeerden, en al len door hetzelfde ideaal be zield werden: de Nederlandse kleuren in landenwedstrijden zo hoog mogelijk te houden. Karei Lotsy ivas de vader van die voetbalfamilie. Het was hem niet teveel, ondanks zijn bezige leven als zakenman, om een speler in Maastricht op te gaan halen en deze, na de training in Den Haag, weer thuis te brengen. Die training in Den Haag, dat ivas een hoofdstuk apart. Wie herinnert zich niet meer de beroemde VUC-tent, de „wondertent", waar Lotsy zijn jongens bespeelde en ze rijp maakte voor het leveren van Intussen was hij gekozen in het be stuur van de FIFA en in 1934 in de or ganisatiecommissie van de wereldkam pioenschappen voetbal te Rome. Later, in 1938, in die in Frankrijk en in 1958 in die in Zweden. Na de Olympische Spelen te Berlijn werd Lotsy onder scheiden met het Officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau. In 1940 trad hij op als leider van oefening en ontspanning voor militai ren en in oktober van dat jaar werd hij regeringsadviseur in sportzaken. Met ingang van 1 november vroeg en ver kreeg Lotsy eervol ontslag als gevol machtigde voor de sport, doch hij bleef lid van het bestuur van de Kon. Ned. Voetbal Bond, waarvan hij in mei 1942 tot voorzitter gekozen werd. Op 3 maart 1943 vierde hij onder grote belangstelling zijn 50ste verjaar dag en het heeft hem op die dag niet aan waardering voor het vele werk, dat hij voor de Nederlandse sport en de lichamelijke volksopvoeding in het al gemeen verrichtte, ontbroken. Reeds een jaar tevoren was hij ter gelegenheid van zijn 25-jarig directeurschap van de Mij „Holland" door het personeel ge huldigd. prestaties, waarmee de oranje- ploeg, als exponent van het in die jaren zeer zwakke clubvoet bal, ver boven haar stand leefde. Op de dag van de wedstrijd ivas ieder tot het uiterste gela den en de laatste aanvurende rede van Lotsy de beroemde donderspeechvlak voor het aanvangssignaal, was de lont die in het kruit werd ge worpen en explosies van geest drift en energie teiveeg bracht, ivelke voor menige, technisch knappere, tegenstander te mach tig bleken. In enkele seizoenen veroverde het Nederlandse elf tal een vooraanstaande plaats in het continentale voetbal. Lotsy deed méér. Hij kreeg de leiding in handen van Olympi sche ploegen. In 1936, tijdens de Spelen in Berlijn, zweepte hij onze zwemsters op tot een on gekend niveau. Daar was Lon den 1948, waar hij zich be moeide met de hockeyploeg, en met ivelk een resultaat. In Hel sinki 1952, toen er met onze ivaterpoloploeg een allerminst fair spel werd gespeeld, steunde hij de polospelers moreel in de voor hun zo zware en moeilijke strijd. Karei Lotsy geloofde in de sport. Hij kwam begin van dit jaar terug om de kracht van de vaderlandse sport te bundelen in de Nederlandse Sportfedera tie. In een eendrachtig samen- werken wilde hij meehelpen een nieuw hoofdstuk te schrijven in de nationale sportgeschiedenis. „Grote" Karei heeft dit hoofd stuk niet kunnen voleindigen Een onherstelbaar verlies voor de sport. Kort gesprek van Macmillan met zijn Spaanse coilega (Van onze Londense correspondent) De Spaanse minister van Buiten- ndse Zaken Castiella heeft gisteren met zijn Britse collega Selwyn Lloyd een korte bespreking gevoerd. Later bracht de Spaanse minister een beleefd heidsbezoek aan premier Macmillan. Het gesprek raakte alle kwesties van we derzijds belang, maar uitdrukkelijk werd meegedeeld dat Spanje's eventuele toe treding tot de NAVO niet werd aan geroerd. In het huidige internationale politieke stadium wenst men dat ken nelijk te vermijden. Wel werd gesproken over de OEES en over de positie en behandeling van de protestanten in Spanje. Zelfs het deli cate onderwerp Gibraltar kwam ter tafel. Castiella was de man, die vele jaren lang de Spaanse agitatie tegen Gibraltar leidde. Aangezien het gesprek maar een half uur duurde, was er geen tyd om veel details te behandelen. Het was de woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken niet bekend, of er ook iets gezegd was over de kwestie van de politieke gevangenen in Spanje. Zoals men weet. kwam Cas tiella hier om met Eisenhower en Her ter besprekingen te voeren. Zijn ont vangst door Macmillan en Selwyn Lloyd had slechts zijdelingse betekenis. Leger van Laos neemt het initiatief in handen De Laotiaanse provincies Sam Neoea en Phong Saly, waar de communis- tisch-gezinde rebellen in juli hun acties begonnen, zijn weer geheel onder rege ringscontrole. Het leger heeft het ini tiatief in de guerrilla overgenomen en bevindt zich in een positie om tot de tegenaanval over te gaan, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Laos, Khamphan Panya, gisteren op een persconferentie in Vientiane be kendgemaakt. (Maandag werd gemeld dat de rebellen zich naar de grens van Noord-Vietnam hebben teruggetrokken, ter voorbereiding van een nieuwe aan val). Minister Panya toonde zich optimis tisch over het resultaat van de strijd. De rebellen zijn weliswaar niet volledig verslagen, doch anderzijds kan het leger niet verslagen worden, benzij de rebel len meer steun uit het buitenland zou den krijgen. De minister, die de volgende week. naar New York gaat voor de algemene vergadering der Ver. Naties, waarin ook de kwestie-Laos ter sprake zal komen, sprak berichten tegen volgens welke een speciale afgezant van Laos naar secre taris-generaal Hammarskjöld was ge zonden om te vragen om V.N.-waarne mers. De afgezant. Sananikone, was naar New York gereisd om het advies van Hammarskjöld in te winnen, zo zei hij. Advertentie De Nederlandse vissersvloot bestond op 1 januari 1959 uit 2454 schepen met een totale inhoud van 86.584 ton. In vergelijking met het voorgaande jaar betekenen deze cijfers een geringe vooruitgang in het aantal schepen en een kleine teruggang in tonnage. Op 1 januari 1958 bestond de vloot n.l. uit 2427 schepen en bedroeg de totale inhoud 88.261 ton. In deze cijfers zijn alle vissersschepen inbegrepen, dus ook die van de Zeeuwse wateren, de Waddenzee en het IJsselmeer. Het aantal stroomtreilers bedroeg in 1957 acht. tegen drie in 1958, terwijl ook het aantal stoomloggers verminderde n.l. van negen tot vijf. Reeds jaren lang ziet men, dat het aantal stoomvaartui- gen vermindert: er worden geen nieuwe meer gemaakt, terwijl andere omge bouwd worden tot motorschepen of naar Vijf mark per dag in concentratiekamp De derde internationale conferentie van het voormalig verzet, die gedu rende vijf dagen verzetslieden uit Frankrijk, België, Denemarken, Noor wegen, Nederland, Luxemburg, Grie kenland, Italië, Israël, West-Duits- land,, Oostenrijk en Estland in Den Haag samen heeft gebracht, is giste ren beëindigd. Het probleem van de Duitse herstel betalingen in het bijzonder heeft aan leiding gegeven tot lange debatten, waarin duidelijk het licht viel op de in alle gevallen positieve houding ten aanzien van dit probleem van de West- duitse Bondsrepubliek tegenover het strikt negatieve standpunt van Oost- Duitsland. De heer Frenzel, voorzitter van de commissie voor de herstelbetalingen van het Westduitse parlement, die de dis cussies bijwoonde heeft verklaard, dat de autoriteiten van de Westduitse Bondsrepubliek ernaar streven alle pro blemen van de herstelbetalingen op te lossen vóór maart 1963. In totaal heeft West-Duitsland tot dusver 10.5 miljard Duitse marken voor de herstelbetalingen ter beschikking gesteld. Hierin is be grepen het bedrag van ruim 3 miljard Dm, dat aan Israël is toegekend en de 220 miljoen Dm. als vergoeding aan nazislachtoffers in Nederland (125 mil joen), Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. Bij de opstelling van het aan Neder land toegewezen bedrag is rekening gehouden met een vergoeding van vijf mark voor iedere dag doorgebracht in concentratiekamp of op onderduikadres. De Nederlandse regering zal dit bedrag onder de belanghebbenden moeten ver delen. de sloper worden verkocht.. Alle nieuwe vaartuigen zijn motorschepen. Deze ont wikkeling zette zich dus ook in 1958 voort, zo valt op te maken uit de door het Centraal Bureau voor de statistiek uitgegeven Statistiek van de visserij 1958. Ook het aantal motortreilers vermin derde iets en wel van 250 tot 246, het aantal motorkotters daarentegen nam toe van 402 tot 413. Zodoende is het aantal mechanisch voortbewogen vis sersschepen afgenomen van 1779 tot 1762, een geringe teruggang dus.. De stijging van het totaal, waarover wij in de aanhef reeds schreven, wordt veroorzaakt door een in verhouding flinke stijging van het aantal zeilvaar- tuigen en punters kleiner dan 7 ton In 1957 waren er nog 634 van dit soort vaartuigen, en in het daarop volgende jaar was dit getal op 677 gebracht. Het aantal grotere zeilvaartuigen vermeer derde met één tot vijftien. Hoewel het aantal motortreilers en loggers verminderde, steeg de tonnage en wel van 44.138 tot 44.686 ton. Des ondanks daalde de totale tonnage van de mechanisch voortbewogen vissers schepen met 1756 ton op een totaal in 1957 van 87.120. Met inbegrip van de zeilvaartuigen daalde de totale tonnage met 1677 ton. SCHAKEN Hutspot-snelschaakwedstrijd De Hutspot-snelschaakwedstrIJd, die Jaarlijks in verband met de 3-oktober- viering wordt gehouden, zal dit jaar plaats hebben op 26 september. De wedstrijd wordt gespeeld in „In Den Vergulden Turk", Breestraat 84, al hier De speeltijden zijn van 1518 uur en van 19—22 uur. Er wordt in de middag wedstrijden ge speeld in groepen van acht. Op grond van de resultaten behaald in de middag wedstrijden worden voor de avondwed strijd nieuwe groepen samengesteld, die dus uit spelers van ongeveer gelijke sterkte zullen bestaan. De resultaten be haald in de avondwedstrijden zijn be slissend voor de toekenning van de prij zen. Voor elke groep worden een klap stuk en een worst ter beschikking ge steld. van binnen het best van buiten het mooist Concours hippique te Rotterdam Na bevrijding Na de bevrijding heeft Lotsy zich weer geheel aan de Nederlandse sport gewijd. Met ingang van 28 juli 1948 kreeg hij eervol ontslag als reserve kapitein voor speciale diensten. Bij de Spelen te Londen in 1948 en te Hel sinki in 1952 was hij wederom chef de mission. Hij bleef voorzitter van de KNVB tot begin januari 1953, toen hij zich uit de voorste rangen van de nationale sport beweging terugtrok. Enkele weken later werd hij benoemd tot Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Het in juni 1954 gehouden congres van de FIFA benoemde hem tot eerste vice- president, een functie die hij tot zijn dood bekleed heeft. In het begin van 1959 verklaarde hij zich bereid om voorlopig het voorzitter schap van de Nederlandse Sportfedera tie te aanvaarden. Lotsy was drager van verscheidene buitenlandse onderscheidingen. Voor de eerste divisie van de En gelse league speelde Arsenal tegen Not tingham Forest. Het werd een draw (1-1). Het twaalfde officiële internationale concours hippique te Rotterdam is begon nen. Zes dagen lang is de Rotterdamse manege aan de Kralingseweg weer het centrum waar ruiters en amazones uit vele landen van Europa elkaar treffen in springconcoursen en dressuurnummers. Er was op deze eerste dag nog maar heel weinig te beleven. Een jeugdspring- eoncours voor hen, die vandaag in de strijd om het nationale jeugdkampioen schap zullen uitkomen, een springconcours alleen voor dames om de Prijs der Amazones en tenslotte een urenlang en tot vervelens toe durend internationaal nummer om de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub. De zon was reeds achter de horizon verdwenen en vrijwel alle toeschouwers hadden de tribunes reeds verlaten, toen de jury eindelijk met de prijsuitreiking van dit laatste nummer kon beginnen. Concoursen waarin meer dan 60 paar den uitkomen hebben voor het grootste deel van het publiek weinig aantrekke lijks meer en zijn voor de hippische sport beslist geen propaganda. Achttien jeugdrui'ters openden om half een het feest. Parcoursbouwer Jurgens uit Enschede had over een lengte van 550 meter 12 hindernissen uitgezet met een maximum hoogte van 1.15 meter. Er werd over het algemeen vrij goed ge sprongen. Vier deelnemers kwamen in de barrage, Elske Mouw met Shirley, Wendelien Lans met Hodito, Lance Huet met Grote Pooka en Marianne Eich- holtz met Cape d'Or. Elske Mouw en Lance Huet bleven opnieuw zonder fouten, nu besliste echter de tijd en die van Elske, de amazone uit Naarden, was het snelst (41.6 sec. tegen 44.2 sec. Tien en twintig Maar het grootste applaus was toch wel voor de kleine Pia Arts uit Am sterdam, dochter van de bekende internationale springruiter Ben Arts, die met de oude Rocket zo snel en goed over de hindernissen ging, dat ze indien de merrie niet een keer ge weigerd had zeker gewonnen zou hebben Pia, net tien geworden en Rocket, twintig, het was de jongste deelneemster met het oudste paard. De combinatie belandde na bovenge noemde vier op de vijfde plaats. Het damesspringconcours om de Prijs van de Amazones werd een groot succes voor de Engelse équipe met Ann Town- send als winnares en vijf Britse verte genwoordigsters onder de eerste tien. Dit nummer was voor de amazones een laatste test voor het Europees kam pioenschap, dat vandaag begint. De Nederlandse combinaties kwamen er vrijwel niet aan te pas. De meesten wer den uitgebeld en slechts Proetske Arts kon zonder fouten blijven. Door een zeer langzaam parcours van de oude merrie Tatjana kwam Proetske echter niet verder dan de tiende plaats, Teleurstel lend was ook het optreden van de Italiaanse meisjes. Zij zagen zelfs geen kans zich te plaatsen. Ook de Europese kampioene Giulia werd uitgebeld. Serventie niet. Zij Succes voor Velstra In het concours om de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub, waar iedere ruiter twee paarden moest rijden, her stelde de Europese kampioene zich keurig. Ditmaal werd ze met Arabesque en haar kampioenspaard Doly derde. Achter de Brit David Broome en onze landgenoot Tjeerd Velstra. De jonge Fries was op deze dag de enige Nederlander, die het „deed". Met Ferner, de ruin, die Tjeerd's vader onlangs van Van Tiel overnam, een „Nulier" en met The Honest Man slechts vier straf punten, een bijzonder goede prestatie. De heer Van Tiel ondervond aan den lijve het gezegde „al heb je een snelle wagen, dan ben je nog geen coureur". Enkele dagen terug kocht hij tijdens het CHI te Groningen het paard Amsel, waarmee de Duitser Alwin Schocke- moehler bijzonder succesvol was. In ruil voor Amsel kreeg de Duitser Van Tiel's eigen ruin Marsalla. Maar Amsel wilde kennelijk niet zo best onder zijn nieuwe eigenaar. Het paard richtte een ware ravage aan onder de hindernissen en de textielfabrikant v't Heemstede werd uitgebeld. Grootste pechvogel op deze eerste dag was de Ier It. Eamon d'Donohoe, met zijn twintig jaren de jongste in het militaire team. Met zijn tweede paard Ballycotton belandde hij midden in een hek van een dubbels prong. De ruin viel zo zwaar kreupel dat Eamon hem lopend ut de ring moest leiden. Een triest begin voor deze jeugdige en volgens teamcom- mander James Neylon zo veelbelovende ruiter. Uitslagen Jeugdsprlngconcours (na barrage)1. Elske Mouw (Laren) met Shirley 0 strafpnt. 41.6 sec; 2. Lance Huet (Den Haag) met Grote Pooka 0 strafpnt. 44.2 sec; 3. Wendelien Lans (Arnhem) met Hodito 4 strafpnt. 38 sec. Prijs der amazones: 1. Ann Townsend (Engeland) met Irish Lace 0 strafpnt. 72.4 sec; 2. Anna Clement (Duitsland) met Nico 0 strafpnt. 72.8 sec; 3. Pat Smythe (Engeland- met Flanagan 0 strafpnt. 73.4 sec; 4. Pat Smythe (En geland) met Grand Manan 0 strafpnt. 74.2 sec; 5. Mevr. S. Fitzalan Howard (Engeland) met Oorskeit 0 strafpnt. 75.6 sec. Prijs R'damse Jockeyclub: 1. David Broome (Eng.) 3 strafpnt. tyd 188.2 sec; 2. Tjeerd Velstra (Marssum) 4 fouten en 203.4 sec; 3. Giulia Serventi (It.) 4 fouten en 227.6 sec; 4. Robert Grayston (Zuid-Afrika) 8 fouten en 170.6 sec; 5. Walter Guenther (Did) 8 fouten en 178.6 sec. Sportsplinters De Olympische selectieploeg van Brazilië heeft haar Europese tournee in gezet met een nederlaag van 3—1 tegen de Groningse eerste divisie-club GVAV. Het spel van de Braziliaanse amateurs bleef beneden de verwachting. GVAV was bijna voortdurend in de meerder heid. Ook in de interland-zwemwedstrijd Groot BrittanniëNederland, welke op 25 en 26 september in de Schotse plaats Coatbridge wordt gehouden, zal de drie voudig Europees kampioen Ian Black niet van de partij zijn. Black, die in Waalwijk geen deel van de Britse ploeg uitmaakte omdat hij met vakantie was, heeft nu als reden opgegeven, dat de rector van het college, waar hij studeert, hem geen verlof heeft gegeven de lessen te verzuimen. Het Nederlands jeugd waterpolo- zevental zal dit weekeind in Ruhrberg bij Aken deelnemen aan een vier-landen- toernooi voor spelers tot en met 18 jaar. De andere ploegen zijn die van West- Duitsland. België en Italië. Onder do spelers, die de trip meemaken, bevind! zich ook onze stadgenoot Ouwerkerk van de LZC,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5