EISENHOWER IN TRIOMF DOOR DE PARIJZENAARS ONTVANGEN WEERBERICHT Penoze zet actie tegen nozems krachtig voort Aanvankelijke vrees voor een stormachtige discussie tussen generaa l-presidenten verdwenen REDE VAN ADENAUER IS IN POLEN SLECHT ONTVANGEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 No. 29837 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel l. Leiden Ciiro no d7055 Telefoon Directie en Administratie25041. Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week „Krokodilletranen", zegt Cyrankiewicz (Van onze correspondent in Bonn) De radiorede, die de Westduitse Bondskanselier Adenauer eergis teren ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van het begin van de tweede wereldoorlog heeft gehouden, is in Polen zeer koel ontvan gen. De Poolse minister-president Cyrankiewicz verklaarde gisteren te Warschau zelfs, dat Adenauer krokodilletranen had vergoten. De Poolse ergernis betreft vooral het feit dat de Bondskanselier tot tweemaal toe sprak over de schuld van nazi-Duitsland èn de Sovjet- Unie aan de inval in Polen en dat hij als het ware over het hoofd van de communistische Poolse regering heen zich nadrukkelijk wendde tot het Poolse volk. Cyrankiewicz verwijt Adenauer nu, dat hij poogde een kloof te scheppen tussen het Poolse volk en zijn regering en tussen Polen en de Sovjet-Unie. Polen is daarmee het land. dat pro- centsgewijs de meeste inwoners verloor, namelijk 22 procent. Het wordt gevolgd door Joego-Slavië met 10.8 procent en Griekenland met 7 procent. De Sovjet-Unie verloor in deze pe riode 4 procent van zijn bevolking, en de V-S. ruim 0.1 procent. De materiële verliezen van Polen be droegen in deze periode ongeveer 250 miljard gulden, zo deelde het pers bureau mee. Geef mij maar VOOR VIJFDE MAAL IN FRANSE HOOFDSTAD (Van onze Parijse correspondent) De derde etappe van de Europese tournee van president Eisen hower heeft vandaag in Parijs in spontane hartelijkheid nauwelijks voor Bonn en zeker niet voor Londen ondergedaan: om kwart voor tien vanmorgen stond generaal Charles de Gaulle in hoogst eigen persoon, geflankeerd door premier Michel Debré en de voltallige ploeg der Franse ministers, al in Le Bourget de hemel af te turen, waar zich, even later, de presidentiële Boeing in zilveren en oranje kleuren aftekende, die, om klokslag tien, onder het gedonder van honderd en één kanonschoten op het vliegveld landde. De Franse regering had tevoren niet verzuimd alle bijzondere officiële hulde waarop de Amerikaanse president vergast werd te rechtvaardigen met het feit, dat Eisenhower in Europa nu voor het eerst door een mede-staatshoofd in casu De Gaulle en niet door een regeringschef als in Bonn of Londen verwelkomd werd. De Gaulle's neiging tot praal en glorie goed te herkennen... O De bekende voorliefde van generaal De Gaulle voor praal en glorie was ook duidelijk in het verdere scenario te her kennen. Vanaf Bourget tot in Parys werden de beide presidenten, die gezeten waren in een open Citroen D.S. 19, door 64 gemotoriseerde politieagenten bege leid, die later in het centrum van de stad door de bepluimde republikeinse gardisten te paard werden afgelost. Veertien auto's met officiële persoon lijkheden en ministers volgden de limousine, waarin de beide staatshoof den hadden plaatsgenomen. De route vanaf het vliegveld tot aan het Elysee was zo gekozen, dat zowel het „gewone" volk van Parijs als de meer gegoede burgers van hun sympathie voor de Amerikaanse generaal, die Frankrijk na de laatste wereldoorlog heeft bevrijd, konden getuigen en van die gelegenheid werd met groot en algemeen enthou siasme gebruik gemaakt. De administra tieve diensten hadden de ambtenaren de vrijheid gegeven hun werkzaam heden in de ochtenduren te onderbre ken, zodat men overal kantoren er. bureaus leeg zag lopen, een voorbeeld dat in de privésectoren over het alge meen trouwens gretig gevolgd werd. Bij de abattoirs van La Vilette, waar Eisenhower na 1945 nu zijn tweede entree als triomfator in Parijs maakte, stonden de slachters in hun bebloede witte jassen het cortège al op te wach ten en verder langs het traject in Parijs zelf waren straten, avenues en boule vards overal door dikke hagen belang stellenden omzoomd. Voor de vijfde maal bezocht Ike nu Parijs, waar hij twee dagen zal blijven en dat hij in 1928 als jong militair attaché, in 1945 als geallieerd opper bevelhebber, in 1951 als NAVO-comman dant en in 1957 als chef der Ameri kaanse delegatie op de Atlantische con ferentie had gezien en de Parijzenaars lieten hem ook nu niet lang in twijfel over de gevoelens van hartelijkheid, die ze hem nog altijd toedragen. Gisteren had men Parijs al met vlaggen, bloemen en kleuren opgesierd doch dagen tevo ren waren alle Amerikaanse vlaggen al finaal uitverkocht. Een laatste lading uit Amerika was zelfs tegen zwarte pry- zen van de hand gegaan!! Grondig voorbereid Na zijn aankomst in het Elysée en voor de lunch heeft de Amerikaanse president van twaalf tot één uur al zijn eerste gesprek onder vier ogen met zijn Franse ambtgenoot De Gaulle gehad Voor zes uur vanavond, nadat de beide presidenten eerst een krans bij het Graf van de onbekende soldaat zouden heb ben gelegd, stond .een tweede bespre king genoteerd, dit keer in bijzijn van de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en Herter. Generaal De Gaulle had gisteren al zijn afspraken en audiënties afgezegd om zich grondig op deze eerste ontmoeting te kunnen voorbereiden. Eisenhower heeft zeven uur van de twee dagen die hij in Frankrijk door zal brengen voor politieke besprekingen met De Gaulle moeten reserveren. Een agenda is er evenwel niet opgesteld en het is even eens bekend, dat de Franse president vrijwel geen enkel dossier of document heeft opgevraagd. In de stof is De Gaulle dan ook zeker wel doorkneed. Drie onderwerpen De voornaamste onderwerpen van ge sprek zullen worden gevormd door, in de eerste plaats Algerye, dan de Franse verlangens inzake een reorganisatie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en tenslotte door de Frans-Amerikaanse militaire samenwerking of beter het ge brek aan samenwerking, speciaal op het gebied van de atoombewapening. In dat laatste verband zal zeker ook de A-bom ter sprake komen, die De Gaulle in de Sahara wil laten ontploffen, op een moment dus dat Amerika en Rusland voorlopig juist van proefexplosies heb ben afgezien. Over deze verschillende punten zijn de laatste dagen vanuit Londen tamelijk hoopgevende berichten of geruchten naar Parijs overgewaaid. Men heeft hier nu toch wel de stellige indruk, dat ook in het Westelijke diplomatieke verkeer tijdens deze zomer van louter honds dagen het jjs eindelijk aan het dooien is geraakt. Eisenhower en Macmillan zouden in Londen immers zijn overeen gekomen, dat De Gaulle in Frankrijk een eerlijke kans verdient heel veel keus werd hun trouwens ook niet ge laten! en in Parijs verwacht men nu dan ook dat de Amerikaanse en Franse standpunten deze twee dagen een stuk dichter tot elkaar zullen kunnen komen. Het nieuwe plan-De Gaulle voor Algerije, waarvan de hoofdlijnen zich iets duide lijk beginnen af te tekenen, zal het Amerikaans-Engelse fiat dus wel krij gen en voor de kwestie van het Ameri kaanse atoomgeschut op Franse bodem zou ook wel een ingenieuze oplossing gevonden kunnen worden. In diplomatieke kringen ziet men het verloop der onderhandelingen tussen de beide generaal-presidenten dus met een redelijk vertrouwen tegemoet en de aan vankelijke vrees voor stormachtige dis cussies schijnt in de officiële sferen nu wel geheel verdwenen te zijn. In de nacht van zaterdag op zondag is op 66-jarige leeftijd de heer K. J. J. Lotsy overleden. De heer Lotsy was een van de grootste fi guren in de Nederlandse sportwe reld. Hij was o.m. voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, vice- president van de Fifa, leider van Olympische ploegen en jarenlang voorzitter van de KNVB en bezieler van de oranjeploeg. (Men zie voor de levensloop van de heer Lotsy elders in dit blad). Het booreiland „Seashell", dat op een werf in Schiedam werd ge bouwd, begon gisteren de lange weg naar de Perzische Golf, waar het voor de oliewinning zal worden gebruikt. Een ANP-luchtfoto van Overleg met Bonn hervat In het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gisteren de Nederlands- Duitse besprekingen over alle nog tussen beide landen hangende problemen voort gezet. In politieke kringen neemt men aan, dat de nadruk by dit overleg zal komen te liggen op de financiële kwes ties. Over het bedrag van de schadeloos stelling aan nazi-slachtoffers is al over eenstemming bereikt, maar over het totale bedrag, dat Duitsland aan ons land zal uitkeren de zogenaamde „Pauschalsumme" schijnen de opvat tingen nogal uiteen te lopen. Oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog, overwegend zonnig en weinig verandering in temperatuur. Matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 SEPTEMBER Zon op: 5.53 uur; onder: 19.25 uur; maan op: 6.18 uur; onder 19.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.18 en 15.42 uur: laagwater te 11.29 en 23.49 uur. (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) Politieagenten keken toe Onder leiding van Haring-Arie en Vette-Lap (Van onze Amsterdamse correspondent) Terwijl -politieagenten stonden toe te kijken hebben enkele tientallen vertegenwoordigers van de Amster damse onderwereld ruim honderd nozems van het Nationaal Monu ment weg geknuppeld. De penoze- troepen" stonden onder leiding van de op de Ze-dijk als beruchte vecht jassen bekendstaande ,flaring-Arie" en „Vette-Lap". Dit is de tweede achtereenvolgende avond, dat de onderwereld van de oude binnenstad zich met de luidruchtige op geschoten jongens heeft bemoeid. Aan leiding hiertoe was aanvankelijk het op treden van de jongelui op en rond de Walletjes, waar zij maandagavond fiet sen in het water hebben gegooid, „eta lageruiten" vernielden, waarachter een bepaald soort vrouwen de aandacht pleegt te trekken, en een buurtbewoner mishandelden. Een uur later maakten de knapen kennis met een klein 'egertje onder wereld-figuren, die de knapen op hard handige wijze met knuppels, zwepen en gummistokken uit de buurt verjoeg. Gisteravond had de onderwereld op tal van hoeken posten uitgezet, die met fluitsignalen de hulptroepen konden mobiliseren, die zich, voorzien van slag wapens, in diverse café's gereed hiel den. Opnieuw liet de onderwereld blij ken, dat men gesteld is op rust op en i om de Walletjes, waar vechtpartijen al leen maar hun „zakelyke belangen" kunnen schaden. Prinses irene, die gisteren de nieuwe Christelijke Huishoudschool in Apeldoorn opende, bij haar rond gang door het strijklokaal. Gunstig half jaar Nederlandse handel De totale waarde van de Nederlandse handel met het buitenland is in de eerste helft van dit jaar vergeleken met een jaar geleden met ongeveer acht procent toegenomen. Hierdoor werd het recordniveau uit de eerste helft van 1957 ondanks een vrij aanzienlijke prijsdaling sedert die tyd byna geëvenaard. De geconstateerde toeneming was aan de exportzijde groter dan aan de invoer- zijde, zodat het tekort op de handels balans nog iets verder is ingekrompen en een bijzonder gunstig dekkingsper centage werd bereikt van 90 procent, een percentage, dat maar weinig blijft onder het hoogtepunt van 93 procent, dat in het eerste halfjaar 1952 werd genoteerd. De gunstige ontwikkeling van de han delsbalans leidde by een vry stabiel dienstensaldo tot een verbetering van de betalingsbalans op transactiebasis met ca. f. 200 miljoen tot ca. f. 900 (gecorrigeerd voorseizoen en inciden tele schommelingen). Aangezien echter in de tweede helft van dit jaar een snellere stijging van de invoer dan van de uitvoer valt te ver wachten, moet over geheel 1959 reke ning worden gehouden met een ge ringer positief resultaat dan verhou dingsgewijs in het eerste halfjaar werd bereikt. Koffie goedkoper Naar wy uit vakkringen vernemen worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van 2 september verlaagd. Deze verla ging zal over het algemeen bedragen 10, 12 en 14 cent per pakje van 250 gram. Een bataljon keurtroepen uit Djakarta vertrokken Een bataljon keurtroepen is per schip met onbekende stemming uit Djakarta vertrokken. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetlon, zei in een afscheidsrede te hopen, dat zij ouc- ces zullen hebben by hun veiligheids operaties. Alle kansen echter nog niet verkeken In geen enkel opzicht ging de Poolse premier in op de concilliante toon van Adenauer, zo bericht b-v. de War- schauer correspondent van de Frank furter Allgemeine Zeitung hedenmor gen. Wel maakte Cyrankiewicz gewag van de demonstratie van de Duitse or ganisaties van uit voormalige Duitse, thans Poolse en Russische gebieden verdreven Duitsers tijdens de intocht van Eisenhower te Bonn. De Poolse premier zei ten deze: „Ik ben er zeker van dat onder hen die daar demon streerden onze oude bekenden de spe cialisten voor massamoord en vergas sing, te vinden waren". De tekst van Adenauers rede werd gisteren ook aan geen enkele Poolse krant doorgegeven. Poolse correspondenten te Bonn meld den evenwel later aan Warschau, dat Adenauer erop uit was geweest de nazi- misdadigers met zijn radio-rede te spa ren door Rusland mede als verantwoor delijke staat voor de oorlog tot twee maal toe te noemen. Men nam het Ade nauer voorts kwalijk, dat hij met geen woord repte over het leed dat de Duit sers over Polen hebben gebracht. Desondanks zou men te Warschau wel wat zien in Adenauers verzoenende rede, maar in Bonn zelf toonde de so cialistische oppositie zeer veel scepsis over de toespraak van de kanselier. Het Poolse persbureau PAP vestigde er, in verband met het feit. dat de tweede Wereldoorlog 20 jaar geleden begon, de aandacht op. dat tussen 1939 en 1945 6.028.000 Polen tengevolge van oorlogshandelingen en terreurdaden van de Duitse bezetter het leven heb ben verloren. Heropening van het luchtvaartoverleg met Ver. Staten? het gevaarte even ouiteu t,oen van Holland, op sleeptouw achter de „Maas" en de „Schelde". De nozems, minder in getal dan op de vorige avonden, groepten bijeen op de traditionele verzamelplaats tussen het Nationaal Monument en Hotel Krasnapolsky op de Dam. Hier kwamen Haring-Arie en Vette-Lap de situatie opnemen. Zij hadden bij geruchte ver nomen, dat de politieagenten opdracht hadden gekregen slechts bij hoge uit zondering geweld te gebruiken. De twee leiders besloten daarop uit ..ideële" overwegingen het recht in eigen hand te nemen. Zy lieten de penozetroepen aanrukken, sloegen de nozems uiteen er. verjoegen de knapen van het Na tionaal Monument, geholpen door een aantal matrozen, die waren gekomen om wraak te nemen op de nozems, die de vorige dag de verloofde van een hun ner hadden aangerand. De charge van de onderwereld duurde slechts kort. Na afloop deelden de lei ders mee. dat zij niet zullen dulden „dat het Nationaal Monument door de nozems wordt misbruikt". Zij kondigden aan deze actie ook op de komende avonden voort te zetten, waarbij hun „leger" zo nodig verdubbeld zal worden. Hoofdcommissaris H. J van der Mo len, die begin van deze week met bur gemeester G. van Hall over het nozem probleem heeft geconfereerd, veroordeelt uiteraard het optreden van de onder wereld. Aan de politiebureaus in de bin nenstad zijn voor de avonduren verster kingen toegevoegd. Het is niet uitgesloten te achten, dat het luchtvaartproblemen ter spra ke zal komen tijdens het onderhoud, dat de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns waarschijnlijk op 29 september zal hebben met zyn Amerikaanse ambt genoot Herter. Ook andere actuele vraagstukken zullen onder de loep worden genomen. Aan dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Washington is gevraagd de nodige stappen te doen teneinde de confe rentie van eind september voor te bereiden. Minister Luns is maandagavond van Schiphol naar Parijs vertrokken voor besprekingen in NAVO-verband, waar na hij zich op 3 september in Le Havre op de „Rotterdam" zal inschepen om Prinses Beatrix te vergezellen op haar Amerikaanse reis. Na de viering van de Hudsonfeesten keert de bewindsman te rug naar New York ter bijwoning van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die op 19 september be gint. Daarna volgt dan weer het gesprek met minister Herter. Zoals bekend heb ben de besprekingen tussen de lucht vaartdelegaties van de Verenigde Sta ten en Nederland er in het voorjaar van 1957 toe geleid, dat Houston in de dienst tussen Amsterdam-Montreal-Mexico door de KLM kon worden opgenomen en dat de maatschappij ook commerciële rechten kreeg op de lijn tussen New York en Curasao. Maar de Amerikaanse delegatie, die destijds geleid werd door Herter, stemde er twee jaar geleden met in toe, dat de KLM een dienst tussen Amsterdam en Los Angeles zou openen, een concessie, die inmiddels wel aan an dere maatschappijen is toegestaan Het hoofd van de Nederlandse delega tie, de heer Van de Beugel thans lid van de directie van de KLM, heeft na afloop van de besprekingen een brief aan de heer Herter gestuurd, waarin hii verklaarde zich het recht voor te be houden op deze aangelegenheid op een later tijdstip terug te komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1