Voor nog geen 200 gulden met de boot van Europa naar Amerika Yermetel plan van ondernemend Amerikaan moet en zal slagen Drie jubilarissen (veertig jaar) 1>Ü de Leidse Raad van Arbeid Musemn aan Rijnkade in Alphen onderging ware metamorfose Droom van kleine man bijna verwezenlijkt DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 (Van onze Brusselse correspondent) September vorig jaar logeerden wij drie weken in het Dixie Hotel in de 43-ste straat, niet ver van Times Square in het hart van New York. In dat comfortabele hotel, dat echter geen luxueus paleis is, zwaait de heer H. B. Cantor de scepter over een groep hotels in New York en Boston. Sedert jaren koestert deze actieve man, die de bijnaam kreeg van „doctor of sick hotels", het vermetele plan om de grote oceaanmaatschappijen een lesje te geven, „hoe je meer geld kan verdienen met de pakketvaart tussen Amerika en Europa" en toch de overvaart ineens veel goedkoper maakt. Dat is zijn ambitie; hij is er werkelijk van bezeten. Op een zondagochtend vertelde hij hoe „bijzon der slecht" de grote rederijen de overvaart organiseren en exploiteren. Cantor wil twee schepen van 90.000 ton laten varen tussen Boston en een Europese haven, waarvoor hij Zeebrugge had gekozen. De overvaart zou slechts 50 dollar of nog geen 200 gulden kosten. Men heeft jaren lang gedacht, dat Can tor blufte, maar onlangs werd bericht, dat Cantor met een Duitse scheepswerf een overeenkomst had getekend voor de bouw van de beide schepen. De Duitse regering zal 70 percent garanderen van de lening, welke nodig is om de schepen te bouwen; de rest zal door Amerikaanse belangen en door Cantor zelf worden ge- financieerd. Revolutie De droom van een relatief eenvoudige Amerikaan wordt dus, indien alles nor maal verloopt, een werkelijkheid en die werkelijkheid zou wel eens een revolutie op de Atlantische route kunnen veroor zaken. Immers het vliegbiljet kost nog altijd bijna 2.000 gulden voor de zoge noemde „economy class" (de goedkoop ste klasse). De overvaart op een groot passagiersschip kost tussen de 1.000 en 2.000 gulden. Nu komt Cantor met de belofte van een overvaart tegen 50 dollar De schepen zouden onder Duitse vlag varen en met Duitse bemanningen. De vraag rijst thans in België of hierdoor de kansen voor Zeebrugge als Europees eindpunt van de Cantorlün niet defini tief zijn verkeken. Maar dat is voor de Belgen wellicht een zorg voor morgen, daar de schepen pas in 1963 in de vaart zullen komen. Geen copieus diner Cantor is van oordeel, dat het „gewoon gek" is het eten aan boord in de passage- prijs op te nemen. Waarom inclusief? En waarom de mensen aan boord zoals het thans gebeurt zo overvloedig en luxueus voeden? Het is heel goed mogelijk om voor die vijf dagen over vaart in allerlei mogelijkheden te voor zien: een klein hapje, een goedkope lunch, een eenvoudig diner. Maar laat de passagier de keuze. In een van de cafe taria's, lunchrooms of sandwich-auto- maten zal mijn passagier op een van mijn 90.000 ton oceaansteden voor wei nig geld alles kunnen eten wat hij lust. Er zal bioscoop aan boord zijn, er zullen allerlei automaten voor drankjes, choco lade, sigaretten enz. worden aange bracht. Men zal lezingen kunnen bijwo- FIRATO OPEN De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft vanmorgen de tiende Firato-tentoonst^lling in het RAI- gebouw te Amsterdam geopend in tegen woordigheid onder meer van de Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en de staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y Scholten. In zijn openingsrede zei burgemeester Van Hall ervan overtuigd te zijn, dat het bestuur van de Firato in de toe komst de mogelijkheden van het nieuwe RAI-gebouw ongetwijfeld zal aangrij pen om de vleugels nog meer uit te slaan. Mr. Van Hall deed in dit verband de suggestie naast de tentoonstelling een groot internationaal congres over elek tronica te organiseren, waarvoor hij de medewerking van het gemeentebestuur en de beide Amsterdamse Universiteiten toezegde. „Een dergelijke combinatie zou de betekenis van de Firato, die nu al is uitgegroeid tot een manifestatie van groot internationaal formaat, nog meer doen toenemen". Nehroe sprak met Pakistans president Op doorreis van Karatsji naar Dacca heeft de president van Pakistan, gene raal Mohammed Ajoeb Chan, heden ochtend op het vliegveld van Nieuw Delhi een onderhoud van anderhalf uur gehad met premier Nehroe van India. Volgens een verklaring van het Pakis taanse staatehoofd zijn zij overeengeko men binnenkort een vergadering op ministerieel niveau te houden (waarbij ook de militaire leiders van beide lan den aanwezig zullen zijn), over de „speldeprikjes aan onze gemeenschap pelijke grenzen". (Van tijd tot tijd zijn daar schermut selingen geweest tussen Indiase en Pa kistaanse gewapende eenheden). Het was de eerste ontmoeting tussen de beide leiders sedert Ajoebs machts overneming in oktober 1958. Na de bij eenkomst werd een communiqué uitge geven waarin stond dat Nehroe en Ajoeb het er over eens waren dat de verhou ding tussen beide landen op een meer geregelde basis moet worden gebracht: „Niet langer naar de behoefte van dag tot dag maar ook een oplossen van be staande problemen in een geest van goede nabuurschap en samenwerking". Voor zijn vertrek uit Karatsji ge waagde de president tegenover journa listen nog van de toestand in Tibet en Afghanistan. Hij vertelde dat Afgha nistan een uitgebreid wegenprogramma ten uitvoer legt waarmee een aanzien lijke militaire macht tot vlak aan de Pakistaanse grenzen gevoerd zou kun nen worden (recente berichten in Ka ratsji spraken van een toenemende Russische invloed in Afghanistan). Pre sident Ajoeb koppelde de toestand in Afghanistan met de Chinese dreiging voor India met te zeggen dat de toe komst zich niet alleen duidelijk in Tibet, ontvouwt maar ook in de ontwikkelin-1 gen in Pakistans noordwestelijk buur-1 land. nen en misschien ook televisie. Wie weet of de techniek intussen zo ver gevorderd is. Van die automaten zal de winst moe ten komen, aldus Cantor. Want de over vaart tegen 50 dollar is natuurlijk aan de lage kant. Maar gedurende vijf dagen aan boord zal niemand worden verplicht tot grote uitgaven. Wanneer hij het zuinig aandoet, zal hij voor zün overvaart niet meer uit geven dan ongeveer 100 dollar, wat dan toch heel wat minder is dan de huidige scheepvaart- of luchtvaarttarieven. Enthousiast toonde Cantor mij in zijn kleine kantoortje brieven van universi teitspresidenten, die hem massale „stu- dentenclientele" naar Europa beloven. In de wintermaanden zouden de schepen in de Mexicaanse Golf varen met Ameri kaanse zakencongressen Afgewezen In politieke kringen heeft men Cantor nooit erg au serieux genomen. Zün plan om de twee schepen onder Amerikaanse vlag telaten varen en op Amerikaanse werven te laten bouwen (waarvoor hü subsidies nodig had) werd namelyk door een senaatscommissie afgewezen. Nu zou het plan dus met de Duitsers zün geslaagd. Het is natuurlijk nog steeds afwach ten, maar wij mogen uit persoonlijke er varing wel zeggen, dat wü zelden een zo enthousiast en doorzettend man als Cantor hebben ontmoet. Algerijnse rebellen helpen deserteurs van Legioen Het hoofd van de repatrieringsdienst der Algerijnse opstandelingen voor ge deserteerde soldaten uit het Franse Vreemdelingenlegioen, Si Moestafa, be weert in het Westduitse weekblad Der Spiegel dat de FLN sedert 1957 2814 legionairs via Marokko naar hun resp. landen hebben gerepatrieerd. Onder hen zouden 1952 Duitsers, 443 Spanjaarden, 397 Italianen, vijf Amerikanen en 17 Nederlanders zijn. Ruim de helft van de deserteurs zouden minderjarigen zijn. OEGSTGEEST Diploma-zwemmen in Poelmeer Voor het diploma A slaagden: Monique Dankmeyer, Aleida Soonius, Marietje Soonius, Frans v. Gerven, Peter v. Krieken, Jeane Vletter, Jeanette Westerbeek, Marion Lennings, Arjen Kuindersma, Hubert Peter Dankmeijer, Beatrix von Fisenne, Gerard v. Zwieten, Wiesje Breukel, Elsje Breukel, Ellen de Vries, Diana van Duin, Ineke van Berckel, Jan v. d. Mey, Gert Koelmans, Bram Hakkenberg, Jack v. Berckem, José Scholtz, Chris Malmberg, Jannie Hogevorst, S. W. L. v. Egmond, Frank Houwert, Luciën Dusee. Liesbeth Berg man, Marjo Koerten, Thijme B. Huur man, Hanneke Coert, Hanneke Koomen, Els Koomen, Wil Turnhout, Dick Malm berg. Nora Turnhout, Robert v. Helvert. Marian v. Berge Henegouwen, Lies Held, Corra Jelsma, Wilbert, Kallenberg, Wlm Griensveen, Piet v. d. Luit. Hendrik Moll. Voor het diploma B slaagden: Petra Kraay; Cathy v. Eek, Monica Munting, Adri de lBcluse, Robertus Malmberg, Marieke Kallenborn, Marijke Hazevoet, Diddy Segaar, Rutger Jan v. Woerden. Annemieke v. Woerden, Nol Kraan, Helene Freyser, Corry Wolthaus. Frank Houwert ontving als 250ste het diploma dit jaar. WASSENAAR Benoemd De heer H. H. de Klerk, ec. drs. alhier, secretaris van het Ver bond van Prot. Chr. Werkgevers is be noemd tot lid van de Centrale Plan commissie DUIVENSPORT ,.DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zondag werd een wedvlucht gehouden met oude en jonge duiven vanuit Til burg. Afstand plm. 78 km. In concours vlogen 183 vogels, die gelost werden om 8 uur. Aankomst eerste duif om 9.20.50 uur. De uitslag luidt: J. H. M. Brouwer 1, 2, 4, 5, 9; J. M. Bredende 3: J. P. Bre- derode 6; J. H. L. Brederode 7, 10; J. Parlevliet 8. Prijzende woorden en geschenken voor A. G. de Kier, C. Dusoswa en J. Vollenga De heren A. G. de Kier, chef de bureau, C. Dusoswa, adj.-inspecteur A, en J. Vollenga, commies A, vierden vanmorgen het feit, dat zü veertig jaar in dienst zün van de Raad van Arbeid te Leiden. Zij werden vergezeld van hun echtge noten, in het gebouw aan de Breestraat ontvangen en allereerst toegesproken door de heer Rinkel, die als lid van de feestcommissie een woord van welkom sprak en het woord gaf aan de voorzitter van de Raad, mr. D. J. Gorter. van werken van de heer Vollenga, waar na hy ook de heer Dusoswa gelukwenste. Namens de afdeling I.W. en V.O.V. bood hij de heer Vollenga twee historische Prettige collega's Mr. Gorter herinnerde er aan, dat veertigjarige jubilea bij de Raden van Arbeid in Nederland thans schering en inslag zyn, omdat de Raden veertig jaar geleden werden ingesteld.. Onlangs nog heeft men in Leiden het jubileum van twee ambtenaren gevierd en ook nu weer is men naar aanleiding hiervan samen gekomen, in hetzelfde gebouw, waarin de jubilarissen veertig jaar geleden ook htm eerste schreden plaatsten. De voor zitter onderstreepte, dat een jubileum toch steeds weer een bijzondere gebeur tenis blüft. die waard is gevierd te wor den. Alle drie de jubilarissen hebben begrepen, dat voor hen de taak in het amtotelük leven lag. en het werk hier is een stuk van hun leven geworden. De band met het verleden, meende spreker, wordt ook gesymboliseerd in de aan wezigheid van gepensioneerde ambtena ren van de Raad. Hü sprak de hoop uit, dat de jubilerende ambtenaren in de resterende jaren vóór het pensioen met dezelfde toewijding hun werk zullen ver richten. Van de heer De Kier zei hü o.m.. wüzend op diens voortreffelüke loopbaan, dat hij een vakman is, die de sociale verzekeringswetten beheerst. Hü bood hem de gebruikelü'ke gratificatie aan, het jubileumbord van de Raad en namens de collega's een album met langspeelplaten: de 9de symphonie van Beethoven. De heer Vollenga noemde spr. een specialist op het terrein van de invaliditeitswet-controle. Hij heeft steeds in plezierige geest met zijn col lega-ambtenaren samengewerkt. Hü toonde zich ook een veelzüdig man, plaatste zich in de ambtenaren-organi satie op de voorgrond en was ook de actieve organisator in de personeels vereniging van de Raad. ARVA, waarvan hü voorzitter is. Van de heer Dusoswa zei hü onder meer, dat deze zeer jong is gekomen, en behoorde tot de eerste drie, die het diploma behaalden, dat voor hen de mogelijkheid bood ambte naar in de buitendienst te worden. Hij herinnerde voorts aan het feit, dat de heer Dusoswa ook enige tijd rond 1929 in Alphen werkzaam was. Op het gebied van toneel-regie heeft hij zün sporen verdiend. Beiden ontvingen het herinnerings bord van de Raad. De heer Dusoswa ontving tevens een gratificatie. De heer Vollenga heeft deze al eerder ontvangen, daar de eigenlüke datum van diens jubileum reeds gepasseerd is. Na de heer J. A. Bronk, die sprak namens de buitendienst en geschenken overhan digde aan de heer Dusoswa, sprak de heer J. Lamers, chef I.W., die de heer De Kier typeerde als een „menselijke chef" en voorts een omschrüving gaf van de stipte en consciëntieuze manier romans aan.. Als bestuurslid van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, afdeling Leiden, richtte hü zich vervol gens tot de heer De Kier, die veertig jaar lid van de bond is en ook als con tact man zeer veel goed werk verrichtte. Als blük van waardering voor de goede wüze van werken bood hü een boeken- bon aan. De heer E. G. Vlieghuis, secretaris van de Vereniging van Ambtenaren Organi saties Sociale Verzekeringen (V.A.O.S.V.) wendde zich tot de heer Vollenga, die enige jaren lid van het hoofdbestuur is geweest van de Bond van Ambtenaren in de Raad van Arbeid, en ook vele jaren bestuurslid was en thans voorzitter is van de Leidse afdeling van de V.A.O. S.V. Ook de heer Dusoswa is vele jaren lid van deze bond en beide heren ont vingen een boekenbon. Tenslotte spra ken de heren C. Strük, namens de ARVA en L. Stolte, namens de gepen sioneerden. Ook de dames werden in de hulde betrokken. Zü ontvingen bloemen. De jubilarissen spraken dankwoorden. Lange tüd heeft het prachtige huis aan de Rünkade leeg gestaan, nadat door een lekkage een overvloed van water vrü spel had. Toch waren er enkele mensen, die de moed niet wilden opgeven en bleven hopen, dat er nog eens een museum In gevestigd zou worden. Wethouder A. J. Dekker was een van hen, en hü is wel de motor geweest, die steeds weer gang bracht in het werk. dat gedaan moest worden om van dit verwaarloosde huis een prachtig museum te maken. En het is gelukt, want gisteravond kon de heer Dekker vol trots aan een aan tal genodigden het resultaat tonen van het werk van hem en zijn naaste mede werkers. Vooraf was er een vergadering van het Stichtingsbestuur en het be stuur van de Historische Vereniging in het Raadhuis, waar de wethouder mee deelde, dat het museum met ingang van woensdag 2 september weer voor het publiek zal worden opengesteld. Op woensdag en zaterdag "van 25 uur en van 79.30 uur zal er gelegen heid zyn het tentoongestelde te bezich tigen. STIJLKAMERS Bü de restauratie, die zowel mogelijk was door de medewerking van het Ryk. als van de Provincie en de Gemeente, stond de Inspecteur van de musea, de heer D. Lunsingh Scheurleer, erop, dat de beide voorkamers als stylkamers zouden worden ingericht. Dit is dan ook gebeurd. Deze vertrekken zün beide zeer zeker de moeite van het bezichti gen waard. In de blauwe kamer staat in een glazen wandkast een prachtig ser vies van Saksisch porcelein. dat door bovengenoemde Inspecteur in bruik leen werd afgestaan, alsmede een paar kristallen vazen met afbeeldingen uit de tyd van „De Vrye Sevaardt". De keuken werd in de tweede helft van de achttiende eeuw gerestaureerd, en is een prachtig voorbeeld van een echt Oud-Hollandse keuken. In het klei ne zaaltje zijn enkele vitrines aange bracht, waarin voorwerpen uit Alphen en onmiddellijke omgeving, die opge graven werden of uit de Ryn opgevist. Zo zagen wij een hele verzameling oude Romeinse munten, die bij de Gnephoek uit de Rün zijn opgebaggerd. Van rp- center datum is een grote zilveren be ker, die de burgery van Alphen in 1905 schonk aan Burgemeester De Visser by diens 25-jarig ambtsjubileum. Een merkwaardig document trok onze speciale aandacht, en wel om het „Volledige samenwerking" van Saoedi-Arabië en Egypte Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die een bezoek van vier dagen aan Egypte brengt, heeft vandaag na besprekingen met president Nasser te Cairo ver klaard dat „de volledige samenwerking tussen ons is vernieuwd'". De Koning kwam gisteren in Cairo aan. Het is zijn eerste bezoek sedert Egypte het vorig jaar de Koning be schuldigde van het verlenen van steun aan 'n komplot tegen Nasser. Verwacht wordt dat Saoed en Nasser het ge heel der Arabische problemen zullen bespreken. A. van Dalsum wordt 21 nov. gehuldigd (Speciale berichtgeving) De datum van de huldiging van Al- bert van Dalsum die 50 jaar geleden zyn toneelspelersloopbaan begon, is vastgesteld op 21 november In de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. Bü die gelegenheid zal het in opdracht van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen door de Haarlemse schilder Kees Verwey vervaardigde por tret van Albert van Dalsum worden overgedragen. Albert van Dalsum zal zijn jubileum vieren met de vertolking van de hoofd rol in ..Sauls dood" van Abel J. Herz- berg, een stuk waarvoor hij al geruime tyd zijn voorkeur deed kennen. Van Dalsum debuteerde in 1909 bü Royaards in de rol van aartsengel Ra fael in Vondels „Adam in ballingschap". feit. dat daarin melding wordt gemaakt van straatschenderij in 1787. Wat dit betreft is er in de loop der jaren niet veel veranderd. Men denke maar eens aan de nozems in Amsterdam Aan het eind van de rondgang verza melde het gezelschap zich in de Blauwe Kamer, waar het woord allereerst werd gevoerd door de heer Th. H. Joekes, die sinds enkele maanden de bovenverdie ping bewoont. Hij feliciteerde de ge- met hetgeen binnen staat, maar vooral wat het huis zelf betreft. „Dit huis is een pracht", zei de heer Joekes. Hü deed zijn woorden vergezeld gaan van een boeket bloemen voor Mevrouw i Dekker uit dank voor het vele werk aan het huis verricht. De heer Dekker wees er op dat heel veel werk was gedaan door de heer R. Schouwvlieger, die in het vervolg ook met de dagelykse zorg voor het mu seum is belast. Burgemeester Bruins Slot, die met zijn echtgenote tot de genodigden be hoorde, zei trots te zyn op dè nieuwe aanwinst in Alphen. „Alphen aan den Rün is niet be paald rük voorzien van historische gebouwen", vertelde de burgemeester, „maar toen ik hier arriveerde, ont dekte ik twee mooie oude gebouwen. Dat waren de Oudshoomse Kerk en dit huis, waar thans het museum is ingericht. Ik hoop, dat dit museum spoedig gevuld zal zün met verschil lende voorwerpen, die Alphenaren aan het museum zullen schenken." Een hartelyk applaus onderstreepte de woorden van de burgemeester. Het bestuur van de Historische Vereniging deelde nog mee gaarne van particulie ren oude voorwerpen in ontvangst te nemen, hetzij als geschenk, hetzy in bruikleen. Het museum is een bezoek alleszins waard. Het interieur van liet expositie- zaaltje van het Alphense museum. 'Foto tiOlds^b Oagblad) WARMOND Feestprogramma De Jaarlijkse kinder- en volksspelen zullen dit jaar gehouden worden op dinsdag 8 en woensdag 9 september a.s. Het programma is als volgt samenge steld: Maandag 7 september: 8 uur opening van de feestelükheden met een lam pionoptocht door de gemeente. 8.30 uur opening der vermakelyk- heden met schaak-kaart-sjoelbakspelen voor ouderen vanaf 20 jaar in De Stad Rome. Dinsdag 8 september: Kinderspelen: 9 uur ballenwerpen; ezeltje prik; eieren race, auto race; ringsteken op de fiets en kegelfietsen voor jongens en meisjes tussen 6 en 11 jaar. 10.30 uur Ezeltje Prik; autorace; zaklopen; zakjes plof fen; ringsteken op de fiets; karretje rijden en ton kruien voor jongens en meisjes tussen 7 en 12 jaar. 2.30 uur koekhappen voor meisjes van 13 en 14 jaar; schijfschieten voor jon gens van 13 en 14 aar 3.30 uur Naar de slaapkamer voor meisjes van 15 en 16 jaar. 3 uur Hengelwedstryd voor de jeugd van 5 tot 14 jaar. Inleggeld 35 cent, waarvoor versnaperingen beschikbaar worden gesteld. 8 uur Muzikale mars door het dorp. 8.30 uur Naar de trein voor jongens van 15 en 16 jaar. 8.30 uur Kruiwagenrace voor paren. Leef tyd bestuurder en passagier min stens 25 jaar. Woensdag 9 september: 9 uur Tob betje steken voor mannen van 17 jaar en ouder. 2 uur Ringsteken voor dames, zowel als heren boven 20 jaar in open auto. 4 uur Stoeltje verwisselen voor dames. 8.30 uur Wie vangt de kwartel voor dames op het plein van de R.K. Jon gensschool Op het feestterrein van De Baan zul len verschillende vermakelykheden aanwezig zyn. De burgemeester is verhinderd op donderdag as. zün wekelijks spreekuur te houden. St.-Matthias zal woensdagavond om 8 uur een concert geven op de gemeente- lyke muziektent. Zaterdag zal een collecte gehouden worden ten bate van het Koningin Wil- helmina Fonds V.S. kiezen nationale bloem De Amerikaanse bloemisten en bloe menwinkeliers zün een actie over het hele land begonnen tot het kiezen van een nationale bloem in oktober, zo lazen wij in het Weekblad voor Bloembollen cultuur. Zü willen hiermee de regering steunen tot het maken van een juiste keuze welke bloem in nationaal opzicht Amerika moet vertegenwoordigen. De Amerikanen voelen dat ze. wat de na tionale bloem aangaat, bü tal van an dere landen achter komen. De reeds genoemde ondernemers me nen dat de actie voor het vinden van de juiste nationale bloem voor hen een goede zaak is. Ze denken, dat bij een goede aanpak de inwoners van de plaats, niet alleen naar hun winkel komen tot het uitbrengen van hun stem, doch dat ze dan meteen wat bloemen zullen ko pen. Dat verdienen ze dan ook voor al hun werk. Tegenspraak van de premier van Bhoetan over invasie De premier van Bhoetan, Dorje, heeft in een vraaggesprek met een correspon dent van de „Press Trust of India" be richten tegengesproken als zouden de Chinezen in Bhoetan zün doorgedron gen. (zie hierover pag. 1) ,;-UVtKZICHT Verdeelde markt Amsterdam, 1 september. Vrüwel alleen in de hoek waar de certificaten Unilever verhandeld worden, was vanmiddag sprake van enige bedrij vigheid. In de overige hoeken van de internationale waarden werden de zaken tot een minimum beperkt. Men wacht kennelük kans op nieuwe stimulerende toren. Wallstreet was alleen voor de staalwaarden aan de vaste kant, maar dit had geen invloed op de internatio nale waarden in Amsterdam, De Duitse beurzen waren eerder lager en werkten dus ook niet bemoedigend voor het Dam rak. Doorelkaar moet gezegd worden dat de stemming vrij lusteloos en verdeeld was. Aku's konden zich op 391 li vrü goed handhaven. De Slotkoers van giste ren was 392. Unilevers bleven bii de opening vrijwel onveranderd op 6701-:-. Eerst in het laatste beurshalfuur werd de activiteit in deze hoek groter en steeg de koers tot 67312. De gunstige eerste halfjaarrijfers van Philips werkten niet verder meer door op de koersvorming van de aandelen. Deze waren een paar punten in reactie op 671, tegen 674 als vorige slotkoers. Kon. Olies vielen bü een prüs van f. 170,40 tegen en verloren bijna een gulden. De aandelen noteerden tevens beneden pariteit New York. KLM werd onveranderd op f. 128 geadviseerd. Gebrek aan Duitse kooporders was oorzaak, dat de scheepvaartwaarden een weinig afbrokkelden, bü zeer geringe omzetten. In de cultuursector waren Amsterdam Rubbers eerder fractioneel hoger, doch daartegenover lagen certi ficaten Deli aangeboden. HVA en Se- nembah vrijwel op het vorige slotni- veau. De gisteren tegen het slot inge treden koersdaling voor de Staatsfond sen zette zich vanmiddag niet verder voort. Wel lag de markt eerder iets la ger, vooral voor de Investerings-certifi- caten. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten komt binnenkort met een 4% 25-jarige obligatielening tegen de koers van 100 De beurs is van me ning, dat deze lening wel wat vroeg komt. Hierdoor is de mogelijkheid niec uitgesloten, aldus de beurs, dat de reeds aan de gang zijnde uitgifte van f 50 mil joen of meer rentespaarbrieven. waar van de uitgifte tot eind september kan openstaan, vóór die tüd zal worden, stopgezet. De introductie van certifica ten Ford Motor Company trok wel enige belangstelling. De adviesprijs bedroeg 8814 dollar of f.335 per certificaat van een aandeel. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 1 SEPTEMBER Londen 10.60V*—10.60%; New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.96%—3.97%; Parijs 77.10—77.20; Brussel 7.567.57; Frankfort 90.34%—90.39%Stockholm 73.06—73 11; Zürich 87.54—87.59; Milaan 60.91%60.96%: Kopenhagen 54.78— j 54.83: Oslo 52.99—53.04; Wenen 14.65y4- 14.66Y4; Lissabon 13.21%—13.23y4; An- I kara 3.76%— 3.77y4; Praag 52-84—52.94. Beurs van Amsterdam Dinsdag 1 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101H 101AGL Ned '59 4% 101H 101UGB Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 80% Ned '47 3% (3) 94A 94A Ned '51 3% 96B 96%B «Jed '53 (3%) 94%GL 94% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 89% 89% Ned 59 4% 99% 99% Ned '54 3% 90% 90% Ned '55 I 3% 90 89% Ned '55 II 3% 91% 91% Ned "37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 93 92% Investeringscert 3 98A 98 A Ned. 62-64 3 99A 99% Indië '37 A 3 94% 94GB Grootboek '46 3 89%OB Ned WB 6% 111% 111 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en lnd. B 44% 43% Nat Handelsbank 172% 172% Ned Handelmü. 254% 259 Amst. Rubber 102% 103% H.VA 156% 155% Senembah 200 202GB A-K.U 391% 390% Berkel's Patent (v.) 278GB 279% GB Calve Delft cert. 625% 631 Deli Mü en (Ver.) 177% 175.50 Kon Pap v Gelder 260GB 580L Hoogovens eert 579 %GB Mliller en Co NH 338% 400GB Ned Kabelfabr 401GB Philips 674% 668% Philips pref 260GL 254 Unilever 670% 674% Wilton Feyenoord 223 224 Biliton 2de r 340 347% Dordtse Olie gew. 759% 758 Kon Olie (f20.—) 173 171.50 idem (50 f 20.—) 171.30 170.20 Holl Amer lün 169% 168 Java China Paket 160 159 KLM 128 127.50 Kon Ned Stmv Mü 165% 165% Kon Paket Mü 132% 131% Stoomvaart Mü Ned 170% 170% Nievelt Goudr eert 144"; 144%GL v Ommeren eert 254% 253% Kon Rott Lloyd 159 158 Ned Scheepv Unie 148% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem 48 <3% 95 93 R'dam '52-1 4 99% 99% tdem '37 I-III (3%) 94% 94% idem '38-1 (3%) M%b Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 105 id. N.W3. '52 (4%) 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 9711 Premieleningen 96% 98 89 89 A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2% 82 y4 82% Den Haag '52 I 2% 89 88% R'dam '52 I 2% 91% 90% 90 101 Utrecht '52 2% 90% 91 Z.-Holl. 1957 2% 97% 98 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen 218 218 345% 346% HH.U eert 264% 263 316V4 316 Twentsche Bank 285 287 Industrie Ondernemingen 405% Borneo Sum. H. Mü- 74% 75 Ned. G. en Sp. fabr. 295% 299% Kon Ned Grofsm. 152% 153% Internatio 141% 142 Int. Kunststoffenind. 48 46 Leidse Wolspinnerü 400 380Bexd. Rott. Droogdok Mü- 645 650 Sikkens Lakfabr. '53 605 610 Ned. Mü Walv.vrt 117 115 141% 157B Ing bur v Bouwnüv. 264% 263 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü. 91 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27A 27% 100% 99% 65% 66 Bethlehem Steel 57% 58 53% 53% General Motors 57 57% 100} i 101% Republic Steel 79% 80% 82% 83% 32% 3211 Un States Steel 105% 108 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Vk 31/8 Edelmet Kon AA 78 78 Pref w.a idem 86 85 Eiectrolas B 348GB 351 Holl Constructie 447 447 Ver Touwtabrieker 315L 310 Wernmk's Betonm 141GB 142GB Van Wük Textiel 108% Ü0GE

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9