Congres wet op kan niet uiteengaan voor vakbeweging is vastgesteld Australië herovert Davis Cup op Verenigde Staten Kritiek.. ROODENBURG—L.F.C. Nog witter... Parlement stond onder hoogdruk zó wast... j DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 Neale Fraser Australie's Olmedo Australië heeft de Davis Cup op Amerika heroverd. Door in het laatste enkelspel van de challenge round, die te Forest Hills werd gespeeld, de Amerikaan Barry Mackay met 8—6, 3—6, 6—2, 6—4 te verslaan heeft Neale Fra ser gemaakt dat de beker weer voor tenminste een jaar naar Australië gaat. De eindstand van de wedstrijd werd daardoor 3—2 in het voordeel van Australië. Het laatste enkelspel dat zondag we gens slecht licht werd afgebroken kon gisteren niet op tyd beginnen. Ditmaal was de regen er oorzaak van, dat de spelers drie kwartier in het paviljoen moesten blijven. Op dat moment had den beide spelers één set op hun naam. Zondag had Fraser de eerste gewonnen met 8—6, Barry Mackay zegevierde in de tweede met 63. Er verscheen gisteren een geheel an dere Neale Fraser op het centre-court. Het was niet meer de nerveuze Fraser van zondag, die door talrijke double faults kostbare punten verspeelde. Het was een zelf-verzekerde Fraser, die Barry Mackay, de jeugdige Amerikaan, in het laatste en beslissende enkelspel van de challenge round tegenover zich kreeg. De rust van Fraser heeft het moreel van de Amerikaan kennelijk aangetast. In twee sets was de strijd dan ook be slist. Zestig minuten nadat de spelers de baan hadden betreden stelde Fraser de overwinning zeker. De voorzitter van de Britse La- bour-partij, de heer Gaitskeil, die momenteel in Moskou verblijft en die daar zondag de voetbalwedstrijd Dynamo MoskouRode Leger heeft bijgewoond, heeft in een schrijven aan het Russische dagblad Pravda gereageerd op een uitlating in het verslag van deze wedstrijd in dit blad. De verslaggever van de Pravda beschuldigde in zijn artikel Razin- sky, de doelman van het Rode Le ger, ervan onverschillig te hebben gespeeld, waardoor Dynamo Moskou In de laatste seconden van de wed strijd de stand op 32 had kunnen brengen. Gaitskeil voerde aan, dat hij en de andere afgevaardigden van de Labour Partij wellicht de enige neu trale toeschouwers waren geweest en dat naar zijn mening Razinsky een zeer goede wedstrijd had ge speeld. „Doelverdedigers kunnen altijd worden gekritiseerd voor het feit, dat zij een bal doorlaten", aldus Gaitskeil, „maar volgens de afge vaardigden van de Labour-party heeft Razinsky een schitterende wedstrijd gespeeld". ATLETIEK Zondag a.s. Clubkampioenschap voor junioren Zondag a.s.. vindt te Amsterdam het belangrijke treffen plaats om het nationale clubkampioenschap voor junioren. Vijf clubs zijn dit jaar tot de finale toegelaten: AAC (Amsterdam), H.A.V. Haarlem: Union (Nijmegen), A.V. Zaanland (Zaandam) en A.V. Hol land (Leiden). De algemene verwachting is, dat AAC de titel, welke zij vorig jaar moest af staan aan Haarlem, zal heroveren. De Haarlemmers hebben n.l. iets aan kracht ingeboet, hoewel zij op de tech nische nummers nog altijd aardig uit de voeten kunnen. De strijd om de 2e, 3e, 4e en 5e plaats zal ïeer spannend worden. Wat Holland betreft: vorig jaar waren de oranje broeken de sterksten op de loopnum mers en verzamelden zij daarop de meeste punten. Die voorsprong werd echter teniet gedaan door de matige prestaties op de teohnische nummers. Ook dit jaar zal de loopploeg wel weer het sterkste deel vormen van de Leidse afvaardiging, hoewel op de technische nummers van een goede vooruitgang ge sproken kan worden. Met een keur van jeugdatleten, zoals de Nederlandse jeugdkampioen Frans Beker, de Z H. kampioenen Jan Brandt en Joop van Leeuwen, met verder o.a. Hans Peen, Kees Linschoten, Gijs Hoope, Ely Vermond, Jos de Romph en John Kimmel moeten de oranjebroeken in staat worden geacht een hartig woordje mee te spreken in de strijd om de ereplaatsen. HENGELSPORT V.V. Sportvrienden hield haar tweede wedstrijd van dit seizoen in het Oegst- geesterkanaal. Er werd bijna 32 pond vis aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. H. Jansen 1815 gram; 2. C. Schouten jr. 1575 gram: 3. K. Schouten 1515 gram; 4. N.N. 1415 gram; 5. Chr. Schouten 1150 gram; 6. N. Kuivers 1150 gram; 7. K. Kesseboom 1078 gram; 8. C. Schou ten 1025 gram; 9 J. Schouten 905 gram; 10. B. Filemon 875 gram. Hengelaarsvereniging D.V.V. viste haar tweede wedstrijd van dit seizoen in het Oegstgeesterkanaal. De vangst was goed. Uitslag: 1. J. Hakker; 2. J. Beerenfenger; 3. J. Ie Febre; 4. C. W. v. Es; 5. A. v. Duuren; 6. S. Hamerling: 7. D. Flippo; 8. W. Hamerling; 9. J. Philippo; 10. C. v. d. Burg. VOETBAL Voor de eerste divisie van de Engelse league werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: Blackburn Rovers Bolton Wanderers 10; Blackpool Luton Town 00; West Ham United- Preston North End 2—1. Fraser was ditmaal de „Olmedo" van Australië. Hij zorgde door overwinningen in zijn beide enkelspelen en door een zege in het dubbelspel tezamen met Emerson voor de drie punten die no dig waren om de Davis Cup op Amerika te heroveren. Het is de 15e maal dat Australië een finale won. De „ranglijst" wordt nog steeds aangevoerd door Amerika met 18 overwinningen. In alle veertien na-oor- logse challenge rounds ging de strijd tussen Australië en Amerika. Deze zege van Australië in Forest Hills is de acht ste sedert 1945. HENGELSPORT Visvereniging WWV hield haar tweede wedstrijd te Koksmolen.. De vangst viel mee. Uitslag: 1. J. Neuteboom 28 stuks, 1995 gr; 2. N.N. 18 stuks 1044 gr; 3. C. v. Velzen 17 stuks 995 gr; 4. Chr. Montagne 9 stuks 792 gr; 5. A. Dubbeldeman 16 stuks 768 gr; 6. C. v. d. Voort 6 stuks 607 gr: 7. D. Haasnoot 12 stuks 592 gr; 8. S. Kukler 11 stuks 543 gr; 9. G. Keizer 8 stuks 508 gr; 10. S. Holswilder 7 stuks 506 gr. Advertentie Zondag a.s. 2.30 uur Vóórverkoop G. K. Martijn, Kooilaan 21 en P. H. Korlvinke, Kort Rapenburg 14. WIELRENNEN Ronde van Polen De Ronde van Polen voor amateurs is gewonnen door de Pool Podobas in een totaal tijd van 40 uur 53 min 38 sec. Tweede werd de Pool Gazda in 41.0646, en derde de Nederlander Dick Enthoven in 41.14.22. Onze landgenoot Zilverberg eindigde op de zevende plaats in 41.22.22. De elf de en laatste etappe, van Wloclawek naar Warschau over 167 km, werd ge wonnen door Bruening (O.-Did.) 4.06.45. Tweede werd Podobas (Polen) en der de Oostduitser Oldenburg. Zilverberg werd achtste en veertiende Enthoven, allen in dezelfde tijd als Bruening. Kuperman-Van Dijk in Rusland? In een interview met een Tass-corres- pondent heeft de wereldkampioen dam men ir. Iser Kuperman verklaard dat hy in de loop van oktober een titelwedstrijd van 20 partijen zal spelen tegen ir. G. E. van Dyk, de winnaar van de te Monte Carlo gehouden Chalenge Mondial. De eerste vijf partijen zouden te Kiev wor den gespeeld. De overige partijen in Minsk, Riga, Leningrad en Moskou. Kuperman zeide dat hem een niet ge makkelijke strijd te wachten stond tegen een opponent die hetzelfde positiespel speelt als hijzelf en enkele jaren jonger is, een factor die hij van belang achtte in een krachtmeting die dertig dagen zou duren. In elk geval zou het naar zijn mening een interessante strijd worden. Kuperman is thans bezig aan een boek over strategie en taktiek in het inter nationale damspel. (Bij het secretariaat van de Kon. Ned. Dambond in Den Haag is, naar aan het ANP werd meegedeeld, niets bekend over een titelwedstrijd in oktober, alhoe wel het niet uitgesloten moet worden geacht dat een dergelijke match tot stand komt. Het wordt echter wel kort dag als de spelers reeds in oktober tegen elkaar moeten aantreden.) DUIVENSPORT Zaterdagvliegers vlogen op Koblenz Uitslag van de wedvlucht met jonge duiven vanuit Koblenz (Did) op 8 augustus. In concours 435 vogels. 1, 7. 20 K. W. Dokkum; 2 C. v. d. Zwart; 3. Th. v. d. Ploeg; 4. 8, 12, 19 J.. Roest; 5. Gebr. Paauw; 6.. M. de Vreugd; 9, 15 J. v. Wezel; 10. E. v. d. Hooff; 11. 18 L. de Ridder; 13. Heemskerk; 14, 16 Kraayen- oord; 17. J. de Vreugd; 21. Kleen; 22. S. Schoeman; 23, 25 C. v. d. Veek; 24. K. v. d Berg. LEITHEN SCHAAKTOERNOOI Op 9, 16 en 23 september vindt het Leithentoernooi plaats. De deelnemende ploegen zijn- V.T.L I, een Philidor combinatie, een Dan. Noteboom-com- binatie (Noordwijk) en Leithen I. In 1958 werd de wisselbeker gewonnen door VTL. De wedstrijden worden gehouden in de kantine van de N.V. Sajetfabrie- ken P. Clos en Leembruggen, Lange Mare 28a, Leiden. Nederlandse VN-delegatie Op 19 september a.s. vangt te New York de 14de algemene vergadering der Verenigde Naties aan. De Nederlandse delegatie zal onder voorzitterschap staan van de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns. Bij afwezig heid van mr Luns zal de delegatie wor den geleid door mr. C. W.A. Schiirmann permanent vertegenwoordiger van Ne derland b(j de Verenigde Naties te New York. In de delegatie z\jn opgenomen het Eerste Kamerlid, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort en de Tweede Kamerleden G. J. N. M. Ruygers en prof. S. Korte- weg, voorts J. Meyer, raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. L. Erades, vice- president van de arrondissementsrecht bank' te Rotterdam en dr. J. P. Banier, directeur van het bureau technische hulp van het Ministerie van Buiten landse Zaken. Mevrouw dr. F. T. Die- mer-Llndeboom is in de delegatie op genomen als vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwencomité en secreta ris A. H. Kloos van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen als vertegen woordiger van de vakbonden. Suriname en de Antillen zullen door alsnog aan te wijzen vertegenwoordigers van de dele gatie deel uitmaken. Tenslotte zullen nog enkele ambtelijke adviseurs worden toegevoegd. Tibet en tie V.N. Premier Nehroe van India is het niet eens met het plan van de Dalai Lama om de Tibetaanse kwesties aan de Ver. Naties voor te leggen. In een gesprek met een correspondent van het Franse persbureau AFP verklaarde hij, dat In dia niet achter het besluit van de Dalai Lama staat. Volgens de Indiase radio-omroep heeft Nehroe tegen een correspondent gezegd dat India de kwestie niet in de Ver. Naties zal brengen. De kwestie behoort niet in de Ver. Naties te worden opge worpen, zo meende h(J. Tibet is zelf geen lid van de volkeren organisatie. De Dalai Lama zal deze week een paar dagen in Nieuw Delhi ver toeven en dan vermoedelijk Nehroe ont moeten. Men mag verwachten dat de kwestie dan ter sprake zal komen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde gisteren in Washington, dat het beroep van de Dalai Lama in Amerika welwillend zal worden ont vangen. De Indiase persdienst verklaarde gis teren dat de aarzeling van India om zich achter de Tibetaanse zaak te scha ren voornamelijk voortkomt uit de over weging dat bespreking van de kwestie zonder aanwezigheid van communistisch China weinig zin heeft. Advertentie. Spanning in Amerika (Van onze correspondent ln Washington) De aanvaarding, door het Huis van Afgevaardigden, van een nieuwe wet op de vakbeweging, was voor het Amerikaanse vakverbond, de A.F.L.-C.I.O., een gevoelige slag. Dat het strafste van de drie ingediende wetsvoorstellen werd aangenomen en nog wel met de overweldigende meerderheid van 303 tegen 125 stemmen, maakte de zaak er voor de vakbonden al niet beter op. De reactie van George Meany, voorzitter van het vakverbond, was fel: volgens hem is de aan vaarding van het ontwerp een zegepraal voor de Kamer van Koophandel en van het nationale verband van fabrikanten, die van het momenteel voor de vak beweging ongunstige politieke klimaat gebruik hebben gemaakt om, door pressie op het Huis van Afgevaardigden, een wet door te drijven, die de gehele vak beweging aan banden legt. De strijd om de herziening van de ar beidswetgeving is onderwerp van het felste en meest verbitterde politieke de bat, dat hier in lange tijd heeft plaats gevonden. Geen politiek waarnemer kan zich een zaak herinneren, die in de na- oorlogsjaren - met uitzondering dan van de geruchtmakende Mccarthy-verhoren - in de hoofdstad zoveel opschudding veroorzaakt heeft. Deze hele strijd is, naar men weet, een uitvloeisel van de opzienbarende onthullingen van de senaatscommissie van John L. Mcclellan over misstanden in de Amerikaanse vakbeweging en over ernstige misbruiken, die hier en daar in de relaties tussen werkgevers en werkne mers geslopen zjjn. Het gewetenloze op treden van afpersers en gangsters, die C.N.V.-voorzitter Ruppert lid Raad van State B(j Koninklijk besluit is met ingang van 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De heer Ruppert heeft inmiddels bij het CNV zijn ontslag ingediend als voorzitter van deze bond. De heer Rup pert werd vandaag 48 jaar. Hjj is 12 jaar voorzitter van het CNV geweest. „Noordwijk" voetbalde in Burgh (Schouwen) Zaterdag j.l. trokken twee elftallen van de Voetbalvereniging „Noordwijk" naar Burgh op Schouwen en Duiveland om de ingebruikneming van een nieuw sportveld bij te wonen, waaraan ook de burgerij van Noordwijk haar steentje heeft bijgedragen. Kort na de overstromingsramp in februari 1953 heeft Noordwijk de ge meente Burgh geadopteerd. Verschillen de acties zijn er gevoerd om het zwaar getroffen dorp te helpen. Een der meest geslaagde was die van een comité, be staande uit vertegenwoordigers van Noordwijkise sportverenigingen. Het bracht e&n som van ongeveer f. 2400. bijeen. Een deputatie uit Noordwijk heeft in 1955 de opbrengst dezer actie aan de burgemeester van Burgh, jhr. Van Citter overhandigd. De burgemeester verzeker de toen, dat dit geld een sportieve be stemming zou krijgen. Sinds de over stromingsramp beschikte de Voetbalver eniging „Burgh" niet meer over een veld. Een thuiswedstrijd moest op een terrein in een andere gemeente gespeeld worden. Na de ramp werden voor het gebied van Burgh ingrijpende ruilver kavelingsplannen ontworpen, waarbij „Burgh" een goede kans kreeg voor niet te veel geld weer over een eigen voet balveld te kunnen beschikking. De financiële steun uit Noordwijk was bij zonder welkom, want hiermede kon een deel van de bouw van een kleedgelegen heid en een kantine worden bekostigd. Zaterdag was het zover, dat „Burgh" haar nieuwe terrein in gebruik ging nemen. „Noordwijk" zou daarvan getuige zijn en daartoe maakten twee elftallen bonden als de door het Amerikaanse vakverbond wegens corrupt leiderschap geroyeerde Bond van Chauffeurs (teamsters) zijn binnengedrongen, heeft in het land heel wat opschudding ver oorzaakt. De ontstellende reeks van geweldple gingen, afpersingen, verduisteringen op grote schaal, terreurmethoden en ande re misstanden, die door de Mcclellan- commissie aan het licht zijn gebracht, hebben de stoot gegeven tot de voorstel len, waarin structuur, beleid en activi teit van de vakbeweging aan wettelijke voorschriften en beperkingen worden gebonden. Deze noodzaak drong zich, zo meent men, onafwijsbaar op, ondanks het feit, dat de misstanden slechts op een klein aantal bonden en een relatief gering aantal vakbondsbestuurders be trekking hadden. Ook de vakbeweging erkent, dat wet telijke maatregelen nodig zijn, maar verzet zich hardnekkig tegen wat zij beschouwt als pogingen de aan het licht gebrachte misstanden te gebruiken om de hele vakbeweging, dus ook de talrijke bona fide vakbonden en hun bestuur ders, in hun legale activiteit te beknot ten en aldus hun groei te belemmeren. De leden van het Huls van Afgevaar digden stonden onder een ongekende druk. Ze werden bestormd door verte genwoordigers van vakbonden en werk gevers-organisaties, die in de afgelopen weken dag-in-dag-uit rondom het Ka- pitool zwermden. Uit hun kiesdistricten ontvingen de afgevaardigden dagelijks honderden brieven en telegrammen, naarin ze door hun kiezers aangemaand en de dames van de spelers zaterdag de lange reis naar Sohouwen. Het gezel schap werd door het gemeentebestuur en het bestuur van de voetbalvereniging ontvangen. Verder waren de dames en heren de gehele dag de gasten van het gemeentebestuur. Na de bezichtiging van het fraaie terrein werd namens de Voetbalvereni ging „Noordwijk" een elektrische klok aangeboden. Burgemeester Van Citter bield een toespraak, welke door de heer A. Korbee werd beantwoord. 's Morgens te II uur vond de officiële opening plaats. De eerste en tweede elftallen van „Burgh" en „Noordwijk" speelden des middags een wedstrijd tegen elkaar. „Noordwijk" won beide partijen met respectievelijk 82 en 41. De Konink lijke Harmonie „Witte van Haemstede" luisterde de wedstrijd met muziek op. werden vóór of tegen de ontwerpen te stemmen. Eén der afgevaardigden ver telde ons dat zijn post nog zwaarder was dan in de dagen dat Harry Truman ge neraal Mcarthur ontsloeg! Een week voordat de beslissing viel, voegde ook president Elsenhower, door middel van een toespraak voor een nationaal radio- en televisie-netwerk, zich bij het koor van hen, die aandrongen op een straffe wet op de vakbonden. De strijd verlegt zich nu naar de Se naat, die in april een veel milder ont werp aannam. Een wet zal uiteindelijk alleen tot stand komen, indien Huis en Senaat het eens worden. Daartoe zal, zo meent men hier, het Huis in het ko mende overleg wel wat water in de wijn moeten doen. Desondanks zal. naar men algemeen verwacht, het definitieve wets ontwerp er toch nog heel wat straffer uitzien dan voor de vakbeweging aan nemelijk is. De bezwaren van de vakbeweging richten zich, in het kort gezegd, vooral tegen het verbod van elke secundaire boycot, het verbieden van agitatie, o.a. door posten, tegen een wetgever, die weigert de vakbond te erkennen of zich, naar het oordeel van de vakbond, schul dig maakt aan unfaire arbeidspraktij- ken. Ernstig bezwaar ook maakt de vak beweging tegen het voorschrift, dat elke vakbondsafdeling, hoe klein ook, jaar lijks uitvoerige financiële verslagen aan met ministerie van Arbeid moet over leggen, een administratieve last, die door afdelingsbestuurders, welke hun vakbondswerk in hun vrije tijd moeten verrichten, naar het oordeel van het vakverbond eenvoudig niet gedragen kan worden. Wat de vakbeweging even min zint, is dat vakbondsbestuurders, die disciplinaire maatregelen tegen weerspannige leden nemen, zich daar door blootstellen aan de mogelijkheid van gerechterlijke vervolging. Een ironisch aspect van de hele zaak is, volgens vele deskundige waarnemers hier, dat de verhoren en de onthullingen van de senaatscommissie van John Mcclellan rustig achterwege hadden kunnen blijven, indien plaatselijke ge zagsdragers en politie-autoriteiten hun plicht hadden gedaan. De meeste en zeker de meest-gerucht- makende onthullingen van de commis sie hadden betrekking op geweldplegin gen, verduisteringen, afpersingen, finan cieel wanbeleid en andere misdragingen, die al bij de wet verboden zijn. Plaatse lijke autoriteiten hadden, als ze zélf niet in maar al te veel gevallen zo na latig, laf of zelfs corrupt waren geweest, tegen al deze misstanden effectief kun nen optreden. Nu men dit nagelaten heeft, moet de federale regering dit ter rein betreden, dat van nature eigenlijk voor het grootste deel tot het rechtsge bied van de deelstaten behoort. Men wacht nu met spanning af, wat uit het overleg tussen Huis van Af gevaardigden en Senaat te voorschijn zal komen. Over één ding is men het hier eens: het Amerikaanse Congres kan niet uiteengaan zonder een wet op de vakbeweging te hebben vastgesteld. Dat zou de openbare mening in de Verenig de Staten, zo meent men, eenvoudig niet kunnen verteren. De wegenbouw staat voor moeilijkheden Gistermiddag heeft ir. H. D. Prins, voorzitter van de Ned. Ver. van Wegen bouwers in de ledenvergadering in het Kurhaus betoogt, dat nog steeds de hoeveelheid uitgegeven werken geen gelijke tred houdt met de toeneming van het verkeer. Er valt volgens hem na de bestedingsbeperking, thans weer een duidelijk toeneming van het aantal werken te constateren, maar dit is nog lang niet gelijkwaardig aan de toe neming van het verkeer. Ir. Prins voor zag echter moeilijkheden, omdat in de tijden van laagconjunctuur tegen ex treem lage prijzen werd aangenomen, en de instanties afgaande op hun ervaring, nu dus te lage ramingen ma ken. „Er zullen moeilijkheden komen tussen de aannemer enerzijds en de in stanties anderzijds, wanneer de prijs verbetering doorzet." Ir. Prins sprak de hoop uit, dat de opdrachtgever zich bij enig nadenken zal realiseren, dat zijn begroting, waarbij is afgegaan op richt prijzen die verouderd zijn, moet achter lopen bij de conjunctuur. Vandaag wordt in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de tiende Firato geopend. Een vade meest opvallende apparaten is a lektro- nische tekenmachine, die behalve op alle manieren kan rekenen, ook iog tekens in muziek kan omzetten. Mammoet-tankers bij Verolme nog groter (Speciale berichtgeving) De Esso Nederland en de Standard Oil Company New Jersey hebben op nieuw hun opdracht aan Verolme's Verenigde Scheepswerven tot de bouw van drie mammoethtankers van 73.000 ton d.w. gewijzigd. Hun deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat in verband met de steeds toenemende vraag naar internationaal olievervoer het verant woord en economischer is schepen van 78.000 ton d.w. te bouwen. De Esso heeft daartoe nu een definitieve op dracht aan Verolme gegeven. Aanvan kelijk was het plan vier supertankers van 46.000 ton te bouwen. In januari werd besloten daarvan drie tankers van 73.000 ton te maken. De Esso, die een van de twee tankers krijgt de andere zijn voor Amerikaanse rekening) krijgt daarmee het grootste schip dat ooit voor een Nederlandse rederij op een Nederlandse werf is ge bouwd. Voor Verolme is het niet moeilijk het grotere schip te bouwen. In het ge graven dok op de werf te Rozenburg kunnen schepen tot 110.000 ton d.w. worden gebouwd. SASSENHEIM Nieuw schoolhoofd geinstalleerd Als opvolger van de heer A. den Haan, die zaterdag j.l. afscheid nam van de Ned. Hen-. School, werd gis teravond tot hoofd van deze school geïnstalleerd de heer A. J. Haartsen. De heer Haartsen werd in 1917 in Groede in Zeeuws Vlaanderen geboren. Zijn onderwijsopleiding kreeg hij aan de kweekschool in Utrecht, waarna hij onderwijzer was in Bres kens, Ierseke, 's-Graveland en Nunspeet. Om 8 uur opende ds. Walvaart deze korte bijeenkomst. Hij merkte op, dat het bestuur de heer den Haan niet ge ruisloos had laten vertrekken, zodat zij de heer Haartsen ook niet geruisloos wilde laten beginnen. Een speciaal wel komstwoord richtte ds. Walvaart tot het college van B. en W., de kerkeraad van de Ned. Herv. Gem., de Inspecteur, van het lager onderwijs, de heer Schip per. de hoofden van scholen en het per soneel. Ds. Walvaart memoreerde, dat het bestuur voor een niet geringe taak had gestaan bij de keuze van een nieuw hoofd. De heer Haartsen was echter ge kozen uit twintig sollicitanten en met algemene stemmen. U volgt een ander op. dat is niet altijd gemakkelijk aldus ds. Walvaart. Bij alle verschil blijft één ding echter gelijk: de liefde tot Jezus Christus. Na het nieuwe hoofd alle steun te hebben toegezegd, verklaarde ds. Walvaart de heer Haartsen voor geïnstalleerd. Bij wijze van welkom werden de heer en mevr. Haartsen een fiuitmand en een vaas met bloemen aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Vogelaar een kort begroe tingswoord. De inspecteur van de in spectie Alphen. de heer Schipper, vond het prettig, al direct op deze wijze ken nis te kunnen maken. Hij hoopte op een prettige samenwerking. Ouderling Van der Giessen sprak na mens de kerkeraad en wees op het ver band kerk en school. Namens het personeel sprak de heer Van de Nieuwegiese een kort welkomst woord, terwijl de heer Van Maldegem, sprekende namens de collega's school hoofden, op geestige wijze een schets gaf van Sassenheim en de Sassemers. Als laatste sprak de heer Den Haan, die deze overdracht vergeleek met het wisselen van de wacht. Ontroerend was het moment, toen hij de sleutels van de schooi, samengebundeld met een oranje lint, aan zijn opvolger overhandigde. In zijn dankwoord beantwoordde de heer Haartsen de verschillende sprekers en zei. zich ln het bijzonder tot de heer Den Haan richtend: „ik beloof u alles te doen om de school te houden op het peil dat u met het personeel bereikt hebt".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7