I Studenten zullen Prinses Beatrix laten zien hoe zij leven en werken West Point en Vassar College, beroemde contrasten in Amerika PIX Ministerieel pleidooi voor steun aan Kon. Wilhelmina Fonds Doelmatiger surveillance van de verkeersgroepen der Rijkspolitie DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 Plezierige afwisseling op Amerikaanse reis (Van onze correspondent te Washington) Leden van een vorstenhuis, ook al zijn ze nog heel jong, plegen overal verwelkomd te worden door de notabelen ter plaatse en die voorname lieden zijn meestal vrij bejaard. Het moet daarom voor Prinses Beatrix wel een plezierige afwisseling zijn, dat zij, wanneer zij op 17 september West Point en Vassar College bezoekt zij aldaar zal worden rondgeleid door jongelui van haar eigen leeftijd. Natuurlijk zal de Prinses ook de topfiguren van die instellingen ontmoeten, maar het eigenlijke contact met die befaamde Amerikaanse onderwijsinstel lingen zal via de studenten tot stand komen. Romantische brug Wat een contrast overigens: West Point en Vassar. In West Point krijgt een uitgelezen groep Jonge mannen een officiersopleiding, die hen en door hun karakter en door hun kennis tot leiders moet maken. In Vassar aan de over zijde van de Hudson studeren welge stelde, maar ook geestelijk welgestelde meisjes in een beroemd College, dat veel heeft bijgedragen tot de emancipatie van de Amerikaanse vrouw. Wie romantisch is begint al spoedig te denken, dat er aan weerszijden van de prachtige, diepe rivier, vele Hero's en Leanders moeten studeren. Ze behoeven niet eens te zwemmen om elkaar te bereiken: bij de stad Poughkeepsie is een brug, die men voor een kwartje over mag en zoveel geld hebben zelfs de sober levende ka- detten nog wel. Er is echter een an dere handicap: kadetten mogen geen auto bezitten en tot dusverre mochten ook de conservatief opgeleide meisjes van Vassar geen auto meenemen naar hun college. Dit Jaar zal daar evenwel verandering in komen: de meisjes van het laatste studiejaar krijgen thans als him ouders het goedvinden toestem ming om een eigen auto mee naar Poughkeepsie te brengen. Het is te ver om te lopen van Vassar naar West Point. Het zal interessant zijn om na te gaan of de inkomsten van de tol op de brug in het volgende les jaar belangrijk zul len stijgen.... Gotische vesting Er mogen dan nog zoveel collegege bouwen op West Point neergezet zijn van zware kolossale neo-gotiek, men blyft er zich in een vesting gevoelen. Het was deze, in de rivier naar voren- springende punt, die de Poolse veldheer Kosciuszko uitkoos om een machtige stelling op te bouwen. Kosciuszko gaf leiding aan een deel der Amerikaanse strijdkrachten in hun revolutie tegen Engeland en het was van West Point af, dat de befaamde ketting over de rivier gespannen werd om de Engelsen tegen te houden. Verreweg de meeste jongemannen, die hier hun opleiding krijgen, zijn voor deze geheel kosteloze studie voorgedragen door de senatoren of Congresleden van hun staat. Ook dan nog moeten zij een examen afleggen, doch die voordracht door leden van het Congres had de be doeling om te voorkomen, dat West Point een gesloten militaire clan zou worden, waar militairen hun eigen ge lederen gingen aanvullen. De lieden, die hier studeren zijn vaak van eenvou dige afkomst. Eisenhower zelf is daar een sprekend voorbeeld van. Wanneer de kadetten van West Point verzameld zijn in de donkere, imposante kapel, die hoog op de heuvel is gebouwd, zeggen zij soms gezamenlijk een gebed op, dat kenmer kend is voor de sfeer van het instituut. In dat gebed komen de regels voor: „Verleen ons de moed, die voortkomt uit trouw aan alles wat nobel en waardig is, de moed die een compromis met misdaad en onrecht veracht, de moed, die geen vrees kent. wanneer waarheid en recht in gevaar zijn...." Erecode Deze Jonge mensen krijgen namelijk een opleiding, die hen niet slechts ver standelijk en lichamelijk ontwikkelt, doch die hen tevens dankzij een strik te erecode tot sterke karakters maakt. Het zou volkomen in strijd zijn met die erecode, wanneer men bij examens „spiekte" wanneer men vrij-af nam zon der toestemming, wanneer men loog, al was het maar om een kleinigheid. Wie hier gaat studeren, weet dat hem vier jaren van hard werken onder strikte regels te wachten staan. Maar die studie tot beroepsolficier wordt volbracht op een van de mooiste punten van Amerika: het uitzicht over de Hudson is adembe nemend mooi. In de stad Newburgh zal Prinses Beatrix het eenvoudige huis gaan bezichtigen, dat generaal Washington bijna anderhalfjaar tot hoofdkwartier heeft gediend in de strijd tegen Enge land. Het huis moge sober zijn, maar ook hier geeft de Hudson op zijn minst zo mooi als de Rijn weer luister aan het tafereel. Met de notabelen van Newburgh, gaat de Prinses lunchen, ook alweer aan het water. Een mijl of wat ten noorden van de stad staat een mooi restaurant. Beau Rivage genaamd en de keuken zowel als de kelder zijn daar bij zonder goed. Angelo Sasso, de eigenaar van dat restaurant vindt het een grote eer. dat de Prinses, met negentig gasten, bij hem komt lunchen, maar hij betreurt De kapel van West Point het wel een beetje, dat de lunch zo een voudig zal zijn en zonder wijn. Graag had hij eens het beste van het beste op tafel gebracht. Wat men nu zal eten? Meloen vooraf, dan gesneden biefstuk, prinsessenbonen. tomaten, sla, als dessert chocolade vla en daarna koffie. Bij de maaltijd zelf: Ijswater. Eigenlijk wel een plezierig eenvoudig menu, heel passend bij het bezoek van een studente-Prinses. Vassar is byna honderd jaar oud. Wat is een „College"? In Nederland kent men die instelling niet. Men zou het kunnen omschryven als de onderste helft van een universiteit. Die afstudeert op een College heeft naar onze begrip pen een kandidaatsexamen. Een studie aan een College duurt vier jaar en de meisjes op Vassar zijn meestal tussen de 18 en 22. Ook op het prachtige College terrein van Vassar ziet men heel wat neo-gotiek, maar anders dan op West Point durft men hier de laatste jaren vernieuwingen aan: er staat een heel modern en wel wat uit de toon vallend woonhuis van de bekende architect Breuer en ook de befaamde Saarinen heeft onlangs een imposant en zich beter aanpassend woonhuis neergezet. De kosten Dat huis van Breuer is, op zichzelf be schouwd, beslist heel mooi. De meisjes, die daar wonen doen zelf tevens de huis houding (dat is in de andere gebouwen niet de gewoonte). In die moderne keu ken moet het een plezier zyn om te kokkerellen. Wat het kost om je dochter naar Vas sar te sturen? Vyfentwintig honderd dol lar per jaar! In 1943 was het nog maar twaalfhonderd maar de studie in Amerika is inmiddels heel wat duurder geworden. Toch is ook Vassar beslist geen afgesloten klassemaatschappijtje: 25 procent van de studenten studeert met een beurs. Meen niet, dat slechts heel weinigen zulk een dure studie aan hun kinderen kunnen geven in de Verenigde Staten. Men krijgt vier maal zoveel aanvragen als er plaatsen beschikbaar zyn. Men neemt alleen de besten en de ge schiktsten en die krijgen waarlyk een uitstekende en plezierige opleiding: één professor op iedere acht meisjes, een prachtige bibliotheek, een eigen schilde- rUenmuseum, waar de vrouw van gou verneur Rockefeller nogal wat aan ca deau heeft gedaan enz. De jongste doch ter van de Rockefellers studeert trou wens op het ogenblik in Vassar. Gezien het feit, dat Nelson Rockefeller en zyn vrouw kennelijk geen bezwaar tegen standsverschil hebben in het huwelijk behoeft geen kadet van AVest Point hoe arm ook met zijn toelage van 111 dollar per maand de moed op te geven. Honderd jaar Matthew Vassar, die zich liet schil deren gekleed in lange, zwarte jas, met hoge hoed en wandelstok in de hand, was niettemin een vooruitstrevend man. In 1861 bij de oprichting van zijn college betoogde hij „Dat de vrouw, daar zij van de schepper dezelfde intel lectuele begaafdheid heeft verkregen als de man, ook evenveel recht heeft als de man op intellectuele cultuur en ontwik keling". Vassar College werd het eerste instituut, waar jonge vrouwen konden wonen en studeren in dezelfde vakken, die elders door mannelijke studenten gekozen werden. Recorddrukte in De Hoek De Stoomvaart Maatschappij Zee land vervoerde deze maand het record aantal passagiers van 50.000. Deze 50.000ste stapte op de laatste dag van de maand aan boord tijdens het in schepen op de dagboot te Hoek van Holland. Het was de heer A. Stuur, uit Amsterdam, vergezeld van zyn echt genote. De heer en mevr. Stuur hebben de reis naar Engeland als gast van de Maatschappy Zeeland gemaakt en kre gen enkele geschenken ter herinnering aangeboden. De keuken in het meisjeshuis dat Breuer heeft ontworpen voor Vas- sar-College. Reeds 13 miljoen besteed De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft gisteren in een toespraak in het nationale programma over beide radiozenders de Nederlanders om offer vaardigheid verzocht ten bate van het Koningin AVilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. In de komende dagen zal men, onder andere door een lotery, in de gelegenheid worden gesteld een bydrage te geven aan het Koningin Wil- helminafonds. De minister herinnerde eraan dat het Nederlandse volk by het 50-jarig rege ringsjubileum van Koningin Wilhelmina f.2 miljoen byeenbracht en aan de Vorstin ten geschenke gaf. Hy herin nerde er voorts aan, dat de Koningin deze gift weer aan haar volk terug schonk in de vorm van een fonds, waar uit de stryd tegen de ergste en meest hardnekkige vyand van onze volksge zondheid: de kanker kon worden ge voerd. Op zyn beurt eerde het Neder landse volk in de naamgeving van dit nieuwe fonds zyn meest strijdbare doch ter, Koningin Wilhelmina. Dit tweerich tingsverkeer noemde minister Van Rooy het wezen der verbondenheid tussen Ne- Oude man beroofd In de nacht van zaterdag op zondag is, naar eerst thans bekend wordt in Nieuw Amsterdam de 78-jarige woonark bewoner H. J. Kuik door drie Jonge mannen overvallen en beroofd. Het spaargeld van de heer Kuik ten bedrage van f.600— werd meegenomen. Inmiddels heeft de politie een drietal jonge mannen, afkomstig uit Nieuw Amsterdam, als verdachten aangehou den. De heer Kuik liep geen lichameiyk letsel op. derland en zyn vroegere Vorstin, Prinses Wilhelmina die gisteren haar 79ste ver jaardag vierde. Sinds 1948 heeft het Koningin Wilhel- minafonds 13 miljoen gulden aan de kosten van kankerbestryding kunnen bydragen en er zijn vorderingen ge maakt. Van iedere drie mensen die ziek wer den tengevolge van gezwelvorming meestal kanker kan er 1 genezen wor den, aldus de minister. Maar in 1958 stierven ruim 16.000 mensen aan gezwel- ziekten. De stryd moet daarom worden voortgezet, uit een oogpunt van barm hartigheid. van naastenliefde en eens gezindheid, besloot mr. Van Rooy. Kolenindustrie vraagt om regeringsmaatregelen (Van onze Limburgse corresondent) De directeur van de Oranje-Nassau- mynen te Heerlen, ir. C. Raedts, heeft er in de ondernemingsraad van zy'n on derneming op gewezen, dat de steun, welke de regering thans verleent ten bate van de financiering der kolenvoor- raden, voor 47% weer vla de vennoot schapsbelasting wordt terugbetaald. „Waarom kan de olie thans niet op dezelfde wyze belast worden als des tijds de Limburgse kolen ten behoeve van het egalisatiefonds van import kolen en olie?" vroeg hy zich af. De Limburgse kolen kunnen, volgens hem, alleen hun plaats in de energie voorziening handhaven, wanneer van regeringszyde maatregelen ten bate van de kolen worden getroffen. Ofschoon hy overtuigd was, dat de vloedgolf van olie voorlopig nog zal aanhouden, verwachtte hij toch binnen afzienbare tyd een hersteld evenwicht tussen ko- lenproduktie en -afzet. Uitzicht over de Hudson van West Point af. Ingrijpende wijzigingen Grotewitte auto's op belangrijke wegen De surveillance van de verkeersgroe- pen van de Rykspolitie wordt binnen kort op een geheel nieuwe leest geschoeid. Men heeft de opzet grondig gewyzigd. Maar de opvallendste wij ziging is voor het publiek ongetwyfeld dat men van 's ochtends zeven tot 's avonds elf uur met grote, opvallend witte auto's zal surveilleren op de be langrijkste wegen. Men heeft er lang by stil gestaan of men deze politiewagens nu wel zo duidelyk herkenbaar zou maken. Men is er na ampele overweging toch maar toe besloten. Men meent, dat het wel preventief en repressief zal werken.. De solomotoren biyven ook voor sur veillancedoeleinden gehandhaafd, maar men is nog aan het dokteren aan een manier om deze ook opvallend te maken. Bijvoorbeeld door een in witte kleding gestoken beryder op een witte motor. En naast deze opvallende surveillance gaan dan de kleine, normale, maar snelle wagentjes over de weg als verras singselement. Drie jaar studie Tooh zyn deze wyzigingen in feite niet de belangrykste. Men heeft ander half jaar een studie gemaakt van de mogelykheden om de surveillance beter en doeltreffender te maken. Binnen drie jaar wil men de nu bestaande plannen geheel verwezenlyken. Men begint in het midden van het land. Volgend jaar komt het zuiden aan de beurt en in 1961 het noorden. In het midden van het land hoopt men dus reeds op 31 december a.s.. met hetzelfde personeel en dezelfde kosten een driemaal zo grote intensiviteit van surveillance bereikt te hebben. Het kernpunt van het vraagstuk was een grotere binding. Totnutoe verrichtte elke verkeersgroep in haar distriot haar taak. Maar de wegen houden zich niet aan de politiedistricten. .Die gaan er dwars doorheen. Daarom gaat men nu die wegen in trajecten van vyftig kilo meter verdelen. Of zo nodig in stukken van 40, 30 of zelfs 20 kilometer.. Twee gescheiden rijbanen tellen daarby als twee wegen. Op elk traject zal er tussen zeven uur 's morgens en elf uur 's avonds één auto worden ingezet. Mobiele posten Totnutoe was het ook zo, dat een surveillerende auto, die een verkeers ongeval te behandelen kreeg, veel te lang aan haar eigeniyke taak onttrok ken werd. Daarom is besloten een mobiel postensysteem in te stellen in de vorm van speciale uitrukwagens. Men heeft hiervoor grote bestelwagens ge kozen in 63 kringen, die vastgesteld zijn met inachtneming van ongevallencyfers, wegennet en verkeersintensiteit. De grenzen van deze kringen zyn zoveel mogeiyk geografisch gekozen. In elke kring rijdt van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur een patrouillewagen, die de naam technische patrouillewa gen, afgekort tot T.P.W., heeft gekregen. Deze wagens zyn uitgerust met alle hulpmiddelen om ongevallen te behan delen en tevens kan de administratie erin verricht worden. De surveillerende auto neemt by een ongeval de eerste maatregelen en roept onmiddellyk per mobilofoon een T.P.W.. op. Deze kan er, zo heeft men uitgerekend steeds binnen ongeveer een kwartier zyn. De surveil lancewagen kan dan zyn taak hervat ten. Dit jaar zullen er 21 van deze T.P.W.'s in midden Nederland komen. Alle 63, zullen zo hoopt men, in 1961 in ons gehele land rijden. Nachlsurveillance De nachtsurveillance wordt eveneens krachtiger ter hand genomen. Er zijn nachtkringen gevormd en de surveil lances zullen 's avonds om elf uur be ginnen, in onopvallende wagens tot 's morgens zeven uur.. Het verkeer is 's nachts niet zo druk, maar de surveil lerende politie zal vooral ook gaan speu ren naar andere ongerechtigheden. By alle verkeersgroepen van de Ryks politie tezamen werken nu 517 man. In de toekomst zal dit aantal worden op gevoerd tot 1025 man. De ANWB heeft plannen om langs alle belangrijke wegen telefoonleidingen te laten aanleggen met op vaste plaat sen een telefoon. Deze zal als men hem oppakt automatisoh verbinden met de Rykspolitie, zodat een ongeval spoedig gemeld kan worden. Alle verkeersgroe pen, tenslotte krygen mobilofoons, die met een relaissysteem over het gehele land, ook voor gesprekken met de boten en het vliegtuig van de Rykspolitie ge bruikt kunnen worden. Kracht uit water in Limburg? Economisch verantwoord (Van onze Limburgse correspondent) De in september 1953 door de regering ingestelde „commissie energiewinning Maaswater" heeft haar rapport afgeslo ten. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat de aanleg van waterkracht centrales te Born en Maasbracht in het Julianakanaal en te Linne in de Maas, mogelyk en economisch verantwoord is. Dit heeft de PLEM-leiding aanleiding gegeven by de minister aan te dringen op de bouw van waterkrachtcentrales. Het beheer zou dan gelegd kunnen wor den in handen van Rykswaterstaat en PLEM samen in de vorm van een soort Limburgse waterkracht centrale maat schappy. Deze waterkrachtcentrales zyn bere kend op een capaciteit van 150 miljoen kwh: de bouwkosten zullen slechts 25 miljoen bedragen, zodat deze stroom- prijzen uiteindeiyk minder dan de helft van die van de klassieke thermische centrales zouden kosten. De centrales zouden by voortvarend werk over drie of vier Jaar kunnen draaien. Duitser verdronken in Katwijk Een 37-jarige Duitser, die het week einde bij kennissen in Katwyk door bracht, is zondag, vermoedelijk om streeks het middaguur, bij het baden in zee ter hoogte van de Voorstraat, ver dronken. Op het strand had niemand iets van het ongeval bemerkt. Het stof- felyk overschot werd enige uren later gevonden. Subsidies woningbouw In de periode van 1 januari tot en met 31 juli 1959 zijn subsidies op voet van de woningwet togezegd voor 23237 woningen en subsidies op voet van de vigerende premieregelingen voor 24002 woningen. Het aantal aanvragen dat in totaal nog op afdoening wachtte op 1 augustus 1959, heeft betrekking op 18722 woningwetwoningen en op 35035 premiewoningen. Aldus deelt minister Van Aartsen mede in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Andriessen. Bruinkoolexploitatie wordt voortgezet De bruinkoolexploitatie in de Lim burgse mynstreek, welke wegens het uit putten van de groeve „Anna" te Kerk- rade binnen een half jaar zou zyn af gelopen, heeft thans een langere levens duur van zeker tien jaren gekregen. De N.V. Carisborg te Treebeek, die de Kerk- raadse groeve exploiteert, heeft thans te elfder ure een nieuwe concessie verkre gen in het nabijgelegen plaatsje Rim- burg, onder de gemeente Ubach over Worms. Deze concessie, welke de naam „Paul" draagt, beslaat een deel van een 140 hec taren groot terrein, waarvan voorlopig 44 ha in exploitatie genomen zal worden. Het overige deel van het veld is by de huidige stand van de techniek niet ren dabel te exploiteren De nieuwe conces sie bevat een bruinkoolvoorraad van rond twee miljoen ton. Kwam taxichauffeur door ongeval om het leven (Speciale berichtgeving) Onder vry verdachte omstandigheden misschien tengevolge van een verkeers ongeval, is zondagavond om negen uur overleden de 49-jarige Ratax-taxi- chauffeur P. van Soest uit de Patrimo niumstraat te Utrecht. Het slachtoffer had 's middags tot vier uur dienst ge daan. Was hy direct op zijn bromfiets naar huis gereden, dan had hy om streeks half vyf ruimschoots thuis kun nen zyn. Pas twee uur later werd hy thuisge bracht door een onbekend gebleven man en vrouw. Hij had inwendige kwetsuren opgelopen, vermoedelyk door een val. zyn bromfiets en kleren waren bescha digd. De Utrechtse politie weet niet of het slachtoffer werkeiyk een aanrijding heeft gehad en is op dit moment het meest geïnteresseerd in de identiteit van de twee onbekenden, die de deerlyk gewonde taxi-chauffeur thuis aflever den. Het slachtoffer is in die avond niet in staat geweest iets over hetgeen hy beleefd heeft, te vertellen. Men zou van daag sectie op het lijk verrichten. Prinses Irene opende huishoudschool Vanmorgen heeft Prinses Irene ln Apeldoorn de opening verricht van het nieuwe gebouw van de Christelijke Huishoudschool. De Prinses arriveerde tegen halfelf in gezelschap van mevrouw L. A. J. baronesse de Smeth geboren ba ronesse Van Pallandt, dame du palais van HM de Koningin, by het fraaie ge bouw in de Staringlaan, waar zy werd ontvangen door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr H. W. Bloemers en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe. Prinses Irene gebruikte na de opening met de genodigden de koffie en kreeg vlak voor haar vertrek als herinnering aan dit bezoek een reisstrykyzer in etui aangeboden door mevrouw A. C. Struijk van Schuppen, tweede voorzitster van het schoolbestuur. Het boek, waarin de Koninkiyke gaste haar handtekening plaatste, zal ongetwijfeld als een kost baar kleinood in de school bewaard wor den. GIRAFFE GEBOREN In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is gistermorgen 'n giraffe geboren, naar alle waarschijnlijkheid de eerste, die ooit in een Nederlandse dierentuin de geboorte overleeft. Omdat het op de verjaardag van Prinses Wilhelmina is gebeurd, heeft men het dier, dat langs de nek gemeten 1.70 meter lang is, Wil helmina genoemd. Moeder Kathe is byzonder verheugd met haar baby, zo dat er geen gevaar bestaat dat zij het jonge dier zal verstoten. Voor zover men heeft kunnen nagaan is Wilhel mina een kerngezonde dochter. Vader Napoli heeft de geboorte niet kunnen meemaken. Hij is enkele maanden ge leden uit zijn lijden verlost nadat hy bij een val zijn nekwervels had gebro ken. Ook de tweede vrouwtjesgiraffe, Sibrina is in verwachting. Het zal ech ter wel Kerstmis worden voordat haar baby wordt geboren. Uiteraard bestaat er grote belangstelling voor Wilhelmina. Vele fotografen en cineasten hebben reeds gevraagd opnamen van het dier te mogen maken. De directie van de diergaarde kan dit echter nog niet toe staan, daar dit misschien funeste ge volgen voor de kleine giraffe kan heb ben. Waarschijnlijk kunnen vandaag of anders morgen de cameralenzen in de aanslag worden gebracht. De beste dahlia's in liet jaar 1959 Firma K. Maarse Dzn. jr. uil Aalsmeer won drie wisselbekers In het Krelagehuis te Haarlem is gis teren, uitgaande van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Kon. Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde, de jaarlijkse eindkeuring gehou den van de beste variëteiten binnen- en buitenlandse dahlia's. Aan deze keuring waren zoals gebruikeiyk de keuringen op de proeftuinen te Heemstede en Aalsmeer voorafgegaan. De beker voor de beste grootbloemige dahlia van Nederlandse oorsprong werd toegekend aan de dahlia .Penelope" van de firma K. Maarse Dzn jr. te Aalsmeer, welke firma eveneens de wisselbekers verwierf voor de beste binnenlandse middelgrote dahlia met de variëteit „Disneyland" en de beste kleinbloemige dahlia met de variëteit „Park Princess", in welke klasse zy de enige kandidaat was. De wisselbeker voor de beste Neder landse Pompon-dahlia werd toegekend aan de variëteit „Amusing" van de N.V. Ludwig en Co te Hillegom en de wissel beker voor de beste dahlia van buiten landse oorsprong van de variëteit „La- vengro" van de firma Bruidegom te Baarn. (kweker Barnes, Engeland) Fokkers F-27 kregen prijzen Naar wy van de zyde van de Fokker fabrieken vernemen is in Reading (Penn, U.S.A.) onlangs voor de tiende maal een show gehouden van Ameri kaanse zakenvliegtuigen die zeer druk werd bezocht en waarop vele van de meest moderne toestellen, die door di recties van concerns, fabrieken en an dere instellingen worden gebruikt, wer den tentoongesteld. De vloot van za kenvliegtuigen in de Verenigde Staten bestaat uit 3000 toestellen. De Fokker F 27. door Fairchild in li centie gebouwd kreeg de eerste prijs van alle concurrenten in de categorie der tweemotorigen en wordt voor het jaar 1959 beschouwd als het vlaggescbip van de gehele Amerikaanse vloot van zakenvliegtuigen. Een andere F27 kreeg de eerste prijs voor het meest doelmatige en fraaiste interieur. Voorts ontving een Fokker de tweede prijs in de afdeling inte rieur. Totnutoe heeft Fairchild 15 zaken vliegtuigen van het type F 27 afge leverd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4