Talrijke Chinese soldaten trekken in liet noordoosten India binnen v.y Eisenhower maakt diepe indruk door tv-praatje WEERBERICHT Bombardementen in grensgebied - Infanterie uit Assam deed tegenaanval op post Longpoe Invasie in Bhoetan? .iW Bolletje/* Atoom-adviseur DROGE, WARME, ZONNIGE ZOMER DR. ADENAUER STEEKT POLEN DE HAND TOE Wereld moet de achtergebleven volken helpenwaarschuwt hij Laaiende geestdrift in Downing Street PENOZE HAKT OP NOZEMS IN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 No. 29836 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van DishoecS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SlnBel l' Leld0D auo c° 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MINA .Bumfhonc 'v 8H0ETA N Communisten beschou-j Dhirong Dzong ^.strook als Chmees'jjebied 3Dcn 3ehor Dewongirl -J^^ss\Goolpara Ooebri *T«r. ASSAM V Sjillong INDIA miSTAN vpelt|s98iT; Een groot aantal Chinese soldaten zou hedenochtend gebied van India zijn binnengedrongen, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. De Chinese strijdkrachten zouden in het noordoostelijk grensgebied zware bombardementen heb ben uitgevoerd. De aanval zou op verschillende plaatsen zijn begonnen. Het aantal slachtoffers van het Chinese bombardement is niet bekend gemaakt. De Chinese troepen, die onder bevel staan van generaal Tsjang-Hoea, hebben voorts, op verscheidene punten tegenover de Indiase, stellingen betrokken. Reuter meldt uit de Indiase hoofdstad, dat Indiase infanterie de Chinese troepen te Longpoe hebben aangevallen, de grenspost in noordoost-India, die vorige week woensdag door de Chinezen werd veroverd. Deze Indiase aanval werd uitgevoerd door een regiment infanterie uit Assam, dat door de lucht is voorzien van munitie en voedsel. Overigens „kraakt" het in de hoogste regionen van de strijdkrachten van India: de stafchef van het leger, generaal Thimajja, zou besloten hebben zijn ontslag aan te bieden, evenals luchtmaarschalk Mukerjee en vice-admiraal Kotari. Zelfs de minister van Defensie, Krisjna Menon, zou voornemens zijn af te treden. De oorzaak van deze onrust zou gelegen zijn in meningsverschillen met premier Nehroe over de politiek jegens communistisch-China. Met name de militairen zouden niet geloven in Nehroe's voornemen om door overleg tot een regeling met Peking te geraken. SPANNING AAN DE NOORDGRENS VAN INDIA Rongpoer Bogro DOS? Volgens het Pakistaanse nieuwsagent schap zouden Chinese troepen de Himalajastaat Bhoetan binnengetrokken zijn. De staat Bhoetan, die een opper vlakte heeft van 45.000 vierkante km., wordt begrensd door India, waarmee het verdragsbetrekkingen onderhoudt, en Tibet. Op 28 augustus heeft premier Nehroe bekend gemaakt, dat een aanval op Bhoetan en Sikkim (ook een Hima- laja-staat) als een aanval op India zou worden beschouwd. India sloot in 1949 de échte eierbeschuit By Koninklijk besluit is met ingang van heden voor onbepaalde tyd benoemd tot adviseur van de Nederlandse rege ring op atoomgebied ir. W. A. de Haas te Delft. Hetzelfde weertype De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Droog en zonnig met zwakke tot matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 SEPTEMBER Zon op: 5.51 uur; onder: 19.28 uur: maan op: 5.05 uur; onder: 18.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.42 en 15.05 uur. Laagwater te 10.51 en 23.08 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. een verdrag met Bhoetan op grond waarvan het zich in zijn buitenlandse betrekkingen zou laten leiden door India, waartegenover India de verplich ting op zich heeft genomen zich niet te mengen in Bhoetans binnenlandse po litiek. De Praja-socialisten, de belangrijkste oppositiepartij in India, hebben een be toging georganiseerd voor het consulaat van communistisch-China in Bombay om te protesteren tegen de Chinese in vallen op Indisch grondgebied. Circa 500 Indiërs namen maandagavond aan deze betoging deel. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft op India en communistisch-China een be roep gedaan hun huidige verschillen op vreedzame wyze op basis van de tien be ginselen van de Afrikaans-Aziatische conferentie van Bandoeng in 1955 te regelen. De minister deed dit ten over staan van journalisten die hem om een reactie vroegen over de gebeurtenissen aan de grens van India. Maar in geen enkel opzicht een eeuw-record De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg te De Bilt 17,4 tegen 16.4 graden celsius normaal. Dit betekent dat deze zomer op twee na de warmste is van alle zomers tot dusver in deze eeuw. Alleen de zomers van 1911 en 1947 waren nog warmer. Van de 92 da gen, die de drie zomermaanden tel len, waren er 52 aan de warme kant; daarvan waren er te De Bilt 27 zomers (d.w.z. dat de tempera tuur hoger kwam dan 25 graden) tegen 19 normaal. Juni leverde hier van 7, juli 11 en augustus 9 dagen. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt in dit tijdvak 797 uren tegen 615 normaal. Het was op één na zonnigste zomer tot dusver in deze eeuw. Uitsluitend in 1947 werd nog meer zonneschijn gere gistreerd, namelijk 840 uren. De hoeveelheid regen bedroeg ge middeld over het gehele land onge veer 125 mm zoals uit een voorlo pige berekening blijkt, terwijl de normale hoeveelheid 201 mm De- draagt. Totnutoe in deze eeuw zijn de drie zomermaanden van 1911, 1921 en 1949 droger geweest. In De Bilt regende het gedurende deze maanden in totaal 77 uren tegen 100 uren normaal, aldus deelde het KNMI mede. President Eisenhower groet het enthousiaste publiek, dat hem op wachtte aan het eind van zijn be zoek aan de St.-Pauls-kathedraal te Londen Soekarno naar Atjeh en Borneo President Soekarno is heden per vlieg tuig een reis van twee weken begonnen naar Atjeh en Borneo. Hy wordt o.a. vergezeld door tien ambassadeurs, onder wie die van de Verenigde Staten en van Rusland, en door zes ministers van het Indonesische kabinet- Volgens waarnemers heeft Soekarno met deze reis de bedoeling, het vertrou wen te herwinnen van de bevolking in de te bezoeken gebieden na de opstan dige bewegingen, die zich daar hebben voorgedaan. In Bonn verivachtmen spoedig herstel van diplomatieke betrekkingen met IWarschau (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsrepubliek her denkt het feit, dat twintig jaar geleden de tweede wereldoorlog begon, met de lafhartige overval van Hitiers leger op Polen, dr. Konrad Adenauer, de West duitse Bondskanselier, verklaarde gis teravond In een korte radiorede: „Uit innerlijke overtuiging zeg ik, dat dit Duitsland, het nieuwe Duitsland, eens een goede buur van Polen worden zal". Adenauer wees er in zyn radiorede op, dat vandaag, twintig jaar na dat ver schrikkelijke begin, een veilige echte vrede nog altijd niet op aarde is terug gekeerd. Het is de taak van ieder mens. welke politieke overtuiging hij ook heeft, om de huidige toestand van bewapende angst te doen beëindigen. Direct daar aan verbond de bondskanselier „een bijzonder woord aan het volk, dat door de inval van de troepen van Hitler- Duitsland en de Sovjet-Unie het eerste offer van de oorlog is geworden, te we ten het Poolse volk". Later herhaalde hij het feit, dat „Hitler-Duitsland en de Sovjet-Unie Polen binnenvielen en het gruwelijk vernielden". Hij verzekerde dat het hui dige Duitsland een ander Duitsland is dan dat onder Hitier. Daarvoor wees Adenauer op de triomfantelijke intocht die men hier dezer dagen Eisenhower, de succesvolle legeraanvoerder tegen Hitler-Duitsland, bereidde. Er heeft een diepe verandering van mentaliteit te genover het nazisme, zijn doctrine's en zijn daden bij de Duitsers plaatsgevon den. aldus de Bondskanselier. Hy her innerde tenslotte aan zijn eigen gevan genschap. tezamen met vele Polen, in een nazi-concentratiekamp en besloot met de woorden: „Het zal ons streven zijn begrip, achting en sympathie tussen het huidige Duitsland en het Poolse volk te scheppen, opdat op deze grond slag eens een ware vriendschap zal groeien". Het opvallende van deze rede is, dat Adenauer tweemaal wijst op de schuld die ook Rusland naast Duitsland heelt gehad aan het ontstaan van de tweede wereldoorlog en dat het de Russen zijn geweest, die tezamen met de Duitsers Polen binnenvielen! Voorts valt in Ade nauers rede op, dat hij steeds weer spreekt tot het Poolse volk. Deson danks ziet men in deze speech een te ken. dat er op duidt dat Adenauer van plan is met het communistisch gere geerde Polen tot een betere verstand houding te komen. Van Amerikaanse zijde acht men het verbeteren van de Pools-Duitse betrekkingen een voor waarde voor het doen ontstaan van een betore stemming in Midden-Europa. In de Bondsrepubliek zelf dringt men reeds geruime tijd aan op het uitwisselen van diplomaten met Polen, een streven dat door minister van Buitenlandse Zaken Von Bretano zou worden gesteund. Bepaalde kringen in Bonn menen dat het nu spoedig zou kunnen komen tot Duits-Poolse diplomatieke betrekkin gen. De Westduitse pers heeft de laatste dagen en ook hedenochtend veel ruimte besteed aan de Duitse inval in Polen 1 september 1939. Een van de opmerke lijkste commentaren is dat van de his toricus Görlitz in „Die Welt". Görlitz schreef ter ene zijde dat de Duitsers, in tegenstelling tot 1914, in 1939 met be nauwdheid het begin van de oorlog op namen; aan de andere kant legt hij al le nadruk op het blind geloof van het Duitse volk in de nazi-leiding, dat tot het laatst toe op een wonder hoopte. Ook laakt hij de bereidheid om voor Hitier en de zijnen door het vuur te gaan, voor hen te lijden en alles te dul den. Ook behoort hier, aldus Görlitz, het feit toe, dat het Hitier nog eenmaal is gelukt het verlangen naar een grote Duitse eenheidsstaat in het Duitse volk te ontketenen. Ook op andere plaatsen heeft men geen enkele aarzeling getoond om de hand diep in eigen boezem te steken. De schuld die men met de oorlog op zich heeft geladen, wordt door enkele bladen gekarakteriseerd door het ma cabere staatje van doden, die gevallen zijn tussen 1939 en 1945. Het waren er totaal 55 miljoen, van wie 27 miljoen soldaten. Rusland alleen verloor 13.6 miljoen soldaten en 6.7 miljoen burgers. Duitsland 3.3 miljoen soldaten en 2 mil joen burgers. Het Britse rijk 450.000 soldaten, Amerika 234.000 soldaten etc. Drie miljoen soldaten worden nog al tijd vermist. De stoot tot dit verschrik kelijkste bloedbad uit de geschiedenis, gaf Duitsland onder Hitier een feit dat men vandaag, twintig jaar na de fatale dag in 1939. in West-Duitsland bepaald niet terzijde schuift. Jong en oud werken mee aan het bouwen van de dijk, welke t.z.t. het Veerse Gat zal afsluiten, als onder deel van het Deltaplan. (Van onze Londense correspondent) President Eisenhower heeft gisteravond door zijn p/aatje bij de (onzichtbare) haard, tezamen met premier Macmillan, op toeschouwers en luisteraars een diepe indruk achtergelaten. Voor de t.v. kan men niets verbergen: dit werkte helaas in het nadeel van de veel kunst matiger figuur van Macmillan, die de laatste tijd weer terugvalt in het bombastische van de zelfgenoegzame politicus. Daartegenover was Ike een man vol beweging, die het plechtstatige mist en de neiging tot gemeenplaatsen van Macmillan. Ook al hield Eisenhower zich eveneens bij algemeenheden, door zijn frisse en oorspronkelijke manier van uitdrukken sprak hij rechtstreeks tot het hart. In diplomatieke kringen in Londen concludeerde men uit Eisenhowers woorden, dat een topgesprek zeker nog vele maanden in het verschiet ligt. Hij zei immers, dat hij niet wenst deel te nemen aan een topgesprek, dat een deprimerend en ontmoedigend karakter zou dragen. Er moeten positieve resultaten in het vooruitzicht zijn. Het hangt dus van Kroesjtsjefs houding tijdens de ontmoeting met Eisenhower af of het inderdaad tot een topontmoeting van Oost en West komt. Diepe indruk maakte ook Eisenhowers waarschuwing, dat de wereld de achter gebleven volken moet helpen, wil een explositie worden voorkomen. Hij gaf voorts blijk van een nieuwe geest in Washington, toen hij zei dat de toestand van de helft van de wereld, waarin de armoede hoogtij viert, een grotere uit daging vormt voor de Westerse bescha ving dan de dreiging van het commu nisme. Hij nodigde zelfs de Russen uit met het Westen samen te werken bij de pogingen om de nood te lenigen. Na het verlaten van het diner in Downing Street maakte Eisenhower gis teravond het spontane gebaar door in plaats van onmiddellijk in zyn auto te stappen, om te draaien en met premier Macmillan door de menigte te lopen, welke het smalle korte straatje 'Dow ning Street) by na geheel blokkeerde. Dit verwekte laaiende geestdrift. De mensen stormden naar voren en de politie, arm in arm, trachtte tevergeefs ze tegen te houden. Een aantal personen brak door het cordon en kon de president aanra ken. Hij groette met beide armen boven het hoofd en het gejuich scheen geen einde te nemen. Terwijl ze verder wan delden, legde president Eisenhower af en toe zyn arm om Macmillans schou der en sprak tot hem. Een dame slaagde erin de president te bereiken en hy schudde hartelijk haar hand. In White hall, na nog eenmaal te hebben gewuifd en geglimlacht, stapte de president in zijn auto, welke hem gevolgd had, maar deze kon slechts langzaam opschieten in de richting van Trafalgar Square we gens de vele mensen, die ook hier op Ike stonden te wachten! Verscheidene mensen renden naast de auto. Op Picca dilly Circus stonden duizenden, die de president een geweldige ovatie brachten. Prof. Kors Commandeur in Orde Oranje Nassau Prof. magister dr. J. A. A. M. Kors, gewezen voorzitter van de Stichting Nederlandse Radio Unie en van de Nederlandse Televisiestichting, is be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De onderschei ding is prof. Kors hedenmiddag uit gereikt door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, op de afscheids receptie van prof. Kors te Hilversum. Opnieuw een bewijs dat Eisenhowers bezoek ingeslagen is. Het aantal kijkers en luisteraars in en buiten Engeland naar de radio en tele visie-uitzending, wordt op 100 miljoen geschat!! Hoewel officieel was medege deeld, dat Sir Anthony Eden op dokters order het diner in Downing Street niet zou bijwonen, was hy wel degelijk aan wezig. Vandaag zou de president zich voor namelijk wijden aan de behandeling van een grote stapel hem door het Witte Huis in Washington toegezonden staats papieren. Vanmiddag gebruikte hy de thee met mevrouw Pandit Nehroe. de hoge commissaris van India in Groot- Brittannië. Vanavond geeft hij een af scheidsdiner aan intieme vrienden in het gebouw van de Amerikaanse am bassade. Morgenochtend vertrekt hij naar Parijs voor zijn besprekingen met president De Gaulle. Onderwereld kwam om „zakelijke redenen" politie te hulp (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft gister avond in de strijd tegen de nozems versterking gekregen van de Kon. Ma rechaussee en van de onderwereld. Tot tien uur werden enkele charges uit gevoerd op de Dam, zoals die vrijwel iedere avond plaatshebben. Na een kort ogenblik van rust besloten de nozems, al joelende, op te rukken naar het po litiebureau in de Warmoesstraat. Zo ver zijn ze echter niet gekomen. Ter hoogte van de Lange Wiezei werd gepost door een bewoner van de Oude binnenstad. Deze blies op een "luitje en onmiddellijk stormden uit e omliggende café's mannen niet lOuten knuppels en ploertendoders, ie op zeer hardhandige wijze op de iuidruchtige jongelieden insloegen, (innen een kwartier was de War moesstraat van nozems gezuiverd. Onder de jongelui vielen vele ge wonden. Deze duidelijke taal van de onder wereld houdt verband niet het feit, dat men om „redenen van zakelijke aard" niet kan dulden ,dat de nozems herrie schoppen in de buurt van tic walletjes.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1