In Chequers is de pers verbitterd over de nietszeggende inlichtingen Karabijnbrigade veegde Dam hardhandig schoon Vriendelijke brief van Adenauer naar Moskou WEERBERICHT Journalisten hebben begrip voor het geheime karakter van overlegmaar het is nu te erg Eisenhower en Macmillan zonder „pottenkijkers" naar Oxford Voorstel aan Kroesjts jef om het ontwapeningsoverleg van 195 7 (in Londen) te hervatten LAMSVLEES KALFSVLEES Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 No. 2983S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Ondanks het feit, dat president Eisenhower en premier Macmillan gedurende het weekeinde alle belangrijke onderwerpen hebben aange- roerd, is de oogst aan nieuws uitermate schamel. Dat was ook te verwachten omdat de besprekingen immers strikt vertrouwelijk zijn. Het is een algemene informele gedachtenwisseling zonder bepaalde agenda. Een lange autorit, welke beide staatslieden zondagmiddag naar Oxford en terug maakten, was niet alleen verpozing, maar wel dege lijk van politieke betekenis, Ook toen Macmillan de president in Camp David in de Verenigde Staten opzocht, wisselden zijn hun conferenties soms met een autotocht af waarop zij alleen konden zijn en op die manier in alle rust hun gedachten kon formuleren. De belangrijkste besprekingen werden ook tijdens de huidige ontmoeting gevoerd op ogenblikken, dat Eisenhower en Macmillan los waren van adviseurs en andere „pottenkijkers". Zaterdag werden de vraagstukken bespro ken, veroorzaakt door de communistische actie tegen de vrije wereld, inclusief Berlijn, Laos en de spanning aan de Chinees-Indiase grens, waarover men nog onvoldoende is ingelicht. Voorts kwam het ontwa peningsprobleem aan de orde. Zondag werd de defensie van de vrije wereld besproken en in het bijzonder de Britse en Amerikaanse bijdrage daartoe, alsmede de kwestie van de bomproeven en de conferentie daarover in Genève. wil het vruchten dragen. Maar men had niettemin niet zulk een nietszeggende, luchthartige en kinderachtige voorlich ting verwacht. Vooral dit laatste deed de storm opsteken! De Amerikaanse en Engelse woordvoerders James Hagerty en Peter Hope, energieke en intelligente lieden, zitten in een moeilijk parket en zijn alleen maar te beklagen dat zij door hun meesters als loopjongen worden gebruikt. Topconferentie in begin volgend jaar? Hoe vreemd het ook moge klinken, zoals de zaken thans staan, is het pro bleem van een topgesprek met Kroesj- tsjef alleen nog maar zijdelings aange roerd, want Eisenhower houdt zoals men weet een slag om de arm. Het is echter voor alles deze kwestie, welke de reden van Eisenhowers reis vormt. De Britten zijn, zoals men weet, alleen van mening dat een topgesprek alleszins door de omstandigheden moet worden gerechtvaardigd. Eisenhower is er echter nog niet van overtuigd en wil eerst Kroesjtsjefs reacties tijdens zijn ge sprekken in Washington en Moskou af wachten voor hij zich gewonnen geeft. Hij eist met name, dat Kroesjtsjef het ondubbelzinnig bewijs zal leveren van goede wil, bijvoorbeeld door openlijke, uitdrukkelijke erkenning van de Weste lijke rechten in Berlijn, of dat hij een andere concessie doet op een gebied, waarop onenigheid heerst tussen Oost en West. Indien blijkt, dat er inderdaad gelijkwaardige concessies tegen elkaar kunnen worden afgewogen de enige mogelijke basis van onderhandeling dan is er kans op een topconferentie in het begin van volgend jaar. Journalisten laten zich niet langer zoethouden Intussen zijn de journalisten nu al drie dagen lang zoet gehouden met allerlei persoonlijke aangelegenheden, waarover iedere vakantieganger een prentbriefkaart naar huis stuurt. In het grootscheepse perscentrum is dan ook nog nauwelijks het besef doorgedrongen, dat in Chequers en Downing Street het lot van de mensheid op het spel staat. De reporters gaan tweemaal braaf naai de persconferenties buiten in de feest tent, hopende op tenminste enig belang rijk nieuws. Honderden persmensen zijn met enorme kosten uit alle delen van de wereld naar Londen gekomen, maar zij worden afgescheept met beschrijvingen van menu's of van een film, die op Chequers werd vertoond. Wij weten dat de president in een hemelbed in de mooiste kamer mocht slapen, dat hij en Macmillan een partijtje golf speelden met Eisenhowers lijfarts als mikpunt en dat zij er vrijwel de hele zondagmiddag samen met de auto naar Oxford op uit trokken om daar collegegebouwen te be zichtigen en waar de president zich vermaakte met een groep Amerikaanse toeristen en dat zij eendvogel aten, die als speciale gift door Koningin Eliza beth naar Chequers was verstuurd. De wereld is over de historische ontmoe ting zelf daarom niet wijzer dan de tuinman of het kamermeisje van Che quers, maar de pers was verre van ge amuseerd, toen de woordvoerders gister avond met een hele nieuwe reeks onbenulligheden voor de dag kwamen. Een protest broeide en barstte dan ook los, toen een bekende parlementaire verslaggever van een Londens dagblad onder algemene instemming zijn mis noegen erover te kennen gaf, dat de beide regeringsleiders de pers met een kluitje in het riet sturen. Natuurlijk bezitten de journalisten volledig begrip voor de situatie. Zij beseffen dat veel van het besprokene geheim moet blijven, Droog en zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog en zonnig. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Koude nacht met op enkele plaatsen ochtend mist. Iets warmer overdag. (Opgemaakt te 10 uur). 1 SEPTEMBER Zon op: 5.50 uur; onder: 19.30 uur. Maan op: 3.55 uur; onder: 18.28 uur Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14.29 u Laagwater te 10.08 en 22.26 uur. Dit nummei bestaat alt 12 pagina's. De enige manier waarop de situatie gered kan worden, is een persconferen tie van de president zelf, waarop al sinds zijn aankomst met klem werd aangedrongen. De woedeuitval van de Londense pers zal hem nu misschien daartoe bewegen. Op het ogenblik ver wijzen de machteloze voorlichters naar de televisieuitzending van hedenavond, waarin beide regeringsleiders tegelijk zullen optreden. De persvertegenwoor digers zijn echter terecht van oordeel dat het praatje bij de haard zo goed als zeker verdere opheldering zal vereisen, welke alleen verkregen kan worden door een ondervraging van de president dooi de journalisten. Samen ter kerke President Eisenhower en premier Macmillan hebben zondagochtend de kerkdienst bijgewoond in de kleine Anglicaanse kerk van Petrus en Paulus nabij Chequers. De dominee had als thema voor zijn preek gekozen: „Alle volken van de wereld moeten zich tot God wenden". Sir Winston Churchill vloog gis teren met een tweemotorig straalvlieg tuig, „Caravelle" van Air France, van Nice naar Londen voor een ontmoeting met Eisenhower. De „Caravelle" legde de afstand tussen Nice en Londen in 2 uur en 5 minuten af. Sir Winston Churchill zal dinsdagavond met presi dent Eisenhower dineren. De voormalige Britse leider zal na zijn ontmoeting met Eisenhower naar de Rivièra teruggaan. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken Castiella, die zaterdag in Londen arriveerde voor besprekingen met president Eisenhower, heeft gisteren ontkend dat Spanje lid wenst te wor den van de NAVO. Wel zei hij dat Span je's machtig netwerk van lucht- en marinebases het land een belangrijke schakel maakt in elk Europees verde digingsplan. Hij gaf verder als zijn overtuiging te kennen dat zijn komende gesprek met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd een belangrijke stap voorwaarts zou beteke nen voor de Spaans-Britse betrekkin gen. Spanje wenst vrede. Elke eervolle wijze om die te bereiken heeft Spanje's steun en sympathie. Wij geloven dat de hoofdvoorwaarde voor de wereldvrede de eenheid van het Westen is, welke boven alle secundaire verschillen dient te worden gehandhaafd. De Engelse Labourpartij heeft een verklaring afge legd, waarin gezegd wordt dat de partij eensgezind is in haar verzet tegen elk voorstel om Spanje tot de NAVO toe te laten. De democraten in de Verenigde Staten schijnen er ook weinig voor te voelen. Amsterdamse politie n eer in liet geweer (Van onze Amsterdamse correspondent) Een Damrak, gevuld met een lange rij trams en ongeduldig toe terende automobilisten, werd gis teravond door de Amsterdamse opgeschoten jongelui en „nozem- kijkers" dankbaar als vluchthaven aangegrepen, toen de door de politie te hulp geroepen, zwart- gehelmde, karabijnbrigade op hardhandige wijze de Dam schoon- veegde. De vluchtelingen bestormden ter rasjes en café's of zochten een veilig plekje in de trams. Intussen viel een regen van gummistok- en sabelslagen neer op honderden ruggen. De slacht offers zagen elkaar later terug in de wachtkamer van het Binnengasthuis, waar zij hun wonden lieten verbinden. Dit is de eerste maal, dat de Amster damse politie de karabijnbrigade in de strijd tegen de jongelui liet aanrukken. De mannen hadden hun karabijnen weliswaar thuis gelaten, maar zaaiden grote paniek, toen zij uit de overval wagens stoven en met sabels en wapen stokken, zonder aanzien des persoons, op de rond het Nationaal Monument verzamelde menigte insloegen. De zijstraatjes van het Damrak zeef den de overmoedige jongelui van dege nen, die hun bekomst hadden van het politie-optreden. De moedigen trachtten nog enkele malen de Dam te heroveren. Zij ondervonden slechts dat de klappen steeds harder werden. Inmiddels werd het verkeer via de Nieuwezijds Voorburgwal omgeleid. Om elf uur was het rustig in de binnen stad, waar her en der verspreide Menselijk ras kan kernoorlog overleven De Amerikaanse congrescommissie voor kernenergie heeft na het horen van een aantal personen over de moge lijke gevolgen van een zware aanval met kernwapens op de V.S. verklaard tot de conclusie te zijn gekomen dat het men selijke ras een kernoorlog kan overle ven ondanks de genetische gevolgen van radio-actieve straling en besmetting. Een tweede conclusie is dat maatregelen tot burgerbescherming het aantal slacht offers kunnen verminderen van onge veer 30 tot ongeveer 3 procent van de bevolking. groepjes Amsterdammers verontwaardigd stonden na te praten over de hardhan digheid van de politie, die deze keer voor het eerst geen selectie toepaste bij het uitdelen van de klappen, maar ook de vaak lastige menigte, die komt kijken naar „nozems" liet delen in hun hardhandige vrijgevigheid. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft in een de afgelopen nacht gepubliceerde, zeer persoonlijke, zeer vriendelijke brief, de Russische premier Kroesjtsjef voorgesteld om de draad van de ontwa peningsonderhandelingen weer op te nemen, die men in 1957 te Londen losliet. Volgens Adenauer hadden die onderhandelingen tussen de Westelijke grote drie en Rusland in de ondercommissie der Verenigde Naties destijds geen slecht verloop. Met deze brief bevestigt de Bondskan selier de mening, dat hij op het ogen blik alle medewerking zal verlenen aan het Amerikaanse streven om het ijs van de koude oorlog te doen smelten. Er KEURSLAGER v. d. MEER KOREVAARSTR. 4 TEL. 20179 blijkt namelijk zonneklaar uit, dat van Westduitse kant een positieve bijdrage verleend zal worden, waar het de ont spanning tussen Oost en West aangaat. Vandaar de grote nadruk in de brief op de ontwapening, vandaar ook het nala ten van het doen van voorstellen betref fende West-Berljjn en de Duitse kwestie. De Duitse oostgrenzen worden zelfs ge degradeerd tot een tweederangs pro bleem. Men concludeert te Bomi, dat Ade nauer erop uit is de Russen via een ont wapeningsgesprek af te leiden van on dermeer de kwestie Berlijn, waar de 2V2 miljoen Westberlijners op deze wijze een nieuwe adempauze kan worden gegeven. Adenauer schrijft Kroesjtsjef in zijn brief, die bedoeld is als een antwoord op een Russisch schrijven van 18 augustus en in het begin van de vorige week aan Moskou werd gestuurd, dat het voor naamste doel van iedere staatsman, on afhankelijk van zijn politieke opvatting, moet zijn om een gecontroleerde ontwa pening te bevorderen, zowel van atoom als van conventionele wapens. De be slissende vraag voor de toekomst van het Duitse en het Russische volk is, volgens de kanselier, niet de kwestie van de Duitse oostgrenzen, maar die van de tot het uiterste voortgedreven bewapening in de wereld. De bewapening verslindt jaarlijks enorme bedragen, die anders ten goede zouden komen aan de sociale en culturele vooruitgang. Waar Kroesjt sjef beweert, dat Rusland het sterkste wapenpotentieel op aarde bezit, daar meent Adenauer dat het voldoende is te weten, dat een algemene oorlog geen overwinnaar zal kennen voor wie de zege een succes zou zijn. De grootte van een staatsman, aldus de Bondskanselier, ligt niet in de vervaardiging van het zwaard der vernietiging, maar in de bevordering van de welvaart. Ik ben geen revanchist Opmerkelijk is wat de Bondskanselier zegt over de ideologische verschillen tussen Rusland en Duitsland. Deze moe ten geen hindernis zijn, zegt hij, voor Prinses Beatrix aan het rnar van haar zeilboot „De Groene Draeck", aan boord waarvan zij zaterdag tijdens haar bezoek aan de noorde lijke provincies zeilwedstrijden op de Langweerderwielen gadesloeg. onze economische samenwerking. Wel is er sedert zijn bezoek aan Rusland in 1955 niet veel van verbetering van het klimaat tussen beide landen gekomen, maar het is zijns inziens nooit te laat iets ten goede te veranderen. Ik haat, schrijft de kanselier verder, noch het so cialisme noch de vorm van het socialis me die men communisme noemt, noch iemand die socialist is. In bepaalde sta dia van de ontwikkeling van een volk zal mischien het socialisme een vorm van economische ontwikkeling kunnen zijn, die de vooruitgang bevordert. Maar volgens Adenauer is het socialisme niet het goede eindstadium van de ontwikke ling van een groot volk. Ten stelligste ontkent Adenauer, dat hij een revan chist zou zijn, belust op de herovering van de oude Duitse gebieden. „Neen, meneer de minister-president, hier ver gist u zich principieel en hier zie ik nu werkelijk niet bij u de zin voor het reële, die u anders in zo hoge mate bezit. Ik ben geen revanchist, ik ben het nooit geweest", aldus de Bondskanselier. Hij zou in zijn kabinet ook nooit een minis ter dulden die revanchist is. Kroesjtsjef tevreden Kroesjtsjef heeft gisteren in een toe spraak over Adenauers antwoord gezegd, dat dit antwoord bij eerste lezing een gunstige indruk had gemaakt. Maar als ik het over de kern van Adenauers ant woord moet hebben, moet men er in de eerste plaats op wijzen dat het gematig der van toon is dan de voorgaande brie ven. En dan is er nog het grote verschil tussen dit antwoord en de voorgaande documenten van de regering van de Bondsrepubliek, aldus Kroesjtsjef. Advertentie President Eisenhower verlaat de loijwoonde in at Kerk te Ellesöo- kerkdienst, welke hij gisterochtend rough in Engeland. Tv-uitzenrfinq uit De televisieuitzending van Eisenho wer en Macmillan, die vanavond uit Londen wordt gegeven, begint om 19.20 uur (Ned. tijd), zo is door het Foreign Officie meegedeeld. Zij zal gelijktijdig in zes Europese landen, w.o. Nederland, te zien zijn. Labour-leiders in Moskou De leiders van de Britse Labour-partij Gaitskell en Bevan, zijn zaterdagavond samen met een andere vooraanstaande socialist, Healy, uit Londen in Moskou aangekomen voor een bezoek van 10 dagen aan de Sovjet-Unie. Zij waren voor het bezoek uitgenodigd door de Russische interparlementaire delegatie. Verwacht wordt, dat de Britse bezoekers een onderhoud zullen hebben met pre mier Kroesjtsjef, die thans in Jalta vertoeft. Gaitskell verklaarde dat de Labour- delegatie niet gekomen is om te onder handelen „Wij hopen door openhartige en vriendschappelijke gesprekken een bijdrage te leveren tot de vrede, waar naar het Russische en Engelse volk zo vurig verlangen". Nieuwe kleureffecten In Franse velours sportcolberts 94,50 0.8. zeer chique overrulten in Etrusklsch bruin, petrol, mosgroen, blauw met bruin. Bij zo'n colbert, waarvan de kanten metdehand zijndoor- gestikt, draagt u een nieuwe Terylene pantalon 49,50). House of England Alléén het allernieuwste, alléén het allerbestel Een marinevliegtuig verongelukt, daarna maar in zee gegooid Leids vlieger licht gewond Naar van de zijde van de Marinevoor lichtingsdienst wordt vernomen heeft zaterdagmorgen een Avenger-vliegtuig van de Karei Doorman tijdens een deklanding aan boord van het schip met het einde van de stuurboordvleu- de brug geraakt, waardoor het met de rug op dek terecht kwam en veronge lukte. De vlieger, luitenant ter zee Goudberg, uit Leiden, werd licht gewond, terwijl de machinist eerste-klasse A. P. Dries- sen, uit Schiedam, die deel uitmnnkte van de vliegdekploeg, eveneens licht gewond werd. Het vliegtuig, dat als geheel verloren moest worden beschouwd, is op onge veer 12 mijl uit de kust ten noorden van IJmuiden overboord gezet, in wa ter van 26 meter diepte, zodat het geen gevaar voor de scheepvaart op levert. Het brugcomplex van de Karei Doorman heeft geen noemenswaar dige schade opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1