Indiase valschermtroepen naar het door China bedreigde grensgebied WEERBERICHT Nehroe gelooft echter nietdat de incidenten inleiding vormen tot iets ernstigers Fa. D. KRET Zn. KORTE ONTSPANNING VOOR EISENHOWER IN SCHOTLAND Indonesië hard op weg naar een economische en politieke crisis Franse A-bom: half september lBREiSIPJ75*TEL23^1 Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 No. 29834 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f T.50 per kwartaal; f2.58 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 55 Communistisch-China heeft de eis van India, dat Chinese militairen de grensposten Kazimani, Limeking en Longjoe ontruimen, van de hand gewezen met het argument, dat het desbetreffende gebied deel uitmaakt van China. Zoals bekend hadden de Chinezen deze posten woensdag bezet. Lang heeft India niet gewacht met een antwoord op deze afwijzende houding van Peking. Premier Nehroe deelde gisteren in het parlement mede, dat India het gehele gebied langs de noordoost-grens, waar de Chinese communisten op Indiaas gebied zijn doorgedrongen, onder militair gezag heeft gesteld. Voorts heeft de Indiase regering gister middag valschermtroepen naar Limeking gezonden om de Chinezen terug te drijven. De 38 man van de Indiase bezetting van Longjoe hadden zich na een Chinese aanval teruggetrokken naar de 30 Ion. zuidelijker gelegen post Limeking, die later eveneens door de Chinezen werd veroverd, aldus de lezing in Nieuw Delhi van de militaire ge beurtenissen. wel geen Indisch protectoraat en heeft ook geen gemeenschappelijke verdedi gingsregeling met India, maar wij be schikken nu eenmaal niet over de mid delen om zelf een grootscheepse aanval af te slaan". Premier van Bhoetan blij met garantie Nehroe zei in het parlement, dat de Chinezen India ervan hadden beschul digd dat zijn troepen samenwerkten met de opstandelingen in Tibet. Dit had de Indiase regering ontkend. Volgens Neh roe moest men kleine grensincidenten door onderhandelingen regelen. Dit keer ging het echter om „grote stukken Indiaas grondgebied, die de Chinezen op kaarten als htm gebied hebben aan gegeven". De premier wilde echter niet aannemen, dat de incidenten een in leiding zouden vormen tot iets ernsti gers. Hij vertelde, diat dinsdag J.l. twee tot driehonderd Chinezen het gebded van Soebansiri waren binnengetrokken (hierin liggen de thans door de Chine zen bezette posten. Red. L.D.). Eerst beschoten zij een Indiase wachtpost te Migyitin, waarna zij de twaalf man ge vangen namen. Acht man wist echter te ontsnappen naar Longjoe, welke post later ook door de Chinezen werd be zet. Drie weken tevoren hadden 200 Chinezen Indiase wachtposten bij Sja- tangmoe in het gebied van Kamerug gedwongen zich drie km. terug te trek ken. In het gebied van Ladac-h in Kasjmier hadden Chinese militairen de zes leden van een verkenningsgroep van de Indiase politie gevangen genomen. Later waren deze mannen vrijgelaten. Premier Dorji van Bhoetan heeft gisteren te Calcutta, op doorreis naar Nieuw Delhi, verklaard „bijzonder inge nomen te zijn met de „tijdig gegeven verzekeringen"* van Nehroe voor de be scherming van Bhoetan. Bhoetan is Amsterdamse politie sloeg er op los met sabel en gummistok Gisteravond zijn er in Amsterdam opnieuw rake klappen gevallen bij het optreden van de politie tegen honder den opgeschoten jongens. Ook ditmaal rukten de jongelui in gesloten formatie op vanuit de Kalverstraat door de nauwe Leidsestraat. Het intensieve ver keer in deze straat kwam hierdoor tegen half negen nagenoeg stil te lig- fen, vooral tot ongenoegen van de rampassaglers. en van de talrijke auto mobilisten. Bij de pogingen de lastige jongelui te verspreiden sloeg de politie van het bureau Singel er stevig op los met blanke sabel en gummistok. Men slaagde er inderdaad in na enige tijd de jongelui te verdrijven op de grachten en in de zijstraten. Later trad de politie nog op tegen, hinderlijke knapen op het Muntplein én vooral ook op het Wete ringcircuit, waar de inmiddels berucht geworden poffertjeskraam door bijtijds ingrijpen van algehele vernieling werd gered. De politie heeft drie jongens aangehouden. Op de andere punten van de stad was het gisteravond rustig.. Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Noordelijke wind Volgens het weeroverzicht, dat de Bilt om tien uur verstrekte, wordt de polaire lucht, die naar onze streken stroomt, geheel over zee aangevoerd, zodat de temperatuur van deze lucht bij het be reiken van ons land alweer aanzienlijk is gestegen. Door die verwarming is de lucht echter onstabiel, zodat af en toe vrij veel bewolking ontstaat, waaruit plaatselijk wat buitjes kunnen vallen. Bij IJsland ontwikkelde zich een kleine storing, die zich nu met de noordelijke stroming naar de Noordzee verplaatst en ook morgen hier en daar wat regen kan brengen. 30 AUGUSTUS Zon op: 5..46 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 1..49 uur; onder: 17.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.16 en 12.56 uur. Laagwater te 8.13 en 20.42 uur. (31/8 hoogwater te 1.21 en 13.50 uur, laagwater te 9.18 en 21.39 uur). Amerikaanse persstemmen De Washington Post, schrijvend over de Indiase grensincidenten, waarschuwt, dat deze stellig ernstig zijn, maar dat men er goed aan zal doen hun betekenis niet te overschatten. „Nehroe's verkla ring dat Chinese soldaten op verschei dene plaatsen de grens overschreden hebben ten spijt, blijkt er geen sprake te zijn van een Chinese invasie of aan val als zodanig. Het Chinese optreden schijnt eerder een deel van het Chinese streven naar verkrijging van de slecht afgebakend® grnis-berggetoieden, een streven dat ln de Tibetaanse opstand nog is aangewakkerd", aldus het blad dat tenslotte India's krachtiger houding tegenover communistisch-Ohlna „op merkelijk noemt. De New York Times hoopt, dat het nu ten langen leste mogelijk zal zjjn sommige twijfelaars ervan te overtui gen dat „China nog steeds de roofzuch tige vijand van alle vrije landen bin nen het bereik van zijn klauwen is". Ook dit blad acht het uitbreken van een oorlog op grote schaal niet waar schijnlijk en meent dat Peking liever rustig door zal blijven gaan met „knab belen aan de buitenposten van de vrij heid" Russisch-Brits contact over de toestand in Laos De Russische ambassadeur in Lon den. Ma^ik. heeft gisteren uit eigen be weging een bezoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lloyd. Donderdag besprak Malik de crisis in Laos met de onderminister van Buitenlandse Zaken Lord Lansdowne. Volgens een woordvoerder van het Fo reign Office heeft Malik donderdag krachtige kritiek geoefend op het Britse voorstel, een waarnemer van de Ver enigde Naties naar Noord-Laos te zen den, zonder het evenwel formeel te ver werpen. De regering van Laos heeft besloten dat maandag a.s. Kroonprins Savan- grattana als regent zal worden geïn stalleerd. Hij werd vorige week als zo danig benoemd met het oog op een ern stige ziekte van de 74-jarige Koning Sisavang Vong. De prins, die geboren is in 1907, heeft de afgelopen vijf jaar al vrijwel geheel zijn vader wegens diens slechte gezondheidstoestand vervangen. Inmiddels schijnt de toestand van de vorst iets verbeterd te zijn. Na de verpozing in Balmoral: belangrijke besprekingen op landgoed van de premier (Van onze Londense correspondent) Formaliteit is iets dat slecht past bij de spontane persoonlijkheid van de Amerikaanse president. Vandaar dat hij gisteren in zijn element was, toen hij 24 uur vrijaf kon nemen en verpozing zoeken in de romantische omgeving van het Schotse kasteel Balmoral, als gast van de koninklijke familie. De president was daarbij vergezeld van zijn zoon, majoor John Eisenhower en zijn lijfarts generaal Snyder. Natuurlijk zat er in het bezoek aan de Koningin in haar zomers vakantie verblijf een protocolair element. De president is immers niet alleen regerings leider, maar tevens staatshoofd, vandaar dat bij het ingangshek de in Schots uniform gestoken militaire erewacht stram stond aangetreden, welke door Eisen hower moest worden geïnspecteerd. Maar er was meteen de onofficiële kant, welke gevormd werd door de zuiver persoonlijke begroeting door Koningin Elizabeth, die onverwacht en vergezeld van Prinses Margaret de president naar de ingang van het kasteel was tegemoet gereden. Daardoor had zij zichzelf ontheven van de plicht om tezamen met de president de erewacht te inspecteren. Geen geld voor salarissen Indonesië was gisteren op weg naar een ernstige economische en politieke crisis in verband met het ontbreken van de nodige geldmid delen om op het einde der maand de salarissen van de arbeiders te betalen het eerste onmiddellijke gevolg van de deze week genomen drastische financiële maatregelen. Een dag tevoren hadden de banken reeds aan zakenliedep, die chèques trachtten te verzilveren, medegedeeld niet genoeg geld te hebben en nadere instructies van de regering af te wach ten, terwjjl gisteren van Indonesische en buitenlandse bedrijven werd vernomen dat ook zij niet over voldoende contan ten beschikken om de salarissen uit te betalen. Waarnemers verklaarden, dat er gis teren in de hoofdstad een atmosfeer heerste, die een crisis nabij leek. De banken en andere financiële instellin gen stonden onder bewaking van met geweren bewapende politiemannen. Oog getuigen namen in het centrum der stad een eenheid zware tanks waar. Handels- en bankkringen voorspellen, dat kleinere firma's tot een faillisement zullen komen, als de regering niet han delend optreedt. Intussen staat de uitvoer geheel stil, terwijl ook de binnenlandse handel en de kleinhandel zijn lamgelegd. De regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat op remises uit het buiten land, reischèques en buitenlandse bank biljetten een belasting van twintig pro cent zal worden geheven. In handels kringen in Djakarta was nog niet bekend, of deze belasting ook zal wor den geheven op in Indonesië binnen komend buitenlands kapitaal. Het Indonesische Monetaire Comité heeft gisteren meegedeeld, dat onder nemingen op het gebied van de produk- tie, export, distributie en vervoer, welke geen liquide middelen hebben om sala rissen uit te betalen, zich voor leningen tot banken kunnen wenden. Dit meldt het persbureau Antara. Het comité, dat werd gevormd om de monetaire hervormingen uit te voeren, deelde voorts mee dat de banken op hun beurt zich tot de Centrale Bank kunnen wenden. President Soekarno heeft gisteren de pas ingestelde Nationale Raad voor Economische Plannen verzocht, zo spoe dig mogelijk een ontwikkelingsplan op te stellen om te komen tot een op recht vaardigheid gebaseerde welvaartsstaat. In een rede op de eerste bijeenkomst van de 77 leden tellende raad onder leiding van prof. Mohammed Yamin, zei de president dat het gehele poten tieel van het land moet worden gemo biliseerd om er voor te zorgen, dat iedereen in Indonesië voldoende voedsel en kleding heeft en dat nergens de ene burger door de andere wordt uitgebuit, zoals honderden jaren door de Neder landers is gebeurd. TV-praatje van premier en president De begroeting was uitermate hartelijk. „Hoe aardig van u om mij uit te nodi gen", zei Eisenhower tot de Koningin. Het was de eerste maal dat een Ame rikaans president een voet zette in Schotland, een feit dat de nationalis tische Schotten met geestdrift vervulde. In Aberdeen en gedurende de tachtig kilometer lange autotocht van het vlieg veld bij laatstgenoemde stad af, heerste dan ook grote geestdrift! Dat zich tussen de president en de Britse koninklijk familie in de loop der jaren een hechte, intieme vriendschap heeft ontwikkeld, bleek ook uit een ander feit. Onmiddellijk na de begroe ting de handdruk van vorstin president ging vergezeld van de toe juichingen van de samengestroomde menigte en van het langs de weg ge schaarde kasteelpersoneel legde de president vertrouwelijk de arm half om de Koningin, toen zij samen met Prins Philip en Prinses Margaret naar het kasteel reden. Deze sfeer van een oom, die op visite komt, bleef de rest van de dag gehandhaafd. Na de lunch, waarbij ook de hertog en de hertogin van Glou cester en hun kinderen aanwezig waren, liet Koningin Elizabeth in haar auto, die zij zelf bestuurde, de president en diens zoon het landgoed zien. Ook Prin ses Margaret was hierbij. Later hadden zij een piknik in een zomerhuis aan de oever van een meer, waar Prins Philip met zijn kinderen, Prins Charles Prinses Anne, zich bij het gezelschap voegden. Men bracht ook nog een be zoek aan de Koningin-moeder, die in de omgeving een huis heeft en die in de avond aanzat aan het intieme familie diner, dat ter ere van president Eisen hower op Balmoral werd aangericht. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Druk programma Vandaag werd het ernst: pre sident Eisenhower vloog al vroeg naar Chequers, het officiële land goed van de minister-president. De besprekingen over de grote brandende vraagstukken zullen daar het hele weekeinde voort duren. Er zal aan worden deelge nomen door de beide ministers van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en Herter, die vrijdag allerlei za ken al vast hebben doorgenomen, met name de kwestie van de bom- proeven en de ontwapening. Zon dagochtend zullen president Eisen hower en premier Macmillan de dienst bijwonen in Ellesborough Church in de nabijheid van Che quers, waar Macmillan de bijbel tekst, welke het onderwerp der predikatie vormt, zal voorlezen. Maandag is de meest spectaculaire dag van het programma. De president zal dan eerst een bezoek brengen aan de Amerikaanse herdenkingskapel in de St.-Pauls kathedraal in Londen. In de avond volgt voor de televisie een praatje bij de haard van premier en president traamen, gevolgd door een banket in 10, Downingstreet, waar hoofdwaar- schijnlyk drie vroegere Engelse premiers mede zullen aanzitten, namelijk Sir Winston Churchill, die speciaal over komt uit Nice, Sir Anthony Eden en Lord Attlee. De leider van de oppositie, Hugh Gaitskell, en de socialistische „schaduwminister" van Buitenlandse Zaken Aneurin Bevan zullen niet kun nen komen, omdat zij vandaag naar de Sovjet-Unie vliegen. Gisteren lunchte Gaitskell met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, die hij nog niet had ontmoet en met wie hij twee uur lang besprekingen voerde. De journalisten hopen vurig, dat de presi dent nog tijd zal vinden voor een pers conferentie, zoals hij ook in Bonn ge geven heeft. In tii1 Rolzaal op liet Binnenhof in Den Haag heeft prof. dr. f. E. de Quay gistermiddag de internatio nale conferentie van het Voormalig Verzet geopend. De minister-presi dent (links) in gesprek met de Belgische afgevaardigde generaal Gerards (rechts) en Wolfgang .liter, een van de deelnemers aan de mislukte aanslag op Hitler in juli 1944. Frankrijk is voornemens zijn eerste kernwapen tussen 5 en 20 september in het zuidwesten van Algerije tot ontploffing te brengen, zo meldt de ,,New York Post". Het blad zegt dat De Gaulle Eisenhower uitvoerig zal inlichten over de Franse plannen bij hun besprekingen in Parijs, maar dat Eisenhower, voor hij uit Washing ton vertrok, al van het plan op de hoogte was. President Eisenhower zal wellicht De Gaulle trachten af te brengen van zyn voornemen. Mocht De Gaulle hierop in gaan en afzien van de proeven, dan zullen de V.S. Frankrijk technische hulp en materiaal geven om een atoomonder zeeër te bouwen, aldus het blad dat geen bron van het bericht noemt. Prinses Beatrix heeft gistermiddag een concours hippique te Joure bijgewoond. Zij reikte een gouden medaille uit aan de heer Bouma, eigenaar van de hengst welke zij op deze foto bewondert. Naast de Prinses jhr. C. van Eysinga, vice- voorzitter van de Kon. Ver. Het Friese Paarden Stamboek. yccfktsrtoht. Ook Russen willen kernproeven staken De Sovjetrussische regering heeft be sloten de kernproeven niet te hervatten indien de Westelijke mogendheden zich eveneens verder van experimenten ont houden. Slechts ingeval van hervatting der kernwapenproeven door de Weste lijke mogendheden zal de Sovjet-Unie zich vrijgesteld achten van haar belofte, aldus een verklaring van de Sovjet-rege ring, die gisteren door het persbureau Tass is gepubliceerd. De Sovjet-Unie, aldus vervolgt de verklaring, herhaalt, dat zij bereid is onmiddellijk met de Amerikaanse en Britse regeringen een overeenkomst te tekenen over de staking van alle soor ten kernproeven voor altijd. De Weste lijke mogendheden worden ervan be schuldigd bij de onderhandelingen te Genève een overeenkomst te verhinde ren en eisen te stellen die bedoeld zijn om een overeenkomst moeilijker te maken, in plaats van te zoeken naar overeenstemming over kwesties die be trekking hebben op de organisatie van een controlestelsel. Zoals bekend maakten de VS. deze week bekend, dat zij de opschorting van kernproeven aanvankelijk voor een jaar tot 31 oktober a.s. tot het einde van het Jaar verlengen. Dit besluit werd genomen om de onderhandelaars te Genève meer tijd te geven tot overeen stemming te geraken). Roofmoord op barmeisje (Van onze Parijse correspondent) Binnen de 24 uur zyn leden van de eerste Parijse politiebngade erin ge slaagd, de dader te ontmaskeren van de moord op de 40-jarige Gisèle Hocquet, wier lichaam in een hutkoffer was ver stopt, die twee dagen tevoren aan het Gare d'Austerlitz was afgegeven. De moordenaar is een bleke jongeman met een onbetekenend gezicht van 22 jaar, die tot de habitués behoorde van een café, dat uitsluitend door mannen van bepaalde zeden wordt bezocht en waar zijn slachtoffer als barmeisje werkzaam was. Enkele dagen tevoren had Gisèle haar toekomstige moordenaar toever trouwd dat ze in een spaarpot altijd een honderduizend franken als appeltje voor de dorst bewaarde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1