Vrijer handelsverkeer stimuleert ook de bedrijvigheid in Nederland Laatste Berichten MEER RUIMTE VOOR DE LANDBOUW Samentrekking van de industrie in een aantal grotere gemeenten VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 (Van onze parlementaire redacteur) Nederland gaat vrij snel een rijke toekomst tegemoet. Ieder jaar krijgt de Europese handel een prikkel tot grotere activiteit door ver laging van de invoerrechten met 10 en vermindering van de overige invoerbeperkingen. Over vijf jaar zullen in een groot deel van Europa de invoerrechten reeds met ongeveer de helft zijn verlaagd. Dat vrijere handelsverkeer stimuleert ook de bedrijvigheid in Nederland. Terwijl algemeen in de ons omringende landen de welvaart toeneemt, zijn er ook voor Nederland kansen op grotere welvaart. Maar er zal hard voor gewerkt moeten worden, want de ontwikkeling gaat vrij snel en in betrekkelijk korte tijd moet er op allerlei gebied veel worden gedaan. Er zal ook van winst en inkomen flink moeten worden ge spaard om moderniseringen mogelijk te maken teneinde de verscherpte concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Amerikaanse ondernemingen Door de verlaging van de invoerrech ten worden vele concurrerende buiten landse produkten in Nederland goed koper. Daar komt bij, dat zich in ons land ook Amerikaanse ondernemingen vestigen omdat zij dan hun (Nederlands geworden) produkten vrijer kunnen in voeren op de markten van de Europese Economische Gemeenschap. Het is voor de werkgelegenheid heel mooi, dat zich in Groningen een moderne Amerikaanse cartonnage-industrie komt vestigen voor 200 arbeiders, maar die Amerikaanse industriëlen bezitten op alle gebied een rijke technische kennis om hun arti kelen zo goedkoop mogelijk te kunnen fabriceren. Dat betekent dus ook con currentie voor de Nederlandse fabrikan ten, die aldus worden gedwongen kapi taal te steken in technische vernieuwin gen om eveneens goedkoper te kunnen leveren. Dat gaat zo in West-Europa op alle gebied. Uitbreiding industrie Goedkopere produkten vinden gemak kelijker afzet. De kopers houden onbe wust iets over, waardoor zy tenslotte ook weer een ander artikel kunnen kopen. Dat doet behoefte ontstaan aan uitbreiding van de industrie. Voor de werkgelegenheid in ons land met zijn sterk toenemende bevolking is dat een gelukkig vooruitzicht. De toeneming van het aantal fabrie ken maakt ons, toch al kleine land ech- terd niet mooier, terwijl de bevolking in de steden juist meer behoefte krijgt aan ontspanning buiten de stad en in de toe komst ook meer tijd en mogelijkheden krijgt zich te verplaatsen. Verdeling van de ruimte Daarom wordt er naar gestreefd de voorwaarden te scheppen waardoor de groeiende industrie zich niet beslist in het dicht bevolkte westen hoeft te ves tigen, omdat de natuurlijke industriële groei daar toch al veel ruimte zal op eisen. In de andere, dunner bevolkte de len van het land, tracht men te voorko men dat de nieuwe fabrieken verrijzen in allerlei kleine gemeenten. In het oosten en noorden van ons land zijn de steden, in vergelijking met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, betrekkelijk klein. Voor steden als Deventer, Zutfen, Zwolle, Emmen, Winschoten enz. is het juist gewenst dat ze iets groter worden om daardoor een rijkere stedelijke cul tuur (met inbegrip van allerlei soorten goed onderwijs) mogelijk te maken. Een industriebevolking heeft vooral in de winter behoefte aan een rijk geschakeerd cultureel leven. Werkgelegenheid alleen is voor velen niet voldoende. Er moet ook daarbuiten menselijke ontplooiing mogelijk zijn. Platteland verruimen Voor de meest ideale toestand voor het nageslacht (naar de mate van de mo gelijkheden) wordt het gewenst geacht de industrie samen te trekken in een niet te groot aantal flinke steden en het platteland daarentegen te „verruimen", mede in verband met het behoud van recreatie-gelegenheden, die dan weer een aanvullende economische hulp kunnen betekenen, voor delen van het platte land waar de werkgelegenheid ongun stig is. Overal redeneren de planologen, de mensen die de" toekomstige ontwikke lingen bestuderen, dat niet iedere burge meester er op uit moet zijn, al is dat menselijk volkomen te begrijpen, zijn dorp in aantal inwoners te zien groeien. Integendeel. Slechts enkele steden moe ten groeien door vertrek uit de dorpen, en het platteland moet juist ruimer wor den opdat de landbouw beter zijn be langrijke taak kan vervullen in het be lang van de industrie, waarop meer en meer de welvaart van het grootste deel van de bevolking wordt gebaseerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Yvonne Martine. dr v. W. C. Lardé en C. G. van Dissel; Petrus Johannes, zn v. N. van der Poel en J. Baksteen; Roelf Maarten zn v. M.C. H. J. van de Ven en M. J. Cramer; Annetje, dr v. J. D. KuiJ- pers en G. C. Middeldorp; Astrld Rosa, dr v. J. H. Hartman en H. de Man; Joze- fus Theresla. zn v. A. A. M. Berbee en A. W. Hop; Clasina Hendrlna Johanna, dr v. T. M. van Schalk en J. G. van der Voort; Paulus Hubertus Antonlus, zn v. M. H. F. Sarton en K. M. Gons; Marianne Johan na Maria, dr v. A. G. A. Schalks en C. J. Haalebos; Johannes, zn v. J. G. Boutier en J. M. Arnoldus; Johannes Wilhelmus Maria, zn v. P. Rozenbroek en T. M. van der Voort. GETROUWD J. de VinkH. van Vegten; H. R. Kuty- per en G. A. F. Hogeboom; J. F. M. Brse- develd en M. C. Kienjet; J. W. K. van der Horst en A. Roman; S. Kukler en J. Nagtegeller; S. Braxhoven en M. Fakkel; J. Mark en H. C. Lens; M. Plaats en S. Van Dijk: C. van der Zeeuw en H. C. Bon te; G. .van der Maas en F. van den Nleu- wendljk OVERLEDEN: E. Tempelman. 76 Jaar wed. v. H. Kuij- lenburg; A. T. S. Geeraths. 30 Jaar, vrouw; C. G. C. Vink. 68 Jaar. wed. v. H. L. Tol. Landbouw en industrie Teneinde in de industrie, met het oog op de internationale concurrentie, lage prijzen mogelijk te maken, is het ook van belang dat voor de arbeiders de kosten van levensonderhoud, en dus ook van levensmiddelen, laag zijn. Dat is de taak van de landbouw voor het slagen van de industrialisatie, die noodzakelijk is om het toenemend aantal Nederlan ders aan werk te helpen om redelijk te kunnen leven. Om goedkoper te kunnen produceren heeft de landbouw behoefte aan grotere eenheden grond dan in het algemeen thans het geval is. Er is reeds een uit stervingsproces van de kleine bedrjjven aan de gang, dat niet wordt tegenge houden. Driekwart van Overijssel is op genomen in verkavelingsplannen om de grond onder de boeren economischer te verdelen. In dit opzicht staat Over ijssel van alle provincies aan de top. Landbouwbedrijven groter In de nieuwe tijd worden onderne mingen samengevoegd om de moderne concurrentie te kunnen volhouden. In de moderne verhoudingen moeten ook de landbouw bedrijven groter worden om te kunnen voldoen aan moderne eisen. De kracht van de gemeenten dient in de nieuwe verhoudingen eveneens te wor den versterkt. De overtollige arbeids krachten in de dorpen moeten niet wach ten totdat zij een fabriek voor de deur krijgen. Er dient een trek te ontstaan naar enkele grote steden opdat de stad een werkelijk stedelijk karakter krijgt en het platteland ook zijn eigen karakter kan behouden. Die nieuwe gedachten veroorzaken uiteraard spanningen. Velen voelen zich bedreigd, voelen zich bij voorbaat aange tast in hun zelfstandigheid en vrijheid. Begrijpelijk, al is het nooit zo erg als men fantaseert. Toch is het goed dat er bepaalde algemene lijnen worden getrok ken voor de toekomstige ontwikkeling omdat de industrialisatie van Nederland vrij snel kan gaan als gevolg van de snelle groei van de bevolking. In indivi duele gevallen kunnen de spanningen zich meestal toch nog wel oplossen in de tijd. Prinses Beatrix in liet noorden Vanmorgen om tien uur is het twee daagse bezoek begonnen, dat Prinses Beatrix vandaag en morgen aan Gro ningen en voornamelijk Friesland brengt. De gemeente Haren was de eerste pleisterplaats, waar de Kroon prinses aan de Dilgtweg op de plaats, waar het nieuwe sanatorium „Beatrix- oord" zal worden gebouwd, een oorkonde inmetselde. Toen de Prinses de koker met de ondertekende oorkonde in de fundering zou laten zakken dreigde een losbarstende wolkbreuk de plechtigheid in het water te laten vallen. Men maakte van de nood een deugd door de Prinses onder een oranje zeildoeken tentje koffie aan te bieden. Vele om standers konden echter niet tijdig een schuilplaats vinden en moesten hun „plaatsje voorop" met een drijfnat pak bekopen. Gelukkig stopte de regen tijdig genoeg om het programma niet verder in de war te gooien. Na deze plechtigheid verliet de Prin ses de gemeente Haren en tevens de provincie Groningen. De stoet zette nu koers in de richting van Friesland, waar allereerst een bezoek werd gebracht aan het sanatorium „Beatrixoord" in Appel scha, waar ze omstreeks half twaalf ar riveerde. De Prinses, die gekleed was in een licht lila deux-piece, waarbij zij lila pumps met half hoge hak en als siera- Eisenhower vandaag in Schotland hij de koninklijke familie President Eisenhower en zijn gevolg vertrokken hedenochtend met een De Havilland „Cornet", een Brits viermoto rig straalverkeersvliegtuig, van het vlieg veld van Londen naar Schotland, waar de president Koningin Elizabeth in het kasteel Balmoral bij Aberdeen bezocht. Toen de „Cornet" landde op het vlieg veld Dyce was de hertog van Edinburgh aanwezig ter begroeting. De Britse minister-president, Macmil- lan, heeft president Eisenhower op zijn rit van de woning van de Amerikaanse ambassadeur naar het vliegveld verge zeld. Op het vliegveld namen president Eisenhower en minister-president Mac- millan afscheid. Langs het grootste deel van het ongeveer 25 kilometer lange tra ject stonden belangstellenden. den een parelsnoer en een zilveren broche droeg, luisterde in de kamer van de geneesheer-directeur, prof. dr. J. K. Kraan naar diens uiteenzetting over het werk in het sanatorium. Daarna werd een rondwandeling door de gebouwen gemaakt, waarbij de hoge gast zich met verschillende patiënten en patiëntjes onderhield. RAZENDE AUTOMOBILIST MAAKT AMOK BIJ DELFT Een 47-jarige Leldschendammer, heeft gistermiddag op Rijksweg nr. 13 (Den HaagRotterdam) onder Delft hevige sensatie verwekt door een aan tal personen met een dolksmes te drei gen nadat hij in woede was ontstoken toen een automobilist hem, door met de vinger op het voorhoofd te wijzen, een even tevoren gemaakte verkeers- fout had verweten Die voorgeschiedenis speelde zich af nabij het viaduct Pauwmolen .waar een vrachtautobestuurder in de richting Den Haag reed en werd gepasseerd door een automobilist uit Voorburg. Op dat mo ment kwam de Leidschendammer van de oprit van Delf gauw de Rijksweg op rijden zonder op het verkeer te letten. De vrachtautochauffeur moest naar links, de Voorburgenaar ook en deze kon slechts door krachtig remmen een aan rijding voorkomen. Toen hij later de auto van de Leidschendammer passeerde wees hij op zijn voorhoofd. De man ont stak in toorn en het gevolg was, dat beide mannen hun wagens aan de kant van de weg plaatsten en op elkaar toe liepen. De Leidschendammer sloeg en schopte in het wilde weg, keerde toen terug naar zijn auto, waaruit hij met een dolkmes in de hand weer terugkwam. Hij verviel thans geheel tot razernij, waarbij de Voorburgse automobilist, de inmiddels ook gestopte vrachtautochauffeur en een derde chauffeur, moesten wegspringen of vluchten, om niet door het mes te worden geraakt. Eerst toen een der chauffeurs de slinger van zijn wagen had gehaald, om daarmee de aanvaller te lijf te gaan, Stapte deze in zijn auto en verdween. De Delftse politie werd van het geval In kennis gesteld en in samenwerking met de Rijkspolitie te Leidschendam werd de man later in zijn woning aan gehouden. Hij was toen slechts in het bezit van een klein mes, maar het grote dolkmes werd in zijn woning aangetroffen. De man, die geen beroep heeft en ver scheidene jaren in Indonesië doorbracht, is in het Delfts bureau van politie in gesloten. Hem kan poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishande ling ten laste worden gelegd. OVERLEDEN VROUW PAS NA 4 WEKEN GEVONDEN In haar luxueus ingerichte flat aan ae Riouwstraat te Den Haag is gister middag een in verregaande staat van ontbinding verkerend stoffelijk over schot gevonden van een 74-jarlge we duwe. De vrouw moet reeds vier weken dood zijn. Een vertegenwoordiger van een wo ningbouwvereniging werd op zijn her haald bellen niet opengedaan. De man zag in de brievenbus een grote hoeveel heid kranten en brieven opgehoopt zit ten en dit, samen met enkele andere bijzonderheden, deed hem besluiten de politie te waarschuwen. Deze forceerde dc voordeur en vond de vrouw op de grond. Het staat vast, dat de vrouw een natuurlijke dood gestorven is. Vermoe delijk was zjj ziek en is zij op bed gaan liggen, waarna zij niet meer de kracht heeft gehad om hulp te halen. Dat het zo lang duurde voordat haar overlijden werd bemerkt, valt te ver klaren doordat de vrouw zeer eenzelvig was. Zij had geen contact met haar bu ren en had ook geen vaste leveranciers. De politie gaat na of zij nog familie heeft. Sir Harold Gillett, de burgemeester van de Londense City, en mevrouw Gil lett zijn voor een driedaags bezoek aan Rotterdam in Hoek van Holland gear riveerd. De Lord Mayor en de Lady Mayoress van Londen waren gisteren de gasten van het Rotterdamse gemeente bestuur. Vandaag zal een excursie naar de Zuiderzeewerken worden gemaakt, waarbij o.a. het gemaal Lovink en Lely stad zullen worden gezichtigd. Morgen gaat het gezelschap naar Den Haag en naar Amsterdam. Een beeld van de Blue Streak, het nieuwste Engelse ballistische pro jectiel, dat een H-bomlading in de neus kan meevoeren, opgesteld in de startstelling. De raket heeft een bijzondere zuiverheid en betrouw baarheid en kan zijn gevaarlijke lading enkele duizenden mijlen van de startplaats afleveren. OEGSTGEEST De middenstand en de uitbreiding in Noord De Oegstgeester Middenstandsorgani- saties hebben gedurende de laatste maanden met diverse officiële instan ties contact gehad ten einde binnen kort een rapport te kunnen uitbrengen aan het gemeentebestuur t.a.v. uitbrei dingsplannen van de gemeente en de rol die de middenstanders daarbij zul len moeten vervullen. In een druk be zochte samenkomst zijn door de con tactcommissie reeds enkele mededelingen daarover gedaan. Op deze voor de mid denstanders zo belangrijke aangelegen heid hopen wij uitvoerig terug te komen nadat het bovengenoemde rapport is verschenen. In het uitbreidingsplan Oegstgeest- Noord is de bouw van een groot aantal winkels en verzorgingsbedrijven opge nomen. In middenstandskringen is men van oordeel, dat deze opzet niet of be zwaarlijk zal kunnen worden verwezen lijkt, al wordt niet ontkend, dat voor eenvoudige verzorgingsbedrijven wel plaats zal zijn, zij het niet in die mate en omvang, zoals in het uitbreidings plan is voorgesteld. Direct hiermee houdt verband de aandacht die moet worden besteed aan het bestaande win kelcentrum, dus voornamelijk de Kem- penaerstraat. De middenstanders zijn van mening, dat modernisering daar noodzakelijk is. Vooral dient er een betere parkeerruimte te komen. Ook in de verlichting wenst men verbetering te brengen. Concert De Harmonie „Concordia" te Leiden heeft een concert aangeboden voornamelijk ten behoeve van de bewo ners van het Bejaardencentrum „Hof- wijck". Het zal worden gegeven aan de Hazenboslaan vóór het pensiontehuis en wel op maandag 31 augustus. Concordia zal om half acht vertrek ken vanaf het plantsoentje Emmalaan en een korte muzikale rondwandeling maken, zodat het concert om circa 8 uur zal beginnen. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: René W., zn v. W. Baljeu en J. Hogetoorn; Marc. P zn v. P. H. Goos- kens en H. A N. Gonsalvee; Maria A., dr. v. J. P. Snelderwaard en E. M. A. van der Kooij Ondertrouwd: B. van Berkel en H. B. E. Bühler; G. P. P. A. Postma en M. J. Q. Hoekstra; H. A. Gerrits en Y. Elsen- sohn; J M. van Steen en J. L. M. Hoogkamer G. Brederode en H. C. M. van Bemmelen Getrouwd: T. G. van Bemmelen en B. E. M. van Noord; H. van Bemmelen en G. G. de Cler; W. J. J. van Hezlk en H. T. B. Lammers; A. J. Boonk en A. H. Ouds hoorn; W. H. Zuldema en M. Hazenberg; H. L. Hortenslus en B. A. Boxer. Overleden: Renè Wesselink, 1 Jaar; C. E. v. d. Roe. 56 Jaar; C. W. van Rljade Bruljn. 46 Jaar; R. Kardol-Baars. 41 Jaar; O. Janssen van RaaU. 60 Jaar. BINNEN 10 MINUTEN VAN DAM TOT DAM Het record, dat Wout Bruynzeel giste ren in de Dam-tot-Dam-race gevestigd had, is niet zo'n erg lang leven bescho ren geweest. De eerste deelnemer van morgen en tevens de oudste aan de snelheidsrace, de 67-jarige populaire oud-burgemeester van de hoofdstad, Feike de Boer, die de overtocht te water in dezelfde aquavion deed, welke Teddy Scholten zo snel had vervoerd, gelukte het record te breken. Hij had bijna zes tien minuten nodig om in Zaandam te komen. Maar de 27-jarige monteur H. J. Wendelgeest, die van motor en speed boat gebruik maakte, was de eerste, die de tien-minuten-grens doorbrak. Met 9 min. 56 sec. nam hij de eerste plaats over van Wout Bruynzeel. Maar hij was nog niet voor de retourvlucht uit Am sterdam vertrokken of hij was de leiding alweer kwyt aan de 31-jarige directeur van een gloeilampenfabriek in Tilburg, die per motor-speedboat-motor in 9 min. 40 sec. van de hoofdstad naar de Dam in Zaandam kwam. „Ik geloof niet, dat men de afstand nog sneller kan afleg gen", merkte deze op. Zijn woorden wer den echter gelogenstraft door monteur Wendelgeest, die zijn „retourtje" naar Zaandam in de „fantastische tijd" van 9 min. 39 sec. volbracht. In de toerklasse gingen vanmorgen weer verschillende vreemde equipes op stap. Veel bekijks hadden natuurlijk de schone badnimfen, die zich ondanks het winderige weer in bikini of andere bad pakken. op een miniatuur natuurbad naar Amsterdam lieten trekken, en het amfibievoertuig, geheel van vaten ver vaardigd, waarmede de equipe van een Amsterdamse vatenfabriek drijvend over de wateren naar de hoofdstad gleed. De meest exentrieke deelnemer was van daag de Haarlemmer P. Zeegers, die om tien minuten voor half tien van de Dam in Amsterdam startte. Twee-en-een-halt uur later was hij in Zaandam. De ge hele weg had hij achteruit gelopen. De politie heeft op vriendelijke wijze een einde moeten maken aan de tocht, die een door twee paarden getrokken bierbrouwerskar vanuit Amsterdam maakte. De bemanning deelde kwistig gerstenat uit. Dat Vond zo n gretige af trek, dat de verkeersveiligheid in gevaar kwam. Tante Constance liet een kleinigheid na! Twaalf Belgische families jagen op dertig miljoen... (Van onze correspondent in Brussel) In de streek tussen Antwerpen en Mechelen zyn twaalf families betrokken bij een reuze erfenis van vierhonderd miljoen franken of circa dertig miljoen gulden! Het betreft de nalatenschap van een Australische weduwe, de Vlaamse echtgenote van een Australisch soldaat, die in de wereldoorlog in België vocht, en die onlangs te Sydney is overleden. De „rijke tante" Constance Berta Geeraerts die met haar man George Eliott in Syd ney leefde, waar zijn moeder een auto- fabriek bezat, was door de familie uit het oog verloren. Onlangs echter ver namen zij geheel per toeval, dat de rijke weduwe enkele jaren geleden was overleden zonder kinderen. Op het ogenblik zijn er drukke onderhandelin gen aan de gang tussen het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel, de Australische ambassade en het departe ment van Buitenlandse Zaken in Austra lië. Ook enkele notarissen en gemeente besturen moeten zich erom bekommeren de erfenis naar België te krijgen en tot de verdeling over te gaan. Reeds is ge meld, dat er heel wat van de dertig miljoen gulden zullen moeten worden af getrokken in de vorm van erfenisrech ten, maar de twaalf families zijn blijk baar van oordeel, dat ook het overschot nog een aardig bedragje zal zijn en dat het dus in ieder geval de moeite loont om enkele kosten te maken, zowel bij de regering als by de notarissen. MARKTBERICHTEN ALKMAAR. 28 augustus Kaasmarkt. Aanvoer 16 stapels. 28.000 kg. Commissie notering: fabrleksedammer 1.91. Handel ,,De Hoop" zaterdag weer thuis (Van onze Haagse correspondent) Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" wordt zaterdagmorgen omstreeks half tien in de haven van Scheveningen ver wacht. Het schip heeft patiënten aan boord die in de Engelse havens Hartle pool en Scarborough aan boord zyn ge nomen. Het betreft vissers die daar eerder door „De Hoop" voor opname in het ziekenhuis aan wal zyn gezet. Ze zyn nu zover hersteld dat zy de over steek naar Nederland mogen maken. Voordat ,De Hoop" de steven wendde naar Hartlepool, heeft het schip eerst de logger „Adriana" Sch. 104 van de rederij De Jong op sleeptouw genomen naar de Engelse haven Shields. Dit schip kreeg op 55 myl uit de kust motorpech. BEURSOVERZICHT Internationale waarden goed prijshoudend AMSTERDAM, 28 augustus Vrywel alle aandacht van de beurs ging vanmiddag uit naar de hoek waar certificaten Unilever verhandeld wer den. De koop- en verkooporders wogen vrij aardig tegen elkaar op en grote koersfluctuaties deden zich dan ook niet voor. De arbitrage had tegenstry- dige belangen, waarbij posten van no minaal f. 25.000 in één klap van eige naar verwisselden. Het publiek bleef grotendeels uit de markt, de beroeps- handel echter deed geanimeerd mee. De koers steeg van 667% tot 669 tegen gisteren 666 als slotprys. Deze beurs- week heeft voor de certificaathouders van het Unileverconcern geen wind eieren gelegd, dankzy de zeer gunstige winstcyfers over het eerste half jaar 1959. De gepubliceerde eerste halfjaar- cyfers van de Kon./Shell-groep werden ter beurze wel gunstig beoordeeld, doch waren reeds in de koers van de aande len verdisconteerd. Na een opening op f. 172, tegen gisteren f. 172.80 als slot- prijs. liep de koers tegen het slot op tot f. 172.70. De omzetten waren bedroevend gering. Dit was vroeger anders na een publikatie van de cyfers van dit wereld concern. Wanneer vanavond de eerste halfjaarcyfers van het Philips-concern zullen zyn vrygegeven, sluit deze maat- maatschappy hiermede de rij van de vier grote Nederlandse maatschappyen, n.l. Aku, Unilever, Kon. Olie en Philips. Deze vier hebben dan alle de eerste halfjaarcyfers 1959 gepubliceerd en daar moet de beurs dan voorlopig maar op teren. Ook in Philips ging vanmid dag bitter weinig om. By een koers van circa 672, onveranderd by het slot van de vorige dag. Aku's zeer kalm en vry wel onveranderd. KLM was in Wall Street opnieuw hoger, doch kreeg in Amsterdam een onveranderde slotprys van f. 127.50. De Scheepvaarten sloten de week af met koersen, die niet veel verschillen met die van gisteren. Van de Cultuur sector is alleen het feit noemenswaar dig, dat Senembah een achttal punten lager werd geadviseerd op 210. Het overnemen van nominaal f. 3 miljoen aandelen Senembah tegen een koers van 217 pet door een Nederlandse groep van de Noren, alsmede een tweede terugbetaling met 45 pet op het kapi taal in oktober as., had niet de minste invloed op de koers. Er waren vandaag geen kopers, doch daartegenover waren er enkele stukken aan de markt en hierdoor is het koersverlies van Senem bah verklaard. Staatsfondsen vrywel onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 augustus. Londen 10 61%—10.6134; New York 3.78—3 78y«; Montreal 3.96*4Parys 77.07%— 77.17%; Brussel 7.56%—7.56%; Frank fort 90.33%—90.38%; Stockholm 73.041-— 73.09%; Zürich 87.55%—87.60%; Milaan 60.89%60.94%; Kopenhagen 54.81 54.86: Oslo 53.02—53.07; Wenen 14.64%— 14.65%; Lissabon 13.23—13.24%; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Vrijdag 28 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 10011 101'iGB Ned. '59 4% 10111 101 %GB Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 80% Ned '47 3% (3) 94% 94A Ned '51 3% 95%B <ïed. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 93% 93 Ned '48 3% 89% 89% Ned '59 4% 99% 99% Ned. '54 3% 90% 90% Ned '55 I 3% 90% 90 Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. '37 3 91 90% Dollarlng '47 3 93 92% Investeringscert. 3 98 ft 98% Ned. 62-64 3 99ft 99fJ Indië '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 89%OB Ned WB 6% 111% 111 A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43%GB 44 GB Nat. Handelsbank 170 172% Ned. Handelmy257% 256% Amst. Rubber 10111 102% H.VA. 154% 155% Senembah 218 210 L A.K.U382 %GB 381% Berkel's Patent (v.) 284% 277 GB Calvé Delft cert. 619% 618 GB Deli My .en (Ver.) 173ftGB 174 80 Kon. Pap v Gelder 260GB 258 Hoogovens cert574%GB 570 GB Miiller en Co N_B 335%GB 338%GB Ned. Kabelfabr 407GB 405GB Philips 671% 672% Philips pref270 269% Unilever 660 %GB 669% B Wilton Feyenoord 224% 223 Biliton 2de r338 338% Dordtse Olie gew. 654% 757 GL Kon Olie (f20.—) 173% 173.90 idem (50 A f.20.—172.50 172.15 Holl Amer iyn 169%GB 169% Java China Paket 159% 159% K-LM 127.50 129. Kon Ned Stmv My 165% 165% Kon Paket My 132% 132 Stoomvaart Mij Ned 170% 170 G B Nievelt Goudr cert 144%GB 144% v. Ommeren cert. 252 254 Kon. Rott. Lloyd 158 158 Ned Scheepv Unie 149%GL 148% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94% Idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% idem *37 I-III (3%) 94%b 94% idem *38-1 (3%) 94%b Bankwezen Bank N. Q. "58 (5%) 105 105% id. N.WJ3. '52 (4%) 99% 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 97% Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2%80% 81% Den Haag '52 I 2% 88% 89 Idem II 2% 88% R'dam '52 12% 90% Idem n 2% 89% 89% Idem '57 2% 101 101 Utrecht '52 2% 90% 90 Z.-Holl. 1957 2% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 215% 218 Amst. Bank 347% 348% H.BU cert 264% 263 Rott. Bank 318 317% Twentsche Bank 283 283 Industrie Ondernemingen Albert Heyn405 403 Borneo Sum. H. My. 74% 74% Ned. G. en Sp. fabr. 297% 297% Kon. Ned. Grofsm. 150 150 Internatio140 141 Int. Kunststoffenind. 48% Leidse Wolspinnery 4001 399% Rott. Droogdok My. 626 Sikkens Lakfabr. '53 600 605 Ned. My Walv.vrt. 118% 117 Zaalberg 135% 141% Ing. bur v Bouwnyv. 261 262 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 951 91 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27ft 27f| Intern. Nickel100 100% Anaconda 64 M 65% Bethlehem Steel 57% 57% Cities Service 55 55% General Motors 55% 57% Kennecott102% 101% Republic Steel 78 79 Shell Oil 81% 82 Union Pacific 32% 32% Un States Steel 104 106% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 27/8 Edelmet. Kon. AA 78% 78 Pref w.a idem 86GB 86 Electrolas B 348GB Holl Constructie 443G 445 Ver. Touwf abrieken 320GB 315L Wernlnk's Betonm 139 140 %GB Van wyk Textiel 104% 109%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9