RANG BOSCH Officiële ingebruikneming carillon groots feest van klank en kleur de zonnige f. 660.- RANG de msna/wua#. vandems&lang. Uit koel overleg Fraai klokkenspel in Kat wijl symbool van ware burgerzin Russisch blad levert schampere kritiek op Nederlandse regering SER-commissie staat positief tegenover Europese integratie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 augustus 1959 Derde blad no. 29833 (Van een onzer redacteuren) Het was gisteren op het met vlaggen en bloemen versierde Andreas- hofje in Katwijk aan Zee van de gezichten van de honderden kinderen af te lezen, dat er iets groots te gebeuren stond. Daar stonden zij. Popelend van verlangen, dat ze echter niet uitbundig durfden te uiten omdat daar ook al die gewichtige heren in hun nette pakken, al die keurig opgedofte dames, waren. En de Commissaris van de Koningin zou komen. En de burgemeester was er. Dan moest je je netjes gedra gen en niet te hard schreeuwen. Maar toen de Commissaris van de Koningin tenslotte arriveerde uitte zich al dat opgekropte verlangen in een uitbundig en oprecht applaus. En de genodigden stonden op. Hiermee waren de plechtigheden rond de officiële ingebruikneming van het carillon in de toren van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee begonnen. Mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, verrichtte de opening door een fikse slag te geven op een bronzen klok. Hierna speelde beiaardier Peter Bakker uit Hilver sum het Wilhelmus, dat tegelijk plechtig en opgewekt klonk. Mr. J. Klaasesz gaf fikse slag op klok Voordat mr. Klaasesz tot deze plech tigheid overging hield hij 'n vriendelijke toespraak, „wy zijn niet hier naar toe gekomen om naar een menselijk geluid te luisteren en daarom zal ik maar niet te lang praten. Aanvankelijk was mij niet geheel duideiyk waarom ik een uit nodiging had ontvangen, omdat de pro vincie aan de totstandkoming van het carillon niet financieel heeft bijgedra gen. Maar nu begrijp ik het. Uw bur gemeester vertelde dat de raad gisteren het voorstel van B. en W. om het caril lon in dank te aanvaarden, met grote dankbaarheid heeft aangenomen. Nu be hoeft het besluit nog door het college van Gedeputeerde Staten te worden goedge keurd. Ik geloof dat ik U wel de ver zekering kan geven, dat zulks Juridisch gezien, wel in orde is". De commissaris van de Koningin vond het carillon vooral voor de Kat wyks© jeugd van groot belang. „Nu hebben jullie dat misschien nog niet zo In de gaten, maar deze klokken zyn heel belangrijk. Als je het carillon bij voorbeeld over de radio hoort dan doet je dat wat. Dat ontroert, dat Katwijkse geluid". Vervolgens wees spreker op de schy'n- bare tegenstelling dat een klokkenspel klanken van rouw èn feestelijke klanken kan voortbrengen. Mr. Klaasesz vertelde, dat hij het voor recht heeft gehad aan de voet van de Martinitoren en bij het stadhuis in Maastricht me't zyn beroemde Hemony- carillon te hebben gewoond. „Misschien kunt U zich dan voorstellen hoe zeer ik U benyd". Beiaardier Peter Bakker uit Hil- T versum, die de eer te beurt viel het carillon te mogen inwyden, was best tevreden. „Voor een drie octaafs heeft het grote mogelijkheden. 't Is een goed carillon. Het speelt T •prettig, heeft een goede aanslag en X is goed ingericht, 't Is vakwerk". 4 Dat vertelde hy ons tydens het concert, dat op de plechtigheden speelt niet meer". En Peter Bakker 4. v vervolgt met ,Drie kleine kleu- X tertjes". Zijn vingers roffelen op de 4 stokken. Spreken daar boven in de toren valt niet mee. De klokken T zingen. Melodieus en overweldigend. 4 Of zyn oren er niet van gaan tui- 4 T ten? „Daar ben ik al lang aan ge- X wend", zegt hy lachend. Zyn vin- X gers roffelen op de stokken. X Spreker vond, dat Katwijk een gouden zomer meemaakt „de mid denstand baadt in het goud" en dat de Katwijkers er dan maar voor moesten zorgen, dat ook Katwijk-Bin- nen een klokkenspel krijgt. „Regelt U dat nog even met de voorzitter van het comité" merkte mr. Klaasesz tot slot van zyn toespraak op. Mr. J. van der Plas, de volijverige voorzitter van zowel het Carillon Comité Katwijk als van de V.V.V., opende de rij van sprekers. Hij heette de aanwezigen, waaronder het voltallige college van B. en W., hartelyk welkom en dankte allen, die ervoor hebben zorggedragen dat de 35 klokken een plaatsje vonden in de toren van dit praohtige kerkje, de trots van Katwyk. Hy achtte het een groot voorrecht voor de Katwykers, dat mr. Klaasesz zich bereid had verklaard de officiële opening te verrichten. Spreker wees erop, dat de totstandkoming van het carillon geheel te danken is aan de burgerij. Hij had ook grote waardering voor het gemeentebestuur ,dat de actie, zy het dan niet financieel, ten volle heeft gesteund. „Het feit, dat burge meester H. Duiker Klch bereid yerklaarrU w Beiaardier Peter Bakker uit Hilver sum bespeelt als eerste het carillon. ,,'t Is een goed klokkenspelzegt hij. (foto LD/Jaap van Duyn, Katwijk) de als ere-voorzitter van het comité op te treden, is voor ons een grote stimu lans geweest". Hij loofde voorts het vak kundige werk, dat de firma B. Eijsbouts te Asten (N.-Br.), waar de klokken wer den gegoten, heeft geleverd. „In enkele weken tijds werden de klokken gegoten, het handspeelwerk en de klokkenstoel aangebracht. Deze prestatie grenst aan het ongelofelijke. Wij stellen dit op hoge Prijs". Mr. Van der Plas deelde vervolgens mee, dat de verwachtingen wat de ac tie betreft, verre werden overtroffen. „Dit is te danken aan de werkkracht en de offervaardigheid van de burge ry. De publikaties in de pers, waaron der zeker niet op de laatste plaats die van het Leidsch Dagblad, hebben de actie terdege ondersteund, aldus spre ker. Vooral de „Leidsch Dagblad" ba- sisklok heeft gang in de actie gebracht. Dat Quick Boys twee wedstrijden speelde, die twee klokken opleverden, was volgens de voorzitter van het co mité eveneens een prestatie van de eer ste rang. „Het zou een omnogelijke 'taak zyn om alle namen van de gevers te noemen. Er zijn er namelijk honderden. De actie ging de gehele burgerij aan. En de burgery heeft getoond wat zy vermag". Symbool „Dat het carillon een plaats heeft ge vonden in de Oude Kerk, is alleen maar verheugend te noemen. Deze kerk is een symbool voor de Katwijkers. Hele generaties zijn daar ten doop gehouden, gehuwd en vroeger zelfs begraven. De liefde voor deze kerk is ons aangebo ren". Spreker verwachtte, dat de Kat wykers even trots zullen zijn op het ca rillon als op hun kei*k. Ook burgemeester H. Duiker was van mening ,dat „de witte kerk" en thans ook het carillon in de harten van de Katwijkers een grote plaats inneemt. „In de oorlog stond die kerk daar te midden van puinhopen als een symbool van hoop en verwachting van de toe komst. Deze kerk is een symbool geble ven. Een symbool van de gebondenheid, de offervaardigheid en de eensgezind heid van de Katwijkers". „Namens het gemeentebestuur dank ik de burgery hier zeer voor". Mr. Romke de Waard, voorzitter van de Nederlandse Klokkenspel Vereniging, gaf een uiteenzetting van de werking van het carillon. Hij deed dit op bijzon der suggestieve en begrijpelijke wijze. „De kunst van het klokken gieten evolueert. Vijf jaar geleden zouden de klokken waarschijnlijk niet zo'n hoge kwaliteit hebben gehad als nu". Hy feliciteerde de Katwykers ermee, dat zy zich juist dit jaar in het bezit van een carillon kunnen verheugen. Dit is namelijk het Hemony-gedenkjaar. Zo'n driehonderd jaar geleden had de beiaardkunst, evenals thans een hoog tepunt bereikt. Als een klok Tot slot van de plechtigheid gaf Peter Bakker een concert, dat letterlyk klonk als een klok. De bevolking van Katwyk alsmede vele badgasten waren naar de Oude Kerk getrokken om de officiële ingebruikneming op de voet te kunnen volgen. De politie had voor een goede afzetting gezorgd. Het stralende zon netje zette de feestelijke gebeurtenis nog extra luister by. Onze muziekmedewerker schrijft ons: Het leek ons dienstig om de Prelude, waarmee Peter Bakker gistermiddag met vakmansvuur het eerste Carillon concert in Katwyks geschiedenis inluid de, te beluisteren met de oren een-twee meter pal onder de klokken zelf. Tege lijk de ogen gericht op het slaan der klepels. In enige seconden was het ons al duidelijk, hoe verbluffend rein dit klokkenspel wel is. Ook daar hoog aan de bron van het gebeier, temidden van het luidste dreunen, blykt de doorzich tigheid in het spelend samentreffen der geklepelde tonen volkomen te zijn, de afstemming wezenlijk geslaagd, terwyl het tremoleren door de repetitiemecha niek in technische precisie verloopt. Zonder bezwaar kan de klokkenist ook polyfone stukken, meerstemmige lijnen dus, door de galmgaten zenden. Hiertoe is een uiterste helderheid, een scherpe afgrenzing der tonen nodig, zodat zy niet in elkaar vervloeien en nooit de X Dezelfde vraag J X Het was druk in de tram van 4 Lelden naar Katwijk. En de con- ducteur had meer te doen dan louter en alleen kaartjes te knip- T pen en geld te wisselen. Ongeveer 4 X een derde deel van de passagiers 4 4 informeerde nameiyk, waar zy 4 moesten uitstappen om het An- dreashofje te kunnen bereiken. ,Die vraag heb ik meer gehoord", merkte de conducteur op een gegeven ogenblik ietwat verbaasd op. Hy wist waarschynlyk niet, dat het carillon in Katwyk officieel in ge- bruik zou worden gesteld. De hou- der van een patates-friteskraam by het eindpunt van de tram in Kat- 4 wyk wist het echter wèl. „Een zak- 4 je petat meneer. U gaat zeker naar het carillon. U ziet er zo netjes uit. Rechts de hoek om en dan maar tot de boulevard lopen". En niet al- leen de eigenaar van de patates- 4 kraam wist dat het carillon die dag voor het eerst zou spelen. Dat kon elke Katwyker U vertellen. zende helderheid is ten volle aanwezig. Natuurlyk zyn klokkenspelen er niet in de eerste plaats om de intellectuele- emotionele speeldrift van beiaardiers te bevredigen, al kunnen eventuele con cours en speciale concerten hun daar voor ruimte gunnen. De beiaard is er vooral voor de mens in de straat, de eenvoudige-van-muzikale-geest, die met een polyfoon stemmenweefsel niet zo goed of niet te lang raad weet. Voor deze moet de toren zingen, meest met een herkenbaar lied en af en toe met een hem dierbaar lied. Nu hebben we over de zingende kracht over de melodisch en nuancerende ver dienste (en over de zangwydte) van Katwyks carillon nog geen oordeel kun nen vormen. Dat ligt aan het karakter van een officiële ingebruikstelling: zo dra de klokken gaan spreken, gaan al len, die aan de voet van de toren zyn verzameld, ook spreken! Voor een carillon van tweede rang orde zyn de zangwydte en het galmbe- reik niet zo heel machtig. Het is daar om dringend aan te bevelen, wanneer klassieke concerten aan bod zijn, dat de overheid van begin af aan tijdens de speelduur ofwel het motorgeronk uit de buurt houdt, ofwel de ware beiaardlief hebbers een gegarandeerd rustige luis terplaats biedt. Een carillon adelt een gemeenschap een weinig, maar daarby past een daar mee overeenkomende eerbied voor het waardige, historische geschenk! Luisterwedstrijd ene ln de andere verdrinkt. Die afgren- Hulst-Dekker. De luisterwedstrijd georganiseerd door de Nederlandse Klokkenspel Vereniging o.l v. voorzitter mr. R. de Waard, is gis teravond een groot succes geworden. Een 108-tal personen hebben er aan deelgenomen. Omstreeks half acht wer den de prijswinnaarsisters) bekendge maakt. Eerste prijs: Loeki van der Plas; tweede prijs: N. Berkhey; derde prys: Simone Broeren; vierde prijs: Anneke Oudshoorn; vijfde prys: Dicky Ketting; zesde prys: Truus Sinke; zevende prijs: mevr. Oudshoorn; achtste prys: E. A. I 1\ o Het Russische blad „Sowjetskaja Ros- sia" heeft onder de titel „Als de mili taire uitgaven hoog zyn en de dyken laag" een artikel van de commentator Grigorowitsj gepubliceerd, waarin kri- de meest gevraagde compressor koelkast. Prijzen vanaf Levering via de bonafide handel. Uitvoerig prospectus aldaar gratis verkrijgbaar. AUeenvertcgcnwoordiging: N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). BELANGRIJK Alleen een door onze firma bij iedere van ons afkomstige koelkast afge geven garantie-bewijs geeft recht op onze alom bekende Bosch service. Een fraaie foto van twee van de grootste klokken. (foto LD/Jaap van Duyn, Katwijk) Vorming „kleine vrijhandelszone" actueel De fundamentele aspecten van de vorming van een vryhandelsgebied en de verhouding van de afzonderlyke sectoren van het bedrijfsleven zoals de landbouw tot de vrijhandelszone vormen de onderwerpen, waarover de commissie voor internationale sociaal- economische aangelegenheden van de SER, onder leiding van prof. dr. G. Verrijn Stuart, nu een zestal adviezen heeft uitgebracht. In het algemeen neemt de commis sie een positieve houding aan ten aanzien van de uitbreiding van de economische integratie tot alle OEES- landen. Hiermee zijn voor ons land grote belangen gemoeid. De commissie acht de vorming van een z.g. kleine vrijhandelszone dan ook actueel. In het najaar zal hierover een advies worden uitgebracht. Een orthodoxe vrij handelszone, die zich beperkt tot de onderlinge afbraak van handelsbelemmeringen wordt on hanteerbaar geacht, al moet men wel ieder voorstel, dat deze samenwerking beoogt, op positieve wijze tegemoet tre den. De oorspronkelyke conceptie zal moeten worden aangevuld om de vrij handelszone een voldoende mate van levensvatbaarheid en continuïteit te geven. De commissie acht het noodzakelijk, dat over de volgende punten overeen stemming bestaat: 1. De EËG betekent geen discriminatie ten opzichte van andere landen. 2. De EEG mag niet worden aangetast. 3. Eventuele nieuwe vormen van eco nomische samenwerking moeten een open karakter hebben. Geleideiyke instelling daarvan volgens een vast tydschema ls noodzakeiyk. 4. De integratie behoort alle sectoren te omvatten. 5. EEG en vryhandelszone dienen te worden gesynchroniseerd. 6. Een passende institutionele opzet moet aanwezig zijn. De commissie spreekt voorts als haar oordeel uit, dat men harmonisatie zal dienen na te streven by de tariefpolitiek ten opzichte van derde landen. Hierdoor worden de tarieven dichte/ by gebracht, zonder dat dit een algehele gelykmaking inhoudt. De handelspolitiek ten opzichte van landen met lage lonen en staathandel zal volgens een deel van de commissie gemeenschappelijk moeten zyn. Gaat dat niet, dan geeft een ander deel de voorkeur aan een recht van het ter zake bevoegde orgaan om bepaalde handelspolitieke maatregelen te ver bieden. Een verdergaande coördinatie wordt in de adviezen bepleit ten aanzien van het landbouwbeleid om de grondslagen te leggen voor een geleidelijke verrui ming van het inter-Europese verkeer in agrarische produkten. Het principe van een gemeenschappelijk landbouwbeleid, zoals de EEG voorziet, acht men voor een multilaterale associatie niet rea listisch. Op het vlak van het sociaal en econo mische beleid is de commissie de me ning toegedaan, dat een associatiever drag gericht moet zijn op een zekere mate van harmonisatie van de sociale stelsels der lidlanden. In dit verband dient men speciaal aandacht te schen ken aan onderwerpen als gelyke belo ning voor mannelyke en vrouwelyke werknemers, gelyke bepalingen omtrent betaalde vakantie en overurenvergoe- dlng. Twaalf doden bij treinramp in Joeoo-Siavië By een treinramp in midden-Joego- Slavië zyn gisteren twaalf doden geval len en meer dan veertig personen ge wond. Het ongeluk gebeurde toen van de sneltrein Serajewo—Zagreb de loco motief en twee rijtuigen by Banja Loeka van een spoorbrug in een rivier stort ten. De meeste reizigers waren vakan tiegangers, die op weg waren naar de Joegoslavische kust. Er zouden geen buitenlanders onder de slachtoffers zijn. Ongeveer dertig meter voor de brug liepen de locomotief en twee ry tuigen uit de rails. De passagiers van het niet- ontspoorde deerd. treingedeelte bleven onge- tiek wordt geleverd op de Nederlandse regering. Volgens Grigorowitsj heeft de Neder landse regering onlangè achter de rug van het parlement om en eigeniyk in het geheim een overeenkomst met de Verenigde Staten gesloten over de leve ring van kernwapens aan de Neder landse strijdkrachten. Deze daad kan zeer vergaande gevolgen hebben voor Nederland. Zij kan dat dichtbevolkte land blootstellen aan een dodelyk ge vaar. Een dergeiyke daad van de Ne derlandse regering ls des te schande- lyker, omdat zy werd gesteld nu de denkbeelden van een vreedzaam naast elkaar bestaan de plannen voor de „koude oorlog" steeds meer beginnen te verdringen", aldus Grigorowitsj. Juist nu de gehele wereld ongeduldig en vol hoop uitziet naar de besprekin gen tussen de leiders van de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten, begint, aldus het artikel, de Nederlandse rege ring met de praktische uitvoering van plannen die ten doel hebben het land te maken tot een basis voor buiten landse kernraketten. Het kleine Nederland heeft een lange en ingewikkelde geschiedenis. In het verleden ls Nederland, aldus Grigoro- witsjs artikel, een sterke zee- en een grote handelsmogendheid geweest. De veelvuldige, vernietigende oorlogen van die tyd hebben Nederland geschokt en het tenslotte tot een klein land ge maakt, dat alleen nog maar een paar oude monumenten en geschiedenisboe ken heeft om het aan zijn grootheid in het verleden te herinneren. De politiek van de „koude oorlog" en de bewape ningswedloop hebben Nederland ge bracht tot de niet benydenswaardige positie van zijtak van de Benelux. „Wat gaat er nu gebeuren? Welke weg zullen de Nederlanders nu gaan volgen? De gewone Nederlanders denken steeds ern stiger na over deze vraag", aldus Grigo rowitsj. De Russische kritiek heeft kenneiyk betrekking op de Amerikaans-Neder landse overeenkomst van 6 mei 1959, die naar minister-president De Quay op 7 juli J.l. ln de Tweede Kamer in ant woord op een interpellatie van de heer Bakker (CPN) heeft gezegd, een uitvoe ringsovereenkomst is van een reeds in 1950 gesloten Nederlands-Amerikaans verdrag. Minister-president De Quay zei, zoals gemeld, dat volgens de rege ring goedkeuring door de Staten-Gene- raal niet vereist is, omdat het hier om een uitvoeringsovereenkomst gaat. Van een afwyking van de grondwet, welke de heer Bakker meende te zien, ls geen sprake, aldus de minister-president. Militaire meerderen in burger kunnen zich beter vóóraf legitimeren De staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeyer heeft ter kennis van Land- en Luchtmacht gebracht, dat het voor meerderen, die in burger gekleed het militaire gezag tot gelding willen brengen aanbeveling verdient zich zo mogelyk vooraf te legitimeren. Dit onverminderd het feit, dat volgens een constante jurisprudentie van de mili taire rechtscolleges een meerdere, ge kleed in burger, by zyn optreden als zodanig slechts behoeft te volstaan met de mededeling, dat hy meerdere is en de mindere zulks zonder meer heeft te accepteren. Dit heeft de staatssecretaris meege deeld in zyn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. A. Vermeer over de zaak van de militair, die weigerde zyn beret op te zetten, toen hem dat door een in burger ge klede officier werd gelast en die des wege van klein verlof werd teruggeroe pen voor het ondeTgaan van een disci plinaire straf. In antwoord op de vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Borst, of de minister deze krygstuchtelyke straf wilde opschorten hangende een onder zoek naar de toedracht van het incident, heeft de staatssecretaris ge antwoord. dat hy niet de bevoegdheid daartoe heeft.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5