UW LAATSTE KANS OM MEE TE DOEN AAN DE GROTE NESCAFÉ-KLM PRIJSVRAAG! Vraag formulier bij winkelier! in Tweede plaats voor Willemse Billy Biitliii's Kanaalrace Jubileumtentoonstelling van het Nederlands Rundvee Stamboek Opnieuw vielen er rake klappen in Amsterdam VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 Argentijn Camarero winnaar Zoals wy reeds In een deel van onze edities van gisteren meldden, is Billy Butlin's Kanaalraee gewonnen door de 26-jarige Argentijn Alfredo Cama rero. Hij had voor zijn poging 11 uur 48 min. 26 sec. nodig en is de 110e zwemmer die erin geslaagd is het Kanaal over te zwemmen. Recordhou der is de Egyptenaar Hassan Abd el Rehim, die in 1950 het Kanaal in 10 uur 40 min. bedwong. Behalve een wisseltrofee ter waarde van 1.000 guineas (maar dan 13.000 gulden) heeft Camarero ook een geld prijs van ruim 6000 geilden gewonnen. Ook Hermin Willemse is erin ge slaagd over Het Kanaal te zwemmen. Om 14.46 uur (Ned. tijd) kwam de Utrechter te Folkestone aan land. Zijn tijd bedroeg 12 uur 49 min. 33 sec. Vijf uur lang heeft de Robben- zwemster Mary Kok haar ex-clubge noot moreel gesteund. Om 10 uur in de morgen stapte zij uit een volgboot om met de Utrechtse onderwijzer mee te zwemmen. Willemse Is de tweede Nederlander die kans zag zwemmende Het Kanaal over te steken. In augustus 1951 deed Jan van Hemsbergen een geslaagde poging. Hij had er 14 uur 30 min. voor nodig. De man uit Utrecht verdiende met HFVMAN WIJ I FM<\F zijn tweede plaats 250 pond sterling, dat nc.txm/uv willzmoz is ruim 2600 gulden. Willemse kwam, .tweede plaats. luid toegejuicht door honderden bad gasten, op precies dezelfde plaats aan pioene keerde echter onmiddellijk in land als Camarero. het water terug om te trachten als eer ste Het Kanaal, zonder onderbreking, in beide richtingen over te zwemmen. Het lange verblijf in het woelige Kanaal en het duel met de 24-jarige Ameri kaanse Myra Thompson, die slechts tien minuten na haar in Engeland aan land ging, hadden teveel van Greta Andersen gevergd. Zij moest uit het water worden gehesen en werd naar Dover teruggebracht, waar zij onder dokters behandeling werd gesteld. De 27-jarige Brit'William Bristow be reikte na 18 uur 20 minuten zwemmen als negende en laatste de Engelse kust. De overige deelnemers hadden de strijd tegen de vermoeidheid en de zware golfslag opgegeven. ALFREDO CAMARERO .winnaar. Als derde kwam de Portugees Joaquim Baptista Pereira in Folkstone aan. Hjj moest voor die derde plaats na 32 moeilijke kilometers op de laatste 400 meter nog. een duel leveren met de Deen Helge Jensen. De tijd van de Por tugees was 13 uur 12 min. 30 sec., die van Helge Jensen 13 uur 17 min. 45 sec. Brojen Das, de 28-jarige zwemmer uit Pakistan bereikte als vijfde de Engelse kust. Zijn overtocht duurde 13 uur 53 minuten en 38 seconden. Hij werd ge volgd door de 32-jarige kampioen van Irak Ala el Din el Nawab, die 15 uur 11 minuten nodig had. Als zevende arri veerde de Deens/Amerikaanse Greta Andersen. Zij stapte als eerste zwemster na 15 uur 25 minuten by Dover aan land. de 30-jarige Olympische kam- COMBINED SERVICES WONNEN VAN FLAMINGO'S De tweedaagse cricketontmoeting tus sen de Flamingo's en de Combined Ser vices, die op het terrein van Rood en Wit te Haarlem is gespeeld, is geëindigd in een grote zege voor het Engelse mi litaire team. De gasten, die zeer sterk cricket lieten zien, wonnen met 164 runs. De Flamingo's beëindigden de eerste in nings met een score van 152, waarbij Van den Bosch not out was gebleven met 22 runs. De tweede innings werd door de Engelsen gesloten op een stand van 196 runs voor het verlies van 1 wic ket. Foster 59, Lewis 37 not out, Willi ams 22 not out, Langridge, die een verwonding opliep, moest zich terug trekken na 63 runs te hebben gescoord. Dc bowlingcijfers waren: Aim 0—31, H. van Weelde 051; Van den Bosch 057; P. Maas 142. Na twee uur batten waren de Flamingo's all out voor 79 runs. In de dubbele cijfers kwamen: J. B. van Weelde 34, Van den Bosch 14, Sillevis 14. De wickets werden genomen door Pratt 428, Tordoff 18, Phelan 3—28, Atkins 2—3. Langridge bowlde 0—10. KORFBAL Seriewedstrijden Ook zondag oganiseren verschillende clubs weer seriewedstrijden. Op het ter rein aan de Leidse Hout houdt Vic. Oriëntis zijn juniorentoernooi, waaraan behalve door verschillende Leidse clubs ook door H.K.V. uit Den Haag wordt deelgenomen. In de residentie organi seert Ready een internationaal toernooi ter gelegenheid van zijn 40-jarig be staan, waaraan o.a. deelgenomen wordt door de Engelse club Spartans Norden K.C. en door 3 teams van Fluks en 1 twaalftal van Vic. Oriëntis. Voetbal programma EREDIVISIE NACFeijenoord PSV Ajax MVV—Fortuna '54 Willem 2Elinkwijk DWS/A —ADO DOSVolendam SittardiaRapid JC Spel. EnschedeBlauw Wit Sparta—VVV le DIVISIE A Excelsior—BW Vole wijekersKFC le DIVISIE B RCHHeracles ZFCGo Ahead Limburgia—Graafschap Hermes DVSLeeuwarden SHS—VSV AGOVV—Helmondia '55 DFCEindhoven AlkmaarDHC 2e DIVISIE B VelocitasZeist ZwartemeerBe Quick Oefenwedstrijd van UVS tegen Enschedese Boys UVS speelt zondag as. op het terrein aan de Wassenaarse Weg een tweetal oefenwedstrijden tegen de Oostelijke 2e divisieclub Enschedese Boys, voor welke vereniging onze oud-stadgenoot Jan Verhoeven ex-Lugdunum) uitkomt. De wedstrijd tussen de B-elftallen vangt aan om 1.30 uur, die tussen de A-elftallen om 2.30 uur. Het A-elftal van Enschedese Boys ziet er als volgt uit: W. v. d. Bergh (ex- DOS), Ter Horst, Wijsfeld, Termors. Knobben. Schnitzler. Moddejonge jr. (ex-Enschede), Jan Verhoeven, Engelen Van Stuyvenberg en Albers. Zondag a.s. neemt Lugdunum deel aan een door de vereniging Bodegraven georganiseerd toernooi, waaraan o.m. wordt deelgenomen door Boskoop, Hol land en de organiserende vereniging. De opstelling van Lugdunum is gelijk aan die van zondag jJ. WIELRENNEN Mees Gerritsen sprintkampioen bij amateurs Tydens de „populaires" in het Olympisch Stadion te Amsterdam is de beslissende rit gereden voor het amateur sprintkampioenschap van Nederland tussen Gerritsen en De Graaf. Voor de tweede maal in zijn wielerloopbaan heeft Gerritsen de Ne derlandse titel veroverd. ZEILEN Vierde plaats voor Verhagen in La Baule De internationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchman-klasse, die zijn gehouden op de rede van La Baule (Fr.) zijn gewonnen door de Brit Jardine Pitt met Majhula. De tweede plaats in het eindklassement was voor de Fransman Tiriau, de derde voor diens landgenoot Cornu en de vierde voor de Nederlander Ben Verhagen met Daisy. De zesde en laatste race leverde een overwinning voor Verhagen op. Pitt werd tweede en de Fransman Refetto met Only You derde. De Nederlander Oerlemans legde met Glider beslag op de 12e plaats. In het eindklassement werd hi] elfde. Koos de Jong begon goed op de Silsersee De Finnjollen-zeiler Koos de Jong, die Nederland vertegenwoordigt bij de wedstrijden om het Europees kampioen schap eenmanszwaardboten op de Sil sersee (Zwitserland), heeft op de eerste dag bijzonder goede prestaties geleverd. In de eerste race bereikte hij aan het roer van „Zomerweelde" als eerste de finish voor de Duitser Kuhweide met „Darling", de Noor Jordbakke met „Maakungen" en de Duitser Vogler met „Pinguin-Finn". In de tweede race ein digde hij achter de Deen Wind met „Fjumse" als tweede.. Na deze twee races heeft onze landgenoot de leiding in het algemeen klassement. Daarna volgen de Duitser Vogler en de Frans man Pinaud. Noordwijkse Golfweek De wedstrijd om de Eyken's Golf Trophy, een single vlaggen wedstrijd voor dames en heren met handicap t.m. 24, welke gisteren in het kader van de Noordwijkse Golfweek werd gespeeld werd gewonnen door dr. J. D. Mulder (handicap 10) op de 20ste fairway. Op de tweede plaats eindigde de heer L. Roffman (10) 19e green, terwijl mevr. Sprater (22) op de derde plaats beslag legde DUIVENSPORT De Rynklievers Wedvlucht met Jonge duiven vanaf Pont St.-Mexence. Afstand 343 km. In concours 216 vogels, gelost te 6.10 uur met z.o. wind. le duif te 11.40.35 uur. M. v. d. WUk 1, 2; A. v. d. Luit 3. 8; J. v. d. Wal 4; C. M. v. Dam 5; N Hoogervorst 6; A. v. d. Dop 7, 9; Lolkes de Beer 10. Het kampioenschap jonge duiven werd als volgt behaald: 1. Truyers en zn. 25114 pnt; 2. A. v. dDop 243.71 pnt; 3. M v. d. Wilk 227.08 pnt; 4. P. Griensveen 204.80 pnt; 5. N. Hooger vorst 203.06 pnt. Meisje in Noordwijk sinds zondag zoek De hoofdinspecteur van politie te Noordwijk verzoekt namens de vader te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van zyn minderjarige dochter Catharina Hendrika Bernardina Marl van Brecht, roepnaam Karin, oud 14 jaar, die sedert zondag 25 augustus j.l. onvindbaar is. Signalement: lang ongeveer 1.70, flink postuur, gezonde gelaatskleur, kort ge knipt haar. Gekleed in blauw-wit ge bloemde japon, geel vest, draagt blauwe schoenen met wit driehoekje op de neus. Een ieder, die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Korpschef, telefonisch te bereiken onder netnummer 017192020 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Jongen omgekomen bij kleine brand Gistermiddag is bij een binnenbrand in het internaat boor b.l.o. „Huize de la Salie" te Boxtel de 16-jarige pupil van deze instelling Victor Blommestein uit Tilburg door verstikking om het leven gekomen. Bij loodgieterswerkzaamheden was in een kelderruimte van het tehuis brand ontstaan. Om de brand te blus sen had de jongeman zich eigener be weging via een kruipgat in deze ruimte begeven om beter bij de vuurhaard te kunnen komen. Door de sterke rookont wikkeling moet hij reeds spoedig be dwelmd zijn geraakt en gestikt. Doordat de weg naar het slachtoffer door rook en vuur versperd was moesten te hulp gesnelde arbeiders in samenwerking met de brandweer een gat in de muur hak ken om de jongen te bevrijden. Toepas sing van kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. De brand, die van beperkte omvang was gebleven, wist men spoedig te blussen. Advertentie MEES GERRITSEN Hij heeft niet minder dan vier maal moeten rijden voordat hij op het kam pioenschap beslag legde. Tweemaal kwam De Graaf ten val en in de rit van gisteravond kreeg Gerritsen 300 meter vóór de finish een lekke band zodat voor de vierde maal moest worden gestart. Na een tactisch gereden race won Ger ritsen met een half wiel voorsprong in 12,4 sec. Gerritsen was in 1957 amateur kampioen van Nederland. Het jaar daarop werd hij tweede achter Joop Captein. Ronde van Polen De Nederlander Huub Zilverberg heeft de zevende etappe van de Ronde van Polen gewonnen. De etappe was ge splitst in een tijdrit en een rit over 134 km van Stargard naar Pila. Hoewel Zil verberg geen van beide delen op zijn naam wist te brengen, eindigde hij in (Van onze Utrechtse correspondent) Het Nederlands Rundvee Stamboek, gevestigd te 's-Gravenhage, en het Friese Rundvee Stamboek te Leeuwarden bestaan resp. 85 en 80 jaar. Ter gelegenheid van deze jubilea zullen speciale tentoonstellingen worden gehouden. Die van het NRS op 3 en 4 september In 's-Hertogenbosch en die van het FRS op 8, 9 en 10 september te Leeuwarden. In een dezer dagen In Utrecht gehouden bijeenkomst werden enige bijzonder heden medegedeeld over deze tentoonstellingen en een en ^nder verteld over de invloed van de stamboeken op de ontwikkeling van de Nederlandse veestapel. Ook Friese Rundvee Stamboek jubileert Over dit laatste sprak de voorzitter van NRS, prof. ir. W. de Jong uit Wa- geningen. Hy wees op de gunstitge re sultaten, die in ons land met de fokkerij zyn bereikt. Volgens een in 1954 versche nen statistiek had Nederland toen de top bereikt van de gemiddelde melkproduktie per koe, in vergelijking met andere lan den. Alleen de gemiddelde melkproduktie per koe in Israel lag ongeveer even hoog als de Nederlandse. Volgens de laatste gegevens die van 1957 stonden ons land en Israel nog steeds aan de top. De melkvetproduktie is in Denemarken iets gunstiger dan in ons land. Prof. de Jong noemde het verheugend, dat wij de hoge melkproduktie in de laatste jaren hebben kunnen handha- het totaalklassement van de zevende etappe toch op de eerste plaats. Het totaalklassement van de zevende etappe ziet er als volgt uit: 1. Zilverberg 4.03.55; 2. Bruning (O. Did) 4.04.03; 3. Grunzig (O. Did) 4.04.24. Het algemeen klassement na de zevende etappe luidt: 1. Podobas 'Polen) 27.07.02; 2. Gazda (Polen) 27.16.17; 3. Zilverberg 27.21.22; 5. Enthoven (Ned.) 27.25.37; 43 Snyder (Ned.) 27.48.04 Al heeft Cor van der Zeeuw op medisch advies de voetbalschoenen tijdelijk moeten opbergen, toen de bekende UVS-speter gistermiddag in het huwelijk trad met mej. Gon- nie Bonte, wilde onze fotograaf niet ontbreken. De belangstelling voor dit huwelijk was enorm. Het Stadhuisplein zag „zwart" van de supporters en de trouwzaal, waarin de ambtenaar van de burgerlijke stand Cor en Gonnie de „contrac ten" voorlegde, was een meer dan „uitverkocht huis". En natuurlijk ontbrak evenmin de erehaag van blauwwitte junioren bij het verlaten van het stadhuis. (Foto LD/Van Vliet) ven. Van belang is, dat bij de Fokkerij weliswaar in belangrijke mate wordt gestreefd naar een hoge melkproduktie, waarbij niet alleen aandacht wordt be steed aan het vetpercentage, maar ook aan het eiwitgehalte, maar dat men ook het oog heeft gericht op de vleespro- duktie. In de laatste jaren is een lang zaam toenemende vleesproduktie gecon stateerd. VRAAG NAAR MALS VLEES Het aantal slachtingen van zgn. nuch tere kalveren is afgenomen. Daaren tegen neemt het mesten op weiden van kalveren toe. Op die manier wordt tege moetgekomen aan de toenemende vraag naar mals, mager vlees. Prof. de Jong gaf tenslotte enige cij fers over de groei van de stamboeken. In 1954 hadden NRS en FRS gezamen lijk 48.461 leden. In 1958 bedroeg dit aan tal 60.893. Het aantal ingeschreven kal veren steeg in dezelfde periode van 160.916 tot 234.828. Samenvattend kan men zeggen, dat dank zij de door de stamboeken geleide fokkerij de gemiddelde melkgift is ver hoogd evenals het vet- en eiwitgehalte van de melk. Dit laatste wordt naar het Friese voorbeeld thans ook in andere de len van ons land in laboratoria vastge steld, terwijl de betaling van de melk niet alleen op grond van vetpercentage, maar ook op basis van eiwitgehalte plaatsvindt. Bovendien is de vleespro duktie per koe verbeterd. TENTOONSTELLING De jubileumtentoonstelling van het NRS, die 2 dagen duurt, omvat 1026 nummers, (562 zwart-bont, 340 rood-bont en 124 blaarkoppen; voor het eerst zijn ook rode blaarkoppen op de tentoonstel- j ling toegelaten). Op de tentoonstelling zullen onder meer aanwezig zijn 4 groe- I pen afstammelingen van de stier Ber nard, de eerste ter wereld die op grond van de verhoging van het eiwitpercen tage van zijn nakomelingen preferent is verklaard. Het gemiddelde eiwitgehalte in de melk van 323 dochters van deze stier bedraagt 3.57 procent (gemiddefde thans 2.202.30 procent). Er wordt in Den Bosch 's morgens gekeurd en in de middaguren worden défilé's gehouden. Men heeft zich verzekerd van de mede werking van de drie bonden van platte landsvrouwen en van de landelijke rij- verenigingen. De Leeuwarder jubileumkring is uit sluitend opengesteld voor dieren afkom stig uit abortusvrije stallen. Vanwege het stamboek heeft geen selectie plaats gehad, zodat op grond van de inzendin gen kan worden beschouwd wat de fok kers als hun beste dieren beschouwen. Voor de eerste dag zijn er 846 koeien aangegeven. Voor keuring op de tweede dag vermeldt de catalogus 470 stieren. De derde dag is bestemd voor collecties. Deze omvatten ongeveer 1000 dieren. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland bljjkt veel belangstelling voor de jubileumtentoonstellingen te be staan. Thans staat reeds vast dat be zoekers verwacht kunnen worden uit meer dan 30 landen. Advertentie (Van onze Amsterdamse correspondent) Het is afgelopen met vriendelijke som maties de Amsterdamse politie heeft zelfs ingezien, dat de gummi stok nog niet voldoende is om opge schoten jongens tot de orde te roepen. Gisteravond is in de Amsterdamse binnenstad voor het eerst op grote schaal de blanke sabel gebruikt. Deze rel was tevens de bloedigste, die zich rond deze jeugdige straatschenderij heeft afgespeeld. In de ziekenhuizen moesten zich twee politie-agenten en vijftien jongelui laten behandelen. In de cellen van de bureaus Warmoes straat en Leidseplein zaten gister avond laat veertien jongens en drie meisjes. Het aantal blauwe plekken, dat gisteravond tussen Dam en Leidseplein is opgelopen, is echter niet te tellen, evenmin als het aantal telefoontjes van woedend publiek, dat en passant klap pen had opgelopen. De politie meent, dat de honderden mensen, die 's avonds de binnenstad intrekken om de jongelui te bekijken, daarmee zelf het risico nemen om een tik van de gummistok of sabel te krijgen. Vooral in de smalle Leidsestraat, waar men niet gemakkelijk kan ontsnappen, is de kans op een pak slaag in zulke gevallen groot. Er heerste gisteravond reeds vrij vroeg een geladen sfeer in de binnenstad. De bemanningen van de politiebureaus waren van extra personeel voorzien en meer surveillance-auto's dan gewoonlijk bleven in de buurt. Aan de andere kant waren de jongelui vastberaden naar de Dam komen brommen met het kenne lijke plan zich niet al te gauw te laten afschrikken. Van de Dam trokken bijna driehonderd jongelui dicht aaneen ge sloten naar het Leidseplein, geëscor teerd door knallende bromfietsen. Een deel van het publiek vluchtte angstig, maar er kwamen anderen, nieuwsgieri gen, voor terug en tenslotte was de chaos in het verkeer zo groot, dat de politie met auto's en motoren op de bende inreed en aan de lopende band klappen uitdeelde, die harder waren dan de Amsterdamse jeugd ooit heeft ontvangen. Van de Dam werden de jongens naar het Leidseplein geslagen en van het Leidseplein naar de Dam. Omstreeks elf uur waren hun gelederen zodanig gedund, dat het verzet tegen de politie geen zin meer had. Een van de gewon de agenten is, zo neemt men aan, met een mes in de pols gesneden. Een triest verschijnsel in het pro bleem: enkele ouders voldeden niet aan het verzoek van de politie om hun gearresteerde „lieverdjes" van het bureau op te halen. Zij wilden „er niets mee te maken hebben". Toen een van de andere jongens door zijn moeder werd gehaald, ging deze haar te lijf. De gummistok van een agent verving toen de afzijdigheid van de

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4