co 6 KOFFIE HET KLAVERBLAD Bij passers duizend kinderschoenen Bij Scheveninger De Man dansen de muizen altijd op tafel... C. Walenkamp Kerkelijk Leven 50 THEELEPEL TEGEN POLIO Per motorboot vlugger, veiliger en voordeliger dan per auto Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 augustus 1959 Tweede blad no. 29833 Dat tie kat van lionk is, daar zorgt de herdershond Joris wel voor! Men komt niet iedere dag een man tegen, die zonder te bluffen kan zeggen, dat hij met 1100 artiesten voor de televisie is opgetreden. En als deze man er dan bij vertelt, dat hij toen nog een kleine tweeduizend artiesten had thuisgelaten, dan zal menigeen ongelovig kijken en hem de rug toekeren. Maar toch is dit volkomen waar; tenminste als de 63-jarige Scheveninger H. de Man het vertelt. Zijn 1100 artiesten, waar hij in november 1956 mee voor de televisie optrad, zijn namelijk muizen. Geen gewone muizen echter, waar schrikachtige dames hoog voor op tafels en stoelen klimmen, doch kleine tamme muisjes van de meest uiteenlopende kleuren. Witte, zwarte, bruine, grijze, zilveren, gele, ja zelfs blauwe muisjes vindt men in de „stal" van de heer De Man. Verder nog zwartbonte, blauwbonte, grijsbonte, kortom, de heer De Man mag zich het „baasje'' noemen van drieduizend muizen in veertig variëteiten wat kleur en ras betreft. Bij elkaar vormen ze de bevolking van „Muizenstad", het établissement, waarmede de heer De Man het land afreist en dat vanaf vandaag tot en met dinsdag op de Stationsweg tegenover „Zomerzorg" te zien is. In „Muizenstad" heeft de heer De Man twee liefhebberijen verenigd. Ten eerste zijn muizen en ten tweede zijn timmer-knutselwerk. Een jaar of vijf geleden namelijk, toen hij nog timmer man te Scheveningen was, knutselde de heer De Man aan een paar huisjes voor een aantal muizen, die hij van een schooljuffrouw had gekregen. Hij maakte een oud-Hollands huisje, nog een. wat andere gebouwtjes en zo verkreeg hij langzamerhand een klein stadje, dat hij „Muizenstad" noemde. De stad breidde zich geleidelijk uit en op zekere dag, ongeveer drie jaar geleden, gaf de heer De Man zijn werk eraan, kocht een woonwagen en een grote tent en begon zo het land af te reizen. In de tent staat de stad op een grote tafel opgesteld en hier laat de heer De Man nu iedere ochtend zijn muizen hun plaatsen in nemen. Binnen vijf minuten is iedere muis op zyn of haar plaats en aan de dagtaak begonnen. Voor de een is dat Speeltuin „Maredijk" kreeg nieuwe glijbaan Dat de belangen van de kinderen van de Speeltuinvereniging .Maredijk" bij het huidige bestuur in zeer goede han den zijn moge blijken uit het feit, dat deze speeltuin zich gestadig ontwikkelt tot een der best geoutilleerde in onze stad. Vanzelfsprekend koestert het be stuur nog vele wensen en een daarvan trad steeds meer op de voorgrond n.l. de jeugd te verblijden met een heuse grote glijbaan. Verschillende acties wer den gevoerd, waarbij het damescomité o.l.v. mevr. Bavelaar zich bijzonder ver dienstelijk maakte en de f.2500 voor de glijbaan waren er. Gisteravond vond, onder grote belangstelling van jong en oud, de officiële inwijding van de waar lijk opvallend mooie baan plaats. De voorzitter van „De Maredijk". de heer G. A. Sassen heette in de feestelijk ver lichte speeltuin op de glijbaan jong en oud van harte welkom. Hierbij richtte spr. zich in het bijzonder tot de heer D. Vijlbrief van de NUSO, de heren P. Flippo en B, Berkemeijer, bestuursleden van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen, het oud-lid de heer J. Zon neveld en de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen in Leiden. De heer Vylbrief beklom de glijbaan en gleed, gevolgd door de heer Sassen, als eerste naar beneden, waarmede de inwijding een feit was en de jeugd bezit kon ne men van hun nieuw speeltoestel. Na dit officiële gedeelte, sprak de heer Sassen tijdens een gezellige bijeenkomst in het verenigingsgebouw, nog een woord van dank tot allen, die aan de verwezelijking van het gestelde doel hadden meege werkt prees hierbij in het bijzonder de ouders, opwie nimmer vergeefs een be roep werd gedaan. Hierdoor werd be reikt, dat alle toestellen in de speeltuin het onbezwaarde eigendom van „De Maredijk" zijn en geen schulden zijn ge maakt. Hierna maakte de heer Vijlbrief be kend, dat de NUSO had besloten om „De Maredijk" een omlijste foto van „Vader Klaren", de grote pionier van het Speeltuinwerk omstreeks 1900, te schenken als bijzondere blijk van waar dering voor hetgeen „De Maredijk" voor de jeugd presteert. Chr. Lagere Techn. School Bij K.b. is bepaald dat aan de op te richten Chr. Lagere Technische School onderwijs zal worden gegeven in metaal- bewerken, houtbewerken, elektrotech niek, autoherstellen, stucadoren en brood-banketbakker. het klimmen in het Turkse rad, de an der klimt op de ijswagen en weer een ander kruipt het politiebureau binnen om vandaaruit toe te zien op een strikte naleving van de muizenwetgeving. Uiteraard is een politiebureau zon der overtreders en arrestanten niet vol gens de werkelijkheid en daarom lopen er in Muizenstad ook een paar muisjes rond, die hun taak als boosdoener ver staan en zich trouw iedere dag komen aangeven en de gevangenis in moeten, dan wel in de wachtkamer op hun von nis wachten. NIET VAN DE TAFEL AF „Ik laat de muizen doen, waar ze zin in hebben, maar ze weten, dat ze niet van de tafel af mogen", zegt de heer De Man, als we hem vragen naar de ge heimen van zijn dressuur. Het lukt de heer De Man bijzonder goed om het gemeenschapsleven in Muizenstad in goede banen te leiden. „Een muis is van nature een beest, dat slaperig en lui is, zolang het niet jaagt. Vandaar dat het bijzonder moeilijk is om de muizen de hele dag werkend te houden zonder ze te forceren", zegt hij en hij voegt eraan toe, dat hij daar op het forceren bijzonder nauwlettend toeziet. „Tenslotte houd ik van mijn spitssnoetjes De heer De Man heeft bij zijn „me nagerie" ook een aantal hamsters. „Daar laat ik alleen maar naar kijken. Ze zijn mooi, maar verder zyn ze verschrikke lijk dom. Nee geef mij maar muizen, die hebben alles direct door", aldus de heer De Man. Een van de ergste rampen, die een circus kan overkomen is een brand, doch „Muizenstad" kent een veel ergere ramp; namelijk een kat! Drieduizend heerlijke hapjes bevinden zich in het établisse ment. Als de Leidse katten het be staan van Muizenstad ook maar zouden vermoeden, zouden ze waarschijnlijk in optocht likkebaardend naar de Stations weg trekken. Toen we de heer De Man vroegen naar het kattegevaar, lachte hij geruststellend en riep: „Joris!" Voor ons verscheen een grote herdershond. „Kijk, dit is de persoonlijke lijfwacht van Mui zenstad!" en Joris keek ons aan alsof hij zeggen wilde: „Niet dan over m'n lijk....!" Sigarenhandel De zaak met de MEEST UITGEBREIDE SORTERING. Prinsessekade 1 Telefoon 21126 Kijk-race in Lakenhal In „de akenhal" heeft gistermiddag de prijsuitreiking van de „kyk-race" plaats gehad. De ruim 90 deelneemsters en deelne mers hebben met enthousiasme en toe wijding de opdrachten uitgevoerd. Na lang en rijp beraad is tenslotte een hoofdprijs bestaande uit een zilveren speldje in de vorm van de hutspot met daarop gegraveerd „de Lakenhal" toegekend aan: Gejus vanDiggele,Mieke van Gent en Karst Woudstra. Terwijl Hilde van Gent, Lia Mulder, Frits Ny- pels, Felicitas Visser en J. Wirtz een eervolle vermelding verdienen. Allen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, hebben gratis toegang tot een voordracht met lichtbeelden over Italië te houden op woensdagmiddag 18 november om 3.30 uur. Advertentie m Haardenshow in Den Burcht In de grote zaal van „Den Burcht" heeft de haardenfabrikant en -hande laar J. de Nie tot en met vanavond een show van olie-, kolen- en gashaarden, waar men de nieuwste snufjes op ver- warmingsgebied kan zien. Vorige jaren toonde de heer De Nie uitsluitend olie haarden, doch dit jaar heeft hij een plaatsje ingeruimd voor de kolenhaar den (in de verkoop waarvan een zekere teruggang te bemerken valt) en gas haarden. De show van de heer De Nie trekt veel belangstelling. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal (tdez.) J. J. van der Krlft te Ermelo. GEREF. KERKEN (VrUgem.) Beroepen te Treebeek I. van Til te Mid- delstum. GEREF. GEMEENTEN: Beroepen te Haledon Avenue. Paterson (New Jersey. USA) M. Heerschap te Bors- sele. Utrechtse gemeentebestuur ontving synode Geref. Kerken De generale synode der Gerefomeerde Kerken heeft in de gisteren te Utrecht gehouden zitting allereerst het rapport inzake de aanvullende opleiding voor aanstaande predikanten behandeld. De synode besloot vier deputaten te benoe men voor de aanvullende opleidingen en hun op te dragen deze opleiding te or ganiseren en een voordracht by de sy node in te dienen ter benoeming van een predikant in algemene dienst ten behoeve van de aanvullende opleiding, en te bevorderen, dat deze predikant aan de Vrije Universiteit benoemd wordt voor de aanvullende opleiding binnen het raam van de theologische faculteit en dat hij wordt ingeschakeld bij die opleiding aan de theologische hoge school te Kampen. Het gemeentebestuur van Utrecht ont ving om vier uur de afgevaardigden officieel ten stadhuize. Burgemeester jhr. mr. De Ranitz hield een toespraak waarin hij wees op de belangrijke taak, die de synode heeft te verrichten en op twee punten bijzonder aandacht vestig de n.l. de pogingen tot hereniging met andere kerken en de zorg voor de jeugd, de toekomst van ons volk. De toespraak werd beantwoord door de praeses van de synode ds. C. van der Woude. De synode behandelde verder op deze dag verschillende rapporten en versla gen, o.m. met betrekking tot de Hon gaarse vluchtelingen en de theologische hogeschool te Kampen. Verder werd de synode toegesproken door vertegenwoor digers van enkele buitenlandse kerken. Wereldraad van Kerken De jaarvergadering van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken die zoals bekend in Rhodos is gehouden, is geëindigd. Voor de eerste keer hebben twee waarnemers van de Russische Or thodoxe Kerk aan het werk van het centrale comité deelgenomen. Het co mité heeft laten weten dat de betrek kingen tussen de Wereldraad en de Rus sische Orthodoxe Kerk zich op bevredi gende wyze ontwikkelen. Ook twee waarnemers van de R.K.-Kerk hebben de jaarvergadering bijgewoond. Mare Boegner, voorzitter van het ver bond van protestantse kerken in Frank rijk. gaf commentaar op het werk, door de vergadering verricht. Hij noemde het resultaat bevredigend, maar ontkende niet dat er nog steeds grote verschillen bestaan tussen de protestantse kerken en de orthodoxe. Dr. Joseph L. Hromadka. leider van de Kerk der Tsjechische Broeders, heeft op de vergadering van het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken aangedrongen op het organiseren van een Oost-West-conferentie van christe nen om internationale kwesties zoals betreffende Duitsland, Berlijn en China te behandelen. Dit zou volgens hem tot meer onderling begrip kunnen voeren. Advertentie En dit is er een van: De „Noorse trekker" Een juchtlederen molière, ijzersterk en toch o zo soepel. Deze schoen past Uw robbedoes. Deze schoen past het Hollandse klimaat 24-27 7.50 28-31 8.50 32-35 9.95 De bekende acteur Albert van Dalsum, die zoals gemeld in november zijn vijftig-jarig toneel jubileum gaat vieren. De Haagsche Comedie heeft voor dit jubileum gekozen het Neder landse stuk „Sauls Dood" van Abel J. Herzberg. Albert van Dalsum zal daarin de hoofdrol vervullen. Paul Steenbergen voert de regie. Jubilea bij Raad van Arbeid Op dinsdag 1 september a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heren A. G. de Kier, referendaris, C. Dusoswa, ad junct-inspecteur. A. en J. Vollenga, commies-A in dienst traden bij de Raad van Arbeid te Leiden, 's Ochtends om half elf vindt een huldiging plaats in het gebouw Breestraat 127. OPERA ITALIANA IN DE STADSGEHOORZAAL Op vrijdagavond 4 september a.s. vindt in de Stadsgehoorzaal een evenement plaats dat de vele liefhebbers zeker niet zullen missen. Een gezelschap zangers en zangeressen van de Opera Italiana, dat zich ook in Leiden een goede naam mocht verwerven, zal wederom een be zoek aan onze stad brengen. Voor deze avond heeft men een bloemlezing samengesteld van fragmen ten uit zeer bekende en populaire wer ken. Men zal onder anderen van gedeelten in het internaat voor b.l.o. „Huize de la Traviata, Forza del destino, Otello. Aida, Rigoletto, alle van Verdi, uit de Cavalle- ria Rusticana van Mascagni, uit La Bohème de grote aria van de tenor en het liefdes duet met Mimi, enz. Medewerking zullen verlenen de bas- bariton Gastone Presset, de dramatische sopraan Lidia Bonetti, de coloratuur Nerina Santini en de tenoren Gino Or- landini en Luigi de Stefanis. Officiële publikaties TIJDELIJKE GESLOTEN VER KLARING ZIJLPOORTSBRUG Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Zijlpoortsbrug met ingang van maandag 31 augustus 1959 voor de duur der ver beteringswerkzaamheden aan deze brug is afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee, ln beide richtingen De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse door borden worden aangege ven. Nieuive methoden tot imnninisatie bieden grote kansen bij doelreffendeorganisatie Een mens verwerft de beste onvat baarheid tegen een besmettelijke ziekte door die zelf door te maken. In begin sel zou men dus zijn best moeten doen om geïnfecteerd te worden om daardoor voor de rest van zijn leven immuun te zijn. Inderdaad wordt dit wel gedaan. Rodehond, die in zwangerschap de de ernstigste gevolgen voor het aan staande kind kan hebben, verloopt bij kleine kinderen gewoonlijk als een lichte ongesteldheid. Daarom heeft een aantal Engelse moeders kinderpartijtjes voor kleine meisjes georganiseerd, waarbij op zettelijk kinderen met rodehond werden uitgenodigd. Dezen zullen dan anderen infecteren die daardoor later beschermd zullen zyn gedurende een zwangerschap, waarin anders hun kind bedreigd zou worden. Helaas is dat voor kinderverlamming veel te gevaarlijk. Want ieder kind dat besmet wordt loopt kans op verlammin gen en levenslange invaliditeit. Dus heeft men zyn heil gezocht by het dode virus, het Salk-vaccin, dat inderdaad met suc ces wordt ingespoten. Echter, niet alle gevacclneerden worden werkelijk im muun en alss ze het worden dan is dat niet eens voor hun leven. LEVEND VIRUS Uitgaande van de ervaring dat de natuurlijke besmetting de beste waar borg biedt, hebben afzonderlijke groe pen, vooral in U.S.A. naar een poliovac- cin gezocht, dat langs de natuurlijke weg, dus door het maagdarmkanaal kon worden opgenomen en dat bestond uit levend virus, maar zo verzwakt, dat het het zenuwstelsel niet meer kon aantas- c"., ier'M'l het toch krachtig genoeg 20 STUKS 1 GULDEN Stockholm lost verkeersproblemen op (Van onze correspondent te Stockholm) De auto heeft afgedaan. Wie thans zijn stand wil ophouden, gaat met zijn motorboot naar het werk. Dat is tenminste de laatste mode in Stockholm. Er is zelfs al gebrek aan steigers. Daarentegen hebben de benzinestations zich vlug aangepast en kunnen hun klanten-te-water thans zonder moeite van brandstof voorzien. Als wij deze ontwikke ling zo eens gadeslaan dan raden wij Amsterdam (èn Leiden!) drin gend aan, nog even te wachten met het dempen van grachten. Beter boot nemen dan zich in de boot laten nemen. Natuurlijk is het onderhoud van een motorboot niet goedkoop. De hoge le vensstandaard laat dit echter in Stock holm toe. Als men rekening houdt met het feit, dat thans de hele binnenstad vol staat met parkeer-automaten (soms drie kwartjes per uur) en dat de gara ges vier gulden voor parkeren overdag en evenveel voor parkeren gedurende de nacht vragen, terwijl een vaste plaats bleef om in het menselijk lichaam vol doende afweerstoffen te vormen. Onafhankelijk van elkaar is het dr. Cox (van de Lederie-fabrieken) en dr. Sabin (van de Merck-fabrieken) gelukt dit doel te bereiken. Een theelepeltje Cox-vaccin geeft jarenlange immuniteit tegen de drie soorten van kinderverlam ming. Driemaal een pil van Sabin tegen elk van de drie stammen van het polio virus. Heel eenvoudig! Maar wie in het septembernummer van het populair-medische maandblad SPREEKUUR THUIS leest hoeveel jaren van onderzoek en mislukking doorge worsteld zyn, hoeveel miljoenen dollars moesten worden uitgegeven eer een werkzaam vaccin van levens virus zon der gevaar door een mensenkind met een glaasje water kon worden ingeno men zal begrijpen welk een machtig werk hier is verricht. Duizenden apen, konijnen, hamsters en muizen hebben als tussengastheer gediend, waarin het kwaadaardige poliovirus is blijven leven maar aanvalskracht heeft verloren. Toen werd ontdekt, dat het ongeboren kuiken in het bebroede ei een voortref felijke kweekplaats was om het virus tot de gewenste sterkte terug te brengen. VOLLEDIGE UITROEIING? Het spreekt vanzelf dat deze vaccinatie met-een-lepeltje enorme voordelen biedt, vooral bij het immuniseren van grote bevolkingsgroepen, niet het minst in achtergebleven gebieden. Door deze lepeltjes-vaccinatie bij mil joenen toe te passen zal het wellicht mogelijk zijn de kinderverlamming ge heel uit te roeien. UITGAANSDAG Het personeel van de Begrafenis Asso ciatie „Ad. Sanctos" dir. C. v. Valderen te Leiden heeft per autobus de jaar lijkse uitgaansdag met haar personeel gehouden. Eerst vertrok men naar Aals meer waar men een tocht maakte over de Westeinder plassen. Teruggekomen ging men een bezoek brengen aan Le- liestad. Voorts ging de reis naar Hilver sum en naar Amsterdam, waar door de directie een diner werd aangeboden. Vervolgens bezocht het gezelschap een cabaret-voorstelling. Na afloop keerden allen voldaan in Leiden terug. LEGER DES HEILS Kapitein W. Weergang uit Argentinië in onze stad Dezer dagen verblijft de Nederlandse Heilsofficier W. Weergang met zyn echt genote in onze stad. Deze officier, die nu ruim tien jaar geleden zijn studie aan de William Booth-Kweekschool te Am sterdam voltooide, was aanvankelijk werkzaam in verschillende maatschap pelijke instellingen hier te lande. In 1953 vertrok hij evenwel naar het Ejército de Salvación, het Leger des Heils in Argentinië alwaar deze kapitein als zendingsofficier werkzaam is. Gedurende de afgelopen maanden verbleef hij aan het Internationaal Of ficiersinstituut te Londen. Vóór hun vertrek, terug naar hun standplaats in Argentinië, zullen de heer en mevrouw Weergang zondag a.s. de diensten van het Leger hier ter stede leiden. LETTERKUNDIGE OPDRACHT. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten heeft aan dr. J. J. Mak te Leiden, secretaris van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde opdracht verleend tot het voor de druk gereed maken van een uitgave met inleiding, aantekeningen en woordenlijst van het onlangs door prof. G. Kuiper te Parijs ontdekte exemplaar van „Een seer schoon spel van zinnen ghemaeckt by mvn heer Johan Wtenhove anno 32 ende is ghespeelt anno 1543, gedrukt anno 1570". byna 100 gulden per maand kost, be grijpt men, dat autorijden ook geen goedkope liefhebberij is. Daarbij komt dan nog de tijd, die men verliest. Dik wijls genoeg heeft men voor een kilo meter of vijf een half uur nodig. Dat kost niet alleen meer benzine en dure minuten, maar is ook zenuwslopend. Al met al een verklaring waarom zovelen thans de boot nemen. Enige mogelijkheid Het zijn vooral degenen, die gedu rende de zomer ergens buiten wonen. De meesten van hen hebben al een boot. Hoe zouden zy anders naar de vele eilandjes in de scheren van Stockholm komen. Er zyn thans al opvouwbare boten in de handel. Je legt de boot opge vouwen op de auto en de buitenboord motor gaat achter in de wagen. Wat let dus de handige zakenman, om. van buiten komende een parkeerplaats ergens aan het water te zoeken? Dan vlug de boot gepakt, uit elkaar ge klapt, de motor er aan en naar de binnnenstad gevaren! Om de kwaliteit van een klein bootje te bewijzen, startten twee Zweden on langs uit Haparanda, een plaatsje aan de Zweeds-Finse grens. Binnen dertig uur wilde men in Ystad in het zuiden zijn, een afstand van 1750 kilometer Er werd een gemiddelde snelheid gerekend van 35 knopen (64,8 km/uur). De tocht is jammer genoeg mislukt. Het kompas deugde niet. Bovendien werd het mistig. Dat neemt niet weg, dat de twee mannen vertrouwen heb ben in een 4.64 meter lange en 1.60 meter brede boot, die gedeeltelijk uit plastic is vervaardigd, slechts 190 kilo weegt en belangrijk minder kost dan een auto, namelijk 3500 gulden. Weinig kosten Voor niet al te veel geld zouden Am sterdamse zakenlieden met hun boot naar de Keizers- of Herengracht kun nen varen. Wie in Heemstede-Aerden- hout woont, gaat met de wagen tot er gens aan het Noordzeekanaal en wie het Gooi prefereert gaat via het IJsselmeer naar zijn werk. Een en ander heeft na tuurlijk vele veranderingen ten gevolge. In Stockholm denken de eigenaren van enkele dicht bij het water gelegen res taurants al aan nieuwe mogelijkheden door het beschikbaarstellen van een steiger. Daarvoor echter ls een voortreffelijke organisatie met langdurige voorbereiding nodig. Vandaar dat noch in Amerika, noch by ons de nieuwe vaccins nu reeds in de handel gebracht kunnen worden. Wy zullen nog wat geduld moeten heb ben en verstandig genoeg moeten zyn nog zolang te profiteren van de inspui tingen met Salk-vaccin. Want de kin derverlamming kan elke dag onverwachts toeslaan. Behoed dus Uw kind. Niet straks maar nu! OEGSTGEEST Stoelen in brand In de afgelopen nacht omstreeks vier uur is brand uitgebroken in de woning aan de Terweeweg 5. Door nog niet op gehelderde oorzaak hadden de stoelen in de woonkamer vlam gevat. De be woners slaagden er niet in de brand te blussen, daar de rookontwikkeling zeer sterk was. De brandweer had niet veel tijd nodig om het vuur te bedwingen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3