Eisenhower in Londen warm begroet, maar weg te lang voor dikke rijen WEERBERICHT Engelsen zijn nu eenmaal wars van veel uiterlijk vertoon en bovendien lokte de televisie Amerikaanse wapens uit Hawaii via een luchtbrug naar Laos PRESIDENT DE GAULLE OP INSPECTIE IN ALGERIJE Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 No. 29833 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel i, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Intocht in de schemer (Van onze Londense correspondent) Londen heeft president Eisenhower gisteravond een warm welkom bereid. De duisternis viel reeds in, toen Ike na een tocht van 25 kilo meter van de Londense luchthaven langs de eindeloze uitlopers van de Britse hoofdstad eindelijk het centrum bereikte. De route was veel te lang om overal dikke rijen toeschouwers te verwachten. De trottoirs waren echter overal flink bezet, vooral in de volksbuurten aan de westelijke buitenkant, zo zelfs dat de stoet bijna een half uur te laat het eindpunt bereikte. In de omgeving van Oxford Street was het echt druk. In de nauwe straten, leidende naar de idyllische ambts woning van de Amerikaanse ambassadeur John Witney in Regents park, stonden de mensen dicht opeen, maar niet vergeten mag worden, dat het centrum van Londen nauwelijks woonstad is. Honderdduizen den hadden toen Eisenhower arriveerde, reeds lang de aftocht naar de voorsteden geblazen. Zij bleven niet wachten omdat zij het later toch allemaal op de televisie zouden zien. brekersmethode en al blijven de koele Britten uiterlijk beheerst, in hun hart juichen zij wel degelijk over het succes van hun premier, die tenslotte de din gen, welke hopeloos en gevaarlijk dreig den vast te lopen, weer aan het rollen heeft gebracht, al maken weinigen zich illusies dat er in korte t|jd wonderen kunnen worden gewrocht. Positieve winst, is, zo voelt men het in Londen, vooral dat het internationale klimaat enigszins in overeenstemming is gebracht met de werkelijke weersgesteld heid van deze laaiende zomer-maanden. Tot voor kort was een ontmoeting tus sen Eisenhower en Kroesjtsjef ondenk baar. Bovendien mag men ook niet ver geten, dat het nog geen drie jaar gele den is dat Eisenhower vanwege Suez de deur voor Macmillans neus dichtsmeet, figuurlijk wel te verstaan. Maar het Witte Huis bleef lange tijd gesloten voor hem. In de politiek is echter niets blijvend. „Nieuwe" president, blakend van energie Er waren geen vlaggen of banieren geen opschriften met aanhankelijkheids verklaringen voor Ike, zulks in tegen stelling tot de uitbundigheid van Bonn. Zo heeft Londen de Amerikaanse presi dent zakelijk en rustig verwelkomd. De Westduitse hoofdstad van 138.000 zielen bracht meer publiek op de been dan het gigantische Londen met zijn tien miljoen inwoners, maar de Engelsen zijn nu eenmaal wars van uiterlijk vertoon. Er werd overal hartelijk gejuicht, en iemand achter ons riep enkele malen luid „God bless you". Het klonk ontroerend. Aan Ike heeft het niet gelegen, dat deze ontvangst zo kalm was. Gedurende de gehele tocht zat hij op de rand van de in de haast van een particulier geleende open Rolls Royce. Hij was iets mager der dan veertien jaar geleden, maar hij leek te bruisen van energie. Met beide armen vormde hij het V-teken en scheen iedereen persoonlijk voor de hulde te bedanken, opkijkend naar ieder raam en elk balcon, waar zich iemand vertoonde. Zijn joviale glimlach was veroverend als altijd. Macmillan zat in de diepte onder hem, ineengedoken, ernstig en naar het toescheen bezorgd. Op London Air Port was Eisenhower door de premier en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd begroet. Tevens waren vertegenwoordi gers van de koninklijke familie ter ver welkoming aanwezig. De stoet van ruim tien auto's kroop langzaam voort, voor afgegaan door een escorte van de motor politie. Voor de Londense massa had het geheel iets van een zomeravondver zetje. Iets anders zou het natuurlijk ge weest zijn, indien er sprake was van een staatsbezoek. Dan zou Ike met alle Engelse traditionele pracht en praal op klaarlichte dag door Koningin Elizabeth zijn binnengehaald langs de traditionele majesteitelijke intochtsweg en zou de geestdrift niet van de lucht geweest zijn. Een „thuiskomst" Het is de tweede maal in deze eeuw, dat een Amerikaanse president Londen bezoekt. De laatste maal was in 1919, toen Woodrow Wilson hierheen kwam. Er werden toen bloemen naar hem ge worpen. Ike is voor Londen overigens een uiterst populaire oude bekende. Hij werkte hier in de oorlog. De City van Londen maakte hem in 1945 ereburger. Bij die gelegenheid zei Ike tot de jube lende menigte, dat hij zich eveneens Londenaar voelde en daarop even zoveel recht had om tussen het publiek te gaan staan en zelf te juichen Ook in politiek opzicht vormt deze tweede etappe van Eisenhowers verken- ningsrondreis in zekere zin een thuis komst. Immers, Engeland en de Ver enigde Staten staan thans politiek uiterst dicht bü elkaar. Sinds lange tijd zjjn er nu eens geen Brits-Amerikaanse wrijvingen. Eisenhower onderstreepte de eensgezindheid tussen beide landen in zijn antwoord op Macmillans begroe tingsrede bij aankomst op het vliegveld. Men ziet hier het komende gesprek tus sen Eisenhower en Kroesjtsjef als een logisch verlengstuk van Macmillans ijs- Wisselend bewolkt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Vrij koel. Matige, af en toe vi-ij krach tige wind tussen noordwest en noord oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 augustus Zon op: 5.45 uur; onder: 19.36 uur. Maan op: 0.54 uur; onder: 16.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.40 uur. Laagwater te 6.53 en 19.29 uur. Dit nommeT bestaat alt 12 pagina's. Door schade en schande Tot voor kort maakten Eisenhower, overschaduwd als hij werd door Dulles, de indruk van een zwak en aarzelend man. Men is thans uiterst benieuwd naar de „nieuwe" blakende Eisenhower, die groter vat op de zaken schijnt te hebben dan ooit tevoren. Engeland was meer dan eens aan wanhoop ten prooi, omdat de Verenigde Staten wat het bondgenootschap betreft, zo vaak uit de pas liepen. Dit was de hoofdreden, dat Eden destijds zijn toevlucht nam tot Suez. Inmiddels zijn zowel de Verenigde Staten als Engeland door schade en schande wijs geworden. Zij beseffen dat het niet langer verantwoord is een te genstrijdige politiek te voeren en het op crisismomenten in hun eentje te wagen. Nu lezen zij samen anderen de les! Als eerste praktisch resultaat van het heen-en-weer-gereis van de hoofdfigu ren op het politieke wereldtoneel ziet men in Londen een mogelijke ontwaking van de tot sluimer gebrachte ontwape ningsbesprekingen in de sub-commissie Steun van Bonn President Eisenhower heeft giste ren bij zijn besprekingen te Bonn met Bondskanselier Adenauer diens steun voor zijn komende gesprek ken met de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef gekregen. Dat menen waarnemers te mogen afleiden uit de antwoorden die Eisenhower gis teren gaf op een persconferentie tijdens een onderbreking van zijn geheime besprekingen rond het middaguur. Hij verklaarde op de hem gestelde vragen dat hij bij zijn besprekingen met Adenauer geen enkel blijk had gezien van een ver zwakking van de Westerse eenheid als waarover in de pers was ge schreven. van de Verenigde Naties, welke destijds door de Russen werden gesaboteerd. Het dichtst binnen het bereik ligt een ver gelijk over een stopzetting van de H-bomproeven met bijbehorend inspec tiesysteem, dat dan weer op zijn beurt als voorbeeld zal moeten dienen voor andere vormen van ontwapening. Bijstand pas in november merkbaar Geen sprake van offensief van de opstandelingen De Amerikaanse hulp aan het be dreigde Laos zal de vorm krijgen van een luchtbrug, welke reeds over enkele dagen in werking zal treden. Het mate riaal, dat geleverd zal worden, is af komstig uit depots op Hawaii. Ameri kaanse functionarissen in Washington zijn van mening, dat de nieuwe hulp van de V.S., ertoe zal bijdragen, dat Laos de communisten de baas wordt, hetgeen overigens niet betekent, dat de V.S. geloven, dat het gevaar voor Laos vermindert. Het resultaat van de Ame rikaanse bijstand zal pas tegen novem ber merkbaar zijn en dan is de natte moesson voorbij, zodat de guerillastrij- ders zich beter kunnen verplaatsen. Waarnemers in Londen hebben de in druk, dat onderhandelingen in het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken met de Sovjetrussische ambassa deur, Jacob Malik, tot een oplossing in de kwestie-Laos zullen kunnen leiden, waarbij India een belangrijke rol krijgt. De stafchef van het Laotische leger brigade-generaal Wan Rattikone, ver klaarde gisteren na zijn terugkeer van een inspectiereis te Vientiane, dat het leger in het noorden van de provincie Samneoea zich in kleine groepen heeft verdeeld en gestage vorderingen maakt tegen de opstandelingen. De aanhan gers van de communistische Pathet Lao hadden zeven dorpshoofden vermoord en een aantal jongens en mannen mee gevoerd. Deze zouden worden gebruikt om de groepen opstandelingen te ver sterken. Intussen verbaast men zich er in Vientiane over, dat de berichten over plaatselijke gevechten op ongeveer 50 km van Loeang Prabang, de residentie van de Koninklijke familie, in de bui tenlandse pers met zoveel ophef zijn gegeven. Men wijst erop, dat de schat tingen van het totale aantal opstande lingen variëren van enige honderden tot hoogstens tweeduizend. Deze opere ren in groepen van zes tot zestig man. Dankzij hun terreinkennis slagen zy er steeds in aan de regeringstroepen, waarvan de sterkte op 25.000 man wordt geraamd, te ontkomen Van een offensief van de opstandelingen is geen sprake. Het is duidelijk hun opzet om door op kleine schaal in het gebied van Loeang Prabang te opereren in deze stad en in Vientiane verwarring te stichten Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam, die de Dam-tot-Dam- race gisteren opende met een wan deling over de bodem van het Noordzeekanaal langs het tracé van de Coentunnel, werd bij zijn aan komst op de wal begroet door Jan Pieterszoon Coen en zijn echtge note, mevr. CoenTunnel. Duizelingwekkende hoogte van Daimler-Benz-aandelen (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse beurzen steeg de koers van aandelen Daimler-Benz, de bekende Stuttgarter fabriek van Mer- cedes-Benzauto's, dezer dagen tot 3200. Weliswaar kwam er gisteren een kleine inzinking tot 3180, maar de enorme koersstijging in enkele jaren van goed 200 tot 3200 blijft er niet minder opval lend om! Nog slechts enkele weken geleden overschreden Daimler-Benz- aandelen als eerste Duitse aandeel in de geschiedenis de grens van 2000. Tegen het eind van de vorige week noteerde men te Frankfort reeds 2560, dinsdag j.l. 3200. Het aandeel, dat nog slechts enkele jaren geleden nauwelijks 2.000 mark waard was, steeg daardoor tot de duizelingwekkende hoogte van 32.000 mark. De juiste oorzaak van deze enorme koersstijging weet men niet. Van een kwestie van vraag en aanbod is geen sprake. Een theorie luidt, dat Ameri kaanse automobielkringen bezig zijn de nauwelijks in omloop zijnde Daimler- Benz-aandelen systematisch op te kopen. De hoop der Amerikanen zou daarbij zijn eens met een dik aandelen pakket invloed te kunnen uitoefenen op de Mercedes-produktie, die thans niet slechts de bekende grote wagens van de middenklasse maar ook de kleinere auto's van de DKW-fabrieken omvat, die tot het concern behoren. Een andere theorie is, dat de Westduitse groot industrieel Plick bezig is zijn aandelen bezit nog verder uit te breiden. Plick bezit veertig procent van de aandelen Daimler-Benz. In elk geval is er dage lijks een zware strijd op de beurzen aan de gang om de weinige aandelen, die ten verkoop worden aangeboden, en dit nog te meer daar het met de Daim- ler-Benz-afzet zeer goed gaat. Men moet in Duitsland thans reeds een jaar wachten om in aanmerking te komen voor een nieuwe Mercedes-auto van het type-1960. Aanslag in Little Rock De onderwijsraad van de Amerikaanse stad Little Rock heeft gisteravond in allerijl een vergadering afgebroken omdat er twee traangasbommen in de hall van zijn gebouw werden geworpen. Er werd niemand gewond. Een negerbediende zei, dat hij drie blanke vrouwen van de voordeur naar een gereedstaande auto had zien hollen kort voordat hij in de gaten had, dat er traangasbommen waren geworpen. De politie heeft drie vrouwensandalen bij de voordeur gevonden. De ongeveer dertig deelnemers aan de vergadering van de raad verlieten het gebouw door een achteruitgang. Nehroe waarschuwt Chinese agressors De Indiase minister-president Nehroe, heeft hedenochtend in het parlement meegedeeld, dat India bij de regering van communistisch- China heeft geprotesteerd tegen bezetting door Chinese troepen van stukken Indisch grondgebied ten noordoosten van Ladach en Kasjmier. De premier zei voorts, dat China er rekening mee moet houden dat India een aanval op de staten Bhoetan en Sikkim in de Himalaja zal beschouwen als een aanval op India. Dinsdag is, aldus Nehroe, een sterke Chinese afdeling in het gebied Soeban- siri Indisch gebied binnengedrongen waar zij het vuur opende. De Chinezen namen een wachtpost gevangen en om singelden een voorpost met een bezet ting van 38 man. Nehroe zei dat zich aan de Indisch- Tibetaanse grens voortdurend gevallen van agressie voordoen. Enkele kilometers binnen Indisch gebied bij Ladach heb ben Chinese militairen vorige maand een Indiase grenspatrouille van zes man gevangen genomen. India heeft daar- De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren in Kat wijk aan Zee officieel het carillon in de toren van de Oude Kerk in gebruik gesteld. Dit gebeurde door een fikse slag te geven op een klok, waarna beiaardier Peter Bakker uit Hilversum de eerste klanken aan de klokken ontlokte. Geheel rechts mr. J. van der Plas, de voorzitter van het Carillon Comité Katwijk. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over deze feestelijke gebeurtenis. (foto LD/Jaap van Duyn, Katwijk) tegen geprotesteerd en de Chinezen lie ten de zes Indiërs vrij, maar zij zeiden er bij dat het gebied tot China behoort. Volgens een bericht uit de Times of India zouden communistisch-Chinese soldaten een aantal Indiase grenswach ten met geweervuur teruggedreven heb ben in het noordoostelijke grensgebied tussen beide staten. Het korte vuurge vecht zou geen slachtoffers geëist heb ben. De desbetreffende gebieden zijn het Kamengdistrict en Soebansiri. De Times of India ziet hierin een systematisch aftasten van de Chinees- Indiase grenzen. Advertentie AJIeenverkoop voor Nederland: Supra Twist kostuum I 189,50 Lel op de ingeweven naam j in de zijzak van het colbert: het bewijs van echtheid. Ori ginele Schotse kwaliteit van t Robert Noble, In nieuwe mo- f dieuze streepdessins. House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Prinses Beatrix met vele gasten in het Witte Huis Volgens goedingelichte zegslieden zal de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, deelnemen aan de lunch, die president Eisenhower aan Prinses Beatrix op 14 september in het Witte Huis zal aan bieden. President Eisenhower en mevrouw Eisenhower zullen waarschijnlijk een bijzonder groot aantal gasten voor de lunch uitnodigen. De lunch zal de dag voor de aankomst van Kroesjtsjef in de V.S. plaats hebben. Mr. Luns, die voorzitter van de NAVO-raad is, zal in Parijs een ont moeting met president Eisenhower heb ben op 3 september. Dezelfde dag zal hij zich in Le Havre aan boord van de „Rotterdam" inschepten om Prinses Beatrix naar New York te vergezellen, aldus de zegslieden. De mogelijkheid bestaat, dat minister Luns op 14 september het State Depart ment een bezoek zal brengen om op de hoogte te worden gebracht van alle details van Kroesjtsjefs bezoek. Ook wordt hij tegen eind september weer in Washington verwacht voor algemene besprekingen met functionarissen van het State Department. President De Gaulle heeft gisteren een begin gemaakt met een militaire inspectie van de Franse krijgsverrichtingen in Algerije, die vier dagen zal duren. Men verwacht dat de resultaten van deze inspectie de besprekingen van de volgende week tussen Eisenhower en hemzelf zullen beïnvloeden. Na zijn inspectietocht van gisteren verklaarde de president tegen over plaatselijke functionarissen in Saida: „We hebben nog een lange weg af te leggen voordat we kunnen doen wat we zouden willen. Maar we hebben ons een grote, menslievende taak gesteld, die we langs nieuwe wegen moeten vervullen". Duizenden wachtten in de gloeiende zon op president Men verwacht dat president De Gaulle alle feiten, die hem over de toestand in Algerije ter kennis zijn ge komen, aan president Eisenhower zal meedelen. In Franse presidentiële kringen ge looft men, dat de Amerikaanse presi dent welwillend tegenover bepaalde Franse standpunten zal staan en met name begrip zal tonen voor Frankrjjks verlangen naar steun voor zyn Algerijn se politiek. Ondanks de geruchten over de ver deeldheid van het Franse kabinet over Algerije is men van mening, dat de mi nisters het er over eens zijn, dat men De Gaulle de vrije hand moet laten bij het oplossen van de moeilijkheden in Algerije. Bij zijn aankomst in Saida was De Gaulle in gezelschap van de afgevaar digde van de Franse regering in Alge rije, Delouvrier, en van generaal Challe, opperbevelhebber van de Franse strijd krachten in Algerije. Duizenden inwo ners van Saida hadden uren in de gloeiende zon gewacht om De Gaulle te begroeten. In een korte rede vanaf het balkon van het stadhuis zei De Gaulle, dat hij hun zorgen deelde en dat de goede wil, die men in Saida en elders in Algerije had getoond, hem met hoop vervulde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1