PRESIDENT EISENHOWER IN W.-DUITSLAND AANGEKOMEN Concessie aan N.V. Eltax met vijf jaar verlengd WEERBERICHT A merika 's nieuwste straalverkeersvliegtuigde Boeing 707, brengt hem en Herter naar Bonn Adenauer moet rugdekking tegen De Gaulle's eisen verschaffen Besluit B. en W. Leiden nietig Chinese aanval op Bhoetan? Vier gevangenen ontsnapten uit de koepelgevangenis te Arnhem an& Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 No. 29831 LEIDSCH HÈ DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smsel 1» Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhower is hedenochtend om 8.55 uur (Ned. tijd) van de luchtbasis Andrews bij Washington naar Bonn vertrokken, waar hij het overleg begint met Westeuropese leiders gedurende zijn ver blijf van tien dagen in Europa. De Boeing 707, het nieuwste Ameri kaanse straalverkeersvliegtuig, waarmee de president met zijn grote gevolg onder wie zijn Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, de reis maakt, zal een tussenlanding maken op de basis Har mon op New Foundland. De Boeing zou hedenavond te 18.30 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Wahn bij Bonn arriveren. Zeven Amerikaanse oorlogsschepen bevonden zich bij wijze van voorzorg op bepaalde plaatsen langs de luchtroute in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan tijdens de vlucht van president Eisen hower van Amerika naar Europa. Onderdrukte landen niet vergeten Sir Winston Churchill, die thans met vakantie aan de Rivièra is, zal zondag naar Londen vliegen om met president Eisenhower te spreken. De secretaris van Sir Winston zei, dat deze 48 uur in Engeland blyft en dan naar de Rivièra terugkeert na een bezoek te hebben ge bracht aan zijn echtgenote, die in een Londens ziekenhuis herstellende is van een oogoperatie. Eisenhower verwierp gisteren op zijn persconferentie met kracht de kritiek die hem verweten heeft dat hij een man als Kroesjtsjef heeft uitgenodigd een bezoek aan de V.S. te brengen. De president verklaarde dat de toekomst van het menselijke geslacht van de be sprekingen tussen Kroesjtsjef en hem afhangt. Het doel van dit overleg is het scheppen van een klimaat dat gunstiger dan het huidige is voor de wereldvrede. Eisenhower wees er nog op dat de V.S. op het ogenblik 41 miljard dollar per jaar uitgeven voor de bewapening. Maar niemand schijnt er over na te denken wat het gevolg hiervan is, aldus de pre sident. Hij voegde hieraan toe dat een president, die geen nieuwe wegen naar de vrede tracht te ontdekken, verdient veroordeeld te worden door het Ameri kaanse volk. Overigens verklaarde Eisenhower, dat de V.S. zullen nooit toegeven dat er een duurzame vrede bestaat als de landen, die door de communisten onderdrukt worden, niet vry zijn om hun eigen lot te bepalen. Sinds 1952, toen ik voor de eerste keer tot president werd gekozen, heb ik meermalen te kennen gegeven dat de V.S. nooit zullen ophouden elk mogelijk vreedzaam middel aan te grij pen om deze landen de gelegenheid te geven hun opvattingen en wensen over hun eigen lot kenbaar te maken, zo ver klaarde hy. Twee oogmerken Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De vier en een half uur durende ge sprekken, die de 69-jarige Amerikaanse president Eisenhower morgen in Bonn als opening van zijn tiendaagse „tour d"Europe" met de 83-jarige Bondskanse lier Adenauer zal voeren, hebben voor wat het Amerikaanse standpunt aan gaat twee oogmerken: 1. Eisenhower wil rugdekking bij Ade nauer zoeken voor zijn streven de Euro pese brokken aan elkaar te lijmen; 2. hij wil te Bonn peilen hoever hij bij zijn komende ontmoeting met Kroesj tsjef kan gaan zonder in botsing te ko men met de uitermate gevoelige Ade nauer, waar het het doen van kleine concessies aangaat. Tegenover deze Amerikaanse opzet van het gesprek Eisenhower-Adenauer zal men .vanWestduitse kant morgen een wat uitgebreider scala van gesprek- thema's stellen. Een scala, reikende van algemene ontwapening tot de verhou ding van Bonn tot Londen en Warschau en van de Berlijnse kwestie tot het Duitse vredesverdrag. Geen tennisbal De Amerikaanse president stond als geallieerd opperbevelhebber tijdens de oorlog en als NAVO-chef daarna be kend als een meester in de kunst om coalities by elkaar te houden, om tegen stellingen tussen partners te overbrug gen. Zijn reis naar Europa houdt dan ook zeker in: het weer bij elkaar bren gen van de drie grote Europese NAVO- leden, die over prestige-kwesties maand na maand verder van elkaar zijn komen af te liggen het laatste halfjaar. Het gaat hier om de Westduitse argwaan tegen de Britse plannen inzake een top- gesprek met de Russen, om de Britse argwaan tegen het Franse streven naar Iets koeler De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden en matige noordwestelijke wind, lets koe ler. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 AUGUSTUS Zon op: 5.42 uur; onder: 19.41 uur. Maan op: -.uur; onder: 15.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.06 en 21.37 uur. Laagwater te 4.29 en 16.49 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. „grandeur" via een eigen atoombom en een vetorecht in de Westelijke wereld, om de Franse argwaan tegen Britse eigenzinnigheid en om het Westduitse vrezen voor een al te eenzijdig agerentot ontspanning in Midden-Europa. van De Gaulle inzake Algerije en an dere kwestiesDit alles duidt op brokken, op scherven, op een breuk. Eisenhower zou nu by Adenauer steun willen zoeken: steun vooral tegen De Gaulle's overdreven eisen, Duitse rug dekking voor herstel van de Atlantische eenheid door een Duitse aanmaning aan Parys om de Franse aanspraken op een bijzondere positie wat in te tomen. Van Amerikaanse zyde gelooft men zeker te zyn van Adenauers houding, die weinig zal afwijken van die van de NAVO-leiders Norstadt en Spaak. Maar ter andere zijde staat vast dat men van de oude Bondskanselier uit Bonn niet zal mogen verwachten dat hy als een tennisbal tussen De Gaulle en Eisen hower zal willen fungeren. Daarnaast staat voor Eisenhower de vraag van Adenauer: „Hoever kunnen wij gaan met Kroesjtsjef, in hoeverre kan Bonn tegemoet komen aan het Amerikaanse streven om meer dan vroe ger te komen tot een gesprek met de Russen?" Zo lijkt het vry duidelijk, dat van Amerikaanse kant gevraagd zal worden om een verbetering van de fel omstreden Duits-Poolse verho.udingen, een verbetering die zou kunnen leiden Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een besluit genomen inzake het beroep, ingesteld door de N.V. Eltax te Leiden tegen de beschik king van B. en W. van Leiden, waarbij de haar verleende vergunning tot uitoefening van autobusdiensten binnen de gemeente Leiden is verlengd tot 1 januari 1961. Ged. Staten hebben besloten de beschik king van B. en W. zodanig te wijzigen, dat de concessie is verleend niet tot 1 januari 1961, doch tot 1 januari 1964. Zoals bekend werd in juli van dit jaar een openbare zitting van Ged. Staten aan deze kwestie gewijd, waarbij beide partijen hun standpunt uiteenzetten. Ged. Staten hebben bij het bepalen van hun beslissing overwogen, dat de N.V. Eltax aanvoert, dat zij bezwaar heeft tegen de verlenging van haar ver gunning met een termijn van twee jaar, omdat deze beperkte geldigheidsduur een normale en uit bedryfs-economisch oog punt verantwoorde bedrijfsuitoefening zeer bezwaarlijk maakt. De minister heeft in ander verband erkend, dat on getwijfeld een bedrijf behoefte heeft aan een redelijke zekerheid omtrent zijn be staan. Ged. Staten achten dit ook lo gisch, omdat een bedrijf voor vele jaren investeringen moet doen ten aanzien van het autobuspark. De Eltax maakte in mei 1957 een aanvang met de vernieu wing van haar materieel door de be stelling van vijf nieuwe bussen, waar mede f. 250.000 was gemoeid, welke bus sen alle in bedrijf zijn, hoewel de finan ciële afwikkeling nog niet voltooid is. VIJF NIEUWE BUSSEN Op zeer korte termijn zal de N.V. El tax opnieuw vijf nieuwe bussen bestel len ter vervanging van het oude mate rieel. Ook hiermede zal een bedrag van f. 250.000 zyn gemoeid. Dit bedrag zal slechts verantwoord zijn, zo stelt de El tax, wanneer redelyke zekerheid bestaat, dat zij haar bedrijf gedurende een perio de van tien jaar zal kunnen blijven uit oefenen. Daarbij moet ook gedacht worden, zo overwegen Ged. Staten verder, aan het personeel, van wie vele leden reeds meer dan 25 jaar in dienst zijn van de onder neming en wier positie bij een korte ver gunningsperiode wankel wordt. In ver band hiermede verzocht de Eltax dus een verlenging van de concessie voor de tijd van tien jaar, dus tot 1 januari 1969. B. en W. hebben naar voren gebracht, dat het openbare personenvervoer ge reorganiseerd zal worden, waartoe men de N.Z.H.V.M. en de Eltax gevraagd heeft voorstellen in te dienen met be trekking tot het stadsvervoer, mede ge let op het feit, dat in 1961 de N.Z.H.VM. haar tramlijnen door buslijnen wenst te vervangen. In verband hiermede wens ten B. en W. de aflooptermijn van de vergunning te stellen op 1 januari 1961. Weer vijf jaar Ged. Staten achten, dat het in de rede gelegen had, wanneer B. en W. van Lei den de concessie hadden verlengd met een termijn van vijf jaar, zoals ook in 1954 geschiedde. Mocht er behoefte be staan in verband met de reorganisatie de concessie eerder in te trekken, dan had men een beroep kunnen doen op artikel 32 der Wet Autovervoer, dat tot eerdere opzegging de mogelijkheid biedt. Ged. Staten achten een termijn van twee jaar te kort in verband met een voor de Eltax redelyke termyn van afschrijving op het materieel. In het onderhavige geval, de omstandigheden in aanmer king genomen, achten Ged. Staten een termyn van vyf jaar passend. Gelet op de wet Autovervoer Personen besluiten Ged. Staten de bestreden beschikking van B. en W. van Leiden in zoverre te wyzigen, dat in plaats van „tot 1 januari 1961" wordt gelezen „tot 1 januari 1964". flIlillllllllllllllllllllllllllllllllilIN^ Adenauers lijstje g Men neemt in Bonn aan, dat H Adenauer tijdens de gesprekken H met Eisenhower morgen met het volgende lijstje op te proppen zal komen: g y een topconferentie met Kroesj- tsjef heeft alleen zin indien de Sovjetrussische leider de positie van het Westen te Berlijn respec- g H teert en alle dreigementen en ulti- n mata van het laatste jaar inslikt; n ee alle nadruk tijdens het gesprek H Eisenhower-Kroesjtsjef dient te f| ErÊ vallen op de algemene gecontro- i§ leerde ontwapening (conventionele f| en atoomwapens) g concessies aan de Russen zonder g M tegen-concessies zijn onaanvaard- baar en in het bijzonder waar het g de Duitse positie aangaat (de g Duitse atoombewapening, een in- H spectiezone in Midden-Europa e.d.). llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllH^ India zal de staten Bhoetan ei Sikkim, aan de grens van Tibet en India, tegen indringers verdedigen. De regering in Nieuw-Delhi heeft verdragsbetrekkingen met de twee staten en is verantwoordelijk voor hun verdediging, aldus verklaarde de premier van India, Nehroe, gisteren in het parlement. De laatste tijd is melding gemaakt van druk van Rood-China op Bhoetan en andere aan Tibet grenzende gebieden. Volgens de conservatieve „Daily Telegraph" (Londen) is India op grond van een verdrag verplicht Sikkim te verdedigen en Nehroe kon dus moeilijk anders doen dan deze verplichting herhalen. Maar. aldus het Engelse blad, het is veelbetekenend, dat ook Bhoe tan in de verklaring is opgenomen. India heeft geen formele verplich tingen jegens dit Himalaja-land. Nehroe's garantie kan dus alleen betekenen, dat Bhoetan om be scherming heeft verzocht en dat India het verzoek heeft ingewilligd. Volgens geruchten, die in Ganhtok, de hoofdstad van Sikkim de ronde blij ven doen zouden Chinese patrouilles zijn binnengedrongen in Bhoetan. Op door Peking gepubliceerde aardrijkskun dige kaarten zijn Bhoetan en Sikkim als Chinees gebied aangegeven. Er is ook reeds melding gemaakt van uitgebreide concentratie van Chinese troepen in het aan genoemde staten grenzende gebied van Tibet, waar Pe king de macht reeds eerder in handen heeft genomen. Volgens de geruchten die uit gewoonlijk welingelichte bron zouden stammen zou Peking in januari a.s. de hand op Bhoetan willen leggen. De ligging van Bhoetan, zyn geogra fische gesteldheid en de vrijwel algehele afwezigheid van verbindingsmogelijk heden zouden hulp van buiten af voor deze staat zeer moeilijk maken. Als China dit kleine koninkrijk zou bezet ten, zou het daarmee een strategisch belangrijke positie verkrijgen en India zou tegelijkertijd zijn enige natuurlijke verdedigingslinie in het noorden, de Himalaja verliezen. Peking zou dus een nieuwe mogelijkheid krijgen om verder in Zuidoost-Azië door te dringen. Binnen afzienbare tijd zal de „Rijksroetsjbaan"de Rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam, een fatsoenlijke weg zijn. Met man en macht wordt er aan gewerkt om de weg te verbreden en te ontdoen van de golven, die hier al talloze ongelukken ten gevolge hebben ge had. Deze foto toont de werkzaam heden aan de weg bij het viaduct nabij Zestienhoven. Prins Bernhard heeft gistermiddag in Paleis Soestdijk de gouverneur van Khartoem, Moh. Khalil Biteik ontvangen, die een bezoek van een week aan ons land brengt. Maandagmiddag hebben twee gevan genen kans gezien te ontsnappen uit de werkbarak, welke staat op het terrein van de koepelgevangenis aan de Am- sterdamseweg te Arnhem. Hoe deze ontsnapping in zijn werk is gegaan en wie hiervoor verantwoordelijk gesteld moet worden, was gisteren nog niet be kend, aangezien bij het ministerie van Justitie toen nog geen rapport over het voorgevallene was binnengekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag zouden eveneens twee gedetineerden uit de gevangenis zyn ontsnapt. De beide ingeslotenen (26 en 28 jaar), die in een cel waren opgesloten, zouden met behulp van een yzerzaagje (hoe ze er aan kwamen is nog een raadsel), de tralies hebben doorgezaagd. Vervolgens hebben zij van lakens een touw ge maakt en zo zijn zy van de tweede étage, waar zich hun cellen bevonden, op de begane grond terecht gekomen. Hoe ze over de muur zyn gekomen is tot nog toe ook een raadsel. Een van de mannen die ter beschikking van de regering was gesteld, had deze week moeten voorkomen wegens enkele ge pleegde diefstallen. De ander was ver oordeeld wegens diefstal met inklim ming en had hoger beroep aangetekend Over de ontsnappingen zyn later wat meer byzonderheden bekend geworden Dankzij de 10-jarige Joke de Goey, die recht tegenover de koepelgevangenis woont. Maandagmiddag om kwart over vier speelde zij in de schaduw van de 6 meter hoge sombere zuidelyke muur, toen zy plotseling een plof hoorde. Zy zag een man weghollen, die schijnbaar uit de lucht was komen vallen. Omhoog kykend zag Joke een tweede man, die bezig was over de muur te klauteren. Hy liet zich aan zyn handen zakken, liet los en maakte een vrije val van onge veer 4 meter. Ook hij holde weg. Ver bijsterd zag Joke toe hoe de mannen probeerden een bromfiets mee te nemen. „Gelukkig stond die op slot", vertelde Joke. Toen liepen de twee boeven naar een fiets. Zy sprongen erop en reden weg, zo hard als zij konden, zy gingen naar de Rynkant toe. „Ik holde naar myn vader en riep: „Papa, er zyn twee boeven weggelopen". Myn vader belde meteen de gevangenis op. Ze waren echt weg. Al heel gauw kwamen er mensen, die my van alles vroegen. Ik vond het wel spannend" Een bewoner van de Alexanderstraat ontmoette het ontsnapte tweetal zonder dat hy wist dat het gevangenen waren. Hy zag één van hen hollen, terwijl in de verte reeds het geluid van politie motoren klonk. Geruststellend riep de man de snelvoetige voorbyganger toe: „Maak je maar niet druk, ze hebben ze toch al". Waarop de ander nog sneller wegvloog Meisje van anderhalf jaar in een rioolput gestikt Gisterochtend is een lYs jarig meisje te Luttelgeest (Noordoostpolder) bij het spelen in een rioolputje geraakt en ge stikt. Het kind heeft het rooster van het putje verwyderd en is er toen voorover ingevallen. Een buurvrouw trof het meisje dood aan. Geef mij maar MO CIGARETTES Nog druk overleg over CAO-metaal Naar van de zijde van de werknemers organisaties in het metaalbedrijf w ordt medegedeeld, zal het College van Rijksbemiddelaars vanochtend in spoedzitting bijeenkomen en vanmid dag nog een gesprek met de vakraad hebben. Mocht de goedkeuring op de C.A.O. voor het metaalbedrijf door het College worden onthouden, dan verwachten de werknemersbonden grote moeilijk heden in het metaalbedrijf. Naar wij voorts vernemen heerste er vanmorgen onder de metaalarbeiders van Werkspoor, de NSDM en Loos en Co in Amsterdam enige ongerustheid. De arbeiders hopen echter dat het resultaat der besprekingen, die van daag gehouden worden, die ongerust heid kan wegnemen. De ongerustheid onder de metaalarbei ders heeft vanmorgen in de fabriek van de N.V. Werkspoor in Amsterdam reeds geleid tot het stilleggen van het werk. Directie en vertegenwoordiging van werknemers voerden tegen het middaguur besprekingen. Na afloop van deze bespreking deelde de directie mede gegronde hoop te hebben, dat de arbeiders na de lunchpauze hedenmid dag het werk zouden hervatten, ïn Bellevue te Amsterdam wordt van- ivond om 8 uurvoor het kader van het 'istrict Amsterdam door de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Me- aalnijverheid een vergadering belegd, vaar de landelijk voorzitter I. Baart *en uiteenzetting zal geven over de onderhandelingen, die voor de C.A.O. •jn gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1