(£sso) We gaan weer puzzelen! Verminderde vrees voor inflatie beinvloedt de New Yorkse markt EXTRA MOTOR OIL Koerspeil te Amsterdam is meer verantwoord dan in New York Herstel evenwicht aandelen-obligaties Dahlia'swonderschone bloemen in vele soorten en prachtige kleuren Automobilisten.. Za terdagm iddag 26 september Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 augustus 1959 Derde blad no. 29828 (Van onze financiële medewerker) Het wordt meer en meer duidelijk, dat de New-Yorkse beurs in sterke mate wordt beïnvloed door de verwachtingen, welke er ten aanzien van een verdere inflatie bestaan en waarover men in de Amerikaanse pers telkens weer beschou wingen kan lezen. Hoezeer ook de economische toestand in de V.S. gedurende de gepasseerde maanden van het lopende jaar is verbeterd en de bedrijfswinsten zijn toegenomen, de koersstijging, welke in die tijd op de New-Yorkse beurs heeft plaats gehad, heeft ongetwijfeld ook een sterke stimulans gevonden in de ver wachting, dat het inflatieproces in de V.S. opnieuw tot ontwikkeling zal komen en in de overweging dat men dan als belegger bij de aandelen het veiligst is. De rendementen van 1 a VA voor de eerste-klasse aandelen en de hoge cijfers voor de verhouding tussen de beurswaarde van de aandelen en wat per aandeel wordt verdiend, vormen daarvan het bewijs. Ook al vinden de hoge aandelen koersen op de New-Yorkse beurs steun in de gunstige verwachtingen, welke voor het tweede halfjaar van 1959 ten aanzien van het Amerikaanse bedrijfsleven worden gekoesterd, de inflatiefactor heeft gedurende de laatste maanden in de algemene koersontwikkeling een grote rol gespeeld. die periode van het voorgaande jaar. En dat ook de aandeelhouders hun deel hiervan hebben gekregen, blijkt wel uit de publikatie dat de Ameri kaanse ondernemingen in de eerste zeven maanden 300 miljoen meer aan dividend hebben betaald dan in dat tijdvak van 1958. Mede hierdoor is het particuliere inkomen op jaar basis tot 384 miljard gestegen, zijn de ca. 20 miljard meer dan in de maand juli van het vorig jaar. Overigens spreekt het vanzelf dat, naarmate de staalstaking, welke nu reeds meer dan vijf weken duurt en zich ook naar andere bedrijven (koper- industrie) voortplant, aanhoudt, be drijfswinsten en particulier inkomen Zij doet dit ook thans, doch naar het eich laat aanzien, nu in omgekeerde richting. Evenals in Europa, is de re gering in de VS sterk tegen een nieuwe inflationistische ontwikkeling gekant, omdat zü er, in tegenstelling met enkele economische nieuwlichters, op langere termijn een verstoring in ziet van de maatschappelijke verhoudingen, welke voor de nationale economie als geheel tenslotte een nadeel zal blijken te zijn. De Amerikaanse regering staat in dit opzicht niet voor een gemakkelijke op gaaf, want de staatsbegroting toont een schrikbarend tekort en dwingt haar tot de uitgifte van kortlopende leningen, welke als zodanig een inflationistisch karakter dragen. Consolidatie van vlot tende schuld is dus ook voor de Ameri kaanse regering een doelstelling, welke zij zo mogelijk nastreeft, hetgeen echter moeilijker en kostbaarder wordt naar mate de kapitaalmarkt krapper wordt en de rentekoersen stijgen. Meent de belegger dat een verdere ontwaarding van het geld te verwachten is, dan zal hij zich van aankoop van obligaties ont houden en zich op de aandelenmaikt richten, omdat hij dan om zo te zeg gen waar voor zijn geld krijgt. Dat de Federale Reservebanken in de VS gedurende het eerste halfjaar van 1959 het disconto van 2Vx tot 3%% heb ben verhoogd, hield o.m. verband met de vrees dat van het nationaal inkomen een te groot deel voor consumptieve be stedingen en industriële investeringen worden aangewend, waardoor het ge vaar voor inflatie zou toenemen. Het heeft er alle schijn van, dat dit gevaar aan de Amerikaanse regering nog altijd voor ogen staat en dat zij alles in het werk zal stellen om dit gevaar zoveel mogelijk te keren. Ook haar min of meer negatieve houding in het staalconflict wordt daardoor verklaard. De hernieuwde koersdaling, welke in het begin van deze week op de Newyorkse beurs is ingetreden zal in dat streven van de Ame- rikaanse regering vermoedelijk voor geen gering deel haar oorzaak heb ben gevonden, nu blijkens de jong ste berichten met een nieuwe discon toverhoging wordt rekening gehouden een maatregel, welke tegen het ge vaar voor inflatie is gericht. Er zijn overigens vooraanstaande waarnemers in de VS, die ten opzichte van het bedrijfsleven voor de naaste toekomst hoopvolle verwachtingen koesteren, maar op grond van de regeringspoli- tiek en de beschikbare gegevens geen reden zien om zich over het inflatie- gevaar zorgen te maken. Het feit is dat de in het eerste half jaar vrij sterk gedaalde koersen van de obligaties sinds de laatste tijd weer op lopen (het indexcijfer is van zijn laag ste stand voor dit jaar 82.87 deze week tot 83.72 gestegen), schijnt er op te wijzen dat die mening meer ingang be gint te vinden, hetgeen dan uiteraard gepaard gaat met een verminderde ap preciatie van de aandelen. In het be gin van deze week hebben de verkopen op de Newyorkse aandelenmarkt dan ook de overhand gehad en het index cijfer voor industriële aandelen is op 19 dezer van circa 647 teruggegaan bij een hoogste stand voor dit jaar van 678. Spoorwegaandelen zijn van 173.56 tot 159 teruggelopen. Sindsdien is trouwens al weer een krachtig koersherstel inge treden. Gelet op het reeds geconstateerde feit dat de rendementen van de Amerikaan se aandelen tot een minimum zijn ge daald, is men geneigd een koersdaling op de Newyorkse- beurs als een gezonde correctie te zien en zeker als het juist is dat de recente koersstijging ten on rechte op de verwachting van inflatie was gebaseerd. Ongeacht de vraag in hoeverre van een wezenlijk inflatiegevaar kan worden gesproken en in hoeverre de gunstige ontwikkeling in het Amerikaanse be drijfsleven zal aanhouden, doet zich in een opgaande markt altijd het ver schijnsel voor dat het aantal pure spe culanten onder de kopers toeneemt en de koersen daardoor boven een verant woord peil worden opgedreven. En als de koersdaling op de Newyorkse beurs inderdaad moet worden gezien als de aanwijzing voor een verminderde vrees voor inflatie en een afbouw van specu latieve affaires, kan zij slechts worden toegejuicht. Als gezegd, blijven de gegevens, wel ke in de VS op korte termijn over het bedrijfsleven worden verstrekt, gun stig luiden. Van 428 Amerikaanse on dernemingen hebben de winsten in het tweede kwartaal van dit jaar 2.6 miljard bedragen 1.5 miljard in moeten dalen. Zo werd bijv. in juli reeds voor 500 miljoen minder aan sa larissen betaald, hetgeen voor een deel door de uitkeringen uit de werkloos- heidskassen werd gecompenseerd. De vrees dat bij een voortduur van de sta kingen de weerslag op het economisch en maatschappelijk leven in de VS in sterkere mate zal worden gevoeld, be gint vermoedelijk ook de Newyorkse beurs in meerdere mate te beïnvloeden. De internationalisering van de effec tenhandel, gedurende de laatste tijd mo gelijk geworden door een vrijere uitwis seling van kapitaal, is oorzaak dat de Europese beurzen zich aan de invloed van de koersdaling te New York niet hebben kunnen onttrekken. Londen en Düsseldorf hebben deze week lagere koersen doen zien en Amsterdam is daarmee niet achtergebleven, ook al blijven de koersdalingen, in vergelijking met de voorgaande koersstijgingen, be perkt. Tegenover Newyorkse en Duitse beurzen maakt Amsterdam in zoverre een goed figuur dat het aandelenrende- ment en de koers-winstverhouding ten onzent heel wat gunstiger is dan daar, met andere woorden dat men zich hier in veel mindere mate aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. Niettemin is ook voor de Amster damse beurs een onderbreking van de hausse allerminst een betreurenswaar dig verschijnsel, want hoezeer ook de publikaties met betrekking tot het Nederlandse bedrijfsleven van een verdere expansie getuigen, een over dreven optimisme kan slechts tot te leurstelling leiden. Dat de obligatiekoersen deze week verder zijn gestegen, wijst er op dat hier en daar de grote koerswinsten op aandelen worden geconsolideerd door ze naar de zgn. risicomijdende sector over te brengen. Dit kan aan een redelijk evenwicht tussen de aandelen- en de obligatie- markt slechts ten goede komen. Advertentie ■MOtP* «til Nieuwe hoofddirecteur van de A.N.W.B. Tot hoofddirecteur van de ANWB is benoemd de heer A. Blankert te Arn hem. De heer Blankert, die op 1 januari 1960 in dienst zal treden, zal in de loop van dat jaar de functie van de tegen woordige hoofddirecteur, de heer H. J. van Balen, overnemen. De heer Van Ba len, die in 1930 tot directeur van de ANWB toetrad, zal dan wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd de ANWB verlaten. De heer Blankert, die thans 45 jaar is, was in diverse functies werkzaam bij de Deli Spoorwegmaatschappij. In 1957 werd hij bedrijfsingenieur voor Indone sië. Na zijn repatriëring werd de heer Blankert commissaris van de Deli Spoorweg Maatschappij, terwijl hij eni ge tijd belast is geweest met de afwik keling van enkele zaken, o.a. in het be lang van zijn oud-medewerkers uit In donesië. Bij goede behandeling valt hondbaarheid erg mee In „het rijk van de dahlia's" begint leven te komen. Bij een tocht in de omgeving van Vogelenzang bijvoorbeeld ziet men overal deze mooie bloemen. Prachtige exemplaren te kust en te keur. Waarom en waartoe dient het uit de tuin plukken ,het bundelen en m vazen rangschikken, het verwerken tot boeketten en ander bloemwerk van de dahlia's. Voorop kunnen wij stellen, dat de bloem op zich zelf bijzonder mooi is. En het is deze schoonheid, die zeer ve len tot rechtgeaarde dahlia-liefhebbers heeft gemaakt. Omdat reeds het zien WOUTER PAAP ONDERSCHEIDEN De Utrechtse musicus Wouter Paap, muziekpedagoog, criticus en componist is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Silvester. De heer Paap dankt deze onderschei ding vooral aan zijn bemoeiingen met de katholieke kerkmuziek. Hij schreef een boek over de beoefening van de kerkmuziek in Nederland en is voorzit ter van de Katholieke Toonkunstenaars- bond. De uitreiking van de pauselijke bul en de versierselen van de orde ge schiedde gistermiddag door de plebaan van de kathedrale kerk te Utrecht in tegenwoordigheid van hel bestpui van de Katholi* „Gaan we dit jaar weer puzzelen „Zo ja, wanneer „Kunnen we ons alvast opgeven Herhaalde malen hebben we dergelijke vragen al gehoord. Laten we daarom meteen maar met de deur in huis vallen: Natuurlijk organiseert het Leidsch Dag blad weer een hutspotrally! Na het succes van vorig jaar hebben we geen mo ment geaarzeld. Reeds maandenlang wordt er achter de schermen hard gewerkt. Talloze uren hebben de heren J. Th. Wurzer, F. G. van Leeuwen en N. Stee houwer al tussen de wielen doorgebracht om een route uit te zetten. Vele mogelijkheden zijn bespro ken, bekeken en beproefd. En het resultaat van al die beraadslagingen, van al die experimenten, van al die ritten heeft men ons dezer dagen voorgeschoteld. Zeker, de rit is iets korter dan vorig jaar. Ditmaal iets minder dan tachtig kilometer. En zo op het eerste gezicht zou men zeggen, dat men het vooral de B.-rijders iets eenvoudiger heeft gemaakt. Maar vergist U zich echter niet, er zijn nog genoeg valstrikken en valstrikjes overgebleven. Die tachtig kilometer van Leiden naar Leiden liggen weer be zaaid met geraffineerde voetangels en slim bedachte klemmen. Het ljjkt ons vrijwel onmogelijk om zonder straf- punten deze rally te rijden. Aan het einde van de rit waren wij tenminste duizelig van die einden-wegen, van de zoveelste straten links of rechts, van de X-en en de IJ-tjes en wat er al niet meer voor aandui dingen aan te pas komen. Ons had een regen van strafpunten te wachten gestaan, wanneer wij het serieus geprobeerd hadden. Dat staat voor ons als een paal boven water. Misschien lukt het U beter! U kunt het proberen op ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Vorig jaar hebben wij zeker een vijftigtal laatko mers moeten teleurstellen. We hebben dit jaar der halve het aantal deelnemers iets uitgebreid. De animo is echter groot. Wacht dus niet, laat U spoedig inschrijven Voor het overige is het weer hetzelfde als vorig jaar. I. Weer rijden de deelnemers in twee groepen: A. - voor geroutineerde rallyrijders; B. - voor minder geroutineerden. Voor beide klassen: gemiddelde snelheid 30 km per uur. II. Opnieuw wordt een groot aantal prijzen door het Leidsch Dagblad beschikbaar gesteld, zoals radio toestellen, fototoestellen, auto-accessoires, enz. III. De prijsuitreiking is ook dit jaar 's avonds in Avifauna, waar in de bovenzaal een gezellig mu ziekje het wachten zal veraangenamen tot de „rekenkamer" met de uitslag is gereed gekomen. Tevens zal de rit daar uitvoerig worden be sproken. IV. De start begint om klokke half twee op de Roo- seveltstraat te Leiden. Er vertrekken telkens twee deelnemers tegelijk met tussenpozen van één minuut. V. Als aandenken aan deze rit ontvangt elke equipe een aardige herinnering. VI. De inschrijving moet uiterlijk maandag 21 sep tember in ons bezit zijn. Na ontvangst van het hieronder afgedrukte en ingevulde inschrijvings formulier, worden aan de deelnemers nadere gegevens betreffende start en finish, voorts het startnummer en het wedstrijdreglement toege zonden. Insch rij vingsform ulier Ondergetekende Adres Woonplaats schrijft hierbij in voor de HUTSPOTRIT 1959. A.-klasse (geroutineerden) S.v.p. starten in B-ttasse (beginnelingen) x Kaartlezer (es) Kenteken auto Is een van beiden lid van een auto- of motorclub? Ja/neen. is op giro 57055 gestort Het inschrijfgeld 6 f.5.- gaat hierbij (aantekenen)x Leiden1959 van een enkele dahlia bijzonder veel genoegen verschaft. DAHLIA ALS SNIJBLOEM De dahlia is niet lang houdbaar als snijbloem. Niettemin is het aantal dah lia's dat bestemd wordt als snijbloemen lang niet gering. De dahlia komt name lijk in velerlei variaties van vormen en kleuren voor en de afmeting van de bloemen loopt zo sterk uiteen, dat de bloemen zeer aantrekkelijk zijn voor het vervaardigen van bindwerk door vaklieden of het vullen van vazen, bak jes en mandjes door liefhebbers De houdbaarheid van de bloemen valt mee als men ze maar op het juiste tijdstip van de dag snijdt. Bovendien moeten de bloemen goed ontwikkeld zijn en daarna met de nodige zorg worden behandeld. Aanbeveling verdient het de bloemen te stutten met stokken of latten. UIT MEXICO De dahlia's, die him naam ontlenen aan Linnaeus' medewerker Dahl, kwa men als wilde bloemen uit Mexico naar Nederland. Door vakkundig kweken en kruisen heeft men een groot divertisse ment verkregen. De prachtige ronde vorm van de bloem komt in duizend en-een kleurencombinaties voor en doet denken aan een prachtig geslepen dia mant. Cactus-dahlia's met hun spinnekop- bloembladen, decoratieve dahlia's met een bloemdiameter van twintig centi meter, simpele bekoorlijke mignon- dahlia's met zuiver gevormde bloembla den rond een gouden hart, pompons die iets weg hebben van de bal van een vlaggestok aristocratische colorettes. die ook wel „halskragen" heten, zij allen behoren tot de uitgebreide familie van de dahlia's. TUINPLANT Wie de juiste keuze uit de vele soor ten maakt kan zeker drie maanden achtereen bloeiende dahlia's in zijn tuin hebben. Begin juli is de tijd voor de mignon-dahlia's. Deze soort kent men in verschillende mooie kleuren, zoals helder geel, diep oranje, schar laken rood, paars, zalmkleurig, wit en roze. De Lilliane Ballego, een van de „de coratieven" is als een ballade uit de „Arabian Night" en is „ontdekt" door de Leidse kweker J. G. Ballego en Zn., die al drie kwart eeuw wat dahlia's be treft prestaties levert van de eerste rang. IN NEDERLAND De beteelde oppervlakte is van 28.000 roe in 1947 uitgebreid tot 140.000 roe in 1959, terwijl de export alleen van dah lia-knollen een bedrag van f250.000, opleverde. In 1918 werd de Nederlandse Dahlia-vereniging opgericht. Een keu ringssysteem voorkomt niet alleen een minderwaardige handel, maar doet de kwekers vooral streven naar een goede kwaliteit. Dit laatste is zeker gelukt. De Nederlandse dahlia's genieten een goe de naam en waar men ook exposeert worden triomfen behaald. Veertig sa menwerkende verenigingen van dahlia- liefhebbers houden jaarlijks tentoon stellingen. Dan blijkt hoe zeer deze „liefhebber" zich in het „geheim van de kweekkunst' verdiept hebben. Deze ver enigingen tellen meer dan tweeduizend leden. In ons land beijveren zich dui zenden om de allermooiste en beste dahlia's te kweken. CORSO-JUWELEN Dahlia's lenen zich ook uitstekend om praalwagens voor een corso te versieren. Zondag 6 september gaat in Zundert de dahlia-karavaan van start- Dit is in het Brabantse land een evenement van de eerste orde. Elke corsowagen zal zestigduizend bloemen bevatten. De lengte van de stoet zal zes kilometer bedragen. (handtekening) x Doorhalen wat niet van toepassing is. OPENING ANTIEKBEURS De Oude Kunst- en Antiekbeurs wel ke van 26 augustus tot en met 16 sep tember wordt gehouden in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft, wordt dinsdag a.s. 's avonds om 8 uur geopend. De opening van deze elfde beurs geschiedt door de Grootmeester van het huis HM de Koningin G. C. D. baron van Hardenbroek. NIEUWE UITGAVEN Johan Fabriclus, een schrijver en zijn iverk, door Rico Bulthuis. Tennis, door ir. M. E. van de Wall. Uit gaven van Leopold N.V., Den Haag. DJaidin. door L. van Suchtelen-Leem- bruggen. 2e druk. Babv Cupido, door Fr. Haak-Ochsen- dorf. 2e druk. Uitgaven van V. A. Kra mers, Den Haag. Vlaanderen-Nederland-Amsterdam, door Adrlaan Morrièn, met foto's van Eddy Posthuma de Boer. Deze drie deeltjes ver schenen in serie Beeldende Poëzie bil uit geverij L. Stafleu, Leiden, My.Tuinbouw evib'ant ktwde maakte sïo naar „Poelgeest p| ".f,/ in Leidse raad ivev- den 9owderwysza~ keu beViandeUio». O <0 *iviVoorschoten men viswedstrijd voor goed dool Vioudeu lêidevisVictoriaReii- A toonde weer haar volie schoovi\ield,0 Zoeténvoude qaat de houtworm uit raadhuis verdrijven TOT 31 AUGUSTUS in de LaUenkaf kun nevi Uw kind er s vioq 'naar „Kijk-ra ca".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9