STADSNIEUWS SECRETARESSE FILMS „Geen politiek, sleelits romantiek" Rockefeller even op Schiphol Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 augustus 1959 Tweede blad no. 29828 Gezellig tuinfeest op „Ons Eiland" Er heerste gisteravond een gezellige drukte op „Ons Eiland". Reeds om ze ven uur juist op het tijdstip dat er een hevige onweersbui boven onze stad losbarste begon daar nl. het door de bestuursleden van de speeltuinvereni ging en andere kindervrienden georga niseerde tuinfeest. Dit jaarlijks weer kerende festijn wordt gehouden ter ver sterking van de kas. Ook vanmiddag en hedenavond kan men op de versierde speeltuin nog terecht, niet alleen om te dansen, maar ook om een kansje te wagen bij het rad van avontuur, de schiet- vis- en ballententen en bij al die andere aanlokkelijke stands. Het spreekt vanzelf, dat vooral de rijpere jeugd van de gelegenheid haar kunnen te tonen op het gebied van de rock en roll gisteravond dankbaar gebruik maakte. Het ene populaire nummer was nauwelijks ten einde of de andere be kende melodie weerklonk over het ter rein. Gelukkig bleef het na de stortbui, die aan het begin van de feestavond viel. droog en warm De nieuwe voorzitter van „Ons Ei land", de heer B. Kret, zal ongetwijfeld wel een zucht van verlichting hebben geslaakt. Regenachtig weer betekent nu eenmaal een ramp voor de organisato ren van een dergelijk evenement in de openlucht. Het valt te hopen dat het weer zich ook vanavond goed zal blijven houden. Er staat immers veel op het spel Op een nog nader te bepalen datum In september zal er een voorstelling voor de kinderen gegeven worden. Voorts ligt het in de bedoeling aan de vooravond van dit kinderfeest een lampionoptocht plaats laten vinden met medewerking van niet minder dan twee jrote muziekkorpsen. Uitdeling haring en wittebrood Voortzetting van historische traditie Traditiegetrouw zal op de laatste aterdag van de augustusmaand des vonds van 6 tot 10 uur in de vestibule an de Stadsgehoorzaal wederom de in- chrijving plaats vinden voor de histo- ische uitdeling van haring en wifcte- rood op de komende 3 oktoberdag. Het bestuur der 3 October Vereenl ing heeft in de na-oorlogse jaren aortdurend de gedachte gepropageerd, at voor deze uitreiking niet uitsluitend et minder welgestelde deel der bevol ing in aanmerking komt doch dat het ier betreft de herinnering aan en 't op- ieuw beleven van het historische feit, at in de morgen van 3 oktober 1574 de itgehongerde burgerij samenstroomde n het zolang ontbeerde voedsel in de orm van haring en wittebrood in ont- angst te nemen. Evenmin als destijds de kwestie van ing of stand een rol speelde, zo wordt nu de gehele Leidse bevolking in gelegenheid gesteld deze historische aditie voort te zetten. Door de inschakeling van een groot an tal vrijwillige medewerkers en me- ïwerksters is een vlot verloop, zowel in de inschrijving op zaterdag a.s. als m de uitdeling op 3 oktober, gewaar- >rgd, zodat men niet lang zal behoe- n te wachten en het volmaakt over- dig is om uren tevoren in de rij te aan staan. Een spreiding van vier volle uren edit ruimschoots de gelegenheid om de getwijfeld ook nu weer duizenden ge- idigden in een vlot tempo in te hrijven. Zoals de laatste jaren te doen gebrui- elijk, worden de toewijzimgskaarten et op de insclirijvingsavond meege ven, doch worden ze aan de recht- ebbenden na de controle door de Bur- rlijke Stand toegezonden. Het meenemen van een document, aaruit de gezinsformatie blijkt, ver ent voor een vlotte gang van zaken inbeveling doch is niet strikt nood- dcelijk. Advertentie enig volledige 10-maandscursus. (on. Erk. PITMANSCHOOL lantsoen 65 Telef. 26558 .erkeïijk Leven NED HERV. KERK Beroepen te Harriston (Ontario, Cana- (Reformed Churches) E. J. Rietveld Markelo ;te Nijverdal (toez.) J. J. van r Krift te Ermelo; te Wamel-Dreumel- feuwen (toez.) A. Pijnacker Hordijk, chtmachtpred. te Nijmegen. GEREF. KERKEN Beroepen te VTiezenveen P. C. L. de ger te Raamsdonk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt)) Beroepen te Rozenburg G. Mul, kand. Breukelen. H. VAN DER VEEN OVERLEDEN de ouderdom van 52 jaar is te nkerbroek (Fr.) overleden ds. H. van Veen, predikant bij de Geref. Kerk deze gemeente. De teraardebestel- zal dinsdagmiddag te Donkerbroek (chieden, na afloop van een rouw- nst in de Gereformeerde Kerk. fficiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter subare kennis, dat met Ingang van augustus 1959 tot en met 20 septem- 1959 ter gemeente-secretarie, afdeling enbare Werken (Stadhuis, kamer 111), ir een ieder in ontwerp ter inzage zal n een plan tot gedeeltelijke herziening het plan van uitbreiding met betrek ke tot gronden, gelegen ten noorden van Maresingel en begrensd door de Haar- imertrekvaart. de Slaagh- of Stinksloot de verbindingsspoorbaan naar de gas- niek, met bijbehorende bebouwings- srschriften, een en ander vast te stellen t Intrekking van het voor dat gebied flende gedeelte van het ultbreidings- n 1933. telden, 22 augustus 1959. De Burgemeester voornoemd, F. H, vaü Kinschot HET NEDERLANDSE PORTRET De tentoonstelling „Het Nederlandse Portret" wordt begin september naar Amersfoort overgebracht. Het is daar om niet mogelijk de tentoonstelling in Leiden te verlengen. De week van 23 tot en met 30 augustus is de laatste week van de tentoonstelling in de Sleu telstad. Zware regenval in Londen In Londen en omgeving heeft het vrij dag hevig geregend. Verscheidene ver keerswegen kwamen blank te staan. Enkele honderden makelaars konden na sluiting van de beurs het gebouw niet verlaten; het stond rondom in het wa ter. Talloze kelders zijn volgelopen. Ook het treinverkeer ondervond stagnatie. Op twee Londense stations viel de stroom uit. Het gemotoriseerde verkeer raakte in de knoop. Hier en daar stonden ryen auto's van vijf kilometer lengte. Gisterochtend vroeg zijn op de Lochemseiveg te Markelo een kleine- autobus van een aannemingsbedrijf uit Apeldoorn en een vrachtauto met oplegger door tot nog toe on bekende oorzaak met elkaar in bot- sing gekomen. Van de vier inzitten den van het busje werden er twee gedood en twee ernstig gewond, de bestuurder van de vrachtwagen liep lichtere verwondingen op. Op de voorgrond van deze foto zien we wat er van het busje overbleef, op de achtergrond aan de overzijde van de weg de vrachtwagen. Leidsche Wolspinnerij N.V. Jubileumjaar bracht belangrijk hogere exploitatiewinst Blijkens de verlies- en winstrekening van de Leidsche Wolspinnerij N.V. te Leiden over de periode 1 april 1958—31 maart 1959 heeft de exploitatiewinst in het jubileumjaar van de vennootschap, f. 3.035.486 (f. 1.207.071) bedragen. Voor interest wordt f. 20.176 (f. 70.723) uitge trokken en voor normale afschrijvingen f. 620.494 (f. 661.921). Nadelige prijsver schillen op grondstoffen nihil ,(v. j. f. 1.672.201) De verschuldigde vennootschapsbelas ting bedroeg f. 1.106.863 (f. 172.215), waar van uit voorzieningen voor latente be lastingschuld wordt geput f. 175.000 (f. 125.000), zodat f. 931.863 (f. 47.215) ten laste van de verlies- en winstrekening wordt gebracht. De vrijgekomen extra afschrijvingen hebben f. 359.174 (f. 442.933) bedragen. De toegepaste extra afschrijvingen f. 32.869 (f. 35.744). Vorig jaar werd f. 400.000 toegevoegd aan de reserve voor diverse doeleinden. Op de netto koop som van de verworven nominaal f. 2.000.000 eigen aandelen tegen de koers van 150% hebben cum dividend 1957/ 1958, werd een bedrag van f. 1.026.471 af geschreven en ten laste van de winst over 1958/1959 gebracht. De aandelen zijn nu voor hun nomi nale waarden ad. f. 1.976.000 in de balans opgenomen. Het winstsaldo bedraagt f. 762.787 (f. 434.401). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 20 (7waarvan 4% desgewenst in aandelen. Over de eventuele inkoop van de aandelen werd in de vorige jaarver gadering reeds mededeling gedaan. Belang gediend Nu deze inkoop tegen de achtergrond van de verdere ontwikkeling der zaken beoordeeld kan worden, mag worden ge concludeerd, dat hiermede het belang van aandeelhouders op verantwoorde wyze is gediend. Door deze inkoop wordt de winst thans verdeeld over een in om loop zynd kapitaal van f. 2.996.000 in plaats van f. 4.972.000. Na de teruggang in de omzet heeft de verkoop zich in het verslagjaar weer ge heel hersteld en in het bijzonder de ex port-omzet kon wederom belangrijk wor den uitgebreid. Ook voor het thans lopende boekjaar wordt, althans tot dus verre, een verdere omzetstijging gecon stateerd. Sedert maart 1959 is een ken tering in de wolpryzen ingetreden en deze heeft zich in een stijgende lijn ont wikkeld. Het prijsniveau van de wol markt ligt ongeveer 20 tot 30% boven het peil van januari 1959. Hoewel sedert kort een wat rustiger prijsontwikkeling gaande is valt hierover voor de toekomst uiteraard weinig te voorspellen. De voorraden grondstoffen half-fabrikaten en gereed produkt, in clusief de lopende inkoop-contracten werden op balansdatum gewaardeerd op basis van uitgaaf prijs der grondstoffen of op basis van de vervangingswaarde. Voldoende beveiliging De toegepaste waardering biedt een voldoende beveiliging tegen de risico's der normale marktschommelingen, al dus de directie. Over de vooruitzichten voor het lopende boekjaar mag weder om voorop worden gesteld, dat hiervan pas een korte periode is verstreken. Voor zover thans zichtbaar geeft de verge lijking van de verstreken maanden met TUINFEEST IN DE SPEELTUIN „OM DE DOORBRAAK" Nauwelijks zijn de prachtig geslaagde vakantiebezigheden voor de jeugd ach ter de rug, of het bestuur van de Speel tuinvereniging „Om de Doorbraak" or ganiseert volgende week vrijdag en za terdag een groot tuinfeest onder het motto „Hupskadee", met het doel het batig saldo te bestemmen voor de aan koop van nieuw materiaal. Jong en oud wordt in de gelegenheid gesteld om in vier schiettenten, een ballentent en tal van andere vermakelijkheden prachtige prijzen te behalen. Liefhebbers van een dansje kunnen eveneens volop aan hun trekken komen. Vrijdag is het feest van half acht tot 12 uur n.m. en zaterdag van 2 tot 6 uur en van 7 tot 12 uur. die van de overeenkomstige maanden van 1958 gunstige verwachtingen. Niet temin stelt de directie er prijs op het nodige voorbehoud te maken voor on voorziene ontwikkelingen in de belang rijke periode die nog voor haar ligt. Wegens een steeds nijpender tekort aan ruimte in het gebouw te Amsterdam, moest worden besloten de gevestigde kantoren aldaar in de loop van juli 1959 over te plaatsen naar de gebouwen van de N.V. in Leiden. De showroom in Am sterdam blijft nog gehandhaafd. Wereldraad van kerken Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken, dat te Rhodos op het gelijknamige eiland bijeen is, zal zich bezig houden met een rapport, waarin wordt aangedrongen op een „ernstige bestudering van het bevolkingsvraag stuk en de kwestie van de geboorterege ling". Vertegenwoordigers van orthodoxe kerken in het oosten hebben vrijdag ernstige bezwaren geuit tegen het voor genomen samengaan van de Wereld raad van Kerken en de Internationale Zendingsraad. Indien de plannen hier voor worden goedgekeurd zal dit samen gaan op de derde assemblee van de Wereldraad, die in 1961 in Azië zal bijeenkomen, een feit worden. Prof. Joannides van de Griekse kerk, die directeur-generaal voor godsdienst zaken in de Griekse regering is, ver klaarde, dat de Wereldraad een raad van kerken is, maar dat de Internationale Zendingsraad dat niet is. Volgens hem verstaat men in oost en west iets anders onder „kerk". Hij was van oordeel, dat men geen mammoet-organisatie moet vormen, zolang de mensen niet precies weten wat de Wereldraad eigenlijk is. W. CORRESPONDENTIE te Leiden Lederen tJ<ssen kun nen gereinigd worden met was in de zelfde kleur. Vooral goed uitwrijven Voor het wassen van lederen hand schoenen is speciale zeep verkrijgbaar. AVONDMUZIEK PIETERSKERK Woensdagavond zal Joop Brons de avondmuziek in de Pieterskerk verzor gen. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Toccata, adagio en fuga in C, J. S. Bach; 2. a. Wie schön leuchtet der Morgenstern, Pachelbell, b. Lobt Gott ihr Christen allzugleich, Buxtehude, c. O Lamm Gottes unschuldig, Pachelbell; 3. a. Komm Gott, Schöpfer, Heiliger Geist, b. Der Tag der ist so freuden- reich, J. S. Bach; 4.. Noël X. L. C. Aquin; 5. a. Maria solte nach Bethlehem gehn, b. Hirten, er ist geboren, Flor Peeters en 6. Pièce Héroique, César Franck BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sara Jan Cornelia ,dr. van J. W. de GoeiJ en C. van Kooperen; Caroline Cecilia Maria ,dr. van A. M. Juffermans en W. L. Krijne; Paulus Bernardus. zn .van M. J. Nljkamp en C. J. Fokke; Ronald Johan nes ,zn. van J. van Berkel en A. L. M. Mathot; Annette, dr. van M. C. Reijneveld en B. van der Vi6; Elvera Philine, dr. van E. T. Vriesinga en J. J. Buitelaar; Catha- rina Maria Elisabeth, dr. van M. C. Bens dorp en M. T. Kwant; Harm, zn. van H. Mos en H. Vermeulen; Anneke Catharina Maria. dr. van B. P. Vink en C. R. Eilers. ONDERTROUWD L. Paauw en L. J. Brandt; W. A. A. van der Meer en A. A. Montanus; M. J. J. Griffioen en M. Zirkzee; P. Raar en G. M. Verbruggen; P. Nieuwkerk en E. W. F. Uiterdijk; J. J. Lagerberg en A. H. M. van Brero; L. H. Janssen en A. Blom; J. Nleuwenburg en C. B. M. Schmale; J. J. van Fulpen en J. Lens; W. van Oosten en A. G. Nieuwenhuis; J. J. Stafleu en W. Roest; P. J. M. Leune en M. van der Sleet; W. R .Burger en H. Hoffman; N. Hannaart en A. A. de Jong; J. Nijland en A. C. Gaijkema; E. P. van Westendorp en C. J. E. Jongsma; G. T. E. vanKuppe- velt en A. M. Heljnen; J. W. van der Hoeven en C. K. Runge; F. J. Aurig en W. H. de Sitter; A. C. Houwer en E. Fontein. OVERLEDEN J. van den Bos. 74 Jr., man; E. Koele- wljn, 78 Jr., echtgenote van R. van Koolj. Op weg naar de bruiloft Geen publiciteit nodig Spannende oorlogsfilm Lido ..Overval in de pacific" is een oorlogsfilm, die boven de middelmaat in dit genre uitsteekt. Na een wat traag begin wordt het al gauw spannend. Een spanning, die uitgroeit tot een climax. Een Amerikaanse luitenant krijgt de opdracht om de code van een Japans radiostation in handen te krijgen. Dit moet gebeuren zonder dat de Jappen hier iets van merken. Een duikboot zal de luitenant op de plaats van bestem ming brengen. Dat de reis niet helemaal vlot verloopt iaat zich begrijpen. Aan vallen van vliegtuigen en van oorlogs schepen zijn suggestief in beeld ge bracht. Bijzonder fraai zijn de onge twijfeld echte onderwateropnamen. Al met al een boeiende film met enige menselijke momenten en enige onwaar schijnlijke situaties, die tenslotte bij dragen tot de „happy ending". „Ein Lied geht um die Welt" De levensroman van Joseph Schmidt Trianon Zeventien jaar na zijn tra gische dood in een werkkamp in Zwit serland is de herinnering aan de Duits -Roemeense zanger Joseph Schmidt nog steeds levendig. Deze vocalist, die in zijn muzikale carrière vaak gebukt is gegaan onder de last van zijn wei nig aantrekkelijke uiterlijk, verschaft ook heden ten dage nog tallozen vreugd door de vele grammofoonpla ten, waarop zijn prettig, levendig stemgeluid, dat tintelde van levens vreugde, voor het nageslacht is vast gelegd. En nu worden deze figuur en zijn stem opnieuw in de belangstel ling geplaatst door de posthume hulde, die regisseur Geza von Bolvary hem bracht door het maken van een film over de laatste jaren van zijn leven. Jaren vol tragiek. Zijn faam als zan ger was groeiende, de liefde wachtte hem in de persoon de blonde Brigitte von Hilden, torn het nazidom zijn klau wen over Europa uitstrekte. Als Jood moest hij vluchten. Eerst naar Amerika, waar de heimwee aan hem knaagde. Hij keerde terug naar ons werelddeel. Naar Brussel, om dichter bij zijn geliefden te zijn. Maar ook daar was hij niet veilig. Hij moest naar Frankrijk en kwam ten slotte in Zwitserland terecht. Hij kon daar geen werkvergunning krijgen. Ook geld had hij niet. Hij werd in een werk kamp geïnterneerd, waar het zware werk hem ondermijnde en tenslotte ge heel sloopte. Advertentie. (Van onze Amsterdamse correspondent) Wanneer de KLM-directie plus een aantal officials met een tuiltje bloemen hun opwachting maken onderaan de vliegtuigtrap, bevat zo'n vliegtuig een wel heel byzondere passagier. Gistermiddag was dat Nelson Rockefeller, die om vijf over vier met de DC-7C „Irish Sea", in gezelschap van zijn beide docthers, op Schiphol arriveerde op doorreis naar Noorwegen, waar zoon Steven vandaag met Anne Marie Rasmussen trouwt. „Ik ben niet op reis voor politieke, maar voor romantische zaken", lachte „Rock", zoals de Amerikanen hem noe men, toen hij na de officiële ontvangst de journalisten de hand schudde. Een joviale, goedlachse man, die zich gretig bereid verklaarde vragen te beantwoor den. Zelfs als die vragen betrekking had den op die politieke zaken. „Ik heb mij niet kandidaat gesteld voor voor de presidentsverkiezingen", zei hij desgevraagd. Maar hij liet wel doorsche meren, dat hij „onder bepaalde omstan digheden" wel zou willen. Hij zou dan echter het gevoel moeten hebben „opbou wend werk te kunnen doen". Wanneer dat zou kunen zijn wist hij niet. In de Amerikaanse pers wordt hij echter al als kandidaat beschouwd. Men vermoedt, dat Rockefeller met de definitieve kan didaatstelling wil wachten tot over en kele maanden, wanneer de resultaten! van een opinie-onderzoek bekend zijn. Of de publiciteit rond het huwelijk van zyn zoon voor vaders politieke car rière welkom is?" De familie Rocke feller heeft geen reclame nodig", lachte hij, terwijl hij uitgelaten zijn dochter Mary op de dij sloeg. „Is zij niet char mant?" Mary, nog ongetrouwd, en haar zuster Ann Pierson vergezellen haar va der op reis. Nelson Rockefeller vertelde voorts, dat zijn zoon en Anne Marie elkaar nu an derhalf jaar geleden leerden kennen. Toen Steven daarna Noorwegen bezocht kreeg papa onverwacht een telegram thuis: „We zijn verloofd". „Hoe ik Anne Marie vind? De gehele familie is ent housiast. Het is een zeer intelligent meisje. Ze heeft een sterk karakter, ze weet wat ze wil enze is zeer aan trekkelijk. Onmiddellijk viel Ann Pierson geest driftig in: „Inderdaad, Mary en ik on derschrijven de woorden van papa vol komen. Ze is erg aardig en bijzonder charmant". Nooit geweest „En nu ga ik naar Noorwegen" merkt Rockefeller ten overvloede op. „Neen, ik ben er nog nooit geweest. Jullie wel?"", vroeg hij zijn dochter. Ja, Ann had er wel eens een vluchtig bezoekje gebracht. Nelson Rockefeller is gouverneur van de staat New York, waar thans de Hud- ZILFA PLEET modarn bestek 1. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 I. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN VAN DEZE WEEK; Het getuigt van piëteit voor de nage dachtenis van de bekende zanger, dat Von Bolvary met de stem heeft geleend van een hedendaagse tenor om ae lie deren. die Scnmidt populair heeft ge maakt. te laten zingen. Hij heeft Hans Reiser, die de iol van de zanger ver tolkt. de stem van Joseph Schmidt in ae mond gelegd, hetgeen helaas vaak duidelijk te zien is. Maar daardoor kan opnieuw die bekende, prettige stem door ae bioscoopruimte klinken, zoals hij ook eens gedaan heeft, toen Schmidt zelf de film „Ein Lied geht um die Welt" had gemaakt. Weer klinkt het melodieuze „E:n Stern fült von Him- mel", zoals wij ons ook opnieuw kunnen verbazen over het onberispelijke Neder lands, waarvan Joseph Schmidt zich be diende bij het zingen van „Ik hou van Holland" en bet gemak waarmee hij andere liederen bracht. Als film is zo'n „levensroman" uiter aard geen gebeurtenis van de eerste orde. Gezien de wijze, waarop de artis tieke waarde van zijn stem wordt over dreven. is het ook de vraag of zy als authentiek document betrouwbaar is. Maar voor de bewonderaars van de tenor Joseph Schmidt en dat zijn er ongetwijfeld velen is deze film zeker een belevenis. Warlock Stoere kerels bij de vleet Luxor - Wanneer mannen met de revolvers laag op de heupen en de han den in de onmiddellijke nabijheid en met een starende blik in de ogen, waar over de hoed diep is weggetrokken, wanneer deze mannen, die langzaam op elkaar toelopen om een genadeloos ge vecht op leven en dood aan te gaan, u kunnen bekoren, dan moet u een be zoek aan het theater aan de Stations weg niet verzuimen. Want in het kleine „wilde" plaatsje Wairlock kunt u legio van die bar stoere kerels tegenkomen. Hoe kan het ook anders. Het gehuchtje wordt getiranni seerd door een stelletje niets ontziende boeven. De ene na de andere sheriff wordt door hen weggejaagd. Of nog er ger: gedood. De inwoners zijn radeloos. Ten einde raad besluit zij daarom maar dit kwaad met kwaad te bestrijden. Een revolverheid wordt in dienst geno men. Maar in diens kielzog vaart altijd zijn zeer toegewijde, kreupele vriend (Anthony Quinn) met een uiterst du bieus verleden. Tezamen weten zij ech ter het groepje schurken op onbloedige wijze uit het stadje te jagen. Maar een van hen blijft achter en laat nu juist deze sympahieke jongen (Richard Wildmark) spoedig de sheriff ster op de borst gespeld krijgen. Hij zal nu in zijn eentje moeten proberen de orde te handhaven. Erg gemakkelijk heeft hij het niet. Hij staat tussen twee vuren. Want als drager van het gezag kan hy ook de praktijken van onze revolverheld (Henry Fonda) niet tole reren. De nieuwbakken sheriff slaat zich er echter moedig doorheen, al moet hij heel wat hachelijke ogenblikken door maken. Tenslotte komt het allemaal op zijn pootjes terecht, maar het duurt wel lang eer het zover ls. Want deze kleu renfilm op breed doek heeft een groot gebrek aan tempo. Zeker, Edward Dmy- tryk bewijst op sommige momenten zeer duidelijk .dat hij als regisseur zijn vak verstaat, vele scenes hebben sfeer en wekken een beklemmende spanning op. Maar de goede indruk van deze inci dentele ogenblikken gaat verloren door de trage onwikkeling van de geschie denis en de gerekte gebeurtenissen. sonfeestelijkheden worden voorbereid. „Ik verheug mij bijzonder op de komst van uw Prinses Beatrix. Ik heb nog nooit het genoegen gehad haar te ont moeten. Mijn vrouw en ik zijn vereerd haar drie of vier dagen tot gast te mo gen hebben in Albany. Geheel de stad New York en de steden aan de rivier de Hudson kijken met spanning uit naar de dag, waarop de nieuwe „Rotterdam" in Amerika aankomt". „Er wacht Rockefeller nog een gast: Kroesjtsjef, voor wiens bezoek de gou verneur tal van voorbereidingen moet treffen. Wat hij zelf venvacht van dit soort uitwisselingsbezoeken? Hij lacht geheimzinnig: „Ik zit te ver van het State Department". Maar toen ernstig: „De president verwacht van deze con tacten, dat zij zullen bijdragen tot het behoud van de vrede." Nelson Rockefeller blijft tot morgen in Noorwegen. Dan reist hy snel terug om een spreekbeurt te kunnen houden voor de Republikeinse Party. Want na de romantische zaken komen de poli tieke weer aan de beurt. Nog meer Rockefellers op Schiphol: v.l.n.r. mevr. Ann Pierson, Nelson Rockefeller en mej. Mary Rocke feller. „De dochter van de ambassadeur" Amerikaanse G.-l.'s met verlof in Parijs CASINO Parijs is voor de in Euro pa gestationeerde Amerikaanse militai ren een waar dorado, waar ze tijdens hun verlof even volkomen uit zijn en het leger kunnen vergeten. Ze wande len er wat, bekijken de oude gebouwen, gaan eens naar een nachtclub en zijn uiteraard ook geïnteresseerd in de char mante Parisiennes. De Amerikaanse mi litair blijft altijd gentleman, zo vindt de legerleiding en daarom wordt hem, de „GX", dit pleziertje van harte gegund. Zo is het ook op het moment, dat de film „De dochter van de ambassadeur", die deze week in Casino draait, begint. Doch dan arriveert op zekere dag bij de Amerikaanse ambassade in Parijs een kribbebijterige senator, Jonathan Cart- wright genaamd, die ei-van overtuigd is dat Parijs zeer slecht is voor het mo reel van de Amerikaanse soldaten en dat deze soldaten zich als brute en on behouwen personen gedragen tegenover de Parijzenaars en zo de goede naam van Amerika schaden. Cartwright heeft besloten daar een stokje voor te steken en Parijs te verbieden voor de soldaten. Doch eerst wilde hij zich toch op de hoogte stellen van de situatie en daar om neemt hij met zijn vrouw intrek in de ambassade. Joan, de charmante dochter van de ambassadeur (Oliva de Havilland) raakt tijdens een weldadigheidsmode show in contact met een Amerikaanse sergeant Danny, die met zijn vriend een paar verlofdagen in Parijs doorbrengt en hier zien de senator, de ambassadeur (die het volstrekt oneens is met de ideeën over immoraliteit van de sena tor) en een generaal, die voor het be lang van zijn soldaten opkomt, doch een niet te grote mond tegen de senator kan opzetten, een prachtige gelegenheid om de proef op de som te nemen. Joan moet met Danny uit en haar ervaringen omtrent het al dan niet brute gedrag van Danny uitbrengen. Danny weet echter niet dat Joan een ambassa deursdochter is, doch leeft In de ver onderstelling met een mannequin te doen te hebben. Zo ontwikkelt er zich een liefdeshis torie tussen Danny (John Forsythe) en Joan, die met grote aandacht gevolgd wordt door het „forum". Onbewust is Danny een proefkonijn en aanvankelijk ziet het er naar uit, dat de senator on gelijk zal krijgen, doch dan door aller lei misverstanden neemt de situatie weer een wending en ziet het er plotse ling naar uit, dat de generaal en de ambassadeur; ongelijk krijgen. Alles komt natuurlijk op zijn pootjes terecht. Danny krijgt Joan en de senator onge lijk. Voor het echter zover is, is de toe schouwer eerst nog getuige van allerlei vermakelijke situaties, die een gang naar Casino beslist waard maken. Nor man Krasna schreef, regisseerde en pro duceerde deze film. Nog eens „Kop op, borst vooruit" REX „Kop op, borst vooruit" (Carry on sergeant!) kan men deze week in Rex zien. Van dit genoeglijke soldatenfilmpje gaven wij vorige week reeds een beschrijving, toen de film in Trianon draaide.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3