PJHlëS» Geta-Bever VLEKKENPASTA Middenstand en nieuw loonbeleid heeft alles mee Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 Verdeeld Europa? HET valt helaas niet te ontkennen, dat de onderlinge verdeeldheid van de landen in West-Europa op dit ogenblik groter schijnt dan zij sedert de Bevrijding in 1945 ooit is geweest. En dat op een moment, waarop de internationale verhoudingen door het machtigste tweemanschap ter wereld op het punt staan onder het oog te worden gezien en een hechte eenheid in het Westelijke kamp meer dan ooit geboden zou zijn. Wij schreven hierboven met opzet over ..schijn", omdat wij vooralsnog niet ge loven, dat het met die onenigheid zo'n vaart zal lopen en dat zij werkelijk tot onoverbrugbare tegenstellingen zal lei den. Er zijn tenminste al enkele symp tomen, welke erop wijzen, dat men inziet, dat de vrij lelie perspolemieken over en weer onmogelijk bevorderlijk kunnen zijn voor een goede onderlinge verstandhouding en dat het gemeen schappelijke belang van West-Europa allerminst gebaat is met onverkwikkelijk gekrakeel. Het is alsof de zomerse warmte, welke onze contreien nu al enige maanden achtereen zo rijkelijk koestert, ook de temperatuur in diverse regeringscentra en redactiebureaus heeft doen stijgen en een stemming van een onmiskenbare geprikkeldheid heeft doen ontstaan Deze ontlaadt zich in een groot deel van de Britse pers in de vorm van felle kritiek op het beleid van Adenauer en vooral De Gaulle, die worden afgeschilderd als „twee koppige onbuig zame oude heertjes", die de belangen van hun eigen landen laten prevaleren boven die van gezamenlijk West- Europa. Aan Duitsland wordt bovendien verweten, dat het technische steun zou verlenen aan de Franse inspanningen om in de kortst mogelijke tyd de ach terstand op het gebied der atomische ontwikkeling in te halen, terwyl gene raal De Gaulle en overigens niet ten onrechte voortdurend gebombardeerd wordt met de beschuldiging, dat zijn nationalistische politiek tengevolge heeft dat Frankrijk hoe langer, hoe meer ge ïsoleerd komt te staan. Het eerstgenoemde verwijt getuigt wel van een opmerkelijke vergeetachtigheid. Het zijn vooral de Duitse experts als Werner von Braun en anderen geweest, die zowel in Amerika als in Engeland en Rusland de belangrijkste bijdrage hebben geleverd tot de opzienbare resul taten, waartoe de vrijmaking der kern energie in enkele Jaren heeft geleid. En met welk recht verwijt men dan Frank rijk, dat het eveneens een dankbaar gebruik maakt van het onbetwistbare Duitse meesterschap op dit gebied? De reacties in Bonn en Parijs blijven niet achterwege: Engeland wordt prompt verweten, dat het nog altijd volhardt in zijn .splendid isolation" en dat het, als het erop aankomt, de zaken van het continent toch altijd veel min der belangrijk acht dan die van het Gemenebest en als consequentie daarvan ook niet bereid is zich voor de westelijke gemeenschap aanzienlijke offers te getroosten. Waren er in deze woordenstrijd aanvankelijk twee kam pen te onderscheiden: een Brits en een gecombineerd Frans-Duits, in de laatste dagen worden in de Westduitse bladen ook herhaaldelijk pijlen afgeschoten op generaal De Gaulle, wiens nationale politiek terecht gezien wordt als een ernstig gevaar voor de Westelijke een heid en een ondermijning van de Navo- fundamenten. Men kan gerust zeggen, dat De Gaulle's binnenlands beleid in de inter nationale pers meer waardering onder vindt dan de houding, welke hij meent tegenover zijn bondgenoten zich te kunnen veroorloven. In zijn eigen land heeft De Gaulle zich de sterke man getoond, waaraan Frankrijk dringend behoefte had, maar naar buiten, heeft hij juist door zijn hoogmoedswaan het Franse prestige nog niet veel kunnen versterken. INTUSSEN: daden zijn belangrijker dan woorden, welke in de hitte van het debat wel eens feller klinken dan ze bedoeld zijn. En als de belangrijkste daad van de afgelopen dagen dient dan te worden geregistreerd het gesprek, dat op 4 september in Navo-verband in Parijs zal worden gehouden en dat ook zal worden bijgewoond door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter. Naast de per soonlijke gesprekken, welke Eisenhower in de komende dagen zal hebben met Macmillan, Adenauer, De Gaulle, Luns en Spaak, zal hij dus ook via zijn minis ter kunnen vernemen, welke opvattingen er in de Navo-kring ten aanzien van de verschillende wereldproblemen bestaan. Het is vooral Herters Belgische ambt genoot Wigny geweest, die zich zeer beijverd heeft voor de totstandkoming van een dergelijk contact. Oorspronke lijk had hij voorgesteld dit overleg te doen plaats vinden in de kring van de ministers van Buitenlandse Zaken der Navo-landen, doch al is deze opzet niet geheel verwezenlijkt, het lijdt geen twijfel of er zullen op 4 september in Parijs verscheidene ministers aanwezig zijn. Het belangrijkste is in dit geval niet hoe het gezelschap eruitziet, maar dat het inderdaad bijeenkomt. In ieder geval biedt deze bijeen komst een unieke gelegenheid om te demonstreren, dat het met de onder linge ruzietjes nog wel meevalt en dat het gehele Westen als één man achter Eisenhower staat, wanneer deze straks met de Russische premier Kroejtsjef de allernaaste toekomst van de wereld gaat bespreken. Het zal Eisenhowers taak in niet geringe mate verlichten, wanneer hij met deze wetenschap toegerust op 15 september zijn gesprek met Kroesjts- Jef kan beginnen! Primair voor individuele bekivaamheden Brand in een ruim van Schelde Lloyd Woensdagnacht J.l. is brand ontstaan aan boord van het 10.000 brt. metende m.s. „Schelde Lloyd" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, dat onderweg was van Tandjong Mani naar Bangkok. De brand woedde in een partij voedergraan in ruim vijf van het ondertussendek. Kapitein H. G. van Broekhuisen, uit Rotterdam, heeft aan zijn rederij in de Maasstad geseind, dat getracht is de brand te bestrijden. Er was een zware rook ontwikkeling. Inmiddels besloot de gezagvoerder koers te zetten naar Sin gapore, waar de „Schelde Lloyd" gister morgen is aangekomen. De brandweer aldaar heeft de luiken geopend en is het vuur te lijf gegaan. Zij slaagde er volgens de kapitein in de brand in te tomen en verwacht werd, dat men hem spoedig onder de knie zou hebben. Om trent de oorzaak tast men in het duis ter. Een Reuterbericht uit Singapore meldt, dat een brandweerman, Ismail Bin Ikshan geheten, in het bewuste ruim gevallen zou zijn tijdens het blussings- werk. Op weg naar een ziekenhuis is hij overleden. Dit bericht kon de rederij ons niet bevestigen. De vakardelingsraad van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die 53 vakorganisa ties in midden- en kleinbedrijf in Nederland, vertegenwoordigt is gisteren te Utrecht bijeen geweest ter bespreking van het nieuwe loonbeleid der regering. De vergadering was van mening, dat, willen een verdergaande inflatie en een nieuwe bestedingsbeperking worden ver meden, de meer gedifferentieerde loon vorming met vastberaden voorzichtig heid dient te worden gehanteerd, zowel door de bedrijfstaksgewijze organisaties van werkgevers en werknemers als door de toetsende organen en de regering. Hoewel men het toekennen van grotere verantwoordelijkheid aan het georganiseerde bedrijfsleven in beginsel toejuicht, bestaan er toch verschillende praktische bezwaren. De huidige span ningen op de arbeidsmarkt geven daar toe aanleiding. Hoe denkt men in België over Nederlandse t.v. Over 't algemeen weinig waarderend (Van onze Brusselse correspondent) De heer Jan Boon, de administrateur directeur-generaal van de Vlaamse radio en televisie in België, verklaarde ons enkele dagen geleden, dat de Vlaamse televisie gedurende de Wereldtentoon stelling iedere week 50 uren zendtijd heeft verzorgd en dat ook de Waalse televisie een even grote prestatie heeft geleverd. Thans is die zendtijd opnieuw gereduceerd tot 30 of 32 uren per week, wat nog een zeer belangrijke opgave is. Ongeveer 5% van de uitzendingen wor den verzorgd door relais van de Neder landse televisiestichting. Hoe is het oordeel in Vlaanderen over de Noord-Nederlandse televisie?, zo wensten wy te weten. De heer Boon ant woordde: „Op het gebied van het toneel, voornamelijk het drama, zijn de presta ties van het Nederlands toneel voor de Nederlandse televisiestichting eenvoudig voortreffelijk. Maar hiermee is alles ge zegd. De meeste Nederlandse amuse- ments-programma's, de humoristische gags, de ontspanningsprogramma's zoals de quiz e.d. worden door de meeste Bel gische t.v.-kykers ongenadig beoordeeld. Met televisie-programma's als de Neder landse", aldus de heer Boon, „zou men in België nog geen 100.000 t.v.-kjjkers hebben. Anderzijds hebben onze Vlaamse televisie-programma's, naar de Neder landse pers beweert, geen succes in Ne derland. Wij zijn wel zeer verschillend van aard, karakter en smaak. Op het gebied van de televisie zou men bijna moeten constateren, dat wij tot tegen overgestelde nationaliteiten behoren". Indien er in bepaalde bedrijfstakken van het midden- en kleinbedrijf ruim te bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verhoging van prijzen verbetering van arbeidsvoorwaarden toe te staan, dan dient naar de mening van de K.N.M.B. deze ruimte primair te worden benut voor de be loning van individuele prestaties en bekwaamheden. Voorts dient daar, waar daartoe aanleiding bestaat, de ruimte te worden gebruikt voor pen sioen- en spaarregelingen en andere bezitsbevor derende maatregelen, op welke gebieden bjj verscheidene bran ches nog achterstand bestaat. In overeenstemming met het stand punt van de regering is de K.N.M.B. van oordeel, dat geen verbetering van arbeidsvoorwaarden dient te worden toegestaan, welke niet uit toegenomen art>eidsproduktivitelt kan worden ge financierd. Aantasting van rentabiliteit dient te worden vermeden, terwyi voorts het ondememingstnkomen evenredig dient te worden aangepast. Het zou derhalve volgens de K.N.M.B. onaanvaardbaar zyn, indien enige be drijfstak of onderneming zich hieraan zou willen onttrekken door de hogere arbeidskosten geheel of ten dele op haar afnemers in het midden- en kleinbedrijf door middel van margeverlaging af te wentelen. Eventuele verkorting van arbeidstijd dient naar de mening van de K.N.M.B. te worden beoordeeld in het kader van de mogelijkheid, welke de bestedings ruimte in de bedrijfstak toelaat. Overi gens dient in dit verband te worden gewezen op het toenemende euvel van de „zwarte arbeid" als gevolg van meer vrije tijd. Alle bij de gedifferentieerde loonvor ming betrokken partijen behoren ernstig rekening te houden met de belangen van het midden, en kleinbedrijf, dat als distributie-, verzorgings. en dienstver leningsapparaat zeer belangrijke taken in het totaal van het bedrijfsleven moet kunnen blijven verrichten, wil niet de gehele economische structuur ernstig worden ontwricht. Amerikaanse raketproef mislukt Een Amerikaanse poging om metho den te beproeven, volgens welke ruimte reizigers naar de aarde kunnen terug keren, is vrijdag mislukt doordat een raket te vroeg ontbrandde. Het was de bedoeling een ruimte- kabine van 900 kg, die met behulp van een raket van het type „Little Joe" tot grote hoogte was geschoten, door een andere raket zou zijn teruggebracht naar het eiland Wallops in Virginia. Een derde raket, die er voor moest zor gen, dat de ruimtekablne ingeval van nood van de hoofdraket werd verwij derd, ontbrandde echter door onbekende oorzaak, waardoor de ruimtekablne in zee terechtkwam. De Amerikaanse Marine heeft vrijdag avond meegedeeld, dat het program voor de bouw van het reusachtige watervlieg tuig met straalaandrijving, de „Sea- master", niet verder zal worden uitge voerd, omdat er „onvoorziene technische moeilijkheden zijn gerezen". Slechts 9 van de 24 vliegtuigen, die afgeleverd hadden moeten worden, zijn gebouwd. De toestellen hadden mijnen moeten leggen en verkenningsvluchten moeten uitvoeren. Onveilig Frans Kameroen In het westen van Frans Kameroen zijn de afgelopen dagen vijf personen door benden vermoord en enkele an dere aangevallen, aldus is vrijdag in Yaounde medegedeeld. Donderdagavond hebben verscheidene benden overvallen uitgevoerd in het ge bied van Nkongsamba, bij de grens van Brits Kameroen. Een Afrikaanse poli tieman werd gedood en twee Afrikaanse militairen werden in een café door schoten gewond. Er is ook gevuurd op een blanke in een auto; hij werd niet getroffen. Sinds eind juni zijn ongeveer 37 men sen door benden in Kameroen gedood. De regering van Frans Kameroen heeft herhaaldelijk de Kameroense Volksunie voor de aanvallen verant woordelijk gesteld. Vele leden van deze unie weken uit naar het oerwoud toen de partij, vier jaar geleden, buiten de wet werd gesteld. Druivenprinses opent Westlands oogstfeest Op 1 september zal het Westland, „tuin van Europa", voor de achtste maal in successie, de poorten openen om de vele duizenden bezoekers kennis te laten maken met zyn voortbrengselen. Het charmante middelpunt van de feesten vormt de druivenprinses Nellie van Geest uit 's-Gravenzande, die met haar beide hofdames by diverse evenementen aanwezig zal zyn. Zo zal de druivenprinses nog voor haar installatie een bezoek brengen aan de minister van Landbouw, minister Ma- rijnen. Met haar oogststoet van praalwagens gaat ze vervolgens naar het Westland, waar burgemeester D. van Heyst van Naaldwyk haar de scepter van de streek zal overhandigen. De eerste regerings daden van de druivenprinses zullen be staan uit het openen van een glazen druivenrestaurant, plaats biedend aan meer dan duizend personen en van een oogstmarkt op het Wilhelminaplein. Het festyn duurt tot 5 september. Advertentie GEEN KRINGEN! 1.35 PER TUBE Kerkrade treedt op tegen .Halbstarken" en nozems De politie van Kerkrade kan sinds gistermiddag doelmatiger optreden tegen de steeds herrieschoppende „Halbstarken" uit het Duitse grens gebied en de „nozems" uit plaats en omgeving. Gistermiddag hebben B. en \V. van Kerkrade n.l. een besluit ge nomen. dat voortaan tussen 7 en 10 uur 's avonds geen bromfietsers, motorberijders, scooterberijders en ge wone wielrijders meer over de markt en de omliggende straten zullen mogen rijden. De markt te Kerkrade was een geliefd punt van samenkomst van „Halbstar ken". Deze verbodsbepaling werd onmid- deliyk van kracht, zodat de verkeers politie te Kerkrade gisteravond op de markt en in de omgeving een fikse charge tegen de Halbstarken kon uit voeren. Alle toegangswegen werden af gezet en verschillende halsstarrige nozems werden met bromfiets en al per boevenwagen naar het bureau overge bracht. Vandaag zal het bromverbod in het centrum van kerkrade worden aange duid met de daarvoor bestemde borden, zodat de politie voortaan elke avond tegen overtreders kan optreden. Het be sluit van B. en W. werd gistermiddag genomen, nadat de politie donderdag avond opnieuw hele horden Duitse „Halbstarken" inclusief hun fel gekleur de brommers over de grens had gezet. Oostenrijk heeft dringend hulp nodig De nood die in Oostenryk is ont staan door de overstromingen, bljjkt belangrijk groter te zijn dan men aanvankelijk heeft gedacht, aldus deelt het Ned. Roode Kruis mee. Be halve een vluchtelingenkamp en een aantal particulieren zijn ook 3000 klei ne boeren getroffen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze mensen en hun gezinnen heeft het Oostenrijkse Roode Kruis de zorg op zich genomen. zy moeten niet alleen geholpen wor den aan tydelijk onderdak, maar het is zaak. dat ze zo spoedig mogelyk hun arbeid kunnen hervatten. Daarvoor moeten zij worden voorzien van het meest elementaire huisraad zoals stoe len. tafels, pannen enz. en van gereed schappen voor het herstel van hun be drijf en de uitoefening van hun beroep. Op de vergadering van de Liga in Ge- nève, waar de hulpverlening in Oos tenryk besproken is, heeft het Neder landse Roode Kruis een bydrage toege zegd. Deze kan groter zyn naarmate het bedrag, dat op girorekening 777 van het Roode Kruis wordt gestort, hoger stygt. Gezien de berichten over nieuwe over stromingen en ook gedachtig aan de hulp die Oostenryk na de watersnood van 1953 naar ons land zond. valt zulks tev erwachten, aldus het Roode Kruis. Op die gronden heeft de directeur van het Ned. Roode Kruis, de heer A. van Embden, gemeend zyn toezeggingen te kunnen doen. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post rooet zlln bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argenti nië: m.s. ..Montferland" (26/8): Australië: 8.s. „Bendlgo" (24/8). s.s. „Arabic (29/8); Brazilië: s.s. ..Albireo" (25/8), m.s. „Gra- veland" (29/8); Canada: m.s. „Byklefjell (24/8), s.s. „Kamperdijk" (27/8). s.s. „At lantic" (28/8); Chill: via New York (23/8 en 28/8); Indonesië: m.s. .JCara- chl" (27/8); Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" (25/8); Ned. Nw.-Guinea: m.s. .Karachi" (27/8); Suriname: m.s. ,XJha- ris" (25/8); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (29/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Aangezien het nog steeds voorkomt, dat uit het buitenland terugkerende rei zigers aldaar gekochte foto- en filmtoe stellen e. d. In Nederland trachten ln te voeren zonder betaling van de daarvoor verschuldigde belasting., zal op deze in voer een verscherpte controle worden ult- feoefend. aldus deelt het ministerie van inanclën mede. BUITENLAND Een Japanse plantkundige heeft op een botanisch congres In Montreal ont huld, dat hU een methode heeft gevonden om de beruchte lensschimmel, die een aanslag op de optiek van camera's, mi croscopen en telescopen veroorzaakt, met succes te bestrijden. Het bestrijdingsmid del is een chemisch preparaat, dat een bescherming van 10 Jaar zou garanderen. De Jordaanse regering zal te Jeru zalem een paleis en een regeringsgebouw laten bouwen om aan te geven, dat zij het Jordaanse deel van deze stad als tweede hoofdstad van het land beschouwt, waar zij in de toekomst regelmatig byeen zal komen. Het verbond van Cubaanse vakver enigingen heeft de havenarbeiders van Cuba opdracht gegeven geen 6chepen te laden of te lossen, die de vlag van Nica ragua. Paraguay of de Dominicaanse re publiek voeren, omdat deze landen „dic tatoriale regeringen" hebben Minister Soustelle heeft medegedeeld dat de Sahara ln 1965 46 A 50 miljoen ton olie zal produceren. In 1959 zal de produktle ongeveer 1 y2 miljoen ton be dragen. ln 1960 ongeveer 10 miljoen, ln 1961 ongeveer 20 miljoen ton en in 1963 31 a 39 miljoen ton. Twee Siamese katten en een gewone grijze kat zyn dezer dagen In San Fran cisco by testamentaire beschikking eige naar geworden van een kapitaal van ruim een ton. Een 82-Jarige weduwe, Bertha Hart uit Old Oakland, heeft de dieren („ik v/as kinderloos en deze dieren vorm den mijn gezin") het kapitaal nagelaten. De Italiaanse minister van onderwys heeft een wetsontwerp ter hervorming van het onderwys opgesteld volgens hetwelk het gratis verplicht onderwys tot de leef tijd van veertien lnplaats van elf Jaar wordt uitgebreid. Na de lagere school zou er gekozen kunnen worden uit vier rich tingen: humaniora, techniek, artstiek of gewoon onderwys. met Latijn alleen ver plicht voor de eerste richting. Van 31 augustus tot 5 september zal in Londen een conferentie worden gehou den onder auspiciën van het Internatio nale Verbond voor de Ruimtevaart. Circa 500 geleerden zullen op deze conferentie van gedachten wisselen over de problemen van de ruimtevaart. De Manchester Guardian, het be kendste van de Britse provinciale dagbla den. zal met ingang van maandag nog slechts „Guardian" heten. Dit betekent geen wyzlging van politiek, zegt het blad. Het is de erkenning van een bestaande toestand. De Guardian is al Jaren lang een nationaal blad. Het grootste deel van de lezers woont bulten noordweBt-Enge- land, aldus de mededeling. Hawai 50ste staat De Hawai-eilanden zyn vrydag offi cieel de 50ste staat van de Verenigde Staten geworden. President Eisenhower, die speciaal van zijn vakantieverbiyf te Gettysburg naar Washington was ge komen, heeft tydens een korte plechtig heid het betrokken document onderte kend. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Speeltuin „Ons Eiland (Kortenaer- straat)Tuinfeest 3 en 7.30 uur nam. ZONDAG MAANDAG Geregracht: Openluchtbyeenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondmuzlek. Organist Joop Brons. 8.30 uur nam. Den Burcht (Grotezaal): Demonstratie kolen-, olie- of gasverwaamlrug fa. de Nle. Geregracht: Openluchtbijeenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning .12.501.20 uur nam. Den Burcht (Grotezaal): Demonstratie kolen-, olie- of gasverwarmlng fa. de Nle. Geregracht: Openluchtbyeenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.308 uur nam. DONDERDAG Den Burcht Grote zaalDemonstratie kolen-, olie- of gasverwarmlng fa. de Nle. Boshof: Openluchtbijeenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (Grotezaal): Demonstratie kolen-, olie- of gasverwarmlng fa. de Nle. BoshofOpenluchtbyeenkomst Bap tistengemeente. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: .KIJk-race" voor kinderen (plm. 12 Jaar) 1012 uur voorm (t.e.m 31 augustus) Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Vroom en Dreesmann: Tentoonstelling „Het Ryksdeel Suriname", (t.e.m. 29 aug.) BIOSCOPEN Trianon „Ein Lied geht um die Welt" (De levensroman van Joseph Schmidt) a.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Waar Iedere man wapens draagt" (Warlock) 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 1.45, 7 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND VARA: 14.20 Streekultz. 14.45 Gram. 15.05 Boekenwysheid. 15.25 Koren. Resl- dentle-ork. en sol. 16.25 Vers van de pers. 16.55 Vakantletlps. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het Bybelse Pa- radljsverhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Dansmuz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe was het ook weer? 22.00 Sport- nws. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Taptoe Delft 1959. Hilversum n, 298 m. KRO: 14.00 V .d .Jeugd. 14.10 Lichte muz. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Residentie vrouwenkoor en orgel. 15.15 Gram. 15.30 Boekbespr. 15.40 Gre- forlaanse zang. 16.10 Rep. Europese roel- ampioenschappen te Macon. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Lichte muz. 17.10 Amus.- progr. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Filmmuz. 18.30 V. d .Jeugd. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Omr.ork. 20.35 Gram. 21.10 Licht progr. 21.40 Gram. 22.35 Wy lulden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit .kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.3224.00 Nouveau- té's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.0020.20 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Trio, litt. progr. 20.50 Tele- recording v. Louis Armstrong and hls All Star6. 21.15 Quizprogr. VOOR ZONDAG 23 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 V. h .platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, caus. 10.00 Kamerorkest 10.35 Boekbespr. 10.45 Lichte muz. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Millt. ork. 13.00 Nws. Meded. of gram. 13.10 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omroepork. 15.20 Antoinette van Dijk, 80 jaar. 15.35 Volksliederen. 15.55 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V .d. jeugd. 17.50 Nws., sport- ultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Fatale ontmoeting, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.45 Caus. 22.00 Gram. 22.15 Journ. 22.35 Pianospel. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag. 10.15 Doops gezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, caus. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 Gram. 13.45 Idem. 14.00 Planorecital. 14.30 Gram. 15.00 Viool en plano. 15.25 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Gereformeerde kerkd. NC RV: 18.30 Vocaal ens. .ork. en sol. 19.00 Nws .uit de kerken. 19.05 Orgelconc. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.40 Idem. 21.30 Amor verhandelt Peppels, hoorsp. 22.15 Gram. 22.45 Avondgebed en lit .kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Ork.conc. Radio Bloemendaal (2.45.3 m.) 9.30 uur ds. J. C. Brussaard van Oegstgeest; 11 uur ds. G. N. Lammens van Rotterdam (uitzending van de dienst voor belang stellenden, gehouden op zondag 16-8-1959 om 7.30 uur nam.); 3.30 uur ds. J. C. Brussaard van Oegstgeest. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Tele-dubbel, quizprogr. 21.00 Cabaret. NTS: 21.45 Pauze. AVRO, KRO. VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Causerieën. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken v .d .tuin. 14.30 L'Itallana ln Algerl, opera. 15.30 Klankb. 16.00 Viool en Elano. 16.30 Muzikale caus. 17.00 V. d. lnd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaan se nieuwsbrief. 19.45 Godsd. ultz. 20.25 Llefdadlgh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Ork.conc. 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Madrigaal- koor. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Pianospel. 14.45 Fllmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. en Interviews. 17.45 Zwemwedstr. 18.00 Populaire liedjes. 18.30 Twintig vragen .19.00 Vragenbeantw. 19.30 Nws. 19.35 verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Ork.conc. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. progr. 23.50 Avondgebeden. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Sollstenconc. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.30 Kamermuz. 15.00 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Kamermuz. 18.50 Tenor en plano. 19.00 Nws. 20.00 Weense muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoorsp. 15.45 La petite Bohème, operette. 17.30 Gram. 17.45 Festival v. Salzburg: Ork. conc. 19.25 Gram. 19.35 Lichte muz. 20.00 Festival v. Edlnburg: Ork.conc. 22.15 Zang 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.05 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00. 15.00 en 15.35 Gram. 16.00 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.30 Idem. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.15 Idem. 23.40 en 23.50— 24.00 Idem 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz.progr. 17.45 Gram. 19.00 Godsd. half uur 19.30 Nws. 20.00 II Tabarro, Suor Angelica en Gianni Schicchl, opera's (Om 22.00 Nws.) .23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. .00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 VARA: 10.20 Gram. 10.45 Lichte muz. 11.40 Gram. 12.00 Orgelspel, en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand, caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Oog voor de toekomst, caus. 14.00 Gram. 14.25 V. d. Jeugd. 14.50 Operettemuz. 15.40 Gram. 16.00 Zestig minuten v. boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Vakantietlps. Lido „Overval ln de Pacific" (up perl- scope) 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Kop op. borst vooruit", a.l. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De dochter van de ambassa deur" 14 Jaar. Dageiyks 7 en 9.15 uur. 's Middags 2.30 uur „Donald Duck en zijn vriendjes ".Donderdagcyclus: „John ny knapt het op". 18 Jaar. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn te Leiden van zaterdagmiddag 14 uur tot maandagmor gen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Stoffers. Van WingerdenVan Alphen, Roodenburg Vermaat en Meel. By geen gehoor bjj Uw buisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Te Lelden is geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136; bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek Herdlngfh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12 tot 13 uur en 's avonds na 18 u. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mond-kwintet. 18.50 Act. 19.00 Zang en piano. 19.15 Regerlngsultz.De B.B. van binnen en van bulten. Mr. L. Tlelenlus Kruythoff, directeur v. d. Stichting Be vordering Bescherming Bevolking, vraagt de aandacht van de Nederl. noodwacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Un Giorno dl Regno, opera. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30— 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewyde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. 11.55 Kamermuz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Koorzang. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Amus.muz. 15.00 Gram. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Bybeloverdenklng. 16.30 Pianorecital. 17.00 V .d. kleuters. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Overzee: De conferentie in de Zuld-Paclfic, (I), door mr. dr. H. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese ultz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Radiophllharm. Ork. 19.30 Radio- krant. 19.55 Gram. 20.00 Verz.progr. 20.30 De vlucht, hoorsp. 21.40 Musette-ens. en solist. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Mil. ork. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de vierde UJn van 1820 uur) 1. Johann Sebastian Bach. 1. Concert voor vlooi en orkest nr 2 ln E gr. t.: Al legro - Adagio - Allegro assal. Tlbor Var- ga. viool. Ph 11 harmonisch Orkest van Ber lijn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Brandenburgs Concert nr 5 ln D gr.t. Allegro - Affettuoso - Allegro. Joseph Bopp. Rodolfo Felicano. Eduard Mliller, Concertgroep van de Schola Cantorum Basillensis o.l.v. August Wenzlnger. 3. Concert voor 3 cembali nr 2 in C gr. t. Allegro - Adagio - Allegro - Li Stadel- mann. Edlth Plcht Axenfeld, Llsedore Hage-Praetorius, Sollsten-Vereinlgung der Bachwoche Ansbach o.l.v. Fritz Rieger. II. Georg Frledrich H&ndel. 1. Concert voor orkest nr. 25 (Wassermuslk). Ouver ture. Hornpipe Adadlgo, Allegro. Andan te. Allegro. Menuet. Air. Menuet. Bourrée, Hornpipe. Andante. Allegro moderato. Hornpipe Menuet. Aria. Lentement, Air. Menuet. Menuet. Andante moderato. An dante. Coro. Phllharmonlsch Orkest van Beriyn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Concert voor orgel, orkest en con tinuo op 4 nr 2 ln Bes gr. t. A tempo or- dlnarlo, e staccato. Allegro. Adagio, e stac cato. Allegro. Eduard Müller. orgel. Con certgroep van de Schola Cantorum Basi llensis o.l v. August Wenzlnger. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Voordr. 13.55 Crlcketultsl. 14.00 Marsen en walsen. 14.45 Caus. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.00 V. d .kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Prom. Cone. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.06 —23.36 Strljkkwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Cricket-testmatch. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Marsen en walsen (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Sportuitsl. en lichte muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Cricket- testmatch 18.45 Weerber. en nws. 18.38 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en: Het beste van het beste. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Balletmuz. 14.15 Kamermuz. 15.00 Idem. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazz muz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muziek. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.50 Gram. 14.30 Orgelconc. 15.00 Gram. 16.00 Ork. conc. 17.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gevar. muz. 19.46 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.25 Gram. 21.30 Klassieke muz. 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Orgelspel. 12.30 Weerber. 12.34 V .d. landbouwers. 12.42 Koorzang. 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gram. 15.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Klankb. 18.25 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ka mermuz. 21.00 Gram. 21.15 Kamermuz. (verv.). 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.50 Lichte muz. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 15.40 Ope ramuz. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Pianorecital. 17.35 Gevar. muz. 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. °i±L Voor Leiden en omstreken GEBR. HUISMAN Wielmakersteeg S3 hk. Levendaal i J telefoon 22962 Z WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a all ss Amsterdam half bew. Den Helder lioht bew. 'penburg Vlissingen Eelde De Bllt Twente Eindhoven zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew, Zuid-Limburgzwaar bew. Helsinki onbewolkt Stockholm zwaar bew. Oslo geh. bew. Kopenhagen onbewolkt Aberdeen mist Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztirich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. geh. bew. regen zwaar bew. half bew. regen regen onbewolkt geh. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. regen onbewolkt half bew, onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 2 28 zzw 3 28 zzw 3 28 zzw 4 26 w.stll 30 zzo 2 28 w.stll 30 zo 1 29 zzw 4 28 n 1 27 z 4 31 n 2 26 ozo 4 25 nnw 2 23 w 3 27 zw 2 28 z 3 24 w 1 23 zw 1 22 w stil 27 4 25 4 29 3 30 4 25 2 25 w^til 2 20 6 26 5 26 wstll 27 nno 5 33 w.stil 29 ono 2 28 nno 3 31 .wstll 33 nnw 0 24 14 3 14 0 15 1 11 0 17 0 13 0 17 0 13 0 16 0 16 10 15 0 16 3 11 0 16 17 19 0.5 17 0 15 0 15 0 15 13 16 16 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2