Laatste nieuws De beroemde clubs van Londen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 Exclusief domein der mannen Het feit, dat de exclusieve clubs voor mannen, de onderdrukking door monar chen, dictators en puriteinen, veranderende modes en de altyd aanwezige vrouwe lijke afkeer hebben overleefd, is een bewijs, dat de man een meer onmisbare schakel is voor de maatschappij dan hy zelf wel denkt. Heel lang geleden, in het oude Griekenland en in Rome, kwamen mannen samen om over onderwerpen te praten als politiek en religie, en ongetwijfeld ook over minder zwaarwichtige onderwerpen. Maar de clubs in de moderne zin des woords, ontstonden pas in de universiteiten van Groot-Brittannië, tegen het midden van de 17de eeuw, toen de studenten in hun conversatiezalen bijeen kwamen om te praten en een nieuwe drank te nuttigen, koffie genaamd. Het gebruik van deze onschadelijke drank vond in Londen onmiddellijk, zeer tot ergernis van de wijnhandelaren, ingang. De drank was toen echter alleen betaalbaar voor de rijken, aangezien het ongeveer een jaar duurde voordat de voorraden koffie uit verre landen Groot-Brittannië bereikten. De koffie was om deze reden schaars en duur. Ofschoon de chocola- en koffiedrinkgelegenheden, die er in Londen werden ge vestigd, voor ieder toegankelijk waren, vormden de frequente bezoekers al spoedig groepjes. Zij kwamen er dagelijks om er met vrienden of vijanden te discussiëren over hun gemeenschappelijke belangen of over de vooruitgang van de wetenschap. In de loop der tijd werden de gelegenheden door zo'n groepje aangekocht en werden er reglementen opgesteld. Nieuwe leden werden alleen na ballotage aan genomen. Aldus ontstonden de clubs van Londen. In de vrolijke dagen van de Resto- ratie werd de wijk rondom het Hof van St.-James gepromoveerd tot het centrum van de clubs. Met de huizen voor de hovelingen rezen ook de clubgebouwen als paddestoelen uit de grond. Hier wer den dan de laatste nieuwtjes op het ge bied van het societyleven uitgewisseld. In de clubs bereikte de rage tot dob belen haar hoogtepunt. Gpte kapitalen en landgoederen verwisselden van eige naar aan de dobbeltafels. Deze levenswijze kwam zo in de mode, dat het moeilijk was voor de jonge man er niet aan mee te doen. O wee, de jongman „die niet sportief" was. Men verloor zijn eer, wanneer men weigerde een weddenschap aan te gaan. En er werd werkelijk overal om gewed. In het wed-boek van een van de be roemde Londense clubs kon men lezen dat „Mister Cavendish er twee tegen een om wedde dat Mister H. Brownrigg geen bromvlieg zal doodslaan voor hij naar bed gaat". En een ander geliefd onderwerp om op te wedden was de snelheid, waarmee de gezinnen van bekende adellijke dames zich zouden uitbreiden. De dobbelaars waren zeer bijgelovig en wanneer zij aan de speeltafel zaten, keerden zij hun colbertjasje binnenste buiten, „for luck". Oudste club dateert van 1693 De oudste, nog bestaande club, draagt de naam van een tamelijk onbekend per soon. Het is de club, opgericht door Francis White, in 1693 in St.-James's Street. In 1733 brandde het pand af en White's, als club, dateert van de opening van het nieuwe gebouw in 1736. Het was niet eenvoudig om lid te worden van White's. Reeds bestaande leden konden hun vijanden deballoteren en op deze wijze hun toetreden tot de club verhinderen. Aangezien de clubs een grote snobistische waarde bezaten, werd men, indien men voor een club werd ge weigerd, met de nek aangekeken. Doordat velen bij White's werden ge- deballoteerd, werd er in 1764 een nieu we club opgericht. Zeven en twintig „no blemen en gentlemen" richtten de „Brook's Club" op in Pall Mail. Deze club was in vele opzichten gelijk aan de White's Club. Hij stond onder leiding van een man genaamd Almack. Hugh Walpole schreef over deze club: „Het wedden bij Almack, die de plaats van White's heeft ingenomen is een teken van de achteruitgang van ons keizerrijk". Er kwamen In de achttiende en negen tiende eeuw clubs als sneeuwbellen by. Zij kwamen niet ver van elkaar te lig gen, namelyk in Pall Mali, St.-James's Street en Piccadilly. Enige van de clubs werden politieke bolwerken en menige nederlaag van een Britse minister werd binnen deze mu ren beraamd. Maar uiteindelijk werden ze wat ze nu zijn de plaatsen van sa menkomst voor zakenlieden en geleer den. Grote architecten kregen opdrach ten tot het maken van ontwerpen voor de nieuwe clubgebouwen, welke veelal werden gebouwd in de stijl van de land huizen van de rijken in vele gevallen volgens Italiaans model. In de clubge bouwen hing men vele kunstschatten, men zag er de prachtigste wijnkelders en de beste chefs en bedienden in livrei werden er in dienst genomen. Het mooiste voorbeeld van een derge lijke club is wel de Athenaeum Club, die gelegen is op de hoek van Pall Mali en Waterloo Place. Deze club werd in 1824 opgericht door een groep literairen. Decimus Burton, die de protégé was van Nash, kreeg de opdracht om een clubgebouw te maken voor de Athenaeum Club, in Griekse stijl. Het opvallende van de buitengevel is een exact kopie van de fries van het gebouw onder de kroonlijst loopt. Het is een exact copie van de fries van het Parthenon en de schoonheid ervan wordt verhoogd door de achtergrond van het Wedgwood blauw. Op het balkon boven de ingang staat het vergulde beeld van Athene, de Griekse godin van de wijs heid. Tot de vooraanstaande leden van de club hebben o.a, behoord: Benjamin Disraëli, Charles Dickens, Anthony Trollope, Kardinaal Manning, en alle Britse premiers behalve Gladstone en Bonar Law. Deze club heeft een wereld bekende reputatie. Buitenlandse bezoe kers die eenzelfde academische opleiding hebben gehad als de leden kunnen een aanvraag indienen voor een tijdelijk lid maatschap. Dit kan o.a. ook worden in gediend door ambassadeurs van vreemde landen en door vertegenwoordigers van de landen van het Gemenebest. Naast de Athenaeum Club is de Tra vellers' Club, die evenals haar andere buur, de Reform Club, door Sir Charles Barry, de zoon van de architect van de Parlementsgebouwen, werd ontworpen. Anecdote van Churchill Aan de andere zijde van de straat be vindt zich de Junior Carlton Club, Waarover Sir Winston Churchill zei, toen hij hoorde dat de club al negentig jaar oud was: „Ik vind het prettitg dat U zo'n ruime opvatting heeft omtrent het woord junior". De Royal Automobile Club, de groot ste in het land, waarschijnlijk wel van de gehele wereld, bevindt zich ook in Pall Mali. De leden kunnen er squash spelen, biljarten, zwemmen en Turkse baden nemen. Voorts is er een schiet baan. een reisbureau, een postkantoor, en sen prachtig restaurant in de stijl van Louis XV, alsmede een grote gallerij, toet een mooi beschilderd plafond. In de St.-James's Street bevindt zich Ook de Brook's Club, op de hoek van Park Place, en tegenover dit clubgebouw kan men de bouwstijl van de gebroeders Adam bewonderen in de prachtige gevel van Boodles. Aan het eind van St.-James's Street is de White's Club, de vader van alle clubs, die men gemakkelijk kan onder scheiden door haar grote ronde ramen en fraai versierde panelen, met afbeel dingen van de verschillende jaargetij den. De interieurs van de clubs zyn alle even prachtitg en degene, die een vriend of familielid heeft, die lid van een club is, moet zich eens laten intro duceren en een blik op het interieur werpen. En indien mogelijk een maaltijd gebruiken in de mooie eetzaal. Sommige Londense clubs hebben weder zijdse overeenkomsten met clubs in an dere grote steden ter wereld en bezoe kers, die een introductie van hun club meebrengen, zijn in de clubs in Londen hartelijk welkom. Ongetwijfeld zouden de dynamische jonge mensen, die de clubs in Londen hebben opgericht, enige scherpe opmer kingen plaatsen aan het adres van de huidige clubleden, die na een goede lunch te hebben verorberd In gemakke lijke leunstoelen in slaapvallen en de jachtige wereld langs zich heen laten snellen. Maar de oprichters zouden jui chen over het feit, dat de clubs nog steeds alleen toegankelijk zijn voor man nen. Sommige clubs zijn trots op het feit, dat nog nooit een vrouw een voet over de drempel heeft gezet. Er zijn vanzelfsprekend wel eens dames naar binnen gewandeld, deze veroorzaakten bij de mannen echter altijd een grote consternatie. Quentin Stafford. Verkorting militaire diensttijd mogelijk? Commissie Van Voorst zal weldra rapport uitbrengen De commissie-Van Voorst heeft haar onderzoek naar de mogelijkheden van verkorting van de militaire diensttijd voltooid. Haar rapport waaraan nu de laatste hand wordt gelegd zal binnenkort aan de regering worden aan geboden. Dit rapport wordt in politieke kringen met grote belangstelling tege- moet gezien. De kwestie van de duur der eerste oefening heeft juist dezer dagen hernieuwde aotualiteit gekregen door het besluit van de Belgische rege ring de diensttijd te verkorten tot 12 maanden. Bij de behandeling van de Defensie begroting 1959 in de Tweede Kamer heeft minister Staf (op 12 februari 11.) zich bereid verklaard het rapport der commissie-Van Voorst aan de Kamer over te leggen. Aangenomen wordt, dat de nieuwe minister van Defensie wie dat ook moge worden deze belofte ge stand zal doen. De wenselijkheid en mogelijkheid van verkorting van de diensttijd thans 18 maanden is de laatste jaren her haaldelijk in beide Kamers der Staten- Generaal ter sprake gekomen. De re gering heeft zich steeds haar stand punt voorbehouden, in afwachting van de resultaten van het onderzoek der commissie-Van Voorst. Het is niet te verwachten, dat de commissie-Van Voorst in haar rapport tot opzienbarende conclusies zal komen. Het gehele probleem draait om de vraag of het mogelijk zal zijn voldoende vrij willigers aan te trekken om diensttyd- verkórting in te voeren zonder dat onze nationale en internationale defensie- verplichtingen worden geschaad. Hiervan uitgaande, zullen voor elke verkorting van de diensttijd met twee maanden 7.000 man beroepspersoneel moeten wor den aangetrokken. Om van 18 maan den op bijvoorbeeld 12 te komen (zoals in België) zouden dus 21.000 vrijwilligers nodig zijn. Wel zal het rapport der Commissie- Van Voorst een belangrijke grondslag kunnen vormen voor eventuele beslis singen. BEZOEK LORD MAYOR VAN LONDEN AAN ROTTERDAM De Lord Mayor en de Lady Mayores van Londen, The Right Honourable sir Harold Gillett, KT, MC, FCA, en Lady Gillett zullen van 26 tot en met 29 augustus een bezoek brengen aan Rot terdam. STADSNIEUWS H. Vlieger overleden In de ouderdom van 76 jaar is gis> teravond te zijnen huize aan de Apothe- kersdijk overleden de heer H. Vlieger, die van 1920 tot 1943 directeur van het kantoor Leiden der Amsterdamsche Bank is geweest. Leonard Bernstein komt naar ons land Leonard Bernstein, de 41-jarlge di rigent van het New York Philharmonic Orchestra, komt op 13 september met dit orkest in de Kurzaal te Schevenin- gen concerteren. Hij zal dan voor het eerst met een eigen orkest in Nederland zijn. Het vorige jaar werd Bernstein be noemd tot vast dirigent van het New York Philharmonic Orchestra. Hij kreeg vooral bekendheid toen hij. op zijn 25e jaar. moest invallen voor Bruno Wal ter. Bernstein is behalve dirigent ook componist en pianist. Tunesië zegt douane-unie op President Bourguiba van Tunesië heeft vandaag verklaard, dat de douane-unie van Tunesië met Frankrijk is „opgehe ven", doch dat de huidige economische en financiële besprekingen tussen Frankrijk en Tunesië niet zijn ver broken. Tevens maakt de president het voor nemen van Tunesië bekend om de han del met het dollar-gebied te liberali seren. De Frans-Tunesische douane-unie be stond reeds, toen Tunesië in 1956 onaf hankelijk werd. President Bourguiba wilde deze unie vervangen door een nieuwe overeenkomst, doch de grootste moeilijkheid was het vaststellen van la gere invoerrechten voor Franse goede ren dan voor goederen uit andere lan den. die in Tunesië worden ingevoerd. De president verklaarde, dat na de opheffing van de douane-unie met Frankrijk, de nieuwe douane-tarieven met onmiddellijke ingang van toepas sing zullen zijn op goederen uit alle landen, met uitzondering van Frankrijk. Volgens de president heeft de Tunesi sche minister van financiën uitgebreide bevoegdheden gekregen om de nodige maatregelen te treffen, ingeval van ver geldingsmaatregelen van de kant van Frankrijk. DUIZENDEN SLACHTOFFERS VAN HITTE IN ARABIË? Duizenden Hadji's uit Egypte, Indo nesië, Soedan, Irak, Pakistan en Soma- liland zouden tengevolge van de grote hitte in Saoedi-Arabië bezweken zijn, aldus het Damasceense blad Al Nasr. De pelgrims naar Mekka zouden dit jaar temperaturen van 65 graden Cel sius te verduren hebben. Langs de Provinciale weg Schoon hovenKrimpen heeft de Provin ciale Waterstaat parkeer-picknick- gelegenheden ingericht voor auto mobilisten. Deze plaatsen worden aangeduid met een parkeerbord, waarop een zittend mannetje onder de P geschilderd is. Op deze par keerplaats bij Lekkerkerk staan enkele banken en is een kleine speelruimte open gelaten. LEIDERDORP Bijna 10000 baders in het zwembad Gisteren hebben bijna 10.000 mensen een bezoek gebracht aan het zwembad van Leiderdorp. Toen gistermiddag om 6 uur de hekken gesloten werden wa ren reeds 9000 personen de controle ge passeerd en in de avonduren waren er ook nog enkele honderden die verkoe ling kwamen zoeken in het prachtige bad. De bevolking van Leiderdorp telt glo baal 7000 zielen, dus het aantal bezoe kers overtreft het aantal inwoners, wel een bewijs dat Leiderdorps zwembad zeer in trek is, ook bij de niet-Leider- dorpers. Afscheid van dokter Hoefman Gisteravond hielden dokter en me vrouw Hoefman te hunnen huize een afscheidsreceptie in verband met hun vertrek naar Hilversum, waar dokter Hoefman is benoemd tot bedrijfsarts. Vele patiënten en andere inwoners hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om afscheid te nemen. Velen boden een geschenk aan. Namens de patiënten boden mevrouw De Hertog en mevrouw De Jagt een bureau aan- Dokter Hoefman was zeer verrast en betuigde zijn oprechte dank. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de gemeente-secretaris, predikanten, ver pleegsters van het Groene Krüls. en collega's van dokter Hoefman uit Lei den. De opvolger van de scheldende ge neesheer, dokter P. van 't Woud en zijn echtgenote waren eveneens aanwezig en maakten van de gelegenheid gebruik meit de patiënten kennis te maken. P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Koblenz. In con cours 153 duiven, welke om 10.20 uur met westelijke wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.26.34 uur en maakte een snelheid van 944.27 meter per minuut; de laatste prijswin naar om 3.55.52 uur met een snelheid van 859.86 per minuut. De uitslag luidt: K. W. van Dokkum 1, 3; J. Roest 2, 5, 7, 10; J. van Wezel 4, 8; E. v. d. Hooff 6; D. Sonnega 9. OEGSTGEEST Benny Vreden trad op in Endegeest Benny Vreden, die met zijn ensem ble in het komende winterseizoen In vele zalen zal optreden met een ca baretfantasie met bijdragen van Wil ly van Hemert en Hans de Vries, was gisteravond te gast in Endegeest, waar het ensemble optrad voor patiënten en personeel. Met een aantrekkelijk decor als ach tergrond. voorstellend het eiland Pam pus. speelt zich de fantasie af. Benny Vreden als Alberto Lopez di Pampus leeft met zijn vier dochters daar onbe kommerd totdat een Spaanse brief en een drenkeling de rust komen verstoren. Het verloop der gebeurtenissen, die overigens weinig om het lijf hebben, biedt evenwel net voldoende stof om van een mengeling van muziek, zang, dans sketches, parodieën en dwaze in vallen een zeer aantrekkelijk en boven al vrolijk geheel te maken. Mitzy Tieland als oudste van de vier dochters is een charmante jonge actrice, die goed zingt, acteert en danst, terwijl de overige drie meisjes nl. Marian Groenendijk. Paula Korver en Patty van Blanken, beter bekend als de Spotlights, een groot aandeel hebben in deze musi cal. In fleurige toiletjes brengen zij hun populaire liedjes op zeer verdienstelijke wijze en oogsten daarmee veel succes. Louis Dusée. de drenkeling, trekt met zijn prettige stem bijzonder de aan dacht als zanger, parodieert en imiteert op geestige wijze. Voor zijn conference zou hij evenwel wat originelers moeten bedenken. Het slotnummer voor de pau ze: uit Opa's foto-album sloeg bijzonder in. De liedjes van tientallen jaren her en goed gebracht doen het nog best. Benny Vreden komt na de pauze aan het woord met een praatje en een liedje aan de piano. Na een goede finale van het gehele ensemble kwam de heer L. Spiering het gezelschap bedanken. Met cadeautjes voor Benny Vreden. bloemen en fruitschaaltjes voor de anderen werd de dank vertolkt namens alle aanwezi gen. Als de kleine onvolkomenheden Inbrekers in badkamer De assistent-bedryfsleider van een Amsterdamse broodjeswinkel heeft vannacht nog nooit zo hard ge schreeuwd als het moment, waarop hy in zijn woning aan de Reguliers- dwarsstraat, waar hij de inkomsten van de zaak, een bedrag van f. 3.000, wilde wegsluiten, bemerkte, dat de badkamer bevolkt was. Geschrokken door dit luidkeelse alarm verlieten twee mannen de badkamer en verdwenen als hazen naar buiten. Een van de twee is kort daarna aangehou den in een cafetaria aan de Utrechtse straat. Hij ontvluchtte bij een transport naar het hoofdbureau van politie, doch na een waarschuwingsschot van een der politiemannen bleef de man, een 18- jarige kok, staan en liet zich rustig arresteren. Zijn kameraad, een 22-jarige autospuiter. is later in de nacht aan gehouden. Het bleek, dat de kok een buurman is van de assistent-bedrijfslei der. Via enkele platjes en een raampje waren de mannen in de badkamer ge komen. van een première zijn overwonnen zal dit ensemble in de komende winter maanden velen enkele vrolijke uren be zorgen met dit beschaafd optreden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ralf P., zn. van J. A. Goeman en Th. M. Ahaus; Pleter J. E.. zn. van P. E. R. Rhemrev en M. C. Fischer; Da niël C. J., zn. van C. J. van Egmond en H. C. van Egmond; Johannes P. M„ zn. van J. Th. van Rijn en M. E. Engerlngh; Gerry I., dr. van L. D. Uit den Boogaard en C. J. Wijnja. Ondertrouwd: F. van Egmond, 30 Jr. en L. H. van den Ende, 31 jr.; L. Meints, 31 Jr. en B. Ravensbergen, 23 Jr. Getrouwd: S. L. A. M. van der Kolk, 27 Jr. en C. E. Levedag, 22 jr.; H. Heeren 26 Jr. en S. J. Taffen, 22 Jr.. Overleden: A. van Doorn, 76 Jr., wed. van J. J. Slmmermans; W. R. Schouten. 86 Jr., wed. van N. R. J. van der Kwast. VOORSCHOTEN GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. J. v. d. Hoeven ls verhinderd vrijdag 21 augustus spreek uur te houden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 augustus Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Ap pelen 1418, peren 34. pruimen 3161, andijvie 1544, augurken 1287. pronk - bonen 49106, snijbonen 60150, stam- bonen 109142, stokbonen 145188, kro ten 743, kroten, gekookt 4450. rode kool 3946. groene kool 1229. prei 33. rabarber 414, spinazie 2763, stoofsla 1640, tomaten A 2026, Idem B 20 27, idem C 2023, uien 1527, waspeen 1944. Per 100 stuks: Meloenen 7799, perziken 811, bloemkool A 1378, idem B 2027, komkommers A 819, idem B 814. Per 100 bos; Bleekselderij 42, bos- peen 3346, peterselie 150390, selderij 180—570. AALSMEER. 19 augustus C.V. Centr. Aalsm. Velling GA.: Gerbera 821, Bou- vardia 1026. Chrysanten gr.bl. 2547. idem kl.bl. 1031 per stuk. Lelies 1527 per kelk. Gladiolen 3063. Ornithogalum 1527, Scabiosa 2040, Cyclamen 2043, Zinnia 7095, Dahlia gr.bl. 2045, idem kl.bl. 1027, Chrysanten tros 1030, Freesia 4063, per bos. Anjers: rood 2 12, roze 211, wit 210. Orchid Beauty 2538 per stuk. Rozen: eBtter Times 2 11, Roselandia 27. Parel v. Aalsmeer 8 17. Geh. Duisberg 7—17, Pechtold 2—8. Verschuren 27, Towny Gold 29, Mad. Ofman 515. Baccarat 3051, Montezu ma 2537, Sweetheart 37, Nympf 20 31 per stuk. BARNEVELD. 20 augustus Coöp. Ve- luwse Eierveiling Barneveld-Ede: Week- aanvoer circa 1.000.000 stuks. Handel ma tig. Notering: eieren van 42/50 gr. 6.96 9.12, eieren van 50/55 gr. 9.4611.26, eieren van 55/60 gr. 11.6413.30. eieren van 60/67 gr. 13.3613.91. alles per lOOst. Dr. C. Banning legt zijn functie neer (Van onze Haagse redactie) In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal dr. C. Banning op 1 september a.s. zijn functie als hoofdinspecteur van de Volksgezondheid neerleggen. Op 4 september zal dr. Banning af scheid nemen tijdens een receptie in het Kurhaus Paviljoen. Dr. H. J. Dijkhuis, plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksge zondheid, is inmiddels benoemd tot op volger van dr. Banning. Als opvolger van dr. Dijkhuis is benoemd de arts P. L. Stal, wnd. geneeskundig hoofdin specteur. Russische onderzeeër voer 16.000 mijl onder water Radio Moskou maakte bekend dat een Russische onderzeeër een tocht van 16.000 mijl onder de oppervlakte van het noorden van de Atlantische Oceaan en de Beringzee heeft gemaakt. Men heeft tijdens deze tocht gezocht naar nieuwe visbodems en de rol van het licht bij het leven onder water bestu deerd. BATISTA NAAR PORTUGAL Generaal Batista, de voormalige Cubaanse president, die door de bewe ging van Fidel Castro werd verdreven, is woensdag uit Ciudad Trujillo. de hoofdstad van de Dominicaanse Repu bliek. per vliegtuig naar Lissabon ver trokken. Naar verluidt zal hij op het eiland Madeira gaan wonen. De Cubaanse regering heeft in februari de Dominicaanse Republiek om de uitlevering van Batista verzocht, nadat deze zich aan oorlogsmisdaden schuldig zou hebben gemaakt. Zijn be zittingen op Cuba ter waarde van 25 miljoen peso (ongeveer 90 miljoen gulden) zijn in beslag genomen. COMMUNISTEN LIEPEN DE ZAAL UIT De communistische leden van de In diase Tweede Kamer zijn hedenmorgen en bloc de zaal uitgelopen toen bleek dat het regeringsbesluit om het commu nistisch bestuur van de staat Kerala af te zetten een overweldigende meerder heid (270 tegen 38 stemmen) had be haald. Eén lid van de onafhankelijke partij volgde de communistische Ka merleden. De presidentiële overneming van de macht in Kerala is sedert 1 augustus Jl. een feit. Binnen een half jaar zullen er nieuwe verkiezingen worden uitge schreven. Eierveiling S.B.E.: Aanvoer 315.788 st. Handel matig. Notering: eieren van 55/60 gr. 11.31—12.29, eieren van 60/66 gr. 12.30 13.02, eindeëleren van 50/63 gr. 7.42 10.80. eieren van 64/73 gr. 12.7114.68, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 2.100.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 60/65 Tram 13.2514. algemene prijs 13.50 per 00 stuks .kiloprijs 2.20, basis 61,5 gr., henneëleren van 44/55 gr. 7.5011.75, ki loprijs 1.70—2.14. Plulmveemarkt: Aanvoer plm. 63.000 stuks. Notering: slachtkippen 1.551.60, slachtkuikens 1.551.85, beide per kg. Handel traag. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren: grote eieren 13.3014, gewicht 62/68 gr., kleine eieren 11.5013.20. gewicht 56/61 gr. henne- eieren 710. gewicht 46, 52 gr. BOSKOOP. 19 augustus De Boskoop- sche Veiling: Duisburg 160240, Butter fly 200150, Rozelandla 5038, Pechtold 260—100, Newyorker 200—180, Vlerlanüen 22090, Better Times 9034. Offmann 200—110, White Sweetheart 51—31, Else Poulsen 6052. Aria 11095, Fire King 250—180, Sweetheart 75—55, Moulin Rouge 12032, Ellen Poulsen 5540, Nimpf 280330, Erica per stuk 26, Passi- flora per stuk 60, Dahlia wit 2023 ,id. geel 22, idem rood 22, idem creme 25. Du- randii 11085, Prins Hendrik 19. Sneeuw- bes 10585, Lijsterbes 55—^45, Asters 31 26. Vibarnum 412813 per tak. Mont- bretia 21, Cydonla met vrucht 2822 per tak. 56.50, snijbonen 81121, idem stek 25 42. pronkbonen 6379. dubb. stambonen 118141, stokprinsessenbonen 122147. Augurken: B 6776 .idem C 6873. idem DA 63. idem D 54, idem E 16. idem CD 42 per 100 kg. GOUDA, 20 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 190 partijen. Notering: eerste kwaliteit 216—2.24, tweede kw. 2.05— 2.15, extra kw. 2.252.38. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN. 19 augustus Bloemenveiling: Ornithogalum 1038, Physostegia 10—31. Asters 13—33, Mont- bretia 717, Dahlia 8—32, Physalls 66 74, Babyrozen 851.65, Troschrysanten: Cathsworth 1228 per bos. idem geplo zen: Mlgoli 8—14, Millersdale 7—12, Gol den Sonne 910. Brelthner 1221. Yel low Triumph 9—12, New Princes 15—16. Sheila 810. Devilscape 910. Lelies 7 11. Am. Anjers 29 per stuk. BEURSOVERZICHT Unilevers willig, Staatsfondsen weer vast Unilevers waren vanmiddag „willig". De gepubliceerde belangrijke stijging van de netto winst van het Unilever- concern in het eerste half jaar van 1959 werd ter beurze gehonoreerd met een koerswinst voor de aandelen van circa 15 punten, vergeleken bij de slotkoers van gisteren. De gunstige cijfers werden met enthousiasme begroet, omdat de beurs de laatste dagen eerder een neer waartse tendentie vertoonde. De zeer vaste toon voor de Unileverwaarden werd mede veroorzaakt door aankopen voor buitenlandse rekening, waaraan Duitsland, Zwitserland en Parijs deel namen. De handel gedurende de officiële beurs viel echter tegen. De overige in ternationals profiteerden, bij geringe omzetten, van de willige stemming in de Unileverwaarden. Philips opende op 6374. doch viel terug tot 6354. tegen gisteren 632. Aku's waren op 378 circa 3 punten boven de vorige slotprijs. Kon. Olies op f. 167.20 circa een gulden boven gisteren. KLM werd iets lager geadviseerd. De Scheepvaarten namen, by kalme handel, een gedeelte van de gisteren verloren verliezen terug. Van de Cultures waren Amsterdam Rubbers uiteindelijk flauw. Geopend werd op 1044, doch daarna daalde de koers tot 1001/4 tegen gisteren als slotprys 107. HVA's en P^i's lager. In de Staatsfondsen werd tamelijk vlot gehandeld en de koersen waren opnieuw aan de vaste kant. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 20 AUGUSTUS Londen 10.614-10.62: New York 3.78- 378y4; Montreal 3.96H-3.96H: Parijs 77.074-77-174: Brussel 7.564-7.56=4; Frankfort 90-35-90.40: Stockholm 73.06- 73.11; Zürich 87.61 4-87.66 4: Milaan 60.91 4-60.96 4: Kopenhagen 54.804- 54.854: Oslo 53 03 4-53.08 4: Wenen 14.644-14.65%Lissabon 13.23-13.244: Ankara 3.76%-3.77y4; Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 20 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 101% 102 Ned. '59 44 101% 102% Ned. '53 3% 95 95 Grootboek obi. 34 804 Ned. *47 34 (3) 94A 944GL Ned. '51 34 944B 94% B *ed. '53 (34) 94 94 Ned. '56 3 4 93 4 93%GB Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 98% 994 Ned. '54 34 89% 89% Ned. '55 I 34 89% 89% Ned. '55 II 34 91 91 %B Ned. *37 3 91 91% Dollarlng '47 3 91 914 Investeringscert. 3 98A 98i3,iGB Ned. 62-64 3 994 994 Indië '37 A 3 94 Grootboek '46 3 894GB Ned. WJ3. 6% 1101» 111 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 414 41% Nat. Handelsbank 1674GL 170GB Ned. Handelmy244 244% Amst. Rubber 106 4 100A H.V.A154GB 1544 Senembah 218 218 AE.U375GB 3764 Berkel's Patent (v.) 278GB 280GB Calvé Delft cert. 5704 586GB Deli My.en (Ver.) 179.70 177 Kon. Pap v. Gelder 245 246GB Hoogovens cert^«IGB 565GB Müller en Co. NR. 323% 320 Ned Kabelfabr 4uuGB 402GB Philips 631% 635 4 GB Philips pref2654 266 Unilever 604% 617GB Wilton Feyenoord 219 218 Billton 2de r330 3264 Dordtse Olie gew. 740 741 Kon Olie (f20.—) 168 168.70 idem (50 f.20.—) 166.30 166.70 Holl. Amer lijn 163 1644 Java China Paket 154 154 KL.M 125.10 125 Kon Ned. Stmv My. 1584 159 4 Kon Paket My127 1284 Stoomvaart My. Ned. 164 1664 Nievelt Goudr. eert. 136 136GB v. Ommeren eert. 248GB 248 Kon. Rott Lloyd 151 156 Ned Scheepv Unie 1404 143 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 34 3.. 93 94Y4 Idem '48 34) 944 94Va R'dam '52-1 (44) 99 4 994 idem *37 I-III (3%) 94 idem '38-1 (34) 94 Bankwezen Bank N. G. -58 (54) 104% 1044# id. N.WR. '52 (44) 99 994 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96 Premleleningen A'dam '53 3 964 97% A'dam '51 24 884 884 A'dam '56 I 24 83 834 A'dam'56 II24 93% 934 Eindhoven '54 2 4 83 Enschede '54 2 4 82 824 Den Haag '52 I 24 884 Idem II 24 87 87% R'dam '52 I 24 89% 914 Idem II 24 904 Idem '57 2 4 100 100 Utrecht '52 2 4 90 Z.-Holl. 1957 2 4 97% 974 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 2124 211.50 Amst. Bank 3304 329 H.B.U. eert256 4 256 4 Rott. Bank 300 4 299 4 Twentsche Bank 257 2564 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 400 400 Borneo Sum. H. My 72 74 Ned. G en Sp fabr 295 2954 Kon Ned. Grofsm 145 4 146 Internatio137 138 Int Kunststoffenind 49 48 Leidse Wolspinnery 3674 366 Rott. Droogdok Mij 607 600L Sikkens Lakfabr '53 579 4 570 Ned. My Walv.vrt 115B 1154 Zaalberg 119 n7B Ing bur v. Bouwnyv 255 245L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 84 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 284 Intern. Nickel 100 99A Anaconda 64% 631» Bethlehem Steel 544 53% Cities Service 54 y4 55 General Motors 53% 53% Kennecott102% 103 Republic Steel 75 4 74% Shell Oil 794 804 Union Pacific 324 324 Un. States Steel 99% 100 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 19/8 Edelmet. Kon AA 794 79GL Pref w.a idem 84 83 Electrolas B 330 Holl Constructie 429 Ver. Touwfabrieken 282 Wernlnk's Betonm. 138GB 1394 Van Wyk Textiel 884 88%G

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5