Van Hoeken's houthandel te Leiden bestaat maandag a.s. 125 jaar Vele internationale contacten Dr. J. W. Verbiirgt oud-gemeente archivaris van Leiden overleden Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 augustus 1959 Tweede blad no. 29826 Van houtkoperij naar modern bedrijf Bedrijf ging vele malen in vlammen op Maandag is het precies 125 jaar geleden, dat de toen 30-jarige Adrianus Ja cobus van Hoeken een familie, welke reeds meer dan drie eeuwen haar domi cilie in de Sleutelstad heeft in een perceel aan de Havenkade een „Hout- kooperü" opende. Evenals zijn voorvaders, die oorspronkelijk uit Gent afkomstig waren, had hjj zich voordien toegelegd op het bouwen van eikehouten schepen. Adrianus zag echter wel iets in de houthandel. Aanvankelijk weerden partijen hout uit de tweede hand in het binnenland gekocht en werden ronde balken in de aan de Zoeterwoudseweg staande windmolen De Haan „in loon" gezaagd. In de loop der jaren hebben opeenvolgende geslachten het bedrijf, dat thans over vele internationale contacten beschikt, een grote vlucht doen nemen. Met vijf man in 1834 begonnen, vinden thans ruim 150 personen in het jubilerende be drijf aan de Waard er hun dagelijks werk. Voordat men hier echter vaste grond onder de voeten kreeg het bedrijf is vele malen door brand geteisterd heeft men het in Leiden op vele plaat sen moeten „proberen". Er is zelfs nog een tijd geweest, dat de gemeente Leiden in verband met brandgevaar geen toe stemming wilde geven tot herbouw binnen de stad. De eerste grote uitbreiding kwam in september 1849 tot stand, in welk jaar aan de Hoge Mors een molenwei-f met drie woonhuizen werd aangekocht. In 1865 volgde vergroting van het terrein naar de zijde van de Zuidsingel en in 1859 werd verguning verleend tot het slaan van palen voor het leggen van vlotten in de Kijfgracht. Op 16 maart 1861 werd een nieuw tijdperk ingeluid door aankoop van de houtzaagmolen „De Hooiberg", staande even buiten de stad aan de Maredijk. VAN HOEKEN ADVERTEERDE REEDS IN 1861 IN HET L.D. Dat de oprichter van het bedrijf in ons Blad een goed advertentie-medium zag, blijkt uit een in het bezit van de familie Van Hoeken zijnde adverten tie, welke op 16 maart 1861 werd geplaatst en waarin hij zich aanbe veelt „tot het leveren van gezaagde en ongezaagde houtwaren". Nu ons Blad zelf binnenkort zijn eeuwfeest zal herdenken, is het niet uitgesloten, dat de firma Van Hoeken de oudste thans nog bestaande adverteerster is! 125 - 40 - 60 P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder jubileert mee Voor de eigenaar van dit jubilerende bedrijf, de heer P. J. van Hoekefci van 's-Gravenpolder. hebben cijfers, niet alleen als koopman, doch ook in zijn particuliere leven altijd iets te zeg gen gehad. Toen het bedrijf 85 jaar bestond, werd hij als 20-jarige jonge man, na het behalen van het eind diploma van de Hogere Handelsschool in de onderneming opgenomen. Thans zijn wij veertig jaar verder en bestaat het bedrijf in zijn zestigste levensjaar 125 jaar. RECHTSTREEKSE IMPORT Om tot rechtstreekse import uit het buitenland te geraken richtte de heer Van Hoeken op 3 april 1855 een „rede rij" op met 3 kofschepen n.l. de „Helena Brons", de „Lummina" en de „Grietje Koens". Deze laatste heeft tot 1872 ge varen, terwijl de beide eerste na korte tijd zonken. In 1865 overleed piotsering op 61- jarige leeftijd de oprichter, waarna de zaken werden voortgezet door zijn 3 jongste zonen n.l. Cornelis, Jasper Jacobus en Petrus Johannes onder de firmanaam Gebroeders van Hoeken. Leiden zeehaven Dank zjj de bemoeiingen van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland is Leiden thans door de regering officieel erkend als zeehaven. Dit besluit berust op het feit, dat kustvaartuigen, afkom stig uit het buitenland, in Leiden voor de wal kunnen komen. Het gevolg van deze erkenning is dat Leidse firma's, die hun goede ren per coaster rechtstreeks uit het buitenland aangevoerd krügen, deze goederen in het vervolg niet meer in Rotterdam behoeven in te klaren. Hoeken uit elkaar. Jasper Jacobus vestigde zich aan de Maredijk. Petrus Johannes, de grootvader van de tegen woordige eigenaar, vestigde zich aan de Haven en zette de firmanaam Gebroe ders van Hoeken voort. De stoomhout- zagerij aan de Haven brandde in 1894 geheel af, doch werd onmiddellijk her bouwd. In 1895 kocht P. J. van Hoeken de paltrokhoutzaagmolen „De Nijverheid" onder de gemeente Hazerswoude aan. BEDRIJF GING IN VLAMMEN OP Een algehele modernisering vond in 1900 plaats. Nauwelijks waren de Tocht veroorzaakt brandje In een huls aan de Nieuwe Rijn ont stond gisteren een keukenbrandje door dat de tocht de vlammen van het gas stel in de richting van de keukengor dijnen jaagden ,die vlam vatten. Een houten kastje en een plastic tafelkleed gingen in vlammen op. De brandweer heeft het brandje met een schulmblus- ser geblust. waterlijn gebouwd met de modernste machines. Op bescheiden wijze werd in 1934, midden in een geweldige depressie, die het gehele bedrijfsleven teisterde, het 100-jarig bestaan herdacht. In 1924 overleed de»heer P. J. van Hoeken en enkele jaren later zette de heer A. J. van Hoeken het bedrijf tot zyn overlijden in 1944 voort. Thans wordt het bedrijf onder de firmanaam Gebr. van Hoeken's Hout handel voortgezet en geleid door de heer P. J. van Hoeken, terwijl twee zoons n.l. A. J. van Hoeken en mr. N. P. J. van Hoeken thans wederom in de houthan del in opleiding zijn MOEILIJKE JAREN Zeer moeilijke jaren heeft het bedrijf doorgemaakt in de oorlogsjaren 1940 1945. De import van balken uit de grote exportlanden: Rusland. Zweden. Finland en U.S.A. lag geheel verlamd, terwijl de „toewijzingen" uit Centraal-Europa zeer spaarzaam kwamen. De vrachtauto's waarmede het. hout werd getranspor teerd, werden in beslag genomen. WEDEROPBOUW NA OORLOG Onmiddellijk na de oorlog werd met energie aan de wederopbouw van de outillage van het bedrijf gewerkt. Een geheel nieuw autopark met opleggers, die een wagon van 20 ton kunnen ver voeren, ontstond, met compleet inge richte garage- en reparatiebedrijf. Leids Jeugdorkest en drumband „De Burcht" BIJ DE FEESTVIERING VAN GRONINGEN'S ONTZET OP 28 AUGUSTUS De populariteit van het Leidse Jeugd orkest en Drumband „De Burcht" dringt steeds verder bulten Leiden door. Thans heeft dit orkest een uit nodiging ontvangen van de Groningse Vereniging voor Volksvermaken om bij de feestviering op 28 augustus a.s -ter gelegenheid van de herdenking van Groningen's ontzet in 1672, muzikale medewerking te verlenen. De jeugdige muzikanten zullen 's morgens, na de presentatie op de Grote Markt, een mars door de stad maken en een con cert op het bordes van het Stadhuis geven. Na een middagconcert voer de Kinderkliniek van het Acad. Zieken huis volgt wederom een mars door de stad! Op de Grote Markt zal daarna een afscheidsconcert worden gegeven. „Ons Eiland" houdt groot tuinfeest Morgen en zaterdag is er in de speel tuin aan de Kortenaerstraat weer het jaarlijkse tuinfeest van de speeltuin vereniging „Ons Eiland'. Het tuinfeest wordt gehouden om de financiële posi tie van de vereniging enigszins te ver sterken. Er zijn dit jaar weer diverse attracties, waaronder het Rad van Avontuur, de schiettent, de vistent, bal lentent enz. Daarnaast zijn er ook en kele kramen, waar men een zoet dan wel hartig hapje kan nuttigen. Ieder kan tijdens dit tuinfeest het prachtige club huis van binen bekijken. Jongelui, die graag dansen, komen ook aan hun trek ken. Vrijdag begint het feest om zeven uur 's avonds en zaterdag om drie uur 's middags en half acht 's avonds. Gezien het feit. dat langzamerhand Ijzeren schepen de houten gingen ver dringen werd in 1875 de afdeling scheepmakerij opgeheven en met ener gie de houtimport-houthandel en hout zagerij voortgezet. In 1872 werd de windpaltrokhoutzaag- molen „Het Zwarte Schaap" aan de z.g. „Stinksloot" gebouwd. In 1876 werd de windzaagmolen „De Hooiberg" aan de Maredijk vergroot. In 1877 werd de scheepswerf aan de Haven I geheel weggebroken en in de plaats I daarvan een stoomhoutzagerij met gas- I verlichting toen een der modernste (snufjes gebouwd. In 1879 werd een nieuwe grote hout- loods aan de Minnebroedersgracht ge bouwd, in 1884 een woonhuis met erf. houtloods en pakhuis aan de Oude Heerengracht aangekocht. In 1890 gingen de Gebroeders van Naast zijn drukke werkzaamheden ln het bedrijf, waaraan hij thans veer tig jaar -leidihg geeft, heeft hij sinds vele jaren tal van functies bekleed. Gedurende en na de oorlog tot 1950 (opheffing distributie) was hij hoofd van de houtdistributie in het district Zuid-Holland Noord; tevens voorzitter van de houtkopersvereniging van dit district. Voorts was hij medeoprichter (1939) van de B alkenzagers vereniging en de Coöp. Importeursver. van geheel Nederland resp. BIN en BINIC te Am sterdam, waarvan hij 6edert jaren voor zitter ls. Verder was hij gedurende 20 jaren bestuurslid van de Ned. Hout bond te Alnsterdam en 27 Jaar kerk voogd van de Leidse Hervormde Ge meente, speoiaal belast met de exploi tatie en het beheer der kerken en ker kelijke goederen en de begraafplaatsen Rh ijnhof-Groenesteeg. Thans is hij voorzitter van het kerk- bouwcomité, dat zich speciaal bezig houdt met de bouw van nieuwe Her vormde kerken en wijkcentra ln Lel den en voorzitter van de restauratie commissie van de Hooglandse- en Marekerk. Van zijn overige functies noemen wij die van voorzitter van de Vereniging schadecommissie Rijnland te Leiden, voorzitter van de bouwcommissie voor de bouw van het nieuwe Diaconessen- huis aan de Houtlaan. bestuurslid van de Vereniging voor Chr. nijverheids- de Vereniging voor Ohr. onderwijs, van onderwijs, de Leldsche IJsclub, de Leidse Vereniging van Industriëlen; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland; van de plaatselijke Commissie voor toezicht op de biosco pen: van de Gemeentelijke Commissie Burgerij fonds Leiden en beschermheer van de Muziekvereniging „Concordia". Uit al deze functies valt af te lelden, dat de belangstelling van de heer Van Hoeken van 's Gravenpolder zich op een breed maatschappelijk en organisa torisch terrein richt. nieuwe zaag- en schaafmachines ge plaatst of alles ging helaas in vlam men op. De gemeente Leiden wilde, zoals ge zegd, wegens brandgevaar geen toe stemming meer geven tot herbouw binnen de stad. Onmiddellijk werd grond aangekocht in ,De Waard" toen nog gemeente Leiderdorp, waar het bedrijf thans nog gevestigd is. Inmiddels waren drie van zijn zonen n.l. Adrianus Jacobus, Johannes Willem en Jasper Jacobus in het bedrijf werk zaam gekomen. Een nieuwe zagery werd gebouwd in 1901 op de nieuwe terreinen in „De Waard". Deze brandde in 1905 opnieuw geheel af In 1906 werd een nieuwe fabriek van gewapend beton teen belangrijk novum» met 2\'i m. diepe kelders beneden de Zaag- en schaafmachines werden ver nieuwd.. Door plaatsing van een diesel generatorset. werd de capaciteit van de energievoorziening vergroot. Het bedrijf levert n.l. zelf alle elektrische energie. Houtloodsen werden bijgebouwd. Door mechanisering van opslag van hout en laden en lossen van auto's werd aan zienlijke personeelsbesparing verkregen. De terreinen beslaan thans een totale oppervlakte van 120.000 m2, waarvan pim. 45 000 m2 met grote houtloodsen bebouwd. VIERING 125-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van dit 125-jarig be staan wordt het personeel zaterdag een autotocht aangeboden. Maandagmiddag van 4 tot 6 uur zal de tegenwoordige eigenaar, de heer P. J. van Hoeken van 's Gravenpolder in „Meerrust" te War mond recipiëren. Emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk In de ouderdom van 84 jaar is te Wapenveld overleden dr. mr. J. W. Ver- burgt, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, oud-gemeente-archivaris van Leiden en archivaris van de Hervormde Gemeente van 's-Gravenhage. Dr. mr. Jan Willem Verburgt werd op 26 januari 1875 uit een onderwijzers gezin te Herveld in de burgerlijke ge meente Valburg in Gelderland geboren. Hij deed eerst staatsexamen A. en studeerde daarna verder nog theologie aan de Leidse Universiteit. Nadat dr. mr. Verburgt in 1899 door het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv Kerk werd hij op 10 juni van het daaropvolgende jaar door zijn voor ganger. ds. P. M. Eigeman. toen nog predikant te Willemstad, te Nigtevegt in de classis Breukelen in het ambt be vestigd. Deze zijn eerste en laatste ge meente diende de thans overledene tot 1 januari 1920 toen hem eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. In 1919 was dr. Verburgt reeds archi varis geworden van het kasteel Nijen- rode te Breukelen en in 1920 volgde zijn benoeming tot particulier secre taris van de rentmeester van de kas teelheer. Deze functie vervulde dr. mr. Verburgt tot 1 juli 1921, toen hjj werd benoemd tot adjunct-archivaris van Leiden. Met ingang van 19 jan. 1931 werd de heer Verburgt benoemd tot archivaris van de gemeente Lei den, welke functie hij heeft vervuld tot 1937, toen hem eervol ontslag werd verleend. Sinds 1945 was dr. mr .Verburgt nog archivaris van de hervormde gemeente van 's-Gravenhage en had hij het toe zicht op de archieven van de hervorm de gemeente van Scheveningen en van die van, Woerden. Dr. mr. W. VERBURGT Nadat de heer Verburgt in 1922 net diploma wetenschappelijk archief-amb tenaar der tweede klasse had behaald, slaagde hij vier jaar later voor het di ploma eerste klasse». Onderwijl stu deerde hij ook nog rechten aan de Leidse Universiteit waar hij in 1925 zijn doctoraal examen deed en op 21 november 1930 bij thans wijlen prof. dr. A. S. de Blécourt, hoogleraar in het oud-vaderlandsrecht, op een proef schrift. ..Levering van onroerende zaken te Leiden" promoveerde tot doctor ln de faculteit van de rechtswetenschap. Dr. mr. Verburgt. die in zijn Leidse tijd meerdere malen aan het bestuur der 8 Octobervereeniglng zee* waar devolle en gewaardeerde adviezen over de samenstelling van historische optochten verstrekte, was in 1912 mede één van de oprichters van het Oudheidkundig genootschap „Niftar- lake" (De Vechtstreek), waarvan hij vanaf de oprichting tot 1947 voorzit ter is geweest. In 1936 gaf hij mede de stoot tot de oprichting van de commissie voor de Vecht en het oos telijke en westelijke plassengebied, waarvan hij tot zijn aftreden in 1943 voorzitter is geweest. Verder was de thans overledene lid van het Historisch Genootschap te Utrecht: lid van de Maatschappij van de Nederlandse Letterkunde te Leiden; corresponderend lid van de Nederlandse Oudheidkundige Bond; van 1924 tot 1937 bestuurslid van de Vereniging Oud Leiden; lid van de vereniging tot. uit gaaf van de bronnen van oud-vader lands recht Tijdens zijn ambtsbediening te Nigte vegt publiceerde dr. mr. Verburgt in de jaren 1910 en 1911 mededelingen uit de kerkelijke en plaatselijke geschiede nis der hervormde gemeenten in de Utrechtse Vechtstreek. Verder verscheen van zijn hand: Archief der secretarie van de stad Lelden 1253 tot 1575, inventaris en regesten door dr. J. C. Overvoorde, in leven gemeente archivaris en dr. mr. Verburgt gemeen te archivaris. Dit werk groot 682 pa gina's werd door zijn voorganger be gonnen en door dr. mr. Verburgt vol tooid. In zijn periode te Nijenrode or dende en inventariseerde dr. mr. Ver burgt het archief van de Ambachts heerlijkheid Breukelen Nijenrode en puttend uit de bronnen van het archief schreef hij een overzicht van de ge schiedenis van het kasteel Nijenrode en zijn bezitters. Dit werk. dat niet in de handel is. verscheen in een luxe uit gaaf in het Nederlands en in het Frans. Verder publiceerde hij nog enkele kleinere werkjes en artikelen in het Jaarboekje voor geschiedenis en oud heidkunde van Leiden en Omstreken. In alle stilte is zijn stoffelijk over schot bijgezet in het familiegraf te Nigtevegt. Een overzicht van het uitgestrekte complex van ,,Van Hoeken's Hout handel" aan de Waard. Twee meisjes uit Leiden vermist Twee Leidse meisjes, 16 en 17 jaar oud, beiden wonende aan het Leven daal, zijn reeds enkele dagen spoor loos zoek. De meisjes verlieten zater- lag jl. haar ouderlijk huis en begaven zich naar de Kaag. waar zij geduren de het weekeinde zouden gaan zeilen. De politie beschikt over gegevens, waaruit o.m. blijkt, dat de twee min derjarigen zondagavond de laatste bus naar Leiden gemist hebben. I)e ouders van de vermiste meisjes heb ben de politie om opsporing verzocht. Collecte ten bate van „Het Zonnehuis" Men schrijft ons: van 24 tot en met 29 augustus wordt in onze stad een col lecte gehouden ten bate van de Ver eniging ..Het Zonnehuis". Dit is een vereniging die christelijke verpleging beoogt van langdurige zieken in „Zon nehuizen", ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze „Zonnehuizen" zijn spe ciale ziekenhuizen voor chronische pa tiënten. Thans zijn er 4 van deze tehui zen. Het „Zonnehuis" te Beekbergen is de oudste en grootste. Voorts kan men ze vinden in Schiedam, Roermond en Doorn. In Schiedam werd het tehuis in 1950 feopend met ruim 50 bedden, speciaal estemd voor patiënten uit Zuid-Hol land, de provincie met de grootste be volkingsdichtheid. Dit tehuis is nu reeds te klein en er zijn plannen voor een grote uitbreiding. De vereniging ..Het Zonnehuis" is een landelijke vereniging die zich ma ximaal inspant om haar doel, de ver pleging van steeds meer hulpbehoeven de. chronische lijders te verwezenlijken. De opbrengsten van de collecten wor den daartoe aangewend. De behoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurige zieken in ons land is zeer groot. Het grootste deel dezer lijders (meer dan 20.000) wordt thans onvol doende verpleegd of verzorgd. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Klazienaveen (toez.) J. Noordmans te TJamsweer; te Kloetlnge (toez.) A. J. van Cruynlngen te Harlch (Fr Aangenomen naar München-Glad- bach (Evang. Klrche Rhelnland) H. ten Boom. pred. Evang. Kirche Westfalen BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Nieuwe Pekela H.Th. Plevier te Zandbulten (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Tholen-Poortvliet G. van de* Veere ,kand. te 's-Gravenhage. Eisenhower en MacMillan spreken voor radio en t.v. President Eisenhower en de Britse premier MacMillan zullen op 31 augus tus des avonds gezamenlijk vanuit de ambtswoning van de Britse premier voor radio en televisie spreken, aldus is ln Gettysburg bekendgemaakt. België investeert 45 miljoen in radio en t.v. De Belgische regering heeft een in vesteringsprogramma opgesteld voor de nationale televisie en radio-omroep waarmede een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag zal worden bestemd voor de bouw van een nieuw televisiecentrum, dat in de komende drie jaar in Brussel zal ver rijzen. Voorts zal een deel van de fondsen worden aangewend voor het vernieuwen van het net van relalszenders voor de Eurovisie, dat in 1953 tot stand kwam en hans niet meer aan de eisen voldoet. Het ministerie van Culturele Zaken heeft medegedeeld, dat niet on de uit gaven voor radio- en t.v.-programma's zal worden bezuinigd. Voor 1959 is een bedrag uitgetrokken van bijna 21.5 mil joen gulden, anderhalf miljoen meer dan voor 1958. De Belgische regering draagt voorts jaarlijks een bedrag van 4.5 miljoen gulden bij voor aanschaffin gen door het N.I.R. ten behoeve van de televisie. De omvang van de televi sie-uitzendingen zal dan ook niet wor den besnoeid. Overigens is ook in Bel gië het aantal televisietoestellen onver wacht snel toegenomen. Voor de opstel ling van de toekomstige begrotingen voor de televisieprogramma's wordt er van uitgegaan, dat in vijf jaar tijashet huidige aantal van 330.000 zal zijn toe genomen tot ongeveer 650 000, Ten behoeve van de radio-omroep wordt ln het investeringsprogramma een bedrag van bijna tien miljoen gul den uitgetrokken voor de bouw van nieuwe studio's en F.M,-zenders, die naaT gehoopt wordt al in 1961 het ge hele Belgische Grondgebied zullen be stir ijken. Zwitsers invoerrecht op snijtulpen niet onredelijk In antwoord op vragen van de heer Van Dijk. lid van de Tweede Kamer, dn verband met verhoging van invoer rechten door de Zwitserse regering heeft de minister van Landbouw en Visserij, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken o.a. geantwoord, dat er inderdaad bij de Bondsdag een ontwerp van wet ingediend ls. dat voor ziet in een invoerrecht op snijtulpen van Zw. Frs 150 per 100 kg ln de voor de Nederlandse export belangrijke pe riode van 1 november tot 30 april Dit invoerrecht bestaat behalve uit een marge ter bescherming van de Zwitserse producent uit een heffing ter vervanging van een tot nu toe aan Ne derlandse kant geheven heffing op de uitvoer van snijtulpen. welke tot doel had de ongelijkheid van de grondstof- prijzen te nivelleren. Hoewel als regel Iedere verhoging van invoerrecht een zekere belemmering van de uitvoer tot gevolg heeft, mogen gezien het voorgaande de consequenties van de onderhavige verhoging niet overschat worden. Evenmin kan worden gesteld, dat de betrokken maatregel duideliik in strijd met de geest van het GATT zou zijn. Niettemin heeft de Nederlandse re gering stappen ondernomen, ten einde de Zwitserse regering ertoe 'te bewegen alsnog een lager invoerrecht op snij tulpen vast te stellen, zo deelt de mi nister mede. Nederlandse boeren naar Canada De bisschop-coadjutor van 's Herto genbosch, mgr. W. M. Bekkers, heeft te London in de Canadese provincie Ontario verklaard, dat de Nederlandse boeren die willen emigreren aan Canada de voorkeur boven andere landen geven. Mgr. Bekkers maakt een reis door Canada en de V.S. om gegevens te ver zamelen over het boerenbedrijf. HU zei. dat er vorig jaar 8 000 Neder landse boeren naar Canada zijn gegaan en dat voor dit Jaar hetzelfde aantal wordt verwacht. WINKELIERS VEROORDEELD WE GENS VERKOOP NA SLUITINGSTIJD Voor de Haagse Economische politie rechter waren gedagvaard, een melkslij- ter, een winkelier en een kruidenierster uit Leiden. ZU hadden na sluitingstijd produkten in hun winkel verkocht. De melkslUter kwam er, conform de eis, af met f. 25 boete of vUf dagen en de kruidenierster overeenkomstig de vordering met twintig gulden boete of vier dagen. Tegen de winkelier werd f. 35 boete of tien dagen gevraagd. Het vonnis luidde: vUfentwintig gulden boe te en een voorwaardelijke sluiting \an een week. met een proeftijd van twee jaar. Geen van de verdachten was ter zitting verschenen. ZWEMMEN KERSTEN (LPSV) BEHAALT POLITIEKAMPIOENSCHAP Gisteren werden in het water van de Bosbaan te Amsterdam zwemwedstrij den gehouden om het lange afstands kampioenschap van de Nederlandse Po litie Sportbond. A. Kersten van de Leidse Politie Sportvereniging wist, na een fel duel met de kampioen van vorig jaar. de Rotterdammer Schoonbeek, beslag te leggen op de Nationale titel 2 km vrije slag. Verder startten nog acht LPSV-ers voor de 2 km schoolslag. Hoewel allen de afstand binnen de gestelde tijd af legden, leverde dit numer voor de Leid se Politiemannen geen prijzen op. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthonlus Adrianus, zn. van C. J. van der Tang en J. W. van Zanten; Margaretha, dr. van N. van der Linden en A. C. StlJ- laart; Pieter, zn. van P. Stokkel en W. M. J. de Roo; Bartholomeus .zn .van B. de Bruin en M .E. Nleuwenhuls; Geertrulda, dr. van T. Olie en J. van Schalk. GETROUWD G. J. Hendriks en M. G. de Bruin. OVERLEDEN A. Boogaard, 7 weken, zoon: M. de Bol ster, 72 «ohtgenote van W. J. Abra ham®,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3