Herter zal op 4 september a.s. zitting van de Navo-raad te Parijs bijwonen WEERBERICHT Ambassadeur Mr. D. U. Stikker zal ons land vertegenwoordigen Ontploffing bij Stork - Hengelo Succes Amerikaanse luchtmacht bij lancering „Discoverer VI" Franse regering ongerust over heftige kritiek in Britse pers Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 No. 29826 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Christian Herter, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal op 4 september een bijeenkomst van de NAVO-raad in Parijs bijwonen, na de be- besprekingen van president Eisenhower met Europese leiders, aldus is door de NAVO bekendgemaakt. Volgens de NAVO-mededeling zal het bezoek van Herter tegemoetkomen aan de door de Noordatlantische Raad geuite wens, in tegen woordigheid van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken de voor naamste ontwikkelingen in de internationale situatie, die van belang zijn voor de NAVO, te bespreken. De NAVO-vergadering op 4 septem ber, de dag waarop president Eisenho wer naar Washington terugkeert, is niet een bijzondere bijeenkomst op het vlak van ministers van Buitenlandse Zaken, zoals door België werd nagestreefd. Maar In diplomatieke kringen te Parijs is men van gevoelen, dat de aanwezig heid van Herter, en mogelijk van andere ministers, het verlangen van kleine le den van de NAVO zal bevredigen om hun meningen kenbaar te maken aan de vooravond van de besprekingen tus sen de hoogste Amerikaanse en Russi sche leiders. In Belgische regeringskringen is de officiële bevestiging van Herter's deel neming met levendige voldoening ont vangen. In Brussel legt men er de nadruk op, dat de gedachtenwisseling, die zodoende tussen de Atlantische bondgenoten kan worden gehouden vóór de ontmoeting Eisenhower-Kroesjtsjef volledig tege moet komt aan hetgeen de Belgische regering verlangd en geëist heeft. Prins Bernhard ontvangt Amerikaanse scholieren Prins Bernhard zal 55 Amerikaanse middelbare scholieren, die op het ogen blik onder auspiciën van de „American Field Service" in ons land vertoeven en binnenkort naar de V.S. terugkeren, op dinsdag a.s., te zes uur, ten paleize Soest dijk ontvangen. Eén dode6gewonden vanwie 2 ernstig Eén dode en zes gewonden wa ren er gistermiddag te betreuren bij een ongeval in de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Omstreeks halfvier had in de beproevingsafdeling voor dieselmotoren een explosie plaats. Met een daverende knal vloog het deksel van een carter van een die selmotor van drieduizend pk. Bran dende olie spoot naar buiten, waar door zeven personeelsleden werden gewond. Ook ontstond een begin van brand. De gewonden werden in eerste instan tie verzorgd door de eigen medische dienst, waarna het Rode Kruis hen naar het ziekenhuis -overbracht. Tegen de avond is een van de gewonden, de 24-ja- rige B. J. A. Nijkamp, uit Enschede, aan zijn verwondingen bezweken. Van de andere vijf gewonden is de toestand van twee volontairs, leerlingen van Middelbare Technische Scholen, ernstig. Het zijn de 19-jarige B. Grevink, uit Groningen/He gisteravond naar een ziekenhuis in zijn' woonplaats werd ver voerd en de eveneens 19-jarige H. Bornemans, uit Hardenberg. De overige gewonden, die er minder ernstig aan toe zijn, hoewel ook zij in de ziekenhui zen moesten worden opgenomen, zijn afkomstig uit Hengelo en Enter. De bedrijfsbrandweer van Stork wist de brand in het dak van de fabriekshal, ontstaan door een steekvlam, snel te doven. De gemeentelijke brandweer, die ook was gealarmeerd, behoefde geen dienst te doen. In Hengelo wekten de geruchten van de ontploffing grote be roering. Men sprak al spoedig van vele doden, zodat vele huisvrouwen zich naar de fabriekspoorten spoedden. (Er wer ken bij Stork circa vijfduizend perso neelsleden) De personeelschef heeft kort na het ongeval de familieleden op de hoogte gesteld. Er wordt een onder zoek naar de juiste toedracht en oor zaak ingesteld. Aanhoudend warm De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 AUGUSTUS Zon op: 5.32 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 20.59 uur; onder: 8.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 en 17.18 uur. •Laagwater te 0.49 en 13.04 uur. Dii nummer bestaai uil M pagina's. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Wigny zal België op de bijeenkomst van de NAVO-raad verte genwoordigen. In officiële kringen te Den Haag werd gisteren vernomen, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zich hetzjj op 3 septem ber te Le Havre, hetzij te Southampton op de „Rotterdam" zal inschepen om naar de Verenigde Staten te gaan. Zo als men weet, reist H.K.H. Prinses Bea trix ook met de „Rotterdam" naar de Verenigde Staten. Minister Luns zal op 3 september, na het onderhoud, dat hij in zijn hoedanig heid van voorzitter van de NAVO-raad en Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, met president Eisenhower zullen hebben, verslag uitbrengen aan de NAVO-raad. Nederland zal daarbij in de NAVO-raad vertegenwoordigd wor den door de permanente vertegenwoor diger bij de NAVO, ambassadeur mr. D. U. Stikker. Twee jaar geëist tegen generaal von Manteuffel De openbare aanklager in het proces- Von Manteuffel heeft woensdag twee jaar gevangenisstraf geëist. Generaal Von Manteuffel wordt er van beschuldigd dat hij in januari 1944 als commandant van de zevende Duitse pantserdivisie op onwettige wijze een executiebevel tegen een Duitse soldaat heeft uitgevaardigd. De generaal ver klaarde voor de rechtbank, dat de sol daat zich volgens hem laf had gedragen en dat hy een waarschuwend voorbeeld had willen stellen, waartoe hij gerech tigd was krachtens een dienstorder van Hitier. Ex-veldmaarschalk Von Manstein zei woensdag dat het onder de omstandig heden, die toen aan het oostelijk front bestonden, absoluut noodzakelijk was de tucht te handhaven. Een van de verdedigers vroeg om vrij spraak. Hij merkte op dat een burgeiyke rechtbank zich na vijftien jaar niet meer in de toestand kon verplaatsen, waarin de generaal verkeerde op het tijdstip, waarop de soldaat werd dood geschoten. Eind september 1960 bemande satelliet De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de zesde kunstmaan in de „Dis- coverer"-reeks gelanceerd. Dit geschiedde vanuit de Vandenberg-basis aan de kust van de Stille Oceaan. De nieuwe „Discoverer" is weer voorzien van een ruimte-capsule, die men vandaag ergens boven de Oceaan hoopte te kunnen op vangen. De luchtmacht heeft meegedeeld, dat de tweede trap van de „Discoverer" volgens de plannen is gaan functioneren. Later werd gemeld, dat de satelliet inderdaad in een baan om de aarde is terechtgekomen. Er zijn geen dieren aan boord van de ruim 23 meter lange raket, maar zij is, naar aangenomen wordt, van het type waarmee later in deze serie apen in de ruimte zullen worden gebracht. De eerste trap was een „Thor-raket", die werd voortgestuwd door middel van de krachtige nieuwe brandstof, die ook voor de „Discoverer V" is gebruikt. Het was de bedoeling, aldus een woordvoerder van de luchtmacht, dat de kunstmaan in negentig minuten een omwenteling om de aarde maakt en dat de capsule 26 uur na de lancering wordt losgemaakt en naar de aarde terugkeert. Acht of negen C-119 transportvliegtui gen zullen proberen met een vangnet de capsule op te vangen. Indien dit mis lukt, zullen schepen trachten de ruim tecabine op te vissen. De „Discoverer V" heeft de capsule kennelijk wel op de juiste plaats afge- Engelse regering kan er weinig aan doen... (Van onze Londense correspondent) De Franse regering is verontrust over de heftige kritiek, welke sinds enige weken door een deel van de Britse pers wordt gevoerd op het beleid van presi dent De Gaulle, vooruit wat betreft zyn wensen om Frankrijk tot atoommogend- heid te maken, zijn houding tegenover een topgesprek met de Russen en zijn opvattingen over de NAVO. Gisteravond ging de Franse ambassadeur in Londen, Jean Chauvel, naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken om de onder minister John Prafumo minister Sellwyn Lloyd is met vakantie in Spanje van deze ongerustheid op de hoogte te stellen. De ambassadeur zal na dit gesprek zijn regering in Parijs ongetwijfeld heb ben kunnen meedelen, dat zij zich over de houding van de Britse regering geen zorgen behoeft te maken. Men verzekerde ons gisteravond namelijk in Britse politieke kringen, dat men de onverantwoorde aanvallen op generaal De Gaulle voor diens beleid ten zeerste betreurt. Gisteravond is de laatste repetitie voor de generale repetitie van de Taptoe Delft gehouden. Deze was reeds opengesteld voor het publiek, dat van een voledige uitvoering in gala-uniformen kon genieten. He denavond vindt de generale repeti tie plaats. houdt nu een schilderfeest met Dit is de tweede maal, dat een Wes telijke bondgenoot zijn ongenoegen kenbaar maakt over de houding van de Britse pers. Enkele maanden geleden maakte de Westduitse bondskanselier Adenauer bittere opmerkingen over een haatcampagne tegen zijn land, die werd gevoerd in bepaalde Britse bla den. Evenals toen, antwoorden de Britse functionarissen nu. dat zij deze kri tiek wel mogen betreuren, maar dat zij er weinig aan kunnen doen. Het staat de Britse pers nu eenmaal vrij te schrijven wat haar goeddunkt. Men hoopt echter in Londen, dat in de eerste plaats de Franse regering deze kritiek, vooral in het blad van de La- bourpartij, de „Daily Herald", niet als maatgevend voor de Britse opinie over Frankrijk zal beschouwen. En verder dat er snel een einde zal komen aan deze ..krantenoorlog'", die nu ook aan de andere kant van het Kanaal op temperatuur schijnt te komen. Men acht dit in Britse politieke krin gen een slechte prelude voor president Eisenhower's bezoek aan Europa om met Duitsland, Engeland en Frankrijk Brits verkeersvliegtuig verongelukt Alle 32 inzittenden omgekomen Alle 32 inzittenden van een twee- motnrig verkeersvliegtuig van de Britse maatschappij „Transair" zijn gister avond omgekomen toen het toestel ten noorden van Barcelona tegen de top van een heuvel vloog. Van de 29 passagiers waren 22 Britse studenten, 3 Spanjaarden, 2 Perzen, één Indiër en één Duitse vrouw, aldus een te Barcelona gepubliceerde passa gierslijst. De studenten kwamen terug van een vakantie op Majorca. Het toestel, een Douglas DC-3 „Da kota", had een bemanning van drie koppen. Toen de eerste ambulance bij het wrak in het Montseny-gebergte kwam, was het al geheel uitgebrand. vooroverleg te plegen over zijn ko mende gesprekken met Kroesjtsjef. Premier Macmillan wil de atmosfeer zo vriendelijk mogelijk houden en zo weinig mogelijk laten blijken van eventuele bestaande meningsverschil len tussen de Westelijke geallieerden. Eenheid zal dan ook vermoedelijk wel het thema zijn van het „praatje bij de haard", dat Macmillan en Eisenhower op 31 augustus vlak voor het diner in Downingstreet in de ambtswoning van de Britse premier, voor de Britse radio en televisie zul len houden. Het is de eerste maal, dat een Ame rikaanse president een dergelijk praat je, uitgevonden door wijlen president Roosevelt, buiten de Verenigde Staten houdt. Het idee werd uitgewerkt door de perschefs van Macmillan Harold Evat en van Eisenhowers, James Ha- gerty, toen deze laatste vorige week in Londen was om het bezoek van presi dent Eisenhower voor te bereiden. Achtjarig jongetje door paard gedood Gistermorgen is de achtjarige W. J. Kwantus uit Ilpendam (bij Purmerend) in de buurtschap Westerhaar dodelijk verongelukt. De jongen die bij zijn grootouders logeerde reed mee op een platte, door een paard getrokken wagen over een zandweg. Toen de bestuurder uit Westerhaar paard en wagen wilde draaien om stenen op te laden, kwam de wagen door de diepe sporen in de weg wat scheef te staan. Het schrik achtige paard schrok hiervan blijkbaar hevig en sprong met wagen en al in de droge sloot langs de zandweg. Het jon getje en de bestuurder vielen van de wagen. Het jongetje kreeg daarbij ver moedelijk een trap van het paard. Hij werd in ieder geval zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De bestuurder bleef ongedeerd. Het paard rende nog verder door de sloot, maar kwam cpoedig tol «tilstand. S I KK E N S-TJALLE M A PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Oponthoud voor de Rockefellers Het K.L.M.-toestel waarmee gis teren enige leden van de familie Rockefeller van New York naar Europa waren vertrokken met het oog op het huwelijk van Steven Rockefeller en Anne Marie Ras mussen, is naar het vliegveld Idle- wild teruggekeerd, nadat de piloot had gemeld, dat er zich op 320 km. van New York een motorstoring had voorgedaan. De passagiers vertrokken later met een ander toestel. De machine, die motorstoring kreeg was een DC-7C. Dit toestel zou de 27-ja- rige Rodman Rockefeller, zijn 21-jarige broer Michael broers van de bruide gom en Rodmans vrouw, de uit Noor wegen afkomstige Barbara Olsen, naar Amsterdam brengen, vanwaar het ge zelschap met een ander KD.M.-toestel naar Noorwegen zou doorreizen. Het huweljjk wordt zaterdag gesloten. Toen Rodman Rockefeller werd ge vraagd naar de herkomst van zijn fa milie verklaarde hij, dat de Rockefel lers afstammen van Franse Hugenoten, die indertijd naar Nederland zijn uitge weken. Na de aardschokken in Montana De meeste van de 200 mensen, die dinsdag in de Amerikaanse staat Mon tana van de buitenwereld waren afge sloten door grondverschuivingen als gevolg van de aardschokken, welke in een groot gebied van de wereld werden gevoeld, zijn in veiligheid gebracht. Men zoekt nog naar eventuele verdere slachtoffers. Volgens de huidige gege vens zijn acht mensen om het leven gekomen, maar volgens sommige berich ten zouden er 19 doden en ongeveer 60 gewonden zijn. Schadevergoeding aan Nazi-slachtoffers Aantal gegadigden ontelbaar Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag op een pers conferentie in Bonn verklaard, dat de regering van de Bondsrepubliek alle eisen tot schadevergoeding aan slacht offers van het Nazibewind „onder één noemer" tracht te brengen. Deze mededeling was een antwoord op aan hem gestelde vragen over berichten in de Westduitse pers. waarin gezegd werd. dat de geallieerde landen en in het bijzonder Frankrijk miljarden mar ken schadevergoeding hadden geëist van de Bondsregering. De woordvoerder zei dat zijn regering tweezijdige overeenkomsten had geslo ten met Denemarken, Noorwegen en Luxemburg en dat de onderhandelingen met Nederland over de schadevergoe ding nog aan de gang waren. Hfj voegde hieraan toe, dat hij in dit verband geen bedrag kon noemen, dat door de Westduitse regering be taald zal worden, omdat het onmo gelijk is het aantal mensen te schat ten, dat recht op schadevergoeding heeft. „Die Welt" had gesohreven dat Frank rijk en Griekenland schadevergoeding willen voor alle verzetsstrijders en dat Zwitserland ook eisen heeft gesteld voor de materiële schade, door Zwitserse burgers geleien. Engeland, aldus „Die Welt", wil dat alle mensen uit de oostelijke landen, die door de Nazi's vervolgd zijn en die thans de Britse nationaliteit hebben ge kregen, een uitkering voor schade ont vangen. Miljoenen marken zijn nodig om aan al deze verlangens te kunnen voldoen, aldus het blad. De .Frankfurter Allgemeine" ver klaarde, dat de Franse eisen minstens aoht maal zo groot zijn als het hoogste aanbod dat de Bondsregering tot nu toe heeft gedaan. stoten, maar omdat het radiobaken faalde .konden de vliegtuigen en daar na de schepen de ruimtecabine niet vinden. De „Discoverer III en IV" zijn niet in een baan om de aarde gekomen en de „Discoverer II" stootte de cap sule boven het Noordpoolgebied af, zo dat zij onvindbaar was. De eerste „Dis coverer" kwam wel in een baan om de aarde, maar het signaal ervan kon door het gebrekkige functioneren van de sta bilisatie-inrichting niet goed worden op gevangen. De satelliet weegt 765 kilo en zal ver moedelijk een maand lang blijven rond draaien. Het hoogste punt van de baan is 859 km. van de aarde en het laagste 191. Er worden krachtige radioseinen op gevangen. PLANNEN VOOR BEMANDE SATELLIET De Amerikanen zijn van plan na sep tember 1960 een bemande satelliet in een baan om de aarde te brengen, zo heeft een medewerker van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart te Bermuda bekendgemaakt. Volgens hem zal de baan van deze kunstmaan over een punt op 300 mijl ten zuidwesten van Bermuda lopen. Nadat de satelliet driemaal een baan om de aarde zal hebben beschreven, zal de ruimte cabine met de ruimtereiziger naar de aarde worden teruggezonden. De cabine zou in het gebied van San Salvador te recht moeten komen. „Van Speyk" na drie jaar weer terug Het fregat Van Speyk, dat sedert 9 juli 1956 in de Ned. Antillen heeft vertoefd, is gistermiddag na een 19- daagse vaartocht uit Willemstad in Den Helder teruggekeerd. Het schip stond onder commando van kapitein luitenant-ter-zee A. J. de Graaf. Muiterij aan boord van de „Martinistad" Wrok van matrozen Zoals wij in een gedeelte onzer oplage van gisteren reeds vermeldden, heeft de Hamburgse politie twee matrozen van het Nederlandse kustvaartuig „Martinistad" wegens muiterij gear resteerd. Zij hadden, met messen ge wapend, de kapitein, de eerste stuur man en de machinist aangevallen. Volgens de eigenaar van het schip, de reder D. Kooiman te Dordrecht, vloeide hun optreden voort uit een wrok, die beiden tegen de eerste stuurman koes terden. Omtrent de gebeurtenissen werd de heer Kooiman het volgende gerappor teerd: De „Martinistad" lag in de haven van Hamburg gemeerd. Toen de twee matro zen 's avonds tegen elf uur uit de stad op het schip terugkeerden wilden zij de eerste stuurman te lijf gaan. Deze wist echter op de wal te komen en kwam even later vergezeld van politie-agenten weer langs de kade aanlopen. De matro zen zagen dit, wisten via de wal te ontsnappen en gingen de stad weer in. Midden in de nacht klommen ze weer. enigszins beneveld, aan boord. Met getrokken messen probeerden ze de hut van de eerste stuurman binnen te drin gen. Ook de kapitein, die dit trachtte te verhinderen werd zodanig bedreigd, dat hij zich in zijn hut moest verschan sen. De matrozen wonden zich steeds meer op. en toen tenslotte de resterende zeven-koppige bemanning niet bij machte bleek hen te overmeesteren vroeg de eerste machinist telefonisch om politieftiulp. Omdat dit hem werd geweigerd de politie wilde slechts aan een verzoek van de kapitein voldoen moest de kapitein, die praktisch in zijn hut zat opgesloten, een noodsein uit zenden. Daarmee was de politie voldoende ge alarmeerd. en korte tijd later zaten de twee matrozen ingesloten. Een van hen was gewond geraakt bij het inslaan van een ruitje van de stuurmanshut. Om de bemanning van de „Martinistad" te completeren zullen nu twee nieuwe matrozen worden aangetrokken. Het Nederlandse fregat Van Speykis gisteren na een verblijf van drie jaar in de wateren van de Nederlandse Antillende haven van Den Helder binnengelopen. Het buitgemaakte schegbeeld „De loden verraderwerd met trots getoond. Sedert het vertrek uit Nederland werden 64.000 zeemijlen afgelegd en be zocht het schip Suriname en de Boven windse eilanden. Op 13 en 14 februari van het vorig jaar had het Prinses Beatrix aan boord, die toen een bezoek aan de West bracht. De oppergeschutkonstabel T. Ruiten had in Willemstad in zijn eentje de „loden verrader" van de familie Ma- duro, een schegbeeld, waarop de Ma rinemannen nog altijd aanspraak me nen te mogen maken, wederrechtelijk meegenomen en triomfantelijk aan boord van 't schip gebracht. Het zal traditie getrouw op de Rijkswerf te Den Helder schoon gemaakt worden en met het eerstvolgende schip als herboren aan de eigenaars worden teruggegeven. De bevelhebber der zeestrijd krach ten, vice-admiraal L. Brouwer, had zich in IJmuiden aan boord begeven om de commandant en opvarenden te begroe ten. Het schip werd in de haven van Den Helder opgewacht door een grote schare belangstellenden, onder wie vele buitenlandse toeristen, die mede dank zij het prachtige weer genoten van het schouwspel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1