Militaire dienstplicht in België is verkort van 15 tot 12 maanden IN NEDERLAND NOG STEEDS ANDERHALF JAAR De Defensiebegroting daarentegen verhoogd met 170 miljoen gulden WEERBERICHT Frankrijk isoleert zichzelf.... De Gaulle zou Kroesjtsjef willen inviteren voor bezoek aan Parijs Gevaarlijke aardschokken in V.S. c5*&q/ieAe Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 No. 29825 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeok Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De jonge Belgische minister van Defensie, Arthur Gilson, verklaarde ons gistermiddag in1 een gesprek onder vier ogen, dat van 26 september af ongeveer achtduizend Belgische soldaten na meer dan twaalf maanden dienst te hebben gedaan, zullen afzwaaien. Van die dag af zullen alle Belgische soldaten na twaalf maanden militaire dienst naar huis worden gestuurd. (In Nederland duurt de opleiding voor de gewone soldaten 18 maanden en voor de specialisten, onder officieren en officieren 21 maanden - Red. „L.D.). Een tweede punt is het feit, dat de Belgische militaire inspanning met tien procent zal moeten worden ver groot. Op het budget van 1960 wordt een verhoging toegepost van honderd zeventig miljoen gulden tot 1.7 miljard gulden. Het nieuwe krediet zal hoofdza kelijk worden aangewend voor investeringen in nieuw militair materieel voor de luchtmacht en ondermeer voor de produktie van wapens tegen atoomaanvallen. België, aldus zeide ons minister Gil- eon, heeft tot dit ogenblik een minder grote inspanning op militair gebied dan Nederland gehad. Het is echter eigen lijk niet de verkorting van de militaire dienst met drie maanden tot twaalf maanden, die ons dwingt tot grotere budgettaire uitgaven, aldus de minister. Neen, het zijn voornamelijk de investe ringen in modern materieel, die zo ver schrikkelijk duur gaan kosten. Op het ogenblik zijn zevenduizend speciale vrij willigers, die een dienstcontract van drie of vijf jaren hebben getekend, in de Belgische strijdbare divisies in Duits land ingeschakeld. Eind 1960 zal dit spe ciale korps twaalfduizend man tellen. Anderzijds tracht de Belgische regering iedere belangrijke militaire investering in te schakelen in het program ter be strijding van de werkloosheid. Sedert vorig jaar werd aan de Belgische in dustrie voor een bedrag van circa een half miljard gulden militaire bestellin- Onrust in Zuid-Afrika Een honderdtal negerinnen in het ge bied van Oemtwaloemi in Natal heeft dinsdag negerarbeiders op suikerrietvel den aangevallen om hen ertoe te bren gen het werk neer te leggen en een loon van een pond sterling per dag te eisen. De mannen joegen de vrouwen van de velden, maar, naar later werd vernomen, legden de arbeiders het werk toch neer. Als gevolg van dit incident zyn 118 vrouwen elk tot een boete van 10 pond sterling of twee maanden dwangarbeid veroordeeld wegens het betreden van particulier terrein. Geen van de vrou wen wil de boete betalen. Daar de plaat selijke gevangenis niet groot genoeg is voor de 118 vrouwen, zullen zij worden ondergebracht naar Durban. Ongeveer tachtig vrouwen zyn te High flats gearresteerd, omdat zij een autobus hadden gevorderd en hadden geëist, dat de chauffeur haar naar de commissaris voor de Naturellenzaken te Ixopo bracht. Zij werden veroordeeld tot een boete van 25 pond of drie maanden gevangenis straf. De politie te Portshepstone heeft dins dag gemeld, dat ongeveer honderd vrou wen zijn gearresteerd wegens het bou wen van een barricade op een weg tus sen Ispofoe en Hibberdene. Eisenhower komt vroeger in Bonn Het Witte Huis heeft dinsdag bekend gemaakt, dat president Eisenhower in de avond van 26 augustus in Bonn zal aankomen, in plaats van in de ochtend van de 27ste augustus. Volgens de perssecretaris van het Witte Huis, Hagerthy, wil de president „een goede nachtrust" hebben na zijn aan komst in Bonn. De beheersing van de H-bom Dr. Alan Kolb, die in het onderzoek - laboratorium van de marine te Wash ington experimenten heeft gedaan, wel ke tot beheersing van de kracht van de waterstofbom zouden kunnen leiden, heeft in«Upp6ala, waar hij een confe rentie van natuurkundigen bijwoont, verklaard, dat nog niet is bewezen, dat bij de proeven werkelijk een thermo- nucleaire reactie is teweeg gebracht. Het was wèl zeker dat er neutronen waren geproduceerd. Volgens dr. Kolb waren waarschijnlijk temperaturen tot tien miljoen graden Celcius bereikt, maar er waren geen precieze gegevens bekend. Dr. Faust, die dr. Kolb bij zyn werk ter zijde stond, verklaarde in Washing ton, dat er bewijzen zijn, dat de reacties hadden plaats gehad bij een tempera tuur van 28 miljoen graden veel ho ger dan de temperaturen, die vroeger op dit terrein zyn gemeld Er waren ook krachtige aanwijzingen, dat de waargenomen radio-actieve neu tronen van thermo-nucleaire aard wa ren. Dit duidt erop dat er een echte aan houdende fusiereactie kan hebben plaats gevonden, aldus dr. Faust Warm De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 AUGUSTUS Zon op: 5.30 uur onder: 19.56 uur. Maan op: 20 34 uur; onder: 7.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.12 en 16.38 uur. Laagwater te 0.19 en 12.28 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. minister. De Belgische regering zal ech ter dringend nieuwe stappen doen, op dat de landen van de NAVO hun in spanningen beter zullen gaan organise ren, hun bewapening standaardiseren en, waar mogelijk, allerlei militaire diensten unificeren. De Atlantische alliantie moet volgens de Belgische re gering zich geleidelijk ontwikkelen naar een militaire integratie. Prinses Soraya in Keulen terug Zij vond het in Noordwijk te koud Prinses Soraya, de voormalige gemalin van de Sjah van Perzië, is dinsdag on verwacht in Keulen teruggekeerd. Zij heeft dus - zoals gisteren gemeld - haar vakantie in Noordwijk, die een maand zou duren, afgebroken. De Prinses heeft zoals gewoonlijk haar intrek genomen in de Perzische ambas sade, by haar vader die ambassadeur is. Naar van de zyde der ambassade is vernomen, is het Prinses Soraya in Noordwijk wel bevallen, maar zij vond het er te koud. De Prinses wil enkele weken in Keulen blijven en in het na jaar naar Rome gaan. (Van onze Paryse correspondent) Ofschoon het IJzeren Gordyn de stilte nog onveranderlijk het onder houd van zondag j.l. tussen president Charles de Gaulle en de Russische ambas sadeur Vinogradoff blijft omhullen, nemen de geruchten in ParQs over een nieuwe en sensationele ontwikkeling der internationale verhoudingen, die toen zou zyn ingeleid of ingezet, hand over hand toe. Er wordt nu vooral druk ge sproken over de nota, die De Gaulle dezer dagen naar Moskou zou willen sturen om premier Kroesjtsjef uit te nodigen ook in Parijs zyn opwachting te komen maken. Veel wijzer is men intussen, wat de feitelijkheden van het onderhoud betreft, nog altijd niet geworden. Men weet al leen dat Vinogradoff het Franse staats- gen toegewezen; ondermeer werkten de wapenfabrieken in Luik en Mechelen voor de munitiebevoorrading van de divisies in Duitsland. Alleen echter wanneer de Belgische regering de militaire inspanning, die zy sedert enkele jaren heeft laten ver zwakken, opnieuw opvoert, zou België kunnen profiteren van de cassale en kosteloze militaire hulp van de Verenig de Staten, die sedert 1950 aan het Bel gische leger voor meer dan vier mil jard gulden militair materieel hebben geleverd. Minister Gilson is pas teruggekeerd van het jaarlijks NAVO-overleg in Washington. Hij bezocht ook militaire installaties in Canada. Om zyn stand punt voor de openbare mening te ver dedigen, sprak de minister gisteravond voor de radio een rede uit, waarin hy de zaken vrij scherp stelde. Niemand mag van de minister van Defensie ver wachten, aldus de minister, dat hij de verantwoordelijkheid op zich neemt om jongens onder de wapens te roepen, zonder hun de moderne bewapening te verschaffen, die zij nodig hebben om hun opdracht te vervullen. Beter zou het zijn de oprichting van een leger te verzaken dan de manschappen bloot te stellen aan nutteloze offers. België, al dus de minister, heeft bovendien pre cieze verbintenissen aangegaan tegen over de NAVO. Eind 1957 en begin 1958 hebben wij namelijk met de andere NAVO-bondgenoten het vijf jaren- NAVO-modernisatieprogram, dat van kracht werd op 1 januari van dit jaar, goedgekeurd. De Belgische regering heeft verder in mei 1958 een belang rijke wijziging van de verdedigingsstra tegie van Europa onderschreven. Volgens dit akkoord zullen de thans aan de Rijn opgestelde divisies, ook de twee Belgische divisies, aldaar, ver plaatst worden naar het oosten tot aan het yzeren gordijn. Wat de verdediging van de Kongo be treft, waar België over militaire bases beschikt en waar het lot van Afrika en van de vrije wereld eens zou kunnen worden bepaald, heb ik de Belgische aanwezigheid aldaar aanzienlijk ver sterkt met de bijkans unanieme steun van het parlement, aldus Gilson. Men mag mij thans niet verzoeken op deze maatregelen terug te komen, aldus de 8 doden en 70 gewonden Een serie aardschokken, waardoor dinsdag het noordwesten van de V.S. werd getroffen, heeft tot een kritieke toestand in de staat Montana geleid. Door de bevingen ontstond een scheur in de Hebgen-dam. die een stuwmeer van 15.000 miljoen kubieke meter afsluit. Met het oog op het gevaar dat de dam, die nu slechts weinig water doorlaat, zal doorbreken, worden in allerijl voorberei dingen getroffen om de honderden be woners van de vallei weg te voeren. Het reddingswerk wordt echter be moeilijkt, doordat enige kilometers van de dam stroomafwaarts tengevolge van de aardschokken een heuvel gedeeltelijk in de rivier geschoven is, waardoor 100 In het kader van de heideweek te Ede snorden gisteren op de markt aldaar, de spinnewielenDa belang stelling van de zijde van het publiek was zeer groot. tot 150 mensen zijn geïsoleerd. Ook el ders is de weg door de vallei onbegaan baar door reusachtige rotsblokken en brede scheuren in het wegdek. Het wordt echter mogelijk geacht, dat de bedreigde gezinnen te voet zich in vei ligheid kunnen stellen. Alle beschikbare hefschroefvliegtuigen worden voor het reddingswerk gebruikt. Bij een luchtverkenning heeft men ge constateerd, dat de noordelijke oever van het stuwmeer twee tot vijf meter is gedaald, terwijl de zuidelijke oever even veel omhoog is gekomen Het meer is 50 km. lang. De dam, die in 1915 werd gebouwd als onderdeel van een reeks werken om met behulp van het water van de Missouri elektriciteit op te wekken, bleek bij een onderzoek nog tamelijk goed te zijn. Een woordvoerder van de elektrici teitsmaatschappij van Montana, die de dam exploiteert, verklaarde, dat men voor het ogenblik geen doorbraak ver wachtte. Door de aardschokken zijn, naar men vreest, in Montana acht mensen om het leven gekomen. Drie van hen werden verpletterd onder een rots in het gebied tussen de Hebgen-dam en de stad En- nis. Voorts zijn er 70 gewonden. Het ge troffen gebied omvat ook het veelbe zochte Nationale Park van Yellowstone. Een kampeerterrein in de Madison Ca nyon werd geheel door een grondver schuiving bedolven. Het schijnt dat de beroemde geisers in het Nationale Park, zoals de „Old Faithful", niet van de be vingen hebben geleden. Een geoloog van de universiteit van Montana heeft meegedeeld, dat het epi centrum van de aardbeving op de Salo monseilanden ligt. Verschillende mensen werden volko men verrast door de schokken. Een employé van een radiostation zag twee mensen voor zyn ogen verdwijnen in een scheur. De zwaarste schok trof het gebied even voor middernacht. Vele toeristen braken hun bezoek aan het Yellowstonepark af na de aardschokken. Een ooggetuige uit Billings in Mon tana verklaarde dat hij het water van een rustig riviertje had zien opstuwen tot wel 4 meter. Ook andere Amerikaan se staten hebben de schokken gevoeld, die zich uitstrekten tot het binnenland van Brits Columbia. Het havengebouw aan de De Ruy- terkade te Amsterdam begint, nu het zijn voltooiing nadert, een sie raad te worden aan het IJ. Het fraaie gebouw dat ontworpen werd door de architecten W. M. Dudok en Robert M. H. Magnee. heeft een hoogte van 45 meter en zal medio 1960 gereed zijn. Opstandelingen in Laos opnieuw actief De stafchef van het Laotiaanse leger, generaal Ouane Rattikone, heeft dins dag te Vientiane meegedeeld, dat ge wapende communistische opstandelingen na twee weken geen activiteit te hebben ontplooid, in de noordoostelijke provin cies van Ihet land weer in beweging zijn gekomen. Ongeveer 700 guerrillastrijders trekken in oostelijke en in westelijke richting om de provincies Samneua en Phongsaly van de rest van het land af te snijden. In het zuiden van het land opereren, aldus de stafchef, in de provincie Savannakhet 400 en in de provincie Thakhek 600 guerrillastrijders. Maandag zijn bij een gevecht in Phongsaly drie opstandelingen gedood en elf gevangengenomen, aldus generaal Ouane. Volgens hem staan in het zuiden van China nog 1.000 door China gewapende mannen klaar om zich aan de zijde van de opstandelingen in Laos te scharen. Amsterdams jacht bij Casablanca op rotsen Het Nederlandse particuliere jacht „La Galena", thuishaven Amsterdam, is maandag bij Casablanca in de mist op de rotsen gelopen en zodanig bescha digd dat het naar het oordeel van des kundigen niet meer zee zal kunnen kie zen. Het zal aan de sloper ten offer val len. De „Galena", een jacht van het krui ser-type „Thornicroft" van 40 ton met twee motoren van honderd p.k., twee schroeven en dubbelroer, was in okto ber vorig jaar uit Amsterdam vertrok ken voor een reis naar Costa Rica, waar zijn eigenaar gevestigd is. In Engeland was een passagier aan boord genomen en vandaar ging de tocht via Guernsey. Brest, Vigo, Lissa bon, Cadix, Gibraltar en Tanger. De eigenaar dacht, met een extra voorraad brandstof aan boord, de Atlantische Oceaan te kunnen oversteken. De stranding aan de Marokkaanse kust heeft de uitvoering van zijn plan echter onmogelijk gemaakt. Na overval te Voorburg Bejaarde weduwe overleden (Van onze Haagse redactie) De 79-jarige weduwe, die vorige week in haar woning aan de Prinses Marian- nelaan te Voorburg door een gemas kerde indringer werd overvallen, is gis teren overleden. Zoals wij meldden wist zij haar aan valler af te slaan, waarna zij een ge sprek met de man begon. Toen de man haar verliet, gaf zij hem geld en kle dingstukken van haar overleden man mede- De vrouw deed geen aangifte, doch vertelde het verhaal aan haar dominee, die de politie inlichtte. Deze arresteerde een 26-jarige Hage naar. die spoedig bekende. Zijn 35-jari- ge vrouw was bij het slachtoffer in dienst. Zij is thans eveneens aangehou den, verdacht van medeplichtigheid. De weduwe werd gistermorgen ca. 8 uur onwel. Buren waarschuwden de dokter, doch een uur later overleed de vrouw aan een hartverlamming. Zeebad Scheveningen 150.000 bezoekers Gistermorgen heeft de direoteur ;an het Scheveningse luxebad zijn 150.000- ste bezoeker ontvangen. Dit aantal is in de laatste jaren niet bereikt. De geluk kige was mevrouw T. Nuis uit Heerlen, die met haar twee-Jarig zoontje een bad kwam nemen. hoofd een uitvoerig memorandum heeft overhandigd, vergezeld van een eigen handig geschreven brief van premier Kroesjtsjef en, zo merkt men hier met ongeveinsde voldoening op, de Russische minister-president is niet gul met per soonlijke epistels. Wat de inhoud van beide documenten, het memorandum en de brief, ook pre cies moge zyn, de reacties in Franse en buitenlandse kranten tonen wel duidelijk aan, dat de audiëntie van zondag op De Gaulles buiten-residentie inderdaad een heel nieuw element in de discussie heeft gebracht. In Duitsland is men kennelijk bevreesd voor de toekomst en de solidi teit van de as Parys-Bonn, waartegen in het Russische memorandum dan ook zeker wel enige bezwaren zullen zijn ge maakt. En Amerikaanse en vooral En gelse kranten verhogen hun offensief tegen Frankrijk, dat nu opnieuw als spelbreker in het Atlantische gezelsohap zou willen optreden. Voor het moment mag men wel vast stellen, dat het Kremlin zijn gebaar of stap weer met een scherp instinct voor het politieke effect van de psychologi sche verrassing heeft gedaan. Ontegen zeglijk is de verwarring en het wan trouwen in het Westelijke kamp weer toegenomen. Men kan voorts ook erkennen, dat de Fransen zich weinig moeite geven om enige olie op de golven der geallieerde ongerustheid en verontwaardiging te werpen. Zelfs een regeringsgezind blad als „Combat" maakt in een uitvoerig hoofdartikel vanmorgen al bij voorbaat de balans op van alle economische, cul turele en natuurlyk politieke voordelen, die Frankrijk uit een toenadering tot Rusland zou kunnen trekken. Natuurlijk wordt ook de traditionele vriendschap tussen beide volkeren weer dik onder streept, terwijl, zo merkt „Combat" op, op de brug naar de normalisatie der ver houdingen met de Sovjet-Unie Amerika in de persoon van vice-president Nixon Frankrijk bovendien tenslotte is voor gegaan. Bezwaren van morele aard kun nen dus gevoeglijk overboord worden ge worpen en dat gebeurt dan ook thans allerwege met Franse zwier! Diplomatiek gesproken ligt de onmid dellijke winst, die Frankrijk van een betere verstandhouding met de Sovjet unie zou mogen verwachten, wel voor de hand. De diplomatie van generaal De Gaulle heeft op vrijwel alle fronten ge faald. Van zyn Frans-Amerikaans-En gels directorium in de NAVO is niets terecht gekomen; de relaties met Wash ington zyn zelden zo gespannen geweest als nu en in de Verenigde Naties staat Frankrijk een vernederende nederlaag te wachten, wanneer daar nu de Algerijnse oorlog ter tafel zal worden gebracht. En de ontknoping van een Amerikaans- Russische dialoog van de conferentie van Genève heeft voor Parijs de deur nog wel dicht gedaan. De verleiding is dus groot voor al die teleurstellingen nu compensatie bij de Russen te zoeken, die Frankrijk dus blijkbaar wel als een vol wassen mogendheid willen beschouwen en behandelen Er blijft natuurlijk niettemin een licht risico aan de politiek in deze richting verbonden, het risico namelyk dat Rus land het roer weer radicaal zou wenden, zodra Frankrijk in deze rol van spel breker eens niet meer nodig zou zijn. Zelfoverschatting en naïviteit gaan al tijd hand aan hand. En inderdaad is het enigszins naïef te veronderstellen, dat Rusland nu bereid zou zyn Frankrijk definitief te verheffen op het voetstuk van de nationale glorie en grandeur, dat voetstuk waarop het zich uit eigen krachten nu zo duidelijk niet meer weet te handhaven. Advertentie V I R G IS IA NO. 1 CIGARETTES Commando-wisseling Maritieme Middelen Vrijdagochtend a.s. om elf uur zal dv. kapitein ter zee A. H. W. von Freyta^- Drabbe op het exercitie terrein van de Marinekazerne te Amsterdam zijn functies van Commandant Maritieme middelen Amsterdam en Commandant van de Marinekazerne aldaar overdra gen aan de kapitein ter zee H. C. van de Stadt. voorheen eerste officier van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man. Kapitein ter zee Von Freytag Drabbe zal op 20 oktober as. de dienst met pensioen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1