VITELLA „As" Adenauer-De Gaulle verspert brug naar Londen De heer A. N. Ballego gehuldigd Lezers schrijven.. instant pudding Tegenstellingen belemmeren eenheidsfront Hongarije verkoopt een prachtig maar vervallen paleis in Wenen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 augustus 1959 Tweede blad no. 29820 Stadstram Rijndijk-Oegstgeest v.v. Internationaal bekende dahlia-kweker vierde zijn vijftigjarig jubileum In de met opzet zeer beperkte kring: van enkele vooraanstaande vakgenoten en een aantal intieme vrienden is gistermiddag onze stadgenoot, de heer A. N. Ballego, een der bekendste Nederlandse dahlia kwekers, op hartelijke wijze gehul digd in verband met het feit, dat hij gedurende 50 jaar lid is van de firma J. G. Ballego en Zonen, welke juist gisteren haar 70ste verjaardag vierde. De heer A. N. Ballego werd 1 februari 1893 geboren aan de Witte Singel, des tijds nog Zoeterwoude, waar zijn vader, de heer J. G. Ballego de kwekerij „Bloemhove" bezat. Onmiddellijk na zyn schoolopleiding werd hij werkzaam gesteld in het bedrijf en in 1909 ingeschreven als leerling van de Rykstuinbouwschool te Boskoop, waar zijn vader leraar voor de bloemis terij was. Daar de praktijk en de theorie afwisselend op halve dagen werden on derwezen, dateert dus van die tijd zijn werkzaamheid in het bedrijf. Na zijn opleiding vertoefde hij enige tijd in En geland. De naam Ballego geniet in de inter nationale dahliawereld een voortreffe lijke naam. De soort „Ballego's Gloria", reeds 30 jaar in het wereldsortiment, wordt nog steeds als onvervangbaar be schouwd, evenals „Ballego's Surprise", die slechts enkele jaren jonger is. Het vorige jaar werden niet minder dan drie van de vijf beschikbare na tionale ereprijzen voor de beste nieuwe soorten aan Ballego-dahlia's toegekend. Naast de werkzaamheden in het eigen bedrijf, bekleedde de heer Ballego nog verscheidene functies in het bedrijfsle ven, zoals secretaris-penningmeester van de Ned. Dahlia Vereniging en van de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, sinds 25 jaar lid van de Commissie van Toezicht van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Boskoop, vele malen lid van de interna tionale jury van de Société Nationale d'Horticuture de France en voorzitter van de Ver. Arboricultura der oud-leer lingen van de Boskoopse Tuinbouw school (tevens erelid). In 1939 benoemd tot Chevalier de Mé rite d'Agricole van Frankrijk, volgde in 1950 zijn bevordering tot Officier in de zelfde orde. terwijl hij bovendien drager is van de Rui Barbosa - eremedaille van Brazilië. In de bijeenkomst* van gistermiddag, welke o.m. werd bijgewoond door het dagelijks bestuur van de Ned. Dahlia vereniging, de heren P. Dekker, W. Maarse en R. van der Hart, de hortula- nus van de Leidse Hortus, de heer H. Veendorp, de voorzitter en secretaris van de Leidse Rotaryclub en de voorzitter van de Commissie van Toezicht der Tuinbouwschool te Boskoop, de heer G. van Noordt, werd allereerst het woord gevoerd door dr. C. C. Kruisheer na mens een aantal intieme vrienden. Deze schetste de jubilaris als een enthousiast vakbeoefenaar, wiens liefde voor de dahliacultuur hij van zijn vader heeft overgedragen op zijn zoon. Namens de vriendenkring bood hij een boekwex-k aan. De voorzitter van de Leidse Rotary club, mr. D. J. Gorter, noemde de heer Ballego een van de oudste en beste le den, op wiens internationale faam de gehele club trots is. De voorzitter van de Ned. Dahliaver eniging, de heer P. Dekker, zeide, dat in de pei-soon van de heer Ballego een hal ve eeuw van enthousiasme, liefde en kunde voor en van de dahliacultuur ligt opgesloten. Hij is er daarbij in geslaagd om in alle opzichten een volkomen eigen stijl te ontwikkelen en te handhaven, hetgeen in deze tijd van massificatie geen geringe verdienste is. Hij heeft daardoor niet alleen de belangen van het eigen bedrijf op voortreffelijke wijze gediend, maar ook belangrijk werk ver richt voor de teelt en de export in het algemeen. Door zijn streven naar een zo hoog mo gelijk peil van de cultuur en zijn strikte betrouwbaarheid heeft de heer Ballego een stimulerende bijdrage geleverd tot Haua! 38 ct per pakje Nevelvlok „ontdekt" Nederlandse hoogleraren waren Rusland reeds voor Reuter meldt, dat de jonge Russische astronoom Pariski van het obseiwato- riun\ van Poelkowo bij Leningi-ad in het Melkwegstelsel een nevelvlek van gloei end geïnoniseerd gas zou hebben ont dekt, die honderden malen dichter is dan de ruimte elders. De temperatuur van de nevelvlek wordt door Pariski op 10.000 graden Celsius geschat. De hitte wordt kennelijk veiooi'zaakt door de straüng van een gi-oot aantal gloeiende sterren, die in de nevel verboi-gen zijn. Pariski deed deze waarnemingen met een radiotelescoop. Naar aanleiding van deze „ontdek king" deelde prof. dr. J. H. Oort van de Leidse Sterrewacht ons mede, dat het reeds lang bekend was, dat in het cen trum van het Melkwegstelsel gloeiende gassen aanwezig zijn. Verschillende ma len is de nevel door Nederlandse ge- leei'den reeds waargenomen. Thans werkt men in de Leidse Sterrewacht aan een publikatie, waai-in het resultaat van deze onderzoekingen uitvoerig zal worden besproken. Dr. Bolton van het technologisch in stituut van Califomië heeft eveneens verklaard, dat deze waarnemingen reeds lang bekend waren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna Maria Elisabeth, dr v. L. T. Versluis en C. M. van der Voort: Karin, dr v P. Metscher en E. J. du Prie; Jacqueline dr v. J. Stlgter en J. H. Punselie; Petrus Lambertus Jozef, zn v. P. van den Kerk hof en A. A. Kortekaas; Alexander Paulus. zn v. A. P. Houps en T. H. Schouten: Adriana Dina Martha, dr v. L. M. Pattia- slna en D. van Eeuwijk. GETROUWD: J. Tinkelenberg en E. M. Boersema. OVERLEDEN: A. van Doorn, 76 Jaar. wed. v. J. J. Sim- merma-nsj B. A. Looijestijn, 21 Jaar man. de internationale faam van de Neder landse dahliateelt en daarvoor, aldus besloot spreker, is het gehele vak U op recht dankbaar, niet het minst ook door Uw grote activiteit op verenigingsgebied. Namens de Commissie van Toezicht der Tuinbouwschool te Boskoop sprak de heer G. van Noordt zyn grote erken telijkheid uit voor het vele, wat zijn oud- klassegenoot voor deze instelling in de loop van vele jaren heeft gedaan. Nadat de heer Ballego zijn dank had betuigd voor het - zijns inziens - over dreven maar toch gaarne aanvaarde huldebetoon, bezichtigde het gezelschap tenslotte de kwekerij, waar een weids sortiment van bloeiende dahlia's de be scheidenheid van de jubilaris logen strafte en de hulde van zijn vakgenoten onderstreepte. Ergerlijk vind ik het (en ik sta hierin niet alleen) de laatste tijd geregeld te moeten constateren, hoe ondoordacht door het trampersoneel wordt omge sprongen met het aangeven van de rich ting (voor en achter) aan de tram. Wie is hiervoor verantwoordelijk? Trams naar de Rijndijk met vermelding Oegst- geest en omgekeerd zijn aan de orde van de dag, om van de richtingaanwijzer achter de tram maar te zwijgen Ik was er getuige van dat twee Haagse dames tegenover „Zomerzorg" wilden instappen voor Oegstgeest: ik kon ze nog bijtijds erop attent maken dat deze tram (hoe wel de richting „Oegstgeest" stond aan gegeven) niet naar Oegstgeest ging, doch juist de tegenovei-gestelde richting nam. Driemaal heb ik de heren controleurs op dit ongerief voor de passagiers attent gemaakt en ze erop gewezen dat het de reputatie van de stadstram niet ten goede zal komen. Het schijnt niet te helpen. Lezers, voor zover U in Leiden niet vol doende bekend zijt: Let goed op .infor meert desnoods even of de richting juist is aangegeven. L. MR. VAN ROOY SECRETARIS R.K. WERKGEVERSORGANISATIES Het bestuur van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging en van het Katholiek Verbond van Werkgeversver enigingen heeft per 1 november a.s. be noemd tot algemeen secretaris mr. L. M. A. van Rooy, zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door de be noeming van mr. V. G. M. Marynen tot minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Mr. Van Rooy woont in Amsterdam: hij werd geboren 16 mei 1915. Sinds januari 1955 is hij direc teur van het centraal bureau van de Vereniging van textielinkoopcombina- ties te Amsterdam, waar hij belast is met het adviseren van de inkoopver enigingen op verschillend terrein, be hartiging der belangen van deze be drijfsvorm naar buiten en de contacten met buitenlandse zusterorganisaties. t is von Kiene...je proeft het! (elk tablet afzonderlijk verpakt) WIN 50 ROLLEN KLINE'S DROP: Zend 'n leuke tekening mef één FrujeHa wikkel oon KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinaoars en vele troostprijzen! Bonn tussen hel en hemel Hedenmorgen was de Leidse zwem mer éld zeer goed vertegenwoordigd op het Stadhuisplein. In een heerlijk zonnetje stond men geduldig te wachten op Ton Plezier en Judith Vijlbrief, die kort tevoren het huis der gemeente waren binnengestapt om in de echt te worden verenigd. Reeds jarenlang heeft de bruide gom zitting in het bestuur van de Zwemvereniging „De Zijl" en vormt hij in het doel van het eerste water- poloteam een schier onoverkomelijk obstakel. Reden genoeg dus om hem een erehaag te bezorgen, toen hij na de plechtigheid in de trouwzaal naar buiten kioam De in kleurige roodwitte trainings pakken gestoken jeugd van „De Zijl" had zelfs een vrolijk met bloemen versierd waterpolodoel meegesleept. Onder deze originele ereboog moest de 26-jarige bruidegom met zijn charmant 20-jarig bruidje door, ter wijl de yell van „De Zijl" luid over het plein schalde en velen hun foto toestellen lieten klikken Jubileum J. J. Philippo Gisteren herdacht de heer J. J. Phi lippo, magazijnbediende bij de grossiers firma Van Pelt en Nagel aan de Volmo- lengracht, het feit, dat hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Tijdens een gisteravond in het kan toor der firma gehouden feestelijke bij eenkomst. waartoe ook de echtgenoten van het personeel waren uitgenodigd, vond een hartelijke huldiging van de jubilaris plaats. De heer Th. Nagel, die zeer veel waardei-ing had voor het werk en de ijver van de heer Philippo, haalde enkele herinneringen op uit de afgelo pen 25 jaar, in welke periode de jubila ris zich heeft ontwikkeld tot een uitste kende kracht. Namens de firma bood spreker de heer Philippo een enveloppe met inhoud aan. Bovendien werd zijn echtgenote met een boeket bloemen verrast. De commerciële organisatie „Klimop" voegde hieraan een kist si garen toe. De heer B. Schoonderwoerd den Beze- mer, die namens het personeel geluk wensen en een lamp aanbood, wees op de prettige samenwerking met de jubila- ris. Na een dankwoord van de heer Phi lippo bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. „De Natuurvriend" bijeen Onder voorzitterschap van de heer C. Borghart hield „De Natuurvriend" gis teravond in het Loge-gebouw aan de Steenschuur een vergadering. De be langstelling voor deze augustus-bijeen- komst was niet overweldigend en ook het aantal punten, dat op de agenda vermeld stond, was gering. De voorzitter opende de avond met een kort woord van welkom. Hij deelde mede, dat er geen ingekomen stukken waren binnengekomen en kon ook geen melding maken van nieuwe leden. De heer Borghart vroeg vervolgens namens het bestuur toestemming aan de aanwezige leden om over te mogen gaan tot aanschaffing van een nieuwe stencilmachine ter waarde van f475 en een bedrag van f 60 uit te mogen trek ken voor de reparatie van een schrijf machine. Na enige discussie verklaar den de leden zich met het voorstel ak koord. Later op de avond werden verschil lende vragen de liefhebberij betreffend besproken. De eerstvolgende vergade ring zal gehouden worden op maandag dag 21 september. Voor de opening van het nieuwe seizoen heeft het bestuur zich verzekerd van een bandlezing door de heer A. v. d. Nieuwenhuizen. WONINGBOUW IN ENGELAND Sinds het einde van de tweede we reldoorlog zijn in Engeland 3.245.676 nieuwe eengezinshuizen en flatwonin gen gebouwd. Er is bovendien belang rijke vooruitgang geboekt bij het sane ren van krotten. Meer dan een kwart miljoen afgekeurde woningen zijn afge broken of wegens onbewoonbaarheid ge sloten. Ruim 860.000 personen betrok ken nieuwe woningen. Uit. april j.l. wa ren in het bouwbedrijf 255.000 arbeiders werkzaam. Daai*enboven waren ruim 13.700 werknemers betrokken bij bouw- wei'ken van plaatselijke overheden en 150.000 belast met onderhoud en herstel. In juni jJ. werden meer dan 24.000 nieuwe woningen voltooid tegen ruim 23.000 in dezelfde maand van het vorige jaar. In de eerste helft van dit jaar kwamen ca. 130.000 nieuwe woningen gereed, hetgeen ongeveer 3000 minder is dan in het eerste halfjaar van 1958. (Van onze correspondent te Bonn) De huidige Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, was zo wil het verhaal vóór 1933 lid van een Duits-Engelse club, die door de nazi's in dat jaar werd opgeheven. De stijfkoppige Adenauer, pas afgezet door Hitier als bur gemeester van Keulen, accepteerde die opheffing niet. Hü nam de Britse vlag van de club mee naar huis en hield haar tot.1945 verborgen. Een in de nazitijd uiterst gevaarlijk bedrijf! In april 1945 haalde Adenauer de verschoten vlag weer triomfantelijk tevoorschijn. Nadat de Amerikanen hem toen weer bur gemeester van Keulen hadden gemaakt, was het evenwel notabene een Brit, die Adenauer een bittere verrassing bereidde: de Engelse generaal Barraclough zette hem af als burgemeester, omdat hij zijn werk als zodanig niet naar de zin der Britten had verricht. Sedertdien zou Adenauer er niet in geslaagd zijn alle resten van de antipatie, die tegen de Britten bij hem in oktober 1945 werden gewekt, weg te werken. Tot vandaag de dag toe voert men bepaald overdreven, maar menselijk gezien toch zeker begrijpelijk veel van de niet altijd sympathieke houding van de thans 83-jarige Bondskanselier tegenover Engeland terug op dat voor hem zo bittere, naoorlogse politieke begin. De collectie Dior van Yves Si.-Lau rent kenmerkt zich door ultra korte rokken en de invloed van zijn Rus sische reis op zijn hoeden. Deze hoed is gemaakt van zwarte otter, gedragen met een ettelijke rijen dik collier bij een witte japon. a[ge- zoomd met zwart velours. Ketting van gebeurtenissen Wat schort er thans aan de Brits- Westduitse verhouding, behalve Ade nauers sombere herinneringen? Waarom heerst er tussen Londen en Bonn een zekere spanning? En wat bezielt de staatslieden van beide landen om deze spanning niet met één streek weg te vegen, omdat het Westelijke eenheids front alleen maar verzwakt kan worden door tegenstellingen in het eigen kamp? Dat deze controversen bestaan, daaraan valt niet te twijfelen: een ketting van gebeurtenissen in de afgelopen tien maanden toont aan waar de schoen wringt. Men kan het begin stellen op oktober 1958, de maand waarin bonds president Heuss een staatsbezoek aan Engeland bracht. Volgens de publicist H. G. Alexander in zijn boek „Zwischen Bonn und London, Misverstandnisse und Hoffnungen", waren de Duits-Britse be trekkingen vóór dit bezoek nog nooit zo goed geweest in deze eeuw! De Britse pers althans een deel ervan ging een paar dagen voor Heuss' bezoek even wel tot de aanval over en herinnerde de krantenlezers aan de Nazigruwelen. Dit staatsbezoek werd dan ook door sommige Britten te vroeg geacht. In Duitsland werd prompt daarop dezelfde vraag ge steld, hoewel Heuss' optreden alleszins reden gaf tot optimisme, want het staatsbezoek op zichzelf werd wel de gelijk een succesMen bezat aan beide zeiden tenslotte het realisme om te zeggen, dat hier een brug geslagen was een brug van Bonn naar Londen over het verleden heen! Kruispunt - Kreuznach Maar aldra bleek helaas, dat het ge harrewar in de Britse en de Duitse pers over Heuss' bezoek het ongewilde begin zou worden van heel wat dieper gaande tegenstellingen, die niet zozeer met het verleden als wel met de toekomst had den te maken. De Britse kritiek gold in feite niet Heuss, maar Adenauer en zijn Europese polititek! De Britten waren in die tijd namelyk druk bezig te pogen de zes landen van de EEG op losse wijze te koppelen aan de overige elf van de OEES. Het uur van De Gaulle had te Parijs echter geslagen: Frans eergevoel, het verlangen politiek aan de Europese top te komen, verzet tegen de Britse plannen, hoop in Lon den op bemiddeling van BonnIn no vember vond te Bad Kreuznach de tweede ontmoeting Adenauer-De Gaulle plaats en daar werd, volgens sommige Bonner kringen, de „Frans-Duitse club" opgericht, zoals die nu goed negen maanden zou functioneren! Sedertdien spreekt men van een .Karolingisch ver bond" tussen Bonn en Parijs, van een „as" Bonn-Parijs, van een in de steek laten door Adenauer van de Britten, die hadden gerekend op zijn steun om de Fransen, terzake van de vrijhandelszone, milder te stemmen. Verbond der autoritairen Mag men de ingewijden geloven, dan sloten Adenauer en De Gaulle te Bad Kreuznach een verbond als onderdeel van een ander verbond, dat weer in een groter verbond is opgenomen: de „as" Bonn-Parijs in de EEG in de Navo! In ruil voor Westduitse steun aan het Franse verzet tegen de Britse economi sche verlangens, beloofde de Franse staatsman zijn hulp aan Bonn op het stuk van de Duitse hereniging. Men leg de daarbij al spoedig Adenauer grove woorden in de mond: „Deze Britten moe ten leren, dat zij het continent niet langer leiden. Duitsland en Frankrijk zijn de leiders van het continent". Nog temeer toen Macmillan, kennelijk tegen de zin van de grijze bondskanselier in, een bezoek aan Moskou bracht, volgens vele Duitsers om zich daarmee op te werpen tot de woordvoorder van 't Wet ter. Sedertdien lieten Adenauers kleine aanvallen op de Britten niet af. Sedertdien ook wordt geregeld ge sproken van het „dieptepunt", dat de Duits-Britse betrekkingen hebben be reikt en wel voornamelijk doordat Ade nauer na het bereiken van het Russisch- Amerikaanse atoomeverwicht zich ge noodzaakt zou hebben gevoeld om niet al zijn troeven meer op Washington te zet ten, maar in Europa daar steun te zoe ken, waar hij die het meest logisch meende te kunnen vinden: te Parijs! Kernpunt van zijn na-oorlogse poli tiek was reeds een enge samenwerking -juijap uio 'sjasjma ua tissues uassn^ tief een streep té zetten onder het oude geschil. Thans zou hij de kans schoon zien, nu ook Frankrijk een min of meer autoritaire figuur aan het hoofd heeft, deze politiek af te ronden: van de goede Frans-Duitse samenwerking in het kader van de Europese samenwerking, die West-Duitsland maakte tot een gelijk waardige en geziene partner, ndar de „as" Parijs-Bonn. Van het Europa der om hun soevereiniteit niet meer hard nekkig strijdende landen néér een Euro pa, waarin het nationalistische denken wéér hoogtij gaat vieren. Een betere partner te Genève dan de Fransen heb ben de Duitsers dan ook op dit moment niet, waar het de Duitse hereniging be treft! Een wankelmoediger Europees denken dan te Bonn vindt men ln het Europa-der-zes ook nergensWaar de leider der regering, Adenauer, en de leider der economische politiek, Erhard, het met elkaar aan de stok hebben over de vrijhandelszone, over de nóg nauwere of èil te nauwe samenwerking met de Fransen, daar ontstaan partijen voor en tegen Frankrijk, voor en tegen En geland zowel in de Bondsrepubliek, als in het kabinet te Bonn, ja in de rege ringsparty, de CDU/CSU. Zware hypotheek Met in de rug de communistische hel lijkt het erop of Bonn thans de hemel te Parijs meent te hebben gevonden! Daar voor offert men hier veel op: de brug naar Londen laat men rustig versper ren door de „as" met Parijs. De brug naar de andere leden van de EEG, laat men moeilijk begaanbaar worden door de onenigheid in de Duitse regering over de te volgen politiek aangaande vrijhan delszone en EEG. Men laadt de verden king op zich te vechten tegen de Frans- Britse „entente cordiale". Men vrijt met Marianne en laat de Britten in de kou staan, juist nu de kans reëel is om te komen tot een economische engere band met vele andere, buiten de EEG geslo ten staten. Men kan. gelukkig, waarach tig niet zeggen dat dit proces waarbij de „as" Bonn-Parijs de Westeuropese brug naar Londen dreigt te versperren met gesloten ogen voortgaat. Alom waarschuwt men in de Bonds republiek, dat de Duits-Franse samen werking niet perfect wordt door Enge land uit te sluiten, maar door Engeland erbij te betrekken. En dat de westelijke zaak alsmede de Duitse hereniging niet gebaat zyn bij een Frans-Duits onder onsje, maar alleen door een alomvattend westers eenheidsfront. Alleen zo, zegt men hier, kan voorkomen worden wat in bepaalde Britse kringen, verbitterd en rancuneus, thans hardop wordt gefluis terd: „Adenauer gaat te Genève met zyn herenigingspolitiek tot de rand van oorlog...." Een dergelijke, tot dusver alleen op hypothesen gegrondveste stelling betekent zélfs als laster en ge rucht een zware hypotheek voor iedere Europese staatsman! De eerste minister van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, die op het ogenblik in Engeland vertoeft, is als gast van de Engelse koninklijke familie naar Kasteel Balmoral in Schotland gevlo gen, waar deze foto van het Engelse koninklijk gezin met de premier is gemaakt. Het voorgenomen bezoek van Koningin Elizabeth aan Ghana is af gelast in verband met de op handen zijnde blijde gebeurtenis. Volksdemocratisch slopingsproces van een kostelijk bouwwerk kon gestuit worden (Van onze Weense correspondent) In de eerste jaren na 1945 zag 't paleis Traut- son in Wenen er uit als een van de vele gebou wen, die door de Russen waren bezet. Dit juweel, aohter het raadhuis gele gen, maakte een onver zorgde en vervallen in druk, en dat is ook nu nog het geval Men noemt dit in Wenen de „volks- democratische stijl"! Maar intussen zijn de Russen uit de Oosten rijkse hoofdstad verdwe nen. De paleizen en ge bouwen, waar zij hun tenten hadden opgesla gen, zijn weer onder Oostenrijks beheer geko men en zien er meren deels keurig en verzorgd uit. De puien werden on der handen genomen, de ramen hersteld en gelapt en de manneren beelden gerestaureerd. Alleen het paleis Trautson, de vroe gere zetel van de Hon gaarse garde, ziet er nog uit als een Russische puinhoop in volksdemo- cratlsohe stijl. De verklaring ligt voor de hand, want dit juweel van barokke bouwkunst en een schepping van de grootste Oostenrijkse ar chitect Fischer v. Erlach, kwam. als zetel van de Hongaarse Garde, in het bezit van de Hongaarse regering en het bleef on der haar beheer, ook toen deze „volksdemocratisch" was geworden. Het gevolg laat zich denken. Er was geen geld voor het her stel, omdat men in het buitenland weinig of niets voor het commu nisme voelde. Commu nistische organisaties, jeugdverenigingen en een propagand a-s ec re taria a t kregen er een onderdak, maar ook niet-commu- nistische bedrijven, zoals een uitgeverij, een cultu reel instituut, transport firma's en een autorepa rateur, konden een of meer van de 196 vertrek ken huren. Automatisch werd het slopingsproces voortgezet. Jarenlang hebben Oos tenrijkse instanties en kunstvrienden pogingen in het werk gesteld om dit unieke kunstwerk voor de ondergang te be hoeden. maar de Hon gaarse regering zag er een handelsobject in en vroeg 25 miljoen schil ling voor de verkoop van deze ruïne. Toch hebben de instanties in Oosten rijk blijkbaar de sterkste zenuwen gehad, want de Hongaren zijn door de knieën gegaan en heb ben verklaard, dat zij met 15 miljoen tevreden zijn. Nu stelt men in Oos tenrijk alles in het werk om deze creatie van Fischer v. Erlach te red den. Daar echter de Oostenrijkse regering zelf niet voldoende gelden ter beschikking heeft voor de aankoop, zijn particu liere instanties ingescha keld, die met een grootse actie in Amerika willen beginnen. Er zal in de Verenigde Staten een zo genaamde „donateursclub club" worden opgericht, waarvoor men 300.000 le den hoopt te werven, die 30 dollar per persoon willen betalen. Wanneer dit gelukt, is de basis ge legd niet alleen voor oe aankoop, maar ook voor de eerste en hoognodige reparaties, die verder ver val kunnen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3