Wout Wagtmans haalde ook de stayers-finale Chefarine 4 GEEN SPRANKJE VISSERSLATIJN Veter Post kon in achtervolging liet tot kwartfinale doordringen lok Harry Moolenijzer werd in de series reeds uitgeschakeld Vier middelen die betrouwbaar zijn! pgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 augustus 1959 Derde blad no. 29819 Hoge verwachtingen niet beantwoord K De hoge verwachtingen, die men ten aanzien van Peter Post in professional achtervolging koesterde, zijn niet bewaarheid. Na zijn rde plaats het vorige jaar in Parijs achter Rivière, Faggin en Gan- en de serieuze voorbereiding van de Amsterdammer, bestond er .N.W.U.-kringen gegronde hoop, dat Post het ook ditmaal ten- iste weer tot de halve finale zou brengen. De grootste optimisten enden zelfs op een finale Rivière-Post. Inzinking na zes lonstante ronden Peter Post slaagde er gister- zelfs niet in zich voor de kwart- te plaatsen. De Amsterdammer in de derde rit tegen de Franse Albert Bouvet Rivière ludi Altig, veruit terkste amateur- achtervolger ging allemaal wat vreemd toe in finale van de amateur-achtervol- s. Er waren bijna zeven ronden -JRudi Altig, de 22-jarige uit Mannheim, die de ge lerwereld vanaf zijn eerste in dit wereldkampioenschap had doen staan, niet alleen wonderlijke gewoonte op uit te rusten, maar ook fantastische tijden, stak de hand op. Gelijktijdig een schot en de bel voor de ronde. gebarend door, terwijl zijn Valotto afstopte. Het was verwarrend. Pas toen Altig ronde had afgelegd en van de werd het raadsel opgelost, had inderdaad op het zijn hand opstak ge- zijn voorband leegliep. Hij nerveus en het was niet tot dat hy rustig uit en gaan. Want vol- van de U.C.I. is bij de laatste twee ron- degene winnaar, die ogenblik voorligt. En in dit geval onbetwistbaar de Duitser. HU voorsprong van zieker veertig en was wereldkampioen. is de titel terecht geko- renner, die er het meeste op had. startte niet in de nationale titelstrijd en noteerde een tyd van 6 min 30.5 sec en terwijl er nog vier ritten voor de boeg waren stond het toen al haast vast, dat Post uitgeschakeld was. De Neder landse kampioen had de eerste zes ron den zeer constant afgelegd. Weliswaar had Bouvet, die twee jaar geleden in Ro- court in de finale de tegenstander van Rivière was, al een geringe voorsprong, maar het gemiddelde van Post bood op dat moment nog de nodige waarborgen voor een tijd, die hem bij de laatste acht zou brengen. Andere afloop Het zou echter heel anders aflopen. Na die zesde ronde kreeg Post te kampen met een inzinking. In elke volgende ronde verloor de Amsterdammer bijna vier seconden en toen hij ver achter Bouvet over de eindstreep ging, was zyn vonnis geveld. Ook Harry Moolenijzer, die in de voor laatste rit tegen de Deen Hansen ver woed streed om de teleurstelling-Post enigszins te doen vergoeden, slaagde niet. Hansen won deze uiterst spannen de rit met 0,2 sec voorsprong op Moolen ijzer, die een tijd van 6 min 26.1 sec liet afdrukken. Een verrassing was het uitstekende rijden van de Brit Tommy Simpson, die zo uit de Omloop van het Westen naar Amsterdam kwam en op twee na de snelste tijd van de voorritten maakt. De acht, die zich voor de kwartfinales klas seerden waren: Rivière (6.10.4), Faggin (6.12.9), Simpson (6.19.0), Bouvet (6.19.8), De Rossi (6.20.4), Brankart (6.20.6), Wirth (6.21.5) en Schweizer (6.23.3). Kwartfinales Hoezeer het tijdstip van rijden van in vloed is op de tijden bleek in de kwart finales, die zeer laat in de avond verre den werden. Het kwam nog niet tot uiting in de ritten tussen Rivière- Gaul en Nencini niet naar Zandvoort Charly Gaul en Gastone Nencini komen definitief niet naar Zandvoort. De komst van André Darrigade is ook al lerminst zeker. De Fransman is ge wond geraakt bij een valpartij en het is maar de vraag of hij zondag op het circuit in de Nederlandse badplaats van de partij zal zijn. Charly Gaul doet het niet. Hij heeft gisteren zijn besluit genomen. Hij be weert in de eerste plaats niet geheel in conditie te zijn en bovendien heeft men hem na de Ronde van Frankrijk zoveel contracten aangeboden, dat hij er de handen aan vol heeft. Jempy Schmitz zal dus de enige prof zijn, die Luxemburg vertegenwoordigd in de strijd om de wereldtitel op de weg. Ook Nencini komt zeker niet. Hij had de afgelopen dagen weer hevige pijnen in de rug tengevolge van een val in de Ronde van Tessino en de behandelend geneesheer heeft hem nu tien dagen volstrekte rust opgelegd. Het is nog niet bekend, wie Nencini's plaats zon dag zal innemen. HENGELSPORT „Vios" hield zondag een viswedstrijd bij de Sassemmerpont in de Ringvaart. Het weer was prachtig, maar de vangst viel tegen. Er werd in totaal 4500 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt als volgt: 1. W. Neuteboom tevens wisselbeiker en extra prijs grootste bliek, 2. H. Schip Aanboord jr., 3. J. v. Went, 4. W. Tegelaar, 5. J. Pret, 6. H. Teege- laar sr., 7. L. Tegelaar, 8. C. Vermeer, 9. Th. Keereweer, extra prijs gr. voorn, 10. G. Pouw. „Hengelsport Uitslag viswedstrijd gehouden in het Oegstgeesterkanaal, zondag j.l. Goed weer en goede vangst. 1. D. Boon, 2. T. Oostveen met beker gr. blei, 3. W. Gijsman, 4. F. Verstraaten sr. met beker gr. aantal, 5. C. Wuister, 6. E. v. Houten. 7. F. IJzerman met beker gr. voorn, 8. C. Willemse, 9. W. de Vries, 10. C. Habraken. |ravond werd er slechts één boogtrui uitgereikt. Dit be- e tricot kwam te hangen om houders van de Westduitser Altig. Hij was de snelste Mr-achtervolger. De Italiaan (to werd tweede. ia de voorritten, waarin Altig de .rende tijd van 4 min. 53.8 sec. liet 3 ken, was hij sterk favoriet voor 7 Ook in de kwartfinales werd em veruit de snelste tijd geno- 4.59.0. Dat Altig in de halve i tegen Trepp niet opnieuw bene- 5 minuten kwam was te wijten l geringe tegenstand van de Zwit- oor het eerst spaarde Altig zich sondanks maakte hij de indruk- ttde tijd van 5 min. 0.3 sec. Als dotrace tegen Valotto, die volgens Wachtingen in de halve eindstrijd wisman Delattre had uitgescha- 5.01.4—5.05.0), Altig niet die lekke had gekregen, zou hij wederom de vijf minuten gebleven zijn. Sportsplinters De succesvolste deelnemers aan de open Duitse tenniskampioenschappen, die te Hamburg zijn gehouden, waren de Engelsman Billy Knight en de Mexi caanse Yola Ramirez, die beiden twee titels veroverden. Tezamen wonnen zij het gemengd dubbelspel, terwijl verder Billy Knight het herenenkelspel won en Yola Ramirez - met Rosa Maria Reyes als partner - zegevierde in het dames dubbelspel. Het dames enkelspel was voor de Duitse Edda Buding. De Oostduitse zwemmer Konrad Enke heeft gisteren in Leipzig het Euro pees record op de 200 meter schoolslag verbeterd. HU maakte een tyd van 2 min. 38.6 sec. en bleef daarmee 0.7 sec. onder het oude record, dat met 2 min. 39.3 sec. sedert 19 juli 1958 op naam stond van de Rus Leonid Kolesnikov. Wereldrecordhouder op deze afstand is met een tUd van 2 min. 36.5 sec. de Australiër Terry Gathercole. Schweizer en Faggin-Wirth, die zonder enige moeite door de titelhouder en de Italiaan gewonnen werden. Maar het bleek des te duidelUker in de zeer span nende ontmoetingen Simpson-Brankart en Bouvet-De Rossi. Dit viertal moest zich tot het uiterste geven, maar deed over de 5 kilometer minstens 4 seconden langer dan enkele uren tevoren. Tommy Simpson, die door zUn uitste kende en verrassende rijden in de elimi- natieritten de lieveling van het 6.000 koppen tellende publiek was geworden, lag na vier ronden zeker 25 meter achter de Belgische wegrenner, maar de Brit kwam kwam terug en vocht onder de aanmoedigingen van de toeschouwers bUna zUn gehele achterstand weg. Slechts een felle spurt in de laatste ronde betekende de redding van Bran kart. De zwaar stampende Albert Bou vet moest alles geven om Mino de Rossi voor te blijven. Toen de Fransman daar in slaagde, gaf De Rossi zich in de laat ste ronde gewonnen. „Roodenburg" gaat het naar den vleze De Voetbalvereniging „Roodenburg" heeft deze week een goed bezochte jaar vergadering gehouden in de „Kleine Burcht". De voorzitter, de heer L. Geuke, constateerde in een uitgebreid openingswoord, dat in het afgelopen jaar enkele wensen in vervulling zijn gegaan o.m. hield het eerste elftal zich uitstekend in het eerste jaar in de tweedeklas maar helaas een eigen clubgebouw, om de jeugd, die thans al meer dan 300 leden telt, te kunnen opvangen, is er nog niet. De zilveren kampioensspeld ging dit jaar naar het zesde elftal, de junioren A en de adspiranten B en D. De zilve ren speld voor het 25-jarig lidmaatschap van de vereniging glinsterde even later op de rever van de heer G. K. Martijn. Uit de onveranderd goedgekeurde jaar verslagen bleek wel, dat het de ver eniging uitstekend gaat en dat er ook financieel geen vuiltje aan de lucht is. Na de verkiezingen zag het bestuur er als volgt uit: L. Geuke, voorzitter, H. J. Uiterdijk, secretaris, D. Bonnet sr., penningmeester, W. Biesheuvel, J. Schreuder, M. de Boer, F. Siebert, A. de Bolster en K. van EUgen als commissa rissen. Na de rondvraag sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hU de goede ver standhouding memoreerde, die thans onder de Leidse voetbalclubs heerst en hij hoopte, dat het in belang van de sport in de Sleutelstad zo zou blijven. FEYENOORD TE STERK VOOR LOKOMOTIVA Feyenoord heeft gisteravond in een lichtwedstrjjd met 6—3 gewonnen van de Zuidslavische vereniging Lokomotiva (Zagreb). Bij de rust leidden de Rotter dammers, die hun tegenstanders vooral in de eerste helft overspeelden, al met 40. Voor Feijenoord scoorden: Ryvers (2x), Bennaars, Cor van der Gijp, Krey- ermaat en Moulijn. Ongeveer 30.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. De Bredase eredivisieclub NAC heeft gisteren in Regensburg met 4-2 verloren van Jahn Regensburg. Bij de rust leid den de Duitsers reeds met 30. TER LEEDE—VSV Het volledige kampioenselftal van Ter Leede speelt zaterdagavond in het sportpark te Sassenheim om half acht de jaarlijkse lichtwedstrUd tegen VSV uit Velsen. Nationale tennistitels Gemakkelijke zege van Lex Karamoy Op de Mets-banen te Scheveningen zijn gisteren de wedstrijden om de na tionale tennistitels voortgezet. Twee geplaatste spelers ml. Kloezen en J. van Weg werden in de tweede ronde van het heren enkelspel uitgeschakeld. Ab Kloezen verloor met de cijfers 2-6 9-7 6-2 6-4 van Dominicus en J. van de Weg moest in Tervoort met 7-5 5-7 6-3 6-1 zijn meerdere erkennen. Niet minder dan vijf uur hebben Jo- han Koerts en Menko gevochten om een plaats in de derde ronde. Johan Na verbeten strijd met Bonvard Grote kansen voor de Nederlandse stayers Na een hartverwarmende rit zorg de Wout Wagtmans er in de afgelo pen nacht voor, dat Nederland mor genavond (of weer nacht?) in de stayersfinale der professionals drie vertegenwoordigers zal hebben: Koch, Wierstra en Wagtmans. De Brabander veroverde deze plaats in de eindstrijd na een verwoed duel in de laatste herkansingsrit met de Fransman Bouvard. Evenals bij de amateurs heeft Nederland dus ook bij de profs een numerieke meerder heid en gezien de geleverde presta ties wordt er terdege rekening ge houden met een mogelijk dubbel we reldkampioenschap voor de oranje- hemden. Jacobi was in de tweede herkansing van kop gestart en behield deze positie tot het einde. Geen enkele maal werd de Duitser bedreigd. Heel anders ver ging het Wagtmans. Al vrij spoedig was de Brabander van de vierde naar de tweede plaats opgerukt met aanvankelyk Von Buren vlak achter zich, terwyl toen al Bouvard op de loer lag. Na 6 minuten openden de Zwitser en de Fransman het offensief, dat door Wagtmans glansrijk weerstaan werd. Bouvard bleef zijn kans afwachten en kreeg die na 17 mi nuten. Von Buren had na de zoveelste mislukte greep naar de positie van Wagtmans moeten lossen en zag de Fransman voorbij gaan. Nieuwe aanvallen Voor Wagtmans betekende dit een se rie nieuwe aanvallen. Gangmaker De Graaf had er echter inmiddels voor ge zorgd. dat de afstand tussen hem en Jacobi groter was geworden, zodat hij de ruimte had. Telkens als Bouvard kwam aanstormen verhoogde De Graaf het tempo en hield de Fransman op af stand. En zo ging het door tot twee mi nuten voor het einde. Toen zette Bou vard aan voor de laatste poging om een finaleplaats voor Frankrijk te verove ren. Hy kwam zelfs naast Wagtmans, maar de Nederlander was bereid en in staat om alles te geven, hetgeen niet van Bouvard gezegd kon worden. Want nog voordat hij Wagtmans werkelUk had kunnen bedreigen raakte Bouvard los van de rol. Wagtmans was veilig. Vergane glorie In de eerste herkansingsrit hadden reeds de 26-jarige Spanjaard José Go- mila en de Zwitser Max Meier twee fi naleplaatsen veroverd ten koste van Dolfke Verschueren, de kalende Frans man Roger Godeau en de Duitser Karl- heinz Marsll, die het vorige jaar in Pa rijs nog tot de laatste tien hadden be hoord. Verschueren. die in de jaren 1952, 1953 en 1954 de regenboogtrui der stayers droeg, is de laatste jaren sterk bergafwaarts gyaan. Wel kwam hij al tijd nog in de finale, maar zyn rol werd steeds onbeduidender. In Parijs werd hU door de nieuwe wereldkampioen Bucher maar liefst op twaalf ronden gereden. En ditmaal komt de goedlachse Antwer penaar er dus helemaal niet meer aan te pas. In de finale over één uur voor ama teurstayers, die ook morgenavond gere den wordt, zullen de volgende deelne mers starten: de Nederlanders Arie van Houwelingen, Henk Buis en Leen van der Meulen, de Oostduitsers Peter Schindler en (titelhouder) Lothar Meis ter, de Belgen Claude Uytterhoeven en René Vandenbergh, de Fransman Ber nard Deconinck. de Rus Jurii Smirnof en de Italiaan Sergio Honl. De finalisten bij de profs zUn dus de Nederlanders Koch, Wierstra en Wagt mans, de Zwitsers Bucher en Meier, de Spanjaarden Timoner en Gomila, de Italiaan Pizzali, de Belg Depaepe en de Duitser Jacobi. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. n Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi. Koerts zegevierde met 7-9 6-4 2-6 10-8 6-4. Lex Karamoy behaalde een gemak kelijke zege op A. Maris 6-1 6-2 6-2. Enkele uitslagen dames enkelspel, tweede ronde: mej. Rollin Couquerque versl. mej. Van RUn 6-4 6-0: mevr. Van Vanderen versl. mej. Van de Wal 4-6 6-2 6-2: mevr. Vletter versl. mej. Sche- pens 7-5 6-2; Joyce Marimkelle versl. mej. Burgemeestre 6-3 5-7 6-3. Heren enkelspel tweede ronde: W. Maris versl. Stradmeyer 7-5 6-4 6-4; Goris versl. Hardeman 6-0 6-2 6-1: Ve- kemans versl. Herok 4-6 6-4 6-3 6-3: Van Meegeren versl. J. Kuypers 6-1 0-8 7-5; Gurowitsch versl. Huizinga 7-5 4-6 6-4 7-5; Van Dalsum versl. Groen 6-2 6-4 6-2; Bijker versl. Ad an 6-1 6-0 6-1. Dames dubbel. 2e ronde: mevr. Pe ters en mevr. Thung versl. mevr Kamp- schmidt en mej. Van Welzemis 6-1 6-1; mej. Dingier en mej. Tervoort versl. mej. Schepens en mej. Weurman 2-6 6-0 6-2; mevr. Roos en Jeamine Ferir versl mevr. Schuller en mej. Wilmink 6-3 6-4; Fredv en Joyce Marinkelle versl. mevr. Vletter en mej. Van de Wal 6-2 5-7 6-1; mevr. Koopmans en mej. Rinkel versl. mevr. Van Loon en mej. Rollin Couquerque 6-2 6-3. Heren dubbelspel tweede ronde: Goris en Karamoy versl. J. Kuypers en Tulp 6-4 6-4; Van Dalsum en Van Meegeren versl. Loeb en Prins 6-3 6-0; W. Maris en J- van de Weg versl. Haks en Menko 6-4 6-2; Van Eysden en Breukink versl. Arende en Vekemans 7-5 4-6 6-3. Joop de Mos en Parlevliet in kwartfinale Eastbourne Joop de Mos en Parlevliet hebben de kwart finales herenenkelspel bereikt van het internationale tennistoernooi voor profs, dat te Eastbourne wordt gehou den. De voornaamste uitslagen van giste ren waren: derde ronde: Van Beem (Ned.) verl. van Georgeson (GB) met 2_6, 4—6; Parlevliet (Ned.) versl. Ja mil Din (India) met 6— 1, 5—0 (terug getrokken); Joop de Mos (Ned.) versl. Stroud (GB) met 6—3, 6—0. Vierde ronde: Joop de Mos versl. Laslo (Did.) met 3—6, 6—0, 6—3; Parlevliet versl. Georgeson (GB) met 62, 63; Buytelaar (Ned.) verl. van Worthing- ton (Austr.) 3—6, 3—6; Cawthorn (Austr.) versl. Guner (Did.) met 62, 6—1. Vissershartstochten met het spreekwoordelijke visserslatijn zijn nu weer aan de orde van de dag! Ik zie ze dikwUls zitten aan de wallekant. de man nen voor wie de vis niet al leen een lekker hapje bete kent, maar voor wie nóg meer de sport om haar te pakken te krijgen, het glans punt van hun bestaan uit maakt. Er zUn vissen en vissen, maar de kanjers van snoeken en karpers, die bUvoorbeeld rond het Vennemeer sparte len, zijn niet voor de poes en kosten zelfs de „mannen van het vak" héél wat hoofd brekens om ze binnenboord te krijgen. FR gaan uren voorbij, vóórdat er een aan de haak geslagen wordt. Eerst is het terrein zorg vuldig verkend, dan wordt het water met speciaal voer pasklaar gemaakt voor de vangst en vervolgens wacht de visser uren op het ogen blik, dat hU de reus aan de haak kan slaan. Daar is geduld, tact en overleg toe nodig I Wie dat nooit heeft meege maakt, begrijpt niet wat er allemaal aan vast zit. Wie dat wèl heeft meege maakt, krUgt bewondering voor de man, wie niets te veel is, om zijn doel te berei ken. HU concludeert, dat snoe ken en karpers tot de „intel lectuelen" onder de vissen behoren: ze laten zich niet zó maar verschalken en rui ken in vele gevallen al op een afstand, wanneer voor hen het onraad op de loer ligt. ZIJN ze eenmaal gevan gen, dan is *t de vraag of ze gevangen blUven. Vooral de karpers kunnen een kracht ontwikkelen, waar je versteld van staat. Ik heb het meegemaakt, slat er een de benen nam door zich na uren weer los te rukken uit de boeien, waar in hU geslagen was, terwijl een ander zich uit de kist wist te wurmen, door handig de deksel omhoog te tillen en zo op de vlucht te slaan. Het is daarom zaak een karper - als Je tenminste geen lid van de Dierenbe scherming bent, want voor hèm is de vissport niets - het arme dier maar zo snel mogelyk uit zyn lUden te helpen en er een smakelUke avondmaaltijd van te maken. Moeder-de-vrouw zal er best mee ingenomen zUnl VOOR onze knappe vis sers in de buurt, moet de knaap, die de echt genote van Rudolf Kness uit München wist te verschal ken, óók niet te versmaden zijn. In dat geval was het in de rivier de Regen geen karper waar 't om ging, maar een „meerval". Ze hield het beestje, dat één meter negentig lang was niet minder dan tien minu ten aan de lUn, voordat haar man, die 100 meter verderop stond te vissen, te hulp kon komen. Toen duurde het nog 40 minuten voordat ze de ge weldenaar uit het water konden trekken. Het enorme dier woog niet minder dan 78 pond: een re cord voor het echtpaar Kness, dat er drie Jaar gele den in geslaagd was een meerval van 61 pond naar boven te wippen. E glunderende vissers man heeft, met begrU- pelUke trots. zUn vangst naar huis gebracht. Z'n kinderen staan er een beetje verbaasd bU: Bó'n kanjer hebben ze nog nooit gezien! Er is geen woord visserslatUn bUI Vader kén t toch maar! Of ze ervan gesmuld heb ben, verhaalt de geschiedenis niet. PersoonlUk heb ik 't méér op een lekkerbekje voorzien. Die glUdt gemakkelyker naar binnen. Zo'n oergeval lUkt me be ter voor een zoölogisch mu seum geschikt. Misschien iets voor Leiden als München er nog geen be slag op heeft gelegd? FANTAS IO

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7