Laatste nieuws BELGISCH KONGO TELT 13,5 MILJOEN INWONERS Sterke demografische groei Firato brengt voor 30 miljoen gulden elektronische apparaten Het Netherlands House in Londen Gemeenteraad van Warmond verhoogt de straatbelasting Beurs van Amsterdam WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1959 (Van onze Brusselse correspondent) Vorig jaar is de bevolking van Bel gisch Kongo gegroeid met circa 365.000 zielen tot 13.540 miljoen. Deze snelle aanwas van de bevolking is een van de voornaamste vraagstukken, welke het huidige Belgische bestuur en de toe komstige onafhankelijke Kongolese regering voortdurend in beschouwing zullen moeten nemen. Die snelle aan was doet voornamelijk het probleem van de tewerkstelling van jonge men sen in de grote centra rijzen.. De op stand van januari j.l. heeft bewezen, dat de werkloosheid van enkele duizen den jonge mannen in een groot, circa 350.000 inwoners tellend centrum, zoals Leopolclstad een permanent gevaar is voor de handhaving der orde. De ge meentelijke autoriteiten van Leopold- stad trachten nu door een massale tewerkstelling van werklozen in grote openbare werken het gevaar voor een nieuwe opstand te vermijden. Primitieve arbeidsmethoden De machtige bulldozers en andere wegenbouwmaohines van de Belgische en Italiaanse wegenbouwbedrijven wor den elders in Kongo gebruikt, maar aan de autoweg van Leopoldstad naar de Atlantische haven Matadl werken duizenden inlanders met houwelen en spaden, zoals een kwart eeuw geleden. Het is alles behalve een zeer moderne en technisch vooruitstrevende politiek, maar zij dient als een geringer euvel te worden beschouwd. Enkele duizenden inlandse arbeiders, werkend met primi- i tieve middelen, maken de aanleg van een autoweg duurder dan wanneer een gespecialiseerd aannemer met enorme machines en weinig arbeiders het werk uitvoert. Anderzijds is die vorm van tewerkstelling interessanter dan het instellen van de werkloosheidsvergoo- ding, die totnutoe niet in (het sociaal sysbeem in Kongo is voorzien, daar men vreest, dat alle negers permanent werk loos zouden zün! Snelle groei van het onderwijs De snelle groei van de bevolking heeft natuurlijk ook zijn weerslag op het onderwijs. Ofschoon het lager onderwijs in Kongo, ook in de grote centra, niet wettelijk verplicht is, stu ren bijkans alle inlandse ouders hun kinderen naar school, althans wanneer MARKTBERICHTEN AALSMEER. 11 augustus C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Per stuk: Clematis 8—15; Gerbera 1025; Bouvardla 1017; Chrysanten gr. bl. 1540; idem kl. bl. 10 —25; per kelk: Amaryllis 69i; Lelies 8 16; per bos: Colvilleï 3561; Gladiolen 12569; Ornithogalum 2550; Llatris 25 —66; Scabiosa 4075: Dahlia gr. bl. 20 25- Dahlia kl. bl. 8—15; Anjers per stuk: 'Rood 29; roze 28; wit 28; Orchid. Beauty 1527; Rozen: Better Times 27; Rosalandia 24; Edith Helen 24; Parel v Aalsmeer 29; Geh. Duisburg 29; Pechtold 25; Verschuren 28; Towny Gold 26; Mad. Offmann 26; Baccarat 1028; Montezuma 1021; Sweetheart 4 —10; Nympf 12—26. KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 augustus Groenteveiling: bloemkool I 4056; idem II 1638 per 100 st.; bospeen 30 54 p. 100 b.; waspeen A export 5.406.90; idem B 6.207.80; idem binnenland 4.20 —5.70 per kist; stoksnijbonen 89110; jpronkbonen 74; peterselie 26 per 100 b.; andijvie 1329; sla 2041 p. 100 st.; au- purken 2255; uien 3.104.20 p. k.; prei *8234; groene kool 2630; tomaten 31 43: selderij 8 p. 100 bos; kroten 4.40 p. k.; êpmazie 38: rabarber 14; prlnsessenbonen 135; stoofsla 3638; komkommers 919 per 100 st.; postelein 3641. Aanvoeren: ■Bloemkool 80.000 stuks; bospeen 4000 bos; waspeen 46.000 kg. waarvan 28.000 kg voor export werd verkocht. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 augustus Groente veling: Bloemkool I 5366; ld. - 2846 per 100 st; waspeen A export 1.60—6.10; Idem B 5.506.20; idem bln- lenland 2.106 60 per kist: bospeen 38 8 per 100 bos; prlnsessenbonen 1.19 .20; selderij 49 per 100 bos; radijs 11 13; peterselie 45; groene kool 2627; lla 2327 p. 100 st.; spinazie 47; andijvie 84—33; snijbonen 101. Aanvoeren: bloem kool 47.000 stuks; waspeen 60.000 kg, Waarvan 42.000 kg voor export werd ver docht; bospeen 3000 bos. RIJNSBURG 11 augustus, Bloemen veiling Flora: Gladiolen: H. van Megeren 88032 0; Sans Souci' 360380. Bloem fontein 280300; Sunny Boy 280320; Morning Kis 220250; Polygoon 200240; Phlllppo's Memory 350400; Halier Asters 820300: Enkele Asters 180—250; Rozen Asters 220300; Jugend Asters 240320; Bcablosa 200250; Ornithogalum 220 820: Dahlia's: Pompen gem. 350380; Kochelsee 200280; Passé Partout 200; plory van Heemstede 230260; Gerry Roek 320360; Agepanthus 8001000; Zinnia's 180220; alles per 100; Rudbe- fchla 15—18; r 87—40 Derb c TER AAR, 11 augustus Groentevei ling: Augurken fijn 69; fijnbasterd 72; basterd 6268: grof A 5662; grof 1 45 47; CD 37—38; idem afw. 13; E 188—21; Idem geel 4 alles per kg. WOERDEN, 12 augustus Aanvoer 145 partijen; eerste kwal. 2.142.22; tweede kwal. 2.022.13; extra kwal. tot 2.31. Handelm atlg. OEGSTGEEST De architecten Oyevaar, Stolle en San Gooi te Amsterdam, hebben het iuwen van een villa aan de Koningin strid Boulevard te Noordwük opgedra gen aan de aannemer K. Burgy alhier foor de somma van f. 183.643. VOORSCHOTEN GOUDEN MARINEJUBILEUM Op woensdag 12 augustus a.s. hoopt Be heer J. C. Verboom, ambtenaar bij Jet departement van Marine, 50 jaar in Overheidsdienst te zijn. I Het ligt in het voornemen dit feit op 10 september te herdenken, aangezien ie heer Verboom op 1 oktober a.s. in [erband met het bereiken van de pen- bengerechtigde leeftijd, de dienst zal ferlaten. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Ignatla C. H.. zn v. L. J. van loort en M. C. van Paridon. [•Getrouwd: Th. C. van Leeuwen. 24 Jr en f. C. van Vliet. 20 jaar; A. D. J. Slight, V Jaar en W. M. O. Mc" Metselaar, 29 Jaar. er een school in de buurt is, in een land dat 80 maal groter is dan België. Op het ogenblik telt het lager onderwijs in Kongo 1.195 miljoen leerlingen en 3.864 blanke en 33.484 inlandse onderwijzers. In het middelbaar en hoger onderwijs zijn er 13.583 studenten, 1.294 blanke en 84 inlandse leraren. Hierin zijn begre pen de circa 400 studenten van de r.-k. universiteit Lovanium te Leopoldstad en de circa 100 studenten van de Kongolese Rijksuniversiteit te Elisa- bethstad. In Lovanium is een experi mentele reactor voor de studie van de kernenergie in bedrijf genomen. Het is de eerste reactor op het Afrikaanse continent. België gaat dus geen inland se studenten aan universiteiten in België laten studeren. In de publikaties van Lovanium vindt men steeds de zorg terug om in Leopoldstad een universi tair onderwijs te geven, dat in kwaliteit de vergelijking met een Europese universiteit kan doorstaan. Toenemend spaartegoed In verijand nog met de sterke bevol kingsgroei wordt er in de Belgische kringen, die een progressieve politiek voor Kongo voorstaan, op gewezen, dat ook de sociale en economische politiek met de demografische factoren reke ning moet houden. MINISTER VAN GHANA ZATERDAG IN ONS LAND De minister van Financien van Gha na, K. A. Gbedemah, zal zaterdagavond om 21.40 uur op Schiphol aankomen. Hij zal als president van die World Association of World Federalists de op het Conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek te houden studieconferen tie op 17 augustus openen. In een land met veel werkkrachten moet de industrialisatie worden bevor derd door een niet al te „orthodoxe" monetaire politiek. Er dient eerst te worden gedacht aan de tewerkstelling, méér dan aan waardevast geld! Het is een opvatting, die natuurlijk door velen wordt bestroden. En de snelle groei van de spaartegoeden bü de Kongolese spaarbank schijnt de voorstanders van waardevast geld ook in Afrika in het gelijk te stellen. De Kongelosen krij gen vertrouwen in de spaarbank en de volkswelvaart wordt hierdoor bevorderd. Het groeiend spaarwezen is tevens een logenstraffing van de bewering van een aantal Europeanen als zou iedere loonsvenhoging ten voordele van de Inlandse arbeiders de grote brouwerijen nog rijker maken dan zij reeds zijn De demografische factor is tenslotte oen machtige stimulans voor de onaf hankelijkheidsbeweging. Men heeft se dert de oorlog kunnen constateren, daJt de drang naar zelfstandigheid daar het grootst was. waar de bevolking snel toenam. De kern van het probleem is de vraag of die onafhankelijkheid zich ordelijk zal voltrekken, zo niet zal Kongo bij gebrek aan buitenlandse investeringen de weg opgaan van de sociaal-economische chaos, zoals dat in Indonesië het geval is. Tientallen nieuwe merken en verschijningen (Van onze Amsterdamse correspondent) Als Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, op 1 september de tiende Firato opent, zal het R.A.I.-gebouw voor 30 miljoen gulden aan elektronische apparaten herbergen. De bezoekers verleden jaar meldden zich 165.000 zullen uiteraard grote belangstelling hebben voor de tientallen merken radio- en t.v.-toestellen, die weer een stapje dichter bij de perfectie zün gekomen. Zij zullen ongetwijfeld ook geboeid worden door de vele attracties in de vorm van produkten der elektronische wetenschap. Zo worden er demonstraties gegeven landse tentoonstellingen wel is gdbeurd, met een elektronische rekenmachine, die in één seconde 3000 getallen van 9 cijfers kan optellen. Interessant zijn ook de onderdelen en modelfoto's, die van de luchtafweer Missile „hawk" en van de ruimtesatelliet „Explorer" wor den getoond. Het is namelijk voor de eerste maal, dat men in Europa een dergelijke apparatuur te zien krijgt. Zonne-elementen geven een volkomen nieuwe richting aan de opwekking en het gebruik van elektriciteit en daar door ook een verandering in onze levensgewoonten van de toekomst. Op de Firato worden demonstraties met deze zonne-elementen gehouden. De vorig jaar gelanceerde stereofonie heeft bij de radiotoestellen een grotere toepassing gevonden. De stereofonise- ring is voorts doorgedrongen tot de grammofooncombinaties. Bij de band recorders zijn tal van modellen, die door de toepassing van transistors „snoer- loos" kunnen worden gebruikt en zich dus goed lenen voor buitenopnamen. Een nieuwe vorm van beeldbuis heeft dit jaar zijn intrede in Europa gedaan. Het gevolg hiervan is geweest, dat de t.v.-toestellen minder omvangrijk, althans minder diep behoeven te zijn. De voorkeur voor de 53 cm-typen neemt zienderogen toe. Zelfs gaan steeds meer fabrieken over tot de fabricage van 61 cm-beeldschermen. Bij de duurdere t.v.-toestellen wordt een verdergaande automatisering toe gepast, zoals een ingebouwde foto- elektrische cel, die het beeld-contrast automatisch aanpast aan de in de kamer heersende verlichting. Nieuwe verschijningen zuiden er ook zijn in de sector van de elektronenbuizen en op het gebied van de meet- en regel- apparatuur. Interessant zal de demon stratie zijn met de Delta-c-aneter. De grote gevoeligheid van dit apparaat maakt het mogelijk de doorbuiging te meten, die een pakje sigaretten op een zware ijzeren t-balk veroorzaakt. De Nederlandse Televisie Stichting zal op de Firato vertegenwoordigd zijn met transportabele apparatuur, die bij reportages wordt gebruikt. Het inrich ten van een t-v.-Gtudio, zoals op buiten is in ons land niet mogelijk vanwege het tekort aan apparatuur van de NTS. Deze tiende Firato, die van 1 tot en met 8 september wordt gehouden, be- siaat alle 20.000 beschikbare vierkan te meters van de R.A.I. Vele geïnte resseerden kunnen pas voor stand ruimte in aanmerking komen na het China en Laos Communistisch China heeft terug trekking geëist van al het Amerikaanse militaire personeel, wapens en munitie uit Laos. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verder volgens het persbureau „Nieuw China", ontruiming geëist van alle Amerikaanse militaire bases in het vroegere Indochinese rijk. Volgens de Chinese woordvoerder zal China zich krachtig verzetten tegen ac tiviteit van de Amerikaanse regering en de Laotiaanse autoriteiten, die span ning veroorzaakt in Indo-China en de veiligheid van China in gevaar brengt. De Amerikaanse regering en de Lao tiaanse autoriteiten moeten de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de ge volgen van hun activiteit aldus de woordvoerder. ingebruiknemen van het nieuwe RAI- gebouw. Er is reeds een groot aantal aanvragen voor toegangskaarten uit het buitenland gekomen, vooral uit Amerika, Engeland en Duitsland. Werkelijk tehuis voor Nederlandse meisjes (Van onze Londense correspondent) Ouders, die hun dochters voor een tijdje naar Londen of de wijde omgeving daarvan sturen, dienen te weten, dat in de Britse hoofdstad al meer dan twee jaar het Netherlands House staat, dat een veilige haven voor alle Nederlandse meisjes wil zijn. Zij kunnen er tegen redelijke prys logeren en deelnemen aan allerlei clubactiviteiten. En wanneer zich problemen en moeilijkheden, verband houdend met haar verblijf in een vreemd land, mochten voordoen, dan kunnen zU haar hart uitstorten bü de twee leidsters van het Netherlands House, de dames Van Ballaert en Bolle, die vroeger in Den Haag aan het onderwijs verbonden waren en ook haar sporen hebben verdiend op het gebied van maatschappelük Het Netherlands House ligt nabü de Het is de grote rust, welke hiervan en prachtige heuvels van Hampstead, op korte afstand van het ondergrondstation Swiss Cottage. Het is hier een vriende lijke, welvarende buurt vol groen en ouderwetse villa's van donkerrode bak steen. Onopvallend, achter een muurtje, vindt men het Netherlands House op nummer 3 Nutley Terrace. Wat meteen opvalt Is de waardige, warmte uitstra lende atmosfeer van het verzorgde inte rieur. Het rommelige slordige en onper soonlijke van een clubhuis zal men hier vergeefs zoeken. Men heeft evenmin krampachtige pogingen gedaan om het tehuis een opvallend Nederlands karak ter te geven of door toeristische reclame platen vooral te laten weten dat men naar Holland hunkertIntegendeel, dit is een Engels patriciërshuis, sober doch smaakvol ingericht, met een ple zierig en goed afgewogen kleurengamma. Noodzakelijk kwaad Onder voorzitterschap van de bur gemeester jhr. mr. L. E. M. E. von Fi- senne kwam de raad der gemeente War mond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met bericht van verhindering was de heer W. K. Hcyl (Prot. Chr.) Naar aanleiding van een brief van de Stichting tot Bevordering van Geordend Zwemmen in de gemeente, waarin een uiteenzetting wordt gegeven over de post diversen en onvoorzien, merkte de heer Willemsen op, dat de post onvoor zien hoofdzakelijk bestaat uit normale exploitatie-uitgaven. Hij zou gaarne zien dat hier bü de begroting wat meer aandacht aan wordt besteed. Voorts was er een brief van K. en O. Warmond, houdende een dankbetuiging voor de verleende medewerking bij het optreden van de Dutch Swing College Band, alsmede mededeling dat van de toegzegde garantie-subsidie geen ge bruik gemaakt hoeft te worden. Naar aanleiding hiervan sprak de heer Wil lemsen zijn bewondering uit voor dit zo zeer geslaagde dorpsfeest. Toch bleek er nog enige kritiek te zijn geweest, omdat het bal buiten in de openlucht werd ge houden. Naar aanleiding van een voorstel van de heer V. d. Kroft in een vorige vergadering, werd besloten ook War- mondse Ingezetenen, die wensen te trouwen en elders werkzaam zün op de lijst van woningzoekenden op te nemen. Dit punt veroorzaakte nogal wat discussie. Besloten werd echter de notulen van deze discussie in studie te geven bij de woonruimte-advies commissie en hier dan later nogeens op terug te komen. Aangenomen werd het voorstel met betrekking tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling inzake een regionaal woonwagenkamp te Leiden. Besloten werd voorts een krediet be schikbaar te stellen voor de aanschaf van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. De opdracht zal ge geven worden aan de fa. Schinkenboom te Warmond en zal een bedrag vergen van f. 392,50. Beschikbaar gesteld werd een krediet van f. 25.128 inclusief de belastingscha- de, wegens schadeloosstelling voor het uit de pacht nemen van een perceel grond ter uitvoering van het uitbrei dingsplan Oost. Verlengd werd het huurcontract met de heer P. C. W. C. Geraedts betreffende de verhuur van huize Groot Leerust voor de tijd van drie Jaar. Vervolgens was aan de orde het op nieuw vaststellen van de verordening op de heffing en invordering van een straatbelasting in deze gemeente. G.S. hadden de gemeente reeds gesuggereerd tot hogere belastingheffing over te gaan. omdat hiervan o.a. zal afhangen de goedkeuring van de verbetering van een gedeelte van de Herenweg ad f. 15.293,98 en tevens dat het gedane verzoek om m.i.v. 1958 het basisbedrag van de al gemene uitkering van het gemeente fonds, een zodanig resultaat zal opleve ren, dat door een mogelijke verhoging het tekort op de gewone dienst 1959 waarschijnlijk niet eens zal worden ge dekt. Hoewel de raad, gezien de huidige be lastingdruk, een maatregel niet sympa- tlek lijkt, werd toch besloten de straat belasting als noodzakelijk kwaad te verhogen. De tarieven waren 6% voor de bebouwde en 3% voor de onbebouwde eigendommen en zullen nu worden resp. 8^r en 4%. Bij de rondvraag maakte de heer Wil lemsen nog een afkeurende opmerking over de smerige toestand, waarin som mige delen van het nog bouwrijp te maken grond in het plan Oost verkeren. van de grote lommerrijke tuin uitgaat, welke zo weldadig is voor ieder, die uit het opgejaagde Londen komt. Voor de Nederlandse meisjes, die hier nog altijd bij drommen komen werken als dienstbode, kindermeisje of verpleegster met als hoofddoel binnen een jaar de Engelse taal beter machtig te worden, is dit juweel van een tehuis een uitkomst. Het is een waardevolle aanvulling van een ander Nederlands steunpunt voor onze hier werkende jongeren. WU be doelen de wekelükse büeenkomsten in de gemeenschapszaal van de Dutch Church van Austin Friars, waar plaats is voor de jeugd van alle gezindten, evenals het geval is in het Netherlands House. Er is in het laatste ook plaats voor moeders of andere vrouwelijke familie leden, die de meisjes in Londen komen op zoeken. Nederlandse meisjes en vrou wen, die alleen maar voor vakantie hier heen komen, zijn evenzeer welkom! En geland is het enige land, waar een der- gelyk tehuis bestaat. Naar de leidsters ons vertelden, is het sociale werk van lieverlede in het middelpunt van de door hen ontplooide activiteit komen te staan. Door taalmoeilijkheden en andere misverstanden staan de meisjes, die zich plotseling aan een Engels gezin met al zyn eigenaardigheden moeten aanpas sen, vaak voor problemen, die zü hier in eigen vertrouwde kring kunnen bespre ken. Er zyn ook ernstiger gevallen, wan neer een meisje in een absoluut ver keerd milieu blykt te zün terecht ge komen. Het Netherlands House strekt dan zijn beschermende handen over haar uit. Verder zyn er natuurlijk de genen, die raad nodig hebben voor hun persoonlüke problemen. Ook zy zyn wel kom. Het Netherlands House is door de geestdrift van enkele figuren uit de Hol landse kolonie in Londen tot stand ge komen en wordt door Nederlandse per sonen en instellingen gesteund. Er schijnt een regeringssubsidie in de lucht te hangen, iets dat volkomen gerecht vaardigd is, omdat hier belangrijk werk van waarlijk nationaal belang wordt ver richt. Het tehuis zal zich financieel al leen staande kunnen houden, indien meer geld kan worden aangetrokken. De beide leidsters vervullen haar taak met liefde en toewijding en voelen er waarschijnlük weinig voor om veel ophef voor hun heilzame arbeid te maken. Er zal echter meer bekendheid aan het Netherlands House moeten worden ge geven, wil men vaste grond onder de voeten krijgen, Waar men o.i. thans In de eerste plaats voor zorgen moet, is systematische informatie, zodat elk meisje, dat naar Engeland gaat (het zün nog altyd vele honderden per jaar) reeds dadelijk op de hoogte wordt gesteld van het bestaan van dit centrum. Ook in stellingen in ons land, welke zich met maatschappelyk werk en emigratie bezig houden, dienen over de nodige gegevens omtrent het tehuis in Londen te beschik ken, opdat het niet tevergeefs als een veilig baken wenkt. Noodweer in Noord-ltalië Het noodweer dat vannacht boven Noord-ltalië is losgebarsten is nog niet uitgeraasd. Treinen tussen Florence en Bologna zyn tot stilstand gebracht doordat transformators door de bliksem zijn beschadigd. De sneltreinen tussen Milaan en Rome zyn een uur te laat. Twee grondverschuivingen te Castel- leto di Brenzone bü Verona hebben het district geïsoleerd. In Florence zün brandweerlieden be zig met het redden van mensen uit on dergelopen souterrains. Generaal Dudeley Ward in La Courtine Vanmorgen is generaal sir Dudeley Ward, commandant van de noordelijke legergroep van de Navo, naar La Cour tine vertrokken om gedurende de mid dag manoeuvres der Nederlandse troe pen bij te wonen. De generaal, die zijn hoofdkwartier te München-Gladbach heeft, kwam gisteravond per vliegtuig in Frankrijk aan. Hü is vergezeld van luitenant-generaal P. Gips, commandant van het eerste legerkorps en generaal majoor D. C. de Vries, commandant van de eerste divisie „7 december", die deel uitmaakt van de bü de oefeningen be trokken eenheden. De parate Neder landse troepen zün ingedeeld bij de noordelijke legergroep van de Navo, waarover generaal Ward het commando voert. Nieuwe ellende op Formosa In de overstroomde gebieden van midden-Formosa is een dysentrie-epi- demie uitgebroken. Voorts zün er tal rijke gevallen van tyfeuze koorts gecon stateerd. Circa 5.000 mensen zouden al door een van beide ziekten zün aange tast. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 AUGUSTUS Londen 10.61%-10.62%; New York 3.77%-3 78: Montreal 3.95y4-3 95%; Pa rijs 77 00-77.10; Brussel 7.56%-7.56%; Frankfort 90.29-90.34; Stockholm 73.03% —73.08%; Zürich 87.54-87.59; Milaan 60.87%-60.92%; Kopenhagen 54.82-54.87; Oslo 53-04 v2 - 53.09 Wenen 14.63*4- 14.64%: Lissabon 13.24-1325%: Ankara 3.763/4-3.77%; Praag 52.84-52.94. Met een grote parade langs de oever van de Nijl heeft de Ver enigde Arabische Republiek dezer dagen de verjaardag van de revo lutie gevierd. Tanks en pantserwa gens van de Egyptische- en Syri sche strijdkrachten tijdens deze parade* BEURSOVERZICHT Herstellende markt Amsterdam, 12 augustus Bü kalme handel waren vanmiddag alle internationale waarden in herstel doordat zich in Wall Street de koersda ling van maandag niet verder heeft voortgezet. Hierdoor keerde het ver trouwen op de Europese beurzen snel te rug. Het Damrak profiteerde daar van zelfsprekend van en vele verkooplimi- tes werden geroyeerd. Slechts geringe vraag was voldoende om een behoorlijk herstel, vergeleken bü de vorige sloi- koersen, te zien te geven. Philips knabbelde op 654 circa 7 pun ten van het gisteren geleden verlies van 21 punten af. Unilever werd op 614 ver handeld tegen de vorige slotprüs van 607 en haalde zodoende bijna de helft van het verlies van de vorige dag in. AKU deed gemiddeld 382 bü een slotkoers van dinsdag op 379. Kon. Olie opende op f. 170.80, liepen daarna terug tot f. 169.70 doch tegen het slot werd weer f. 170.20 gedaan. De slotkoers van gisteren be droeg f. 168.20. KLM werd onveranderd op f. 125 geadviseerd. Het herstel in de Scheepvaarten was niet erg overtuigend. De handel was een stuk kleiner vergeleken bij die van de vorige dagen. Doorelkaar bedroeg de koerswinst 1 tot 3 punten. In de cultu res waren Amsterdam Rubbers zeer ac tief. Zü werden in een ruime open hoek verhandeld. De koers steeg van 101 tot 103%, tegen een vorige slotprüs van 96 3/4. Dit fonds was de laatste tüd bü de overige handelsvennootschappen in koersstüging ten achter gebleven, aldus de beurs. De vraag naar deze aandelen droeg hoofzakelük een speculatief ka rakter. In Deli gebeurde niet veel en HVA was circa 2 punten hoger. Staats fondsen doorelkaar wat beter. Woensdag 12 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101ft Ned. '59 4% 101GL 101 Ned. '53 3% 94% 9474 Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 94iV 94% Ned '51 3% 94 94B ^ed. '53 (3%) 93 93% Ned '56 3% 92% 93GB Ned '48 3% 88% 88% Ned *59 474 98AGB 98% Ned '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. *55 II 3% 90%B 90% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90*4 90% Investeringscert. 3 97ft 97% Ned. 62-64 3 98% 98 ft Indië '37 A 3 93*3 93*3 Grootboek '46 3 89%GB Ned. WB 6% 100% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42*4 42% Nat. Handelsbank 159 157 Ned. Handelmü265GL 258 Amst. Rubber 96%GB 101GB HVA154GB 155% Senembah 217 217% A-K.U. 378% 381GB. Berkel's Patent (v.) 279 Calvé Delft cert. 580 585 Deli Mü.en (Ver.) 179.50GB 180 Kon Pap v Gelder 248GB 250G.B Hoogovens cert551GL 557G.B. Muller en Co. NB. 323 323% Ned Kabelfabr408 410G.B. Philips 647QB 651 Philips pref254*4 259 Unilever 805% 509 %OB. Wilton Feyenoord 220% 225% Biliton 2de r 321 332 Dordtse Olie gew. 738% 747% Kon Olie (f20.-—) 168 171.70 idem (50 f.20.— 168GB 169.80 Holl Amer lün 168 168 Java China Paket 157 160 KL.M125 125 Kon Ned Stmv Mü 162*4 164% Kon Paket Mü 128 128 Stmv mü .Nederl." i«1 183% Nievelt Goudr cert. 141GB 144% v. Ommeren eert. 254% 257 Kon Rott Lloyd fJJ* f53 Ned Scheepv Unie 143GB 146GB. NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 94% 93% idem '48 (3%) 94% 93*4 R'dam *52-1 (4%) 98% 99 Idem *37 I-UI (3%) 93% 93% Idem *38-1 (3%) 92% Bankwezen Bank N. G. '68 (5%) 104% 104ft id. N.WB. '52 (4%) 96% 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95% Premielenlngen A'dam *53 3 9414 A'dam -51 2% JJE 88% A'dam '56 I 2% jj/ 83% A'dam'56 II 2% JJ* 93*4 Eindhoven '54 2% a4u 82>i Enschede '54 2%.... jS Z Den Haag '52 I 2% o0 39 Idem U 2% Rq 88 R'dam '52 I 2% 09 80^ Idem n 2% Jo 90B Idem '57 2% im» Utrecht *62 2% JJJ/J 90 Z.-Holl. 1957 2% 97 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 215.— 215 Amst. Bank 370 362 HB.U. eert. 264% 262 Rott. Bank 329% 325 Twentsche Bank 281 278 Industrie Ondernemingen Albert Heyn401 402b. Borneo Sum. H Mü 78% 79 Ned. G. en Sp. fabr 302L 209 Kon. Ned Grofsm 151 151 lnternatio 136 138% Int. Kunststoffenind 43 47 Leldse Wolspinnerü 361L 369 Rott. Droogdok Mij 610 612 Sikkens Lakfabr '53 570 570 Ned. Mü Walvvrt 113 116% Zaalberg 124% 122% Ing. bur v Bouwnüv 258 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü 76 Amerik. fondsen Canadian Pacifio R. 29% 29ft intern Nickel 102% 102% Anaconda 63 63% Bethlehem Steel 54% 54% Cities Service 56 57% General Motors 54% 55% Kennecott102% 102% Republic Steel 75 Shell Oil 79 8014 Union Pacific 33% 33% ün. States Steel 100ft 101% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen 11/8 Edelmet Kon AA 780 B 77% Pref w.a idem 85' Electrolas B 335 335 Holl Constructie 439G.B Ver. Touwfabrieken 280 Weralnk'8 Betonra 135 135 Van Wük Textiel 88%GB.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5