Volgend jaar mei is Uiterstegracht gedempt- Nieuwe Rijn wordt breder In Canada staat economische barometer op „bestendig" SCHATGRAVERIJ VAN LEIDSE ST.-VINCENTIUSVERENIGING STINKENDE ZWEER WORDT UITGESNEDEN.... Aan ontwerp van nieuwe brug bij Watersteeg wordt thans gewerkt Met Argus-ogen volgt men activiteiten rond de Euromarkt Op het natte strand van Noordwijk Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 augustus 1959 Tweede blad no. 29819 Advertentie Een stinkende zweer in het hart van Leiden wij schreven er indertijd uitvoerig over wordt uitgesneden: de Uiterstegracht wordt gedempt! Gelijk met deze demping wordt de Nieuwe Rijn gedeeltelijk verbreed en zal de smalle Kwakelbrug, welke slechts een rijbreedte had van circa drie meter, uit het wegdek verdwijnen. Op deze plaats krijgt het wegdek een breedte van negen meter. Sinds april van dit Jaar is personeel van de Gebr. Vaai Wijk em de fa. Derenberg uit Alphen aan den Rijn bezig aan de uitvoering van dit werk. waarin thans tekening komt. Is reeds een klein gedeel'te van de Uiterste- graoht gedempt, hetgeen noodzakelijk was om een nooduitlaat voor de riolering naar de Nieuwe Rijn te maken, thans wordt de laatste hand gelegd aan de gedeeltelijke vernieuwing van de wal- muur van de Nieuwe Rijn, waarvan ook het wegdek aan de zijde van de water kant reeds klaar is. Zodra deze werk zaamheden gereed zijn, begint men met de bestrating van het andere gedeelte GEVONDEN VOORWERPEN In de maand Juli zijn de volgende voorwerpen gevonden: regenjas, fototoe steltasje, aktentas, waterski, sleutels, werkpak, overalls, damespolshorloge, portemonnaie, -zadeldek, bankbiljetten, muntbiljetten, motorkap, toilettasje, steeksleutels, damesvest, rijwielpompje, colbertjasje, zonnebril, hoofddoek, bad handdoek, zwembroekje, rolschaatsen, plaid, rokje, tas inh. schoolboeken, regen pijpen, schoolrapport, rozenkrans, baby truitje, autowieldop met sierrand, taal boekje. kinderbadtasje, windjack, par kiet, armbandje met bedeltjes, etui inh. ballpoint en potloden, jongenslaars, autostep, matras, honderiem, petticoat, rubberlaars, bril, jongensbroek, kano, lap stof, 1 paar kindersokjes, smyrna- kleedjes, zak kapok, sleutels. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische Inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. VEERTIG JARIG JUBILEUM Vrijdag is de heer W. Kooreman veer tig jaar in dienst bij de N.V. Machine fabriek M. den Os en Zn. Vrijdagmiddag van drie tot vijf uur is er een feestelijke receptie in de foyer van „Den Burcht". Voor het staatsexamen gymnasium zijn geslaagd voor diploma A: de heren J. P. Smit en S. Koopmans; voor het diploma B: de heren H. R. Lim A Po en D. Tom. De eerste drie geslaagden zijn uit Leiden afkomstig en de laatste uit Alphen aan den Rijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 1.11U K EN I Ralf Peter, zn v. J. A. Goeman en T. M. Ahaus; Anna Maria Antonia. dr v. P. A. Smit en A. C. H. Letmaath; Johannes Cornells, zn. v. C. van der Kraan en J. Hou waart; Dorine. dr v. C J. van Dongen en C. W. T. Hendriks; Pieter Willem, zn v. P. W. Dekker en M. A. van Wijk; Fran- ciscus Jacobus Antonlus. zn v. W. J. J. van Leeuwen en P. E. T. Knappers; Abra ham Herma zn v. H. Troost en G. D. Sa iler; Hendrlka Theodora Maria, dr v. N. H. A. Vreeburg en M. H. T, Massing: Walter Han Werner Rudl, tn v* K. Verhoog en f. Rijebergen. van het wegdek, het leggen van nieuwe trottoirs en het slopen van de Kwakel brug. Over ongeveer twee maanden denkt men met deze werkzaamheden ge reed te zijn, waarna de Nieuwe Rijn weer voor het doorgaande verkeer zal worden opengesteld. Eerst daarna wordt de verdere dem ping van de Uiterstegracht ter hand genomen. Volgend jaar mei hoopt men ook met dit werk gereed te zijn. Aan sluitend op deze werkzaamheden wordt ook een voorziening getroffen in de verbetering van wegdek en walmuren van de Oude Rijn, gelegen tussen de Ter hoogte van de binnenkort te slopen Kwakelbrug wordt de Nieuwe Rijn belangrijk verbreed. (Foto LD/Van Vliet) Uiterste- en Middelstegracht, gelijk aan die tussen Middelstegracht en Hooi gracht, waarmede men thans reeds be zig is. Inmiddels is men ook begonnen met het leggen van een nieuwe riolering in en aanbrengen van een nieuw wegdek op de Hooigracht. welke straks zal uit lopen op een nieuwe Gansoordbrug. die de verbinding vormt met de reeds ver brede Watersteeg. De Dienst van Gemeentewerken is momenteel bezig met het ontwerp van deze nieuwe Gansoordbrug. Zodra dit ontwerp gereed is. zal vermoedelijk de aanbesteding plaats vinden. Naast de verbreding van de Water steeg. zal deze brug straks een nieuwe schakel vormen in de geprojecteerde Noord-Zuidverbinding. Men is er echter nog lang niet. want wil deze verbinding effect sorteren dan moeten er o.a. nog verschillende doorbraken plaats vinden, moet de Langegracht zijn gedempt, de veemarkt zijn ver plaatst en het gebouw van de G.G. en G.D. worden gesloopt. Rode Kruistocht Tweede dag: regen; stemming toch goed De tweede dag van de „Roode Kruis tocht" met de „J. Benry Dnnant" bracht onafgebroken regen. Het uitzicht was wat triester, maar de opgewekte stem ming onder de patiënten is gebleven. Men heeft een goede nacht gehad en na de koffie hebben de patiënten van de verschillende zalen op dit hospitaal schip groeten uitgewisseld. Het landschap dat men passeerde was afwisselend. Al vroeg maalden de schroeven het schip door de Lek naar Vreeswijk, waar werd geschut in de Beatrixsluis. Amsterdam was de volgen de bestemming, die men door het Am sterdam-Rijnkanaal via Utrecht bereik te. Omstreeks één uur arriveerde men aan de hoofdstad. Hier rustten de pa tiënten een uurtje, waarna men door de Oranjesluizen over het IJsselmeer voer. Het water was wat onrustig en verschil lende patiënten-opvarenden werden lichtelijk zeeziek. Na een prachtige tocht over het meer bereikte men Harderwijk. De ontvangst was hier bijzonder hartelijk. Het Her vormde Zangkoor zong enige liederen en de predikant van de Herv. Gemeente sprak een kort woord voor de scheeps- microfoon. De patiënten kregen manden met eieren uit Barneveld cadeau en elke gast kreeg bovendien als aardige sou- venier een pitrieten bloemenhanger van de afdeling Harderwijk. Namens het zangkoor werden in de loop van de avond nog enige dozen met de plaatselijke lekkernij: „zandkringen" binnengebracht. Alle patiënten groeten hun familiele den. Keuringsdienst van slachtdieren en van vlees GEM. REGELING VOOR DE KRING LEIDEN Tussen 1920 en 1930 is met elk der ge meenten Alkemade, Leiderdorp, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude, in de vorm van een privaatrechtelijke over eenkomst, een regeling getroffen ter zake van de uitoefening van de keu ringsdienst van vee en vlees in die ge meenten door de keuringsdienst in de gemeente Leiden. Ingevolge deze rege lingen worden de keuringen in genoem de gemeenten verricht door ambtenaren van de keuringsdienst dezer gemeente, behoeven de door die gemeenten te hef fen keurlonen de goedkeuring van het college van B. en W. en moeten die lonen aan de gemeente Leiden worden afgedragen. Aangezien de kosten, welke voor de gemeente Leiden voortvloeien uit de uitoefening van de keuringsdienst in de genoemde gemeenten slechts ten dele door de van die gemeenten ontvangen keurlonen worden goedgemaakt, hebben B. en W. van Leiden met de besturen van die gemeenten overleg gepleegd, teneinde te komen tot een regeling, vol gens welke die kosten, voorzover deze niet door de ontvangen keurlonen wor den gedekt, door die gemeenten worden gedragen. Bij dat overleg bleken de besturen van de genoemde gemeenten bereid aan de totstandkoming van een regeling in de door B. en W. gewenste zin mede te werken. Zij gaven daarbij evenwel te kennen, dat zij, meer dan tot dusverre, betrokken wensen te wor den bij de uitoefening van de keurings dienst in hun gemeente. Een en ander is voor B. en W. aan leiding geweest om in samenwerking (Van onze correspondent) Montreal. Canada is in vakantiestemming en geen wonder. Een verzen gende zon heeft ons de laatste maand zonder aflaten klaargestoomd voor een vlucht naar de vrije natuur. En wat let ons: we hebben meer geld in onze por temonnaie dan ooit en volgens recente statistieken heeft bijna elk gezin nu een auto. Dus er op uit, kilometers verslindend, naar plaatsen, die we nooit dachten te bereiken. Met de economie is het niet veel anders. De magere jaren van de recessie zjjn weer eens achter de rug en zelfs de voorzichtigsten onder de Canadezen laten zich nu meevoeren op de stijging van de grafieken en de opbloei van het bedrijfsleven. Het werkloosheidscijfer weinige maanden geleden nog maar een alom-tegenwoordig spook is niet gezakt, maar omlaag getuimeld. Het investe- ringspeii overtreft de stoutste verwachtingen, het industriële loon gaat omhoog, de kassa's rinkelen en wonderlijk genoeg blijven de kosten van het levensonder houd stabiel. Méér Nederlandse immigranten! Het is vrijwel al goed nieuws dat de barometer aanwijst. En met een derge lijke stand behoeft het niet te verwon deren als minister Ellen Fairclough de fameuze immigratiekraan weer wat ver der gaat opendraaien, zodat het schriele straaltje van vijf tot zesduizend Neder landse immigranten van dit jaar wat meer omvang kan krijgen. De laatste tijd heeft zij er herhaal delijk op gewezen van hoe groot belang de komst van immigranten hier is, ook al ter versteviging en uitbreiding van de binnenlandse consumentenmarkt. In Ottawa, waar men 's lands zaken beheert en regeert en waar men dienten- met de besturen van de belanghebbende gemeenten een regeling te ontwerpen. De regeling, die voor de thans van kracht zijnde privaatrechtelijke over eenkomsten in de plaats zal treden, is, met het oog op het publiekrechtelijke karakter van het onderwerp, gegoten in ae vorm van een regeling in de zin van de Wet gemeenschappelijke regelingen. Zij komt volledig tegemoet aan het ver langen van de andere gemeenten naar meer zeggenschap en zij voorziet in het bezwaar, hetwelk aan de huidige rege lingen kleeft, nl. dat de kosten van de uitoefening van de keuringsdienst in die gemeenten voor een deel door Leiden worden gedragen. Overigens zal de rege ling geen wijziging brengen in de rech ten en verplichtingen van de samen werkende gemeenten, zoals deze zyn neergelegd in de bestaande overeen komsten. Aan de regeling is een bijlage toege voegd, waarm, overeenkomstig de ter zake met de genoemde gemeentebestu ren gemaakte afspraak, is omschreven, op welke wijze enige artikelen moeten worden geïnterpreteerd. Een tachtigjarige inwoner van Kat wijk is gisteren op de beschermde over steekplaats op de Rijnsburger weg aan gereden door een bromfiets en moest met een lichte hersenschudding en won den boven het rechteroog en aan de knie door de EHD naar het Academisch zie kenhuis worden vervoerd. De voetganger stak zonder op het verkeer te letten plotseling over, zodat de bromfietser I geen schuld treft. De Uiterstegracht wordt gedempt11 vang met deie werkzaamheden ge- Bij de Nieuwe Rijn h reeds een oon- l maakt. tvotatrpym fw» Zoeken naar een verborgen schat is een spannend werk, waarvoor men desnoods een nat pak over heeft. Deze indruk kregen wy gistermiddag toen de regen gestadig op het Noord- wijkse strand neerviel en desondanks verscheidene honderden een kaartje kochten voor de zevende schatgrave- rij van de Leidse St.-Vineentiusver- eniging. Gelukkig werd het later droog. Al viel zo 't weer en het aantal graafsters en gravers nog mee, toch lag het getal van 1200 a 1300 deelnemers aanmer- kellijk beneden dat van andere jaren. Met bijna tastbare spanning verbeid den de schatgravers, onder wie tal rijke buitenlandse gasten, het mo ment dat zij konden neerduiken op het met touwen afgebakende stukje strand van ca. 1800 m2, waarin de schatkist met de hoofdprijs van f 100,- en vele busjes met briefjes voor an dere mooie prezen verborgen waren. Mierennest Langzaam werden de laatste secon den afgeteld, een korte knal uit net pistool van de hoofdinspecteur Merkel- bach en gelijktijdig veranderde het graafstadion voor de politiepost in een enorm mierennest van honderden schatgravers, die met verwoede ijver door het vochtige zand woelden. Vele toeschouwers sloegen langs de lijnen of vanaf het duin het spannend bedrijf gade. Al gauw werden de eerste busjes aan de prijzentent afgeleverd. Dhr Vlas veld dirigeerde achter de microfoon enthousiast en welsprekend het grote graverskorps. Zijn bezielend betoog spoorde hen tot nieuwe ijver aan, want nog sbeeds hield de schatkist zich schuil in de schoot der aarde. Jeugdige Rotterdammer Een jeugdige Rotterdammer, Evert Magry, die met zijn ouders en zusjes aan de Van H ardenbroek weg 23 logeer de, had een plaatsje om te graven uit gezocht op de zuidwestelijke hoek van het graaf terrein. Nu en. dan blies de knaap eens even uit d am weer vol moed verder te delven, Stel Je vopr dart de zo begeerde it hier verstoobfc zat? Don krab* in vingen ove? iets hards m het zand. 't Is van hout. Nog even wat zand wegschuiven, 't Is een kist! Zal het de schatkist zijn of de fopkist? Voorzichtig doet Evert het deksel omhoog, zijn han den trillen van spanning en dan een luid hoera klinkt op van zijn mede- sohatgravers. In de kist zit een oorkon de en daarop staat, dat hij. Evert Ma gry de schat, de grote schat van f 100,— heeft gevonden. De Paulusband van de Zeeverkenners stelt zich op en onder vrolijke klanken van de band en een daverend applaus van schatgravers en publiek gaat Evert op de schouders naar de microfoon op het podium. Dolgelukkig is de knaap met de prachtige prijs. Wat hij er mee gaat doen. weet Evert nog niet en daarom gaat het bedrag voorlopig op het spaar bankboekje. Zo kwam na een halfuur de schatkist tevoorschijn. De andere gravers verloren de moed niet. Aangevuurd door de stem achter de microfoon, dolven zij verder, want nog vele andere mooie prijzen, een wol len deken, een reis naar Diisseldorf, een reis naar Brussel en zoveel meer bevonden zich in het zand. Onvindbare prijzen Ook de onvindbare prijzen werden aan de man gebraoht. Hoofdagent Tim- mers trok nummers uit de kist en dit leverde voor verscheidene vermoeide gravers en graafsters nog een onver wacht geschenk op. Tot besluit richtte de heer Vlasveld namens het bestuur woorden van dank tot de autoriteiten die. aan deze internationale schatgraverij hun wel willende medewerking hadden gegeven tot de Stichting VVV Noordwijk en speciaal ook tot de heer Timmers en zijn collega's van de strandpolitie, die aan dit evenement alle mogelijke me dewerking hadden verleend en gedu rende de avond en de nacht de poli tiepost ter beschikking van het orga niserende comité hadden gesteld. De heer Sommeling en zijn medewer kers kunnen op een geslaagde schat- graverij terugzien, waardoor weliswaar deze keer geen kei, maar toch wel een steentje kon worden bijgedragen aan het liefdewerk van de St.-Vincentius- vereoJging. gevolge wat verder in de toekomst kijkt dan de gemiddelde Canadese vakantie ganger, is de hemel overigens niet geheel wolkeloos. Men ziet daar een vreemde wolkenformatie, waarover de beste weerprofeten weinig weten te voorspel len: de gemeenschappelijke markt in Europa. Wat zal die wolk brengen? Af hankelijk als Canada is van interna tionale handel, vreest men hier dat de markt „in zichzelf" zal keren, d.w.z. zich zozeer op haar eigen belangen zal con centreren dat traditionele leveranciers daarbij opzettelijk of niet vergeten worden. Canada, in goed Noordameri- kaanse stijl, is extrovert en ziet die eigenschap ook het liefst bij zijn han delspartners. Geen gelegenheid gaat er dan ook voorbij of er wordt aangedron gen op „de blik naar buiten": zo vrij mogelijk handelsverkeer met alle landen ter wereld. Canada is een groot voorstander van de samenbundeling in Europa de vroegere minister van Buitenlandse Za ken Lester B. Pearson is wel de be kendste pleitbezorger van die doelstel ling maar als die eenwording ten koste zou gaan van zijn handel, dan ko men er natuurlijk bedenkingen. Wat gaat dat produktieapparaat van 160 miljoen Europeanen betekenen? Zijn de produktiekosten hier zo hoog dat Ca nada en de Verenigde Staten in een ongunstitge concurrentiepositie ge raken. in steeds ernstiger mate? Velen zijn er, die er niet aan twijfelen en tal rijk zijn degenen, die van mening zijn dat Canada het zich niet langer kan veroorloven om te blijven toekijken. „Het moet Iets doen" zeggen ze, en dan bedoelen ze aansluiting zoeken in han- delsverband, hetzij hier in Noord-Ame- rika, hetzij in Europa, of allebei. Wat Nederland betreft was 1958 voor Canada geen slecht jaar. Het departe ment van Handel publiceerde zojuist cij fers. die wijzen op een toegenomen han delsverkeer tussen beide landen. De Nederlandse aankopen in Canada stegen met tien percent (51,7 miljoen dollar) en de verkopen liepen met 17 percent omhoog (23.9 miljoen dollar), waardoor 48 percent van de import door uitvoer werd gedekt. In 1957 was dat percentage 39 percent. Dat gunstige nieuws werd echter versomberd door berichten, dat Rusland erin geslaagd is om zich dit jaar meester te maken van 60 percent van de Canadese tarwemarkt in Neder land. En dat nog wel op een tijdstip, dat Canada bovenmenselijke pogingen doet om een deel van zijn tarwe overschot weg te werken. De „Financial Post" voegde eraan toe dat die ontwikkeling een voorproefje kan zijn van de Europmarkt-inwerking. ,De ontwikkeling van de gemeenschappe lijke makrt", zo schreef dit invloedrijke ffnanciele weekblad, „zal het gevestigde handelspatroon veranderen". Met Ar gusogen wordt hier de gang van zaken in de „zes" en de jseven" gevolgd, ook de houding van Nederland. Niet alleen omdat het een van Canada's traditio nele afzetgebieden is, maar ook om de woorden van de minister van Handel, Gordon Churchill, te gebruiken omdat „Nederland een lange en indrukwek kende staat van dienst heeft in de in ternationale handel". „We vertrouwen erop", zo zei hy kortgeleden, „dat die vruchtbare traditie van Nederland een inspiratie zal zijn voor de gedragslijnen van de gemeenschappelijke markt". SCHOTEN LEIDDEN TOT VERLOVINGEN Francesco Maghenzani, een 58-jarige boer uit Lecce in Zuid-Italië, bezat twee knappe dochters. De dochters be zaten twee hartsvrienden, doch deze be zaten niet de gunst van de vader. En dit laatste tekort aan bezit gaf aan leiding tot moeilijkheden en verdriet. De beide minnaars waren achttien en dan wegen dergelijke moeilijkheden niet zwaar, en op een mooie zomer avond besloten zy hun uitverkorenen, in het hol van de leeuw, een serenade te gaan brengen. Zij slopen, met hun muziekinstrumen ten, door de boomgaard van de onwrik bare boer. Deze laatste was echter niet slechts een verbeten wachter over zyn dochters, doch ook over zijn bezittingen. En als hij dan in het schemerduister twee gedaanten door zijn boomgaard ziet sluipen valt hem slechts één ge dachte in: dieven. Maghenzani grijpt zyn geweer en schiet op de bewegende schaduwen. H(j schiet raak en hij rent toe om, alvorens de politie op te bellen, te proberen de identiteit van de belagers van zijn be zit vast te stellen. En danwacht hem de verrassing van zijn leven: geen dieven heeft hij neergeschoten, doch de twee hartsvrienden van zijn dochters. Een berouwvolle boer belt het zieken huis op en hij ziet er persoonlijk op toe, dat de gewonden zo voorzichtig moge lijk worden overgebracht. De volgende dag hoort hij het verlossende nieuws: de verwondingen zijn niet van ernstige aard en de twee jongemannen zullen het ziekenhuis over twee weken kun nen verlaten. En de onwrikbare boer blykt ook de vasthoudendheid van de twee minnaars te kunnen waarderen. De echoten in de boomgaard rullen DU leiden tot de ver loving van zijn dócfeteig.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3