HIMMLER WAS DE GROOTSTE VALSE MUNTER TOP ")A Agenda \n Met een enkel woord tiUv WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 Joden als werktuigen misbruikt (Van onze Weense correspondent) Kortgeleden werd zoals is gemeld een aantal kisten uit het Toplitzmeer bij Aussee in Oostenrijk opgedregd, waarin zich nagemaakte bankbiljetten ter waarde van vijf pond sterling be vonden. Totnutoe heeft men ongeveer 50.000 vrij goed nagemaakte biljetten opgehaald. De vader van deze valsmun terij is Himmler, die de munt van En geland wilde ondergraven en het gehele economische leven aldaar uit het even wicht wilde brengen door het binnen smokkelen van nagemaakte bankbil jetten. Op het eind van de oorlog zag men echter geen kans meer om de imi taties over te brengen. En kort voor de capitulatie verpakte men het lastige en belastende materiaal in twintig kisten, die in het Toplitzmeer tot zinken wer den gebracht. Totnutoe werden slechts vier van de twintig kisten gevonden, maar als men nog meer biljetten ont dekt, zullen ook die aan de Bank van Engeland worden afgeleverd. Is dat alles niet zo interessant meer, wel is dat het geval met de dramati sche achtergrond, waarop ziich deze groteske valsmunterij heeft afgespeeld. Reeds in 1942 moet Himmler aan de Staatsbank van Berlijn de opdracht tot het drukken van valse pondbiljet ten hebben gegeven, maar het perso neel weigerde aan dit grove bedrog mee te werken. Daarop begaf zich een spe ciale commissie naar het concentratie kamp Buchenwald om onder de joodse gevangenenen geschoolde krachten uit het grafische bedrijf te zoeken. In augustus 1942 vond men er aan vankelijk 21, welk getal later opliep tot 141. Deze joodse drukkers werden naar het concentratiekamp Sachsenhausen gebracht, waar zij in een aparte barak werden opgesloten om de biljetten te drukken en te sorteren. Contact met de andere gevangenen hadden zij niet. Toen de Amerikanen in het voorjaar 1945 naar Oostenrijk oprukten, werden machines en biljetten tot zinken ge bracht en de gevangenen, die het gro te bedrog kenden, moesten zonder uit zondering worden gedood. Daarom werd op 4 mei een eerste groep van vijftig man naar het kamp Ebensee gebracht. Nog dezelfde dag volgde de tweede groep van vijftig en de overige 41 zouden onmiddellijk aansluiten. Maar ze verschenen niet in Ebensee, omdat de chauffeur lont had geroken en de zaak in de steek liet. Daardoor redde hy het leven van alle 141 joden, want in Ebensee wachtten de Duitsers op de laatste 41 om dan allen tegelijk te „liquideren". Men wachtte zolang totdat de Amerikanen kwamen en alle gevan genen bevrijdden ook de 100 druk kers en de 41, die nog te voet op weg waren naar het kamp. Advertentie. Dwangarbeid voor kijken naar Westduitse t.v. Een Oostduits gerechtshof heeft be paald, dat het een misdrjjf is naar uit zendingen van de Westduitse televisie te kijken. Een communistisch hof in Erfurt heeft twee beklaagden in twee verschillende gevallen tot gevangenisstraf en dwang arbeid veroordeeld wegens het kijken naar Westduitse televisie-programma's en omdat zij vrienden de gelegenheid gaven om daar ook naar te kijken. De duur van de vonnissen werd niet bekend gemaakt. Oostduitse gerechts hoven hebben al verordend, dat het een strafbare daad is naar Westelijke radio uitzendingen te luisteren. Dat verbod is nu tot de Westelijke televisie uitgebreid. Bovenvermelde veroordelingen stonden in „Neue Justiz", het officiële tijdschrift van het Oostduitse ministerie van jus titie. Zij zullen als precedenten dienen voor nieuwe gevallen, Het hof besliste, dat de daad van het kijken naar Westerse televisie gelijk staat met „het maken van propaganda en agitatie gevaarlijk voor de staat". Het verklaarde, dat de Westerse t.v.- programma's leugens vertellen over de Sovjet-Unie en andere communistische landen, de toestanden in het Westen in een gunstig daglicht stellen en zich tegen het streven naar beveiliging van de vrede verzetten. Het gerechtshof besliste, dat het kij ken naar de Westerse televisie „buiten gewoon gevaarlijk is voor de (communis tische) maatschappij en moreel en poli tiek gelijk staat met corruptie van de geest". Hervatting van ontwapenings besprekingen? De Verenigde Staten plegen overleg met hun bondgenoten en de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjöld, over hervatting van de ont wapeningsbesprekingen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag meegedeeld. In een korte, desbetreffende verkla ring zegt het ministerie, dat nog geen definitieve beslissing is genomen over de landen, die aan de besprekingen zullen deelnemen. Het vraagstuk van de hervatting van de ontwapeningsbesprekingen is te Ge- nève besproken door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten .Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Radio-actieve afvalstoffen naar Oceaanbodem De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat zij het Departement van Marine zal machtigen radio-actieve afvalstoffen van laag gehalte in de Atlantische en de Stille Oceaan te begraven op een minimumdiepte van 1500 meter. Het betreft uitsluitend afvalstoffen van de regeringslaboratoria en -instal laties. De stoffen zullen op drie plaatsen in de Atlantische Oceaan overboord wor den gegooid, namelijk 380 km ten oos ten van Cape Cod (Massachutts) 168 km ten zuid-oosten van Cape Henry, (Virginia) en 192 km ten zuid-oosten Sandy Hook (New Jersey). In de Stille Oceaan zullen de afvalstoffen begraven worden op 296 km ten zuid-westen van Los Angeles en 224 km ten westen van San Francisco. Tenzij binnen veertien dagen bezwa ren binnenkomen, zal de machtiging automatisch van kracht worden. Amerikaanse bommenwerpers naar West-Duitsland De Amerikaanse luchtmacht heeft vandaag aangekondigd, dat alle Ameri kaanse tactische j acht-bommenwerpers met straalaandrijving van de NAVO- basis te Étain (in Oost-Frankrijk) op 20 augustus naar de basis Spangdahelm in West-Duitsland zullen worden over gebracht. De jacht-bommenwerpers van Étain. die de 49ste tactische „Wing' jacht aanbiedingen schooiartikelen. TEKENBORDEN, 50 x 65 cmf. 10.50 TEKENHAAK f. 2.35 VERSTELBARE DRIEHOEK nieuwste model f. 9.75 DRIEHOEKEN, vanaf f.0.30 SCHETSBOEKEN, vanaf f.0.60 SCHOOLVULPENHOUDER, gouden pen, 1 jaar garantie f. 3.95 Alle schooiartikelen voor: h.b.s., lyceum, u.l.o., gymnasium, ambachtsschool. Haarlemmerstraat 167171 TOESTAND IN LAOS „GESPANNEN'' De minister van Defensie van Laos, generaal Sounthone Pathammavong, heeft meegedeeld, dat Noord-Vietnam aan zijn grens met- Laos luchtdoelge schut in stelling brengt. Laotiaanse ministers hebben aan de pers meegedeeld, dat de activiteit van de opstandelingen doet denken aan de slag om Dien Bien Phoe. (Een ring van luchtdoelgeschut om dit fort heeft indertijd bevoorrading door de lucht onmogelijk gemaakt en was een van de hoofdoorzaken van de val). De afgelopen 48 uur zijn er geen ge vechten geweest, maar de toestand is wel gespannen. Een regeringswoord voerder zei, dat de opstandelingen per rijwiel worden bevoorraad. Vrouwen en kinderen zouden worden gedwongen dit werk te verrichten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington heeft een verklaring over de gevechten in Laos uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de communis ten vastbesloten schijnen te zijn de spanningen in Zuid-oost-Azië te hand haven. Het is nog niet duidelijk of dit hun enige motief is of dat het deel uit maakt van een uitgebreide communisti sche opzet, aldus deze verklaring. Het ministerie sprak beschuldigingen van Noord-Vietnam tegen, dat de V.S. bases in Laos oprichten, en herhaalde haar mening, dat de rebellen gesteund en geleid worden door Noord-Vietnam. Defensiecommissie By K.b. zyn ten aanzien van de Defensiecommissie van de Tweede Kamer de volgende voorzieningen ge troffen: met ingang van 1 augustus is op zyn verzoek eervol als lid ontslag verleend aan M. R. H. Calmeijer en met ingang van 1 juli aan H. A. Korthals en E. Visch, allen met dankbetuiging voor de diensten door hen in deze functie aan den lande bewezen. Eveneens bij Kb. zijn benoemd tot lid van dezelfde commissie met. ingang van 1 juli J. H Couzy en H. C. W. Moorman en met ingang van 1 augustus dr. I. N. Th. Diepenhorst. INDONESISCH-DUITSE HANDELSBETREKKINGEN Een Indonesische delegatie, bestaan de uit drie regeringsfunctionarissen, is vandaag uit Wenen in Bonn aange komen om te spreken over de handel tussen West-Duitsland en Indonesië. De delegatie staat onder leiding van Is- male Thajeb, hoofd van de afdeling handel van het ministerie van Buiten landse Zaken. Het voornaamste punt van bespre king zal zijn de Westduitse technische bijstand voor de Indonesische indus triële ontwikkeling. De delegatie zal ver- moedeiyk maandag naar Londen rei zen. Spanning in Caraibisch gebied Instelling van „waakhond-commissie" De ministers van Buitenlandse Za ken van de organisatie van Ameri kaanse staten, die vandaag in San tiago in Chili byeenkomen. zullen spreken over de politieke spanningen in het Caraïbische gebied en daarby raken aan de vraag of men al dan niet tussenbeide moet komen in ge vallen van staten, waar een dictatuur heerst. Cuba en Venezuela voeren actie tegen de dictatoriale regimes in de Domini caanse republiek, Nicaragua en Para guay. In conferentiekringen wordt ge zegd, dat Venezuela misschien zal aan dringen op aanvaarding van het be ginsel dat alleen „representatieve en democratische" regeringen lid van de organisatie kunnen worden. De kwestie van communistische in dringing en expansie in Latyns Amerika staart; niet met zoveel woorden op de agenda, maar zou door de „dictatoriale" staten naar voren gebracht kunnen worden als argument tegen het betoog van Cuba en Venezuela. Een meerderheid, waaronder de Verenigde Staten, Brazilië, Argenti nië, Columbia. Peru. Mexico. Bolivia, Honduras, Chili en Costa Rica, heeft zich reeds voor het beginsel van non interventie verklaard. Mogelyk zal men, in een poging tot een onderlinge verzoening der stand punten, kom?n tot een bevestiging van het neutraliteitsbeginsel, dat in een in 1928 te Havanna getekende conventie ter voorkoming van interventie in bur geroorlogen werd vastgelegd, aldus meent men in diplomatieke kringen. Hiermede zou, hoopt men, verslechte ring van de toestand in het Caraibisch gebied voorkomen kunnen worden. De kwestie zou dan nader bestudeerd kun nen worden op de in februari aan staande te houden interamerikaanse conferentie in Quito. Mogelijk zullen de ministers inmiddels een „waakhond-commissie" voor het Caraibisch gebied instellen. Vreemde verdwijning van Enschedese jongen Eigendommen gevonden (Speciale berichtgeving) De Enschedese politie heeft Interpol ingeschakeld in verband met de raad selachtige verdwijning van de 16-jarige Enschedese jongen Hans Hödl. Een wandelaar heeft zondag aan de oever van de Dinkel een portemonnaie en een gehavend wit jongensoverhemd gevon den. In het Dinkelwater dreef een zwembroekje. Het overhemd maakte de indruk als of dit in een worstelparty was bescha digd. Zo waren nagenoeg alle knoopjes verdwenen. De portemonnaie was leeg op een lidmaatschapskaart van een at- letiekclub na. Deze vermeldde de naam Hans Hödl. Toen de moeder van de jongen des avonds van de vondst in kennis werd gesteld, was zy niet ongerust. Haar jongen, de oudste zoon uit haar eerste huwelijk, was vast en zeker naar Oos tenrijk toe, naar het land waar de moe der vandaan komt en waar Hans tot zijn twaalfde jaar heeft gewoond bij een tante in Stiermarken. Reeds lang koes terde hij het voornemen met vakantie naar Stiermarken te gaan. De stiefva der van Hans is een Pool en Hans heeft, zoals is voorgeschreven, in mei jJ. een eigen paspoort gekregen, nadat hij in maart 16 jaar was geworden. De moeder van Hans is nóg niet on gerust. In ieder geval heeft zij dit niet laten blyken. Had de jongen niet aan een meisje van de atletiekclub gezegd, dat hij nog dit jaar naar Oostenryk wil de gaan? Bovendien heeft Hans een flink bedrag aan guldens en Oostenrijk se schillingen meegenomen. Waarom Hans is weggegaan, kon de moeder niet begrijpen. De verhoudingen in het gezin - er zijn vijf kinderen, van wie twee uit het eerste huwelijk - zijn normaal. Ook op school had Hans geen moeilykheden. Hij was overgegaan van de derde naar de vierde klasse op de R.-K. HBS met een puntenlyst, waarop velen jaloers kunnen zyn. De politie doet yverig na sporingen. ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER H. J. FRIEDERICY De Duitse ambassadeur Von Herwarth heeft gisteren, uit naam van Bonds president prof. Heuss „Das grosse Ver- dienstkreuz des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland" overhan digd aan de culturele attaché van de Ne derlandse ambassade in Londen de heer H. J. Friedericy. De onderscheiding is verleend voor diens verdiensten voor de Duits-Neder landse betrekkingen. Gewonden bij botsing tram - vrachtauto By een botsing tussen een tramstel van lyn 3 en een vrachtauto by het Frederik Hendrik Plantsoen aan de zyde van de Nassaukade zyn gister middag enkele mensen gewond ge raakt. De tram ontspoorde. De grote kracht van de botsing was er de oorzaak van dat de koppeling tus sen de motorwagen en de bijwagen van de tram brak. Voorbijgangers zagen tot hun verbazing de bijwagen, die in de rails bleef alleen nog circa 60 meter doorrijden. Daar kwam de wagen in de vrij scherpe bocht van het tramcircuit tot stilstand. De trambestuurder te we ten de 47-jarige A. Bronswijk liep de zwaarste verwondingen op. Met bloe dende hoofdwonden werd hy door een ambulancewagen van de GGD naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Een 63-jarige trampassa gier 'n 12-jarig meisje werden eveneens met verwondingen naar het W.G. ge bracht. De chauffeur van de bly'kbaar by- zonder stevig geconstrueerde vracht wagen liep geen enkel letsel op. Alleen aan de linker voorzijde vertoonde de auto een flinke deuk. De motorwagen van de tram is zwaar beschadigd. Niet alleen is van het voorbalcon weinig over doch langs de gehele rechterzijde werd de wand. beschadigd en braken de rui ten. Reisbureauhouder blijft onvindbaar Hij bezocht zijn vrouw (Speciale berichtgeving) Volgens by de politie binnengekomen berichten bevindt de voortvluchtige 29-jarige reisbureauhouder uit Uit hoorn zich thans te Haarlem. Dit deelde ons vanmorgen de groepscom mandant van de Rykspolitie te Uit hoorn mee. Sinds afgelopen zaterdag zou verdachte zich in Nederland be vinden, na zyn vrywillige terugkeer uit Oostenryk, waar hy gedurende de laatste maanden als bemiddelaar is opgetreden tussen Oostenrykse cha let-verhuurders en Nederlandse toe risten. Het is niet bekend, waar hy de grens is gepasseerd, maar wel worden in dit verband Putte (in Belgie), Emmerik en Oldenzaal als mogelijkheden genoemd. Het is overigens zo goed als zeker dat de maai reeds zyn vrouw te Haarlem bezocht. Verschillende malen heeft de politie in haar woning een onderzoek ingesteld, maar totnutoe tevergeefs. De groepscommandant van de Rijks politie te Uithoorn wacht op enkele aan hem verzonden Oostenrykse bladen, waaruit hij nota zal kunnen nemen van een door een Oostenryks persagent schap verspreid bericht. Hierin is spra ke van een vrouw en een kind, die door de reisbureauhouder naar ons land zou den zijn meegenomen. Voorzitster Int. Org. Plattelandsvrouwen Onze landgenote mevrouw G. J. van Beekhoffvan Selms is in Edinburgh gekozen tot voorzitster van de Interna tionale Organisatie van Plattelands vrouwen. Deze organisatie heeft vijf en een half miljoen leden in 23 landen. Mevrouw Van Beekhoffvan Selms, die in Zoelen woont waar haar echtge noot burgemeester is, was tot vorig jaar voorzitster van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Behalve deze bond is ook de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen lid van de interna tionale organisatie. MISSELIJK Een 65-jarige mevrouw uit Enschede is is op een geraffineerde wyze haar AOW-uitkering afhandig gemaakt, zy had f. 100,— uitkering afgehaald op het postkantoor en ging daarna op weg naar het gebouw van de sociale dienst. Daar aangekomen werd zy achteropgereden door een tot nu toe onbekende vrouw, die zei, dat men op het postkantoor een vergissing had gemaakt. Zy vroeg haar even mee te gaan, teneinde de zaak in het reine te brengen. Onderweg vroeg de onbekende vrouw of mevrouw haar por tefeuille met geld ln de fietstas wilde doen. Dit geschiedde en samen liepen zy op in de richting van het postkantoor. Bij de stoplichten in de Marktstraat ging de onbekende vrouw er echter van doorMisselijk! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.40 Act. 18.50 V. d. Jeugd. 19.00 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Muz. uit Wenen. 20 55 Het hart dat bleef kloppen, hoorsp. 21.45 Holland Festival: Operanvuz. 22.45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.50—24 00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II. 298 m. NORV: 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie. en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muziekkorps. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianorecital. 20.15 Ork.conc. 21.05 Gram 21.15 De kerk ln de vakan tie. klankb. 21 45 Geestelijke liederen. 22.15 Gram. 22.25 Meisjeskoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.1524.00 Platennleuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20 20 Wlelerkamp. Zandvoort. VARA: 20.30 Mensen, dingen, nu1 2&40 Spiegel der Kunsten. 21.10 Franse chansons. 21.40 Documentair progr. 21.55 Bruce Low, vo caal zelfportret. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookkunst, caus. 11.15 Viool en Slano. 11.45 Over de Liefde met een oofdletter. caus. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Licht» muz 13.55 Beursber. 14.00 Klarinet en piano. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1941. klankb. 15.30 Omr.ork. 16.15 Voordr. 16 30 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17 45 Orgelspel AVRO: 18.00 Nws. 18 15 Promenade ork. en koor. 18.50 Sportpraatje. 19.00 Gespro ken brief. 19.05 Gram 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radio Filharm. ork., Groot Omr.koor en sol. 20.55 Voordr. 21 05 Holland Festival: Ned. Kamerork. en scfl 22.00 Journ 22 15 Lichte muz. 22 50 We- reldkampioensch. wielrennen 1959 .23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York. 23 20 Gram. 23 4524.00 Wereldkampioensch. wielrennen 1959. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12 38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer 13.20 Zang en piano. 13.35 Gram. NCRV14.00 Lichte muz. 14.25 Ork. en viool. 15.30 Klavecimbel en viool. 16.00 Bljbeloverd. 16.30 Oude muz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Folkl. en amus.muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Muzlka. Ie caus. 20.15 Gram. 20.30 Pianospel en comm 21.00 Gram. 21.15 Rep Duitse Kirchentage te München. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Or- gelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gr. bomenwerpers vormen, zullen te Spang- jiju >cttulv óahelm vliegtuigen vervangen, die naar semmelink vertegenwoordiger van Engeland *ljn verplaatst. I KLM ln Canada. BINNENLAND Bij K.b. zijn benoemd tot gewoon hoogleraar: gerekend van 1 Januari 1959 ln de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de leer der longziekten: dr. H. Deenstra. thans buitengewoon hoog leraar aan déze universiteit; gerekend van 1 Januari 1959 in de faculteit der godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de ge schiedenis van het gereformeerd protes tantisme: dr. S. van der Linde, thans bui tengewoon hoogleraar aan deze Universi teit; m.i.v. de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden in de afdelingen werktuig bouwkunde en scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de chemische werktuigen: ir. F. C. A. A. van Berkel De raad en algemene vergadering van de Internationale Unie van Fysiologische Wetenschappen hebben dinsdag ln Bue nos Aires besloten het 22e congres van de organisatie, ln 1962. ln Nederland te hou den. Het 11-jarige dochtertje van de fa milie Spel uit Hoorn, dat ln Monniken dam logeerde ls bij het spelen onder een vrachtwagen geraakt. Met zware verwon dingen werd net meisje naar het St.-Ll- duinazlekenhuis in Pürmerend vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. De Nederlandse schrijver Theun de Vries, die voorzitter ls van de Vereniging Nederland-USSR. is ln Moskou aangeko men. Als gast van het bestuur van de Unie van Sovjet-vereniging voor vriendschap en culturele betrekkingen met andere landen zal hij twee weken ln de Sovjet-Unie verblijven. De KLM op Curasao heeft meege deeld, dat de heer C. C. Steensma in mei 1960 zijn functie als directeur van het Ca. raibisch bedrijf van de KLM zal neerleg gen en een nieuwe functie ln Nederland aanvaarden Hij zal worden opgevolgd door de heer H. R Semmelink die sedert 1946 aan de KLM verbonden is en voor dien een functie bij de Java-Chlna-Japan- lljn vervulde. Sedert 1950 was de heer sde H.M. de Koningin heeft het voorne men de Florence Nightingale-medaille uit te reiken aan zuster A. E. W. Chr. Engel- berts, oud-dlrectrlce van het Havenzie kenhuis te Rotterdam op maandag 11 augustus as. ln de Rolzaal te Den Haag. De 22-Jarige A. L. Snoek uit Krim pen a.d. IJssel ls om het leven gekomen toen hij met zijn motorfiets in de Dorps straat in Gouderak ln botsing kwam met een autobus. BUITENLAND De Indische minister-president Neh- roe heeft meegedeeld, dat zijn regering de Ver'. Naties niet om hulp voor de Tibe taanse vluchtelingen zal verzoeken. De premier zei. dat er in India ongeveer 12.400 vluchtelingen zijn .maar dat de grote stroom thans wel tot stilstand is gekomen. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt dat dinsdag met succes een Intercontinentale Atlas-raket van de basis te Cape Canaveral is gelanceerd. Het is de derde keer ln vier weken dat de lan cering van een dergelijke raket ls geslaagd. Vier Russische schrijvers en vier Russische journalisten zijn dinsdag New York aangekomen. Zij oij vormden voorhoede van°de 300 Russen, die nog voor het einde van het jaar een rondreis door de VS zullen maken. Op de vierde algemene vergadering van de Wereldzionistenbond ln Stock holm is dr. N. Goldman herkozen als voorzitter. I. Sieff werd gekozen als voor. zitter van de Europese afdeling. In een re solutie over de Joden ln de Sovjet-Unie verklaarde de assemblee zich verplicht de aandacht van de Sovjet-autoriteiten te vestigen op het feit, dat de joden van de Sovjet-Unie niet over dezelfde mogelijk heden beschikken als andere nationale en ethische groepen" en dat „in tegenstel ling tot andere religieuze gemeenschap pen de Joodse religieuze groepen in de Sovjet-Unie geen centrale organisatie hebben". Te Lagrange in de Amerikaanse staat Georgia zijn drie Jonge negers veroordeeld tot de elektrische stoel wegens aanran ding van twee blanke meisjes. De Jury, die het schuldig uitsprak, bestond uit elf blanken en een neger. De gevangenen van Dartmoor laten sedert dinsdag hun baard staan uit pro test tegen het feit, dat ze geen schoon badwater krijgen, maar water waarin an deren reeds hebben gebaad! Deze maatre gel hadden de gevangenisautoriteiten ge nomen omdat men ln de omgeving van Dartmoor met watergebrek heeft te kam pen. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen meegedeeld, dat Engeland zich wederom zal verzetten tegen toelating van China tot de VN op de komende zitting van de VN-assemblee. Amerika en Austra lië hebben reeds eerder te kennen gege ven, dat zij tegen toelating blijven. De Amerikaanse commissie voor re geling van Indiaanse klachten is na een studie van elf laar tot de conclusie ge komen. dat driekwart van de ferond ln Callfornië indertijd aan Indianen toebe hoorde. De kwestie ls onderzocht nadat vertegenwoordigers van de 37 000 India nen in Californlë hadden geklaagd dat Indertijd, d.w.z. in maart 1851. de fede rale regering ln Washington het Indiaan se grondbezit zonder meer en zonder schadevergoeding had overgenomen. Mo gelijk zal de uitspraak van de commissie tot aevolg hebben, dat als nog schadever goeding betaald moet worden. Hiermee zouden dan miljoenen gemoeid zijn. De Franse Industrieel Marcel Loiseau heeft de Italiaanse politie meegedeeld, dat er op zijn jacht Catherina". dat voor herstelwerkzaamheden ln de haven van Napels ligt. juwelen en zilver zijn gesto len voor een waarde van meer dan 4$ miljoen gulden. In doorgaans welingelichte kringen in Athene ls vernomen, dat de verloving van de Griekse kroonprins Constanten met prinses Desiree van Zweden binnen kort bekend zal worden gemaakt. Zoals bekend zijn prinses Desiree en haar zus ters op het ogenblik de gast van de Griekse Koninklijke familie op het eiland Korfae. De ..Hurricane" en de ..Spitfire", die jaarlijks als enige overlevenden van hun roemrijke geslachten deelnemen aan de luchtparade op 20 september ter herden king van de Slag om Engeland in 1940. zullen d t jaar voor het laatst de 'ucht Ingaan De twee toestellen zyn nu zo oud. dat het te duur wordt om ze ln lucht waardige toestand te houden voor één vlucht per Jaar, nl die op 20 september. AVRO neemt deel aan Dam-tot-Dam-race De AVRO heeft besloten met Dick van Ryn als speedboatpiloot deel te ne men aan de „Van-dam-tot-dam-race". Liggend op zyn buik in het snelle boot je zal Dick van Rijn met de microfoon en een draagbare zender zijn beleve nissen onderweg vertellen. Vier andere radioverslaggevers Tom Nieuwen- huysen, Wim Ruth, Nico van Vliet en Frans Henrichs zullen posten onder weg bezetten om te verhalen hoe hy van de Amsterdamse Dam naar het IJ gaat en hoe hij te Zaandam aan wal klautert en de laatste 100 meter naar het standbeeld van Czaar Peter snelt. Poliofonds: kostbare taak Het wordt steeds moeilyker om het Nederlandse volk duidelyk te makem, dat de kinderverlamming bepaald nog niet tot de overwonnen problemen behoort. De op zichzelf verheugen de oorzaken van deze ontwikkeling zijn van tweeërlei aard. Enerzyds de grootscheepse inenting tegem polio met de daaraan verbonden publici teit. Anderzyds het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen in Nederland. Maar zelfs al zouden zich nooit weer nieuwe ziektegevallen voordoen, dan nog blyft er een grote en kostbare taak: de verzorging van hen die in vroegere jaren het slacht offer van de kinderverlamming wer den. Aldus wordt geconcludeerd Ln het „Overzicht van de werkzaamheden van het Prinses Beatrix-Poliofonds in 1958". De juistheid van deze conclusie wordt op overtuigende wijze aangetoond door de nog steeds in omvang groeiende ac tiviteiten van het Poliofonds. Ook blijkt uit dit verslag hoe veelzijdig de werk zaamheden van dit fonds zyn. Naast steun aan Mistellingen werden niet minder dan rond 400 polio-patien- ten langs individuele weg geholpen. Vooral dit onderdeel van de activitei ten van het Poliofonds breidt zich snel uit. Ideeën brachten in 1958 f. 350.000 op Ongeveer 300 bedrijven en diensten in ons land hebben een ideeënbus, die in 1958 in totaal meer dan 30.000 verbete ringsvoorstellen opleverden. Hiervan konden ca. 9.000 ideeën (30%) in toe passing worden gebracht. Deze bruik bare ideeën brachten voor de inzenders gezamenlyk een beloning op van f. 350.000, dat is een uitkering van byna f. 39 per aanvaard idee. Deze gegevens zijn bekend geworden door een enquete die het Ideeënbus centrum van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) onlangs als elk jaar heeft ingesteld. Het merk waardige is dat de uitslag globaal genomen vrywel gelijk is aan die van het vorige jaar. Dader roofoverval te Schoonderbeek in arrest (Speciale berichtgeving) De Baarnse politie heeft gisteravond de dader gearresteerd van een roofover val, die op 9 augustus in Schoonderbeek is gepleegd. Een landbouwer werd toen door zyn 35-jarige stiefzoon met een stuk hout neergeslagen en ernstig gewond. De dader verdween met medeneming van f.800.en een rywiel; sindsdien washy spoorloos. Gisteravond meldde hy zich aan op het Baarnse politiebureau, waar men hem uit het politieblad herkende. De man. die vroeger in een psychia trische inrichting is verpleegd, werd ge arresteerd en is vandaag overgebracht naar Schoonderbeek. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Vade mecum. 20.50 Meer Geluk dan wysheld, muz. blijspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Front page. 13 40 Voordr. 13.55 Cricket-uitsl. 14.00 Piano-recital. 14.15 Klankb. 15.00 Lichte muz. 15.45 Gevar progT. 16.15 Krit. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East 19.00 Quizprogr. 19.30 Caus. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Rondetafelconf 21.45 Lichte muz. 22.30 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Pianospel. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. (Om 13.30 Nws 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. en Relsverh. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws. 15.45 Gevar. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en film- en theatermuz. 17.30 Nws. en pianospel. 18.00 Muz.kaleidoscoop. 18.29 Weerber. en act 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gev. progr, 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Quizprogr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22 40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en pianospel. 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz. 14.00 Lichte muz. 16.00 Ork.conc. 16.30 Instr.conc. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Amus.muz. 2145 Nws. 22.10 Gram. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.20 Dansmuz. 1.15 Lichte muz. Frankryk 3. 280 cn 235'm 12.00 Nws. 12.05 Opéramuz. 13.3516.40 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18 30 en 19.16 Gram. 20.00 Ork conc. 22.25 en 23.10 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Ork.conc. 14 50 Gram. 15 30 Gevar. muz. 15.45 Bourgon dische muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse lie deren 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 en 19,50 Gram. 20.00 Japanse muz. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Orgel- en pianospel. 13.00 Nws. 14.30 Solisten, koren en ork. 15.30 Gram. 16.05 Belg. muz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. Festival v. Bres cia; Klavecimbel. 17.50 Gram. 18.30 Gev. muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WOENSDAG KoollaanOpenluchtsamenkomst uit gaande van de Baptisten gemeente. 8 uur. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. Steenschuur 6: Leden verg. „De Natuur vriend" 8 uur nam. VRIJDAG. Vroom en Dreesmann: Opening tentoon stelling „Het Rijksdeel Suriname". 10.80 uur voorm. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Ohrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Station: Vertrek excursie naar Delta werken by Hellevoetsluls door Ned. Chr. Relsver. 1 uur nam. Zoeterwoude (H.R.). Terrein ach ter De Goede Herder: Opvoering toneel stuk „De zeven rozen" door „Bredero". 8 uur nam ZONDAG Zoeterwoude (H.R.). Terrein ach ter De Goede Herder: Opvoering toneel stuk „De zeven rozen" door „Bredero" 8 uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.: zond. 15 uur nam (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Ncmo Reinhold en Brusselse amateurfotogTafcn. (t/m 15 augustus). De Lakenhal: ,.KiJk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 1012 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). BIOSCOPEN Trianon: ..Der lachende Vagabund" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „De avonturen van een goed heertje" (The big money), a.l. Werkd. 2 30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus ..Mars door de hel". 18 Jaar. Lidoi „Als een losgebroken beest" (Le fauve est cache). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 u. Luxor: „Vrllheren van het woud", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Fanfare", a.l. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9 15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopend Apotheek Boek- wyt. Breestraat 74. tel. 20552. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a a w e Amsterdam regenbui z 6 18 15 6 Den Helder regen z 7 18 15 15 Ypenburg regen z 6 19 16 3 Vllssingen regen w 11 21 18 0.5 Eelde onbewolkt z 4 23 12 1 De Bilt geh. bew. z 6 18 14 7 Twente onbewolkt z 4 19 14 3 Eindhoven zwaar bew. z 4 21 14 2 Z.-Limburg licht bew. z 6 21 15 2 Helsinki onbewolkt zo 3 23 7 0 Stockholm onbewolkt ozo 4 25 11 0 Oslo onbewolkt ono 4 28 18 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 6 26 17 1 Aberdeen regen nnw 4 22 14 2 Londen zwaar bew. wzw 4 22 15 0.3 Brussel regen zzw 6 22 16 0.2 Luxemburg mist wzw 2 18 11 2 Parijs zwaar bew. wzw 3 26 17 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 2 22 13 4 Grenoble zwaar bew. w-stll 27 15 2 Nice onbewolkt nnw 4 26 18 1 Berlijn half bew. uw 2 27 16 0.4 Frankfort mist wstll 24 14 0.5 München regen wnw 2 24 14 15 Zürich zwaar bew. wstil 25 12 9 Genève zwaar bew. z 2 25 14 0 Locarno zwaar bew. wstlil 26 14 18 Wenen zwaar bew. nw 2 25 15 0 Innsbruck geh. bew. w.stll 27 14 0.5 Belgrado licht bew. w.stll 31 18 0 Athene onbewolkt w.st-11 35 25 0 Rome onbewolkt wstll 34 22 1 Ajacclo half bew. wstll 29 18 0 Madrid onbewolkt n 1 27 14 0 Mallorca onbewolkt w.stil 18 0 Lissabon onbewolkt n 4 25 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2