Geredde bemanning van Scli. 37 werd hartelijk verwelkomd in Vlissingen Indonesische thee wordt in Antwerpen geveild WEERBERICHT Auto rijdt Utrechtse Singel intwee doden Schipper Rog vertelt eenvoudig en systematisch zijn verhaal Maar er zijn nog haken en ogen Agenten en omstanders te water Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 No. 29818 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: EL A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Koningin teruggekeerd Koningin Juliana en Prinses Irene zijn gisteravond omstreeks 20.45 uur per vliegtuig uit Napels in Nederland terug gekeerd. Het toestel heeft de vlucht Na pelsSoesterberg zonder tussenlanding gemaakt. Prinses Beatrix zal, zoals is gemeld, nog enige dagen in Florence ver blijven. „Kinderen hielden zich zo rustig als wat" (Speciale berichtgeving) Het was een wonderlijke gril van het lot: het loodsbootje dat gistermiddag over de heiige Westerschelde naar het Duitse vrachtschip „Rabenfels" voer om daar d© bemanning van de gezonken SCH 37 aan boord te nemen, heette „Rog", precies als de schipper die nog geen etmaal tevoren zijn logger redde loos en snel een prooi van de golven had zien worden. Veel mensen stonden er langs de railing van de „Rabenfels" voor Vlissin- gen en temidden van hen waren de Scheveningers niet moeilijk te herkennen. Verschillenden hunner droegen hun vertrouwde petten, ten teken, dat althans dit onderdeel van de lijfsgoederen veilig aan boord van de Duitse vrachtboot was gebracht. Veel mensen stonden er ook op de kleine „Rog", die door duizenden Vlissingers en vakantiegangers van de Boulevard De Ruyter af werd nageoogd. Viia een touwladder van de „Raben fels" daalden de Scheveningers af naar de „Rog", gevolgd door een lijn waar aan wat schamele resten van geredde eigendommen: een paar kleine bundel tjes, in rode doeken gebonden. Schipper Leendert Rog (47): een ver moeide man in een bruine trui en een groene katoenen broek. Hij was het langst aan boord gebleven, en was de enige, die een beroep moest doen op de bemanning ven de Rabenfels voor droge kleren. „Ze hebben ons ontzettend harte lijk ontvangen", zegt hij rustig, maar hij trekt veel en snel aan zijn sigaret van zware shag. Systematisch doet hij hij het relaas: van walm, die uit het oli carter kwam, van een kapotte regu lateur, van een plotselinge knal. Maar het kost hem wel inspanning: om 12 uur werd ik geroepen door monteur janehik kan nou niet op z'n naam komen, dat zult u wel begrijpen hij had de motorwachtJa, net was wel een oude logger, van 1916, de vroegere Vlaairdjingen 130, ja, al twee keer was-ie met motorschade naar de Soheveningse haven gesleept." Twee kinderen „Nee, de stemming In de boot was wel goed natuurlijk waren er wel een paar bij, die een beetje zenuw achtig waren kop dicht, zei ik %dan de kinderen waren onze grootste zorg ze hielden zich zo rustig als wat De twee kinderen, Tineke Rog, de 10- Jarige dochter van de schipper, en Adrianus Zoutenbier, de 12-jarige zoon van de stuurman. Zij ontkomen even min als de volwassenen, de matrozen en de oudsten, aan de vele vragen, die op hen worden afgevuurd. Maar over de eerste schrik zijn ze al lang weer heen. „Jij hebt zeker niet veel zin meer om ooit nog 'ns met een logger de zee op te gaan, hè Arie?" „O nee?" zegt Arie, „Ik wil best nog eens een keer'" Tineke's antwoord is al even beslist. Even later pas komt er een andere reactie: wanneer zij van de „Rog" stap pen en moeder hen op de kade verwel komt Grootse verwelkoming Dat was een grootse verwelkoming, daar op de kade van Vlissingen. De Vrij koel De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer, met af en toe regen. Zwakke tot matige tijdelijk vrij krachtige zuidwes telijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 augustus Zon op: 5.17 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 14.45 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 8.36 en 21.11 uur. Laagwater: 4.10 en 16.32 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verre Visserij Maatschappij had voor een autobus naar Walcheren zorg ge dragen en vele familieleden stonden er te wachten opgelucht, hun ontroe ring veelal verbergend achter grote blijdschap. Op dit punt van Vlissin gen althans zag men meer Scheve- ningse klederdracht dan de Walcher- se. Het was de eerste keer, dat velen van deze mannen en vrouwen naar Vlissingen gekomen waren, zeiden zij, „maar als het zo moet, dan maar lie ver nooit meer". Onder deze Scheveniingsen was ook de vrouw van de schipper. Terwijl zij in de verte zag, hoe de „Rog" de op- De opvarenden van de vergane Scheveningse logger Geertruida Jacoba" zijn gisteravond door de loodsboot in Vlissingen aan land gebracht. Hun familieleden wacht- ten hen aan de kade op. Rechts schipper Rog met het logboek in de hand en zijn 10-jarig dochtertje Tineke, dat de ongeluksreis mee maakte. varenden van de SCH. 37 overnam, zei zij, dat zij eigenlijk helemaal geen vis sersvrouw was. „De eerste Geertruida Jacoba is in 1950 door de Duitsers al overvaren, ik zeg tegen mijn man, ga je nou weer op een schip met die naam het liefst had ik, dat-ie aan de vaste wal zou blijven". En ook de ouders van monteur Jan Zuurmond waren er, de vader zelf pas terug van een reis om half vier die ochtend was hij de haven van Scheveningen binnengelopen zon der nog maar iets te weten van de ramp, die de tweede Geertruida Jacoba getroffen had. Een zeer gelukkige groep mensen heeft kort na aankomst plaats genomen in de bus, die hen naar het vertrouwde Scheveningen terug zou brengen. Schipper Leendert Rog had wel ver standig gehandeld, toen hij tijdens de redding had verklaard liever met de Rabenfels mee te gaan dan met het Noorse schip „Bruin": „die zou ons naar Texel hebben gebracht en daar van kom je zo één, twee, drie maar niet naar Scheveningen". Van de rede van Vlissingen ging dat stellig een heel stuk vlotter De SCH. 37 had op het ogenblik, dat het schip ten onder ging, 464 kantjes haring aan boord, ter waarde van een bedrag van 30.000 a 40.000 gulden. De reis van Koning Boiidewijn Hij logeert bij zijn zuster (Van onze Brusselse correspondent) De berichten als zou Koning Boudewijn van België plotseling naar Zuid-Frank rijk zijn vertrokken en men in het pa leis van Brussel niet eens zou weten, waar de Koning der Belgen verblijft, zijn hedenochtend door de persattaché van Koning Boudewijn formeel gelogenstraft. Hij verklaarde verder, dat Koning Boudewijn in het zuiden van Frankrijk rondreist en dat hij de koning gisteren nog telefonisch kon bereiken. Hij ver blijft momenteel bij zijn zuster, de erf- hertogin van Luxemburg, Josephine- Charlotte op het landgoed „La tour sarrazine" te Bormes in het Zuidfranse departement van de Var. Vandaar zal hij zich naar Grasse begeven, waar de Belgische koninklijke familie een villa heeft. Er is dus geen sprake van, dat de functionarissen van het paleis niet we ten waar de koning is. Eens te meer logenstrafte de persat taché van Koning Boudewijn formeel het bericht als zou de koning zich binnen kort gaan verloven met de 25-jarige Prinses Marie-Therèse de Bourbon Parma. Advertentie Niet immoreel? (Van onze Brusselse correspondent) De vorige week in Antwerpen geloste 2500 kisten Indonesische thee zullen in de eerste dagen van september worden geveild, aldus heeft gisteren de Belgische firma, die de Indonesische theeveilingen gaat organiseren, in de Scheldestad meegedeeld. De eerste veilingen dienden, zoals bekend, in mei j.l. plaats te vinden, maar de Antwerpse firma wenste eerst de resultaten van de gerechtelijke actie van de Nederlandse ondernemingen in West-Duits- land af te wachten. Thans acht men van Belgische zijde het moment gunstig om met de Indone sische theeveilingen in Europa een aanvang te maken. Onze belangen niet schaden In Antwerpen doet het gerucht de ronde, dat Belgische handelaren Indo nesische thee zullen opkopen voor reke ning van Nederlandse firma's, die in In donesië door de wederrechtelijke actie van de Indonesische regering werden getroffen. Hierdoor zouden juridische complicaties kunnen ontstaan, wanneer bijv. zou kunnen worden bewezen, dat de thee afkomstig is van genationali seerde Nederlandse cultures in Indone sië. In dit verband heeft de Antwerpse firma nogmaals de nadruk gelegd op het feit, dat het nooit de bedoeling is ge weest om de Nederlandse belangen te schaden. Het overnemen van een com merciële functie, die voor Nederland in ieder geval verloren was, kan niet als immoreel worden beschouwd. Aldus het standpunt van de Antwerp se handel. De Belgische pers heeft in het algemeen een objectieve houding aangenomen. Enkele Vlaamse en Franse kranten hebben het Nederlandse stand punt terzake uitvoerig gepubliceerd. Van haar kant heeft de Belgische regering Minister Luns zal Navo-raad inlichten Na zijn gesprek met Eisenhower Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat het in het voor nemen van minister Luns ligt om de Navo-raad in te lichten na het ge sprek, dat president Eisenhower met minister Luns in diens hoedanigheid van voorzitter van de Navo-raad en met Paul Henri Spaak, secretaris generaal van de Navo, begin septem ber in Parijs zal hebben. (Speciale berichtgeving) Enkele politieagenten en zes omstanders sprongen gistermiddag in de Utrechtse Singelgracht om de inzittenden te redden van een DKW-auto, die van de Rijnkade het water was ingereden. Toch kwam de hulp nog te laat: toen de brandweer met een takelwagen de auto halverwege uit het water had opgehaald en de portieren konden worden geopend, bleken de 46-jarige mevrouw J. E. FurnéeHonig en haar 75-jarige moeder, mevrouw W. HonigPies, beiden uit Den Haag, al zoveel water te hebben binnengekregen, dat toepassing van kunstmatige ademhaling niet meer baatte. De derde inzittende, de 21-jarige mejuffrouw C. Furnée was, toen de auto op het water sloeg, uit de wagen geslingerd. Zy is door opvarenden van een passe rende rondvaartboot opgepikt en bleek geheel ongedeerd, doch had een shock. De drie dames, die juist een bezoek aan de in het Stads- en Academisch ziekenhuis liggende echtgenoot van me vrouw Furnée hadden gebracht, zouden naar Den Haag terugkeren. Zij hadden de auto langs de Rijnkade geparkeerd. Nadat de drie dames waren ingestapt, zou mevrouw Furnée de auto uit de par keerhaven rijden. Maar plotseling, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, schoot de wagen vooruit, over de beton nen stootrand heen en kantelde over de kop het water in. De Utrechtse brandweer, die spoedig daarna met een takelwagen arriveerde, slaagde er aanvankelijk niet in, de auto Tot nog toe waren de leden van de „Johan Willem Friso"-kapel welis waar goedgemutst als zij musiceer den. doch de eenvoudige hoofddek sels waren de bewoners van Assen een doorntje in het oog. Een inza meling bracht echter uitkomst: over enkele dagen zal de overdracht plaats vinden van een aantal fraaie sjako'sMaandag werden de hoofd deksels gepast Het scheen haast of de muziek nu nog welluidender was.^.. op het droge te trekken. Er schoot een kabel los, waardoor de wagen, die toen half in, half boven water hing, dreigde weer in het diepe te verdwijnen. Snel werden toen de nog twee inzittenden van een bootje af uit de auto gehaald, juist op tijd want direct daarop zonk deze opnieuw. Pas een uur later slaagde men erin. de zwaar gehavende auto op de wal te trekken. Op de rondvaartboot, die het 21-jarige meisje aan boord had genomen, deed zich, nadat deze drenkelinge aan wal was gebracht, nog een klein ongeval voor. De passagiers waren, om een beter zicht te hebben op de reddingswerk zaamheden, op het dak van de boot ge klommen, dat deze last echter op een gegeven moment niet meer kon dragen en inzakte. Verscheidene personen tui melden de passagiersruimte in, niemand werd echter gewond. Stookt China in Laos Als reactie op Kroesjtsjef's verzoeningspolitiek (Van onze Londense correspondent) In Londen verluidt, dat de commu nistische topleiders thans in het ge heim vergaderen, teneinde China's positie onder ogen te zien in verband met Kroesjtsjef's verzoeningspolitiek tegenover het Westen. China zou niets voelen voor toenade ring tot het Westen, omdat voorname lijk door bangmakerij het Chinese volk ertoe gekregen kan worden zijn boven menselijke inspanningen voort te zetten en de jaarlijkse quota en plannen uit te voeren. Verspreiding van informatie over de Westelijke levensstandaard, wel ke Kroesjtsjef heeft toegestaan, zal volgens sommigen rampzalige gevolgen voor China hebben. Vorig jaar, toen Kroesjtsjef met het Westen wilde aan pappen, antwoordde Peking met het bombardement van de Quemoy-eilan- den. Kroesjtsjef moest plotseling naar China vliegen om in te grijpen. Het lijkt er thans op, dat de Chinese heer sers als antwoord op Kroesjtsjef's poli tiek het conflict in Laos aanwakkeren. Dit is missohien mede bedoeld als afleiding voor de inwendige moeilijkhe den, zoals het voedselgebrek in vele delen van China, waar verwarring en moedeloosheid onder het volk zouden heersen. aan dr. Soebandrio, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, duidelijk te kennen gegeven, dat de Indonesische theeveilingen in Antwerpen als een zui ver commerciële onderneming moeten worden beschouwd, die vanwege de Bel gische regering geen bijzondere steun kan noch zal ontvangen. Het is bekend dat de positie van de Nederlandse handelshuizen in Antwer pen zeer sterk is. Niemand zal aldus in de Scheldestad kunnen beletten, dat Ne derlandse handelshuizen bij de veilingen worden betrokken. Hierover meer te zeg gen, aldus zei ons een Nederlandse waarnemer in Antwerpen, zon de Neder landse zaak alleen maar schade kunnen berokkenen. De Indonesische export van landbouwprodukten, de tabak die defi nitief naar Bremen gaat niet inbegre pen, heeft een jaarlijkse omzet van 31 miljard franken of meer dan twee mil jard gulden. De omzet van de thee is hiervan slechts een klein deel, nameiyk een bedrag van anderhalf miljard frank of 120 miljoen gulden. Men hoopt in de Scheldestad dat ook de andere markten, zoals de rubber, koffie en palmolie, naar Antwerpen zullen komen. Hierover zyn met de Indonesische autoriteiten besprekingen gaande, tot- nutoe echter zonder resultaat. Indonesische economie is een chaos In sommige kringen is men van oor deel, dat de Nederlands-Indonesische betrekkingen, ondanks de schijn die een geheel andere richting uitwijst, in de eerstkomende jaren sterk zouden kun nen verbeteren, waardoor de grote vei lingen van Indonesische goederen in Amsterdam en Rotterdam gevestigd zouden kunnen blijven. De meeste waar nemers zyn echter van oordeel, dat de grote veilingen van Indonesische pro- dukten in West-Europa eenvoudigweg niet zullen kunnen plaatsvinden, omdat de economie van Indonesië zo'n chaos is geworden, dat men redelijkerwijze in de eerstkomende jaren geen grote produk- tie voor de export meer kan verwachten. Daarentegen beweren meer optimisti sche waarnemers dat er over enkele ja ren in Antwerpen voor circa een mil jard gulden Indonesische goederen zul len worden omgezet. Dit wil zeggen on geveer de helft van de waarde van een totale Indonesische oogst over een jaar. De grootste tegenslag voor de Ant werpse handel in Indonesische produk- ten zal de boycot-actie van Nederland se en Engelse firma's zyn, aldus verna men wy nog in Antwerpse kringen. In september zal men weten hoe de kaar ten liggen. Stormachtig Europa Hagelstenen als sinaasappelen I In verschillende Europese landen heeft het maandag hevig gestormd. In Zwitserland was de storm de oorzaak van de dood van zes mensen, van wie vijf verdronken. De windkracht was op sommige plaatsen 33 meter per seconde. De temperatuur daalde in enkele minu ten ca. tien graden. Aan de zuidkust van Engeland regen de het zeer zwaar. In NewQuay (Corn wall) viel in een uur tijd zeventig mil limeter. In het gebied van Milaan en Turijn vielen hagelstenen zo groot als sinaas appelen. (Vermoedelijk wél van een klein soort! Red.). De Milaan-Am- sterdam-express had een half uur ver traging door blikseminslag. De schade was echter gering. In vele delen van Zuid- en Midden- Frankrijk richtte de storm zware schade aan de oogsten en gebouwen aan. In vele delen van West-Duitsland kwamen onweersbuien voor. Op het Meer van Constanz waren er één-meter- hoge golven. Volgens de waterpolitie werden 21 roeiers en zeilers gered. In Wangen en Allgau waaide een circustent om. In Karlsruhe brak een kerktoren af. Brokstukken kwamen terecht op een bus met toeristen uit Wenen. De chauf feur en zijn assistent werden ernstig gewond. DE RAMP OP FORMOSA Onvoorstelbare schade Volgens een voorlopige balans van het aantal slachtoffers van de wer velstorm en de overstromingen op Formosa zgn er 793 doden, 500 ver misten en meer dan 1200 gewonden. Het aantal mensen, dat door de na tuurrampen getroffen is, wordt op 182.000 geschat. Hoewel het water sinds gisteren is be ginnen te zakken, staan grote gebieden nog blank. Het herstel van de aange richte schade zal maanden vergen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1