Laatste nieuws Josephine Baker met pleeggezin te Rotterdam hartelijk ontvangen Grote belangstelling voor het Zwemfestijn in Leiderdorp Raad van Wassenaar krijgt een uitvoerige agenda te behandelen Benelux staat voor conflict met Moskou! MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Klompjes voor haar Regenbooghinderen In een van de vertrekken van het Ahoy-gebouw te Rotterdam zat zaterdag morgen Josephine Baker, met naast haar aan een lange tafel de tien kinderen die zy met haar echtgenoot Jo Bouillon uit verschillende landen geadopteerd heeft. Ongeveer een uur daarvoor was zy met haar gezin op het vliegveld Zes tienhoven aangekomen om de landdag van de Shell Junior Club bij te wonen, die voor 16.000 leden „Jeugdland" afgehuurd had. Deze club had een gift be stemd voor het gezin van Josephine Baker. Dit was voor haar aanleiding met alle kinderen naar Rotterdam te komen. Het was voor he'c eerst dat het com plete gezin buiten de Franse grenzen kwam. Degenen die er mee wilden ken nismaken kunnen terecht in Les Mi- landes, ruim 500 km ten zuiden van Pa rijs, waar Josephine Baker haar expe riment begon. Haar pleeggezin is er ge huisvest in een kasteeltje, met niet min der dan 100 ha bos- en weidegrond er bij. In de afgelopen jaren zijn er ho tels, restaurants, een amusementspark e.d. bij gekomen Josesphine Baker vertelde nog eens het doel van dit alles: bewijzen dat verschillen in ras, religie of wat dan ook, geen beletsel hoeven te zijn voor een harmonieuze samenleving tussen de mensen. De kinderen spreken Frans. Maar ze krijgen al jong les in Duits, Engels, Spaans en Italiaans. Als de kinderen 12 jaar worden gaan zij terug naar hun land van herkomst om te studeren. Er wordt dan weer een gezin voor hen ge zocht. Voor de verzorging van het tien tal zijn een aantal kinderverzorgsters in dienst, een dokter en een onderwijzer, ondanks het feit, dat Les Milandes door talrijke toeristen bezocht wordt, was het voor de financiële exploitatie toch nodig dat Josephine Baker weer ging optre den (in 1956 had zij afscheid van de planken genomen). Maar hierover wilde zij geen vragen beantwoorden. De kinderen werden geschenken aangeboden in de vorm van voor ieder een wigwam en voor ieder een paar klompjes. Ook het meisje kreeg LEIDERDORP RAADSAGENDA De gemeenteraad komt op vrijdag 14 augustus des namiddags om 7.45 uur bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten:; Vaststelling van een gemeenschappelijke regeling regionaal woonwagenkamp; oninvorderbaarver- klaring van hondebelasting over 1958; afwijzing van een tweetal reclames te gen aanslagen hondebelasting; vast stelling van een nieuwe verordening in zake classificatie van de gemeente voor de heffing van personele belasting; wij ziging der bouwverordening; vaststelling van de subsidie aan het „Comité Vie ring Koninginnedag 1959"; verhuur van volkstuintjes; vaststelling van eigen- domsgrenzen tussen de Hoofdstraat en een perceel grond van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Leiderdorp; het hu ren van enkele vertrekken van het voor malig kinderhuis „Voordorp" ten be hoeve van de huisvesting van de R.-K. Kleuterschool; het verlenen van een subsidie aan de Protestants-Christelijke Nazorgstichting te Alphen ad. Rijn; wijziging der gemeentelijke hypotheek garantieregeling. PV HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Frorsdorf op zater dag 8 augustus. In concours 160 duiven welke om 11.15 uur met zachte ooste lijke wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 2.1.30 uur en maakte een snelheid van 1407.60 m. per min.; de laatste pryswinnaar om 2.22.59 uur met een snelheid van 1278.70 m. per minuut. De uitslag luidt: W. de Haas 1, 7; D. Sonnega 2, 3, 8, 10; E. v. d. Hooff 4; A. v. Hemert 5; J. v. Wezel 6; K. W. v. Dokkum 9. VOORSCHOTEN Ds. M. den Boer naar Zaamslag Ds. M. den Boer, geref. predikant al hier heeft het beroep naar Zaamslag in de classis Axel aangenomen. Ds. Den Boer, die geboren werd in 1897, kwam op 26 juni 1949 naar Voorschoten, na dat hij reeds de gemeente van" Oude- schoot (1930) en Wezep (1946) had ge diend. WASSENAAR Bezoek uit Recklinghausen Een deputatie van gemeenteraadsle den van de Westduitse stad Reckling hausen onder leiding van dr. Wilhelm Michaëlis heeft van zaterdagmorgen tot vanmorgen een bezoek gebracht aan Wassenaar op uitnodiging van een co mité van Wassenaarse raadsleden, dat sinds verleden jaar contacten tussen beide gemeenten propageert in het ka der van de Europese Beweging. Na hun aankomst in Wassenaar werden de Duit se gasten in het raadhuis verwelkomd door burgemeester dr. S. F. A. C. M. Ba ron van Wijnbergen. De burgemeester wees o.m. op het interessante van een uitwisseling tussen gemeenten, die in heel veel opzichten sterk van elkaar verschillen. Recklinghausen is een be langrijke industriestad in het z.g. nieuwe Ruhrgebied, Wassenaar een rustige woongemeente. De toespraak van de bur gemeester werd door dr. Michaëlis be antwoord. Hij bracht de hartelijke groe ten over van Oberbürgermeister H. Auge, die verhinderd was mee te komen en bood de burgemeester namens het stads bestuur van Recklinghausen een boek werk aan. Na de officiële ontvangst ten raad- huize volgde een diner in Kasteel Oud Wassenaar, door het Wassenaarse ge meentebestuur aangeboden. Er werd een rondrit door de gemeente gemaakt en een bezoek gebracht aan het Wasse naarde waterleidingbedrijf. De directeur van het bedrijf, ir. F. Bleichrodt hield hiereen Inleiding en oddigde de bezoe kers uit, vanaf de watertoren te genie ten van een wijds uitzicht over Wasse naar en verre omgeving. Op verzoek van de Duitse gasten werd ook een bezoek aan Dierenpark Wassenaar ingelast. Zondagmorgen bezichtigde men de Dorpskerk aan het Plein, waarbij de heer L. G. Oosterling een en ander over de geschiedenis van deze kerk vertelde. Zondagmiddag begaven gasten en gast heren de Duitse raadsleden logeerden bij Wassenaarse collega's zich naar Leiden, waar een bezoek gebracht werd aan het stedelijk museum „De Lakenhal" en een rondvaart gemaakt werd door de grachten. Zondagavond was men de gast van de afdeling 's-Gravenhage der Beweging van Europese Federalisten in de minia tuurstad Madurodam. Vanmiddag reizen de bezoekers terug naar Recklinghausen, na een rondrit door het Westland en een bezoek aan Rotterdam, waar o.m. een rondvaart door de havens gemaakt zou worden. geschenken: een grote zeeuwse pop en eveneens klompjes. Voor de vervaar diging van de klompjes is men naar Frankrijk getogen, waar de maat van de voeten van de kinderen is geno men. Aan Josephine Baker werd een groot bedrag aan geld aangeboden voor de verzorging van haar Regen boog-kinderen. Bovendien kreeg ook zij een paar klompen. Een klompen maker maakte deze ter plaatse. Hierna reisde Josephine Baker met haar gezin weer naar Frankryk terug. Groot offensief in Laos? Het Laotiaanse leger heeft melding gemaakt van een „massale concentra tie" van communistische Noordvietna- mese troepen langs de grens tussen Laos en Noord-Vietnam. In de verklaring wordt verder gezegd, dat vermoedelijk een groot offensief wordt voorbereid en dat de communisten de macht in de provincie, die eertijds door de pro-communistische Laotiaanse patriottissche partij werd beheerst, wil len herwinnen, met het doel de terug keer van de internationale commissie af te dwingen, die krachtens de in 1954 te Genève getekende overeenkomst inzake Indo-China werd ingesteld. Volgens de regering van Laos zal terugkeer van de commissie leiden tot een communisti sche revolutie in het land. Volgens de legerverklaring is de toe stand in de rest van het land over het algemeen rustig. Chemische oorlogvoering De Londense „Times" prijst het „moe dige" besluit van de Amerikaanse con grescommissies, die zich hebben uitge sproken voor krachtiger onderzoek naar middelen voor chemische oorlogvoering, waarmee men veldslagen kan winnen zonder bloedbaden aan te richten of steden te vernietingen. Volgens het blad dient ook de NAVO deze kwestie in studie te nemen. Ten slotte zal generaal Norstadt in geval van agressie tegen West-Europa de aan valler een halt moeten toeroepen en de status quo herstellen. Wellicht kan met dit met moderne chemische wapens be ter doen dan met atoombommen, aldus de „Times". Beroep op Frankrijk en Navo Negen onafhankelijke Afrikaanse landen hebben zaterdag op hun confe rentie in Monrovia een beroep op Frankrijk gedaan het recht op onaf hankelijkheid van het Algerijnse volk te erkennen. Zij drongen er bij Frankrijk op aan de troepen uit Algerije terug te trekken, de vijandelijkheden te staken en onder handelingen met de voorlopige Algerijn se regering te beginnen. Zij richtten zich ook tot de andere 14 leden van de Navo met het verzoek er bij Frankrijk op aan te dringen het gebruik van Navo-wapens in de Alge rijnse oorlog te staken. De conferentie, die zaterdag voor het laatst in voltallige vergadering bijeen kwam, heeft voorts een resolutie aan genomen waarin het Franse besluit tot het houden van proeven met kern wapens in de Sahara krachtig wordt veroordeeld. In een andere resolutie worden de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en de rassendiscriminatie in de Centraal- Afrikaanse Federatie en Kenia veroor deeld. De conferentie doet een beroep op alle V.N.-leden om de beheerschaps- gebieden te helpen zelfstandigheid te bereiken. Op Engeland wordt een beroep gedaan om een einde temaken aan de noodtoestand in Njassaland, het ver bod van het Afrikaanse congres aldaar op te heffen en de politieke gevangenen vrij te laten. Negentien militairen met t.b.c. besmet Haard in kazerne te Ede (Speciale berichtgeving) In de „Simon Stevin"-kazerne aan de Arnhemseweg te Ede is een t.b.c.- haard ontdekt. Er zijn reeds 19 mili tairen in het sanatorium te Amers foort opgenomen. Enige tijd geleden bleek, dat een in genoemde kazerne gelegerde militair van de B-compag nie van de verbindingsdienst leed aan open t.b.c. Hij was thuis ziek gewor den. De huisarts constateerde toen tuberculose. De militairen in de „Simon Stevin- kazerne werden onderworpen aan de reactieproef van Mantoux, welke uit wees dat nog 18 andere militairen zijn besmet. Het is niet uitgesloten dat meer soldaten besmet zijn geworden. De in specteur van de militaire geneeskundige dienst heeft opdracht gegeven tot een grootscheeps medisch onderzoek. Alle militairen in Ede, hun familieleden en het burgerpersoneel dat in de kazernes werkt, zullen worden doorgelicht. Dit grootscheepse onderzoek omvat enige duizenden mensen. Onderwijzersopleiding Van de in 1957 tot de kweekscholen toegelaten leerlingen was 64% afkomstig uit de middelbare milieus. In 1950 was dat 57%. Het aantal toegelatenen af komstig uit lagere milieus bedroeg in beide jaren ongeveer 1.100. Daar de belangstelling voor het kweekschool- onderwijs intussen toenam, betekent dit echter, dat het aandeel van deze groe- Spannende wedstrijden Zaterdagavond hadden in het zwem bad aan de Ericalaan zwemwedstrij den plaats, georganiseerd door de zwemvereniging ,De Does'. De belang stelling was enorm. Een bestuurslid van de zwemvereniging, wethouder Kleiss, opende het zwemfestijn met een enkel woord. O.m. gaven burge meester en mevrouw Van Diepeninger van hun belangstelling blijk. Het aardige van deze wedstrijden was de afwisseling die er geboden werd; zo was er naast de gewone borst-, rug- of crawlslag o.a. eierzwemmen, verder zwemmen op luchtbedden en gekostu- meerd zwemmen, terwijl er ook dit jaar weer een familie-estafette gehouden werd. Voor de heren gekostumeerden werd de jury gevormd door de dames Bakema, v. d. Reyden en Karsten; voor de dames gekostumeerden werd de jury gevoi-md door de heren Kleiss, Verstraate en De Gunst. De uitslag is als volgt: Heren: 1. Gerard Verhoorn als Vage bond; 2. J. W. Kouwenberg in baby-doll 3. Jan de Koning in doodskop-costuum. Dames: 1. Charlotte v. Gooy als Do- rus; 2. Ellen Wessels als Neptunus; 3. Anneke Ramon als insekt. Onder grote hilariteit en handgeklap gingen enkele vreemd uitgedoste dames zwemmen op de luchtbedden. Een al leraardigst slot, waaruit ook wel weer de waardering bleek, die allen hebben voor de badmeester, de heer Lans, die in deze warme zomer dagelijks zijn han den meer dan vol heeft. Tot slot werd er nog een wa'terpolo- wedstrijd gespeeld tussen D.K.D. (De Kleine Does» en De Zijl, die eindigde in gelijk spel 33 en die na straf worpen gewonnen werd door De Zijl met 32. Burgemeester Van Diepeningen reikte de prijzen uit. UITSLAGEN Meisjes 8 t.m. 12 jr. eierzwemmen i 1. Atti v. Ingen Schenau, 2. E. Heykoop, 3. Marjan Vermeulen. Jongens 16 t.m. 18 jaari 50 meter vrije slag naar keuze: 1. J. Vervark, 2. G. v. d. Reyden. Jongens 8 t.m. 12 jaar: luchtbedden- race: 1. Hanco Vermeulen, 2. M. v. d. Krieken, 3. Gert v. Rijn. Dames 19 jaar en ouder: 25 meter schoolslag: 1. mevr. Du Prie, 2. mej. Ro man, 3. mevr. Pasma. Jongens 13 tm. 16 jaar: 25 meter ge kostumeerd! 1. Pim v. d. Wijngaard, 2. J. W. Kouwenberg, 3. Jan de Koning. Meisjes 13 tm. 16 jr.: 25 m. gekostu meerd: 1. Truus Evers, 2. A. Roman, 3. Els Konijn. Meisjes 8 t.m. 12 jaar: 25 m. school slag: 1. Ing. Heykoop, 2. Anja Kranen burg, 3. Attie v. Ingen Schenau. Jongens 13 t.m. 16 jadr: onderwater- zwemmen: 1. R. Pommee, 2. K. Neute boom, 3. v. d. Wijngaard. Gerard Ver hoorn dook schoenen op. Meisjes 16 t.m. 18 jaar: balzwemmen: 1. Cockie Hogenboom, 2. Van Proosdy, 3. F. Pasma. Jongens 8 t.m. 12 jaar: 25 schoolslag: 1. Koos Waal, 2. R. Heek, 3. Hanco Ver meulen. Meisjes 14 t.m. 16 jaar: 25 m. school slag: 1. Hilde Ouwerkerk, 2. Lenie Ro denburg, 3. J. Waal. Jongens 16 t.m. 18 jr.: 25 m. balzw.: 1 v. Varik, 2. Gerard v. d. Reyden. Meisjes 13 t.m. 16 jaar: 25 meter rug slag: 1. Hilde Ouwerkerk, 2. Charlotte van Goor, 3. I. Haksteeg. crawl: 1. G. Verhoorn, 2. Bram du Prie, 3. K. de Koning. Familie-estafette: 1. fam. v. d. Rev- den, 2. fam. Heykoop, 3. fam. Kleiss, 4. fam. Waal. Heren 19 jaar en ouder 50 meter vrije slag: 1. W. Heykoop, 2. M. du Prie, 3. R. v. d. Reyden. 50 meter schoolslag dames: 16 t.m. 18 Reyden, 3. F. Pasma. Nederlander omgekomen in Noorwegen In waterval meegesleurd Bij een poging een waterval te fotograferen in Noord-Noorwegen is zaterdag in de Skiboth-rivier ver dronken de 27-jarige Nederlandse stu dent Vermot, die al sinds enige jaren woonachtig was in Gaellivare in Noord-Zweden. Zyn echtgenote, een Zweedse, is vrij ernstig gewond opge nomen in een ziekenhuis in Tromsö. Het echtpaar Vermot maakte een va- kantietocht. Toen de heer Vermot een foto wilde maken van de Rivijok- watervallen, heeft hij zich te dicht bij het water gewaagd. Zijn vrouw is hem in de schuimende rivier nagesprongen. Beide echtelieden werden door het ko kende water meegesleurd en kwamen in de 30 meter hoge waterval terecht. Als door een wonder heeft mevrouw Ver mot het ongeluk overleefd. Zij is erin geslaagd aan wal te komen, waar voor bijgangers haar later hebben gevonden. De heer Vermot is in de waterval om het leven gekomen. Twee Nederlandse lifters in Engeland gewond Twee Nederlandse lifters liggen in een ziekenhuis van Leicester, nadat de auto, die hen had opgepikt gistermorgen te gen een vrachtauto opbotste in Syston in de buurt van Leicester. De chauffeur van de auto overleed tengevolge van de botsing. De Nederlanders zijn Martinus d,e„Keys?r (21) en Gerrit Westerman (17), beiden uit Vlaardingen. Bedreigd Haags echtpaar sprong uit het raam (Vam onze Haagse redactie) Een echtpaar van middelbare leeftijd uit de Cartesiustraat, te Den Haag, voelde zich gisteravond zo bedreigd door drie jongelieden, die hun huis waren binnengedrongen, dat man cn vrouw na elkaar uit een raam op de eerste etage sprongen. Wonder boven wonder bleven beiden ongedeerd. De aanvoerder van het drietal, een 20jarige matroos, heeft vroeger met zijn vader bij het echtpaar ingewoond. Hij meent dat uit die tijd nog een vorde ring van f 450, op het echtpaar stamt en ging diat bedrag gisteravond, nadat men zich gedrieen enige moed had in gedronken, opeisen. In gezelschap van een 27-jarige matroos en een 30-jarige sloper stapte de matroos het huis bin nen en grendelde de deur achter zich. Hij eiste ogenblikkelijk betaling van de f 450,—. Blijkbaar zette hij zijn eis zo veel kracht bij, dat het echtpaar zich bedreigd gevoelde en op een ongebrui kelijke manier de vlucht nam. De drie mannen zijn aangehouden, beticht van huisvredebreuk en afpersing. Bijna 200.000 Japanse textielarbei ders zijn hedenochtend in staking ge gaan om aan looneisen kracht bij te zetten. De duur van de actie varieert in de verschillende fabrieken van enige uren tot een onbeperkte tijd. pen terugliep van 31 naar 24%. Dit wordt meegedeeld in een onderwys- pu-blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „Statistiek van de onderwijzersopleiding 1957/"581958/59, waarin opgenomen gegevens over de herkomst der toegelaten leerlingen". Het aantal leerlingen der kweekscho len steeg wederom en wel van 17.231 in 1957/58 tot 19.135 in 1958/59; het aantal toegelatenen van 4.608 tot 5.671. In 1958 behaalden 3.504 leerlingen de akte van bekwaamheid als onderwijzer en 1.427 die als volledig bevoegd onderwijzer (vroeger: hoofdakte). Van de eerstge- noemden vervolgden 2.291 hun studie in de 3e leerling, terwijl 1.213 (waarvan inar- i «T w"" ~V 1,160 meisJes> zich voor een functie bij ~2.ckl® Hogenboom, 2. M. v. d. het lager onderwijs beschikbaar stelden, aldus het C.B.S. Er wacht de leden van de Wassenaarse raad woensdagavond een vry uit' voerige agenda, al komen daarop verscheidene „hamerstukken" voor. Een inte ressant punt na de discussie over de konsekwesties van de olieboringen voor het natuurschoon in Wassenaar is het voorstel om het grasveld van de bui tenplaats „De Wittenbupg" te verhuren aan de Nederlandse Aardoliemaatschapph voor f. 10.000.— per jaar. Het terrein is ruim 3300 m2 groot. Het zal voor reke ning van de N.A.M. afgerasterd worden en de N.A.M. zal ook de kosten van her- en aanvulling van beplanting langs de noordoost- en de zuidoostzijde van het aan de Ruksstraatweg grenzende terrein voor haar rekening nemen. Jongens 13 t.m. 16 jaar: 25 meter soires. Een belangryk voorstel is voorts het overdragen van grond en het verlenen van voorschotten aan de R.-K. Woning bouwvereniging St.-Willibrodus voor de bouw van 63 woningwetwoningen bij het park Deyleroord. Deze bouwvereniging bouwt daar op het ogenblik 47 woningen; de mogelijkheid doet zich voor, een twee de complex in uitvoering te nemen. Van de 63 woningwetwoningen zullen er 34 eengezinswoningen zijn voor 6 personen, 20 etagewoningen voor 5 personen en 9 bejaardenwoningen voor 2 en 3 perso nen. De huurprijzen worden voorlopig berekend op f. 15.40 voor de eengezins woningen en rond f. 13.— voor de etage woningen en ongeveer f8.— voor de be jaardenwoningen. Er is voor dit bouw plan een stuk grond van 9255 m2 nodig, dat aan de bouwvereniging: zal wor den overgedragen voor de som van f. 201.236.97. De bouwkosten worden ge raamd op f. 927.953.— In verband met plannen van de fa. Lips en de fa. Van den Elshout om aan de Deylerweg tussen Rozenweg en Nar cislaan woningen te bouwen wordt de raad voorgesteld, het aanleggen van de zuidzijde van de Deylerweg met riole ring ondershands aan te besteden aan deze firma's voor een bedrag van f. 28.450.De nieuwe weg komt aan de andere kant van de trambaan; in ver band hiermede is de aankoop van een strook grond van 280 m2 van de HTM nodig; de prijs is bepaald op f. 1.75 per m2. POLITIE-AUTO'S Drie auto's van de politie dienen ver vangen te worden: een personenauto uit 1948, een stationcar uit '49 en een jeep uit '46. Burgemeester en wethouders wij zen in hun voorstel op de noodzaak, het automaterieel op peil te houden nu door de moeilijkheden bij het verwerven van politiepersoneel het Wassenaarse korps 6 vacatures telt. Voorgesteld wordt aan te schaffen een Volkswagen-politiecombi, een open surveillance-auto (Volkswa gen) en een Ford personenauto, tezamen voor f. 27.125.— waarby dan een bedrag is inbegrepen voor het overbrengen van de mobilofoon-installaties in twee van de nieuwe voertuigen en andere acces- BEROEPSCHRIFT De raad zal verder een beroepschrift te behandelen tkrijgen van de heer K. J. Milnes, die de garage bij het door hem bewoonde pand Zydeweg 12 heeft ver anderd zonder daarvoor de vereiste vergunning was gevraagd. In de garage was o.m. een dakkapel en een buiten- <trap met bordes aangebracht. Toen de overtreding door Bouw- en Woningtoezicht geconstateerd was, heb ben B. en W. de heel Milnes in de ge legenheid gesteld alsnog een vergunning aan te vragen. Dat gebeurde, maar de schoonheidscommissie had bezwaren ■tegen de wijze waarop het dakvlak van de garage was doorbroken. Daarna heb ben B. en W. de betrokkene gelast, de garage binnen vier weken te laten terugbrengen in de vroegere staat. B. en W. hebben de situatie ter plaatse bezichtigd, maar hun standpunt ge handhaafd. Thans richt de heer Milnes zich met een beroepschrift tot de ge meenteraad. Daarin wordt o.m. aange voerd, dat de betrokken bebouwing uit munt in schoonheid naast andere bouwsels in deze omgeving. Dat de ver bouwing aanstootgevend zou zijn be strijd de heer Milnes; de verbouwing is slechts vanuit de eigen tuin te zien. Het bestaan van aanstoot zonder dat «iemand die aanstoot ontvangt is niet mogelijk, aldus het beroepschrift. B. en W. merken in hun preadvies om. op, dat aan een alleenstaand per soon vergunning gegeven werd, om woonruimte in de woning Zijdeweg 12 in gebruik te mogen nemen. Daarbij is medegedeeld, dat deze vergunning niet gold voor de zolderruimte boven de garage. Het vermoeden bestond n.l., dat de heer Milnes juist deze ruimte voor huisvesting van bedoelde persoon wilde benutten, daar deze, na de verbouwing waarvoor geen vergunning was aange vraagd, als woon- en slaapvertrek was ingericht. B. en W. stellen de raad voor, het beroep van de heer Milnes onge grond te verklaren. Er is, aldus B. er W., hier geen sprake van willekeur aan de zyde der gemeente. Apellant mocht uit hoofde van zyn beroep (architect) als geen ander op de hoogte worden geacht van de bepalingen der Woning wet. Situatie minder dramatisch dan zij lijkt (Van onze Brusselse correspondent) De Russische autoriteiten te Moskou hebben aan de Belgische en Nederlandse ambassades medegedeeld, dat zy de Benelux niet erkennen als een economi sche unie en zij weigeren dientengevolge de gemeenschappelijke Benelux-handels- delegaties te ontvangen! Sedert geruime tyd was er sprake van het tot standkomen van een handels- en scheepvaartverdrag tussen Rusland en de Benelux-landen. De reden van de Russische weigering is, naar de Russi sche autoriteiten te Moskou mededeel den, het feit dat de drie Benelux-par- lementen het verdrag der Economische Unie-Benelux nog niet hebben goedge keurd. Alleen in Luxemburg is het verdrag door het parlement en de raad van wet geving goedgekeurd; in België en in Nederland daarentegen heeft alleen de Tweede Kamer het verdrag geratifi ceerd. De regeringen van de drie landen hebben in Moskou opgemerkt, dat de Benelux-protocollen, die in 1953 werden getekend en in 1956 werden geratifi ceerd, de administraties der drie landen Vrouw schoot op haar man De politie te Weert heeft, wegens po ging tot doodslag op haar echtgenoot, aangehouden een huisvrouw uit Weert. Een der vorige nachten werd de Kloos terstraat waar zij woont, opgeschrikt door 'n drietal schoten. De politie kreeg kennis van deze gebeurtenis, maar het duurde enige dagen voor men over vol doende aanwijzingen beschikte om tot arrestatie te kunnen overgaan. Het bleek dat de vrouw drie schoten op haai man gelost had. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd: er zyn geen getuigen geweest en de man zelf heeft geen aangifte gedaan. Nieuwe woning door gemeentewerken gesloopt Eigenaar viel bewusteloos (Speciale berichtgeving). De alleenwonende koopman Jelke Weistra had op dezelfde plaats, waar eens zijn oude, afgekeurde woning had gestaan, in de buurtschap de Kule te Zwaagwesteinde (Fr.), een nieuwe woning gebouwd. Dit huis is zater dag door de dienst van Gemeentewer ken van Dantumadeel omver gehaald, omdat de vereiste bouwvergunning ontbrak. Weistra weigerde, na her haalde waarschuwingen, toebereidse len tot sloop te treffen. De buitenmuren van de nieuwe wo ning waren opgetrokken van halfsteens kalkzandsteen, wat nu juist niet de ideale steensoort is voor buitenmuren. Weistra verzette zich aanvankelijk te gen de gemeentewerklieden en wilde deze zelfs met een bijl te lijf gaan. Hij raakte zo opgewonden, dat hij zijn be wustzijn verloor. Na weer bijgekomen te zijn, bleek hij gekalmeerd en vertrok cp zijn brommer. De woning was intus sen reeds geheel omver gehaald. MR. J. M. H. BARON VAN HEEMSTRA BURGEMEESTER VAN FERWERDERADEEL (Speoiale berichtgeving) Mr. J. M. H. baron van Heemstra, chef van het kabinet van de burge meester van Utrecht, is met ingang van 1 september benoemd tot burgemeester van de Friese gemeente Ferwerderadeel. Hij is ongehuwd en de A.R.-beginselen toegedaan. In de functie van referen daris heeft hij sinds 1953 de burgemees ter van Utrecht, jhr. mr. J. de Ranitz bijgestaan als chef van het kabinet. De theer Van Heemstra is de zoon van de oud-commdssaris der Koningin in de provincie Gelderland. verplichten tot een gemeenschap) optreden op het gebied der buitenla economische betrekkingen en dat meenschappelijke Benelux-handels i gaties in alle landen ter wereld welke handelsverdragen bestonden, ontvangen. Met de meeste landen ben België en Nederland momentee meenschappelijke Benelux-handel dragen, betalingsakkoorden en scl vaartovereenkomsten afgesloten, vraag is thans, of de missie van I sche industriëlen, die in september i land zou bezoeken om de Russ markt te verkennen en aan Ruslan bouw voor te stellen van grote fabri op grond van Belgische patenten, nog naar Moskou zal kunnen vertrel De ministers van Buitenlandse Zif Luns en Wigny, en de Belgische m ter van Buitenlandse Handel, Ja< van Offelen, zullen de kwestie va handelsbetrekkingen met Rusland nenkort bespreken. De socialisti „Peuple" schrijft hedenochtend daj besluit van de Russen geheel in t<] spraak is met de herhaaldelijk do communistische propaganda voorgi de aanmoediging van de Oost- handel. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 10 aug De nieuwe beursweek werd vail met een kalme handel voor de intfli tionale waarden ingezet. De stemia was vast. Hierin speelden Unilevt Kon. Olie een voorname rol. Vot. Unileverwaarden kwam de belanj1 ling hoofdzakelijk van Duitse zijde)0 wijl daarnaast het publiek en dö1 roepshandel tamelijk actief waren stukken uit de markt namen. Vrijwr gehele middag bestond er in deze c een behoorlijke affaire. Geopend op 623% tegen 614% als slotprys^ vrijdag j.l. Het hoge openingsnivea# niet behouden blijven en de koers 0 de tot 621. In het laatste beursha liep de koers weer op tot 622%. Lo dat weken achtereen verkoper wai aandelen Kon. Olie trad vandaag koper op. Het aanbod was gering ei kwam er een hoge notering uit d en wel op ca f. 171.80. Hierdoor de aandelen een gulden boven de slotprys en noteerden tevens bovei riteit New York. In Philips kw geen fluctuaties van betekenis voo aandelen waren op 670% goed prij dend zonder meer. Aku opende o vorige slotniveau van 394%. In hoek vonden enige liquidaties door het aflopen van premie-af waardoor de koers van 394% bij ning niet behouden kon blijvei rayonaandelen daalden in prijs 392%. KLM werd iets hoger geadvi In de scheepvaarthoek was een levendige handel waarbij postjes 5 tot 10 stuks tegelijk in andere hi overgingen. De markt was hier. sp voor aandelen Kon. Boot en Van velt Goudriaan, zeer vast. Deze len monteerden resp. ca. 5 en 7 pi Ook Scheepvaartunies waren gevi^ De overige waarden in deze sector] den koerswinsten boeken van 1 punten. De markt sloot hier vrijwCJ het hoogste niveau van de dag. cultures was het, behoudens enige del in HVA, zeer rustig. HVA én sterdam Rubber een puntje beter a] en Senembah om de vorige slo it Staatsfondsen goed prijshoudend, Vlissingen Katoen werd op 395 (381%) geadviseerd. Kb WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10 AUGUST^] Londen 10-61 %-10.62%; New 3.77%-3.7776; Montreal 3.94% Pao-ijs 77.00-77-10: Brussel 7.56% Frankfort 90.26-90.31Stoel 73.00,/2-73 05,/2; Zürich 87.53-87.58: laan 60.84%-60.89%; Kopenhagen 54.86: Oslo 53.03%-53.08%, Wenen —14.64: Lissabon 13-23V4-13.24 ra 3.76%-3.77%; Praag 52.84-52.94, Beurs van Amsterdam Maandag 10 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 101AGB Ned. '59 4% 100,V 101 ^GB Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 94% 94,'» Ned -51 3% 94%B 93% *ed. "53 (3%)93A Ned. '56 3% 93 92% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 98GB 98,'» Ned. '54 3% 89 y4 89% Ned. '55 13% 89 89% Ned. '55 n 3% 90GB 90%GB Ned. "37 3 90% 90A Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert 3 97^GB 97V8 Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 93%GL 93% Grootboek '46 3 89%GB Ned. W8 6% 110B 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43 43% Nat. Handelsbank 157 160 Ned. Handelmy266 268% Amst. Rubber 95%GL 96% H.V.A156% 158 Senembab 214% 217 A.K.U394GB 391G.B. Berkel's Patent (v.) 280GB 285G.B. Calvé Delft cert. 589% 591G.B. Deli Mi) .en (Ver.) 181.50GB 182G.B. Kon. Pap v. Gelder 255GB 260GB Hoogovens cert573GL 571G.B. Müller en Co. NJ, 325 333 Ned. Kabelfabr418GB 416 Philips 669 %GB 668% Philips pref265GB 263 Unilever 614GB 621 Wilton Feyenoord 218 227G.B. Biliton 2de r320GB 340 Dordtse Olie gew. 740GB 749% Kon. Olie (f 20.—) 172.— 173.20 idem (50 f.20.—) 170.80 171.60GB Holl Amer lyn 168 170G.B. Java China Paket ..160 KIM127.50 128.30 Kon Ned Stmv My. 163% 168G.B. Kon Paket My 126% 129% Stmv my .Nederl." 159%GB 163 Nievelt Goudr eert 140GB 148 v Ommeren eert. 254 259% Kon Rott Lloyd 146^ 155 Ned Scheepv Unie 145GB 148 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 94% Idem 48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99 98% Idem *37 I-m (3%) 93% 93% Idem "38-1 (3%) 93' 93% Bank N. G. '58 (5%) id. N.WJ3. '52 (4%) 104% 96% 95% 94% 88 83% 93% 84% 91% 89 89% 89% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2%.... Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Robeco 216.50 Amst. Bank 364% HR.U. eert 259 Rott. Bank 324% Twentsche Bank 287 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409 Borneo Sum. H.Mij. 75 Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Int. Kunststoffenind. Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok Mij. Sikkens Lakfabr. '53 Ned. My Walv.vrt. Zaalberg Ing. bur. v. Bouwny v. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amcrik. fondsen 300 1523/4 139 48 373% 605% 580 118% 116 258 9% Canadian Pacific R. intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott-. Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 29A 104 64% 56% 55% 56H 103% 76% 81B 33% 103 Nog enkele fondsen uit Leidefy^ en omgeving Aandelen V JK. Edelmet Kon. AA 77 Pref w.a idem 83% Electrolas B336GB Holl. Constructie 430GB Ver. Touwf abrieken 280G Wernlnk's Betonm. 139% Van Wyk Textiel 85G lei

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8