I. Henry Dunant" verliet vandaag Leiden met zeventig patiënten EN NU 'n TIP Drumbandcoiicours in Katwijk Zee TIP VAN BOOTZ Varen door Nederland itaiitievreugde en ontspanning !oor hen, die veel ontberen Officiële publikaties Nog nooit zag Katwijk zoveel gasten op Boulevard en strand icht 1 maart 1860 priel Maandag 10 augustus 1959 Derde blad no. 29817 >UI op de Havenkade de kapel van de Leldse politie een vrolijke mars- ri uitvoerde en honderden belangstellenden op de kade en op boten in de ruifden met zakdoeken en wat daar verder toe kan dienen, maakte zich g md om tien over elf de „J. Henry Dunant", het hospitaaischip van het tuis langzaam van de kade los. Aan boord bevonden zich zeventig chro- lleken en invaliden, allen met het prettige vooruitzicht zes dagen te ge il ran de mooie Hollandse binnenwateren. ^1 kraakheldere bedden gelegen en met een fris ruikertje bloemen boven lagen de patiënten, van wie er velen voor het eerst of voor het eerst 0iren hun woonplaats verlaten, te genieten van de feestelijke afvaart. T un bed op een kastje lag een mapje met de vaarroute, die over Schoon- 'I Harderwijk, Enkhuizen, Kampen, Alkmaar en Kinderdijk loopt. Verder D de patiënten in het mapje een paar velletjes briefpapier en enveloppen Ne ansichtkaarten van het nieuwe hospitaalschip, dat op 23 mei van dit Jl de helling verliet en dus uiterst modern geoutilleerd is. ifrM"" im van vijf Verpleegsters, 37 Ishelpers en -helpsters twee zorgen onder leiding van oeder, mej. A. A. Pieterse en h« ts, mej. G. J. Verbrugge voor rging gedurende de komende 's' apitein M. Poot uit Rotterdam Assistenten zorgen ervoor dat de Dunant" varende blijft. Proviand l fïoeg in de ochtend heerste er leid rond het prachtige schip, c 'an het Rode Kruis uit Leiden ibg waren druk in de weer om hoeveelheid proviand op zijn 08 in boord te krijgen. Aardap- lenten, fruit en verdere levens voor zes dagen. Omstreeks acht de inscheping van de passa- tnet ambulances en auto's naar gebracht werden. Het tienten uit Leiden en omgeving, k de Goudse afdeling van het lis een aantal patiënten bij het !ht. Van de zeventig patiënten a i Jk twee derde uit Leiden en en één derde uit Gouda. Vol- i)o hoopt men het hele schip voor ;et leen te hebben, daar dit Jaar l n teleurgesteld moesten wor- lUI rschijnlijk zal dit volgend jaar Njn omdat men door het nieu- een grotere capaciteit heeft aan boord straalt de hygiëne er tegemoet. Blinkend chroom vit linnen. Beneden in de kom- d het vlees al in twee grote 'hen te pruttelen. De 2 kokkin- &mes M. Grefelman uit Leme- w Addink uit Zutfen, beiden stu- "°tor lerares aan een huishoud- m thans bezig aan het praktische van hun studie, zwaaien hier fc zy hebben de modernste ma- Nog even toestoppen en deze patiënt is gereed om zes onvergetelijke vakantiedagen aan te vangen. Twee enveertig verpleegsters en helpsters zorgen voor de patiënten tijdens de tocht. (Foto LD/Van Vliet) chines en vijf helpsters van het Rode Kruis tot hun beschikking zodat ze zon der moeite in staat zijn om iedere dag voor een goede maaltijd voor de patiën ten en het personeel te zorgen. Toen we de belde dames vroegen of ze met zulke enorme hoeveelheden wel eens de cata strofale fout gemaakt hadden om het zout in de aardappels te vergeten of iets dergelijks, werd er geantwoord: „Tot nu toe nooit, maar had u het maar niet gevraagd, want nu zul je zien; vandaag branden de aardappels aan". Onvergetelijke vakantie Het is te liopen <lat deze pessimis tische voorspelling niet uitkomt en het lijkt ons met zo'n deskundige staf ook vrij onwaarschijnlijk. Hoe het ook zij, zout of suiker in de aardappelen, de zeventig patiënten gaan een onverge telijke zes dagen tegemoet. Zij zullen de schoonheid van het Hollandse water zien en in de plaatsen waar 's avonds aangelegd wordt, zullen de Rode Kruis- afdelingen aldaar een gezellig ontspan ningsprogramma verzorgen. Hoe die programma's zullen worden, is op het ogenblik zelfs voor de scheepsmoeder nog een geheim, doch in de komende dagen hopen wij regelmatig een ver slagje te plaatsen van de tocht. Voor de afvaart, waarvoor ook de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en majoor Roodenburg namens het hoofd- De Henri Dunant" vaart Leiden (Spanjaardsbrug) uit en de Hollandse wateren in. (Foto LD/Van Vliet) bestuur van het Ned. Roode Kruis hun belangstelling toonden, heeft de pen ningmeester van de afdeling Leiden van het Roode Kruis, de heer E. H. Moens, mede namens de afdeling Gouda de op varenden mooi weer, goede ontspanning en een behouden vaart toegewenst. Har telijk dankte spreker allen, die de moge lijkheid tot deze tocht hebben gescha pen. In deze dank werden ook de afd. Rijnland van het Ned. Roode Kruis, het Rljnsburgse corsocomité en de Veiling Flora te Rijnsburg, die voor de fraaie bloemversiering hadden gezorgd, betrok ken. Ds. J. N. de Ruiter nu beroepen in Ommen Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, die vorige week bedankte voor een beroep van de hervormde ge meente te Breukelen, heeft nu een be roep ontvangen van de hervormde ge meente te Ommen. OUDEN VAN DAGEN IN HAAGWEGKWARTIER GAAN 20 AUGUSTUS UIT Honderdtwintig ouden van dagen in het Haagwegkwartler gaan woensdag 26 augustus hun traditionele het is de dertiende autotocht maken. Ten einde nog iets ruimer in de financiële middelen te zitten organiseert 't comité dat deze tocht organiseert, zaterdagmid dag in het Kanaal een viswedstrijd. MOEDER TROK IN VAL BOX MET BABY MEE Zaterdagmiddag is een 40 - jarige moeder van het aohterbalcon van haar wcning aan de Schelpenkade gevallen. In haar val trok zij een op het balcon staande box mede, waarin haar baby van bijna één jaar speelde. Moeder en baby kwamen op de ongeveer drie me ter lager gelegen plaats neer. De moe der brak haar linkerpols en liep enige schaafwonden op, terwijl de baby een buil op het voorhoofd opliep, De oor zaak van deze valpartij is te wijten aan een ondeugdelijke afrastering van het balcon. Zaterdagochtend is een vier-jarig kindje op het rijwielpad langs de Ka- naalweg door een bromfietser aangere den. Het kind, dat met zijn vader liep te wandelen en plotseling het rijwiel pad betrad, brak zijn rechteronderbeen. De politie heeft een 25-jarlge in woonster van Leiden aangehouden, die in de nacht van zaterdag op zondag een man op de Lammermarkt f. 75, afhandig wist te maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Barbara, dr. v. J. van Haarlem en G. A. M. A. Hoogenboom; Theodora Sophia Ma ria. dr v. A. p. v. Ruiten en C. A, Heems kerk; Johannes Gerardus Jozef, zn v. G. L. J. van Schagen en J. P. Lngerberg; Eli sabeth Boudine. dr. v. M. van der KlciJ en E. A Bal; Jannetje Maria, dr v. A. Ram en S. G. van der Horst: Rozalia Helena Maria, dr. v. P. L. van der Pctel en P. A. van Leeuwen; Elleabeth Petronella, dr v. C. P. J. Boekel en J. A. Smit; Cornells Ernestine, dr v. J. L. Unger en G. Vink; Bertus, zn v. O. H. Frederlks en F. Eenk- hoorn. OVERLEDEN: A D. Martijnse, 60 Jaar wed. v. H. van Leeuwen Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK: Aangenomen naar Vlaardlngen (vac. W. Sirag) D. Noordmans te OmmelanderwUk (Gron.) GEREF. KERKEN: Aangenomen naar Nlezfjl H. W. Nus- sel-der, kand. te Dlnxperlo, die bedankte voor Wolphaartsdljk naar Wlnsum (Fr.) C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten, die bedankte voor Koot wij ker broek en voor Schermerhorn (N.-H.). DS. R. VAN BENTHEM GAAT NAAR ARGENTINIË. Ds. R. van Bentham, die oorspronke lijk bestemd was voor de missionaire dienst van de Geref. Kerken op het eiland Soemba. doch daarvoor geen visum mooht ontvangen, heeft van de gereformeerde kerk in Buenos Aire3 in Argentinië een beroep ontvangen, dat hij heeft aangenomen. DA. J. M. EELMAN MET EMERITAAT Da. J. M. Eelman, doopsgezind pre dikante te Den Helder, heeft op haar verzoek eervol emeritaat ontvangen. Da. Eelman werd in 1920 waarnemend pre dikante bij de remonstrantse gemeente te Gouda. In 1921 vertrok zij naar de doopsgezinde gemeente te Delft. In sep tember 1921 werd zij hulppredikster te 's-Gravenhage. Op 9 augustus 1925 ver bond zij zich aan de gemeente van Makkum. Zij diende vervolgens die van Oudebildtzijl en Winterswijk. Op 20 ok tober 1955 deed zij haar intrede te Den Helder. Het kerkelijk gemengd huwelijk in Nederland In een studie over de frequentie van het kerkelijk gemengd huwelijk in ons land, gepubliceerd in de laatste kwar taaluitgaven van de Stichting Gerefor meerd Sociologisch Instituut, conclu deert de heer C. Boekestyn, weten schappelijk ambtenaar voor de sociale psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op basis van de gegevens der volkstelling 1947, dat de rooms-ka- tholieken het minst buiten eigen kring huwen, daarna de leden van de gere formeerde gezindte, vervolgens de Ne derlands hervormden en de onkerke- lijken. Behalve bij de laatsten trouwen per hele fles f 6.15 telkens meer vrouwen uit een bepaalde gezindte met een man van een andere kerkelijke groepering dan andersom. Dit houdt volgens de heer Boekestijn verband met het in de kerken aanwe zige vrouwenoverschot. Het aantal gemengde huwelijken is bij een tweede of volgende huwelijk voor alle gezindten relatief veel hoger dan bij de eerste huwelijken. Het meest trouw aan de eigen kerke lijke gezindte bij het aangaan van een huwelijk, zijn de vier noordelijke pro vincies van ons land met uitzondering van de rooms-katholieken in Groningen en de nederlands-hervormden in Gro ningen en Friesland. In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn de cijfers van de gemengde huwelijken zeer hoog, een gevolg van de invloed der grote steden. Bij het nagaan van de vraag, met wie men huwt als een gemengd huwe lijk tot stand komt, blijken de rooms- katholieken geen voorkeur te bezitten voor een protestant boven een onkerke lijke. Eerder is volgens de heer Boeke stijn het tegendeel het geval. De her vormden vertonen een duidelijke aver sie tegen een huwelijk met een rooms- katholiek. Zij vertonen geen voorkeur voor de groep overige protestanten (dus vooral de gereformeerde gezindte) boven de onkerkelijken. Zij sluiten veel vaker een huwelijk met een onkerkelijke dan met een rooms-katholiek. De gerefor meerden tonen een duidelijke voorkeur voor de groep overige protestanten (dus vooral de hervormden) boven de on kerkelijken. Ook zij geven blijk van een grote aversie tegen een huwelijk met rooms-katholieken en huwen dan ook met dezen minder dan met buitenkerke lijken. De Invloed van de onkerkelijken doet zich in veel grotere mate gelden bij de protestanten dan bij de rooms- katholieken. Met name geldt dit voor de hervormden. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Lelden brengen ter openbare kennis dat op de secretarie dier gemeen te (kamer 222) voor eon leder gedurende drie maanden ter lezing ls nedergelegd hun besluit van 31 Juli 1959, tot vaststel ling van de nadere voorschriften, bedoeld In artikel 5, tweede lid, van de Destructie- verordonlng voor de gemeente Lelden. De voorschriften bepalen aan welke eisen conflBcaatemmcrs, waarin deatruc- tiematerlaal. bedoeld ln artikel 8, eerste lid. van genoemde verc/rdoning. wordt be waard. moeten voldoen, alsmede welke be werkingen dit destructiematerlaal dient te ondergaan. Gloeiend stond de zon zaterdagmiddag boven de Katwijkse Boulevard toen drumbands en muziekkorpsen voor het jaarlijks drumbandconcours, geor ganiseerd door de Chr. Bond van Muziekverenigingen in Nederland, op de hun aangewezen plaats verschenen. Het waren de echte muziekliefhebbers(ster) die de blakerende hitte van deze zomerdag trotseerden om aan dit derde concours deel te nemen. Niet minder dan 16 deelnemende muziekkorpsen gaven aan dit muzikale gebeuren een apart cachet. De grootste attractie vormde evenwel in de avonduren de taptoeparade en het in massaal verband spelen van enkele muzieknummers en het trommelgeroffel van alle drumbands o.l.v. de directeur van de Chr. Muziekvereniging „U.N.I.", K. F. Kokelaar. Wederkerig toonden de Katwijkse burgerij en de alhier vertoevende gasten duizenden sloegen dit evenement gade zich zeer erkentelijk voor dit muzikaal festijn. De Chr. Bond van Muziekverenigingen in Nederland had het bestuur van de Chr. Muziekvereniging ,,UNI" wederom met de voorbereiding en samen stelling belast. Hierdoor was men ervan verzekerd, dat alles ,,op rolletjes" liep en precies op tijd werd afgemarcheerd. 's Middags werden als eerste gedeel te van het uitvoerige programma de wedstrijden gehouden, waarin de korp sen hun verenigingskleuren moesten verdedigen, waarbij gelet werd op de uitvoering van de mars, het tempo ,de marsdiscipline en de klank. Op het ter rein van de wedstrijd was aanwezig de burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, die tevens voorzitter is van de Chr. Bond van Muziekverenigingen in Nederland. In verband met het feit, dat de burgemeester in eigen gemeente was, werden de honneurs door de vice-voor- zitter, de heer P. J. Verhoef uit Berkel en Rodenrijs waargenomen, terwijl de heer Falntua uit Utrecht als algehele marsconcoursleider optrad. Als eerste kwam op de Boulevard bij de Oude Kerk aan de start, de Muziek vereniging ,,UNI" uit Katwijk aan Zee, waarna direct volgde de drumband „Con Brio" uit Alphen aan den Rijn tn de overige korpsen. Op het parkeerter rein vóór café-rest. „Nieuw-B ritten - burg" en „Marina" was het wedstrijd- parcours. De deskundige jury. bestaande uit Het was niet gemakkelijk een prijs in de wacht te slepen tijdens het concours. Dit bleek ook bij de prijs uitreiking door burgemeester H. Duiker. (Foto LD/Jaap van Duyn, Katwijk) Rocus vaai Yperren, majoor-directeur van de Kon. Mil. Kapel uit Den Haag en Piet van der Hurk uit Utrecht, had veel werk met de beoordeling. ONTVANGST Na het eerste gedeelte van de mars wedstrijd werden de jury, bestuur van de bond, regelingscommissie, bestuur van V.V.V., dirigenten, maïtres en voor zitters der deelnemende korpsen en he,t bestuur van Chr. Muziekvereniging „UNI" en verdere genodigden, door B. en W. in de raadzaal ontvangen. Bur gemeester Duiker sprak een welkomst woord en zeide verheugd te zijn dat hij bij herhaling de verenigingen hier ter plaatse weer mocht begroeten. Spr. I bracht dank aan het bondsbestuur, dat I het voor de derde maal dit concours ln Katwijk had willen organiseren- De waarnemend voorzitter van het bondsbestuur, de heer P. J. Verhoef, dankte het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst en de spontane medewerking bij dit derde nationaal drumbandconcours. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzitter van VVV, de heer mr. J. van der Plas, die een woord van dank bracht aan het bondsbestuur en zijn voldoening over de organisatie uitsprak. Tot slot dankt» de voorzitter van de Chr. Muziekvereniging „UNI", de heer N. Hoek, leder die had medegewerkt om dit concours te doen slagen, DEFILE Een duizendkoppige menigte was des avonds getuige van het défilé voor het gemeentebestuur. De dames en heren van de diverse bands en korpsen bliezen en trommel den afwisselend waarbij al marche rend door elkaar werd gelopen. Het applaus, dat de drumbands en korpsen na elk voorbij trekken ten deel viel en dat nog eens werd verdubbeld toen zij zich aan het einde van het programma gezamenlijk presenteerden op het parkeerterrein, bewees dat het publiek deze unieke gelegenheid in eigen plaats van de muziek te kunnen genieten, voor de volle honderd procent heeft weten te waarderen. Het geheel stond onder leiding van de directeur van de Chr. Muziekvereniging „UNI", de heer K. F. Kokelaar. Voor dit geza menlijk optreden had vooraf geen re petitie plaats gevonden, zodat dit voor de dirigent een zeer zware opgaaf was. Aan het einde van deze zeer bijzon dere dag, werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Chr. Bond van Muziekverenigingen in Nederland, de heer H. Duiker, die een woord van hul de bracht aan de Jury voor haar werk en aan allen die deze dag hebben doen slagen. Hierna ging de voorzitter over tot het bekend maken van de prijzen, waarvoor hij de tamboermaïtres opriep voor het spreekgestoelte te verschijnen. De uitslagen van deze wedstrijden lui den: UITSLAGEN Eerste prijs aangesloten verenigingen: Drumband Chr. Muziekvereniging „Uni" Katwijk aan Zee 98 punten in de le afdeling; Muziekkorps-Jeugdkorps ..Soli Deo Gloria" Alblaserdam 98 pun ten le pr.: Drumband „Oranje Harmo nie" uit Hilversum 96 punten le prijs; Drumband „Barendrechts Fanfare te Barendrecht 2e afdeling 101 punten le prijs; Drumband „Soli Deo Gloria" uit Hoorn 96 punten le prijs; Drumband „Soli Deo Gloria" uit Alblasserdam 102 punten le prijs; Muziekkorps „Arti et Religion!" uit Alphen aan den Rijn (zwaar) 100 punten le prijs. Tweede prijzen: Chr. Muziekvereni ging „Uni" (middelzwaar) 90 punten; Drumband „Con Brio" uit Alphen aan den Rijn 87 punten; Muziekkorps „Con cordia" uit Nooddorp (licht) 89 punten; Muziekkorps „Harmonie" Katwijk (niet aangesloten vereniging) 84 punten j drumband „Sursum Corda" te Krom menie (2e afdeling) 91 punten; drum band „De Bazuin" uit Utrecht (2e af deling) 86 punten; Muziekkorps „De Bazuin" uit Utrecht (middelzwaar) 93 punten. Derde prijs: Drumband „Harpe Da vids" uit Ridderkerk (le afdeling) 78 punten. Een wisselbeker werd gewon nen door de drumband „Soli Deo Glo ria" uit Alblasserdam, drumband „Ba rendrechts Fanfare" uit Barendrecht, Muziekkorps „Arti et Religioni" uit Al phen aan den Rijn, terwijl de wissel beker van de niet aangesloten vereni gingen in handen viel van het Muziek korps „Harmonie Katwijk" uit Katwijk aan den Rijn. VUURWERK De dag werd besloten met een groot vuurwerk op de Boulevard bij de Oude Kerk. Vele honderden trams, autobussen en auto's voerden duizen den bezoekers aan. In het schijnsel van het schitterende vuurwerk bleek zich een onafzienbare menigte op de Boulvard en het strand te bevinden. Zeiden zag Katwijk zoveel gasten in zijn midden. Door de grote menigte, die stond bij de Oude Kerk, werden klachten geuit, dat de schijnwerpers niet waren uitge draaid. Hierover is contact opgenomen met de dienst der Gemeentebedrijven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7