Gerda Kraan verbetert haar Ned. record 800 m. Nederlandse atleten leverden de Franse reserves verbeten strijd Jury mat soms met Franse slag Wim van der Gijp bezorgt Sparta tegen Arsenal nog net gelijkspel Frankrijk met 55-51 verslagen Arie van Vliets sprintschool wierp weer geen vruchten af MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 KLEINE, EERVOLLE NEDERLAAG De laatste atletiekinterland van de Nederlandse herenploeg van dit jaar is ook de beste geweest. Weliswaar verloren de oranjebroe ken met 117—94 punten van een sterk Frans B-team, maar allereerst dient vooropgesteld dat de juryleden enige malen met de Franse slag hebben gemeten. Jan Parlevliet namelijk, die als winnaar op de 400 meter horden in 53.5 sec. het eerst over de finish ging, werd later ge diskwalificeerd aangezien hij in plaats van over de horden, naast de horden zou hebben gelopen, terwijl Kees Koch bij het kogelstoten werd benadeeld, doordat de jury zijn laatste worp ongeldig verklaarde, waarmee hij eerste zou zijn geweest. Later, toen Koch de stoot van de winnaar nog eens na ging meten, bleek, dat het niet 15.70 maar 15.49 meter had moeten zijn. Dit alles heeft niets aan de nederlaag toe of af kunnen doen, maar helemaal juist was het toch niet. Wim Essajas won van Jan van Vden Plezieriger was het, dat de Neder landse atleten ditmaal hebben gevoch ten voor wat zij waard waren. Een Wim Essajas, die de 800 meter in 1 min. 50,9 sec. won en daarmee slechts 02 sec. boven het Nederlands record van Mein- dert Blankenstein bleef en tevens de 17-jarige Jan van Uden versloeg, een Henk Heida, die voor het eerst in een landenwedstryd de 1500 meter liep, zegevierde in de zeer goede tyd van 3 min. 48,3 sec., en daarmede nu met Meindert Blankenstein en achter Wim Slijkhuis, de tweede plaats op de Ne derlandse ranglijst aller tyden inneemt. De kleine Karenbeld, die op de 400 me ter tot zijn beste prestatie kwam (49 sec.) en Piet Hamer, die zorgde dat Ne derland nu twee kogelslingeraars boven de 50 meter heeft, toonden aan dat na de nederlagen tegen België, die bij de zeslandenwedstryd te Duisburg en die tegen de Engelse ploeg, er gestreden is op alle nummers met een inzet en een overgave, die weldadig aandeden en waaraan zelfs de overwinning van de Franse B-ploeg geen afbreuk heeft kun nen doen. De Fransen wonnen twaalf num mers, waarvan er zes door hen ln een dubbele zege, terwijl onze landgeno ten acht maal de sterkste bleven, en op de 110 meter horden door Eef Ka merbeek en Peter Nederhand, en op de 800 meter door Wim Essajas en Jan van Uden als eerste en tweede door de finish gingen. Teleurstellingen Natuurlijk waren er ook teleurstellin gen. Bijvoorbeeld die op de 5000 meter, waar Joep Delnoye, reeds na de zesde ronde de twee Fransen moest laten gaan, terwijl Anton Jonkers die twee weken door ziekte het bed heeft moe ten houden, op de 3000 m. hindernis niet geheel fit aan de start kwam. Fred Moerman op de 400 meter en Knol by het hoogspringen bleven eveneens onder hun kunnen. De 100 en 200 meter, de 800 meter, de 1500 meter en de 4 x 400 meter estafette zyn ongetwyfeld de spectaculairste nummers geweest. On danks verwoede tegenstand van de Fransman Bernard Cahen versloeg Hans Smit al zyn concurrenten in 10.6 sec. over de 100 en 21,6 sec. over de 200 meter en hij bewees weer eens hoe con stant zyn vorm dit Jaar wel is. De 800 meter was in meer dan één opzicht interessant. Men vroeg zich na melijk af: wat zou Jan van Uden doen? Zou hy het Nederlands record op deze afstand verbeteren en zou de West-In- dier Wim Essajas zich met een rol op het tweede plan tevreden stellen, of zou Essajas nog eens extra diep in zijn reserves tasten en de 17-jarige Van Uden terugwyzen? Het laatste gebeurde. Direct na de MOTORSPORT Dubbele zege van Surtees in Ulster Tydens de wedstrijden om de Grote Prijzen van Ulster heeft John Surtees opnieuw een dubbele zege in de wacht gesleept. De Brit die zowel in de 350 als in de 500 cc-klasse reeds zeker is van het wereldkampioenschap was ook nu weer in beide klassen ongenaakbaar voor zyn tegenstander. In de 350 cc- klasse nam hij na de start op MV de leiding en stond die niet meer af. De tweede en derde plaats waren voor de Nortonryders Bob Brown en Geoffry Duke. In de 500 cc-klasse hetzelfde laken een pak. Zelfs Mclntyre, de ervaren Schotse rijder, die de laatste tyd alleen nog in Groot-Brittannië in wedstryden uitkomt, slaagde er niet in de wereld kampioen op korte afstand te blijven volgen. Hoe groot de overmacht van Surtees dit jaar wel is, blykt alleen al uit het feit, dat de elf races, die dit seizoen tellen voor de competities om de wereldkampioenschappen in de 350 en 500 cc-klasse, alle elf eindigden in over winningen voor de Londenaar De 19-jarige Engelse motorrenner Mike Hailwood voerde voor de ogen van de 90.000 toeschouwers zyn Ducati in de 125 cc-klasse onbedreigd naar de zege. Tot de helft van de wedstryd slaagde de favoriet voor de overwinning, de Rhodesier Gary Hocking op MZ, erin bij te biyven, toen moest hij Hailwood laten gaan. De MV ontbrak in deze klasse, evenals by de 250 cc, toen Gary Hocking revanche nam voor zyn eerste nederlaag. Bijna een halve minuut voor de Brit ging Hocking zegevierend over de eindstreep. Australië heeft in de eerste inter- zone-finale van het toernooi om de Da- vis Cup tegen Italië een beslissende 3-0 voorsprong genomen. Gisteren zorgden Neale Fraser en Roy Anderson voor het beslissende derde punt door in het uit gestelde dubbelspel de combinatie Or lando Sirol a-Nicola Pietrangeli met 3-6 11-9 6-3 9-7 te verslaan. In de tweede interzone finale die van 14 tot en met 16 augustus te Chestnut Hill wordt gespeeld zal Australië nu uitkomen tegen India, de winnaar van de Aziatische zone. De winnaar van dit duel komt eind augustus te Forest Hills uit tegen Amerika boude* yan da peker, start nam Jan van Uden de leiding, ge volgd door Claude Guilhermou, Wim Essajas en Jean Wable. Na de 400 meter in 55 sec. trok Guilhermou naar voren en Essajas, het gevaar beseffende, trok mee, liep hem voorby en zette op driehonderd meter voor de finish een aanval ln, die hem pas op 100 meter voor de eindstreep voor de zich hevig te weer stellende Van Uden bracht. Grote achterstand In de prachtige tyd van 1 min. 50,9 sec. finishte Essajas als eerste. Vlak daarop gevolgd door Van Uden terwyl de Fransen met grote achterstand bin nenkwamen. Was de 800 meter dus een geheel Nederlandse aangelegenheid, de 1500 meter is dat niet geweest. Stijlen nam na de start meteen de leiding, maar kwam in het verdere verloop van de strijd niet voor, wat ook begrypelyk was wanneer men weet dat de Fransen er zo hard aan trokken en respectieve- lyk 61 seconden, 63 en 61 seconden voor elke ronde noteerden De 25-jarige student in de biologie Henk Heida ging goed mee en met nog drie honderd meter te lopen nestelde hy zich tussen de Fransen Gerard Ver voort en Gauthier. Men zag het aan komen en de gehele Nederlandse ploeg veerde van de tribune toen Heida zyn definitieve aanval inzette. Met nog tweehonderd meter voor de boeg zag men aan zyn manier van lopen dat hy wilde wachten tot het laatste rechte eind. Toen spoot hy weg en op dit laat ste stuk liet hy de Fransman Vervoort 3,2 sec. achter zich, voorwaar een pres tatie van formaat, wanneer men be denkt, dat dit zyn eerste officiële 1500 meter was. Goede sprongen Henk Visser had er zin in. De lange Amsterdammer, die morgen weer naar Amerika vertrekt, om daar zyn studies voort te zetten, sprong slechts driemaal. Maar toen was het ook raak: 7.44 m bij de eerste, 7.34 m. by de tweede en 7.70 meter by de derde poging. Onge twyfeld had er nog meer ingezeten als de aanloop niet zo slecht was geweest. Kees Koch was de enige by het dis cuswerpen, die boven de vyftig meter kwam. Zelfs viermaal, waarvan de beste 51,15 m. was. By het kogelstoten was hij zoals gezegd minder gelukkig maai de tweede plaats leverde 'toch weer pun ten op. Herman Timme werd vierde met 13,67 m. De Maastrichtse tienkamper bleek bij het hoogspringen de beste Ne derlander met 1.75 m, voor Knol, die zich voor zyn 1.70 m. zo schaamde, dat hy zei: „Wanneer er hier ergens water was, dan verdronk ik mezelf". Nog tienkamper Nog een tienkamper deed van zich spreken. Eef Kamerbeek nam aan niet minder dan drie nummers deel. Zyn beste verrichting was ongetwyfeld die op de 110 meter horden (14,9 sec.), waarop hy zich niet zoals twee jaar ge leden door de Fransman Chardel liet verrassen, terwyl Peter Nederhand met een bijna hopeloze achterstand in winst omzette en op de eervolle tweede plaats eindigde. By het speerwerpen werd Eef Kamer beek tweede met een goede worp van 61,12 meter en de jonge Jaap Brouwer derde met 59,01 m, Armand Bedlaf was ongenaakbaar op de 10 km. Maar onze landgenoten smaakten het genoegen op de tweede en de derde plaats beslag te leggen. Jan Keesom deed dat reeds in het begin, maar Piet Bleeker heeft tweemaal een aanval van de Fransman Vinet moeten afslaan. Twee ronden voor het einde maakte Bleeker aan alle onzekerheid een einde door de steeds maar aan hem klevende Vinet defini tief van zich af te schudden. De beide estafettes waren een waar dige afsluiting van deze landenwed stryd. Op de 4 x 100 meter kwamen Bruin, Bos, Vos en Smit dankzy goede wissels tot een goede overwinning in 42,2 sec., maar vooral de 4x400 meter heeft zowel de Franse als de Neder landse toeschouwers meegesleept. Ka renbeld, Beker, Essajas en Honselaar hebben van het begin tot het einde een stryd geleverd, die eindigde in een zege voor de Fransen, maar de tyden, 3 min. 18,6 sec. voor Frankrijk en 3 min. 18,7 voor de Nederlandse ploeg spreken voor zich zelf. WIELRENNEN ZILVERBERG TWEEDE IN RONDE VAN O.-DUITSLAND Gustav Adolf Schur, de wereldkam pioen der amateurs op de weg, heeft volkomen volgens de verwachtingen de Ronde van Oost-Duitsland op zyn naam gebracht. Van de negen etappes die deze wegwedstryd voor amateurs telde, won de Oostduitser er niet min der dan vier, van de eerste tot en met de laatste dag had hij de leiding in de algemene klassering. Onze landgenoot Zilverberg werd tweede. De laatste etappe, van Frankfort aan de Oder naar Potsdam (165 km), lever de een overwinning op voor de West duitser Wolfjürgen Edler. Hy had voor de 165 km 3 uur 52 minuten en 33 sec. nodig. Eindklassement. 1. Schur (O.-Did) 35.40.16; 2. Zilver berg (Ned.) 35.49.59; 3 Lorde (W.-Dld) 35.50 45; 23. Balvert (Ned.) 36.05.51; 24. Jansen (Ned.) 36.05.59 27. Van Straa- ten (Ned.i 36.06.57; 54. Sluys (Ned.) 36.51.31; 64. Steenvoorden (Nederland) 37.09.18. Ploegen-eindklassement: 1. Oost- Duitsland 107 uur 35 min. 29 sec.; 2. België 107.51 35; 5. Nederland 108.01.49. „Niet gek hè, voor een oefenwedstrijd Spannend partijtje voetbal op zaterdag Emotionele damesinterland te Verdun De dames-atletiekinterlandwed- strijd Frankrijk-Nederland, die in het knusse, maar technisch niet zo goede stadion te Verdun werd ge houden, is in een zwaarbevochten, maar toch zeer verdiende 55—51 overwinning voor onze dames ge ëindigd. GERDA KRAAN weer sneller Het begin was zeer deprimerend door het te elfder ure uitvallen van Willy Bakker-Cysouw op de 80 meter horden en enkele incidenten by het kogelstoten en verspringen, waarvan Corrie van wyk en Wemmy SpierenburgScholte- meyer het slachtoffer werden. Boven dien liet de afwerking van het pro gramma nogal te wensen over door een groot aantal onbelangrijke bynummers, die het chronologisch overzicht van de wedstryd danig in de war stuurden. Voegt men daaraan toe, dat het begin heel ongelukkig was voor onze landge noten door de laatste plaats op de 8( meter horden en de 100 meter, dan valt het licht te begrijpen, dat het moreel van de ploeg danig werd aangetast. Fantastische race Gelukkig wist Dini Hobers by het ko gelstoten met 13.36 meter en Joke Byleveld by het verspringen met een fraaie sprong van 6.08 meter de grote achterstand door de eerste nummers te reduceren tot 2223 punten. Het vol gende nummer, de 200 meter, waarop Henry in 24.7 sec het nationale Franse record verbeterde, bracht ons ondanks de fraaie tweede plaats van Ine Terlaak- Spyk en de derde van Nannie Haase weer een punt verder achterop. Maar toen kwam de fantastische 800 nieter van de Leidse atlete Gerda Kraan tegen de Franse recordhoudster Goul- lieux. Het Bataven-meisje nam reeds na 100 meter resoluut de leiding, liep de eerste vierhonderd meter in de zeer snelle tussentyd van 61 sec en finishte met grote voorsprong in de Nederlandse recordtijd van 2 min 9,8 sec, een tijd die internationaal hoog genoteerd staat. Het oude record stond reeds met 2 min 11.4 sec (Maastricht 21-6-1959) op haar naam. Willy Knaap verzekerde zich van de derde plaats en bracht daarmee de stand op 3333 punten. Gesterkt door dit resultaat begon de opmars van onze ploeg. Corrie van den Bosch won het discuswerpen met 45.63 meter en dankzy een derde plaats van Loes Boling kwa men wy aan de leiding met 4037 pun ten. Een kleine domper op de vreugde bracht het hoogspringen. Tot en met 1.55 meter stonden de Nederlandse meisjes Nel Zwier «en Dini Hobers door minder foutsprongen op de eerste en tweede plaats. Op 1.58 meter sprongen alle deel neemsters tweemaal af maar met de derde sprong slaagde de 15-jarige Parti- Amiel erin. de stand op 4543, nog altyd in ons voordeel, te brengen. Niet hoog genoteerd Met nog twee nummers voor de boeg, het speerwerpen en de 4 x 100 meter, stonden onze kansen niet hoog geno teerd. Had niet onlangs Suzanne Ca- thiard het Franse record speerwerpen op 44.39 meter gebracht? Welnu, onze speerwerpsters zyn erin geslaagd de overwinning uit het vuur te slepen. Met een voortreffelijke worp van 46.16 meter verbeterde Willy van Montfoort haar eigen Nederlandse record met 20 cm. En toen ook Gré Versterre met een fraaie worp van 41.39 meter uit de bus kwam, was het Franse verzet gebroken. Met slechts de 4 x 100 meter voor de boeg en de stand 53—46 in het voordeel van de Nederlandse ploeg, kon ons niets meer gebeuren. Toch werd deze 4 x 100 meter een der hoogtepunten van het program ma. Een geladen Wemmy Spierenburg toonde zich op de eerste 100 meter de evenknie van Picado, die het nummer 100 meter had gewonnen. Nannie Haase verloor geen meter tegen Fluchot, terwyl ook Ine TerlaakSpyk tegen Henry geen duimbreed prijs gaf. Jammer ge noeg was de laatste wissel met Joke Bij- leveld niet feilloos. Alhoewel ook Joke een prachtige race liep, kon zy niet ver hinderen, dat Capdeville profijt trok uit het verkregen voordeel door de mislukte wissel. Zij passeerde iets eerder de fi nish. De tyden waren; 46.5 sec voor Frankrijk en 46.6 sec voor Nederland. Prestaties, die een waardige afslui ting vormden van deze emotionele FrankrijkNederland dameswedstryd. „Niet gek hè voor een oefenwed strijd?". Aldus karakteriseerde Sparta's coach Dennis Neville het 22 gelijkspel van zyn adepten tegen het nog altyd met lauweren bekranste Arsenal. Het was het resultaat van een spannend partijtje voetbal, waarvoor 18 a 20.000 Rotterdammers zaterdagavond even de televisie in de steek hebben gelaten. Hoe spannend het was moge blijken uit de gelijkmaker, die pas één minuut voor liet einde echt a la Wim van der Gyp tot stand kwam. De Spartaanse, die voor ons zat, kon nog net haar echtge noot om de hals vallen, toen blies Pi-et Roomer op z'n fluit. Fuuut!! Afgelo pen. „Het wordt geen holiday-trip maar een working-trip!" hadden de leiders van Arsenal verkondigd. Geen uitstap jes naar Madurodam en Scheveningen, maar diepe kniebuigingen en sprintjes en „kool-kikken". Dat dit geen reclame was hebben we voor de rust kunnen zien. Sparta mocht het eerst z'n tanden zetten in de vette hap, die een wedstryd tegen de Londense Gunners voor de Rotterdammers betekende, maar daarna was het woord aan hen. En daar was geen Frans by. De ver dediging van Sparta - zonder Verhoe ven, voor wie Villerius meespeelde - kreeg onmiddellyk zwaar werk te ver zetten. Steeds opnieuw echter bulderde het Londense geschut en het onvermy delijke gebeurde. Na een kwartier was dc- verdediging van Sparta even zo ont redderd, dat Clapton het eerste doel punt kon scoren <01). Het werden er echter voor de rust niet meer en dat was toch van Sparta wel een grote ver dienste. Want niemand kon zeggen dat Arsenal er niet meer verlangde. OMGEKEERD Na rust leek het wel of de voorhoe de van Arsenal een seintje had gekre gen het wat kalmer aan te doen om de verdediging aan een extra portie te hel pen. Welnu, dat kreeg ze dan ook. Vol op. De Spartanen waren nu byna door lopend in het Engelse doelgebied te vin den. Even dreigde een anti-climax toen het na een kwartier plotseling 0-2 werd. Een goochel-demonstratie van linksbin nen Bloomfield - een listig passje naar de handig meegekomen rechtshalf Ward en het was gebeurd. Voor Sparta was het alleen maar een zweepslag om er nog feller tegenaan te gaan. Vyf minu ten later dreigde even een vlag-incident toen om een scrimmage van een paar Spartanen met keeper Standon Engel sen en Hollanders met elkaar slaags raakten op de tribune. Toch zou het door een eigen landgenoot zyn dat Standon niet de kroon op z'n werk kon zetten. Ongeveer twintig minuten voor het einde kwam hy met spil Mei Char les in botsing en dat betekende het ein de. Nu moest toch nog Kelsey - die een hand in het verband had - onder de lat. Het was echter niet zyn handicap die het een halve minuut later 12 deed zyn. Maar Bosselaar, die onvermoeibaar naar een steeds hogere snelheid toe- sjouwde, was zover in de Engelse linies doorgedrongen, dat Tony van Ede een niet te missen kans kreeg. De Spartanen waren al bereid deze stand als eervolle uitslag te aanvaarden, tot één minuut voor het einde Sparta's grootste zwoeger Daniëls loon voor wer ken kreeg toen hy Wim van der Gijp kon lanceren voor de gelykmaker. Het was meer dan menigeen had durven ho pen. Er zyn in de afgelopen dagen heel wat meer oefenwedstryden gespeeld. Vele Nederlandse elftallen zyn daartoe over de grenzen getrokken. De resulta ten waren: SV Fürth (Did.)Fortuna 31 (rust 20); Rheydter Sportverein (Did.) NOAD 1—1 (1—0); Emmerich (Did.)— Enschedese Boys 00; Wormatia (Did.) —VVV 2—3 (1—1); SPVG Herten (D.)— KFC 1—2 (0—0); SV Waldhof (Did.)— Fortuna '54 03 (03)Bayer Lever kussen (Did.)—NOAD 52 (3—1); FK Pirmasens (Did.)NAC 33 (21); Hamborn '07—DWSA 1—1 (0—1); Vik- toria (Did.)—Rapid 3—1 (2—0); Selec tieteam KoblenzVVV 24 (10); Mei- derlcher SPV (Did.)—KFC 1—3 (1—2); FV Reutlingen (Did.)—MW 2—3 (1—2), VeendamFC Luzern (Zwits.) 02 (0-0); BC Augsburg (Did.)Enschedese Boys 21 (11)HeraclesFC St. Gal len (Zwits.) 2—3 (2—2); PSV—Grieks selectieteam 72; ElinkwykLokomoti- va (Zagreb) 1—7 (0—4). Gasparella opnieuw ongenaakbaar Ned. amateursprinters sneuvelden spoedig Al het werk van Arie van Vliet in zijn sprintschool heeft geen vruchten afgeworpen. Want even als het vorige jaar in Parijs over leefde geen der Nederlandse amateursprinters de achtste finales. Mees Gerritsen, niet alleen qua styl en routine maar ook in pure snelheid ver uit de beste van het drietal, verloor zijn serie kansloos. Toen Gruchet, de Belg Sterckx en Gerritsen op 300 meter voor de streep de eindspurt inzetten, werd de Hagenaar door de twee anderen van het wiel gereden. Een verrassing was daar- by, dat Gruchet op de streep door Sterckx werd geklopt. Gerritsen kreeg nog een klein kansje in de repechage, maar verspeelde die kans door alleen op Lewandowski te ryden. In de laatste bocht nog zat Gerritsen steeds maar achterom te kyken naar de Oostduitser, terwyl de Hongaar Bicskey op kop reed. Gerritsen maakte toen de fout iets om hoog te gaan en bood de Oostduitser gelegenheid onderdoor te glippen. Le wandowski greep deze kans met beide handen en vond daarna ook in Bicskey een gewillig slachtoffer. Gebrek aan routine Aad de Graaf en Rinus Paul toonden hun gebrek aan routine duidelyk. De Graaf in zyn rit tegen Leonov en de alleen op de Rus lette en vergat, dat Melby ook in vorige jaren al uitstekende prestaties had geleverd. De Graaf slaagde er inderdaad in de Rus achter zich te houden maar Melby was onbe reikbaar geworden. In de herkansing nam een andere Rus, Vargachine, revanche voor Leonov en schakelde De Graaf uit. Rinus Paul tenslotte liet overduidelyk zien, dat hy nog heel veel te leren heeft. Hij vormde, na in de eerste rit van de repechage een figuratenrol te hebben gespeeld in het gezelschap van Binch en Bartels, een gevaar in de rit tegen Leonov en de Engelsman Barton door zijn onoordeelkundig ryden. Paul was er de oorzaak van dat Leonov in de bocht voor de zuidelyke tribune ten val kwam en leiyke schaafwonden aan rug en de dybenen opliep. Toen het drietal voor de tweede maal was gestart ging Paul een duel aan met Leonov. In de laatste bocht dwong hy de Rus omhoog te gaan en liet Barton de vrye onderdoorgang, waarvan de Brit een dankbaar gebruik maakte. Italiaanse overmacht De 24-jarige Vlanetino Gasparella heeft de Italiaanse keuzeheren, die hem na het veroveren van de regenboogtrui by de amateursprinters overhaalden nog een jaar buiten de ryen der beroepsry- ders te blijven om ook in Amsterdam een Deen Melby, waarin de Rotterdammer sterke troef te hebben, niet teleurgesteld. Evenals in Parys werd de finale van de amateursprint een volkomen Italiaanse aangelegenheid. Opnieuw vond Gaspa rella in de eindstryd zyn landgenoot Gaiardoni tegenover zich en voor de tweede maal in successie was Gaiardoni kansloos tegen de Italiaanse kampioen. Gasparella maakte tydens de rijstebrij- berg van voorritten, achtste-, kwart-, en halve finales slechts eenmaal een foutje. Dat was in de eerste rit van de halve finale tegen de Belgische coming-man Leo Sterckx. die bij verrassing voor de Marathontribune demarreerde en met een kwart wiel won. Het bleef bij die ene misrekening, want overigens was Gasparella ongenaakbaar. Geduchte revanche In de kwartfinales had hy in twee ritten de sterke Deen Melby uitgescha keld, waarbij hy eenmaal de laatste 200 meter in 11.6 sec aflegde, welke tyd slechts door Jan Derksen geëvenaard zou worden. Na zyn misstap tegen Sterckx nam Gasparella geducht revan che, zette de Belg tweemaal schaakmat en ook in de finale had hy weinig moei te met Gaiardoni, die in de halve finale de Franse kampioen Gruchet uit de eindstryd had gehouden. Gasparella is rijp voor de beroepssport en zal ongetwijfeld tussen de groten van de sprint zijn weg wel vinden. Een verrassing bij de amateursprin ters was dat geen der sprinters uit het Gemenebest, die in de laatste jaren steeds een grote rol speelden, erin slaag de tot de laatste vier door te dringen. De stryd om de derde plaats tussen Gru chet, die het vorige jaar tot teleurstel ling van zyn landgenoten al in de acht ste finales was uitgeschakeld en de Belg Sterckx vergde drie ritten. Sterckx. die na zijn zege op Gaspa rella triomfanteiyk had rondge- schreeuwd, dat hy wereldkampioen zou worden, won de eerste maar moest het daarna tweemaal tegen de geroutineerde Fransman afleggen. VOETBAL Moeilijkheden in de C.O.V.S. nog niet opgelost De gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters stond voor- namelyk in het teken van het geschil tussen de hoofdscheidsrechters-commis- sie en de KNVB. De heer Th. Hoogen- boom, die voor de COVS zitting heeft in die commissie, gaf een uiteenzetting van het ontstaan van het geschil. Het komt weer neer op de vraag of de COVS een stryd- dan wel een overleg-organisatie moet zyn, een kwestie die weer byzonder actueel is geworden door de aanwyzing door de KNVB van de heer J. Kroese- meyer (Den Haag) als lid van de com missie, na het aftreden van de heer J. B. G. Ducrocq. Daarmee hebben de ove rige leden van tie commissie geen ge noegen genomen en zijn en bloc afgetre den. Voor en tegenstanders van het besluit kwamen aan het woord en na aandrin gen van de vergadering nam de heer D. Nys, lid van het bestuur van de KNVB, het woord. „De KNVB", aldus de heer Nijs, „is in deze zaak geen verklaring aan de COVS schuldig. De bond neemt kennis van het advies, maar is vry dit al dan niet op te volgen". Opnieuw volgden er langdurige discussies. Een aantal moties werd ingediend. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de commissie wordt verzocht pogingen te biyven aannemen om tot oplossing van het geschil te komen. In afwachting daarvan behoudt de heer Hogenboom zyn zetel in de commissie. Stormvogels sterker clan Quick Boys (Van een onzer verslaggevers) Voor het carillonfonds speelde Quick Boys zaterdagavond een wedstrijd tegen Stormvogels. Uit het voorbeeld van Blauw Wit voor ogen (dat 14 dagen gele den zo roemloos op Nieuw-Zuid ten onder ging) kwamen de IJmuidenaren met nagenoeg het complete competitie elftal. Het werd een vlotte en snelle wedstrijd, die na anderhalf uur hard werken uiteindelyk met 20 door de gasten werd gewonnen en verdiend. De gasten waren de meerderen over vrijwel alle linies, maar de gastheren boden des ondanks enthousiast tegenstand. Er ont stonden ook voor de Stormvogels heel kritfeke momenten, en voor doelman De Graaf was het ook een nuttige oefen wedstrijd. Hij en zijn collega Den Hol lander deden het uitstekend. By Quick Boys was Aandewiel uitstekend op dreef en schakelde de gevaarlijke Jansen jr. volkomen uit. De voorhoede, waarin de oorspronkelijk opgestelde Kilian van UVS niet was verschenen, had wel tot doelpunten kunnen komen, als niet zo onbeheerst geschoten was. In de eerste 5 tot 10 minuten was Quick Boys sterk aanvallend, maar dat was gauw over en de wedstryd kreeg een meer verdeeld karakter, met de gasten beter in hun veldspel en spelopbouw. Het eerste doel punt werd gemaakt voor de rust door linksbuiten Doorneveld en het tweede vlak voor het einde. Rest nog te vermelden, dat de UVS- ers, Hak, Hennie Bekkering en Jac. v. Leeuwen by Quick Boys meespeelden, dat er 2500 toeschouwers waren, dat de wedstryd omiynd werd door pittige mu ziek van DVS en dat de wedstrijd voor treffelijk werd geleid door de scheids rechter en zyn beide neutrale grens rechters. OEFENPROGRAMMA LUGDUNUM Zondag a.s. speelt Lugdunum de eer ste oefenwedstrijd tegen Slikkerveer. Op zondag 30 augustus zal het eerste elf tal, dat in de toekomst gekozen zal wor den door een elftalcommissie, welke in hoofdzaak zal bestaan uit oud-voetbal lers, die deel hebben uitgemaakt van het Lugdunumelftal. dat in de voorbije jaren zoveel succes oogstte, deelnemen aan een toernooi van Bodegraven. Voor het weekeinde tussen de twee genoemde zondagen wordt nog onderhandeld. Mysterieuze krachten in de (voetbal) sport De Engelse non-leagueclub Glou cester heeft grote plannen en om die te kunnen verwezenlyken heb ben de leiders de assistentie inge roepen van een.... hypnotiseur, de 65-jarige Henry Blythe. Gesteund door diens mysterieuze krachten wil Gloucester proberen door te dringen tot de hogere regionen ln het Engelse voetbal. Blythe maakt er aanspraak op kinderen door examens te hebben geholpen en ze nuwachtige automobilisten met suc ces hun ry-examen te hebben laten doen afleggen. Alleen door zijn my sterieuze krachten De spelers van Gloucester zyn zaterdag voor de eerste keer door de heer Blythe .getraind". Hy liet ze op het veld zitten, bracht ze in trance en op dramatische toon sprak hy ze vervolgens toe: „Wan neer jullie ontwaakt, zullen jullie je geladen weten met energie. Deze zal jullie in staat stellen op je eigen commando in de hoogste graad van bekwaamheid te spelen. Jullie zul len een grote eenheid vormen en Gloucester maken tot een over de gehele wereld gerespecteerde tegen stander. Leidse prestaties in Rijswijk By wedstryden. georganiseerd door Clubhuis Te Werve te Rijswyk, werden door enkele Leidse atleten en atletes behoorlyke resultaten geboekt. Henny Pauw van Sportief bewees wederom tot de sterkste C meisjes van Nederland te behoren, zy voegde de zoveelste over winning aan de lange ïyst toe. Thans ging de 60 meter meisjes C in 8.2. By het verspringen meisjes C behaal de zy een derde plaats met 4.32 meter en verbeterde daarmede het clubrecord Haar clubgenote Sary v. Royen won de 100 meter dames C in 13.6. De Holland-junioren Jan Brandt en Joop v. Leeuwen zaten weer ln de voor ste gelederen op de 800 jun. A. Dat le verde een prima 2e plaats in 2.06.8 en een derde plaats in 2.07.1 op. De C-junior Tonny Bal legde tenslot te beslag op de 3e plaats 60 meter jun. C in 8.- rond. GOLF Noordwijkse Golfclub In de afgelopen drie dagen is op het terrein van de Noordwyksche Golfclub gespeeld om de Heineken Tankard, 18 holes strokeplay. Het resultaat was 1. en 2. W. Kwast (6) netto 67 en A. A. Verhoef (28) even eens netto 67. In de dames matchplay-wedstryd ein digde mevr. M. de Jongh (9) als eerste voor baronesse Van Heeckeren (10). PAARDESPORT Trader Horn wint Prijs van de Verenigde Naties Het Amerikaanse paard Trader Horn, dat de vorige week werd verslagen door Jamin en Tornese, heeft zich zaterdag avond gerevancheerd op de Roosevelt- baan te Westbury door de dravery om de Grote Prys van de Verenigde Naties te winnen, die was gedoteerd met een pryzengeld van 25.000 dollars. Maar Ja- min was er ditmaal niet byTrader Horn won met twee lengten voorsprong op Silver Son, eveneens een Amerikaan se draver, terwijl het Italiaanse paard Icare derde werd. Tornese eindigde nu als vyfde. WIELRENNEN Uitslag zomercompetitie van „Swift". A- en B-klasse 60 km.: 1. P. Otto 1.26.56. C-klasse 60 km.: 1. Ab. Steenvoorden 1.26.56; 3. N. Coolen; 4. P. v. d. Berg. D-klasse, 34 km.: 1. Fr. Leemans 53 min. 55 sec.; 2. Schraverius; 3. H. Boele. In de Ronde van Oostvoorne, 100 km. amateurs, werd H. v. Gent 14e. Dinsdagavond en zondag a.s. geen training.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4