ITALIAAN MASPES ONTTROONT FRANSMAN MICHEL ROUSSEAU Bij amateur-stayers is y. Houwelingen favoriet Voortreffelijke derde plaats voor Jan Derksen Drama - Gaignard Opgericht 1 maart 1860 Maandag 10 augustus 1959 Tweede blad no. 29817 Papa is beste sprinter van de wereld „Hoor je dat papa is de beste fietser van de hele wereld De 27-jarige Antonio Maspes, die zo juist zijn vier jaar jongere rivaal Michel Rousseau de kei zerskroon van de profspinters had ontnomen, trachtte tot viermaal toe met deze woorden het kleine ventje, dat op zijn schouders gezeten, hoog boven de opdringende menigte uitstak, van de belangrijkheid van dit moment te overtuigen. De 2x/2 jaar oude Roberto Maspes begreep er echter niets van. Zijn uitgelaten vader overlaadde hem met kussen en dat vond hij ten aanschouwe van zoveel mensen maar vervelend. Roberto had maar De kussentjes vlogen Sacclii om de oren Het werd een stukje Italië daar op het middenterrein. De Italianen vielen elkaar om de hals en de Nederlanders, blij met de prachtige derde plaats van „good old" Jan Derksen, gingen van de weeromstuit meedoen. En ook de 15.000 toeschouwers, die gistermiddag zulke voortreffelijke sport hadden gezien, deden een duit in het zakje. De ovaties rolden van de tribunes: voor Maspes, voor ver liezer Rousseau en voor de vaderlandse troef Jan Derksen. Maar ook voor de kleine Roberto, die de ceremonie protocolaire op de schouders van zijn vader meemaakte. Als het niet te gevaarlijk geweest zou zijn had Maspes zyn zoon ook nog in de ereronde laten delen niemand zou hem deze uitbarsting van vreugde na twee zenuwslopende dagen kwalijk hebben genomen. der van Rousseau was geweest, Jan Derksen had Takeno stil laten staan, terwijl Von Buren en de geslepen vos Plattner resp. Potzernheim en Pe- senti de directe entree tot de kwartfina les hadden afgesneden. Via de herkan singen kwamen ook Sacchi (na een in cident met Jensen) en Pesenti bij de laatste acht, de Nederlanders Schotman en Hijzelendoorn hadden daarin hun Waterloo gevonden. Incident Het incident van Sacchi had zater dagavond plaats na de eerste herkan- singsrit in de achtste finale. De rit werd volkomen normaal door de Deen Lykke Palle Jensen gewonnen vóór de Japan ner Yoshida en Sacchi. Opnieuw had een Japanse outsider het resultaat be- invloed. Yoshida was weggesprongen bij het uitgaan van de voorlaatste bocht en alleen Jensen had hem bijtijds kunnen volgen. De 10.000 toeschouwers waren verrukt. Maar hun enthousiasme ver anderde in een bittere gramschap, toen Sacchi naar de wedstrydcommissarissen stapte en een lekke achterband Jiet zien. De Italiaan vertelde, dat zijn band vlak voor de 200 meterlijn was leeggelopen, maar dat hy zijn hand niet had durven opsteken uit angst in de bocht te zullen vallen. Jensen echter beweerde, dat Sacchi's achterband pas in de laatste honderd meter was gesprongen, hetgeen één wens: veilig terug te keren in de armen van zijn charmante mama, die echter onbereikbaar leek. Of hij wilde of niet, Roberto moest mee delen in de roes, waarin zijn papa verkeerde. Maspes had revanche genomen voor de vernede rende nederlaag, die hij in het vorige jaar in de halve finale tegen Rousseau had geleden. Re vanche op een wijze, die geen twijfel liet. En het prettigste van alles was, dat Maspes de regen boogtrui, die reeds in 1955 en 1956 zijn schou ders had gesierd, nu weer een jaar lang zal mo gen dragen. Nerveuze Derksen in de lialve finale als een beginneling De achtste finales hadden voor de favorieten nog weinig moeilijkheden op geleverd. Rousseau had „op één been" van de Japanner Yoshida gewonnen, Maspes had met een fantastische 11.5 sec. over de laatste 200 meter de Deen Jensen naar de herkansing verwezen, Debakker klopte by verrassing Sacchi, die in Parijs in de finale de tegenstan- „Die is nu zo goed als werkloos", zei zaterdagmiddag een der grote mannen achter de schermen van de wielersportterwijl hij Roger Gaig nard aanwees. „Vergeet niet, dat het Velodrome d'Hiver in Parijs zijn deuren heeft gesloten, hetgeen hem zeker zo'n 20 d 25 contracten per jaar scheelt en bovendien hebben de fransen genoeg aan Michel Rous seau. Neen, Gaignard gaat een moei lijke tijd tegemoet. Hij zal nu maar moeten afwachten of de baandirec- teuren hem alsjeblieft een contract- je willen geven en zal dan elk aan geboden bedrag - en dat zal onge twijfeld niet hoog zijn - met beide handen moeten aanvaarden. Hij kan geen eisen meer stellen". Gaignard hoorde dit vonnis ivel niet uitspreken, maar wist voor zich zelf welk lot hem te wachten staat. Met het hoofd tussen de handen zat hij in de catacomben van het sta dion zijn verdriet uit te huilen. Zowel in 1957 als in 1958 was de ex-clown tot de laatste vier doorge drongen. Twee jaar geleden in Ro- court stond hij samen met ivereld- kampioen Jan Derksen en tweede prijswinnaar Arie van Vliet op het ereschavotje tijdens de ceremonie protocolaire. Ook toen huilde Gaig nard, maar het'was van vreugde over de waardevolle derde plaats achter de grootmeesters van de sprint. Het vorige jaar - in Parijs - ont- ging de kleine blonde Fransman een finaleduel tegen zijn landgenoot RfJusseau in drie ritten tegen Enzo Sacchi, nadat Gaignard op fantas tische wijze de eerste rit had gewon nen. Maar hij was er weer bij ge weest en dat alleen al had hem een groot aantal lucratieve contracten opgeleverd. En nu had de kleine Roger, die zo overtuigend een door hem ingediend protest kan verdedigen, nog vóór de achtste finales het veld moeten rui men. Tot tweemaal toe vergiste de Fransman zich in de kracht van de Japanse prof sprinters. Tot tweemaal toe lette Gaignard alleen op een Nederlander- in de serie op Hijze lendoorn en in de herkansing op Schotman - en toonde eerst Takeno en daarna Yoshida toch wel iets van het métier te verstaan door van deze onachtzaamheid gebruik te maken en de zege voor zich op te eisen. Na die rit tegen Yoshida en Schot man greep Gaignard de laatste stro halm, die hem mogelijk nog de toe gang tot de achtste finales kon ver schaffen - een protest. De bel voor de laatste van de twee ronden was niet geluid en daarom wilde Gaig nard overrijden. Maar zelfs Toto Gerardin, aan wiens zorgen de Franse baanploeg is toevertrouwd, werd Gaignard ontrouw. De oud-we reldkampioen der amateurs - Ge rardin veroverde deze titel in 1930 in Brussel - begreep wel, dat de ivedstrijdcommissarissen dit protest geen kans zouden geven en trok het even snel in als het door Gaignard was ingediend, Gaignard had afge daan. tot gevolg zou moeten hebben dat de rit niet overgereden kon worden volgens het reglement. De wedstrijdcommissarissen hielden zich echter aan de woorden van de Italiaan en beslisten, dat opnieuw ge start moest worden. Jensen nam het niet en diende een protest in tegen deze be slissing, zodat de jury van appèl er aan te pas moest komen. Tien minuten ble ven de toeschouwers in spanning. Toen kwam het fatale bericht: het protest van Jensen was afgewezen en hij zou dus opnieuw moeten starten. Toen dit be kend werd gemaakt brak het tumult los. Het publiek begroette de bekendma king met geloei en gefluit. Inmiddels waren Sacchi en Yoshida aan de start gekomen. Jensen had er genoeg van en bleef weg. Toen gingen Sacchi en Yoshi da van start. Het werd een rit door de hel, langs loeiende tribunes. Sacchi won en was zo onverstandig om nog een voile ronde langzaam langs de tribunes te rij den. Het duurde niet lang of de zitkus sentjes vlogen hem om de oren. Men vormde spreekkoren en riep om Jensen. Maar het was te laat. De Deen had door niet te verschijnen zijn kans op een plaats in de kwartfinale prijs gegeven. Wraak En het toeval wilde, dat Sacchi in dezelfde kwartfinale Jan Derksen moest bestrijden, oen deze indeling bekend werd gemaakt, ging men er op de tribunes eens voor zitten. Het ging er nu niet alleen om Derksen aan te moedigen omdat men zo graag zag, dat de Amsterdammer zich na zijn debacle van het vorig jaar zou rehabi literen, maar bovendien zou een over winning van Derksen het wraakgevoel van de massa jegens Sacchi bevredigen. Sacchi wist dit ook wel en kwam met lood in de schoenen aan de start. Hij had het naar zyn mening dit keer maar slecht getroffen. Het publiek tegen zich en bovendien als tegenstander de op een misschien laatste succes gebrande Derksen. De Amsterdammer reed als in zyn beste dagen. Hij had die aanmoedi gingen niet eens nodig. In twee ritten vernietigde Derksen het toch al ge knakte moreel van de Italiaan volko men. Derksen had de halve finale be reikt. Michel Rousseau bracht tegen Pesenti zyn beproefde tactiek in de strijd: afstoppen, aanzetten, weer af stoppen om dan plotseling in de laatste bocht te exploderen. Pesenti had er geen weet van en verdween evenals Sacchi van het toneel. Maspes had meer moeite met de Zwitser Plattner, die hem eerst tot een 7 minuten durend sur-piace-duel dwong tot Plattner een ietsje achteruit reed en de kop moest nemen. Toen werd het duidelyk, dat Maspes inderdaad in de grote vorm verkeerde, die hem tot een van de voornaamste concurrenten van Rousseau stempelde. Hij overklaste Plattner in twee ritten. Zenuwachtig De Belgische kampioen Debakker ten slotte, die de laatste weken zo goed reed, dat de kenners voor hem waarschuw den, had drie ritten nodig om de Zwit- zer Von Buren te elimineren. Zo goed als Derksen zaterdagavond in de kwartfinale tegen Sacchi had gere den. zo slecht ging het gistermiddag in de halve finale tegen Maspes. Het was of Derksen alle wijze lessen uit zyn lange loopbaan had vergeten. Als een beginne ling nam hij in beide ritten de kop, zat zenuwachtig als een haas achterom te kijken en werd tweemaal achtereen op precies dezelfde wijze geklopt. Bij het ingaan van de laatste 200 meter kwam Maspes gelanceerd en was halverwege de laatste bocht al zeker van de zege. Rousseau had weinig moeite met Debak ker. die toch niet aan de verwachtingen voldeed. Machtsvertoon van Sassenheimer Alle buitenlanders op meer dan 7 ronden Het internationale amateur stayers wereldje keek zijn ogen uit in de tweede rit. waarin de Nederlanders Van Houwelingen en Van der Meulen het gehele veld aan stukken reden. Zonder enige moeite won Van Hou welingen deze serie in 39 min. en 12 sec., voor zijn doen op de Stadion- baan een matige tijd. Hij heeft tijdens de populaires, tijdens welke de Neder landse amateurstayers zich hebben kunnen bekwamen, de 50 km al eens in iets meer dan 37 minuten afgelegd. Hij had gisteren echter geen enkele aanleiding om zich te forceren, be paalde zelf het tempo en reed alle buitenlanders op minstens zeven ron den Alleen Van der Meulen kon tot de laatste vyf kilometers het tempo van Van Houwelingen uitstekend blijven volgen, maar kreeg vlak voor het einde toch nog een lap. De jonge Sassenheimer, die zyn op komst voor een flink deel te danken heeft aan het initiatief van enkele enthousiastelingen, die in zijn bollen- dorp een supportersvereniging oprich ten om de jeugdige renner in zijn trai ning met raad en daad terzijde te kunnen staan, draaide als een machine. Het machtsvertoon van het lid van het Leidse Swift" was dermate groot, dat hij thans algemeen als favoriet voor de wereldtitel wordt beschouwd. Van Houwelingen was na de Italiaan de Lillo op de tweede plaats gestart, voor de Rus Smirnov, de Belgen Decos- ter en Vandenbergh, de Oostduitser Wahl. Van der Meulen en de Tsjech Menschy. Binnen tien kilometer was het al gebeurd. Toen had Van Houwe lingen zich op kop genesteld met Van der Meulen vlak achter zich en de Italiaan op de derde plaats. De rest van- het veld had al één of meer ronden achterstand. Van Houwelingen en Van der Meulen hadden er echt zin in en distancieerden zich van De Lillo, die na 20 km zijn eerste lap kreeg. Er ontspon zich nu een strijd tussen de Rus Smirnov, de Belgen Vandenbergh en Decoster en de Oostduitser Wahl om de derde en vierde plaats, die even eens toegang gaven tot de finale. Dat gevecht werd gewonnen door Smirnov en Vandenbergh. In de finale, die donderdagavond ge reden wordt, hebben zich totnogtoe de drie Nederlanders Van Houwelingen, Buis en Van Meulen, de Fransman Deconinck, de Oostduitser Meister, de Belg Vandenbergh. de Rus Smirnov en de Italiaan Honl geplaatst. De eerste serie, waarin Buis zich gemakkelijk had kunnen handhaven, had niet veel om het lijf gehad. De Sassenheimer Arie van Houwe lingen is na zijn machtig rijden in de serie favoriet voor de regen- boogtrui bij de amateur-stayers. Hier ziet men hem met verbluffend gemak de Oostduitser Wahl (recht) passeren. Onder een haast ondragelijke spanning begonnen Maspes en Rousseau aan de finale. In de eerste rit moest Rousseau van kop vertrekken. Als slakken kropen de rivalen over de baan tot Maspes voor de Marathontribune aanzette. Rousseau ving hem prachtig op maar leek toch geslagen toen Maspes bij het uitkomen van de laatste bocht langszy kwam. De Italianen juichten te vroeg. Want ter wijl Maspes in volle snelheid aan het laatste rechte eind begon ontbrandde de tweede trap van de raket-Rousseau. Het was niet te geloven. Centimeter voor centimeter vocht Rousseau van zijn achterstand weg en klopte Maspes met een kwart wiel. Te laai- In de tweede rit dwong Maspes na een kort sur place Rousseau de kop te ne men. Tien meter voor de streep, die de laatste 200 meter aangeeft, zette Rous seau aan, maar nu was hij te laat. Mas pes kwam gelanceerd en klopte de Frans man met anderhalve lengte. Het was het keerpunt in de geschiede nis van deze finale. Want in de derde beslissende rit raakt Rousseau de kluts J De dolgelukkige Maspes met zijn zoontje Roberto op de schouders neemt op het ereschavotje de hulde in ontvangst. Links de onttroonde wereldkampioen Rousseau, rechts de onverwoestbare Jan Derksen. die derde werd. kwjjt en had geen antwoord meer. Hq werd met drie lengten geklopt Jan Derksen, nu geheel bevrijd van de druk van een eventueel nieuw kam pioenschap, was in de ritten om de der de plaats een geheel ander mens. Wel iswaar won Debakker de eerste rit met banddikte, maar Derksen, die de Belg de fijne kneepjes van het metier heeft bijgebracht en hem bij wijze van spre ken beter kent dan zichzelf, nam in de volgende ritten revanche. Tweemaal kreeg de pupil van de leermeester een lesje in tactiek en snelheid. De tweede rit won Derksen in 11.6 sec. over de laat ste 200 meter en in de beslissende rit kwam Debakker er evenmin aan te pas. Derksen had een fraaie derde plaats veroverd. Uitstekend rijden van Van der Lans Koch en Wierstra in stayers-finale De Westduitser Altig, de Italiaan Valotto, de Zwitser Willie Trepp en de Fransman De Lattre zullen in de halve finale amateur-achtervolging uitkomen, waarbij door een ieder Altig als de toe komstige titelhouder wordt getipt. Van de Nederlanders heeft Jan Buis in dit nummer teleurgesteld. Hij liet een uiterst matige tijd van 5 min. 27.9 sec. afdrukken, hetgeen op geen stukken na voldoende was om de Brit Norman Sheilen in moeilijkheden te brengen. Dan deed Piet van der Lans het heel wat beter. De 18-jarige Sassenheimer, lid van ,,De Bollenstreek", moest in de series als een der laatste rijden tegen de Tsjech Duchon en had de moeilijke taak om binner de 5 min. 8.2 sec. te blyven wilde hij bij de laatste acht komen. De kleine vechter slaagde ruim schoots. Met zyn 5 min. 5.6 plaatste hij gich zelfs als zesde. Maar helaas, voor de kwart finale zag hij de snelle Italiaan Valotto tegenover zich, de enige, die met Altig in de voorronde beneden de vijf minuten was gebleven. Maar Piet van der Lans heeft tot het uiterste gevochten. Beiden gingen zeer snel van start en na de eerste ronde was er van enig voordeel geen sprake. Toen won Van der Lans zelfs een half metertje. Maar dat was de enige winst. In de derde ronde kwam Valotto terug en het betekende een ommekeer. In iedere ronde moest de Jongeman tilt de Bollenstreek enkele meters prijsgeven en verloor tenslotte met veertig meter in de uitstekende tijd van 5 min 4 7 sec Zo goed was zyn prestatie, dat de speaker voor dit jeugdige wielertalent uit Sassenheim een extra applaus vroeg. Het vijftiendviMKlkappjM publiek vol deed maar ei ie graag ton dit verzoek. Wout Wagtmans heeft zich niet ge plaatst voor de stayersfinale. In de eerste serie, die met veel bravour door onze landgenoot Noppie Koeh werd gewonnen, eindigde de man uit Breda als voorlaatste op 10 ronden. Pech met de motor van zqn gangmaker De Graaf maakte, dat hij van gangmaker moest verwisselen. Hij raakte daarbij een ronde achter, vond de cadans niet meer en verdween ver in de achter hoede. Behalve Koch plaatste zich ook Bucher en Pizzali. De Duitse renner Rudi Altig bijna zekere overwinnaar bij de amateur-achtervolgers brengt zich op yogamanier weer in condi tie. Als hij leeggereden is. bekijkt hij zo de wereld enkele minuten ondersteboven, en is dan weer be hoorlijk fit. De finaleplaats van Martin Wierstra is in de tweede serie, die de profs achter motoren reden, slechts eenmaal werke lijk in gevaar geweest. Dat was toen na 17 minuten de motor van zijn gangmaker Van Ingelghem, die al bij de start moeite had gehad de machine op gang te krijgen, weigerde de vereiste snelheid te handhaven. Twee ronden bleef Wierstra, die zeer snel met de Belgische oud-wereldkam pioen Pol de Paepe van start was ge gaan, zwemmen. Toen kwam hij achter de rol van reserve-gangmaker Wiersma. Uitgerekend dus achter de man, met wie Wierstra na ernstige onenigheid had gebroken. Gangmaker Wiersma liet zich echter niet kennen en geholpen door de ronde vergoeding, die Wierstra voor zyn pech kreeg, was de achterstand weldra weer teniet gedaan. De Nederlandse combi natie klopt* weer als van ouds en toen v. Ingelghem weer in de baan kwam zag de soepel draaiende Amsterdamse advo- catenzoon geen reden om het risico van het wisselen te nemen. Hij bleef achter Wiersma en nadat de bel het einde van de race had aangekondigd en Timoner eerste met een afgelegde afstand van 79.350 km De Paepe en Wierstra zich met tenminste 2 ronden voorsprong op de overigen hadden geplaatst, pakte de Nederlandse stayer de microfloon om voor het forum van zijn duizenden stadgenoten „Wiersma, met wie ik zo'n onenigheid heb gehad, te bedanken voor de schitterende wijze, waarop hij ons in de finale heeft gereden". Zelfs enkele doorgewinterde official* kregen er een brok van in de keel...*

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3