Kamers van Koophandel wensen wijzigingen voortgezet onderwijs Logger vergaan Met een enkel woord Agenda fc MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Meer aandacht voor commerciële vakken De Kamer van Koophandel voor Friesland en Leeuwarden heeft, mede na mens 33 andere Kamers van Koophandel, een brief gezonden aan de Tweede Kamer, waarin enkele wensen worden genoemd tot wijziging of aanvulling van het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs. Zij vragen in het bijzonder meer aandacht voor commerciële vakken en intensievere be moeiingen van handel en induatrie met het onderwijs. De Kamers achten het wenselijk, dat de Kamers van Koophandel en Fa brieken of andere organen van handel en industrie, de gelegenheid krijgen ad vies uit te brengen by alle algemene maatregelen van bestuur in onderwijszaken waarbU de belangen van het bedrijfsleven betrokken zUn. ZU wensen voorta, dat het contact tussen onderwijs en bedrijfsleven dat het laatste decennium zeer versterkt is verder gestimuleerd wordt en waar mogelUk wettelijk wordt vast gelegd. De Kamers vragen zldh af of het wen selijk is de cursusduur van het athe neum tot zes Jaar te verlengen. Reeds nu is de klacht van het bedrijfsleven, dat academici die een loopbaan in het bedrijfsleven kiezen, daarin op een te laat tijdstip binnenkomen. Het streven moet er daarom volgens de Kamers op gericht zijn (indien het parlement deze verlenging aanvaardt), de studiestof niet te verspreiden over die 6 jaar, noch de studie te verlichten, doch juist het inzicht te verdiepen. Nu het atheneum zuiver als vooropleiding voor de uni versitaire studie wordt gezien, moet de mogelijkheid geschapen worden de academische studie te bekorten, zodat de totale studieperiode niet langer wordt dan zi) reeds is, aldus de brief. De Ka mers zeggen voorts over de plannen om in het vervolg slechts athenea in te stellen met een afdeling A en B, dat het wenselijk is, in de wet de mogelijkheid open te laten voor de vestiging van zelfstandige athenea A of B. omdat in het huidige systeem van HBS- en de zelfstandige HBS-A een bijzondere posi tie inneemt, daar deze van de eerste klas af op het economische en admini stratief onderwij8 ingesteld is. De Kamers achten het niet wense lijk dat op de athenea onderwijs in het Latijn wordt ingevoerd. Eenvou dige kennis van het Latijn achten zij nutteloos. De betekenis van bepaalde Latijnse woorden of uitdrukkingen, die intellectuelen als gewenste aanvul ling op de moedertaal moeten ken nen, kunnen op eenvoudige wijze bij het vak Nederlands worden inge voegd. Zij zouden voorts gaarne zien, Verkeersonge vallen Jongens wuifden naar bus Zaterdagmiddag heeft tussen Hoen- derlo en de ingang van de Hoge Vel uwe een botsing plaats gehad tussen een tractor met aanhangwagen uit Hoen der k> en een autobus uit Assen. Naast en abhtw de bestuurder van de traotor zaten vijf jongens, allen afkomstig van het Rijksopvoedingsgesticht „Hoender- lo". De tractor, die aan de rechterkant van de weg reed, werd ingehaald door een autobus, tijdens welk passeren de tractorbestuurder en de jongens te gen de buspassagiers zwaaiden. Als gevolg hiervan moet de bestuurder zyn afgeleid, waardoor een botsing ontstond met de bus. De traotor kantelde en de bestuurder en de Jongens vielen op de weg. Een der knapen, werd met een schedelbasis- fraotuur naar het St.-Lidwina-zieken- huis te Apeldoorn vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. De overigen wer den lichter gewond. Zaterdagavond is op de hoofdweg Best Eindhoven een personenauto op onver klaarbare wijze van de weg geraakt. De auto sloeg enkele malen over de kop en werd vernield. De bestuurder, een in woner van Herten werd levensgevaar lijk gewond en overleed 's nachts in het ziekenhuis te Eindhoven. Drie vrouwe lijke inzittenden, o.w. de verloofde van de bestuurder, moesten eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Eveneens vond zaterdagavond in de Karnemelkspolder ander de gemeente Koewacht een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door de vee handelaar Verstraeten uit Sint-Jan- steen en een veewagen, bestuurd door Frans Witman uit Hulst. Hierbij ge raakten de drie inzittenden van de per sonenauto ernstig gewond. Voor het le ven van Verstraeten wordt gevreesd. Te Bussum vond zaterdagavond op de Huizerweg een autobotsing plaats. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van een personenwagen de heer Dieters uit Bussum, met zijn auto waarin tevens zijn echtgenote en zijn 12-jarige en 16-jarige dochters zaten, op een kruispunt een bestelwagen wilde inhalen en deze ramde. De echtgenote van de heer Dieters overleed op slag. Hijzelf en zijn 12- jarige dochter werden ernstig en het 16- jarige dochtertje werd lichter gewond. Op Rijksweg nummer 1 tussen Naarden en Muiden is de motorrijder K. H. Severijnse uit Amsterdam zater dagavond door een uit de richting Am sterdam komende personenauto gegre pen en aan hoofd en schouder gewond. Hij is in bewusteloze toestand naar het Diaconessenhuis te Naarden overge bracht. De heer Severijnse zat langs de weg naast zijn motor geknield voor een reparatie. De personenauto sloeg door de botsing over de kop en kwam weer op zijn wielen op de rijbaan terecht- De inzittenden, een heer en een dame, lie pen vrijwel geen letsel op en hebben hun reis per taxi voortgezet. Beide voer tuigen zijn ernstig beschadigd. (Speciale berichtgeving) Gistermorgen vond in Duiven (bij Arnhem) op de Rijksweg een ernstig verkeersongeval plaats. Een personen auto, afkomstig uit Luenen, Duitsland, botste door nog onbekende oorzaak te gen een boom. Op het moment, dat het ongeval plaats vond, was er geen ander verkeer ter plaatse. De 18-jarige ver loofde van de bestuurder, werd vrijwel op slag gedood. De andere drie inzit tenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd. De nog nieuwe auto werd totaal vernield. RADIO PHILHARMONISCH ORKEST GAAT NAAR ITALIË Het Radio Philharmonisch Orkest on der leiding van Bernard Haitink heeft de uitnodiging ontvangen om in het voorjaar 1960 een tournee van 14 con certen door Italië te maken dat aan het atheneum A ingevoerd wordt het vak handelswetenschap pen, waarin bedrUfseconomle, be- dryfsadministratie, organisatie van handel, statistiek, handelsrecht e.d. wordt onderwezen. De Kamers zhn voorts ten aanzien van de huidige handelsdagscholen van mening dat deze, om de leerlingen een goede algemene vorming te kunnen ge ven, moeten worden omgezet in scholen voor hoger algemeen vormend onderwijs met 5-jarige cursus. Over de huidige dat deze naar hun opvatting in de handelsavondscholen zeggen de Kamers nieuwe opzet terugevonden moeten wor den in de 3-jarige school voor middel baar algemeen vormend onderwijs, ge volgd door twee jaren middelbaar eco nomisch en beroepsonderwijs. Onderhoud prof. dr. Lam- Verolme Guinea-expeditie De voorzitter van de Stichting Ex peditie Ned. Nieuw Guinea, prof. dr. H. J. Lam uit Leiden, heeft zaterdag een onderhoud gehad met de heer C. Verolme in diens woning te Ridder kerk. Zoals men weet heeft de heer Verolme aangeboden de expeditie uit haar financiële moeilijkheden te hel pen. Bij dit onderhoud is nogmaals uitdrukkelijk gestipuleerd, dat beide partijen, dat wil zeggen zowel de heer Verolme als de Stichting, hun pogin gen zullen voortzetten om uit de par ticuliere sector gelden ten behoeve van deze expeditie te verkrijgen. Bedragen voor de expeditie, bestemd voor de heer Verolme. kunnen worden gestort op zijn rekening bij de Rotter damse Bank N.V. te Rotterdam. Die voor de Stichting op haar rekening bij de Ned. Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam (of op haar postgironum mer 47800 Amsterdam). Over de expeditie zelf kan nog het volgende worden gemeld: Van de leider werd telegrafisch be richt ontvangen dat de geologische groep, bestaande uit de geoloog Escher, de geomorfoloog Verstappen, de marine arts Tissing, de cineast Ter Laag en de onderofficier der Mariniers de Wijn het Ok-TsJop-dal is binnengetrokken. Deze groep heeft tot opdracht, als onderdeel der expeditie, een eerste po ging te wagen de Julianatop. waarvan op de kaart naar gemeld een hoogte staat aangegeven van 4700 me ter. te beklimmen. De groep heeft in verband daarmede enige extra uitrus ting ontvangen. Zaterdag Is ook de oliegeoloog Bar uit het hoofdbivak vertrokken voor het maiken van de z.g. „doorsteek" met als einddoel Hollandia. Verwacht wordt dat zijn tocht in geologisch opzicht be langwekkend zal zijn. Hoewel de expe ditieleiding de mogelijkheid tot het ma ken van deze patrouille heeft gescha pen en aan de voorbereiding ervan ook daadwerkelijk heeft medegewerkt, valt zij buiten het kader van de eigenlijke expeditie en worden de daarvoor beno digde extra kosten niet uit expeditie fondsen bestreden. Verdrinkingsgevallen Bij het baden in zee is zaterdagmid dag de 7-jarige Krijn Kuijt uit de Boerst/raat te Soheveningen verdronken. De jongen was met twee vriendjes naar het strand gegaan en gaan zwemmen. Vermoedelijk is hij in het water onwel geworden. Twee burgers vonden hem om kwart voor een bewusteloos in de golven. Geruime tijd is op het strand Kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zonder resultaat* De jongen had zeer veel water binnen gekregen. Dit is het vierde verdrinkingsgeval van deze zomer voor de Scheveningse kust. 6 Vervolg van pag. 1 Deze hulp werd in dankbaarheid aan vaard Scheveningen - Radio vertelde North Foreland, dat mist het opstijgen van een vliegtuig van Valkenburg voor lopig verhinderde. Het werd acht uur. Aan boord van de „Simson" had men inmiddels contact gehad met de reders van de „Geertruida Jacoba" in Sche veningen. „U moet er rekening mee houden, dat de positie van het schip een mijl of acht westelijker is dan de schipper heeft gemeld. Dat weten wij uit ervaring". Uit Den Haag kwam plotseling een telefoontje, dat men om half zeven de schipper van de „Geertruida Jacoba" nog een schreeuw had horen geven over zijn zender". „Het ls natuurlijk mogelijk, maar wij houden het erop, dat de schipper om drie uur zijn schip heeft verlaten", zei de marconist van de „Simson". Naarmate de dag helderder en het zicht beter en de kring rond de vermoe delijke plaats van de ramp kleiner werd steeg de ongerustheid op de schepen en aan de wal over het lot van de vijftien Scheveningers. Men begon er ernstig re kening mee te houden, dat de beman ning van de „Geertruida Jacoba" was omgekomen. „Er staat hier veel deining", zei de kapitein van de „Anna Henny". „Het zal niet meevallen om dan in een kleine sloep met vijftien man rond te zwal ken". De „Simson" nam de leiding van het opsporingswerk en verzocht de schepen om denkbeeldige vakken af te zoeken. „Wij zelf hebben vier mijl zicht aan bak- en aan stuurboord, ons kan niets ontgaan". Het werd half negen. Nog steeds van de vissers geen spoor. Uitstomende vis sersvaartuigen gingen ook deelnemen aan het zoeken. Steeds somberder wer den de mededelingen van de zoekende schepen aan Scheveningen-Radio. Wolkbreuk zette te Deunie straten blank Gistermiddag heeft een wolkbreuk in Deurne de straten blank gezet. Regen, wind en hagel waren van een ongeken de hevigheid. Het water stroomde op een zeker ogenblik zelfs de huizen bin nen en stond zo hoog in de straten dat de auto's tot hun assen in het water re den. De storm ontwortelde een boom van 50 cm. dikte en de hagelstenen hadden de omvang van forse knikkers. Tengevolge van de regen gleden voorts leembergen, die by de plaatseiyke steen fabriek waren opgeslagen de rijweg op. De brandweer heeft hier uren werk ge had om de weg weer voor het verkeer berydbaar te maken. De bui was zeer plaatseiyk. In Hele- naveen bijvoorbeeld, waar men wegens de nog voortdurende peelbrand naar re gen zit te snakken, bleef het geheel droog Urker jongens vielen Duitse jongens lastig (Speciale berichtgeving) Een groepje Urker jongelui heeft het afgelopen weekeinde enige jeug dige Duitse kampeerders, jongens van omstreeks 16 jaar, die tenten op het strand hadden opgeslagen, op erger lijke wijze lastig gevallen. Zaterdagavond werden gaten in hun tent gestoken en werd enig geld ont vreemd. Gisteravond werden de Duit sers (geen Halbstarken, maar nette jon gens, die in het geheel geen kwade be doelingen hadden) in het dorp gehin derd. Een der Urkers trok zelfs een mes, doch niemand werd gewond. Naar aan leiding van deze feiten heeft de politie En ineens was daar een haastige boodschap van de Duitse stomer ,Ra- benfels". Een verlossende schreeuw. „Wij hebben de sloep gevonden! Het schip is al gezonken, maar de gehele bemanning is veilig by ons aan boord' I De 38-jarige kweker J. J. Zaal uit Kwakel (gem. Uithoorn), is 's nachts verdronken in een der sloten bij zyn bedryf. De man had tegen half vier zijn woning verlaten om de kassen te slui ten in verband met een naderend on weer. Toen hy 's morgens nog niet was teruggekeerd, heeft men een uitgebreid onderzoek ingesteld, o.m. met behulp van speurhonden. In een sloot vond men tenslotte het stoffeiyk overschot van de kweker. De man was vader van zes kinderen. Gistermiddag is de 21-jarige hout zager N. Braat uit Bassevelde (B.) in het recreatiegebied van de Braakman (gemeente Hoek) door verdrinking om het leven gekomen. Twintig minuten voor het tragisch gebeuren was het Harde werkers (Van onze t.v.-medewerker) Een zaterdagavondprogramma pleegt by de televisie in het teken van het amusement te staan en ieder, die ver antwoord amusement brengen wil, moet hard werken. Dat werd wel duidéiyk aan de hand van de duik in AVRO's tele-archief, waaruit Glen Miller-orkest- muziek en zang van Sarah Vaugham was opgediept, Want het werd zicht- en voelbaar, dat het showwerk, in de per fectie beheerst, toegewijde arbeid vraagt, wil succes bereikt worden. Vraagt men ons nu om een oordeel van het gebodene, dan luidt ons antwoord, dat de gedegen voorbereiding tot welhaast feilloze pres taties leidde, maar dat het resultaat ons toch maar alleen soms even vermocht aan te spreken. Dat lukte dan nog het best tydens de zang- van de slechtge- mutste neger-zangeres. Deze telerecor- dlngs van vroeger optreden voor de AVRO-camera's duurden uit program ma-oogpunt veel te lang en de heer Willem Oduis babbelde bovendien nog in een te weinig boeiende voordracht de tyd weg. Hetgeen hij aan feiten ver meldde was vooral voor nietingewyden verduidelijkend, maar zo'n gesprek aan de schryftafel vraagt meer dan hij te bieden had. Daarna werden we ineens geworpen in een documentaire over Spakenburg, een brok informatie, zoals er meer moest worden gegeven, maar dan toch naar onze smaak op een wat andere ma nier. Het was een grondig geval, even wichtig en intelligent van constructie, maar te lang. De wat benepen menta liteit, die in de karaktervaste burge meester overigens een zeer aanvaard bare vorm had aangenomen (al behoeft men het zeker niet in alle delen met hem eens te zyn) is natuuriyk allesbe halve acceptabel in een amusements programma. maar de stoere arbeid, waarvan het geheel getuigde behalve (het werd tot uit den treure opgelepeld), op zondag was toch wel indrukwek kend. Ons hoofdbezwaar ligt evenwel elders. Er werd ongezouten kritiek uit- slachtoffer met een broer en een zuster gearriveerd om te gaan baden. De broer van het slachtoffer raakte in moeilyk- heden, waarop deze hem te hulp schoot. Beiden probeerden de kant te bereiken, maar dit lukte alleen de broer, die be merkte dat de houtzager in de diepte verdwenen was. Na een twintigtal minuten dreggen werd het slachtoffer aan de kant ge bracht.. Gistermiddag is by het zwemmen in de Westerschelde naby Perkpolder- haven de 17-jarige J. Hillaert verdron ken. Vermoedeiyk is de jongen by het afgaande water meegesleurd. Zyn stoffeiyk overschot is nog niet gevon den. geoefend op de regering en het kan best zyn, dat zulks terecht gebeurde, maar we zijn lang niet overtuigd, omdat ons geen keuze werd gelaten en dat is toch wel bitter nodig om tot een rechtvaar dige oordeelvorming te geraken. Iets, waartoe de t.v. dient mee te werken, in dien zy zich op het informatieve vlak beweegt. Waarom by al dat gehak op de landbouwbeleid visserypolitek landbouwbeleid als een complete heer- lykheid werd afgeschilderd ook nog de vraag of dat accent geheel was- en kleurecht is) nu niet teen visseryconsu- lent in het beeld gebracht, die iets van een verdediging of althans een uitleg of verklaring gaf? De meeste Spakenburgers zullen ove rigens hun toestel wel met een zweem van ergernis hebben afgezet, toen de nieuwe oogst door de AVRO werd bin nengehaald, want dat was bepaald wel heel wat anders en leek geen spekje voor hun bekje. Waarmee zoals vanzelf sprekend lykt geen woord ten nadele van het moedig, tydrovend en rechtuit sympathiek streven van deze omroep om nieuw talent te ontdekken en een gele genheid tot optreden te schenken, wil zyn gezegd. Dat het resultaat niet ieder bevredi gen zal, ligt ook in de lijn dezer pogin gen. maar ze lijken er niet minder waar devol door. Eerst een woord over de presentatie. Een der aardige winsten van deze nieu we oogstactie is Letty Kosterman, een Utrechts onderwyzeresje. Ze trad reeds meer op als gastvrouw en bleek hierby naast haar niet tot uiting komend scheppend talent. Ze heeft een paar pri ma teksten op haar naam, die ze niet onverdienstelyk zelf „brengt" en biykt verder een hinderlyk gemis aan oor- spronkeiyk geformuleerde conversatie te hebben. Daarop is bij een eerder optre den scherpe kritiek uitgeoefend en men heeft die by de AVRO terdege ter harte genomen. Het ging nu wat rustiger toe en ze was beter voorbereid, soms wat droog en statisch, maar in deze lyn zich oefenend, kan het veel beter worden dan het was en die kans dient ook dit nieuwe oogstprodukt te krygen. Wat zij had aan te kondigen, was vanzelfspre kend van verschillend niveau en uiteen lopende geaardheid één der attracties van zyn programma. Collega's hebben er bezwaar tegen, dat het een zo over- vuld geheel is en dat ieder maar een geringe contributie levert, maar wy zyn het daarmee niet eens. Is het onder de maat, dan moet het maar snel afgelopen zijn, is het evenwel bevredigend of met belofte, wel dan verlangt ieder naar een heroptreden. Tot slot een paar individuele positieve maar kritische oordeelvellingen. Dick Passchier was een beetje te glad, niet boeiend genoeg, wat mager. Doch, naar ons oordeel een intelligente en vrij moedige jongen, die een spitse spreek tekst van eigen makelij had, overvol met zinspelingen op luchtvaartmaat- schappyen. Hy zal het voorlopig echter BINNENLAND Met ingang van 1 september is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de algemene heelkunde dr. M. W. van Weel. hoofd van de heelkundige afdeling van het Gemeenteziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam. Het is de be doeling dat prof. van Weel naast zijn werkzaamheden te Utrecht zyn functie te Rotterdam blijft vervullen. - De 17-jarige Amsterdamse, scholier Pleter C. A. Breitenstein is in een zieken huis In Bristol overleden aan de verwon dingen. die hij bij een verkeersongeluk te Carhampton had opgelopen. Hy bracht zijn vakantie door bij kennissen in de omgeving van Bristol en werd, staande op de ryweg gegTepen door een motor fiets. toen hij een foto wilde nemen van een autobus. By de uitbreidingswerkzaamheden aan het anatomisch- embryologisch labo ratorium te Groningen ls de 61-Jarige uit voerder F. de Haan van een dak in een 3 4 meter diepe kelder naast het bouw werk gevallen. Met Inwendige kneuzingen ls hy door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. Vijf Nederlands kust-mijnenvegers. die een oefenreis in de Noordzee maken, zijn aangekomen in Cuxhaven, een voor haven van Hamburg. De vijf schepen zijn de ..Bedum" de Brummen". de .Brou wershaven", de „Breskens" en de .Brlelle". Het is het eerste Nederlandse marlnebe- zoek aan deze haven sinds de oorlog. BUITENLAND De regering van Libanon heeft een rapport van de secretaris-generaal van de VN, Dag Hammarskjöld. verworpen, waar in wordt aanbevolen de miljoen Pales tijnse vluchtelingen weer in het economi sche leven van net Midden-Oosten in te schakelen. By Vltznau. aan het Vierwoudsteden- meer ls zaterdag een auto in een bocht van de weg afgeraakt en van een hoogte van 50 meter in het meer gestort. De vier inzittenden Zwitsers, zijn omgekomen. By stierengevechten in Spanje zijn zondag zes matadors gewond. Drie van hen zyn er ernstig aan toe. Sedert het seizoen begin van deze maand aanving zijn reeds dertien stierenvechters gewond geraakt. In New York maakt men plannen voor een wereldtentoonstelling in 1964, die als thema „vrede door wederzijds be grip" zou moeten hebben. Er is een com missie van 25 vooraanstaande Dersonen gevormd, die de plannen zal uitwerken. De secretaris van de vrouwenraad van Singapore, mevr. SJirin Fozdar heeft aan de minister van Arbeid en Justitie te Singapore een memorandum gezonden, waarin zi) de regering vraagt te verbieden dat manhen mohammedaan worden, al leen maar om méér dan één vrouw te mogen hebben. The Emplie News and Sunday Chro nicle" meldt dat de derde baby van Ko ningin Elizabeth van Groot-Brittannlö volgens de artsen op 8 februari I960 ge boren zal worden. De bevalling geschiedt in Buckingham Palace, aldus het blad. By ongelukken ln de Oostenrykse Alpen zyn sedert vrydag vyf mensen om het leven gekomen en een zwaar gewond. Het aantal slachtoffers van het huidige Alpenseizoen is daarmee gestegen tot 55 Ongeveer veertig toeristen zyn zon dag in het Tiroolse dorp Boden gestrand. Aardverschuivingen. veroorzaakt door zware regenbuien in Tirol en Stiermar ken. sneden het plaatsje van de buiten wereld af; gezwollen rivieren sleurden verscheidene bruggen mee en zetten we gen onder water Don Luigi Sturzo de oprichter van de Christendemocratische beweging in Italië, is zaterdag op 87-jarige leeftijd ln Rome overleden Bulgarye heeft Griekenland ander maal een niet-aanvalsverdrag voorgesteld ondanks het feit, dat Griekenland het eerste desbetreffende voorstel heeft ver worpen. aldus meldt het Bulgaarse oers- bureau BTA De inwoners van Nagasaki hebben zaterdag de veertiende verjaardag van het bombardement van de stad met een atoombom herdacht. Meer dan 300.000 mensen hebben op het uur. waarop de bom veertien Jaar geleden viel. in het „Vredespark" een minuut stilte ln acht tenomen. In tempels en kerken ls gebe- en voor de slachtoffers van het bom bardement. Tot dusver zyn elf lijken geborgen uit de puinhopen, die zyn veroorzaakt door de ontploffing te Roseburg ln de VS van 'n met dynamiet geladen vrachtauto Men verwacht dat 't aantal doden nog zal stijgen. Ongeveer honderd mensen wer den gewond. De schade wordt geschat op tien tot twaalf miljoen dollar. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Re- geringsuitz.: Actueel onderwerp. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Lekko!. klankb. 20.55 Gram. 21.00 Holland Festival: Concertgebouw ork. en solist. (In de pauze om plm. 21.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. en orgel. 19.30 Radio- krant. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Niet voor publlkatle, hoorsp. 21.15 Marineka pel. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Koor- muz. 22.45 Avcmdoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. VOOR DIN9DAG 11 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v. h. geestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land. en tulnb.meded 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Amus. muz. 14.50 Kamermuz. 15.25 V. d. Jeugd. 16.30 Tussen Mythe en werkelijkheid, caus. 16 45 Bariton ën piano. 17.15 De dierenwereld en wij. caus. 17.25 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager. Eer ste lezing. 19.00 Paris vous parle. 19 05 Gram. 19:45 Toneelbesch. 20 00 Nws. 20 05 Gram. 20.35 De Staatssecretaris en zijn stokpaardje, hoorsp. 21.40 Lichte muz. 22.00 Joum. 22.15 Viool en piano. 23 00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 24.00 Gram. Hilversum II, 208 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.20 Lichtbaken, caus. 10.35 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Gram. 14 35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gram. 15.00 Metropole-ork. 15.30 Gram. of progr. v. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen overzee: Jonge Surlnamers zingen en spelen voor u door Rudy Be dacht. KRO: 18.00 Kamerkoor en sol. 18.20 Regerlngsultz.Vliegtuigen beschermen de landbouw. Het werk van het Europese Landbouwluchtvaart Centrum, door dr. W. J. Maan. directeur van het Europese Landbouwluchtvaart Centrum. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.20 SportpraatJe. 19.30 Gram. 20.30 Va- kantie(wetensw)aardigheden. 21.00 Gram. 22.00 Koor, sol., orkest en orgel. 22.35 wel beter voor een zaal doen dan voor de camera, maar wie weet wat er uit groeit. Hugo de Groot had een verrasend Frans timbre en zong „Sa jeunesse" wat onzeker, maar is stellig vol belofte, als hy hard en degeiyk aan het werk gaat. Hoewel ze een beetje overgewichtlg werd aangekondigd, stelde Rosetta Groen niet teleur. Integendeel. Gevoel voor internationale tekst en toon, voor ritme, melodie en show. Een scherpe in telligentie, gepaard aan een goede op merkingsgave. Dit meiske moet een glo rieuze toekomst tegemoet gaan, indien ze het chansonnièreberoep kiezen zou, wat wy hartelyk hopen, omdat ze ernst heeft en van geestehjk niveau is. Ja, en dan de Franciscanen. Harde werkers, brave lieden. Het excuus, de terugwy- zing naar de Heilige Franciscus, min streel en troebadoer, ware belachelyk geworden, als het niet zo ontwapenend eerlyk en argeloos was geweest. Prettige mensen, die alles wat ze tegen hadden, wisten om te buigen in positieve zin. Programmaisch zuiver was de 14-jarige Oltze Verschoor hierna geplaatst. Echt goed en licht amusement wist dit kerel tje met zyn toegewyde vader te brengen en hy toonde lets van het vak te snap pen ook. Rijkeiyk jong nog, maar vol frisse verwachting! Van Vondel genoten! (Van onze t.v. medewerker) Peter Koens herschepping van Vondel voor de NCRV betekent een herleving van oud dicht in modern licht, dat van de schynwerpers in Bussum door een keten van louter wonderen op de beeld buis in onze huiskamers werd gebracht. Ongerekend de Gysbrecht, enige jaren achtereen door Dixon voor de VPRO geproduceerd - en ongerekend behoren die op zichzelf knappe prestaties te bly- ven, omdat het niet meer wilde en kon zyn dan getelevisioneerd toneel uit de Amsterdamse Stadsschouwburg - is het de eerste maal, dat Vondel voor de t.v. werd geprobeerd, half mei 1958 wel te verstaan, want wat de kykers zondag avond te genieten kregen, was een her haling, mogeiyk door weer een ander maar ouder en dus gewoner wonder, dat we in beginsel ook in de bioscoop ont moeten. Terecht heeft de omroep dit stuk op telerecording nog eens vertoond, volko men terecht ook op een zondagavond, als de geesten van grote groepen kykers er waarschynlyk het meest gedisponeerd voor zyn. Wy hebben niet alleen Koens vak manschap bewonderd, maar evenzeer dat van Johan Schmitz, de oudste der „negen broers op een" en dat van de jongste, de naamgever van het stuk, Jo seph, vertolkt door Ramses Shaffy. De belichting was niet overal even helder, de dictie niet steeds even dui delijk, maar door de bank genomen was het een opvoering, die niets van zijn be koring had ingeboet. Met name de putscène was van een beklemmende schoonheid en zuiver geladen drama tiek. De superimposing, toegepast by de Rey van Engelen deed wat geforceerd aan - maar wie weet een betere oplos sing dan dubbelbeelden over elkaar ge projecteerd? De close-ups waren her haaldelijk juweeltjes van fotografie, die de actie beeldend naar voren haalden. Dat Johan Schmitz een begenadigd Vondel-vertolker was, wisten we, dat Shaffy zich een Vondel-acteur toonde als gisteren, was voor ons bepaald een verrassing. Men heeft hem wel verweten (we sloegen besprekingen van het vorig jaar na) dat hij te rap sprak. Maar wat wil men? Een jongen, die de zelfde gedragen tempi van Ruben aan zou houden, was volkomen onaanvaardbaar geweest en had van de rol een zelfver zekerde schertsslaaf gemaakt. Het was goed, het was boeiend en het was goed te volgen. Vele duizenden, die hooguit niet meer dan een vaag begrip van zijn naam hadden, zullen van Vondel heb ben genoten. Het was om ruim half tien afgelopen, dus vele jongeren zul len - wellicht voor de eerste keer! - met Vondel hebben kunnen kennis maken, ''.ii hebben daarmee een voorsprong op een oudere generatie. Dat hebben ze dan maar te danken aan de televisie en aan de NCRV. Wefreldkamploensch. wilelrennen. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. (Evtl. 23.45—23.50 Rep. we reldkamp. wielrennen). TELEVISIEPROGRAMMA NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20—22.25 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nwa. 13.10 Lichte muz. 13.40 Onbekend. 13.55 Cricket-ultsl. 14.00 Caus. 14.30 Cricket. 15.00 Hoorsp. 15.30 Lichte muz. 16.00 Her. sengym. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Opera-muz. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Twintig vragen. 22.15 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Cello en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Jazzmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. en hoorsp. 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.), 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en verz. progr. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Muz. kaleidoscoop. 18.29 Weerber. en act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en ork.conc. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55 —24.00 Nws. Xordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 14.00 Hongaarse muz. 14.10 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Instr.kwlntet, 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.15 Jazzmuz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.20 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gev. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.35—14.10—17.00—18.30 en 19.16 Gram. 20.00 Festival v. Divonne les Balns. 22.00 Lichte muz. 22.30 en 23.13 Gram. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil12.00 Gr. 12.15 Planorec. 12.30 Weerber. 12.34 Planorecital. 12.55 Koer sen. 13.00 Nws 13.11 Belsazar, oratorium. 15.30 Gram. 15.45 Idem. 18.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.35 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Planorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Muz. v. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19 30 Reisbelevenissen. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.56—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Amus.muz. 14.45 Ork. ccrnc. 15.30 Vloolrecltal. 16.05 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.20 Gram. 18.30 Licht© muz. 19.30 Nws. 20.00 Festival te Weenen: Werken van Bartók. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vry© tyd. 22.55 Nws. DINSDAG Prediker: Volle Evangelie Zending. Spr. evang. J Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning: 12.601.20 uur nam. Koollaan: Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptisten gemeente. 8 uur. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend" 8 uur nam. VRIJDAG. Vroom en Dreesmann: Opening tentoon stelling „Het Ryksdeel Suriname". 10.30 uur voorm. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie ChrLaten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25) Tentoonstellingen grafisch werk Ncmo Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus). De Lakenhal: „Kyk-raoe" voor kinderen (plm. 12 Jaar) 1012 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). BIOSCOPEN Trianon: „Der lachende Vagabund" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „De avonturen van een goed heertje" (The big money), a.l. Werkd. 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Mars door de hel". 18 Jaar. Lido: „Als een losgebroken beest" (Le fauve est cache). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u. Luxor: „Vrijheren van het woud", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Fanfare", a.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopend Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74. tel. 20552. By geen gehoor bU Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztlrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 4> zwaar bew. lioht bew. mist mist onbewolkt lioht bew. licht bew. lioht bew. onbewolkt onbewolkt lioht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. geh. bew. regenbul zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt •ai? "I 0 0 M 1 c3 w.stll 24 zzo 2 21 w stil 23 o no 2 24 zo 2 24 ozo 2 24 ozo 1 26 w.stll 26 zo 2 25 nno 3 23 nno 3 26 no 3 26 o 3 23 z 2 17 ono 3 26 no 1 26 ono 2 27 W.stll 29 zw 2 28 wsfcil 29 n 3 28 no 2 30 ono 2 30 z 125 w.stil 28 W.stll 27 WStll 25 v.and. 27 w 2 25 wzw 1 29 nno 5 34 w stil 33 ono 2 31 w.stll n 3 31 W 4 24 15 0.2 18 0.1 18 0.3 16 0.3 17 55 16 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2