Eisenhower zal gesprek hebben met Navo-antoriteiten Luns en Spaak Logger Scli. 37 vergaan - de bemanning is gered WEERBERICHT Een gemeenschappelijk Westelijk topgesprek zeer onwaarschijnlijk Levensgevaarlijk granatenspel Ontploffing in machinekamer Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 No. 29817 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Eisenhower ook naar Bonn President Eisenhower is voornemens begin september in Parijs met twee top functionarissen van de NAVO gezamenlijk te confereren, namelük met de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die voorzitter is van de NAVO-raad en Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, zei: „President Eisen hower wil van deze gelegenheid gebruik maken om met de voorzitter van de NAVO-raad en de secretaris-generaal van de NAVO belangrijke aspecten van de huidige wereldsituatie te bespreken die voor de NAVO van belang zijn". Hagerty noemde geen datum voor deze gezamenlijke bijeenkomst, maar andere functionarissen zeiden, dat deze zou worden gehouden na de besprekingen van president Eisenhower met president De Gaulle, die op 2 september beginnen. Aanvankelijk wilde Hagerty geen commentaar geven op de Italiaanse be kendmaking over de ontmoeting van president Eisenhower met de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken op 3 of 4 september. Enkele mi nuten later riep hij echter de journalis ten opnieuw bijeen om te bevestigen dat president Eisenhower met de Italiaan se premier in Parijs besprekingen zou voeren over huidige wereldvraagstuk ken van wederzijds belang. Hij zei dat premier Segni ook een be zoek aan de V.S. zal brengen, dat op 30 september officieel bgint en dat de president dan natuurlijk gelegenheid zal hebben verdere besprekingen met Segni te voeren. Hagerty zei geen melding te hebben gemaakt van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella, omdat het Witte Huis alleen zinspeelde op bijeen komsten tussen regeringshoofden. „De samenstelling van het Italiaanse gezelschap is een kwestie van de Ita liaanse regering". Op de vraag of de ontmoeting van president Eisenhower met minister Luns en Paul Henri Spaak betekent, dat hij geen besprekingen zal voeren met de andere veertien NAVO-rege- ringshoofden, weigerde hij commen taar. Maar in diplomatieke kringen vat men de bekendmaking van de bijeen komst tussen Eisenhower, Luns en Spaak op als het uitsluiten van een conferentie op grote schaal tussen Eisenhower en alle andere NAVO- landen. Enkele Europese leden van de NAVO- hadden een dergelijke conferentie voorgesteld. Londen teleurgesteld Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen, dat in Lon den wordt betreurd, dat van Macmil- lans plan voor een klein topgesprek van de westelijke regeringsleiders niets te recht gekomen is. In plaats daarvan gaat president Eisenhower in de diverse hoofdsteden „buurten" als gevolg van nationale overgevoeligheden. De opvat ting in Engeland is, dat een gezamenlijk gesprek in Londen veel effectiever zou zijn geweest dan de thans uitgestippel de losse praatjes. In plaats van verhel dering, welke zo dringend nodig is, vre zen sommigen voortgaande verwarring, zulks ten gerieve van Kroesjtsjef, die zal proberen de Verenigde Staten tegen de minder gewillige bondgenoten uit te spelen. Adenauer zal thans later naar Lon den komen voor zijn lang geleden ge maakte afspraak met Macmillan. Het bezoek zal waarschijnlijk niet voor no vember geschieden, aangezien er, zoals men weet. oktober-verkiezingen in de lucht hangen. Eisenhower 27 augustus naar Bonn President Eisenhower zal bonds kanselier Adeauer op 27 augustus in Bonn bezoeken, zo heeft de Westduit- se regering gisteren meegedeeld. Het zou hier slechts een „informeel bezoek" betreffen. Qok het Witte Huis heeft meegedeeld dat Eisenhower op 27 augustus in Bonn besprekingen zal voeren met Adenauer. Eisenhowers perssecretaris, Hagerty. zei dat de president per straalvliegtuig naar Bonn zal reizen en daar op 27 augustus om circa 10 uur 's morgens zal aankomen. De president is van plan om dezelfde dag en wel omstreeks 18 uur uit Bonn naar Londen te vertrek ken. Waarnemers in Londen achten het nieuws van het bezoek van Eisenhower aan Boon een diplomatieke overwin ning voor De Gaulle. Zij verklaarden dat het nu uitgesloten is dat er een westelijke topconferentie gehouden zal worden voor de besprekingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjef. Volgens hen zouden Engeland, de V.S. en West-Duitsland akkoord zijn ge gaan met een westelijke topconferen tie. maar De Gaulle niet. De Gaulle minder warm De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Minder warm met ver anderlijke bewolking en plaatselijk en kele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11-15 uur) 11 AUGUSTUS Zon op 5.16 uur; onder: 20.14 uur Maan op: 13.32 uur; onder: 23.23 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7.36 en 20.03 uur. Laagwater 3.23 uur en 15.40 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zou er n.l. bang voor zijn geiweest, dat Eisenhower, na een eventuele westelijke topconferentie, bij het overleg met Kroesjtsjef als woord voerder van de westelijke landen op getreden zou zijn. In diplomatieke kringen in Bonn ziet men in het bezoek van Eisenhower aan Bonn een persoonlijke overwinning van Adenauer. Men is van mening dat de „pil", die het overleg tussen Eisenhower en Kroesjtsjef toch eigenlijk voor Ade nauer is. door het onderhoud van de Amerikaanse president met Adenauer enigszins verguld zal worden. Fransen nodigen Italiane uit Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft zondag bekendgemaakt dat premier Debré premier Segni van Italië en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella, heeft uitge nodigd om begin september tijdens het bezoek van Eisenhower aan Parijs, naar de Franse hoofdstad te komen. De Italianen hebben de uitnodiging aanvaard. Voor dit tijdstip zullen zij in Noord- Italie besprekingen voeren met Ade nauer. Eisenhowers reisplan Het schema van Eisenhowers reis naar Europa ziet er als volgt uit: 2 7 augustus: aankomst in Bonn voor besprekingen met Adenauer. 28 augustus: naar Londen voor be sprekingen met Macmillan. 2 september: aankomst in Parijs voor besprekingen met De Gaulle. 3 of 4 september: besprekingen in Parijs tussen Eisenhower en premier Segni van Italië. De Amerikaanse president zal voorts in Parijs met minister Luns, die voor zitter van de NAVO-raad is, en de secretaris-generaal van de NAVO. Paul Henri Spaak, overleg plegen, vermoede lijk dus na 3 óf 4 september. Prinses Beatrix naar Florence gevlogen Prinses Beatrix is zaterdag van Ravel- lo naar Florence gereisd om daar haar vakantie voort te zetten. Zij maakte de reis van Ravello naar Napels per auto, van Napels naar Florence per vliegtuig. De Koningin en Prinses Irene zullen vandaag van Ravello naar Nice vertrek ken. Prins Bernhard is gisteren per auto uit Ravello naar Nederland vertrokken. Ploegijzer reet projectiel doormidden... (Speciale berichtgeving) De landbouwer D. Geytenbeek en zijn collega B. Hooyer uit Barneveld mogen blij zijn, dat zij het kunnen navertellen! Zij hebben namelijk een levensgevaarlijk spelletje gespeeld, toen de loonwerker P. Koolos p het land van de heer Geytenbeek tijdens het ploegen een zware tankgranaat van wel een meter lang dwars door midden sneed en de heren Geytenbeek en Hooyer even later zelf een ondergronds munitiedepot van tien grote granaten uit de grond spitten. Dat alles gebeurde vrijdag op een perceel grasland langs de Nijkerkweg te Barneveld. De politie ver zocht echter van deze oorlogserfenis geen melding te maken, voordat de mijn- opruimingsdienst de projectielen onschadelijk had gemaakt. Dit om nieuwsgierigen op een afstand te houden en ongelukken te voorkomen. De heer Kooloos uit Barneveld, die met zijn tractor en ploeg het weiland van de heer Geytenbeek bewerkte, hoor de plotseling een krassend geluid. De sterke tractor reed echter zonder hape ren door, maar even later bleek, dat het scherpe ploegijzer een grote granaat dwars door midden had gereten. Geluk kig ging het mes op enkele centimeters afstand langs de grote ontstekingsinrich ting. De heer Kooloos koos de 'wijste partij. Hij zette zijn tractor stil en wei gerde verder te werken. De heer Gey tenbeek echter was minder voorzichtig. Hij haalde zijn collega, de heer Hooyer, erbij. Deze was in militaire dienst ge weest en zou het varkentje wel even wassen. De mannen herinnerden zich, hoe hier vlak na de bevrijding van Bar neveld op 17 april 1945 een dertigtal grote Canadese tanks had staan vuren op het nog niet bevrijde Amersfoort, waar nog vele Duitsers in stelling lagen. Er moest dus waarschijnlijk nog meer munitie liggen. Zij namen een schop en groeven nog negen andere grote tank projectielen op. De heer Hooyer wilde zelf wel zo'n mooie grote koperen granaathuls heb ben. Met flinke klappen en groot ge weld trachtte hij de granaat van de huls te forceren. Het mag een wonder heten, dat het oorlogstuig niet explodeerde! Men gaf tenslotte de moed op om de huls te bemachtigen en waarschuwde de politie. De mijnopruimingsdienst heeft tijdens het alfgelopen weekeinde het land afgezocht met een myndetector. Meer dan tien granaten kwamen echter niet tevoorschijn. De gevaarlijk# projec tielen zijn onschadelijk gemaakt door deskundigen. Overeenstemming in sigarenindustrie Werkgevers- en werknemersorganisa ties in de sigarenindustrie zijn tot over eenstemming gekomen over een complex van maatregelen, ten doel hebbende de werkgelegenheid zoveel mogelijk te spreiden. Partijen trachten spreiding van de werkgelegenheid te verkrijgen door zo spoedig mogelijk te komen tot de invoering van de 45-urige werkweek. Dienovereenkomstige voorstellen zijn inmiddels bij het college van Rijksbe middelaars ingediend. Meningen van Eisenhower Als Kroesjtsjef bereid is waarborgen te geven met betrekking tot de positie van de Westelijke mogendheden in Ber lijn, zal er naar de mening van presi dent Eisenhower een topconferentie van de Grote Vier gehouden kunnen worden in de tijd tussen het bezoek van Kroesjtsjef aan de VS en dat van de president aan de Sovjet-Unie, zo is zondag van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. De „Washington Post" schrijft dat Eisenhower van plan is vier a vijf we ken voorbij te laten gaan na het bezoek van Kroesjtsjef aan de V.S. Eisenho wer zou volgens dit blad van mening zijn, dat er geen topconferentie in okto ber gehouden kan worden als de Brit se verkiezingen in deze maand zullen plaatsvinden. Eisenhower zou voorts van plan zijn om Kroesjtsjef te begroeten bij diens aankomst op het vliegveld Friendship bij Baltimore. Gewoonlijk krijgen alleen staatshoofden deze eer. Zoals bekend is Worosjilof staatshoofd van de Sovjet- Unie. maar de president is van mening, dat Kroesjtsjef in feite staatshoofd van de Sovjet-Unie is en dan ook van plan hem als zodanig te behandelen. Eisenhower zou voorts meegedeeld hebben dat hij geen openbaar debat met Kroesjtsjef zal houden, omdat dit bene den zijn waardigheid van president zou zijn. Overigens is hij van mening dat Kroesjtsjef wereldkampioen debatteren is. Eisenhower zou ook niet voornemens zijn Kroesjtsjef op diens rondreis door de V.S. te vergezellen. Staking in Morris-fabriek (Van onze Londense correspondent) De Britse automobielindustrie, welke steeds nieuwe export-records boekt, wordt door een ernstig conflict bedreigd. Er is namelijk een officiële staking uit gebroken bij de Morris Motor-fabrieken in Oxford, op het ogenblik, dat 5000 ar beiders vandaag van hun veertiendaagse vakantie terugkeerden. Indien de staking overslaat naar de andere bedrijven, behorende tot de Bri tish Motor Corporation, welke Morris en Austin-wagens vervaardigt, zouden er 50.000 man bij betrokken worden en de produktie van 10.000 auto's per week ter waarde van 50 miljoen gulden verloren gaan. Het conflict brak uit naar aanleiding van één enkele persoon, de hoofd-ver- trouwensman van de transportarbeiders bond in de Morris-fabriek in Cowley, die door de bedrijfsleiding wegens onaan vaardbaar optreden was ontslagen. De vakbond eist, dat hij weer in dienst ge nomen wordt en beval de staking. Hotelstaking afgelast De Oostenrijkse vakbond van hotel personeel heeft voorlopig een staking, waarbij 15.000 personen waren betrok ken, afgelast. De werkgevers hebben besloten onderhandelingen te voeren over de eisen inzake een werkweek van vijf dagen Meer dan 1000 doden op Formosa Hoewel het nog te vroeg is om een definitieve balans op te maken, schatten de nationalistische autoriteiten, dat er bji de overstromingen, die vrijdag en za terdag Midden- en Zuid-Formosa heb ben geteisterd, meer dan 1.000 mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn meer dan 550 gewonden en het aantal men sen, dat dakloos is geworden of op an dere wijze door de ramp is getroffen, wordt geschat op circa 130.000. Het spoor- en wegverkeer en de tele fonische verbindingen met de over stroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjiang Kai Sjek en pre mier Tsjeng Tsjeng hebben de bevolking via de radio opgeroepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Amerikaanse Zevende vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het redding- werk deel. De bevolking van de over stroomde gebieden wordt door hongers nood bedreigd. Josephine Baker is zaterdag met haar tien pleegkinderen in Rotter dam geweest ter bijwoning van een landdag van een jeugdclub. Op de foto ziet men Josephine Baker met haar kinderen en Piet Worm. de schrijver van kinderboeken. Het Engelse Koninklijke gezin is i ken voor het doorbrengen van de vorige week uit Londen naar zijn zomervakantie, buitenverblijf in Balmoral vertrok-1 Prijs van f. 30.000 In de 544e Staatsloterij, tweedeklasse, is een prijs van f. 30.000 gevallen op no. 4890. (Van onze Haagse correspondent) Het Duitse s.s. „Rabenfels" heeft de bemanning van de motor" logger „Geertruida Jacoba" Sch. 37 gered. De logger is gezonken op ongeveer 70 mijl noord-noord-west van Scheveningen. Dit bericht van Scheveningen-Radio maakte vanmorgen om tien minuten over negen een einde aan een martelende onzekerheid over het lot van vijftien Scheveningse vissers, die de gehele nacht in een kleine sloep op de Noordzee hebben gezworven. De zeesleper „Simson" van Wijsmuller, uit IJmuiden, drie koop vaardijschepen, een kustvaarder, de Vlaardingse logger „Fortuna", een Engels reddingsvliegtuig van het vliegveld „Deal bij Dover en een vliegtuig van Valkenburg namen aan de opsporing van de vijftien vissers deel. De vissers hadden hun schip verlaten, nadat een stuk van de op hol geslagen motor een flink gat in de scheepshuid van de „Geertruida Jacoba" had geslagen en het water met kracht binnendrong. Schipper Leendert Rog bleef zolang mogelijk alleen aan boord om de te hulp schietende „Simson" de juiste positie van zijn zinkend schip door te kunnen geven. Geen reddingsboten naar zee De moeilijkheden voor de „Geer truida Jacob.i", een schip van de rederij van der Zwan in Schevenin gen, begonnen vannacht om precies kwart voor één. Toen kwam schipper Leendert Rog voor het eerst in de ether met de mededeling dat er water in de machinekamer van zijn schip drong. Even later riep hij, dat hij be vel hao gegeven om de boot te strij ken. Hij zelf zou zo lang mogelijk aan boord van zijn schip proberen te blijven. Het alarmerende bericht van de schipper werd echter niet ontvangen door Scheveningen-Radio. De luister- dienst van bureau Wijsmuller in IJmuiden had het noodsein van de logger wel opgevangen. Het bureau waarschuwde Scheveningen-radio en zond onmiddellijk de zeesleper „Sim son" voor hulpverlening naar zee. Het duurde echter tot drie uur, voordat het reddingsapparaat langs de Ne derlandse kust voor hulpverlening aan de bemanning van de „Geertruida Jacoba" was ingeschakeld. Merkwaar dig genoeg gingen er geen reddings boten naar zee Blijkens een informatie die het A.N P. ontving van de Noord-Zuidhollandse Reddingsmaatschappij te Amsterdam zijn geen reddingboten uitgestuurd, om dat de zee niet ruw was en er zich in het gebied waar de ramp zich afspeelde een vrij groot aantal schepen bevonden. Schipper Rog bleef tot drie uur aan boord. Hij riep naar de „Simson" dat hij op vijf mijl afstand in de donkere nacht een schip zag passeren. Matrassen in brand „Ik zal matrassen in brand steken om de aandacht te trekken". Het schip voer door. Aan boord van het vaartuig wist men niet. dat er zich vijf mijl verderop een drama afspeelde. De „Simson" draaide op volle kracht naar de aangegeven positie. Het schip kreeg weldra versterking van de kust vaarder ..Anna Henny", die seinde on geveer 25 mijl van de positie van de „Geertruida Jacoba" verwijderd te zijn. Martelende onzekerheid Na drie uur, toen de schipper zyn schip had verlaten en ook in de kleine sloep was gegaan, begon de martelende onzekerheid over het lot van de vijftien vissers. Mist dreigde de schepen, die aan het reddingwerk deelnamen, het uitzicht over zee geheel te ontnemen. De sleep boot „Holland meldde, dat men van Ter schelling de logger op e en iets andere positie had gepeild dan de schipper had doorgegeven, voordat hy zijn schip verliet. Het Duitse hospitaalschip „Fridtjofh" vroeg of er soms hulp nodig was. Het schip was echter te ver van de logger verwijderd om doeltreffende hulp te kunnen verlenen. Het hospitaalkerk schip „De Hoop" toonde ook belangstel ling. De „Anna Henny" meldde toch ver- In Leiden gebouwd De motorlogger „Geertruida Ja coba" Sch. 37 van de rederij B. van der Zwan is in 1914 bij Boot in Lei den gebouwd. Het schip mat 153 ton en was uitgerust met een kleine 150 pk. motor. Het oefende de visserij uit in opdracht van de N.V. Verre Visserij Maatschappij Scheveningen, die de belangen van redery Van der Zwan behartigde. der van de logger af te zyn, dan aan- vankeiyk was gemeld. „We zitten onge veer 35 tot 40 myi van de opgegeven positie", zei de kapitein. Het werd vier uur. Nog altyd waren alleen de „Simson" en de „Anna Hen ny" met het reddingwerk belast. De marconist van de „Simson" riep Scheveningen-Radio op. „Zyn er dan helemaal geen andere schepen onder weg? Dat is een mooie geschiedenis. Er zitten vyftien mensen in een kleine sloep op een zee, waarop nogal wat dei ning staat. Zien de anderen er soms geen brood in?" Scheveningen-Radio trachtte de mar conist gerust te stellen. „Biyft u maar even uitluisteren „Simson", ik zal nog eens informeren". Meer schepen De marconist werd gerustgesteld. Meer schepen hadden het eentonige mayday-sein van Scheveningen-Radio gehoord en gevolg gegeven aan de op roep om deel te nemen aan het zoeken naar de bemanning van de „Geertruida Jacoba". Het Noorse schip „Bruinvaart" op 15 myi noord van de laatst bekende po sitie van de zinkende logger De Zweed „Coolaroo" vaart op 25 myi zuid-zuid west van de logger De „Caltex Gorin- chem" stoomt op 16 myl west van IJmuiden De Duitse 7.000 tonner „Ra- benfels" stoomt zes myl ten noorden van de vermoedelijke positie der schip breukelingen. De „Anna Henny" meldde zich weer. „We zyn nu 30 myl van de logger ver- wyderd. Wilt u hebben dat we door stomen?" Scheveningen-Radio: .Daar over kunnen wy geen beslissing nemen. Dat moet de gezagvoerder doen". „Anna Henny": ,Jk heb het begrepen Sche veningen, wy stomen door en blyven zoeken". Engelse hulp Weer verstreken er twee uur Nog al tyd geen spoor van de vijftien Sche- veningers .Geen echootje op de radar schermen van de schepen, die een steeds nauwere cirkel rond de plaats van de ramp gingen vormen Het Engelse sta tion North Foreland volgde de opspo ringsactie aandachtig. Tegen zes uur riep dit station: „Wij komen u helpen Van het vliegveld Deal by Dover zal een vliegtuig opstygen om de vissers te gaan zoeken". Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1