Achtergrond en betekenis van liet aanbod op de aandelen VHsco Zo groot mogelijke openbaarheid bij Ned. bedrijven is gewenst April was voor de visserij niet ongunstig, ondanks harde wind Grote ongerustheid in Limburgse mijnkringen over Franse plannen concert po Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 augustus 1959 Derde blad no. 2981o Duitsland kocht veel Nederlandse aandelen Hoewel het algemeen verloop van de fondsenhandel op de Amsterdamse beurs deze week allerminst onbelangrijk was, heeft toch het uit de lucht gevallen aan bod om de gewone aandelen Van Vlissingen Co.'s Katoenfabrieken (Vlisco) voor 350 te kopen (daags tevoren nog voor 300 verhandeld), de meeste aandacht getrokken en tot allerlei geruchten en beschouwingen aanleiding gegeven. Men weet dat er rondom de Vlisco reeds eerder rumoer is geweest, waarbij onderlinge familieveten een rol speelden. Er was op de jaarvergadering een sterke oppositie, die zich met het beleid niet kon verenigen en met name een hogere uitkering aan aandeelhouders wenste, hoewel het dividend van 12 tot 14 was verhoogd. Men meende dat gemakkelijk 18 kon worden uitgekeerd en alleen door de z.g. olichargische clausule in de statuten, krachtens welke geen aandeel houder meer dan 6 stemmen kan uitbrengen, kon het bestuur in het zadel blijven. De wijze waarop de oppositie werd gevoerd, was op zijn zachtst gezegd, ietwat vreemd, omdat de commissaris, die er bij was betrokken, balans en winst- en ver liesrekening mede had ondertekend en dus in feite oppositie tegen zichzelf voerde. Even vreemd was het dat het geschil kort na de vergadering bleek te zijn bijge legd en men, naar het scheen, slechts met een storm in een glas water te doen had. Totdat deze week een Amsterdamse firma namens haar principalen per advertentie een bod op de gewone aandelen deed van 350 waaruit aanvan kelijk de conclusie werd getrokken dat de oude oppositie zich langs die weg de meerderheid van de aandelen wilde verzekeren. Van meet af heeft dit bod in finan ciële kringen een onsympathieke indruk gemaakt, ongeacht de vraag of de gebo den koers voor aandeelhouders aan vaardbaar moest worden geacht. De ter mijn, binnen welke aandeelhouders hun stukken moesten aanbieden was hoogst ongebruikelijk, immers niet meer dan vier dagen en dat in een tijd waarin velen met vakantie zijn. Bovendien be hield de firma zich het recht voor ver dere aanbiedingen op een gegeven mo ment te weigeren, hetgeen de indruk wekte dat het niet om het gehele kapi taal, maar slechts om een meerderheid te doen was. Het is juist geweest van het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel dat het de notering in de gewone aandelen Vlisco onmiddellijk na het be kend worden van het aanbod heeft stop gezet, daar anders lopende verkoop limieten boven 300% zouden worden uitgevoerd, terwijl opdrachtgevers het licht van bedoelde advertentie dat mogelijk niet zouden hebben gewenst. Het is gebleken dat het aanbod ook voor het bestuur van de Vlisco een abso lute en uiteraard bittere verrassing was, welke het tot een tegenzet heeft genoopt, waarvan men mag hopen dat ze de op positie de wind uit de zeilen haalt, hoe wel reeds is medegedeeld dat een vrij groot aantal aandelen bij de firma Gebr. Teixeira de Mattos is aangemeld. Het bestuur heeft dinsdag bericht dat de eerste zeven maanden van 1959 in ver gelijking met die periode van 1958 een bevredigende vooruitgang hebben ge bracht en verwacht mag worden dat deze voorsprong ook in de rest van het jaar behouden zal blijven. Op grond hiervan wordt over het lopende jaar een hoger dividend, maar bovendien een aandelen emissie in uitzicht gesteld. Dit was voor het bestuur van de Vereeniging aanlei ding de handel in gewone aandelen Vlis co weer open te stellen, waarop prompt een biedkoers van 375% voor de dag kwam. Sedertdien is de koers verder op gelopen. Vooreerst is op deze wijze de toeleg van de groep, die 350% heeft geboden, althans gedeeltelijk mislukt. Terwijl im mers aan de ene kant het in uitzicht gestelde hogere dividend, zomede de te wachten claim bij een nieuwe emissie, aandeelhouders zal nopen hun stukken vast te houden, betekent de vergroting van het kapitaal via een emissie ook dat de groep, die zich thans roert, een groot bedrag op tafel zal moeten leggen om de verkregen machtspositie te behouden. Deze onverkwikkelijke affaire rondom de Vlisco heeft verschillende kanten. Ook al hebben wij allerminst bewondering voor de methoden, welke men bij zijn pogingen tot verkrijging van een aan- delenmeerderheid heeft gevolgd, zo moet toch gezegd dat er uit wat thans bij de Vlisco voorvalt, niet alleen voor het be stuur van deze vennootschap, maar ook voor dat van andere ondernemingen de lering valt te trekken dat men ook een te conservatief beleid kan voeren en aandeelhouders in staat moet stellen zich over de waarde van hun aandelen een zo juist mogelijk oordeel te vormen. Hieraan ontbreekt het in ons land nog al te zeer. Ook wij hebben er meer dan eens op gewezen dat de balans van vele ondernemingen geen reëel beeld geeft van de positie der vennootschap en dat deze veelal eerst aan het licht komt als de een of andere groep, die achter de schermen haeft gekeken, een bod op de aandelen doet. De Vlisco bijv. heeft, ook na de herkapitalisatie van 1951, in ver houding tot haar bedrijfsvermogen een zeer klein kapitaal. Er staan f. 5 miljoen gewone en f. 2 miljoen preferente aan delen uit, de open reserves zijn in enkele jaren tot f. 12 miljoen opgelopen, maar de boekwaarde van de produktiemid- delen is door afschrijvingen dermate verlaagd, dat ze nog slechts f. 12 mil joen bedraagt bij een verzekerde waarde van f. 75 miljoen. Nu is deze verzekerde waarde zeker geen absolute basis voor de waarde van de eigendommen, maar dat er bij de Vlisco zeer belangrijke stille reserves aanwezig zijn, staat toch wel buiten elke twijfel. Hierbij moet onmiddellijk wor den opgemerkt dat de waarde van de 'eigendommen lang niet altijd de waarde van de aandelen bepaalt. Ook met op iZ'chzelf waardevolle activa kan somtijds te weinig worden verdiend om een goed dividend te kunnen uitkeren. Dit hangt in de eerste plaats van de resultaten, voorts ook van de liquiditeit af. Maar ook op dit punt was er bij de Vlisco wel enige ruimte voor een hoger dividend. Aan de andere kant moet aan het be stuur van de Vlisco en ook aan dat van andere ondernemingen worden toege geven dat een groot financieel weer standsvermogen in de scherper worden de concurrentiestrijd, welke op het ge bied van de Vlisco bestaat, een onmis baar actief is om zich ook in slechte tij den te kunnen handhaven. Aan het conservatief beleid van de Nederlandse ondernemingen, in het verleden gevoerd, is het niet in de laatste plaats te dan ken dat ons land zich in betrekkelijk korte tijd van de oorlogsgevolgen, het verlies van Indonesië en een econo mische recessie of depressie heeft kun nen herstellen. Ook zal men begrip moe ten hebben voor de opvatting van vele directies, vooral indien het kleinere be- 'rijven betreft, dat een al te grote mededeelzaamheid de vennootschap in haar strijd met concurrenten kan scha den. Om van de nieuwe en kostbare in vesteringen, welke in deze tijd nodig zijn, niet te spreken. Wat de actie voor hogere dividenden betreft, kan erop worden gewezen dat de waardering van aandelen de laatste tijd in steeds mindere mate door het dividend wordt bepaald. Het is veel meer de sterke financiële positie, de in trinsieke waarde van de aandelen, waardoor de beleggers worden aange trokken en de aandelenkoersen de laat ste tyd zo aanmerkelijk zijn gestegen en nog stijgen. De zware belasting, welke door vele beleggers van het dividend moet worden betaald, maakt velen voor dat dividend min of meer onverschillig, mits uit de gepubliceerde cijfers van de vennoot schap blijkt dat de winsten grotendeels tot versterking van de innerijke positie worden aangewend. Een aandelenemissie met een flinke belastingvrije claim wordt dan ook veelal meer gewaardeerd en in zoverre heeft de Vlisco ditmaal wel in de roos geschoten. De Nederlandse belegger komt ove rigens, naarmate de koersen van de aan delen stijgen, wel voor het moeilijke pro bleem te staan wat met zijn aandelen te doen, vooral nu van buitenlandse zijde de vraag aanhoudt en gepoogd wordt in het Nederlandse bedrijfsleven vaste voet te krijgen. Ook wat de Vlisco betreft, krijgt men uit nadere mededelingen vol gens welke binnen de kring van het be stuur een verzoening heeft plaatsgevon den, de indruk dat men bij het bod van 350% met een buitenlandse (Duitse?) groep te doen heeft. We leven wel in een wondere wereld. Nagenoeg heel Europa maakt een pe riode van economische opbloei door, waaraan nog geen einde schijnt te ko men. Uit Engeland, Zwitserland. België, Frankrijk, maar vooral uit West-Duits- land komen dagelijks berichten over een stijgende produktie, grotere export, rui mere winsten, toenemende besparingen, etc. en deze laatste bevruchten uiteraard voortdurend de aandelenmarkt. West- Duitsland heeft bijv. in het eerste half jaar reeds voor DM 800 miljoen buiten landse fondsen gekocht, waarvan het merendeel aandelen en niet in de laat ste plaats Nederlandse. Het is vooral met het oog daarop dat het wenselijk is dat de besturen van Ne derlandse ondernemingen met hun aan deelhouders geen verstoppertje gaan spelen, maar door een zo groot mogelijke openbaarheid in staat stellen zich van de werkelijke waarde der aandelen een beeld te vormen, teneinde te voorkomen dat ze voor te lage koersen naar het buitenland worden verkocht. Zo kan de vraag worden gesteld of het bestuur van de Vlisco, ook als er deze week niets was voorgevallen, over de resultaten van de eerste zeven maanden een mededeling zou hebben gedaan. De hernieuwde koersstijging voor in dustriële en bankaandelen, welke deze week is tot stand gekomen, duidt er in tussen op dat het rumoer rondom de Vlisco velen heeft bewogen aan de in trinsieke waarde van de Nederlandse aandelen een grotere betekenis te hech ten. Deer de trem gegrepen: echtpaar aan dood ontsnapt Een Duits echtpaar is gistermiddag als door een wonder aan de dood ontsnapt toen zijn auto op de onbe waakte overweg op de Ruigeweg te Oude Sluis nabij Schagen door een goederentrein werd gegrepen. De auto werd een eindsweegs meegesleurd en tegen een hek langs de spoorbaan ge drukt. De bestuurder, de 41jarige heer Limpe uit Dortmund, kon geheel ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto kruipen. Zijn 20-Jarige echtgenote liep een kaak- fractuur en een gebroken sleutelbeen op. Zij is naar het ziekenhuis Parkzicht in Den Helder gebracht. De bestuurder bleek zo weinig door het ongeluk ge schokt te zijn, dat hij onmiddellijk foto's van zijn wagen begon te maken. De trein werd slechts licht beschadigd en het treinverkeer had weinig vertraging. Mimi Methorst vijfde ESSO EXTRA is super zuinig De 22-jarige Griekse Pari Levent is ls eerste geworden in de internationale schoonheidswedstrijd te Istanbul. The- rese Basar van België werd tweede en Janine Louvel van Frankrijk derde. De vierde plaats was voor de Amerikaanse Jane Burghardt en de vijfde voor de Nederlandse Mimi Methorst. In de studio te Boulogne worden onder regie van Robert Siodmak opnamen gemaakt van de film Katjaeen nieuwe versie van het boek van Prinses Bibesco. Romey Schneider (links) vervult de titel- Totale aanvoer bedroeg 8.916.638 kg. vis In de noordelijke Noordzee moesten de aldaar vissende vaartuigen enkele dagen in april steken wegens slecht weer. Voor de zuidelijke Noordzee was de week van 6 tot en met 11 april ongunstig wegens harde wind, waardoor alle kot ters en kustvaartuigen 3 dagen extra binnen lagen. Ook op 30 april moesten deze vaartuigen binnen blijven door krachtige wind. Overigens was de verslagmaand niet ongunstig voor de visserij. Door 3 stoomtreilers en 56 motortrei- lers/grote motorloggers werd gevist tus sen 58° 30' N. en 61° 30' N. en tussen 1° en 4° O., waar makreel, wijting, kool- vis, schelvis en kabeljauw werden ge vangen. De vangsten waren over het al gemeen goed: de reisbesommingen per vaartuig bedroegen van f. 12.000 tot 23.500. De reizen duurden 6-15 dagen, do financiële resultaten waren matig. Aan het einde van april kwam een mo- tortreiler uit IJmuiden te Grimsby aan ae visafslag, de besomming bedroeg ruim f. 20.000. Een 88-tal loggers viste tussen 53° N. en 59° N en tussen 2° O en 6° O en ving kabeljauw, makreel, schelvis, wijting, haring, schol en tarbot. De resultaten wai'en over het algemeen zeer matig; de reisduren bedroegen 4-13 dagen. In de loop van de maand beëindigden enige loggers de treilvisserij om klaargemaakt te worden voor het komende haringsei zoen. Een 38-tal kotters van 240 en méér PK viste van de Bruine Bank tot de „P" boeienlijn, waar schol, tong, wijting, en kabeljauw werden gevangen. De re sultaten waren matig tot goed; de reis duren waren 3-11 dagen. Door 168 kotters van minder dan 240 pk werd gevist vanaf de gronden langs de Nederlandse kust tot aan de Klaver- bank, „P" boeienlijn en Helgolandgrond. Zjj vingen schol, tong, wijting en schar. In de eerste week van april waren de vangsten goed. doch daarna was de vis serij op alle gronden vrij schraal. In de laatste week namen de vangsten weer toe. vooral op de gronden bij Helgoland. Door de dalende visprijzen en de schrale visserij in het midden van april waren de maandresultaten voor de meeste schepen zeer matig. De kleinere kotters hadden dank zij wat tongvangsten dicht by de kust nog lonende resultaten. Enkele kustvissers visten met de zee- vistreil nabij de Nederlandse kust met wisselende resultaten. De haringtreilvissery werd in april niet uitgeoefend. In het rayon Noord visten een tweetal spannen in de eerste week op sprot; de vangsten liepen te rug, zodat deze visserij niet meer lo nend was en men overschakelde op de zeevistreil. In de rayons IJmuiden, Scheveningen en Zuid werd de span- visserij op sprot niet of weinig uitge oefend. NOG GEEN ZANDSPIERING Gedurende de maand april deden ver schillende kotters pogingen om zand- spiering te vangen, maar tot het einde van april hadden zij weinig succes. Over het algemeen waren de vissers van oor deel, dat deze pogingen nog te vroeg in het voorjaar zijn gedaan. In de loop van april liep het aantal vaartuigen, dat op garnalen viste sterk terug. De oorzaak hiervan was, dat de garnalenprijs op 13 april behoorlyk daalde en na deze datum slechts op en kele dagen een bevredigende markt gaf. Een aantal schepen schakelde na ge noemde datum over op dt zeevisserij. De garnalenvangsten in rayon Noord waren over het algemeen matig, gemiddeld 180 kg. per schip per dag. In het rayon Noord werden de beste vangsten behaald ten W. van Texel, Terschelling en Ame land. De weekbesommingen bedroegen per schip f. 600 tot f. 1500. In het rayon IJmuiden werden geen garnalen aangevoerd en in Schevenin gen was de aanvoer van geen betekenis. Ernstige terugslag vernacht door aanvoer van goedkoop aardgas uit de Sahara (Van onze Limburgse correspondent) In Limburgse mijnkringen heerst groeiende ongerustheid over de plannen van de Franse regering om cp korte termijn het in overweldigende hoeveelheden en tegen geringe kostprijs te produceren aardgas van de Sahara binnen het Europese afzetgebied van de gemeenschappelijke markt te brengen. De Franse regering realiseert zich daarbij, dat dit gas over enorme afstanden door pijpleidingen zal mflteten worden getransporteerd, doch Frankrijk zal desondanks in staat zijn het gas van Straatsburg uit af te zetten tegen een prijs van slechts 4 cent per kubieke meter, waardoor het in West-Duitsland zelfs goedkoper aan de man gebracht zal kunnen worden dan het Westduitse aardgas. Ofschoon men zich in onze mijnkrin gen niet ontveinst, dat West-Duitsland zich verzetten zal tegen de integratie van het Sahara-gas, is men toch nuch ter genoeg om te erkennen, dat het dwaasheid zou zijn geen gebruik te maken van het goedkope aardgas uit de Sahara. En men meent, dat met na me de Duitse industrie en andere con sumenten, welke zo'n groot belang heb ben bij een zo goedkoop mogelijke ener gievoorziening met het oog op de groei ende concurrentie, welke men vooral van de Sovjet-Unie en Japan onder vindt, voorstanders zullen zijn van het Franse plan. Minder werkgelegenheid Voor de kolentadustrie zal uiteraard realisatie van het Franse plan, waar mee overigens wel enkele jaren ge moeid zullen zijn, ernstige repercus sies met zich brengen en dit is de oorzaak van de groeiende bezorgdheid onzer Limburgse mijnkringen. Tij dens een bijeenkomst van de St.- Adelbertsvereniging in Maastricht heeft de economische directeur der Staatsmijnen, de heer Rottier, deze bezorgdheid niet onder stoelen of banken gestoken. Voorts heeft hij verzocht er op de duur ernstig rekening mee te houden dat de betekenis van de Limburgse mijnindustrie als werkgelegenheid voor de Limburgse bevolking beduidend in betekenis zal afnemen. Hij zeide dit niet alleen in verband met de Franse plannen maar ook in verband met de ontwikkelingen op het gebied van de atoom-energie. In vakbondskringen zei men ons dat de te verwachten ontwikkeling wel eens kon leiden tot het sluiten van bepaalde Limburgse mijnen. In elk geval zal men er op de duur toe moeten overgaan de minder rendabele lagen, de zogenaamde „dunne lagen", te laten zitten, wat wel iswaar de uitputting der Limburgse mijnen zal verhaasten, maar anderzijds moet leiden tot verlaging van de kost prijs der kolen, waardoor hun concur- rentfie-positie zal worden verstevigd. Ook in deze kringen oordeelt men dat de toekomst voor onze mijnindustrie ongetwijfeld ingrijpende wijzigingen zal brengen, welke zowel over het geheel genomen zowel voor de be zetting als voor de concurrentie-posi- tie verslechteringetn zal brengen. rol. De rol van Tsaar Alexander II wordt gespeeld door Curd Jurgens. VERLOREN DAGEN In het rayon Zuid gingen ten gevolge van slecht weer veel visdagen verloren. De vangsten waren niet best 46-90 kg. per schip per dag. De besommingen wa ren matig tot niet lonend. De totale aanvoeren van vis, (inclu sief haring), bedroeg 8.916.638 kg. met een opbrengst van f. 4.566.705. In april 1958 waren de cijfers 7.927.348 kg. voor f. 4.202.021. IJmuiden was de voornaam ste aanvoerhaven met 7Ü42.693 kg. (v.j. 6.644.003 kg.) met een opbrengst van f. 3.786.317 (v.j. f. 3.495.579). SOORTEN Bekijken wij de voornaamste vissoor ten nader, dan zien wij dat verse ma kreel de eerste plaats innam met 2.913.439 kg. (v.j. 3.286.295 kg.) voor f. 671.386 (v.j. f. 548.798). Als no. 2 komt de schol met 1.328.082 kg. (v.j. 801.895 kg.) met een opbrengst van f. 579.251 (v.j. f. 433 861). Verse haring komt als nummer drie met 1.261.327 kg. (v.j. 553.266 kg.) voor een waarde van f. 393.912 (V.j. f. 130.003) De aanvoeren van kabeljauw, wijting, tong lagen ho ger dan in april 1958, die van schelvis en tarbot waren lager. De gemiddelde prijs van de verse ma kreel was f. 0.23 (v.j. f. 0.17), schol f. 0.44 (v.j. f. 0.54), verse haring f. 0.31 (v.j. f. 0.23). De gemiddelde prijzen van schelvis en wijting waren hoger dan in april 1958. die van de andere vissoorten waren lager HARING Aan gezouten haring werd in deze maand aangevoerf 223 ka. steurharing (in april 1958: 3391 ka.) Naast deze aanvoer werd door een kustvaarder nog 550 kantjes steurharing uit Ierland in IJmuiden geïmporteerd. De haring ge vangen boven 58° NB was groot van stuk, die welke op zuidelyker gronden werden gevangen waren kleiner van stuk. De prijs van de steurharing was f. 32.80-f. 16.80 per ka. (in april 1958 van f. 34.80-f. 24 per ka.) Van de aangevoerde verse haring ging in IJmuiden 1412 naar de vismeel- fabricage (v.j. 28 en te Schevenin gen 3 (v.j. 4 De kopers van ver se haring waren de visstomerijen, de vis- ccnservenfabrieken, de binnenlandse handel en de exporthandel voor verzen ding naar België, Oost-Duitsland en West-Duitsland. De uitvoer van gezouten haring be- Conferentie voor afschaffing van kernwapens De vyfde conferentie voor de afschaf fing van kernwapens, die in Hirosjima de stad die het eerst is gebombar deerd met een atoombom is gehou den, is gisteravond geëindigd. Vóór de deelnemers uiteengingen, liet de secre taris-generaal van de Japanse liberaal- democratische regeringspartij, Sjokiro Kawasjima, een waarschuwing horen. Hij verklaarde, dat de conferentie het volgende jaar wel eens niet in Japan gehouden zal kunnen worden als het karakter van de bijeenkomst niet ge wijzigd wordt De conferentie, die dit jaar gehouden is onder auspiciën van de Japanse raad tegen atoombommen, heeft geleden onder politieke verdeeldheid. De menin gen van de deelnemers liepen n.l. uit een over de herziening van het veilig heidsverdrag tussen Japan en de V.S. De liberaal-democratische partij heeft de communisten er van beschuldigd, dat zij de raad in politieke kwesties ver wikkeld hebben. Voor het einde van de conferentie werd een resolutie aange nomen, waarin een beroep wordt gedaan op de regeringen van alle landen om de betekenis en de destructieve kracht van de kernwapens te beseffen en er bij de landen, die kernwapens bezitten, op wordt aangedrongen om onder elkaar tot een vreedzame regeling te komen. (van 100 kg. netto), tegen 11.405 vaten in april 1958. De verzending vond onder meer plaats naar: België, Denemarken, Oost-Duitsland, West-Duitsland, Frank- w--------- _l .rijk en Saarland en Noorwegen, zoals droeg in april van dit jaar 15.671 vaten wij in het Visserijnieuws lazen. Puik en i)uiw opewde deze week wiet een kiw- <tef(eesiteNooftlwtjk. fe War menie Leider dorp cja| eew mooi 0 9 0 o Leidewaaes slabek* voordipioma. vevkoopkwmie <Tw. Voor sckatens Rode kruis had een lede» Vö^adeyi'wg O *tecLÜH,.Reisvef. uil lot dw maakte excursie vjaav Dew Welder z'tököfi wit Leiden omgevinq <jaa«boot> jjtotht maken

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9