LEXINGTON LEXINGTON SECRETARESSE - PRIJSVRAAG Prof. dr. K. H. Miskotte treedt 1 januari af als hoogleraar Prijzen midgetgolf uitgereikt op gala-gladiolenfeest te Noordwijk Moeilijkheden op arbeidsmarkt in rayon Leiden LAATSTE MAAND INZENDING Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 augustus 1959 Tweede blad no. 29816 gewone leven (over het goek Ruth), Antwoord uit het onweer (het boek Job), Het waagstuk der prediking. Bij bels ABC en Wij geloven en belijden, Voorts verschenen van zijn hand vele artikelen in „Etheto", Onder Eigen Vaandel, Woord en Geest, Woord en Wereld, enz., terwijl ook zijn bevrijdings- preek onder de titel „Gods vijanden vergaan" in druk verscheen. In 1937 maakte hij op verzoek der Prot. Kerken aldaar een reis door het voormalig Ned.-Indië om theologische adviezen te geven, terwijl hij tal van voordrachten en lezingen hield. In de bezettingstijd heeft prof. Miskotte door zijn illegale publikaties o.a. „Wat wij wèl en niet geloven" en „Betere weer stand" veel bijgedragen tot de stimule ring van het verzet. Onder zijn professoraat zijn vele theologische studenten op hun ambt voorbereid. Sinds oktober 1945 kerkelijk hoogleraar aan Leidse Universiteit In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd en mede met het oog op zijn gezondheidstoestand zal prof. dr. K. H. Miskotte, sinds oktober 1945 kerkelijk hoogleraar aan de Leidse Universiteit, met ingang van 1 januari a.s. aftreden als hoogleraar. Prof. dr. Miskotte, die indertijd in de vacature van wijlen prof. dr. F. W. A. Korff tot hoogleraar werd benoemd, werd 23 september 1894 te Utrecht ge boren. Hij bezocht het christelijk gym nasium in zijn geboorteplaats en stu deerde daarna aan de Rijksuniversiteit j te Utrecht theologie. In 1920 werd hij door het Prov. kerk- bestuur van Zeeland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned.. Herv. Kerk, waarna hij 22 mei 1921 te Kort- gene (N.-Bev.) in het ambt werd be vestigd. In 1925 vertrok hij naar Meppel [welke gemeente in 1930 met Haarlem I verwisseld werd. Op 25 september 1938 [deed hij zijn intrede in Amsterdam, [waar hij o.a. belast was met de arbeid onder de buitenkerkelijke intellectuelen. De hoofdstad heeft hij tot 1945 als predikant gediend. In dit jaar werd hij door de Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Leiden om hier de dogmatiek, etiek, kerkrecht en zendingswetensohappen te doceren. Op 26 oktober 1945 aanvaardde bij het ambt van Leids hoogleraar. Prof. Miskotte, die in het kerkelijk leven in ons vaderland een bekende figuur is, promoveerde in 1932 cum laude aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de theologie, op het proefschrift „Het wezen der joodse religie", vergelijking van de i grondstructuren der joodse gods dienstfilosofie van deze tijd, waarbij thans wijlen prof. dr W. J. Aalders als promotor optrad. Deze dissertatie trok in brede kring de aandacht en in 1935 werd dr. Miskotte de Mallinckrodt- prijs toegekend, welke eens in de 10 jaren wordt uitgereikt voor de beste theologische dissertatie aan Ned. Universiteiten. Naast zijn wetenschappelijke arbeid is prof. dr. Miskotte ook een begaafd kan selredenaar. Voorts heeft hij door tal van publikaties veel van zich doen spreken; wij noemen o.a. „Edda en Thora", Het VAKANTIEVREUGD VOOR LEIDSE JEUGD Na drie weken van vakantievreugd, waartoe ook dit jaar de Commissie voor Vakantiebezigheden in nauwe samen werking met de diverse speeltuinver enigingen het initiatief had genomen, is gisteren ook aan deze weken van ge zellige ontspanning een einde gekomen. Onder goede leiding hebben de jon gens en meisjes in deze weken veel zon en vreugde kunnen opdoen. Er is ge wandeld, gefietst en gezwommen, doch ook enkele voorstellingen in de Kikker polder boden veel afwisseling. In diverse wijken werd aan de sluiting van dit drie weekse feest een bijzonder tintje gege ven. Zo zorgde b.v. de Speeltuinvereni- jging „Oosterkwartier" voor een feeste- 'lijke rondgang door het Kooikwartier, waarbij het Jeugdorkest „Den Burcht" ,zijn medewerking verleende. Hier en ook elders werden de leiders(sters) be- idankt voor hun assistentie in deze weken. Hoogheemraadschap van Rijnland By de periodieke verkiezing in het 3de kiesdistrict (Hoofdplaats Haarlem mermeer, afdeling Cruquius) is tot hoofdingeland van Rijnland verkozen de heer J. J. Meyer te Hoofddorp (Haarlemmermeer); in hetzelfde kies district is tot hoofdingeland-plaatsver vanger van Rijnland benoemd de heer P. Bos te Vijfhuizen (Haarlemmer meer) bij de tussentijdse verkiezing in het 6de kiesdistrict (Hoofdplaats Lis- se) is tot hoofdingeland van Rijnland verkozen de heer C. G. M. Meskers te Hillegom; bij de periodieke verkiezing in het 7de kiesdistrict (Hoofdplaats Haar lemmermeer, afdeling Nieuw Vennep) is tot hoofdingeland benoemd de heer J. J. van Haaster te Hoofddorp (Haar lemmermeer) in hetzelfde kiesdistrict tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer N. van Reeuwijk Jzn. te Abbenes (Haarlemmermeer); bij de periodieke verkiezing in het 10de kiesdistrict (Hoofdplaats Alphen aan den Rijn) is tot hoofdingeland verkozen de heer M. Visser te Alphen aan den Rijn; in het zelfde kiesdistrict tot hoofdingeland plaatsvervanger de heer C. Kempenaar te Aarlanderveen (Alphen aan den Rijn)bij de tussentijdse verkiezing in het 12de kiesdistrict (Hoofdplaats Ha- zerswoude) is tot hoofdingeland-plaats vervanger benoemd de heer P. van der Eijk Jaczn te Waddinxveen. Prof. dr. K. H. MISKOTTE Prinses Soraya liet verstek gaan De midgetgolf wedstrijden, welke gis termiddag op het uitgestrekte terrein van „Huis ter Duin" in Noordwijk ge houden werden, droegen een enigszins bijzonder karakter. Voor het eerst zou nl. gestreden worden om de Coupe des Parfums Carven, een zeer fraaie zilve ren wisselbeker, welke in het bezit is gekomen van de jeugdige Henk Coe bergh. De prijsuitreiking vond des avonds plaats tijdens het gala-gladio- lenbal in de spiegelzaal van het hotel. Prinses Soraya, de jonge ex-keize rin van Perzic en op het ogenblik de belangrijkste badgast aan wie verzocht werd de door de heer Tom Westen uit Leiden beschikbaar gestelde prij zen aan de winnaars en winaressen te overhandigen, moest op het laatste ogenblik verstek laten gaan. De voor malige vorstin had de gehele dag op het strand vertoefd en was tegen de avond zó verbrand, dat zij er de voorkeur aan gaf zich reeds voor de i Inge Westen uit Leiden :;!:t pe zilveren wisselbeker uit aan de winnaar van de gisteren in Noordwijk a. Zee gehouden mid getgolf wedstrijden. de jeugdige Henk Coebergh. (Foto L.D./Jaap van Daym aanvang van het festyn ter ruste te begeven Haar afwezigheid beteken de uiteraard voor de vele feestgan gers een grote teleurstelling. Men zou Prinses Soraya, die veel van dansen houdt, immers graag op de gladde vloer hebben zien verschijnen. In ieder geval was er op deze klank en kleurrijke avond het orkest van John Kristel speelde de ene melodie na de andere en aan bloemen ontbrak het waarlijk niet toch een officiële prijs uitreiking. Inge Westen bood nl. aan de winaressen van de midgetgolf wedstrij den bloemen in geconcentreerde vorm aan, terwijl de heren eveneens werden verrast. Henk Coebergh, die de wissel beker kreeg, won de strijd met 95 pun ten. Hoe spannend de kamp geweest is, moge blijken uit het geringe slagen- verschil tussen winnaars en winnaressen by het maken van de tweemaal acht tien holes. By de dames kwam mej. André Wilkens, een Duitse gaste, met 103 slagen op de eerste plaats. Mej. Jeanne Weinberg uit Hilversum maakte voor de tweede plaats 106 slagen. Zij werd met 107 slagen op de voet gevolgd door de winnares van de derde prijs, mevrouw Coebergh uit Rotterdam. In de herenafdeling werd de heer Lips uit Schiedam tweede met 98 slagen, terwijl de heer Zijlstra uit Rotterdam met precies 100 slagen de derde plaats veroverde. Er bestond zeer grote belang stelling voor dit sportieve evenement. Landelijk mag dan het aantal werklo zen zijn opgelopen door de vele jonge mensen, die zich na beëindiging van de schoolopleiding als werkzoekende bij een arbeidsbureau hebben laten inschrijven, in Leiden en directe omgeving is daar niets van te merken. Integendeel, in de maand juli liep daar het aantal werk- Iazen nog verder terug, n.l. van 285 tot 263 en in het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft men de indruk, dat zo langzamer hand de grens bereikt is. Men kan haast niet lager. De gevolgen van deze uitzonderlyk kleine arbeidsreserve zyn dan ook reeds duidelijk merkbaar. Voor enkele bedrijfs takken wordt de markt zelfs te krap. Vooral de textielbedrijven lijden onder het gebrek aan arbeidskrachten. Zo ook de metaalnijverheid. De order portefeuilles in deze bedrijfsklasse zijn goed gevuld, maar de tekorten aan vak lieden en ongeschoolde krachten zijn zeer groot. Het doet merkwaardig aan, dat het aantal ingeschreven bouwvakarbeiders in de maand juli is opgelopen van 21 tot 32. Dit is echter niet het gevolg van een verminderde activiteit in deze sec tor. Integendeel, de werkgelegenheid is daar op dit moment zeer gunstig. Maar de cyfers, die ons door het Gewestelijk Arbeidsbureau worden verstrekt, hebben betrekking op een momentopname. Aan het einde van de maand wordt de ba lans opgemaakt. In de tweede helft van juli viel de verplichte vakantie van de bouwvakarbeiders. Als er een werk ge reed komt, stappen de arbeiders norma liter meteen over naar een ander werk. Maar nu werd in sommige gevallen ge wacht tot na de vakantie, hetgeen dus het aantal ingeschreven arbeiders nade lig heeft beïnvloed. Voorts stonden eind juli ingeschreven 21 werkloze metaalbewerkers, 3 textiel arbeiders, 6 land- en tuinbouwarbeiders, 7 transportarbeiders, 17 man kantoor personeel en 14 losse arbeiders. Vaak be treft het dan nog wrijvingswerkloosheid - dus mensen, die slechts voor korte tijd zonder werk zitten - of arbeiders, die om een of andere reden moeilijk te plaatsen zijn. In de seizoenbedrijven, zoals de con- servenfabrieken, is de campagne thans in volle gang. De personeelsbezetting in deze bedrijven kan men niet ongunstig noemen. Wat betreft de vrouwelijke arbeids krachten, daar heeft het aanbod van jongeren wel invloed gehad. Het aantal ingeschrevenen is gestegen van 96 tot 124. De vraag naar werkneemsters is echter dermate omvangrijk - op het ein de van de maand juli stonden er 446 aanvragen geregistreerd - dat vooral de jeugdige krachten spoedig aan een pas sende werkkring kunnen worden gehol pen. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. Jongsma te Leiden. Winkelhuis en erf Hogewoerd 98 hoek hoek Kraaierstraat en woonhuis met af zonderlijke bovenwoning en erf Kraaier straat 2, 2a tezamen na afmijning in bod: f19.975.koper: J. van Iterson te Leiden, q.q. voor: f22.575. ARMAMENTARIUM WORDT NIET OPGEHEVEN. VERZAMELING KOMT IN LEGERMUSEUM De studieverzameling van de Konink lijke Landmacht ondergebracht in het Armamentarium aan de Lange Geer te Delft, zal niet, zoals aanvankelijk in het voornemen lag, worden opgeheven. Na veel wikken en wegen heeft de mi nister van Defensie besloten de ver zameling in stand te houden. Zij zal blijven voortbestaan als afdeling van het Legermuseum en ressorteren onder de stichting „General Höfermuseum". Getracht zal worden een meer renda bele vorm aan de studieverzameling te geven, door haar op aanvraag voor be zichtiging open te stellen voor groepen. Het deel van de verzameling, dat reeds was overgebracht naar diverse oplei dingseenheden van het leger, zal naar Delft worden teruggebracht. JUBILEUM J. J. PHILIPPO Woensdag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. Philippo, wonende Janvos- sensteeg 18, als magazijnbediende in dienst trad bij de groothandel in levens middelen van de firma Van Pelt Nagel, Alhier. Advertentie De enig volledige 10-maandscursus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telef, 26558 F li „Fanfare" VAN DEZE WEEK: lillllüllllllllOKlIi Nog een week REX Hoewel het reeds de tweede maal is, dat de eerste speelfilm van de Nederlandse cineast Bert Haanstra „Fanfare" in Leiden draait, blyft de vrolyke geschiedenis van het Giet- hoornse muziekgezelschap nog een tweede week in het theater aan de Haarlemmerstraat. Een van de hoofd rolvertolkers in dit Nederlandse produkt, dat nu ook over de grenzen succes heeft geoogst, n.l. Andrea Domburg, is het in Giethoorn dermate goed beval len, dat zy er een oud boerderijtje heeft gekocht. Zy zal het tot een vakantie huisje laten ombouwen. „Der lachende Vagabund" Gezellig verhaaltje rond Fred Bertelmann Trianon Als de Duitse zanger Fred Bertelmann met zijn film „Der lachende Vagabund" net zoveel succes als met het gelijknamige liedje heeft, dan mag hij zeker niet mopperen, want dat liedje heeft hem een fortuintje opgebracht door middel van radio, televisie en vooral gxammofoonplaten. En nu dan in de film. Hij krijgt daarin diverse malen de gelegenheid om luidkeels te verkondi gen dat hij als een vrolijke vagebond door het leven wil gaan en dat zijn eveneens populaire geliefde Pia heet. Maar gelukkig, al loop het daaromheen (lilt. 'iiiii liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii gevlochten verhaaltje niet over van in telligentie, het is plezierig, gezellig en heeft vaart en dat is meer dan men van zyn meeste soortgenoten kan zeggen. Fred speelt de zoveelste filmjournalist, die de kans van zijn leven krijgt als de steenrijke echtgenoot van de vrouw, die zyn voorgenomen huwelijk in de weg stond, er tussenuit knijpt om eens „uit de sleur van alledag te geraken en vrij te zijn". Fred sluit zich beroepshalve by hem aan en als twee zwervers beleven zij nogal zonderlinge avonturen, waarbij het vrouwelijk schoon in rijke mate ver tegenwoordigd is. Zij treden op als straatzangers, als filmfigurant, als arge loze hulpjes van een stelletje dieven, als hulp-kelners, als reclamezuilen en ko men tenslotte in een zigeunerkamp te recht, waar de vrede tussen alle partijen getekend wordt. En de lezers van Freds blad inmiddels maar smullen van die dwaze belevenissen, althans volgens het filmscenario. Het is allemaal erg gemoe delijk, erg vriendelijk en erg kleurrijk, maar niet zo erg hoog grijpend. Maar voor ontspanning uitstekend geschikt. En voor de liefhebbers: ook Conny Fro- boess zingt er een liedje in. „De avonturen van een goed heertje Breed uitgesponnen vrolijkheid Casino Het uitgangspunt is zeker niet nieuw. Reeds meer malen zijn wij Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juli De jury, bestaande uit de heren KEES STIP - letterkundige L. P. A. SOETERBOEK - copywriter C. KROUWEL - reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen. Mej. R. Opdam, Laan van Poot 346, Den Haag W. D. Verduyn, Swanecampen 36. Delfgauw (post Delft) W. Oerlemans, Grovestinstraat 40. Den Haag J. J. v. Tuil. Hoofdstraat 104, Veenendaal W. A. Lambrie, Burg. Pijlstraat 46. Maastricht R. Delsing, St. Franciscusweg 17. Heerlen Mevr. E. H. v. Herwaarden, Ceintuurbaan 113III, Amsterdam W. v. Dongen, Verhey dense weg 67, Breda Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d 200 Lexington-sigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. Augustus is de laatste maand van inzending. Tot en met 31 augustus kunt u dus nog meedoen. Stuur alsnog een slagzin of een rijmpje van maxi maal 4 regels plus 9 Lexington sigaretten, waarvan de controle-lettertjes het woord LEXINGTON vor men. Uitsluitend op grond van de beoordeling, welke de jury aan uw slagzin of rijmpje toekent, kunt u winnen: een slof a 200 Lexington sigaretten of een TWEEDAAGSE VLIEGTOCHT NAAR LONDEN en/of de hoofdprijs een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in HEW YORK mei algehele verzorging voor iwee personen. Vraag een afdruk van de publicatie de?' voorwaarden aan LEXINGTON, POSTBUS 305, DEN HAAGS. Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een Lexington bij op." from America's Best Tobaccos door auteurs geconfronteerd met een ogenschijnlyk door en door degelijke en overal zeer geachte Britse familie, die echter op een nogal duistere wijze zich een zekere mate van welvaart verschaft heeft. In deze film is papa een zeer hoog genoteerd staand lid van het gilde der zakkenrollers, mama haalt haar buit in warenhuizen, de dochter des huizes lykt sprekend op haar moeder en de jongste doet ijverige pogingen om eveneens een nuttig aandeel in het oneerlijke familie leven te verzorgen. Alleen de oudste zoon is een buitenbeentje. Ondanks zijn ge degen opleiding lukt het hem niet iets waardevols te „veroveren". Tot hij op een bepaald moment met een grote koffer met bankbiljetten komt aanzetten. Maar helaas, ze zijn vals en dragen allemaal hetzelfde nummer. De jongeman wil zijn pas verworven rijkdom echter niet prijs geven en probeert deze in klein geld om te zetten. En daartussen door doet hy zijn uiterste best om de liefde van een verleidelijk barmeisje te winnen. De bende valse munters van wie hy zijn schat heeft overgenomen, weigert echter moedeloos by de lege pakken te gaan neerzitten en doet verwoede po gingen de koffer met inhoud weer terug te krijgen. Zo ontstaat een dolle, drukke jacht, die echter hier en daar ontaardt in een stevige gooi- en smytparty met vele vrij goedkope effecten. Het begin van dit dwaze verhaaltje is ongetwyfeld geestig, maar allengs wordt het teveel uitgesponnen en ligt de „humor" er te dik op. Maar ja, in deze vakantietyd vraagt men vroiykheid en die krijgt men met gulle hand toegemeten. Als men het ons vraagt, een tikkeltje teveel van het goede echter. De hoofdrollen in deze Carmichael en Belinda Lee. Als een losgebroken beest Toppunt van kracht! Lido De wilskrachtige, zelf verze kerde en atletisch gebouwde Lino Ven tura is de „held" in de knokfilm „Als een losgebroken beest". Daarin gaat hij als een wildeman tekeer, vooral wanneer het op het eind van dit schokkende spionageverhaal het leven van zijn dier baar zoontje betreft. Dan is er geen houden meer aan! Hy neemt het desnoods met gemak op tegen een ganse bende gangsters, die zelf één voor één niet voor een kleintje vervaard zyn. Hoe Ventura het hem le vert moet ge niet vragen. Maar hy vloert zijn tegenstanders steevast en met onvoorstelbar gemak! Het gaat hier om het bezit van gehei me documenten, die miljoenen waard zyn en bovendien een groot gevaar voor de Staat inhouden, zo ze in verkeerde handen terecht komen. Lino Ventura wordt, gezien zyn dap pere daden in de verzetstyd, door de „ge heime dienst" gedwongen, om aan de speurtocht naar deze documenten deel te nemen. Dat hy eerst weigert mee te doen, komt, omdat een van zyn beste vrienden uit die verzetstyd Raymond nu tot hen behoort, die zich van deze documenten meester willen maken, om daardoor met één slag rijk te worden. Niet zodra is deze buiten gevecht ge steld, of Ventura rust niet tot hy de do cumenten te pakken krygt. Op dat moment knalt het pas goed los, want zyn tegenstanders hebben zyn zoontje als „losprys" voor de documen ten ontvoerd en Ventura raast er op uit, om hem terug te krijgen. De documen ten komen er niet meer op aan: die mogen ze voor zijn part hebben. De „geheime dienst" is er echter óók nog en ligt op de loer. Hoe de papieren tenlsotte veroverd worden, is een hoofd stuk apart, die scènes vormen de cli max van het geëmotioneerde gebeuren. Spanning in overvloed: zo de hevige gevechten in de bunker, voorts aan de rand van de steilste rotsblokken uit zee of by een brug over een kanaal. Zy doen de adem stokken! Ventura staat op het toppunt van zyn kracht, slaat de vyanden als honden neer. Een pseudo-Brigltte Bardot als Estella Blain heupwiegt verleideiyk door dit alles; een extra attractie! Dat de documenten tenslotte in veilig® handen komen, spreekt vanzelf! „Vrijheren van het woud" Derde week Luxor Het behoeft geen verwon dering te wekken dat de film „Vryheren van het woud", opgenomen in de Belgi sche Kongo, wederom is geprolongeerd. Deze fantastisch mooie film. eigenlyk een documentatire, is een gang naar de bioscoop, ook op zomerse dagen, ten volle waard.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3