AMERIKA LANCEERT MET GOED GEVOLG KUNSTMAAN Nieuws over Koningin Elizabeth door menigte met vreugd ontvangen Moordenaar van pastoor heeft eindelijk bekend WEERBERICHT Er cirkelen thans reeds zes kunstsatellieten om de aarde Geboorte in januari of februari Het was om diens geld te doen Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 No. 29816 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral in Florida is gistermiddag om 15.23 uur Nederlandse tijd een aardsatelliet gelanceerd. De kunstmaan „Explorer 6" bijgenaamd „paddlewheel" (schoepenrad), is in een baan om de aarde gekomen, zo heeft het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart te Washington bekend gemaakt. Het is een zogenaamde „schoepenrad-satelliet", die 63.65 kg. weegt. Zij werd gelanceerd door een driedelige Thor-Able-raket, waarmee de Amerikanen hopen een schat aan wetenschappelijke gegevens over kosmische straling te vergaren. Het is de bedoeling dat de satelliet in een baan komt, waarvan het verste punt 32.000 km. van de aarde ligt. De kunstmaan ontleent haar naam „schoepenrad" aan vier vleugels met zonnebatterijen. In Amerikaanse wetenschappelijke kringen hecht men byzonder veel belang aan deze satelliet, die een laboratorium met instrumenten voor ruimte-onderzoek bevat, dat het grootste tot op heden is. De proef is een voorbereiding voor pogingen in november om een kunstmaan naar Mars of Venus te zenden. Vier minuten na de lancering heeft een controlestation in Southampton ten noordwesten van New York meegedeeld signalen van de satelliet te hebben opge vangen. Deze waren goed hoorbaar. De „Explorer 6" is de zesde satelliet, die op het ogenblik om de aarde draait. De andere kunstmanen zyn de Russische Spoetnik-3 en vier Amerikaanse satellieten. de hele duur van de vlucht een jaar werken. Technische apparatuur Om de kunstmaan in de genoemde baan te krygen, die noodzakelijk is met het oog op de gestelde doelen, moest de raket een aanvangssnelheid van on geveer 35.000 km. per uur bereiken. De meeste instrumenten zyn beves tigd aan de bodem van plastic en me taal binnen de satelliet. Er zijn: 1. drie apparaten om de stralingskrans rond de aarde in kaart te brengen; 2. een apparaat van ruim een kilo, dat als een televisiecamera een ruw beeld van het wolkedek der aarde over brengt; 3. zonnebatteryen, waardoor de che mische batteryen gedurende de vlucht kunnen worden geladen. In de satelliet bevinden zich drie zenders en twee ont vangers; 4. een apparaat, dat de omvang van meteorietdeeltjes, die de satelliet raken, vaststelt; 5. twee soorten meters om het mag netisch veld van de aarde in kaart te brengen. De satelliet heeft een kleine raket, die door een radiosignaal kan worden afgeschoten als het laagste punt van de baan minder schijnt te zyn dan de ge wenste 256 km. De deskundigen zyn van plan deze raket indien nodig af te schieten om het laagste punt van de baan met 80 tot 160 km. te verhogen. Voor het lanceren waren de vleugels neergeklapt als de vleugel van een vo gel. Zy klappen uit nadat de derde trap van de raket ruim vier minuten na de lancering ontbrandt. De zonnebatteryen zullen gedurende K.L.M.-directie en vliegers akkoord Naar wy van de zyde van de KLM en de vereniging van KLM-vliegers vernemen, heeft het overleg tussen de directie van de KLM en de vereni ging van KLM-vliegers geleid tot overeenstemming over de salariëring voor het tydvak van 1 januari 1959 tot 1 januari 1962. Overeengekomen is dat de vliegers in nieuwe salarieringsgroepen, geba seerd op het vliegtuigtype dat zy vliegen, zullen worden ingedeeld. In dit salarissysteem is de bepaling wegens extra-prestaties in verband met gewijzigde bemanningssamenstelling en het vliegen met straalvliegtuigen gere geld. Zo zal de salariëring van een ge zagvoerder van een DC-8 circa 20% hoger liggen dan die van een gezagvoer der van een vliegtuig met zuigermoto ren, overeenkomstig de verhoudingen welke ook bij andere luchtvaartmaat schappijen gelden. De overeengekomen regeling zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring wor den voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Wervelstorm boven Japan De Japanse eilanden Kioesjoe en Sji- kokoe zyn vandaag door een wervel storm getroffen. Meer dan zeshonderd mensen zyn dakloos geworden; er is zware schade aangericht. Duizenden personen zijn naar hoger gelegen gebieden overgebracht. Militai ren zijn bezig de beschadigde zeedijken te herstellen. Volgens Japanse weer kundigen wordt de gehele Japanse oost kust door deze wervelstorm, die de code naam .Ellen" heeft gekregen, bedreigd. Warm en zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Gedurende het weekeinde zal het warme en zonnige weer voortduren, waarbij op enkele plaatsen de tempe ratuur mogelyk tot ongeveer 30 graden stygt. De kans dat er enkele onweers buien zullen voorkomen is niet geheel te verwaarlozen. (Opgemaakt te 10 uur). 10 AUGUSTUS Zon op 5.14, onder 20.16 uur. Maan op 12.17, onder 22.48 uur. Hoogwater te Katwijk 4.50 en 17.15 uur, laagwater 0.45 en 13.02 uur. 11 AUGUSTUS Zon op 5.16, onder 20.14 uur. Maan op 13 32, onder 23.23 uur. hoogwater te Katwyk 5.27 en 17.53 uur, laagwater 1.22 en 13.37 uur. 3>it nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel De omlooptijd bedraagt ongeveer elf uur. De grootste afstand tot de aarde is ongeveer 37.000 km. en de kleinste ongeveer 225 km. De gegevens betreffende omloopstyd en afstand tot de aarde zyn o.a. afkom stig van de radiotelescoop te Jodrell Bank bij Manchester, die de grootste ter wereld is. Via zeer nauwkeurige radio signalen vanaf de aarde is het mogelijk de zender van de „Explorer 6" in en uit te schakelen. Naar het bureau voor lucht- en ruim tevaart later meedeelde, werken de 8000 kleine zonnebatteryen goed. Zy bevin den zich op de vier vinnen, die by het ontbranden van de derde trap van de raket werden uitgeklapt. De deskundi gen zijn van oordeel, dat de zonnebat teryen er voor zullen zorgen, dat het verbindingsstelsel en de overige appa raten gedurende de gehele reis zullen kunnen werken. Met behulp van de diverse instru menten hoopt men vyftien verschil lende soorten waarnemingen te doen, waarvan het resultaat zal worden ge bruikt bij de voorbereiding van ruimte reizen. Nadere bijzonderheden Later deelden deskundigen op een persconferentie in Washington het vol gende mee: 1. Volgens de berekeningen die echter nog gewijzigd kunnen worden als men nieuwe gegevens ontvangen heeft is de kortste afstand van de satelliet tot de aarde 240 km. en de grootste 40.000 km. De satelliet werd gelanceerd met een hoek van 48 graden. 2. Het biykt dat alle. dus ook de in gewikkelde, instrumenten goed functio neren. 3. Na de lancering hebben de trap pen van de raket volgens plan gewerkt. De afwijking van het tijdschema voor de scheiding van de rakettrappen be droeg minder dan één seconde voor elke trap. 4. De Thorraket is in de Atlantische Oceaan terechtgekomen en wel 2500 km. van Cape Canaveral ten noordoosten van de Bermuda-eilanden. 5. De satelliet is sneller in zijn baan gekomen dan verwacht werd. Vandaar dat de grootste en de kleinste afstand tot de aarde meer bedroegen dan in de plannen was voorzien. De afwijking is echter zo gering, dat zij niet van veel belang is voor de bestaansduur van de raket of de wetenschappelijke resul taten. 6. De kleine raket, die aan de satel liet vastzit en die gelanceerd moet wor den als de satelliet te dicht bij de aarde komt, is niet afgevuurd. Dit kan dus, zo het noodzakelijk mocht zyn, nog ge beuren, waardoor de bestaansduur van de satelliet mogelyk verlengd wordt. 7. De frequentie, waarop men van de satelliet gegevens kan krijgen, wordt ge heim gehouden, omdat onbevoegden anders misschien zullen proberen in het bezit van de gegevens te komen. Het is de negende satelliet, die de Amerikanen de laatste twee jaar in een baan hebben gebracht. De Russen lan ceerden er drie. Aan dit succes zyn Eisenhowers bezoek aan Frankrijk President Eisenhower zal waarschijn lijk op 2 september te Parys aankomen voor overleg met president De Gaulle, zo is vrijdagavond in Amerikaanse diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad vernomen. De president, die tevoren een bezoek aan Engeland zal hebben gebracht, zou twee dagen in Parijs blijven. President De Gaulle zou zo eerst zyn aangekondigde bezoek aan Algerije aan het einde van deze maand kunnen brengen. Hij had overigens al aangebo den dit bezoek zo nodig uit te stellen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, ontving vrij dag de Italiaanse ambassadeur Vitetti, die volgens diplomatieke kringen hem verzocht, te Parys een ontmoeting tus sen president Eisenhower en de Ita liaanse premier Segni en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella te orga niseren. Couve de Murville zou hebben laten weten, dat hij hiertegen geen be zwaar had, mits president Eisenhower echter vele mislukkingen voorafgegaan, met het plan instemde. Men beleefde historisch ogenblik! Sluier van geheimzinnigheid weggetrokken (Van onze correspondent te Londen) Gistermiddag vernamen het Engelse volk en de wereld het grote, verrassende nieuws dat Koningin Elizabeth begin volgend jaar een baby verwacht. Het werd in Londen vanzelfsprekend met vreugde begroet. Hiermede is de sluier van geheimzinnigheid, welke tijdens het Koninklijk bezoek aan Canada over haar gezondheidstoestand viel, weggetrokken. Er waren destijds reeds onmiddellijk geruchten dat de Koninklijke familie gezinsuitbreiding verwachtte, maar deze werden tegengesproken. Er bevond zich een enorme menigte voor de heggen van Bu kingham Palace toen de latere avondedities van de kranten het officiële com muniqué publiceerden, dat kort te voren ook reeds door de BBC was verspreid. In deze vakantietijd wemelt het elke dag van nieuwsgierigen voor het paleis, die thans terecht voelden dat zij een historisch ogen blik beleefden! Toestand is goed In de aankondiging werd gezegd, dat de Koningin geen verdere openbare functies zal verrichten. Zy moet afzien van de voorgenomen rondreis door West-Afrika in het najaar en zy be treurt, dat dit een teleurstelling bete kent voor velen in Ghana, Sierra Leone en Gambia. Evenmin zal de Koningin, zoals haar plan was, in staat zyn vol gende week de Shetland en Orkney- eilanden, in het hoge Noorden, te be zoeken. De geneesheren, die haar na haar terugkeer uit Canada hebben onder zocht, hebben verklaard, dat haar toe stand goed is. Haar lijfarts, dr. Evans, zeide gisteravond, dat alles uitstekend gaat. Het derde kind van Koningin Eliza beth en Prins Philip zal in januari of februari worden geboren. Van de zijde van het Hof werd ver klaard, dat de Koningin en de Prins altijd verlangend waren meer kinderen te hebben en dat zij dan ook zeer ge lukkig zijn. Oo«. in de koninklijke huis houding heerst opgetogenheid. Dit zal de eerste geboorte zijn in het gezin van een regerend Engels staatshoofd sedert honderd jaar. De laatste maal dat een souverein een baby kreeg was in 1857, toen Koningin Victoria het leven schonk aan Prinses Beatrice, haar jongste kind. Koningin Elizabeth werd in april 33 jaar Toen zij 22 was. kreeg zij Charles, de tegenwoordige Prins van Wales, ge boren op 14 november 1948 in Bucking ham Palace. Prinses Anne werd op 15 augustus 1950 in Clarence House, de tegenwoordige residentie van de Konin- Igin-moeder en Prinses Margaret, ge boren. Naar Balmoral Castle Donderdag is de Koninklijke familie met de nachttrein naar Balmoral Castle het koninklijke kasteel in de Schotse hooglanden vertrokken, waar de Konin gin haar zomervakantie pleegt door te brengen. Toen zij Euston-station in Londen verliet, zag zy er opgewekt uit en scheen de vermoeidheid, welke zij bij haar terugkeer uit Canada toonde, ge weken. Tijdens de reis heeft de Konin gin haar kinderen verteld dat zij een broertje of zusje zullen krygen. Nader is bekend geworden, dat Koningin Elizabeth niet voor begin juli de Canadese premier Diefenbaker ver trouwelijk van haar toestand op de hoogte heeft gebracht Hij bood toen onmiddellijk aan het reisprogramma te verkorten. Maar de Koningin wilde dit niet. Diefenbaker heeft haar toen medegedeeld, dat hy er voor zou zorgen dat zy op elk gewenst moment naar Engeland zou kunnen terugkeren. Koningin Elizabeth was echter vast besloten de toernee in de oorspronkelijke vorm te laten doorgaan om miljoenen niet teleur te stellen. De maagstoornis, welke zioh tijdens de reis voordeed, had niets te maken met haar algemene toestand. Vele andere leden van het gezelsohap en journalisten hebben eenzelfde klacht gehad. Niet bij opening van parlement De Engelse premier. Harold Macmil- lan, werd pas op de hoogte gebracht na de terugkeer van de Koningin uit Canada. Zij heeft dit gedaan omdat zij besefte, dat Macmillan het anders als zijn plicht zou hebben beschouwd haar te vragen naar huis terug te keren. De eerste buiten de Koninklijke kring, die reeds 1 Juni op de hoogte werd gesteld over de mogelijkheid van een blijde ge beurtenis, was Ghana's premier dr. Nkrumah, omdat de voorbereidingen voor het Koninklijk bezoek aan dat land moesten worden stop gezet. De Koningin heeft thans dr. Nkrumah uitgenodigd om op 11 en 12 augustus naar kasteel Balmoral te komen haar persoonlijke gast. Het is nog niet bekend waar de geboorte zal plaats vin den, maar gewoonlijk brengt de Konin gin de Kersttijd en de maand januari in Sandringham, in het graafschap Norfolk, door. terwijl zij in februari en maart meestal in Londen is en in april in het kasteel Windsor vertoeft. Aangezien het bezoek van president Eisenhower over enkele weken aan Londen geen staatsbezoek is, maar een officieel bezoek, namelijk als gast van de regering en niet. van het staatshoofd, behoeft de Koningin hiervoor geen spe ciale verplichtingen aan te gaan. Maar het is mogelijk, dat de president met di Koninklijke familie de lunch zal gebrui ken De Koningin zal by de Parlements- opening 27 oktober verstek laten gaan. Dit zal nu gebeuren door een commissie van vijf Hogerhuisleden. De Lord Kan selier, Lord Kilmuir, zal als Hogerhuis- voorzitter de troonrede voorlezen. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat Koningin Elizabeth op kerstdag haar gebruikelijke radio- en televisietoe spraak zal houden. Een echt Nederlands plaatje I de boot en zelfs de fietser ontbre- De dorpsstraat, het water, de brug, ken niet! Fatale schoten na worsteling.... (Van onze Brusselse correspondent) Petrus Brands heeft de moord op de pastoor-deken Notebaert van Ledeberg bij Gent eindelijk bekend! Een gevangenisbewaker uit Brugge was op het laatste moment nog komen verklaren, dat hij Brands op 10 juli op het middaguur te Brugge had ontmoet. Dit wijzigde natuurlijk de gehele zaak en sommige rechercheurs waren reeds van oordeel, dat Brands dus onmogelijk de moord op de pastoor kon hebben gepleegd. Maar dit „prachtige alibi" werd aan Brands niet medegedeeld. Men liet hem voorzichtig en langs vele onwegen verstaan, dat hij misschien wel rond de datum van 10 juli in Brugge geweest zou kunnen zijn, waarop Brands antwoordde: „ja, ik was in Brugge, maar zeker niet op 10 juli". De gevangenisbewaker van Brugge had zich dus vergist. Confrontatie Dit bleek naderhand ook uit het zeer nauwkeurige onderzoek van het ge tuigenis. Brands kon van dit moment af wel degelijk op 10 juli te Ledeberg de aktentas hebben gekocht en de pastoor hebben vermoord. In tegen stelling dus met het eerste besluit om de ondervraging van Petrus Brands te onderbreken tot hy naar Antwer pen zou zyn gebracht, werd op grond van dit nieuwe feit besloten tot een grote algemene confrontatie van Brands en de kroongetuigen van dit proces-in-wording: kolonel Huy brechts, de wapendeskundige van het Brussels Gerecht, een zekere Feyens, die de medeplichtige van Brands schijnt geweest te zijn by de overval van het gemeentehuis van Zandvliet en die nu bij het proces Brands wordt betrokken. De Bruyne, de bekende medeplichtige van de overval op de kredietbank te Wuustwezel, die samen met zyn vrouw Brands van de moord op de pastoor in Ledeberg heeft beschuldigd. Bezwarend detail Deze bracht het zeer bezwarende de tail aan het licht, n.l. dat Brands op de avond van 10 juli een met bloed be smeurde broek verbrandde. De confrontatie vond plaats in het klooster van St.-Vincentius A Paulo van de paters Lazaristen te Wuustwezel, een klooster dat vlak bij de grens ligt. Kolonel Huybrechts toonde Brands een serie foto's over de kogels, die uit de revolver te Wuustwezel bij de over val van de bank werden afgevuurd en kogels van de moord op de pastoor van Ledeberg. De foto's bewezen duidelijk, dat Brands sedert 10 juli hetzelfde moordwapen bij zich heeft gedragen en heeft gebruikt. De moordenaar heeft dus eerst zijn eigen alibi van 10 juli in de grond geboord en tevens kon hij niet langer de deskundige uiteenzetting van kolonel Huybrechts loochenen. Hij zweeg en werd toen door de Ant werpse magistraten een laatste maal gemaand: „Brands, of gij bekent of niet, van de moord op de pastoor wordt gij toch beschuldigd. Zo duide lijk en onweerlegbaar zijn voor ons de bewijzen Toen bekende Brands en het was voor de Antwerpse onder- zoekrechters en voor het gehele ge recht in Belgie een schitterend resul taat. Sedert maanden immers wordt gezegd, dat de lijst van de niet opge helderde moorden steeds langer wordt. En thans, in de loop van en kele weken, zijn de daders van de meeste van die onopgehelderde moor den achter slot en grendel: Petrus Brands, 29 jaar, die Antwerpen en omgeving onveilig maakte en de 22- jarige Sylvain d'Hoest, die de dubbele moord op de autoweg Brussel-Osten- de pleegde en voor ondervraging naar Brugge is overgebracht. Naam uit het telefoonboek Brands heeft bekend ten overstaan van de heer Peeters, gerechtelijk officier uit Gent. Hij had de wens te kennen gege ven de commissaris alleen te spreken. Zoals de moordenaar de zaak thans uitlegt had de verzekeringsagent hem er attent op gemaakt dat dekens gewoon lijk veel geld in hun bezit hebben. In een telefoonboek had hij de naam en het adres van pastoor Notebaert gevon den. De 10e juli begaf hij zich met de trein naar Gent en vandaar bereikte hij Ledeberg met de tram. Toevallig, al dus verdachte, zag hij de geestelijke uit het postkantoor komen en hij ver onderstelde dadelijk dat het zijn Slachtoffer" was. Hij volgde hem naar zijn woning. Na een korte aarzeling is hij in een winkel een aktentas gaan kopen, waarschijnlijk om vertrouwen te wekken. Hij heeft by de deken gebeld en het drama is verder verlopen zoals het uit het onderzoek reeds bekend was. van pastoor Notebaert om geld te ge- De man bekende dat op de weigering ven een worsteling is ontstaan. De geestelijke is gestruikeld bij een po ging om hem de revolver te ontruk ken, waarna de fatale schoten zyn gevallen. De moordenaar is zonder verder naar buit te zoeken gevlucht. Op de grote weg nam hij de bus naar Antwerpen, waar hij zich bij de ver zekeringsagent ging verschuilen, na zyn bebloede broek in de omgeving van Deurne te hebben weggeworpen. Naar diti kledingstuk dat vermoede lijk door iemand is opgeraapt, wordt nog steeds gezocht. De toestand in Laos De Loatische regering heeft vrydag het communistische Noord-Vietnam er voor gewaarschuwd, dat zij niet zal toe geven onder bedreiging met geweld. De minister van voorlichting, gaf een ver klaring waarin wordt gezegd, dat de re gering standvastig zal blijven, ook al zullen de Noordvietnamese regering en haar medeplichtigen in de toekomst incidenten veroorzaken. Er zijn evenals woensdag en donder dag, geen bewegingen van strijdkrach ten van de opstandelingen waargeno men. Het persbureau „Nieuw China" meldt uit Hanoi, dat de linkse partij Lao Hak- sat, die de communistisch gezinde re bellen van de Pathet Lao steunt, een program van negen punten heeft uitge geven, waarin wordt aangedrongen op beëindiging van de burgeroorlog. Men eist vrijlating van prins Soupha- nouvong. de leider van de Lao Haksat, en andere party leden en stelt een coa litieregering in Laos voor. waarin ver tegenwoordigers van de Pathet Lao en andere „progressieve partijen" verte genwoordigd zouden moeten zijn. Het volk van Laos wordt opgeroepen te streden tegen de politiek van premier Sananikone van Laos, die het land zou willen „verkopen". Verdere eisen zijn: geen Inmenging en economische controle door de Verenigde Staten, herstel der democratische vrij heden en een politiek van vrede en neu traliteit.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1