tV Hl BIJENBOEIENDE HUISDIEREN KOKEN ZATERDAG 8 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Aan alle leeuwen en maagden matrassen Vg-g-v- ONS MENU MET JOKE VAN DE WEEK VARIA Merkivaardige instincten leiden hun leven TOMATENTIJD XYI doordat de helicopter in de lucht kan stilhangen en verticaal kan dalen en stijgen is hij geschikt voor reddingswerk op moeilijk toegankelijke plaatsen zoals overstroomde gebieden of brandende gebouwen en voor het ophalen van verongelukte bergbeklimmers of het ophijsen van drenkelingen. voor het transport van materiaal over onbegaanbaar terrein biedt de heucopter grote mogelijkheden zoals het provianderen van expedi ties of het vervoer van boortorens [in het oerwoud J ook voor het bestuiven van landbouwgewassen met insectendodende middelen v/ordt de heucopter gebruikt. door ce neerwaarts gerichte luchtstroom van de rotor wordt het bestuivingsmiddel krachtig door het gebladerte geblazen, zodat ook de onder- iste takken bereikt worden Nectardraagsters hebben weer een ander „taaltje" dan de stuifmeel- brengsters. En ook moeten bijen over een bepaalde tijdszin beschikken, want het is gebleken, dat ze precies weten op welke tijden van de dag bepaalde planten de meeste honing produce- ceren. Von Frisch, een bekend professor uit München, heeft zich zeer veel moeite gegeven om de bijen hun geheimen te ontfutselen. Hij is het, die op het idee der bijentaai is gekomen en het idioom de uitdrukkingswijze, te boek heeft ge steld. Het is jammer, dat we in dit korte bestek niet dieper kunnen ingaan op de intelligentie, die ongetwijfeld bij deze zo boeiende insecten aanwezig moet zijn. Wellicht, dat we er een vol gende maal op terugkomen. Let op Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de leeuw of de maagd, doch in ieder geval in de ma^nd augustus schrijf dan nog heden aan de n.v. leidse matrassenfabrieken Afd. Postbus 16 Leiden en u krijgt een charmante ver-1 jaardagssurprlsel Opgeven perf briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. Soms staat ook een koning aan heel doodgewone ongelukjes bloot, on danks alle zware bewaking en voor zorgen. De Zweedse vorst Gustaaf Adolf bezocht een padvinderskamp en werd bij de ingang keurig opge vangen door een welp, die voor hem de slagboom omhoog deed. In zijn verbouwereerdheid door het hoge bezoek vergat hy echter de paal vast te houden, zodat deze met een klap vlak achter de koning neer knalde. De koning zei, wat een on verstoorbaar mens in zo'n geval zegt: holal de koningin is groot en zwaar, ze vliegt niet ver. De kluit bijen beschermt de koningin, stuurt verkenners uit om te zoeken naar een nieuw onderkomen en dan is het voor de imker zaak om die verkenners met een lege korf vóór te zijn. Op de Veenendaalse bijen- markt is het bij warm weer vaak te zien, hoe opeens zo'n volk gaat zwer men. Helemaal onverwacht gebeurt dat veelal niet, want de imker kan aan het zoemen van zijn volkje horen, dat er iets op til is. Een Engelsman heeft zelfs een apparaat gefabriceerd, dat de 250 trillingen per seconde aangeeft, waarmee de bijeen dan zoemen. Normaal zoemen ze met 180 trillin gen. BIJEN SPREKEN DANSEND Hoe delen de bijen elkaar mee, waar een linde is gaan bloeien, waar de wil gen staan in het vroege voorjaar? Dat doen ze door figuren te beschrijven, waaruit de andere haalbijen kunnen opmaken hoe ver weg de bron is, in welke richting ze moeten vliegen en op welke kleur ze moeten letten. Ze kunnen geel, blauw, blauwgroen en ultraviolet „zien". De augustusmaand is, wat het be waren van zuivel betreft, een verra derlijke maand. Niet alleen dat de melk spoedig zuur wordt, ook boter en kaas kunnen, wanneer ze niet op de juiste wijze bewaard worden, in kwa liteit achteruitgaan. Boter moet na het gebruik direct koel weggezet worden. Niet aangebro ken pakjes kan men het beste in pe- kelwater leggen. Kaas in plakjes gesneden, droogt nu veel te snel uit. Koop daarom nu steeds een stukje kaas en bewaar dit op een koele plaats in een kaasstolp, die niet helemaal gesloten is, of in een plastic zakje. Een smakelijker uitziend en lekkerder produkt is dan zeker de beloning voor de extra moeite die men zich moet getroosten. Een bijenkorf met honingraten. Een Imker, compleet met kap en pijp, toont op de Veenendaalse bijenmarkt zijn korf aan de kopers. AI sinds onheugelijke tijden zoemen de bijen rondom de wereld. Uit fossielen hebben knappe koppen afgeleid, dat, toen op onze aarde de loofbomen zich gingen ontwikkelen, er al insecten waren, die veel van bijen weg hadden. Die leefden nog niet in zulke speciaal inge deelde kolonies, ze zoemden als éénlingen rond, zoals er nu nóg vele wilde soorten zijn. Pas later zijn de bijen in kolonies samengedrongen, door het kille klimaat, dat de ijstijden voor zich uitschoven. Bijzonder boeiende samenlevingen zijn dat, die de mens te zijnen nutte in korf of kast heeft ondergebracht. Zo is de bij een van de weinige insecten, die wij tot huisdier hebben gemaakt. Tot beider voordeel, zeggen wij dan direct, want de imker zorgt er wel voor dat zijn bijenvolken gezond en levenskrachtig blijven in ruil voor de honing, die de bijen uit nectar weten te maken. Die nectar zuigen ze uit bloemen, wordt ze op een dag door een jongere waarmee ze het heel erg druk hebben. zuster die dlt lot j Dat wil zeggen, de werksters hebben heeft, dood de korf uitïedragen. Late! het daar druk mee want in de b«en- ln het seizoen worden de bUen ouder staat geldt een arbeidsindeling, die is en een deel van het volk overwintert gebaseerd op straffe regehnaat en.met de koningin, die tot taak heeft het op het korte leven van elk hard wer- volk in stand te honden 7\\ kïnd bijtje. Want weet U hoe zo'n bU ook het'oudstï zo'n rter Vïuf ja« moet zwoegen om éen pondspot honing verricht zij haar taak bU elkaar te krUgen? Vijftienduizend Maar intussen hebben er zich nog uur is ze in touw .waarbij ze vM en veie vermeldenswaardige gebeurtenff een halve keer rondom de aarde vliegt. sen voorgedaan Wel de grootstelimit Statistisch geredeneerd, natuurlijk, zwermem Dan trekt de fude komng.n een werkbij leeft Immers met langer met een eroot HppI van de dan een dag of vijftig, tenzij het te- aanta? datren^ma^: gen het overwinteren loopt maar dan tjes de korf uit. omdat de cellen mlt ls het zwaarste werk, het verzorgen ionce koninginnen nn nitwmilm van het broed, het bouwen van raten. ionge Konln8innen op uitkomen staan het verdedigen van het volk, het ErS ver komt 20 n zwerm n't'. want schoonhouden van heel die korf, dat is dan wel gedaan. MAANDAG: ragout van tong in rijstrand, sla; beschuit met bessesapsaus. DINSDAG: paprika's gevuld met gehakt, prin- sessenbonen, gebakken aardappelen; meloen. WOENSDAG: gestoofde komkommers met spek en uien; yoghurt met kokosnoot en pinda's. DONDERDAG: gebakken tomaat, bloemkool, aard appelen, champignonsaus; flensjes met vruchtenmoes. VRIJDAG: gebakken paling óf kalfspoelet met kerrysaus, andijvicsla, aardappelen; hangop. ZATERDAG: macaroni met hamblokjes, kaas en tomaten; fruit. ZONDAG: Milanese soep; tong met zure saus, doperwten en aardappelen; bananen- beignets. Recept: Bananenbeignets. 1 pond bananen, 3 ons bakmeel, 4 dl. melk, 80 g. poedersuiker, 80 g. roomboter. Van het bakmeel, waaraan iets zout is toegevoegd, en de melk een tamelijk dik glad beslag maken. De schil van de bananen afhalen en de bananen in de lengte middendoor snijden. De helften voorzichtig door het deeg ha len en aan beide zijden in de boter goudbruin bakken. De beignets op een schotel leggen en met poedersuiker bestuiven. Recept: Yoghurt met kokosnoot en pinda's. 100 g. gemalen kokosnoot, 50 g. gehakte pinda's, 150 g. suiker, liter yoghurt, 20 g. slaolie. De kokosnoot en de pinda's in de slaolie lichtbruin bakken. 2 eetlepels suiker erdoor roeren, dan het mengsel af laten koelen; de rest suiker toevoe gen en het geheel mengen met de yoghurt. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt; Wie 's zomers bij de groentehande laar een overvloed van tomaten ziet liggen en bedenkt, dat in ons land de laatste tijd elk jaar meer dan 100 mil joen kilo van deze kostelijke vruchten worden geteeld, zal nauwelijks besef fen, dat tomaten een eeuw geleden in ons land vrijwel onbekend waren. De tomaat is. evenals zijn familie lid de aardappel, oorspronkelijk uit Zuid-Amerika afkomstig en zijn naam schijnt van een Indiaans woord afge leid te zijn. In ieder geval mogen wij blij zijn, dat deze vrucht haar weg naar de lage landen heeft gevonden. Zij biedt vele mogelijkheden om de maaltijden op te fleuren, vanaf het ontbijt tot aan het hartig hapje des avonds toe. U kunt haar zó eten, met of zonder schil, maar ook in de vorm van sap, soep, saus of als hoofdge recht. Hoewel de tomaat niet tot de Aller rijkste vitamine bronnen gerekend kan worden, verdient hij om zijn voedings waarde toch een geregelde plaats in ons menu. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Koude gevulde tomaten: 4 middelmatig grote tomaten, zout, (peper). voor het vulsel: 2 hardgekook te eieren of 150 gr. koude, ge kookte vis, koud, gebraden vlees of koude, gekookte, ste vige groente, slasaus of may onaise, augurkjes en/of uitjes uit het zuur, kropsla. De tomaten wassen en op 4 A 5 plaatsen van boven naar onder schuin insnijden tot een paar cm. van de bo dem. De punten wat naar buiten bui gen en een deel van het binnenste vruchtvlees wegsnijden, zodat ondiepe bakjes ontstaan. De tomaten be strooien met zout en peper. De eieren, vis, vlees of groente vermengen met slasaus of mayonaise en desgewenst zeer fijn gehakte augurkjes, uitjes of bieslook. De tomaten met het slaatje vullen en op gewassen blaadjes krop sla zetten. Macaroni of spaghetti met tomaten: 500 gr. macaroni of spaghetti, 1 kg. tomaten (peper), zout, boter, margarine of vet, onge veer 150 gr. ham of worst, pa neermeel. De macaroni of spaghetti opzetten met ruim kokend water en zout en gaarkoken in ongeveer 20 A 30 minu ten. De massa op een vergiet laten uit lekken en er een klontje boter of mar garine door roeren. De tomaten (schil len) in plakken snijden, bestrooien met (peper en) zout en in een weinig bo ter, margarine of vet gaar smoren. De gesmoorde tomaten vermengen met de marcaroni of spaghetti en fijnge sneden ham of worst. Naar verkiezing het gerecht in een vuurvaste schotel overdoen, met paneermeel bestrooien en er hier en daar een klontje boter of margarine op leggen. Er in de oven vlug een bruin korstje op laten komen. Tomaten met paddestoelenragoüt: 4 middelmatig grote tomaten, 200 gr. cantarellen (hanekam- men) of 100 gr. champignons, 25 gr. boter of margarine, 20 gr. (2 eetlepels) bloem, dl. bouillon of water meteen half bouillonblokje, zout, melk pe terselie. De tomaten wassen en ontvellen na ze even in kokend water of boven de gasvlam gehouden te hebben. Van de tomaten een kapje afsnijden en de vruchten uithollen. De tomaten be strooien met zout en omgekeerd weg zetten. De paddestoelen goed wassen en in stukken snijden. De boter of margari ne smelten en de paddestoelen zacht jes 5 minuten verwarmen. Zo nodig het uitgetreden vocht vlug laten ver dampen. De bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk de bouillon toe voegen. De massa steeds even laten doorkoken alvorens er opnieuw vloei stof bij te schenken. De melk toevoe gen. de ragoüt op smaak afmaken en in de tomatenbakjes overdoen. Deze in een pan of vuurvaste schaal zetten, er een bodempje water bij gieten en er een paar klontjes, boter of margarine op en om leggen. D?» tomaten gaar sto ven in ongeveer 15 minuten en met zeer fijn gehakte peterselie bestrooien. HET BIJENLEVEN IS WERKEN De Jonge bij, die uit de pophuid is gekropen, begint zichzelf direct te rei nigen, daarna zal ze weinig tijd meer vqpr zichzelf hebben: de kolonie zal haar geheel en al opeisen. Naast haar zijn immers andere jon ge bijen geboren en die verlaten cellen gaat ze schoonmaken. Niet maar even waaieren met één poot klaar-is-kees, nee minuten doet ze erover, zodat de koningin zonder aarzelen in de schone cel opnieuw een ei kan leggen, zoals héér taak is. Die eerste drie dagen wordt er nog niet alles van de Jonge bij gevraagd. Ze maakt schoon, ze verpleegt de bijenbaby's en de vierde dag van haar bestaan krijgt ze tot taak de babies te voeden, ze wordt min. Jonge bijen kunnen het aan eiwitten zo rijke stuifmeel niet verteren. De bijenmin mengt dit stuifmeel met honing, eet het zelf op en produceert uit de bek een soort „honingmelk", die de aller jongste bijtjes wél kunnen opnemen. Het is allemaal veel ingewikkelder, maar in dit korte bestek dient dat niet ter zake. Intussen heeft de bij het daglicht nog niet gezien. Maar dat gaat snel veranderen: ze mag korte vluchten maken buiten de korf om zich op het komende werk voor te bereiden. Daar naast moet ze meehelpen de korf schoon te houden, de door anderen verzamelde honing oppotten, stuifmeel aanstampen, raten bouwen, afval weg gooien en wachtjes kloppen: Wie een korf te dicht nadert, of wil binnen dringen wordt gestoken door bijen van een dag of twintig oud. Die weten schap is - vrezen wij - niet in staat de pijn te verminderen van zo'n steek, of de bult te voorkomen. Interessant ls het wél. In de derde levensfase krijgt de bij tot taak stuifmeel te verzamelen of nectar. Als de zon schijnt, vliegen de haal-bijen uit, als het slecht weer is, blijven ze binnen. Ze hebben dan rust, want in het arbeidsschema past alleen dat zij uitvliegen. Twee of drie weken ta/i ze dit zware werk verrichten, dan KOFFIEVLA Nu gaan we een lekkere koude vla maken voor een warme zomerdag. Hebben jullie er allemaal trek in? Dan beginnen we maar meteen. We moeten eerst vanillevla hebben. Mis schien heeft de melkboer die wel kant en klaar in een fles, anders moeten we ze zelf eerst maken, maar dat is niet moeilijk. Nu gieten we de opgeloste koffie by de vla. Jan mag het er doorheen roe ren, net zolang tot de vla mooi geiyk lichtbruin ls geworden. Is de vla zoet genoeg? Anders nog wat suiker erby, hoorl Dan doen we de vla over in de mosterdglaasjes of de kopjes en klaar ls Kees! Smullen maar! een hefschroefvliegtuig of heucopter is een' luchtvaartuig dat zijn hefvermogen (lift) verkrijgt door middel van één of. meer horizontale hefschroeven (rotors),die worden aangedreven met een motor Vrijwel dagelyks wordt men geconfronteerd met technische begrippen, welke grotendeels in geburgerd zijn en waarvan men „zo ongeveer" de werking en toepassing weet: geleide pro jectielen, de automatische piloot, radar, enz. Het leek ons daarom juist een nieuwe rubriek in te stellen on der de titel „Hoe werkt. Hierin wordt op eenvoudige en verantwoorde wyze een dui- delijk beeld gegeven van de werking en toepassing van de moderne technische apparaten. Elk onderwerp is in tweeén ver deeld, t.w. a. de werking; b. de toepassing. Wy bevelen deze nieuwe ru briek in de belangstelling aan van oudere lezers zowel als van de schoolgaande jeugd. men kan ook de rotor aandrijven met een kleine straalmotor fOAkA ICTl A AM van de wordt ze achter- te kantelen de spoed te vergroten). doet men dit met.alle bladen tegelijk dan gaat de heucopter stijgen, vermindert de spoed dan gaat hij dalen aandrijven van de rotor in de draairichting door een as vanuit de romp wekt een tegenkracht (reactie) op, die de romp in tegen gestelde richting tracht terug te draaien. om dit te voorkomen kan men een kleine schroef aan de staart maken, die de romp de andere kant op tracht te draaien kantelt men de rotor bladen onder het draaien. zooat ze in de achterste stand een grote spoed en in de voorste een kleine spoed hebben. dan hebben de achterste een grotere lift dan de voorste en kantelt de rotor voor over daardoor vliegt de Ik zet vast 5 lege mosterdglaasjes of theekopjes klaar en wat oploskoffie (ongeveer 3 theelepeltjes). Dolf komt daar al aan met een kom en een hou ten lepel. Eerst maar even een krant op tafel voor het morsen. Ziezo. Nu aan de slag. Kokkie doet de vanillevla over in de kom; als we de vla uit de fles schenken spoelen we de fles even na met een beetje melk en lossen met die melk de poe derkoffie goed op in een kopje.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13