IN DE MOESTUIN Danny Kaye zoekt het in een andere richting Een ongewoon collier Tuesday Weld, 'n jonge Marilyn? ZATERDAG 8 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand DATV ZELF MAAKT VARIA MIDDENWEG TUSSEN DRAMA EN KOMEDIE Parijs, augustus '59* Voor een collier is in uw bijouxdoosje in uw uitzet en om uw hals natuurlijk altijd wel plaats, vooral 's zomers wanneer u meer gedecol leteerde dan hooggesloten jurkjes draagt. En indien u een beetje fantasie heeft, kunt u grappige fantasiecolliers zelf maken uit de goedkoopste en.meest onverwachte grondstof. blies hij lusteloos in tweederangszaken om tenminste een schamel bestaan te kunnen verwerven. Maar dan, oh wonder, het meisje werd beter, Nichols veerde weer op, vond de kracht om van de drank, die bijna zijn totale ondergang had bete kend, af te blijven en kan zich weer opwerken naar zijn vroeger niveau. Menselijk drama Een diep menselijk drama, dat onge twijfeld tot velen zal spreken. Dat be greep Danny Kaye maar al te goed, toen hij deze biografie van Red Ni chols las. Hij zocht onmiddellijk een mogelijkheid om deze figuur in al zijn menselijke zwakheid en artistieke grootheid op het witte doek te brengen. Het drama van zijn particuliere be staan tegen de frivole achtergrond van het theaterleven. Tragiek en vro lijkheid, ellende en vreugde in één verhaal. Geknipt dus voor de nieuwe Danny Kaye, die van Paramount de kans kreeg om Red Nichols' carrière te doen herleven.. Het verhaal speelt in de jaren twintig en dus herschiep het kleding fenomeen van Hollywood Edith Head de kleren, die vrouwelijke sterren van de stomme film als Clara Bow, Gloria Swanson, Pola Negri, Mac Mur ray en Bebe Daniels nog gesierd heb ben. Deze japonnen werden gedragen in scènes, waarin de „hot jazz" van die dagen klinkt, gespeeld door Red Ni chols en zijn „five pennies": „Jada", „Sleepy Time Down South", „Bill Bai ley", „When the Saints go marching in", „Indiana", ,My Blue Heaven" en dergelijke. Louis „Satcho" Armstrong speelt zelf in deze film. Tuesday Weld Barbara Bel Geddes is Nichols' echt genote en de aantrekkelijke blonde Tuesday Weld speelt het dochtertje, dat kinderverlamming krijgt. Dat 15- jarige meisje met die vreemde naam is een van de nieuwste Amerikaanse ontdekkingen. Maar reeds tevoren oogstte het geestige wijs- en wipneusje roem op Broadway en voor de tele visie. Hollywood staat altijd klaar om een nieuweling in de filmwereld te vergelijken met een ander. Tuesday werd prompt gebombardeerd tot de opvolgster van Marilyn Monroe. Het lijkt mij een dubieus genoegen om te worden benoemd tot de opvolg ster van een „sier", die haar beroemd heid louter en alleen op fysieke basis heeft gefundeerd. Maar in een opzicht lijkt de jonge Tuesday zeker op haar befaamde voorgangster. Die zit name lijk ook vol met vreemde grillen. En dus werd de vergelijking tussen deze twee personen direct verder doorge trokken, toen Tuesday erop stond bij de opnamen fluit te mogen spelen. Een bepaald ongebruikelijke gewoonte. „Maar het hielp mij om in de juiste stemming te komen", beweerde de jonge diva en schouderophalend heb ben regisseur Mei Shavelson en produ cer Jack Rose toen maar toegegeven. snoeren wedijveren kan. Al naar ge lang het gewenste kleureneffect kunt u met één bonensoort volstaan of de witte, de bruine en de rode varianten combineren. Ook met groene erwten en capucijners kunt u uitstekende ef fecten bereiken: ze zijn met elkaar en met de langere bonen te combineren. Heel kleine tweegaatsknoopjes (een halve tot driekwart centimeter in doorsnee) die enigszins bol zijn en geen rand hebben, kunt u kiezen in de kleur, die u bij deze of gene japon geschikt acht. om ze tot een meertoe- rig collier aaneen te rijgen. U kunt de knoopjes in één kleur houden voor bij een middagjaponnetje, U kunt twee of drie min of meer verwante tinten kie zen, en voor een vlot, hoogzomers ef fect kunt u bonte, fel contrasterende kleuren combineren. Bij het rijgen haalt u de draad door beide gaatjes van de knoopjes en vijf snoeren zijn dan zeker niet te veel. Ook kunt u de draad slechts door één gaatje halen, waardoor u een zwaarder en voller halssnoer krijgt: deze laatste metho de is vooral voor een enkelsnoerig col lier de beste. Kleine veiligheidsspeldjes of dito paperclips kunnen, indien u althans niet op de hoeveelheid beknibbelt, een grappig collier worden. Het aardigste; effect verkrijgt u, indien u eerst uit' de spelden of de clips een ketting maakt, door telkens de ene speld, resp. paperclip, aan de volgende te bevesti gen, en daarna aan iedere „schakei" van deze ketting net zoveel spelden haakt als u er aan kunt krijgen- Deze laatste, loshangende spelden kunt u van verschillende grootte kiezen: wat kleiner aan de achterkant, wat groter middenvoor. Voor een dergelijke ket ting heeft u natuurlijk wel dozijnen spelden nodig, om maar niet eens vanj een gros te spreken. Veel minder spel den (of paperclips) heeft u nodig wanneer u volstaat met een simpele! schakelketting, doch daarvan dient uj er wel ettelijke (van lichtelijk ver-! schillende lengte) bijeen te voegen opdat het collier niet te licht en te iel wordt. Bonbonpapiertjes, de kleurige pa piertjes van paaseitjes b.v. maar ool( het zilverpapier, dat een andere ver pakkingsfunctie had, kunt u tot bol letjes ineenfrommelen, welke bolletjes de „kralen" van een aardig, meertoe-j rig halssnoer kunnen zijn. Uit dezel kosteloze grondstof kunt u zeker een een uitstekend, licht collier maken] dat gemakkelijk te rijgen is ei) dat, indien de kleuren geslaagd zijn zelfs bij een geklede japon te dragen is. Het resultaat hangt helemaal aj van de kleurencombinatie, die li maakt en van de zorg, waarmee u dfl „kralen" vormt: U kunt ze alle vaij gelijke grootte maken, u kunt ze allfl zuiver rond maken, maar ook kunt li bolletjes van verschillende grootte ia volgorde of willekeurig door elkaa aaneen rijgen, en ook kunt u inplaati van zuiver ronde primitief ge vorm d« bonbonpapierkralen maken. Boven] dien kunt u ze met echte kralen, vai glas of hout. combineren. Dit, van beukenootjes tot bonbon papiertjes, zijn slechts enkele sugges ties. Misschien doen ze u een andere aparte en weinig kostbare grondsio ontdekken, in de zaadwinkel bijvoor beeld of bij de kruidenier, in uw naai doos of in de keuken. En wanneer i voor ogen houdt, dat de mode van ni de voorkeur geeft aan korte, veeltoe rige colliers, waarin de opeenvolgend snoeren iets langer zijn dan de voor gaande en waarin vaak kralen va verschillende vorm en verschillend kleur worden gecombineerd, dan kun u met uw boon-, pit- of knoopkrale: met uw speldschakels en uw papier bolletjes zeker en gegarandeerd ee hoogst modieus collier voor zomer en of najaar maken. J.V. Soms is het leven van een politiema vol akelige dingen. In Frankfoi werd een agent in één etmaal doe een nozem, die hij wegens een c heterdaad betrapte autodiefstal wil de inrekenen, met acht slagen o zijn oog tegen de grond geslagei Toen hij weer een beetje opgekrab beid was wilde hij van een montei de papieren zien, omdat hij de ma niet vertrouwde. Deze sloeg hei weer tegen de grond en duwde hei een stukgeslagen bierfles in het ge zicht. En toen hij op het bureau wa op zijn verhaal zat te komen, vloo een daar reeds zittende arrestar hem aan, die hem in de vinger tot o het bot beet. Het zat hem die nacl niet mee. „We behoeven niet eens ver terug te gaan Laten we zeggen zo'n vijf jaar. Toen zou ik er zelfs niet aan hebben willen denken om af te wijken van mijn oude ver trouwde en beproefde wijze om de mensen aan het lachen te maken. Maar de zaken zijn inmid dels anders komen te liggen. Vraag nu niet waarom. Ik weet het nauwelijks. Ik" denk, dat het gewoon een kwestie is van ouder worden. Ambities, doelstellingen en normen worden dan anders. Vergroeien als het ware. Een acteur moet niet alleen ouder worden, hij moet ook op groeien, meegroeien". Het is Danny Kaye, die zo mijmert over het heden en het verleden. De dolle dwaze komiek van voprafgaande jaren meent een gelukkige middenweg te hebben gevonden tussen drama en komedie. Een compromis, van beiden wat in één film. Zijn eerste experiment in die rich ting was „Me and the colonel". Inder daad, daarin was hij een heel andere Kaye. Niet meer de uitbundigheid, de onweerstaanbare levendigheid, de on stuitbare energie en de onblusbare vi taliteit, die hem tevoren kenmerkten. Op het witte doek stond nu een per soonlijkheid. Zeker, een figuur, die nog lachstormen kon ontketenen, maar die daarnaast ook ontroerde. Het was een gevoelige creatie, die diepe indruk ach terliet. Het is volop bonentijd en er zal dus ingemaakt moeten wor den. Hetgeen men voor de dage lijkse consumptie over heeft, kan geweckt worden. Bonen zijn ook prima om in het zout te leggen en men kan ze ook in een bak kerij laten drogen. Bonen moe ten voorzichtig geplukt worden; dat doet men eigenlijk met beide handen: met de ene hand wordt de tros vastgehouden en met de andere plukt men; het aftrekken van nog niet vol groeide bonen wordt er door voorkomen. Zomerworteltjes kunnen nu ook geoogst en ingemaakt wor den. Die kan men ook wecken en als er dan ook enkele weck flessen met rode krootjes en wat fruit worden gevuld, krijgt men ook in de provisiekast de nodige variatie en kleur. Het staat aar dig, het is gemakkelijk en het is de trots van elke huisvrouw. De andijvie is nu wel zo ver, dat die op de voor haar be stemde plaats gepoot kan wor den. Jonge planten, die wat ijl opgroeiden, kan men wel poten, doch dan dient men de lang ge rekte bladeren te halveren. Ze zullen dan veel beter door groeien. Andijvie heeft een goed vochtopgevende en humusrijke grondsoort nodig. Het is dus nuttig nogal wat oude mest on der te spitten. Is dit voorjaar echter ruim gemest, kan men nu ook volstaan met de bekende tuin- en gazonkorrelmest. Als men luis in bonen of andere groenten heeft, zal er iets tegen gedaan moeten worden: Poli- flor-zomer is een uitstekend middel. Het wordt ook in kleine flesjes in de handel gebracht en men, behoeft dus niet zulke grote hoeveelheden tegelijk aan te schaffen. Maak dan een op lossing van tweeëneenhalf pro- Beukenootjes, ongepeld, kunt u voor een alleraardigst, modern en zelfs ge distingeerd collier gebruiken. U rijgt ze eenvoudig op een dunne, sterke draad en voegt drie. vier of nog meer toeren bij elkaar voor een kort collier, dat zowel bij een zomerjaponnetje als een najaarsjurk kan worden gedragen en dat een uitstekende aanvulling is voor alle beige toiletjes, dat boven dien bij wit en bruin past en bij nog diverse andere kleuren. Stervermieelli, verwerkt tot een twee- of driesnoerig, kort collier of tot een lange sautoir. kan de weinig kost bare grondstof zijn voor een zomers sieraad, dat het zowel bij een simpel jurkje als bij apart sportgoed doét. Mandarijn- en sinaasappelpitten, kunnen, evenals meloenpitten, uitste kende kralen zijn voor een veeltoerig collier, dat een zekere distinctie heeft. U rijgt de enigszins bolle mandarijn- of sinaasappelpitten in de lengte aan een dus zo dat de toppen tegen el kaar vallen. Meloenpitten daarentegen rijgt u zo, dat de vlakke kanten van de pitten tegen elkaar komen te lig gen. U kunt de draad daarbij precies door het midden van de pit, ofwel dicht bij de top, halen. Alle pitten kunt u bovendien verven, met plak kaatverf of inkt. doch bedenkt u wel dat zo'n kleurtje niet watervast is en dat de pitten ongeverfd reeds een hoogst modieuze kleur bezitten. Witte bonen, bruine bonen, rode bo nen en nog andere gedroogde bonen, kunnen .alhoewel een beetje moeilijk te rijgen, het uitgangsmateriaal zijn voor een zeer geslaagd collier, dat bij voorkeur kort en meertoerig is en dan met de meest moderne „echte" hals- Vaderlijke liefde van de jazzmusicus Red Nichols (Danny Kaye) voor zijn dochtertje Dorothy (Tuesday Weld) in de film „The five pennies Hij zoekt de mens En Danny Kaye is op die ingeslagen weg voortgegaan. Het is de mens, die hij zoekt. Hij wil het werkelijke leven brengen, het leven, dat vaak doller, droeviger, vreemder of vrolijker kan zijn dan alle fantasie. Hij probeert dit nu voor de tweede maal in „The five pennies". Het is de levensgeschiedenis van de. bekende trompetist Red Ni chols. Tragiek en vreugde heeft deze begaafde artiest op zijn levensweg ge kend. Toen zijn innig geliefd dochter tje door de kinderverlamming getrof fen werd, werd dat bijna het einde van een grootse carrière. Een moedeloos musicus, een alcoholicus, zonder veer kracht, zonder levensdurf, zonder uit zicht sleepte zich voort in zijn bestaan. Was daarvoor de duurste gelegenheid nauwelijks goed genoeg voor hem. Toen t Foto's Turkenburg. cent; daarmee kunt u geen kwaad. Doch u moet dan het sproeien na tien dagen nog eens herhalen. Overigens moet u zich stipt aan de voorschriften hou den, welke op de verpakking van elk bestrijdingsmiddel, staan aan gegeven. Ze worden n.l. steeds giftiger. Een gewaarschuwd mens telt voor twee! Sla- plantjes kunnen nog voor de laatste maal gepoot worden. Mocht u zelf niet hebben ge zaaid, op de markt zullen wel jonge planten te koop zijn. An ders hebben de tuinders er ook wel in voorraad. Zorg er voor, dat de plantjes voldoende ruimte krijgen. Een onderlinge afstand van vijfentwintig centi meter is wel gemakkelijk; dan kunt u er later gemakkelijk met de schoffel tussendoor. G. KROMDIJK.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12