VITELLA Genève met 1300 vrije hotelkamers verlangt al naar de beslissende ronde CONFERENTIESTAD LOOPT LEEG Na remise van diplomatengaan zwaargewichten vrij worstelen De toestand in Laos Kroesjtsjef hield persconferentie Wij moeten een gemeenschappelijke taal vinden Nixon bracht rapport uit Met een enkel woord de, instant pudding Agenda DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève. 6 augustus. Er komen vandaag 1300 hotelkamers vrij in Genève. Twee-en-vijftig gedelegeerden van de ministersconferentie, hun aanhang van 400 secretaressen, klerken, geheime politiemannen en chauffeurs, de entourage van ruim 800 man pers hebben hun hotelrekeningen betaald (tezamen een slordige drie miljoen gulden). De Amerikanen mitsgaders hun kiektoestellen en Cadillacs, de Russen met hun echtgenoten en stapels nylonkousen in hun Zims en Zissen, keren naar hun basis terug, evenals de Britse jongelui van het Foreign Office met rode aktentassen in hun Humbers en de Fransen in hun Citroëns. De Duitse bijzitters hebben de neuzen van hun volkseigen Sachsenring naar Oost-Berlijn en die van hun Mercedessen naar Bonn gericht. De CD-nummers verdwijnen, de declaraties zijn op weg naar de rekenkamers, de Geneefse hoteliers zien voor het eerst sinds maanden uit naar toeristen. U kunt zomaar een kamer krijgen. Met bad en uitzicht op het meer? Zoals u wenst: er wordt weer voor gewone lieden geknipmest in deze kliniek voor internationale neuroses, nu de echte patiënten verdwenen zijn. Geen nood, zo denkt de stad van de vrede, zij komen wel weer terug! De Geneefse conferentie is afgelopen en de danseresjes in de nachtclubs krijgen geen champagne meer van aankomende diplomaten uit Bonn. Ook geen nood; die van de olle-sheik uit Koeweit of de kaasfabrikant uit Purmerend brengt evenveel op. En straks komen wel nieuwe diplomaten van een nieuwe conferentie weer In het oudste trucje van de wereld lopen. Slim zijn diplomaten eigenlijk voornamelijk onder elkaar. Wie zei ook weer, dat het verschil tussen diplomaten en journalisten eigenlijk is, dat diplomaten geheime stukken een paar uur eerder krijgen en een paar weken later begrijpen dan journalisten? Nu, een paar uur hebben de Geneefse geheimen het dit keer nauwelijks uit gehouden. Het lekte zó hard vertrouwe lijke mededelingen in het Maison de la Presse, dat men af en toe een zuid wester over zijn oren moest trekken, maar ook het Maison de la Presse, kale sombere kazerne zonder licht en lucht, nieuwsfabriek vol telefoons, telexen, microfoons en camera's, is nu dicht. En wat het diplomatieke nieuws betreft, zijn wij journalisten weer van de regen in de drup. We zullen onze woordvoer ders toah missen, nu we niet meer kun nen waterskieën met Peter Hope, een Brit zo bruin als een neger en zo glad als een vogel, die met slechts één assistent er in slaagde de hele serieuze wereldpers persoonlijke service te geven, zijn nieuws altijd inluidend met „have a drink old boys". Of Andrew Berding, de Amerikaanse onder-staatssecretaris, altijd pogend de puntjes op de i te zetten, maar er nogal eens in slagend ze pas op de k, de 1, of de m te krijgen. Zelfs Mikhael Kharlamov, de Russi sche meester in de elastische terugtocht, geflankeerd door assistenten, die tot taak hadden om op alle vragen te zeg gen: „Ik weet het niet". Ook wanneer een op jacht naar menselijke trekjes zijnde redactrice hen vroeg: „Wat doet U in uw vrije tijd'?", zeiden zij met een geheimzinnig gelaat: „Ik weet het niet". „Gaat U weieens zwemmen?". ,.Ik weet het niet". „Wat weet U dan wel?" „Dat deze conferentie nuttig werk verricht". Joligheid is het Kremlin-volkje nu een maal niet eigen. Andere woordvoerder: de Fransman Pierre Bar a due heeft zich evenals trou wens de gehele Franse delegatie nog nooit zo op de achtergrond gehouden als op deze conferentie. Waar beschei denheid niet de meest in het oog lopen de eigenschap is van het door De Gaulle in revisie genomen Frankrijk, moet men aannemen, dat het met opzet gebeurd is. De Duitsers tenslotte: „Genosse" Kegel uit het Oosten, die zijn naam eer aan deed door alle aspirant-bezoekers van zijn persconferenties terstond met rode indoctrinatie omver te kegelen, de West-Duitser Von Eckardt. die het wat moeilijk had, omdat zijn delegatie de laatste dagen niet altijd geheel en al op de hoogte werd gehouden, zodat ook zijn assistent gelijk kreeg, wanneer hij. zich voorstellend, zei: „Mijn naam is Von Hase". Trouw wettelijk verplicht Het parlement van nationalistisch China heeft een wet goedgekeurd, die vrouwen en verloofden van sol daten aan het front verplicht hun geliefden trouw te blijven. De wet stelt voorts „toenaderings pogingen" tot deze vrouwen straf baar. Nehroe wil commissie van toezicht De gouverneurs van de Thailandse provincies, die aan het noordelijk deel van Laos grenzen, hebben last gekregen de veiligheidsmaatregelen aan de grens te verscherpen. Tevoren was van onoffi ciële zijde vernomen, dat de Laotiaanse 6tad Sam Naua in handen van de com munistische opstandelingen is gevallen. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag de Ver. Staten verantwoordelijk gesteld voor wat het noemt „de huidige gevaar lijke toestand in Laos" aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw Chi na" uit Hanoi gemeld. Het Noordvietnamese ministerie noem de voorts de Laotiaanse brief aan de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, een provocerende daad. waardoor de toestand nog ernstiger kan worden. Noord-Vietnam verzocht in de verkla ring de landen, die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de Geneefse ak koorden over Laos, noodmaatregelen te nemen om de internationale commissie voor Laos nieuw leven in te blazen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het de toestand in Laos met grote ongerustheid blijft gade slaan. De woordvoerder wees erop, dat de aanvallen van de communisten op het Laotiaanse leger zijn voorafgegaan door een bezoek van de Noordvietname se president, Ho Chi Minh, aan Moskou. Van bevoegde zijde te Ottawa is ver nomen dat de Indiase minister-presi dent, Nehroe, zijn Canadese ambtgenoot Diefenbaker, een brief geschreven heeft over de toestand in Laos. Naar verluidt heeft Nehroe voorgesteld de commissie voor toezicht op de naleving van het bestand in Laos weer in het leven te roepen. In deze commissie hadden India, Ca nada en Polen zitting. Een jaar geleden werd de commissie ontbonden. Dat is nu allemaal voorbij voor ons: de Chinezen van het Hsin Hua-agent- schap zyn naar Peking vertrokken, de Oostduitse journalisten hebben him nieuwe zijden dassen afgedaan en onder in hun koffers gestopt, de be reisde roeien onder de Westelijke oor- respondenten hebben elkaar voor de zoveelste keer tot ziens gewenst. Tot ziens in Laos of Moskou, Rabath of tot de volgende conferentie, nu deze in ruil voor de dikke twintig miljoen gul den, die zij gekost heeft, alleen maar bijna net zoveel lege woorden heeft op geleverd. En weer een paar maanden respijt onder het motto: ..Liever lege woorden, dan lege hulzen". Berlijn staat er nog. Nu in de eerste twee voorronden de zorgvuldig met woorden-olie ingevette diplomaten geen vat op elkaar hebben gekregen, krijgen we het hoofdnummer van het programma, een partij „catch as catch can" tussen Nikita Kroesjtsjef, de beer der Russische steppen en Dwight Eisenhower, de adelaar van het Verre Westen. Het spijt Genève een beetje, dat die kleurrijke partij in twee manches niet op neutraal terrein, maar voor eigen publiek wordt uitgevochten. Want nu dreigt het fraaie ansichtkaart-decor, waar de scheppers van de koekoeksklok zo trots op zijn, ongebruikt te staan gedurende de herfstmaanden en dat doet pijn in de portemonnaie, die de Zwitserse eedgenoten zo zeer in ere houden. Maar er blijft nog een kans op een topconferentie, de beslissende ronde waarin de Washingtongse adelaar in zijn gevecht tegen de Moskovitische beer zal mogen worden bijgestaan door de Britse buldog en de Franse haan. Genève hoopt de kampplaats voor dat spectakel te mogen zijn. De Russische premier, Kroesjtsjef, heeft gisteren op een persconferentie in het Kremlin tot 300 Russische en buitenlandse journalisten verklaard, dat zijn bezoek aan de V.S. vermoedelijk midden september zal beginnen. Hij zei dat Eisenhower later in de herfst naar Rusland zal komen. De premier legde er de nadruk op dat tijdens de bezoeken onofficiële besprekingen „en geen onderhandelingen" zullen worden gevoerd. Het belangrijke is „een gemeenschappelijke taal te vinden en te komen tot gemeenschappelijk begrip van de vraagstukken, die moeten worden opgelost". Kroesjtsjef deed een beroep op de V.S. vriendschappelijke betrekkingen met Rusland te vestigen en samen te werken voor het waarborgen van de vrede. Over zijn bezoek aan de V.S. zei hij: ,Als er een verbetering is gekomen in de betrekkingen tussen beide landen, zullen ook de betrekkingen met de andere landen verbeteren en dan zullen de donkere wolken in andere delen van de wereld kunnen worden verdreven". Volgens Kroesjtsjef komen zijn be sprekingen met Eisenhower niet in de plaats van een topconferentie. In de tussentijd zal de situatie in Berlijn on gewijzigd blijven. Zijn ontmoeting met Eisenhower is niet bedoeld om kwesties inzake andere landen te bespreken. Derhalve kan deze ontmoeting niet in de -plaats komen van een topconferentie. Beide zijn niet met elkaar in strijd en de ene sluit de andere niet uit. Het is eerder zo, dat de ene de andere moet bevorderen. Hij gaf uiting aan gevoelens van warme vriendschap jegens Eisenhower en het Amerikaanse volk. Hij werd waxm toegejuicht na zijn antwoord op de vraag van een Ameri kaans correspondent of hij Eisenhower zou uitnodigen een Russische lanceer basis voor raketten te bezoeken. Met zwaaiende armen en opgetrokken schouders wierp hij de vragensteller toe: „Dat zou een bijsmaak geven aan elke toekomstige ontmoeting. Wat zou den de mensen ervan denken als wij bezoeken lieten aanvangen met het tonen van wat men heeft? Dat zou be tekenen, dat wij over oorlog en niet over vrede zouden gaan praten. Ik weet dat de VS. sterk zijn, maar zelfs als ik werd uitgenodigd iets dergelijks te gaan zien, dan zou ik niet gaan. Ik ga als vreedzaam man naar de V.S. en ik ben bereid mijn zakken na te laten zien om te tonen, dat ik geen wapens bij me héb. Als er bezoeken aan lanceerbases voor raketten op het program zouden staan, zou president Eisenhower zich afvragen: nodigen ze my uit om me bang te maken. Vroeger placht men voor besprekingen zijn wapens af te leggen. Zo moeten wy ons ook gedra gen". Op vragen naar de agenda voor zyn besprekingen met Eisenhower zei h4j. dat het vraagstuk van het verwy deren van overbiyfselen uit de tweede wereld oorlog een zinspeling op Duitsland en Berlyn nog de ordiaanse knoop is, die moet worden ontward. Kroesjtsjef vervolgde: „Naar onze mening zyn deze overblijfselen een lont by een kruitvat. Daarom zou allereerst de lont moeten worden verwyderd door het ondertekenen van een vredesver drag met Duitsland. Dit zou het oplos sen van andere vraagstukken zoals ontwapening en terugtrekking van buitenlandse troepen veel gemakkeiyker maken. De Russische premier, die vandaag voor vakantie naar de Zwarte Zee ver trekt, zei, dat hy rust gaat nemen ten einde zyn land goed te kunnen ver tegenwoordigen tydens het komend bezoek aan de VJS. Aangehouden Belg bekent moord niet De commissaris van de gerechtelijke politie te Antwerpen, J. de Tobel, en zyn collega R. Somers, inspecteur van de gerechtelyke politie in dezelfde stad, hebben gisteren hun eerste onderzoek voltooid in de zaak tegen de zondag j.l. te Rotterdam aangehouden 29-jarige grondwerker uit Antwerpen. Het Is hun niet gelukt, zo vertelde de commissaris ons. hem te doen bekennen, dat hy schuldig zou zyn aan de moord op pas toor Notebaert te Ledeberg. Zoals ge meld menen de Belgische politieman nen sterke aanwijzingen tegen hem te hebben. De Belgen zyn gisteravond naar Ant werpen teruggereisd en zullen de Belg verder verhoren als hij uitgeleverd zal zyn. Daar de moord geschied is in het ambtsgebied van de gerechtelijke offi cier F. Peeters te Gent zal deze morgen naar Rotterdam komen om de Belg an dermaal te ondervragen. Amerikaans commentaar De „New York Times" schryft naar aanleiding van Kroesjtsjef persconfe rentie, dat de Russische premier zonder twyfel een soort werelddirectoraat met de Ver. Staten wil sluiten om de vrede te verzekeren. Hy laat echter geen twy fel bestaan over de soort vrede, die hy wenst. Zulk een vrede, aldus het blad, zou de Sovjet-Unie in staat stellen de betrekkingen met het gehele Westen te verbeteren, in ruil waarvoor Amerika op goede voet met Ruslands bondge noten zou moeten komen, in het byzon- der met Oost-Duitsland en China. De weg zou dan vry zyn voor ont wapening, terugtrekking van buiten landse troepen en het opgeven van militaire bases en dit alles op grond van „vredebevorderende" papieren over eenkomsten. De Sovjet-Unie wil, zo gaat het blad voort, de wereld in twee invloedssferen verdelen, maar wenst eerst nog enkele „overbiyfselen van de tweede wereld oorlog" te verwy deren, zy wil West- Beriyn geleidelyk annexeren en afzon- deriyke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland sluiten, die de Navo- verdediging vernietigen. „Kroesjtsjef is voornemens Eisen hower een „vredesplan" voor te leggen, dat Amerika isoleert in een „deelge nootschap" met de Sovjet-Unie, dat het westelyke bondgenootschap afbreekt en de weg bereidt voor verdere communis tische veroveringen. Wy zyn niet bang, dat Eisenhower zich daartoe laat over halen. Niettemin is er aanleiding voor nieuwe verzekeringen aan onze bondge noten, waartoe een westelyke topconfe rentie het aangewezen forum zou zyn", aldus de „New York Times". Ook de „Washington Post" is van oordeel, dat Ruslands voorstelling van vrede een andere is dan die van Amerika. Het blad meent, dat het per- sooniyke gesprek niet meer kan doen dan de weg effenen voor overeenstem ming op beperkte gebieden en dan nog na moeiiyk en gedetailleerd onderhan delen. „Het is hoogst waarsdhyniyk", aldus dit blad, „dat Kroesjtsjef de spanning aan zyn westelyke grens wil verminde ren om zich beter op de interne economie te kunnen concentreren, maar dat hy tevens van plan is voort te gaan met ondermyning en intimidatie op grote schaal elders. Op zo'n manier kan er geen werkeiyke vrede zyn". Komend gesprek van grote invloed op de vrede Vice-president Richard Nixon Is woensdag van zyn bezoeken aan de Sov jet-Unie en Polen te Washington terug gekeerd, waar hy op het vliegveld door naar schatting 3500 mensen werd be groet, onder wie de onderminister van Buitenlandse Zaken Dillon en de Sov jet-ambassadeur Mensjikof. Nadat hy de Boeing-707, het straal vliegtuig, waarmee hy de reis maakte, had verlaten, legde Nixon een verkla ring af. waarin hy een beroep deed op de Amerikanen om by het komende be zoek van premier Kroesjtsjef eenzelfde hoffelijkheid aan de dag te leggen als het volk en de leiders van de Sovjet- Unie het tegenover hem hadden gedaan. Hierby wees hy op de vele bewyzen van vriendschap, die hy van de zyde van het Russische en het Poolse volk had onder vonden, niettegenstaande de bestaande politieke geschillen. De demonstraties van harteiykheid In Rusland en Polen waren, aldus Nixon, niet voor my, doch voor het Amerikaan se volk bedoeld. Hy zei dat de Russen en de Polen in de oorlog veel hadden geleden en dat zy „hartstochteiyk naar vrede verlangen, zoals ook de Amerika nen dat doen". Hy erkende echter, dat vele Amerikanen gegronde redenen heb ben om bitter gestemd te zyn over be paalde politieke maatregelen van de Sovjet-Unie, maar hy verzocht het Amerikaanse volk hoffeiyk te zyn te genover Kroesjtsjef. „in het belang van de vrede en rechtvaardigheid die wij al len wensen", zyn woorden werden met applaus begroet. Volgens de vice-president zal het ko mende overleg tussen de Sovjet-premier en president Eisenhower een grote in vloed kunnen hebben op de vrede. Het Amerikaanse volk moest er voor zorgen, dat het overleg in een zo goed mogeiyke sfeer plaats vond. Nixon sprak onmiddellyk na aan komst ongeveer een uur met Eisenho wer aan wie hy een brief van president Worosjilof en één van minister-presi dent Kroesjtsjef gaf. AmerikaMaan vice-versa De Duits-Amerikaanse ruimtevaart deskundige dr. Wernker von Braun ver wacht dat Amerika in vier jaar een ra ket met wetenschappelijke instrumen ten een „zachte landing" op de maan kan laten maken. Over negen jaar zal het waarschynlyk mogelyk zyn een raket te lanceren, met behulp waarvan twee mensen een tocht rondom de maan kunnen maken en veilig op aar de terugkeren. Een jaar later zal de eerste Ameri kaan op de maan kunnen landen. Von Braun sprak op een byeenkomst van het Genootschap voor Ruimte vaart. Dodelijke val van kind uit raam (Speciale berichtgeving) De 2-jarige Fransje Vos is gistermid dag in Rotterdam uit het raam van de ouderiyke woning gevallen. Het kind kwam acht meter lager op een stenen plaatsje terecht. Het werd naar het Westerziekenhuis gebracht, waar het in de loop van de avond aan de bekomen verwondingen bezweek. De moeder van het kind had de jongen 's middags te slapen gelegd en het raam van de slaap kamer gesloten. De jongen heeft bbjk- baar kans gezien uit zyn bedje te komen en daarna het raam te openen. Vijf jaar voor erge.'-;ke kindermishandeling De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen een 29-jarige fabrieksarbeider uit Rotterdam en zyn 24-jarige vrouw veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Zy hadden hun op 18 juli 1955 gebo ren zoontje mishandeld. De officier had tegen de man vyf jaar, tegen de vrouw vier jaar, voor beiden met aftrek geëist. Volgens de dagvaarding was het kind geslagen met een pook, een broekriem en een deel van een stoelleuning. Zyn linkerarm en -been vertoonden breuken, zo wees een foto uit. De huid van de rug was van onderen van de onderlaag los gerukt en er had zich een vochtblaas met gestold bloed gevormd, aldus de ten lastelegging. Nederlanders bouwen ureumfabriek in Z.-Afrika De ureumfabriek, die te Modderfon tein in Zuid-Afrika wordt gebouwd door de Nederlandse „Verenigde Machinefa brieken", zal in juni van het volgend jaar op volle capaciteit gaan werken. Ureum is een van de modernste soorten stikstofkunstmest. De produktie van 110.000 ton per jaar zal Zuid-Afrika on af hankeiyk maken van de import van stikstofkunstmest. Met de bouw van de fabriek is in het najaar van 1958 begonnen. De produktie zal geschieden volgens een procédé van de Nederlandse Staatsmynen. binnenland Met instemming van de Marokkaan se regering heeft Unilever in Marokko een NV opgericht voor de fabricage en ver koop van syntetische wasmiddelen, eet bare vetten en verschillende toiletartike len, die totnutoe door Unilever In Marok ko werden Ingevoerd. Onderhandelingen Inzake de aankoop van een fabriekster rein In Casablanca zyn ln een vergevor derd stadium. Naar verwachting zal met de investering ln deze Marokkaanse on derneming een bedrag van circa 5 miljoen gulden zyn gemoeid. MeJ. Mabel Howard, minister van het Sociale Verzekeringswezen van Nieuw- Zeeland. heeft gisteren 'n kort bezoek aan Amsterdam gebracht, vergezeld van de consul van Nleuw-Zeeland te Den Haag, de heer T. Johnson, en diens echtgenote. O.a. heeft zy een tocht door de havens en grachten gemaakt. Mr. E. H. Toxopeus. minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteravond on verwachts een bezoek gebracht aan de expositie ..Hart van Brabant" te Tilburg. Reeds eerder bezochten prof. dr. J. E. de Quay, mr V. G. N. Marynen. minister van Landbouw en Visserij en Staatssecretaris Schmelzer deze expositie. Men verwacht dit weekeinde de 150.000ste bezoeker. Ter gelegenheid van het 10-Jarlg be staan der Kamer van Koophandel Neder- land-Israèl zal van 13 tot 18 oktober as. ln het Konlnkiyk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van ln ons land al en nog niet vertegenwoordigde Israëlische ptodukten van uiteenlopende aard. 35 stuks melkvee zyn vanmorgen ln de vlammen omgekomen by een brand, die tegen vier uur werd ontdekt ln de boerdery Noorderham" te Den Ham, ge meente Aduard (Nocrrd-Gronlngen), be woond door de bedryfslelder P. Huizlnga en eigendom van P. de Boer uit Meed- hulzen. De grote, dubbele landbouw- schuur. welke enkele Jaren geleden geheel was opgeknapt en gemoderniseerd, brand de bijna tot de grond toe af. buitenland Een zevenhonderdtal leden van het Internationaal Verbond van Universitair opgeleide vrouwen uit vyftlg landen houdt ln Helsinki een congres, waarop ge sproken wordt over de mogelijkheden, die deze vrouwen in het openbare leven heb ben en waarop tevens het veertigjarig be staan van het verbond wordt gevierd. Een Jury heeft woensdag ln Londen verklaard dat Kelso Cochrane, de neger, die ln mei ln het om zijn rassenrelletjes beruchte Londense district Nottlng Hlll werd vermoord, vermoedeiyk niet het slachtoffer ls van rassenhaat. Volgens de bewijzen en aanwyzingen, waarover men beschikt. Is hy het slachtoffer van een roofmoord. Canada gaat zyn aangrenzende zee bodem nauwkeurig onderzoeken met het oog op de mogelykheld van exploitatie en de verdediging tegen duikboten. Te Bed ford Basin bij Hallfax. zal daar toe een oceanografisch Instituut worden gebouwd, waaraan 300 deskundigen verbonden zul len worden. In Moskou ls dinsdag het Internatio nale filmfestival begonnen met de verto ning van speelfilms, zo meldt Radio-Mos. kou In de avonduren ls o.m. de Neder landse film Fanfare" vertoond. Voor de eerste week van het festival zyn alle kaar ten uitverkocht. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 403 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Het eiland van Merlyn, opera. 21.20 Vierkante cirkels, caus. 21.35 Lichte muz. 21.55 Act. 22.15 Jazzmuz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.25—24.00 Dlscotarla. Hilversum II. 298 m. NCRV: 18.05 Promenade ork. en piano. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Brazil. Folkloristische en Am. muz. 19.30 Radiokrant. 19 50 CHU, pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Ra ti lover keerss pel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Ork.oonc. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 Jeugdjourn. 20.00 Jcrurn. en weeroverz. VARA; 20.00 Rep Koninklijke Diergaarde Biydorp ln Rotterdam. 20.50 Mensen. Dingen. Nu21.00 Claudia, tv-spel. VOOR VRIJDAG 7 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. Jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst VPRO: 10.00 De vrouw ln haar huis, caus. 10.05 Morgen wy ding. VARA: 10.20 Tips van de voedlngsmarkt. 10.25 Gr. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Latyns-Amerl- kaanse muz. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.: Landb. rubriek: Hooibroel en hoolventllatie IJ 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Carlllonconc.. 14.15 Voordr. 14.35 Pianorecital. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Vragenbeantw. v. d. Jeugd. 17.25 Versierde vakantletlps. 17.55 Aot. VARA; 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Gr. 18.30 50 Jaar Algemene Neder landse bedryfsbond in de mijnindustrie, rep. 18.50 V. d. Jeugd. 19.00 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Geloven ln deze tyd, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20.05 Regeringsultz.: De bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, door mr. C W. A. Schllrmann, Nederlands permanent ver tegenwoordiger by de Verenigde Naties. 20.15 Planorecital. 20.35 Benelux, Inter- 38 ct per pakje Prof. dr. E. van Slogteren opnieuw onderscheiden De oud-hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen en voormalig directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, is on derscheiden met de gouden medaille van de American Daffodil Society. Deze on derscheiding is professor Van Slogteren verleend voor zyn vele verdiensten voor de teelt en export van narcissen. Hoewel de professor gepensioneerd is (hij woont thans in Bennebroek) biyft hy actief aan „het bollenleven" deelnemen, o.m. door zyn adviseurschappen van de ver schillende groepen der Kon. Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur. Zondagsrijverbod in Duitsland De Duitse directeur-generaal van Ver keer heeft bekendgemaakt, dat de laat ste weken het aantal processen verbaal, dat door de Duitse politie wordt opge maakt tegen Nederlandse overtreders, die met hun vrachtauto's op zondagen naar Nederland terugryden, steeds toe neemt. Het betreft hier overtreders van het zondagsrijverbod, dat in Duitsland bestaat. De Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie wyst erop, dat de mogelykheid bestaat van dit verbod ontheffing te krygen. vrijdag. Station N.S.: Exoursle Ned. Chr. Rels- ver. naar de Kon. Ned. Marine ln Den Helder. 7.45 uur voorm. ZATERDAG: Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning: 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. Steenschuur 6: Leden verg. „De Natuur vriend" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam zond. 15 uur nam (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25) Tentoonstellingen grafisch werk Ncmo Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus). De Lakenhal: „Kljk-race" voor kinderen >lm. 12 Jaar; augustus). DE BIOSCOPEN Trianon „Alias Jesse James" (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare" (alleleeft.)Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De verkochte gouden Cadillac" (14 Jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zond.: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyka te 2.30 uur vakantie-Jeugdpro gramma. Lldo „Het complot der 39 stappen" (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. I.uxor „Vryheren van het woud" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend de Zulder apo theek Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelcfoon 22222. view. 20.45 Daar gaat een dominee voor- by. caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 V. d. Jeugd. 10.05 Gram. 10.30 Gram. of progr. v. d. Jeugd. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Omr.ork. 1425 Gr. 15.00 Voor de Jeugd. 15.30 Voor de zieken. 16 30 Gram. of programma voor de Jeugd. 17.00 Boekbespreking voor de Jeugd. 17.15 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Sopr. en plano. KRO: 18.15 Gram. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsultz.: Emigra tierubriek: Het emlgratlepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 20 Luistert naar de stem van de WD. caus. 19.30 Gram 20.30 Gram. 21.00 Holland Festival 1959: Strijkkwartet. 21.30 Amu;. muz. 22.00 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. (over de vierde lijn van 1820 uur) L Luigl Cherubini „Medea" (3e bedrijf). Opera in drie bedrijven. Libretto van Francois Benoit Hoffmann (naar Euripi des). Italiaanse vertaling van Carlo Zan- garlnl. Medewerkenden: Medea, vroegere vrouw van Jason. Maria Meneghlnl Cal- las, sopraan; Jason, aanvoerder der Ar- gonauten - Mirto Picchi, tenor; Glauce, dochter van Creon - Renata Scotto, so praan; Creon. koning van Korlnthe - Giuseppe Modesti; Nerla. dienares van Medea - Miriam Plrazzinl, mezzo sopraan; eerste dienstmaagd - Lidla Marlmpietri, sopraan; tweede dienstmaagd Elvira Ga- lassi, sopraan; de kapitein van de wacht des konings - Alfredo Giacommotl, bari ton; twee kinderen van Medea, dienares sen van Glauce, Argonauten, priesters, soldaten, volk van Korlnthe. Orkest en koor van het Teatro alla Scala te Milaan. Dirigent: Tulllo Serafln. n Gioacchlno Rossini 1. uit ..lTtallana In Algeri": Ho un gran peso sulla testa. 2. uit ,.La Cenerentola": a. Mlel rampolll femminlni; b. Sia qualunque delle figlie. Fernando Corena. bas. Orkest van de Magglo Musicale Florentino o.l.v. Glanan- drea Gavazzenl. c. Nacqui all'affanno e al planto. Non plü mesta accanto al fuoco. Victoria de !os Angeles, sopraan. Orkest van de Ope ra te Rome o.l.v. Giuseppe Morelll. III. Giuseppe Verdi. 1. uit „Nabucco": a. Vlenl. o Levlta. Tu sul labbro del veg- gentl. Cesare Slepi, bas. Orkest van de Accademla dl Santa Cecilia o.l.v. Alber to Erede. b. Va penslero sull'all dorate. Koor en Orkest van het Teatro alla Scala, Milaan o.l.v. Tulllo Serafln. 2. uit ..Ernani": a. Marcè diletto amlcl. Come ruglada al cesplte. O tu che l'alma adora. Mario del Monaco, tenor. The New Symphony Orchestra, Londen o.l.v. Alber to Erede. b. Sorta la notte. Ernani! Er nani, involaml. Antolnetta Stella, so praan. Symphonle Orkest o.l.v. Nlno San- zogno. c. Che mal vegglo. Infellce! e tuo eredevl. Cesare Siepl. bas. Orkest van de Accademla dl Santa Cecilia, Rome o.l.v. Alberto Erede. 3. uit Othello": Gla nella notte densa. Rosanna Carteri, sopraan. Giuseppe dl Stefanó, tenor. Symphonle Orkest van Milaan o.l.v. Antonio Tonln. IV. Pletro Masoagnl. 1. uit „Cavalleria Rustlcana": VoorsDel en Sicillana. O Lola, bianca come flor dl splno. Lorenz Fehen- berger, tenor. Symphonle Orkest van Bamberg o.l.v. Victor Relnshagen. 2. uit „Iris": a Son lol Son Io la vlta. Koor en Orkest van de Opera te Rome o.l.v. Giuseppe Morelll. b. Oh, come al tuo sottile. Rosanna Carteri. sopraan; Giuseppe dl Stefano, te nor. Symphonle Orkest van Milaan o.l.v. Antonio Tonlni. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 Filmprogr. 21.1521.55 Jongenskoor. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Popul. progr. 13.55 Uitsl. cricket. 14.00 Gev. muz. 15~0Ö Hoorsp. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18 15 In the South-East. 19.00 Gev. progr. 19.30 Henry Wood Promenade Con certs. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 The ring of words. 22.45 Caus 23.00 Nws. 23.06—23.36 Viool en plano. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 147 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13 00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr 14.15 Gevar. muz (Om 14.30 Nws.). 15.00 Ork. muz. (Om 15.00 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dacb. 16.45 Uitsl. races en liederen. 17.30 Nws. en koormuz. 18.00 Muz. kaleldoscoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20 00 Gevar. muz. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23 30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Dansmuz. en liedjes. 17.00 Nws 17.40 Orgelspel. 17,50 Lichte muz 19.00 Nws. 19.20 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frnnkryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 en 13.35 Gram. 14.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Hoff manns ErzShlungen opera. 22.15 Gram. 23.10 Idem. 23.52—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 ODeramuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel 14 00 Kamerorkest. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Klass.muz. 17.00 Nws. 17.10 Amus.muz. 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.30 Gram. 19.45 Caus. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. 484 m.: 1200 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 14.00 Operamuz. 15.15 Gram. 16 05 Dansmuz. 17.00 Nws 17.10 en 17 20 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Kamerork. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nieuws. WFCRRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) O. O. hl) |o a a Seï-SS S 3 M B flM Amsterdam licht bew. nnw 2 19 12 0 Den Helder half bew. nw 6 20 16 0.4 Ypenburg Vlissingen licht bew. nnw 1 18 15 0.6 on/bewolkt nnw 2 19 14 0.3 Eelde zwaar bew. w 2 20 15 1 De BUt licht bew. nw 2 18 12 0.1 Twente zwaar bew. nw 2 18 14 0.5 Eindhoven zwaar bew. nnw 1 20 14 0.5 Z.-Limburg zwaar bew. nnw 2 20 14 0 Helsinki zwaar bew. n 3 25 15 0.2 Stockholm onbewolkt w 3 25 14 0 Oslo onbewolkt w.stil 15 Kopenhagen zwaar bew. w 4 21 13 0 Aberdeen zwaar bew. z 2 23 13 0 Londen onbewolkt W-Stll 21 11 0 Brussel geh. bew. nw 1 21 15 0.5 Luxemburg half bew. n 2 20 12 0.1 Parys Bordeaux zwaar bew. nno 2 26 12 0 onbewolkt W-Stll 28 12 0 Grenoble onbewolkt W-Stll 26 13 0 Nice onbewolkt n 4 26 20 0 Beriyn geh. bew. wnw 2 20 15 0.5 Frankfort zwaar bew. nw 6 22 16 0.1 Mtinchen regen w 3 20 13 5 Zürich regen ozo 1 23 14 0.1 Genève onbewolkt watll 25 11 0 Locarno half bew. w.stll 26 14 0 Wenen zwaar bew. wzw 2 21 11 0 Innsbruck regen onbewolkt w.atll 23 12 0.2 Belgrado zw 2 24 15 0.1 Athene onbewolkt 30 23 0 Rome licht bew. w.stll 31 19 0 AJacclo Lloht bew. ono 2 28 15 0 Madrid zwaar bew. n 2 27 18 0 Mallorca onbewolkt nno 4 31 26 0 Lissabon geh. bew. zw 3 21 14 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2