Vriendelijk afscheid - geen akkoord WEERBERICHT Overleg zal t.z.t. worden hervat Wat Kroesjtsjef in de V.S. te zien krijgt Volledige overeenstemming van Stichting met de heer Verohne Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 AUGUSTS 1959 No. 29813 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Geneefse conferentie ten einde (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 5 augustus De Geneefse conferentie is vandaag geëindigd met een serie ministeriële speeches op de plenaire slotzitting, die niemand meer veel belang zal inboezemen. Want het korte slotcommuniqué (200 woorden uit een conferentie, die alles by elkaar wel een twintig miljoen gulden zal hebben gekost) windt er nauwelijks doekjes om: er is geen enkel akkoord bereikt, zelfs geen beperkte overeenkomst inzake Berlijn, laat staan een op het wijder terrein van Duitse hereniging en vredesverdrag. Met dat slotcommuniqué heeft het Westen zowaar bij het scheiden van de markt nog een diplomatieke zege ge boekt. Gromyko wenste namelijk er een lange waslijst in op te nemen van pun ten van overeenkomst en meningsver schil en1 daar wat hoopvolle kantteke ningen omtrent een topconferentie bij te plaatsen. Het Westen drong aan op meer realisme, wilde een kort commu niqué, meedelende dat er nuttig over leg is gepleegd, enige toenadering, maar geen overeenkomst is bereikt en dat het overleg zal worden voortgezet op een later datum, nader vast te stellen via normale diplomatieke kanalen. Het Westen kreeg na een lange partij touw trekken op een lunch bij Lloyd, tijdens een middagzitting der plaatsvervangers en een drie uur lang tot laat in de nacht voortdurend privé-overleg in de villa van Gromyko tenslotte zijn zin. De avondzitting bij Gromyko duurde zo lang, dat er zowaar nog enige spanning begon te heersen! Zou Gromyko alsnog de koppeling van een Berlijnse regeling aan de al-Duitse commissie hebben laten vallen of zou hy ingestemd heb ben met de formule, die de Westelijke positie in West-Berlijn na afloop van die regeling ongeschonden liet? Tegen beter weten in, maar met het voorbeeld voor ogen van het akkoord, dat Mendès France in 1954 in Genève in de laatste minuut bereikte, bleven slaperige corres pondenten de wacht houden. Het was verspilde tijd: het gesprek tussen Oost en West is door de aangekondigde we derzijdse bezoeken van Kroesjtsjef en Eisenhower reeds naar een ander niveau geklommen. Die komende confrontatie, waarin de Berlijnse crisis nauwelijks het belang rijkste onderwerp van gesprek zal zijn, heeft voor het bedreigde West-Berlijn, in ieder geval nieuw respijt gewonnen. De scherpste actualiteit is van die crisis af. Het heeft daarom niet veel zin lang na te kaarten over het falen van deze conferentie. Het lijkt echter wel verdiend de Britten te zuiveren van de blaam, die sommigen op hen geworpen hebben. De verwijten jegens Macmillan als zou hij op zijn reis naar Moskou indertijd uitverkoop van de Westelijke belan gen hebben willen houden, de ver dachtmakingen jegens Lloyd als zou den zijn pogingen om in ieder geval overleg op het hoogste niveau tot stand te brengen, uit een slappe zucht tot compromissen voortkomen, snijden geen hout meer, nu Eisenhower zelf tot een soortgelijk contact besloten heeft, zo mompelen de Britten be leefd. Vergeleken met het niet erg ge lukkig debuut van minister Herter, de onbeweeglijkheid van de Fransen en de zenuwachtigheid van de Westduit sers heeft Lloyd in Genève van alle Westelijke ministers veruit de con structiefste rol gespeeld, zo is thans het haast unanieme oordeel van de bevoegde waarnemers. Tot zover onze reisredacteur, de heer Brugsma. Toch nuttig voor ontwapeningsvraagstuk? Reuter acht in het verloop der be sprekingen redenen aanwezig voor de veronderstelling, dat de conferentie, welke op niets is uitgelopen wat de kwestie-Berlijn betreft, niettemin suc cesvol is geweest met betrekking tot het ontwapeningsvraagstuk. De ontwape ningsbesprekingen zijn nog steeds niet op gang gekomen nadat de onderhande lingen van de uit vertegenwoordigers Nixon in Polen De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft dinsdag de lunch gebruik met de Poolse minister-president, Cyrankiewicz. Daarna hadden zij, wat genoemd wordt, serieuze besprekingen. Nixon, die overal geestdriftig in Polen wordt ontvangen, vertrekt heden per vliegtuig naar Washington. Cyrankiewicz bracht een dronk uit op president Eisenhower, Nixon, het Ame rikaanse volk en de Amerikaans-Poolse vriendschap en samenwerking, waarbij hij zei: „Onze uitgestrekte hand getuigt van ons verlangen naar vrede en vriend schap". Hy zei ervan overtuigd te zijn dat Nixons bezoek hiertoe zal bijdragen. Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar ook enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 AUGUSTUS Zon op 5.08; onder 20.23 uur. Maan op: 7.22, onder 20.56 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4.14 en 16.40 uur. Laagwater 0 09 en 12-26 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. van vijf landen bestaande subcommissie van de V.N. in 1957 werden afgebroken. De besprekingen zijn nu toevertrouwd aan een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle 82 leden van de V.N. Deze commissie heeft echter nog nimmer spy kers met koppen kun nen slaan. Men verklaarde in Genève, dat de Westelijke ministers en Gromyko ge sproken hebben over de vorming van een kleinere V.N.-commissie. Gromyko en zijn Westelijke collega's zouden het er over eens zyn geworden dat vorming van een nieuwe ontwapeningscommissie van circa 8 A 10 leden noodzakelijk is. De Russen zouden op pariteit in deze commissie hebben aangedrongen en het Westen zou bereid zyn de Russen op dit punt in zekere mate tegemoet te komen. Waarnemers zijn van mening, dat de grote mogendheden contact zullen op nemen met die leden van de V.N. die bij de ontwapening belang hebben voor de zitting van de algemene vergadering half september in New York geopend wordt. 2000 politiemannen zullen hem in New York bewaken Reuter meldt uit Washington, dat premier Kroesjtsjef op zyn reis door de V.S. waarschijnlijk zowel delen te zien zal krygen van het noorden en zuiden als van het oosten en westen. In Russische kringen in Washington verklaarde men dat het reisprogramma behalve bezoeken aan New York, Cle veland, Detroit, Chicago, San Francisco en Los Angeles, ook bezoeken aan Te xas, Florida en de „mais gordel" van Iowa en Kansas zal omvatten. Kroesjtsjef, die de man is geweest achter de campagne voor het verbou wen van méér mais in de Sovjet-Unie, zou in het bijzonder graag uit de eerste hand ingelicht willen worden over de landbouwmethoden in de V.S. In Texas zou hij een bezoek willen brengen aan een grote veefokkerij. De Russische premier zou voorts een uit nodiging ontvangen hebben van gouver neur Leroy Collins van Florida, die kortgeleden in Moskou is geweest en die Kroesjtsjef Florida wil laten zien. De voorbereidingen voor het verblijf van Kroesjtsjef in Washington zijn in middels al begonnen. De Russische pre mier zal waarschijnlijk logeren in „Blair House", waar de officiële gasten van de Amerikaanse regering worden onderge bracht. Kroesjtsjef zal in „Blair House" de keus hebben tussen het zogenaamde lichtblauwe apartement, dat een ge bloemd behang heeft en licht is gemeu bileerd of de kamer en salon met meu bels in oud-Amerikaanse stijl en don kere lambrizering. Molotof koos de laat ste vertrekken tijdens zijn officieel be zoek aan Washington. Een korte, zwarte 50-jarige man draagt de zware verantwoordelijkheid voor het bewaken van Kroesjtsjef tij dens zyn bezoek aan de V.S., die tien duizenden vluchtelingen uit communis tische landen herbergen. Het is William Lewis Uanna, hoofd van de Amerikaanse Veiligheidsdienst, die eveneens verantwoordelijk was voor de veiligheid van vele belangrijke bezoe kers, onder wie Koningin Elizabeth van Groot Britannië en de Russische vice- premier Mikojan. Hij zal in zijn zware taak worden bij gestaan door de 37-jarige Roderic La- dew O'Connor, die de leiding heeft ge had bij de bewaking van enkele dei- meest geheime projecten in de VS, zoals het atoomcentrum in Oak Ridge, waar de eerste atoombom ter wereld werd ge maakt. 2000 bewakers Verwacht wordt dat enkele tientallen agenten van de Russische veiligheids dienst in Amerika zullen aankomen om het gebied te verkennen en contact op te nemen met hun Amerikaanse colle ga's. Van de 22.000 man politie in New York zullen waarschijnlijk 2.000 worden uitgezocht om mee te helpen bij de be waking in New York. Ike eind augustus naar Europa Het Witte Huis heeft te verstaan ge geven, dat president Eisenhower in de laatste week van augustus naar Europa zal gaan om met Macmillan, De Gaulle en Adenauer te spreken. Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis, zei echter tegen journalisten dat hij nog geen bijzonderheden kon be kendmaken over de reizen van Eisenho wer en Kroesjtsjef. Hij kon dus niets zeggen over de preciese data of de pro gramma's. Het Algerijnse vraagstuk Negen Afrikaanse Staten plegen overleg President Tubman van Liberia heeft dinsdag bij de opening van de confe rentie van negen onafhankelijke Afri kaanse landen te Monrovia gezegd dat het Algerijnse vraagstuk ernstig is en een gevaar voor de wereldvrede vormt. Tubman betreurde de bedreiging van Franse zijde dat Frankrijk de diplomatieke betrekkingen zal verbre ken met elk land, dat de voorlopige Algerijnse regering erkent. Het belangrijkste doel van de confe rentie is, aldus Tubman, van verwar ring, oorlog en chaos vrede te maken. De deelnemende landen zullen een for mule moeten zien te vinden, die beide partijen bijeenbrengt voor onderhande lingen over een vreedzame regeling van het Algerijnse vraagstuk. Over proeven met kernwapens zei de Liberiaanse president, dat deze schade lijk zijn voor de mensheid overal ter wereld. „Wij protesteren tegen elk stre ven proeven met kernwapens in de Sa hara te nemen", zo zei hy. Voorts verzocht Tubman de conferen tie positieve maatregelen te nemen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De Liberiaan Grimes is tot voorzitter van de conferentie gekozen. De deelnemende landen zyn de Ver enigde Arabische Republiek, Libië, Tu nesië, Marokko. Guinea, Ghana, Liberia, Soedan en Ethiopië. Bovendien is de voorlopige Algerijnse regering op de con ferentie vertegenwoordigd. Nieuw vervolgverhaal „DE MAN AAN DE TOP" Ons nieuwe vervolgverhaal „De man aan de top" is de eerste roman van de Amerikaanse schrijver Ca meron Hawley, de man die reeds een groot aantal korte verhalen, hoorspelen en filmscenario's had geleverd. Deze roman is in Ameri ka een succes geworden, voorna melijk doordat de schrijver een open oog blijkt te hebben voor de normaal-menselijke eigenschappen van creativiteit en initiatief, wel ke ook de vooraanstaande leidei*s der „big business" kenmerken. Achter het gecompliceerde netwerk van het moderne grootbedrijf ziet men door dit boek de mens zelf en dat maakt dit verhaal met zijn vele korte hoofdstukken uitermate boeiend, niet het minst doordat deze ganse strijd om de opvolging, zich in drie ademloze dagen af speelt. Prinses Soraya vertoeft thans in Noordwijk om daar, naar zij hoopt, een rustige vakantie door te bren gen, zonder voortdurend lastig ge vallen te worden door vragenstel lers of fotografen. Aan haar wen sen zullen wij in de komende weken gehoor geven, al willen wij dit plaatje, dat gisteren genomen werd toen de Prinses in gezelschap van haar broer, prins Byra, voor het eerst te paard een ritje langs het strand maakte, onze lezers niet onthouden. Enorme schade aan de pootaardappels (Speciale berichtgeving) Het is met de pootaardappels in ge heel West-Europa mis. Deze zomer blykt er een ongekend grote invasie van blad luizen, waaronder vele gevleugelde, te zyn geweest. Deze laatste categorie heeft de zo gevreesde bladrolziekte overge bracht op zo goed als alle percelen pootaardappelen, waardoor een enorme schade is veroorzaakt. Met name de ex port heeft een zware slag ontvangen. Ons land, dat pootaardappels over de gehele wereld uitvoert, zal er miljoenen guldens door derven. De zgn. igel - lange - test zal nu wor den toegepast, wat wil zeggen dat mon sters van aardappelknollen overal in het land zullen worden getrokken om te zien in hoeverre zij zyn geinfecteerd. Het lykt onontkoombaar om de normen voor deze knollen te verruimen. Nieuw Guinea - expeditie Zal Julianatop - 4700 m. - bereikt worden Het bestuur van de Stichting „Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea" bericht ons, dat met de scheepsbouwer C. Verolme, na het door deze gedane aanbod, volledige overeenstemming is bereikt over de verdere financiering van de expeditie. De door hem gestelde zakelijke voorwaarden zyn door het Stichtings bestuur volledig en met dankbaarheid aanvaard. Wat het verdere verloop van de expe ditie betreft, kan in aansluiting op het geen onze bijzondere medewerker, dr. L. D. Brongersma daarover reeds in ons Blad mededeelde, nog het volgende wor den vermeld: op 4 en 5 juli werden door enkele leden der geologische groep, na melijk de heren Escher en Verstappen, de Antarestoppen, respectievelijk 3380 en 3650 meter hoog (ongeveer 500 meter lager dan op de kaart staat aangegeven) bereikt. Uitvoerige berichten over deze zware tocht zyn ontvangen, maar van bijzondere vondsten is geen melding ge maakt. Dit kan in dit stadium overigens verwacht. De biologen, de zoölogen Vervoort, Staats en Van Heijningen en de botanici Kalkman en Van Zanten en de landbouwgeoloog Reynders kwamen niet verder dan ongeveer 2300 meter op de zuidhelling van de Antares, omdat het onmogelijk was met de ene helikop ter die over was, hoger te komen. De anthropologen, de heren De Wilde en Nijenhuis en de taalkundige Anceaux bleven uiteraard in de bevolkte streken. Wegens het uitvallen van één helikop ter, die om verschillende redenen niet zal worden vervangen, moet het Anta- resonderzoek thans worden afgesloten. (behoudens uitzonderingsgevallen) van Er zal nu naar worden gestreefd in het geen van de exploratiegroepen wordenten noordwesten van het basiskamp ge legen terrein, dat eveneens geheel on bekend is, door te dringen, voor zover dit met één helikopter en met dragers mogelijk is. Men zal dan werken in de richting van de Julianatop, waarvan men meent dat hij 4700 meter hoog is. Als dit cijfer juist blijkt te zijn, zou dit de derde top in hoogte zijn van Nieuw-Guinea, na de Carstensztoppen van 5030 en de Wilhelminatop van 4750 meter. Wellicht zullen de geolo gen in staat zijn ook deze top te be reiken, maar ook de andere groepen zullen pogen hem zo dicht mogelijk te benaderen, waarby vooral op bota nisch en zoölogisch gebied veel inte ressants kan worden verwacht. Door middel van het werpen van kleurstof in de Ok Sibil is de uitmon ding van het onderaardse deel van deze rivier in het Kalkgebergte in de Oost- Digoel gevonden. Deze uitmonding ligt niet in de bron bij Ariëmkop, maar nabij de kampong Songan. Gisteren werd de reporter John Do- minis van het Amerikaanse blad „Life" in de Sibil verwacht. De Franse cineast Caisseau, die kort geleden Ned. Nieuw- Guinea bezocht, vond het expeditie- gebied blijkbaar te ruig. Ook wegens de weinige vliegtuighulp die de expeditie hem kan bieden, is van samenwerking afgezien, aldus de mededeling van het Stichtingsbestuur. Over de gehele lengte van Rijks weg 13 tussen Rotterdam en Delft is men bezig met de werkzaamhe den ter verbetering van deze eens zo beruchte weg. Alvorens men kan beginnen met het aanbrengen van een nieuw wegdek, moet eerst het oude wegdek en de onderlaag van stenen worden verwijderd, waarmee men thans bezig is. Comité in Ned. Nieuw-Guinea In Ned. Nieuw-Guinea is, met het doel om steun te verlenen aan de ex peditie naar het Sterrengebergte, een landelijk comité opgericht onder de naam „Comité Nieuw-Guinea Expe- peditie Sterrengebergte". Het comité is van oordeel dat net doenlijk is. in Ned. Nieuw-Guinea een bedrag bijeen te brengen van f25 000. Hiermede zou met name de zeer be langrijk geachte doorsteek van het ba siskamp der expeditie, ook Sibil, naar de hoofdplaats Hollandia kunnen wor den verwezenlijkt, aldus het comité, dat zijn oproep doet uitgaan in de overtui ging, dat zowel de inheemse bewoners als de Nederlandse werkers in Nieuw- Guinea de waarde van de expeditie zul len onderkennen voor de openlegging VIRGINIA HO. 1 CIGARETTES De Amerikaanse soldaat anno 1965 „SPRONGEN VAN HONDERDEN METERS. Nauwelijks heeft de mensheid een zucht van verlichting kunnen slaken vanwege de ontspannen internationale politieke toestand, of berichten uit Amerika maken al weer melding van nieuwe wapenen, welke in een even tuele toekomstige oorlog zouden kun nen worden toegepast. Het hoofd van dienst voor weten schappelijk speurwerk van het Ameri kaanse leger, generaal Trudeau, heeft n.l. gezegd, dat er enkele gassen bestaan, die niet onmenselijk zyn en die mis schien in een oorlog zullen worden ge bruikt. Hij zei, dat indien de commu nisten ooit chemische strijdmiddelen in een oorlog gaan gebruiken, er middelen moeten bestaan om aan een dergelijke aanval het hoofd te bieden. Er zijn, aldus generaal Trudeau, on langs proeven genomen met niet-dode- lijke gassen, die getroffenen buiten ge vecht stellen zonder hen te doden of blijvend letsel te bezorgen. Deze midde len zijn stellig een voordelige manier tot het veroveren van gebouwen, bruggen en andere door mensenhanden gemaakte dingen zonder ze te vernielen. Generaal Trudeau deelde voorts mee, dat het leger van plan is in de naaste toekomst zyn Nike-Zeus, een raket voor de vernietiging van raketten, zal probe ren tegen Amerikaanse raketten voor lange en middelgrote afstand. Een wa pen als de Nike-Zeus is dringend nood zakelijk nu de Russen dreigen met hun raketten. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Nike-Zeus in de jaren zestig voor de bestrijding van raketten paraat zal ziin- Op het congres van het Amerikaanse leger te Washington is aan verslaggevers meegedeeld, dat de soldaat van 1965 een raket-mens zal zijn, die zich op het slagveld met sprongen van honderden meters kan verplaatsen. Aan zijn helm zullen twee apparaten zijn bevestigd, die infra-rood licht uitstralen, zodat de dra ger 's nachts even goed kan zien als overdag, maar zelf niet gezien wordt. De soldaat van 1965 draagt voorts kleding, die hem beschermt tegen kogels en granaatscherven en eveneens tegen radio-activiteit. Ook zyn gezicht en handen zijn bedekt van het gebied in het algemeen als voor de ontwikkeling van de Papoease be volking in het bijzonder.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1