d'VIJFF VLIEGHEN 40°/o korting HOUSE OF ENGLAND Regen, wind, koude en tegenslag plaagden gisteren Tour der V.N. Over de „kwestie - Kleen" waclit raad van Katwijk pre-advies af Corso-route J. K. H. van Dam veertig jaar bij N.Y. Distilleerderij Hartevelt Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 31 juli 1959 Tweede blad no. 29809 Leiden als vierde pleisterplaats ïïiin Zaalberg nog in oranje leiderstrui Ome Joop Legerstee met zijn uit gebreide stoet fratsen-tour rijders en de acht wagens tellende reclameka- tavaan hebben gisteren een dag van tegenslagen doorgemaakt. Eigenlijk was het de avond tevo ren al begonnen. De uitnodiging van Tom (Dorus) Manders om een be zoek aan zijn „Saint Germain des Preste brengen kon niet worden geaccepteerd, daar de jongens nog te jong waren. En gisteren was het al vroeg mis. Het was bar noodweer in Amsterdam. £>e start die op negen uur was bepaald, werd uitgesteld en uitgesteld, maar omstreeks elf uur vertrok men toch maar om spoedig te ervaren, dat het slechte weer niet voor de hoofdstad ge reserveerd was. Regen, wind en koude konden de jongens niet deren. Diep in capes en jassen gedoken fietsten zij welgemoed verder tot in Lisse een barse politieman hun de weg versperde. Deze kwam tot de ontdekking, dat de stoet muziek maakte zonder de daartoe ver eiste vergunningen. Gelukkig liep het met een sisser af. In Noord wijk kreeg de Tourleiding te horen, dat het pro ces-verbaal niet doorging. Maar inmid dels was men daardoor kennelijk zo van de kook geraakt, dat men tussen Lisse en Noordwijk de weg kwijtraakte. Het ontvangstcomité, dat aan de Noord wijkse gemeentegrens gereed stond, heeft enkele uren flink kunnen uit waaien. Ver over tijd, omstreeks vier uur arriveerde men in de badplaats. En - toen was de „Flying Arrowbaan", die enkele uren voor de dagelijkse sprint van de Tour was vrijgehouden, alweer bezet Geen kusje Dus gisteren geen kusje voor een winnaar. Hetgeen nog niet inhield, dat de Leidenaar Wim Zaalberg zijn oranje leiderstrui, die hem een dag tevoren door Heintje Davids om de smalle schouders was gehangen, zou mogen behouden. Want er zijn ook andere factoren, die meetellen voor het klas sement: orde, netheid, goed gedrag en klusjes opknappen. Maar het zou de Tourleiding overigens niet verwonderen als de tengere Wim het begeerde klein ood tot de eindstreep van de 1200 kilo meters lange tocht zou kunnen bewa ren, want hij is niet alleen snel op de fiets, maar gedraagt zich ook voorbeel dig. Het zal dus voor nummer twee op de lijst, de Arnhemmer Rudi Richter een hele kluif worden de achterstand in te halen. Gisteren is het hem in ieder geval niet gelukt. Advertentie. BEWONDER EERST HET LEIDS BLOEMENCORSO op zaterdag 1 augustus a.s. en ZET DAARNA ZELF de BLOEMETJES BUITEN in: CHALET WARMOND S.v.p. tijdig reserveren telefoon 0.1711-855. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Thomas Maria, an. van J. C. M. Berbee en C. C. P. W. Mentink; Jacqueline Maria Theresia. dr. van J. C. G. Tettero en A.T. Tollenaar; Anneke, dr. van C. Bonussen en E. Daim; Cornelia, dr. van J. van der Boon en P. de Mol; Johanna, dr. van J. van der Boon en P. de Mol; Johanna Ida, dr. van H. J. Dlckhoff en J. M. <le Boer; Anetrte Johanna Cornelia, dr. van W. Kamphuis en J. C. C. Nijssen; Willem Hendrik Jacobus, zn. van J. Paddist en P. T. Nagtegaal; Margaretha Maria, dr. van C. G. Borst en J. C. van Beek; Ronald Berthil. zn. van A. Korsuize en M. van der Leede. GETROUWD. N. Timmere en A. Noordervllet; H. P. Blijenburg en J. M. L. Kerstens; D. Noort en C. H. M. Verhoeven; P. J. de Vrijer en E. Koelega; A. Q. C. van Ruiten en J. C. M. Smlt; P. Groenendijk en M. C. H. den Hollander. OVERLEDEN. A. Lepelaar, 69 j.. weduwe van P van Hoven; J. Hanselaar, 84 J., vrouw; G. H. Roest, 7 j., dochter; W. P. Jorlssen, 89 man; D. Snoeker, 72 J., man. In 1963 ziekenhuis voor Amsterdam-Noord? Kosten: acht miljoen (Van onze Amsterdamse correspondent) Het tragische geval, waarbij een jonge vrouw in Amsterdam-Noord in afwachting van een ziekenauto over leed, terwijl de ambulance onderweg was via de IJ-pont, heeft de behoef te aan een ziekenhuis in Amsterdam- Noord weer eens duidelijk onder streept. En de Stichting die de bouw van zo'n ziekenhuis in samenwerking met de gemeente Amsterdam voor bereidt, heeft dan ook niet geaarzeld de details van het nog op de teken tafels liggende project bekend te ma ken, in de hoop dat de Rijksoverheid spoedig vergunning voor de bouw zal verlenen. Het ziekenhuis, dat plaats zal bieden aan 200 bedden. Is gesitueerd in het hart van het ruim 50.000 inwoners tel lende stadsdeel. Het hoofdgebouw krijgt zeven verdiepingen en het zusterhuis, dat uitkijkt op de noordelijke uitmon ding van de IJ-tunnel (en waarin iede re verpleegster een eigen kamertje krijgt) wordt nog een verdieping hoger. De twee vleugels van het gebouw krij gen respectievelijk twee en drie etages. Ofschoon men voor de behandeling van zeer speciale gevallen blijft aan gewezen op het Academisch Ziekenhuis (het Wilhelminagasthuis) wordt het ziekenhuis in Amsterdam-Noord toch van meer afdelingen voorzien dan aan vankelijk was geprojecteerd. Gezien de ligging nabij het havengebied en de grote 27.000 arbeiders tellende industrieën, komt er een complete ope ratiekamer. die uitsluitend zal worden gebruikt voor de poliklinische chirurgie, de eerste hulp. Het hoofdgebouw krijgt een speciale verdieping voor de kraam, en de gyn aecologische afdelingen. De hoogste etage is bestemd voor de kinderafde ling, die o.m. een speelkamer en een solarium zal bevatten. In een van de vleugels worden de operatiekamers en verdere behandel ruimten ondergebracht, in de andere vleugel vinden specialisten poliklinische ruimten voor het houden van hun spreekuren, terwijl hier tevens onder komens zijn gedacht voor een consul tatiebureau voor t.b.c.. voor Kruisver enigingen en voor afdelingen voor re validatie en fysische therapie. De plannen voor de bouw van het ziekenhuis dateren van vier jaar ge leden, toen de Stichting in het leven werd geroepen. Commando-wisseling Hr. Ms. „Karei Doorman" Op 4 augustus zal kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede het be vel over Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman overdragen aan kapitein ter zee J. G. Stegeman. Kapitein ter zee Van Oostrom Soede blijft evenwel commandant smaldeel V, waarvan Hr. Ms. Karei Doorman het vlaggeschip is. Weinig wachtenden In de stromende regen werd uit Noordwijk vertrokken naar Leiden, waar de weinige wachtenden eerst tien Utrechtenaren zagen verschijnen, die in Voorhout na het eten de boel hadden moeten opruimen. Ruim een kwartier later verscheen Wim Zaalberg, die ver gunning had gekregen om zijn woon plaats voorop binnen te rijden. Kort achter hem zat de hongerige karavaan. Enthousiast rolden de jongens het An- tonius Clubhuis binnen. De moeilijk heden van de dag waren snel vergeten. Opnieuw wachtte een stevige maaltijd en daarna een uitstapje naar de Ster- rewacht of een kopje koffie bij een van de Leidse jongens thuis. En dan spoedig op de luchtbedden om vandaag weer vroeg op de fietsen te klauteren voor de tocht naar Scheveningen met een echt sprintje op de boulevard. Mor gen dan weer verder naar Rotterdam voor de nu toch wel begeerde rustdag. De Leidse deelnemers aan deze Tour, die zich volgens de heer Legerstee voor treffelijk houden en uitstekend gedra gen. Zijn Ignar de Jong, Han van der Zwet, Henk Bredeveld, Reinier Gijzenij Arnold Verplanke, Wim Zaalberg, Eric Kerkvliet. Rob Faber, Arie Verwelzen en Leo Julien. In het Antonius Clubhuis beginnen de jongens meteen de slaapplaatsen in gereedheid te brengen. De twee grote rivalen, Rudi Richter uit Arn hem (links) en de oranjetruidrager Wim Zaalberg uit Leiden (rechts) hebben tezamen een hoekje opge zocht, waarin ook Harry Fagal uit Arnhem een plaatsje heeft gevon den. Mr. dr. L. Sprey voorzitter scheidsgerecht bloembollenhandel Met ingang van 1 juli j.l. is onze stadgenoot, mr. dr. L. Sprey, benoemd tot voorzitter van het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel, ingesteld vanwege de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. De heer Sprey was sinds 1 januari 195- plaatsvervangend voor zitter van dit college, dat 95 van alle geschillen in deze branche berecht en dat bestaat uit drie kwekers en drie exporteurs onder voorzitterschap van een Jurist. De laatste 4 dagen: zaterdag 1, maandag 3, dinsdag 4, en woensdag 5 augustus Met de laatste dagen van de Service-Verkoop voor de deur en het najaar in ziebe, is dk voor u een unieke gelegenheid om ow garderobe op eea zeer voordelige wijze te completeren. 40°/o korting op alle kostuums, w.o. Italiaanse kam garens en Engelse flannels in herfsttinten nü v.a. 95.70 40°Io korting op alle sportcolberts, w.o. Schots® tweeds en Italiaanse nouveauté's nü v.a. 47.70 40°/° korting op alle demi's, w.o. origin^. Cfornbi* en Italiaanse mohairs nü v.a. 89-70 40°/o korting op alle sporthemden, «!le«n In onz» M»k te Amsterdam nü v.a. 5.95 40 °/o korting op alle Terylene en zuiver xijden dassen. Vanzelfsprekend ia de korting van 40°.'o ook van toepassing op onze effea grijze barathea en uni-blsuws kamgaren kostuum». Ameeecdem Den Haag Eindhoven Hilveuum Bueewn Openbare behandeling Voor de openbare vergadering van de Katwijkse gemeenteraad, die gisteravond om half acht onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker werd gehouden, be stond vrij veel belangstelling van de zijde van het publiek. Onge twijfeld werd dit in hoofdzaak ver oorzaakt door het voorstel van de heer A. Wassenaar (AR), L. Bor- leffs (VVD) en A. C. Berkheij (CH) om afkeuring uit te spreken over handelingen door de heer D J. Kleen destijds in zijn functie van wethouder der Bedrijven ge pleegd, t.w. het betrekken van goederen van de bedrijven tegen voorwaarden, die slechts voor per soneel in dienst der gemeente gelden. In ons blad van woensdag j.l. gingen we op dit voorstel reeds uitvoerig in. Aangezien Burgemeester en Wethouders Twee uur uit Rijnsburg 3.45 uur in Leiden Morgenmiddag zal „Hare Ma jesteit de Vrouiv" - onder dit motto wordt het bloemencorso dit jaar gehouden - door Rijns burg, Oegstgeest en Leiden trekken. De route van het corso is als volgt: vertrek van het gebouw Flora te Rijnsburg (twee uur), Oegstgeesterweg, Brouwer straat, Burg. Meyboomstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Dubbele Buurt, Vliet N. Z., OegstgeesterwegVan Rijns burg naar Oegstgeest via Rijns- burgerweg en Rijnzichtweg Oegstgeest (drie uur): Rijn zichtweg, Leidse Buurt, Rhijn- geesterstraatioegWijtteiibach- iveg, Louise de Colignylaan, Koninginnelaan, W. de Zwij gerlaan, Terweeweg, De Kem- penaerstraat, via Warmonder- weg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden (3.45 uur): Stations plein, Stationsweg, Rijnsbur- gersingel, Maresingel, Heren singel, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Plantage, Levendaal, Ko- revaarstraat, Br eestraat (onge veer half vijf), Noordeinde, Wit te Singel, via Koepoortsbrug naar Jan van Houtkade. Vertrek avondcorso in Lei den (7.30 uur): Jan van Hout kade, Jail van Houtbrug, Zoe- terwoudse Singel, Plantage, Utrechtse Veer, Zijlsingel, He rensingel, Maresingel, Rijns- burgersingel, Stationsweg, via Rijnsburgerweg naar Oegst geest en via Leidse Straatweg, Geversstraat, Leidse Buurt en Rijnzichtweg naar Rijnsburg. voorstelden om dit stuk in hun handen te stellen voor het uitbrengen van pre advies, was echter te verwachten dat deze zaak thans geen aanleiding tot discussies zou geven, hetgeen ook inder daad het geval bleek te zijn. Slechts de heer N. J. van Duijvenbode <CH) ver klaarde het te betreuren dat deze zaak in de publiciteit was komen te staan en hij zou het dan ook verstandiger achten indien het voorstel werd ingetrokken. De heer H. Haasnoot (P. v. d.A.) vond echter dat, nu een en ander publiek was geworden, afhandeling in het open baar noodzakelijk is. Hy stelde zich dan ook achter het voorstel van B. en W. De voorzitter onderstreepte dit en ver klaarde dat, nu het voorstel is inge diend, de behandeling ook voortgang moet hebben op de wijze, als in het re glement van orde voorgeschreven. Dit reglement laat slechts twee wegen open, namelijk het voorstel in handen geven van B. en W. voor het uitbrengen van preadvies of het instellen van een com missie ad hoc die rapport moet uit brengen. B. en W. hebben de eerstgenoemde mogelijkheid voorgesteld omdat zij die in dit geval de meest juiste achten. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermede akkoord. MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HAJNDIGE ZWITSAL BABYSET Sinds 1955 directeur Morgen zal het 40 jaar geleden zün, dat de heer J. K. H. van Dam als jong ste bediende in dienst trad van de NV Distilleerderij „De Franse Kroon" voor heen Hartevelt en Zn., waar hij thans de positie bekleedt van directeur. De heer Van Dam vervulde in de loop der jaren met grote toewijding verschil lende administratieve functies, waardoor hij zich een uitnemend inzicht verwierf in alle facetten van dit bloeiende, eeu wenoude bedrijf (opgericht in 1734). Na het overlijden van de toenmalige ad junct-directeur, de heer J. Christiaanse, werd hij op 27 juli 1948 benoemd tot diens opvolger en toen de directeur, de heer L. Verkoren, zich in 1955 na een ruim 50-jarige werkzaamheid uit het be drijf terugtrok, was de heer Van Dam de aangewezen man om zijn plaats in te nemen. Waar de grote bescheiden heid van de jubilaris moeilijk verenig baar is met een grootse huldiging, vond deze, overeenkomstig zijn uitdrukkelijke wens. hedenmorgen dan ook uitsluitend plaats in de kring van de dagelijkse me dewerkers in het bedrijf, uiteraard mede in tegenwoordigheid van het college van commissarissen. De president-commissaris, mr. A. F. V .ai Y zendoorn voerde als eerste spreker het woord. Daarna werd de ju bilaris achtereenvolgens toegesproken door de adj.-directeur, de heer J. Ver koren. door de chef de bureau, de heer J. A. M. Pommee namens het personeel, door de heer C. Aalbers namens het korps der vertegenwoordigers en door de heer J. Schots als aandeelhouder. Deze van grote hartelijkheid en waardering getuigende toespraken gingen gepaard met de aanbieding van fraaie geschen ken. De jubilaris sprak een dankend slotwoord, waarna men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. „De vijf werelddelen herrijzen in oude glorie (Van onze Amsterdamse correspondent) Over enige tjjd zullen de gidsen van de Amsterdamse rondvaartboten de toeristen kunnen wjfzen op een vijf tal prachtige gevels aan de Prinsen gracht (nrs. 747 t/m 755), die bekend staan als „De vijf werelddelen", Zij zullen dat kunnen doen, omdat een particulier bedrijf heeft besloten om zelfs zonder op subsidie aanspraak te maken deze panden een kostbare restauratie te laten ondergaan. „De vijf werelddelen" zullen straks de firma Roos en Nijdam huisvesten, een van de grootste textielexportbedrijven. De restauratie is daarom zo kostbaar, omdat drie van de vijf panden tot het fundament toe zijn afgebroken, een operatie, die in nauwe samenwerking met Monumentenzorg is geschied. Steen voor steen is uit de muren gesloopt, steen voor steen is afgebikt en steen voor steen is genummerd, opdat zij straks weer dezelfde plaatsen in het bouwwerk zullen innemen, „De vijf werelddelen" zullen in hun oude glorie worden hersteld, waarmee opnieuw een monument voor Amster dam gespaard zal zijn gebleven. Omdat Amsterdam verheugd is over dit particulier initiatief, was er van morgen grote belangstelling voor het heien van de eerste paal, die het begin is van het nieuwe fundament. AANBESTEDING SLACHTHUISBRUG Hedenochtend heeft de directeur van gemeentewerken, ir. D. Y. Lem, namens B. en W. in de Stadsgehoorzaal aanbe- steeds het vervangen van de Slachthuis- brug door een duiker van gewapend be ton, met bijkomende werken. Er werd als volgt ingeschreven; fa. Koster en Visser te Waddinxveen f76.000, v. d. Bron en Visser te Voorburg f69.800, Visser en Van Hees te Utrecht f 67.800, A. Th. Stuifzand te Leiden f 65.200, J. Mens te Lisse f 61.000, gebr. Luiing te Woubrugge f 60.800, H. van Driel te Koudekerk f 60.400, L. P. v. d. Geer te Leiden f 60.200, Van Beuningen te Osa f 59.900, Zitman te Zoeterwoude f 59.675 en De Vries te Haarlem f59.400. Enige voorbeelden van de hoeden- I Jacques Heim. Midden „Loup Ga- mode voor de komende herfst en \rou", een klokhoed van kastanje- winter. Links „Lottt", een tam- kleurig fluweel, afgezet met een bourin van beige fluweel en struis- band van zwarte satijn met een vogelveren uit de collectie vanlbfjou en gekleurde steentjes uit de collectie van fean Barthet. Rechts een andere creatie van Jacques Heim, Majestic" genaamd, ver vaardigd van mmtd satijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3