RECORDREGEN IN WAALWIJK BIJ NEDERLAND - ENGELAND Ingrijpende wijziging bij degradatie en promotie Drie wereldrecords, vier Europese en nog drie Nederlandse records Ria van Velsen nam revanche Dit jaar geen bekercompetitie Voor het betaalde voetbal VAN DALSUMS HOGE TEMPO OOK F. SONNEVILLE TE BAR Karamoy-Herok winnend dubbel Vier wereldrecords sneuvelden tijdens Japan - Verenigde Staten Pover resultaat van Nederlandse sabreurs in toernooi-Boedapest MAANDAG 27 JULI 1959 TOPTIJDEN, BLOEMEN EN ZOENEN BIJ ZWEMMEN Drie wereldrecords, vier Europese records en drie Nederlandse records. Ziedaar de oogst van twee dagen zwemmen tussen de ploegen van Nederland en Groot-Brittannië in Waalwijk. Een tweekamp, die door Nederland met 112 tegen 89 punten werd gewonnen. Het fraaie bad „Het Hoefsven" had de naam zwaar te zijn. Na enkele trainingsbaantjes waren er vele deelnemers, die deze kwalifi catie bevestigden en inderdaad zag het bassin zonder overloopgoten om de golfslag te breken en met een vrij ondiep keerpunt er verre van snel uit. De feiten hebben wel anders bewezen. veilig is. Maar gezien tegen de Olympi sche achtergrond is ook deze Europese toptijd wel bijzonder scherp. Het blijft een sporttechnisch en sportfysiologisch raadsel waar die kleine tengere Corrie de snelheid vandaan haalt. Met haar le lijke hoekige slag had zij al bij het eer ste keerpunt een duidelijke voorsprong op de rest van het veld. waarin Judith de Nijs zich met moeite van Judy Sa muel kon losmaken. De 100 meter ging in 1.07.5. slechts een seconde langzamer dan Corrie's beste sprinttijd, de 200 me ter in 2.22.7, waarmee het de insiders duidelijk werd, dat er een nieuw Euro pees en Nederlands record in het ver schiet lag. Met een felle inzet van de armen en een voortreffelijke beenstuwing gingen de laatste 200 meter in 2.35 en en terwyl Judith de Njjs definitief met haar Britse rivalen voor de twee de plaats afrekende, perste Corrie er nog een vinnig sprintje uit. En weer klonken klapzoenen, weer waren er de bloemen en weer stonden alle foto- filmmannen elkaar te verdringen voor een plaatje van een druipende, la chende, dolgelukkige zwemster. Te Langzaam Eerlijk gezegd hadden we na al die successen ook nog een beetje gerekend op een nieuw Nederlands record van Wieger Mensonides op de 200 m. school slag. Maar de Hagenaar begon met een 100 m. in 1.19.5 iets te langzaam om on der zijn 2.41.7 te komen en het werd 2.43 als eerste voor de Brit Rowlinson. Cockie Gastelaars had zich in de es tafette teveel moeten geven om op de .individuele 100 meter opnieuw tot een [bijzondere tijd te komen. Maar ook de 1.04.6 waarmee zij Natalie Steward (1.05.41 versloeg, mocht er zijn. In de officieuse revanche-wedstrijd tussen de de waterpoloploegen (de Ne derlanders wonnen zaterdag gemakke lijk met 92) won het iets gewijzigde Nederlandse zevental onnieuw, nu met 102 van de Britten. Het was een wei nig aantrekkelijke strijd met veel fou ten, veel overtredingen en veel gehang van man teeen man. Het Zuidafrikaanse touringteam speel de een wedstrijd tegen de Nederlandse jeugd. De snelle en uitstekend samen spelende Springbokken bleven na een 22 ruststand met 74 in de meerder heid. Het begon zaterdagavond al, toen de 17-jarige Anita Lonsbrough als "n razen de op "n nieuw fantastisch wereldrecord op de 200 meter schoolslag afging en daarbij een hele seconde onder de tijd van Ada den Haan bleef. Toen was het duidelijk, dat de Waalwijkse baan ten onrechte voor niet snel was uitgemaakt. De BBC-reporter stond te springen achter de microfoon, de Britse ploeg en officials voerden een wilde Indianen- dans uit. Een half lachende, half hui lende Anita stond achter een groot boe ket bloemen in de lenzen van film- en fotocamera's te kijken. Maar het was een wat pijnlijke surprise voor onze ploeg, die onverwachte 2.50.3, waarmee een onaantastbaar lijkend record voor Nederland verloren ging. Men voelde, dat Nederland de schoolslag-suprematie hadv erloren en dat het heel moeilijk zal zijn die te heroveren vooral ook om dat het wel vaststaat, dat zelfs een Ada den Haan in haar allerbeste vorm niet tot deze tijd zou zijn gekomen. En In die vorm stak Ada zeker niet. Revanche Maar gistermiddag heeft de Neder landse zwemploeg revanche genomen, en goed ook. Het begon met een wereld record voor Ria van Velsen en uitgere kend werd dit record wéér van een Brit se zwemster afgesnoept. Judy Grinham, met 1.11.9 recordhoudster op de 100 m. rugslag. die het wedstrijdzwemmen vaarwel heeft gezegd, doch in Waalwijk aanwezig was als verslaggeefster voor het Londense blad „Daily Express", was de eerste die het lange Haagse meisje voor de batterij van camera's kwam ge lukwensen. Met haar prachtige lange slag. hoog over het water trekkend, maar toch weer de fout makend schuin- weg tegen de baanlyn aan te zwemmen was de Zian-zwemster als eerste op de 4x100 meter wisselslag na 40 meter van Margaret Edwards weggezwommen. Zij tikte onder Ada den Haan als eerste aan in 1.11.7, waarmee het wereldrecord, het Europese en het Nederlandse record was gesneuveld. Het Nederlandse record stond sedert 28 juni (Saarbrücken) met 1.12 al op naam van Ria van Velsen. Voorsprong kwijt Intussen was Ada den Haan haar voorsprong op haar grote rivale Anita Lonsbrough kwijtgeraakt met 1.23.7 voor de Eindhovense en 1.21.4 voor het meis je uit Huddersfield. Ook Tineke Lager- berg was niet geheel de oude en opnieuw liepen de Engelse meisjs nu door de goed vlinderende Christine Gosden ver der uit. Toen Cockie Gastelaars met rui me achterstand op Diana Wilkinson aan de laatste 100 meter vrije slag be gon, was voor de Britse vlinderslag zwemster 1.11 en voor Tineke Lagerberg 1.13.1 als tussentijd afgedrukt. Voor Cockie Gastelaars was de opga ve om het verlies weer goed te maken, een kolfje naar de hand. Met haar enor me. geheel aan de Australische armstijl aangepaste slag ging de Schiedamse achter de kleine Diana aan. Precies bij het keerpunt had zij haar te pakken en toen was het alleen nog maar de vraag welke tijd er uit de bus zou komen. Tn 1 03 tikte Cockie Gastelaars aan en de baanhorloges wezen toen als totaaltijd 4.51.5, 1.4 sec. onder het wereldrecord dus, dat op 5 september van het vorig jaar tijdens de Europese kampioen- De dolgelukkige Ria van Velsen wordt met haar nieuwe wereldre cord hartelijk gelukgewenst door de vorige recordhoudster Judy Grin ham, die de wedstrijden in Waal wijk als verslaggeefster bijwoonde. schappen in Boedapest door de Neder landse ploeg was gemaakt. Ook het Eu ropees record was hiermee natuurlijk verbeterd. Nog enkele malen Bondsvoorzitter Jan de Vries en de nieuw aangewezen Olympische chef de mission de heer E. van Maanen moesten na dit feest van toptijden, gelukwensen, bloemen en zoenen nog enkele malen van de tribune afdalen om bijzonder succesvolle landgenoten de hand te ko men schudden. De Eindhovenaar Leo Verburgt vier de zijn 24e verjaardag met een Neder landse record op de 400 meter vrije slag, door in een onbedreigde race met ko- bert Sreenan als belangrijkste belager in 4.39.4 precies 5 sec. onder de door de KNZB vastgestelde limiettijd te blijven. De PSV-er ging, zoals tevoren was af-, gesproken, goed met Coos de Jong mee en toen de Leeuwarder na 300 meter naar de vierde positie terugviel ging Verburgt als het ware gelanceerd op de finish af. De prestatie van de Brabant se zwemmer-kunstschilder was in dub bele betekenis slechts van nationaal De- lang, wanneer men bedenkt dat het we reldrecord van Yamanaka op 4.16.6 staat Op hetzelfde nummer verbeterde Cor rie Schimmel voor de derde maal bin nen een maand het Europese record. Met 4.57.7 kwam zij weer iets dichter bij het wereld-record van Lorraine Crapp, dat met 4.47.2 voorlopig echter nog wel Tezamen goed voor een wereld record op de 4 x 100 meter wissel slag. Van links naar rechts Ria van Velsen, Ada den Haan, Cockie Gas telaars en Tineke Lagerberg. Het bondsbestuur van de KNVB heeft besloten voor het seizoen 1959/'60 geen competitie om de KNVB-beker te organiseren, aan gezien de laatste jaren de beker- competities niet aan de verwach tingen hebben voldaan. Het be stuur hoopt te zijner tijd te komen met een nieuw plan ten aanzien van de wedstrijden om de KNVB- beker. BRITSE VOETBALPOOLS MOETEN BETALEN De Britse voetbalpoolondernemingen zullen met ingang van het nieuwe sei zoen (1959-1960) jaarlijks aan de Foot ball League en de Schotse League auteursrechten op de programma's moe ten betalen. Voorlopig geldt dit voor 10 jaar. Dit is het resultaat van een proces, dat de Football League in mei j.l. aan hangig heeft gemaakt tegen Littlewoods betreffende het copyright op het voet balprogramma en waarin de Football League in het gelijk werd gesteld. Voor de vier grootste poolondernemin- gen, Littlewoods, Vernons, Copes en Murphys, betekent dit jaarlijks een mi nimum-bedrag van 245.000 pond ster ling (2.5 miljoen gulden), dat terecht komt in de kassen van de F.A. en de Schotse League. Deze som is een half procent van het bedrag, dat in de pool door de deelnemers wordt ingelegd,, ver minderd met datgene wat de belasting ervan neemt. De overige poolonderne- mingen, de kleinere, die niet zijn aange sloten bij de Associatie van Poolpromo- tors, zullen een evenredig deel aan de voetbalorganisaties betalen. „De grootste gebeurtenis in het voet bal. sinds de Football League in 1888 werd gesticht", zo zien velen de beslis sing ten aanzien van het voetbalpro- gramma. Op welke wijze het geld zal worden besteed, is nog niet beslist. Competitie voor deelneming aan Europacup Het bondsbestuur van de KNVB heeft in zijn zaterdag j.l. gehouden vergadering een gewijzigde pro- motie- en degradatieregeling voor het betaalde voetbal vastgesteld. Deze regeling, die geldt voor het seizoen 1959/'60, houdt onder meer in dat niet meer twee, doch drie teams automatisch uit de ere divisie degraderen. De kampioenen van de beide eerste divisies pro moveren, zoals gebruikelijk was, automatisch naar de eredivisie. De nummers twee en drie van de eerste divisie A en B spelen een gehele competitie om de derde plaats in de eredivisie. De volledige regeling ziet er als volgt uit. EREDIVISIE Nummer één van de eredivisie ver krijgt in gevolge de bepalingen van het huishoudelijk reglement de titel kam pioen van Nederland. De nummers één, twee en drie van de eredivisie spelen een gehele extra-com petitie om één plaats voor deelneming aan de wedstrijden om de Europacup. De nummer 16, 17 en 18 van de ere divisie degraderen automatisch naar de eerste divisie. ArtvprtPntlp Zie advertentie op pagina 4, le blad. Leidse tenniskampioenschappen Hans van Dalsum, die door een tennisarm een jaar uit de roulatie is geweest heeft in de Leidse ten niskampioenschappen een alleszins geslaagde come-back gevierd. De sterke bezetting van het hoofd nummer in dit toernooi, het heren- enkelspel A, ten spijt is hij op over tuigende wijze Leids tenniskam pioen geworden. Zaterdagmiddag vond hij, tegen de altijd snelle Lex Karamoy na verlies van de eerste set 6-3, een topvorm. Zijn geduchte forehand die hij in die eerste set nog niet heel en al onder controle Fantastisch zwemmen van Yamanaka In de „recordkoorts" der laatste weken zijn zelfs de supertijden van de Australische wonderzwemmer Jon Konrads op de 200 en 400 meter vrije slag niet onaantastbaar gebleken. De 20-jarige Japanner Tsuyoshi Yama naka, die reeds vorig jaar het wereld record op de 200 meter vrye slag enige maanden op zijn naam had staan, was gisteren tijdens de tweede wedstrijd JapanVer. Staten zo goed op dreef, dat hij de niet voor mogelijk gehou den prestatie leverde, na de ver moeiende 1500 meter van zaterdag, gisteren de wereldrecords op de 200 en 400 meter vrije slag te verbeteren. Met zijn tyd op die 200 meter leverde hij bovendien nog een belangrijk aan deel in het nieuwe Japanse wereld record op de 4 x 200 meter vrije slag. Op de 400 meter startte de Japanner met als rivalen zijn landgenoot Tatsuo Fujimoto, de Australiër Murray Rose en de Amerikanen Alan Somers, Eugene Lenz en George Breen. In tegenstelling tot de 1500 meter, waarop Yamanaka zich steeds had gericht op Murray Rose, die op deze wedstrijden buiten mede dinging uitkwam, nam de Japanner direct de leiding. Na de eerste 100 me ter, die hij aflegde in 1 min. 1.1 sec. lag hij reeds een lengte voor op de Austra liër en halverwege (de 200 meter zwom hy in 2.05.8) was hij reeds uitgelopen tot 2 lengten. Murray Rose reageerde echter hevig en na 300 meter (tijd van Yamanaka 3.11.9) lag hij nog maar 2 meter achter. Yamanaka zag het ge vaar, begon een sprint die twee volle banen duurde en finishte in 4 min. 16.6. sec., bijna 2.5 sec. onder het wereld record van Jon Konrads. Murray Rose eindigde als tweede in 4.25.2. UITZONDERLIJKE VORM Yamanaka, die van zyn uitzonderlijke vorm wilde profiteren, vroeg later op de dag als eerste te mogen starten op de 4 x 200 meter vrije slag estafette. En ook ditmaal ging een wereldrecord van Jon Konrads eraan. Na een felle start keerde hij na- 100 meter in de fantas tische tijd van 58.5 sec., zakte op de derde baan iets af, maar eindigde met een indrukwekkende sprint, die hem op een tijd van 2 min. 1.5 sec. bracht, 0.7 seconde beneden het wereldrecord. Ku- fui (2.04.2), Kenjo (2.08.3) en Fujimoto (2.04.7), zorgden voortbouwend op de prestatie van Yamanaka voor een nieuw wereldrecord op de 4 x 200 meter vrije slag estafette met een totaaltijd van 8 min. 18.7 sec. Het oude record was sinds vier dagen in Japanse handen met 8.21.7. AMERIKA WON Hoewel de Japanse ploeg dus de meeste belangstelling voor zich opeiste, werd de landenwedstryd door de Ver enigde Staten gewonnen met 3733 punten. Daartoe werkte ook mede de kracht toer van de Amerikaan Frank Mckin- ney, die zijn eigen wereldrecord op de 200 meter rugslag verbeterde. Mckinney maakte een tijd van 2 min. 17.8 sec., ééntiende sec. beter dan het oude record, dat hij 12 juli j.l. tijdens de Amerikaanse kampioenschappen te Los Altos vestigde. had gaf hem in de tweede set punt na punt. Telkens als Karamoy met hoge topspins die fore-hand bestookte werd hij scherp en laag gepasseerd. Aan het net waren Van Dalsums beheerste kor te vollies zelfs voor Karamoy niet te belopen. De lob, die de Thor-RW man in de strijd bracht, kon in de ogen van Van Dalsum ook al geen genade vinden. De smash was doorgaans uitstekend ge plaatst. Het pleit voor Karamoy. dat hij niet opgaf, dat hij bleef vechten. Een van Dalsum in deze vorm was echter te sterk voor hem. Met 3-6, 6-1, 6-1 moest hij diens meesterschap erkennen. Te hoog tempo In de finale ontmoette van Dalsum de ex-wereldkampioen badminton F. A. Sonneville, die in de kwart-finale op grandioze wijze had afgerekend met Hans van de Weg 6-2, 6-1. Sonneville kon van Dalsums hoge tempo echter niet breken. Wel verweerde Karamoys clubgenoot zioh fanatiek in de twee de set kwam hij waarlijk met een ge durfde aanval 3-2 voor te staan maar ook hij had het hoofd te bukken voor de zwiepende forehand. Het was jammer dat Marls halver wege het toernooi door ziekte moest op geven. Leiden had ajiders wellicht een voorproefje gekregen van wat wij als finale herenenkelspel in de nationale kampioenschappen verwachten, Maris- van Dalsum. Van de Weg, die in 't he ren-enkelspel zo had gefaald kwam in het gemengd dubbelspel tot 'n explosie- op de volley en de smash, die Fredy Ma- rinkelle en Lex Karamoy voor onoplos bare problemen stelde. De eerste set ging nog voor V. d. Weg verloren om dat zijn partner, Mej. Commandeur maar geen antwoord kon vinden op Ka ramoys topspins. Toen zij daar in de tweede set op ingeschoten raakte, en daarnaast Mej. Marinkelle afzakte, twijfelde niemand van het talrijke pu bliek aan het uiteindelijke resultaat, een zege voor Mej. Commandeur-V. d. Weg. De zege kwam met 3-6, 6-4, 6-2. Mej. Commandeur verloor een tweede finale. In het dames-enkelspel moest zij in een pittig drive-duel de eer laten aan Mej. Seven, 4-6, 6-3, 3-6. Karamoy ging tenslotte niet met lege handen huis waarts. Met de Amsterdammer Herok als partner versloeg hij in de finale Van Dalsum en Sonneville in een par tij, die veel meer bood dan de cijfers 6-1, 6-2, zouden doen vermoeden. Uitslagen H.E.A.: derde ronde J- A. Karamoy H. A. K. Herok 6-0, 6-2. Halve finale: H. van DalsumJ. A. Karamoy 2-6, 6-1, 6-1; F. A. Sonneville- A. Lim 7-5 6-4. Finale: H. van DalsumF- A. Sonne ville 6-4, 6-3. Om de derde of vierde plaats: J. A. KaramoyA. Lim 6-0, 6-0. D.E.A. Finale: mej. J. Seven-mej. I. Commandeur 6-4 3-6 6-3. H.D.A. Halve finale: F. A. Sonneville en H. van Dalsum versloeg H. v. d. Weg en H. van Meegeren 6-2 7-5; J. A. Ka- EERSTE-DIVISIE De nummers één van de eerste divisie A en B promoveren automatisch naar de eredivisie. De nummers twee en drie van de eerste divisie A en B spelen een gehele competitie om één plaats in de eredivisie. De nummers laatst van de eerste-divisie A en B degraderen auto matisch naar de tweede-divisie. TWEEDE-DIVISIE De nummers één en twee van de tweede-divisie A en B promoveren auto matisch naar de eerste-divisie. De num mers drie van de tweede-divisie A en E spelen een gehele competitie om één plaats in de eerste-divisie. De drie laatst geplaatste elftallen van de tweede-di visie A en B - in totaal dus zes clubs - komen in aanmerking voor teruggang naar het amateurvoetbal. Met dien ver stande dat zij met de nummers voor laatst van het seizoen 1958/1959, te we ten ONA en Velocitas op een nader door het sectiebestuur betaald voetbal vast te stellen wijze eventueel in twee groepen een gehele of halve competitie zullen spelen om het aantal plaatsen, dat no dig is om bij de aanvang van het sei zoen 1960-1961 te komen tot één afde ling van 18 elftallen voor de tweede di visie, daarbij rekening houdende met de elftallen, welke krachtens de thans gel dende bepalingen overkomen van het amateurvoetbal. Indien de verenigingen ONA en/of Velocitas, welke in gevolge de promotie- en degradatieregeling voor het seizoen 1958/1959 in aanmerking komen voor teruggang naar het amateurvoetbal, in hetseizoen 1959/1960 een plaats bezetten welke recht geeft op promotie of het spelen van promotiewedstrijden naar de eerste-divisie zullen deze verenigingen niet behoeven deel te nemen aan de competitie voor het behoud van hun plaats in de tweede-divisie. ramov en H. A. K. Herok versloeg P Dominlcus en H. Nijeboer 6-2 6-3. Finale: J. A. Karamoy en H. A. K. Herok versloeg F. A. Sonneville en H. v. Dalsum 6-2 6-3. G.D.A. Finale: mej. I. Commandeur en H. v. d. Weg versloeg mej. F. Marin kelle en J. A. karamoy 3-6 6-4 6-2. H. E. B. halve finale: E. MauerF. Engelenburg 6-3 8-6. Finale: E. Mauer—J. Monod de Froi- deville 6-0 1-6 6-1. D.E.B. Finale: mej. A. Pino—mej. J. Overdijkink 3-6 6-4 12-10. H.D.B. Halve finale: J. van Steenis en J. Monod de Froideville versloeg R. Th. Praaning en B. Donk 8-6 6-3; J. Tege- ler en H. Tegeler versloeg H. Ubbink en F. Luyck 6-1 6-4. G.D.B. Halv finale: mej. J. Overdij kink en P. Fetter versloeg mevr. C. G. de Jong en W. J. de Jong 9-7 9-7. Finale: mej. J. Overdijkink en P. Fetter versloeg mej. A. Pino en J. Kluivers 7-5 7-5- D.D.B. Halve finale: mevr. S. B. Ub bink en mej. A. Pino versloeg mevr. E. Busser en mej. S. van den Bergh 7-9. 6-2 6-1. Finale: mevr. S. B. Ubbink en mej. A. Pino vrsloeg mevr. J. Wieriks en mej. J. Zwartz 6-3 11-9. H.E.C. Finale: F. Luyk-H. Mulder 6-2 6-2. D.E.C. Halve finale: mej. J. Tieleman mej. M. Laurey 5-7 6-3 6-3. Finale: mej. M. Wieriks-mej. J. Tiele man 6-3 7-5. H.D.C. Finale: J. Kluivers en H. Mul der verslaan A. H. Rijnbeek en J. Knij- nenburg 6-2 7-9 6-3. D.D.C. Finale: mevr. Wieriksmej. Koster-mej. v. d. Moortel 6-2 7-9 7-5. G.D.E. Finale: mej. Bout-Cassamej. Laurey-Knijneniburg 2-6 6-3 7-5. OLMEDO UIT VORM De Wimbledonkampioen Alex Olmedo blijkt volkomen uit vorm te zyn. In de halve finales heren enkelspel van de ten niskampioenschappen van Pennsylvania kreeg hy van de Zuidafrikaan Ian Ver maak een gevoelige nederlaag te slikken. Vermaak had slechts drie sets (62, 64, 62) nodig om de Peruaan uit te schakelen. In de andere halve finale zegevierde de Amerikaan Mackay met 26, 64, 6—2, 6—1, over de Davis Cupspeler van India, Ramanathan Krishnan. Noordwijksche Golfclub Op het terrein van de Noordwyksche Golfclub is gisteren gestreden om de Redelmeier Beker, 18 holes Stableford voor dames en heren. Winnaar werd J. D. Tresling (handicap 16) met 40 pun ten beste score laatste 9 holes ge volgd door A. Driehuizen (handicap 14) eveneens 40 punten; P. Lips werd derde (handicap 16) 38 punten. Het clubkampioenschap voor heren werd gewonnen door D. W. Bartlett, runner up W. Kwast. Tevens werd er een wedstrijd gehou den om de Offem Beker, 18 holes ec lectic. Deze werd gewonnen door J. D. Mulder (handicap 16), 32 2/3 punt. H. Steinz (handicap 9) werd met 32 pun ten tweede. Voor de halve finales van de heren scratchcompetitie golf is gisteren op het neutrale terrein „De Pan" gespeeld de wedstrijd AmsterdamHilversum. De uitslag was 54 in het voordeel van Amsterdam, dat in de finale zal uitko men tegen Eindhoven. Het wereldkampioenschap voor degen- equipes is door Hongarije gewonnen. De eindstrijd tegen Rusland wonnen de Hongaren met 9—7. Italië, dat vorig jaar in het bezit van deze titel was, eindigde op de vierde plaats in het eindklasse ment. In de strijd om de derde plaats hadden de Italianen tegen Frankrijk een zeer kleine nederlaag geleden. Na de degenequipewedstrijden werd het toernooi om de wereldkampioen schappen voortgezet met de teamwed strijden op sabel, waaraan een Neder landse ploeg deelnam. Kardolus, Heidenrijk, Tan en Haenen kwamen in de eerste ronde uit tegen Duitsland en Hongarije. Van dit viertal leverde de Hagenaar Kardolus de beste prestatie in de ontmoeting met Duits land. Hij won 2 partijen en de overige leden van het team brachten het leder slechts tot 1 gewonnen partij. De wed strijd gin g met 11-5 voor hen verloren. Tegen de Hongaren hadden onze land genoten geen schijn van kans. Tan werd weliswaar vervangen door Van Beem, maar deze wijziging heeft geen succes gehad. Het begon hoopvol. De Nederlandse ploeg verkreeg door een overwinning van Kardolus een 1—0 voorsprong. Maar veel meer stonden de Hongaarse sabreurs onze landgenoten niet toe. Heidenrijk kon nog een partij winnen en dat was alles: 9—2 in het voordeel van Hongarije. Een pover re sultaat De titel kwam terecht bij de Poolse ploeg. In de finale wonnen de Polen met 9—7 van de Hongarljen. In de strijd om de derde plaats heeft Rusland met 9-2 de Italianen verslagen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4