CANADA IN GEVAL VAN NOOD TUSSEN HAMER EN AAMBEELD r Doeltreffend defensiestelsel in samenwerking met de verdediging van de Verenigde Staten Afscliietplaatseii voor Bomarcs Kerkelijk L ZATERDAG ft* JÜW 1090 (Van onze correspondent in Canada) Montreal Nog nooit eerder heeft een Canadese regering haar defensieplannen moeten uitwerken tegen zulk een huiveringwekkende achtergrond als eerste minister John Diefenbaker en zijn kabinet nu genoodzaakt zijn te doen. De tijd dat Canada zich betrekkelijk veilig kon wanen in een wereldconflict is voorbij. Een Amerikaans atoom geleerde noemde dit land kortgeleden „de wachtkamer van de derde wereldoorlog". Het komt hierop neer, dat Canada de weinig benijdens waardige plaats tussen hamer en aambeeld zou bezetten. De Canadese bevolking maakt zich overigens niet bijzonder druk over de mogelijk heid van een oorlog. De consequenties ervan zijn zo angstaanjagend, dat men er liever maar niet aan denkt. In Ottawa kan men zich een dergelijke lethargische houding echter niet veroorloven. Daar dient men de werkelijkheid onder ogen te zien. gebouwd in Noord-Ontario en de twee de komt in het bergland ten noorden van Montreal. De Amerikanen hebben hun grote centra al voorzien van af- schietplaatsen, die bewapend zijn met Nlke-Hercules-raketten en hun lan- eeerbases voor intercontinentale bal listische projectielen liggen dichtbij de Canadese grens. „Invalspoort" Waar men zich elders vaak geen re kenschap van geeft, is hier zo klaar als de dag: Canada is Ruslands naaste buur en omgekeerd. Elke grote aanval in een eventuele oorlog zal geschieden over Canadees grondgebied heen met de Canadese pool als invalspoort. Ter afgrendeling van die toegangs weg naar de Noordamerlkaanee indus trie- en bevolkingscentra zijn de afge lopen jaren drie radarwaarschuwings- linies gebouwd, alle In Canada: een ln het hoge noorden (Dew), een midden door Canada (Mid-Canada) en een derde langs de Canadees-Amerikaanse grens( Pine-tree). Deze linies met hun verlengstukken boven de Atlantische en Stille Oceaan zijn verbonden met. en een deel van. de afweerstelsels in de Verenigde Staten en ten einde de de fensie zo doeltreffend mogelijk te ma ken. werden de verdedigingscomman do's in beide landen samengebundeld in het Noord am erikaanse hoofdkwar tier te Colorado Springs. Twee lanceerbases Nog voordat men zich echter een zeker gevoel van veiligheid kon eigen maken, deden nieuwe aanvalswapens supersonische bommenwerpers en later intercontinentale raketten het be schermingsvermogen van het ingewik kelde en kostbare afweersysteem in aanzienlijke mate te niet. Minister Pearkes van Defensie zei onlangs rond uit. dat er tegen ballistische projec tielen (nog) geen defensiemiddeien in zioht zijn. De Canadese regering, zich realise rend dat de tijd van het bemande al of niet supersonische gevechtsvliegtuig voorbij is, liet de Arrow, een toestel dat hier ten koste van 400 miljoen dol lar was ontwikkeld, schieten en besloot om de verdediging van het Canadese luchtruim toe te vertrouwen aan de Amerikaanse Bomarc-raJcet die voor zien kan worden van een atoomlading. Er komen twee lanceerbases voor die raketten in Canada: een wordt er al even DE VROUW IN HET AMBT De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft een brief geschreven aan de kerkeraden waarin adviezen zijn opge nomen over de afvaardiging van vrou welijke predikanten naar de meerdere vergaderingen. Vrouwelijke predikanten kunnen sinds kort naar deze vergaderingen afgevaar digd worden. Aangezien echter hierop ook vertegenwoordigers aanwezig zijn van kerkeraden, die de vrouw als ambts draagster niet hebben erkend, adviseert de synode de kerkeraden, die een vrouw wensen af te vaardigen, van dit recht geen gebruik te maken. In de brief wor den de kerkeraden, die de vrouw niet als ambtsdraagster erkennen er op gewezen, dat nu naar de nieuwe kerkorde sinds juni 1958 de vrouw op de kansel is toegelaten, het noodzakelijk is om, wil men een toestand van wetteloosheid voorkomen, de opvattingen van de an- dersgezlnden te eerbiedigen DE R.-K. KERK EN DE OPENBARE ZEDELIJKHEID IN SPANJE De rooms-katholleke primaat in Spanje kardinaal PI?, y Deniel, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hy zegt, dat het niet waar is dat Spaanse bisschop pen geheel vervuld zijn van seksuele vraagstukken. Het is evenmin waar dat hij dit jaar een herderlijk schrijven of een rond schrijven heeft doen uitgaan over open bare zedelijkheid of mode, zoals in de buitenlandse pers is gemeld. Deze be richten waren volkomen onjuist. Parochiegeestelijken hebben gemeend voor de maand juli kuisheid te predi ken. In het kerkelijk bulletin van To ledo, waarin ontwerpen van preken staan, staan richtlijnen hieromtrent. De regels voor dansen en zwemmen zijn niet ontleend aan een geschreven stuk van de kardinaal-primaat, aldus de ver klaring. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth, dr v. N. Molenaar en E. van Gyzen; Astrld Veronica, dr. v. P. Dijk huizen en G. A. J. Delmeer; Cornells Pe trus Johannes, zn v. J. C van Velzen en M. W. van Diest; Willem Frank, zn v. W. F. Snleder en L. R. Berkenbosch; Willem Leendert. zn v. W. Heemskerk en C. de Hoog; Hans, zn v. J. G. Reijken en M. Ent; Erna Jacqueline, dr v. I. Neuteboom en C. Dreef; Johannes Anthony, zn v. M. van der Meulen en M. van der Schaaf. ONDERTROUWD: L. H. Wltteman en C. M. Kraan; J. M. Schrama en M. E. Dijkmans; C. H. Mens en J. ten Donkelaar"; J. A. de Klerk Wolters en J. J. Stledlng; J. Labordus en C. M. Schllthuizen: E. Houwellng en J. C. Nieuwenburg; P. Rietkerk en T. Borsjes; P. J. Sndeker en C. Vermeer; H. Pomes en A. M. J. H. van Eyseren; A. P. de Zeeuw en T. A. Df|kstra; H. A. van der Mark en J. C. Humme; J. H. C. Kern en J. L. Es- bach; J C. Balhulzen en B. A. Koster; B. P. Hofstede en A. H. Neervoort. Welke mogelijkheden De somberheid van het vooruitzicht voor Canada wordt bepaald door een van de volgende mogelijkheden of een combinatie ervan. De combinatie is daarbij slechts een vergroting van het huiveringwekkende aspect. Indien gebruik wordt gemaakt van ballistische projectielen komen ze vrij wel zeker ook op Canadees grondgebied terecht. Bezigt Canada Bomarcs tegen binnenvliegende doelen, dan veroor zaakt de ontploffing van hun atoom ladingen neerslag van radioactieve deel tjes en brand- en luchtdrukgevaar over uitgestrekte gebieden in Canada. Treft de Bom are echter doel dan is het vrijwel zeker dat de atoom- of water stofbom. die de vijanid meevoert, even eens explodeert. Ook dat zal boven Canadees grondgebied gebeuren. Schieten de Amerikanen hun Nike- Hercules raketten af op vijandelijke vliegtuigen die zich nog boven Canada bevinden, dan krijgt dit land eveneens de volle laag. Men mag aannemen, dat de vijand zijn aanvallen ook zal richten op de lanoeerbases voor intercontinentale- raketten. waardoor het Canadees-Ame rikaanse grensgebied bloot komt te staan aan de uitweriring van atoom- ontploffingen en juist daar is de Ca nadese bevolking geconcentreerd. Interesse voor Genève Het lijkt er dan ook op. dat Canada de zwaarste klappen zal krijgen als er slagen vallen. Ook of misschien juist als de afweer doeltreffend werkt. Canada heeft nu pas besloten om acht van de twaalf eskaders, die de Cana dese luchtmachtdivisie in Europa vor men. uit te rusten met de Lockheed F-104 G. een onderneming die de schat kist op 400 miljoen dollar komt te staan. Een van de overwegingen is on getwijfeld geweest om mee te helpen het de Russen zo onaantrekkelijk mo gelijk te maken, iets te ondernemen. Het schrikbeeld om verschroeid nie mandsland te worden ligt zonder Iwij- fel ook ten grondslag aan de hardnek kigheid waarmee de Canadese regering blijf aandringen om alle manieren te onderzoeken die kunnen leiden tot een regeling van internationale vraagstuk ken. Vandaar dat de gebeurtenissen in Genève hier met ongewoon grote in teresse worden gevolgd. S.S.-officier gepakt in politiefunctie De Westduitse politie heeft gisteren dr. Georg Heuser, hoofd van de recher che van Rijnland-Palts, gearresteerd. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de massa-executies, die de SS-troepen in de vorige wereldoor log te Minsk in Rusland hebben uitge voerd. Volgens het arrestatiebevel heeft Heuser, die majoor bij de SS is ge weest. bevelen tot terechtstellingen ondertekend en ook zelf mensen dood geschoten Heuser werd in Bad Orb. waar hij zijn vakantie doorbraoht. gearresteerd. Een onderzoek wordt ingesteld om te zien of Heuser voormalige geestver wanten in belangrijke politiefuncties heeft geholpen. Bonn iel „boterstop" in klein grensverkeer door Strop voor winkeliers (Van onze correspondent te Bonn) Het Westduitse ministerie van Land bouw heeft gisteren de „boterstop" scherper gesteld. Met ingang van 1 aug. a.s. mogen de Westduitse grensbewoners en het kleine grensverkeer per persoon nog slechts 250 gram boter (tot dusverre 1000 gram) en 500 gram suiker (thans 1000 gram) uit Nederland en Denemar ken naar huis meenemen. Dit betekent o.m. voor vele Nederlandse winkeliers langs de grens van Nieuwe Schans tot Denekamp en van Winterswijk tot Vaals, die al jaren veel boter aan Duit sers verkopen, een grote strop. Hun om zetten zullen, zo neemt men te Bonn aan, ernstig teruglopen. Jongetje verdronken Gisteren omstreeks zes uur heeft zich ln de Haven ,ter hoogte van de Haven- kade. een tragisch verdrinkingsongeval voorgedaan ,dat het leven heeft gekost aan de 4-jarige Nico van der Klauw Om kwart voor zes had het jongetje de ouderlijke woning aan de Minne broersgracht verlaten .Toen het ventje tegen etenstijd niet terugkeerde, zijn de ouders en enkele buren gaan zoeken. Volgens de verklaringen van een 3-jarig meisje, zou de jongen op de wal van de Havenkade gezeten hebben, met zijn voetjes in het water. Vermoedelijk heeft hij het evenwicht verloren en is toen in het water gevallen. Na korte tijd dreggen vond men om 6.40 uur het stoffelijk overschot. Hoewel nog kunst matige ademhaling werd toegepast, heeft dit geen resultaat opgeleverd. Kleuters in Rotterdam niet zonder label op straat (Speciale beriohtgeving) De Rotterdamse politie heeft een op roep gericht tot alle moeders om haar kinderen .die nog niet hun naam en adres kunnen onthouden, een labeltje met naam en adres om te hangen of een briefje in de zak te doen. Elke dag verdwalen kleuters in de Maasstad, die moeilijk kunnen worden thuisgebracht, 's Avonds tegen etenstijd staat de tele- toon op het politiebureau vaak rood gloeiend van angstige moeders, die naar haar kinderen informeren, die na het spelen op straat, nog niet thuis zijn gekomen. Opnieuw enige bos- en lieibranden Bij de Waterberg in Ugchelen is gistermorgen op vrijwel dezelfde plaats als eergisteren weer een bosbrand ont staan. De bosbrandweer rukte met groot materieel uit om het vuur te be strijden. Daarbij werd zij geassisteerd door honderden militairen en talrijke burgers. Er werd een tegenbrand ge- stioht om het vuur in een bepaalde riohting te dwingen. Ongeveer 20 hec taren heide en vliegdennen gingen ver loren. Ongeveer vijf hectaren bos zijn gis termiddag verloren gegaan door een brand, die woedde aan de Schaapsallee m de gemeente Rheden. waar ook de grote bosbrand nabij de burgemeester Bloemersweg woedde. Bewakingsper soneel .dat daar nog was, werd in al lerijl gedirigeerd naar de Schaapsallee. waar ook spoedig brandweren, waaron der van de vliegbasis Deelen. arriveer- aen. £M| Na drie uur zwoegen slaagden de brandweerlieden er met behulp van de militairen in de vuurzee te doven en was het gevaar voor verdere uitbreiding in deze zeer bosrijke omgeving bezwo ren. Omtrent de oorzaak van deze bos brand valt niets met zekerheid te zeg gen. Gistermorgen heeft in de gemeente- bossen van Hilvarenbeek een brand ge woed, als gevolg waarvan weer plus minus anderhalve hectare bosbezit ver loren is gegaan. De brand, die op grote afstand waarneembaar was. had fataal kunnen worden, doordat hij was uitge broken in een bosperceel ter grootte van ruim 200 hectaren. Door krachtda dig optreden van de Hilvarenbeekse brandweer, die in recordtijd ter plaatse was. was men het vuur binnen een half uur volkomen meester. De assistentie verlenende brandweren van Tilburg en Goirle gebruikten ne velspuiten voor de nablussing, waardoor voor een heroplaaien van het vuur niet meer behoefde te worden gevreesd. OVERLEDEN: Donderdag is een kostbare brand weerauto de prooi van een heide brand nabij Hoenderlo geworden. Gisteren kon de wagen als een ge blakerd wrak worden geborgen. Dit vreemdsoortige wagentje, de „Go-kart" met een tweetact-motor- tje van 150 cc, is in Amerika al Eemmeien. tijd een gewone verschijning. Nu begint het ook Engeland te ver overen. Niet op de weg, maar op racebanen, waar er spannende wed strijden mee worden gehouden. Geslaagde proef met „Thor"-pro j ectiel Van de basis Cape Canaveral is gis teren een ballistisch projectiel voor middelgrote afstand van het type Thor gelanceerd. De neuskogel die was voor zien van een filmcamera ,is later uit zee opgehaald na 2700 km. te hebben afge legd. Aalsmeerse Bloemenveiling De heer W. Maarse treedt af ais voorzitter Op de gisteren gehouden jaarlijkse vergadering van de Centrale Aalsmeerse Bloemenveiling is het bestuur gemach tigd de plannen verder uit te werken tot uitbreiding van de bestaande gebou wen, waarmee ongeveer anderhalf mil joen gulden gemoeid zal zijn. De voorzitter der veiling, de heer W. Maarse Jbzn heeft zijn functie, die hij sinds 1932 vervulde, neergelegd. Van 1938 af was hij tevens waarnemend di recteur. In deze periode heeft hij bijna alle regerende vorsten uit Europa als gasten in de veilinggebouwen mogen be groeten en de hoogste functionarissen en diplomaten uit vrijwel de gehele we reld. De ledenvergadering benoemde de heer Maarse tot ere-voorzitter der veiling. Een Japans meisje gekozen tot „miss Universe" De 22-jarige Japanse schone Akiko Kojima. een mannequin uit Tokio, is gisteravond laat in Long Beach (Ca- lifomië) gekozen tot „miss Universe". Het was de eerste maal dat een oos terse de kroon van wereldschoonheids koningin verwierf. Op de tweede plaats kwam miss Noorwegen, gevolgd door miss Amerika, miss Engeland en miss Brazilië Borstbeeld Karei Doorman te Rotterdam onthuld Zoon verrichtte plechtigheid (Speciale berichtgeving) Op de hoek van de Karei Doorman- straat en Van Bylandtplaats te Rotter dam heeft de jonge luitenant ter zee derde klasse Th. W. R. Doorman gister middag een borstbeeld onthuld, dat in de Maasstad tot in lengte van jaren de nagedachtenis zal levendig houden aan zyn vader wijlen schout bij nacht Karei Doorman. Langs de zonovergoten groen strook. waarop het beeld in het hart van Rotterdams nieuwbouw een plaats heeft gekregen, waren velen bijeen om te luisteren naar de luitenant-admiraal bd. C. E. L. Helfrich, die met een treffend woord de betekenis van de schout bij nacht heeft geschetst ln de verbeten slag in de Javazee in 1942, toen de Jap pen aanstormden om Indië te veroveren. De matrozenkapel uit Hilversum speelde het volkslied en de bede „Blijf bij mij Heer". Burgemeester mr. G. E. v. Walsum, de commandant Maritieme Middelen Kapitein-luitenant ter zee F. Steinmetz, de waarnemend commandant van het vliegdekschip Karei Doorman, kapitein-luitenant ter zee H. J. H. Ha- gedoorn, de heer H. V. Quispel namens de Kon. Ver. „Onze Vloot" en leden van de Winkeliersvereniging van de „Karei Doormanstraat legden bloemen aan de voet van het beeld. Namens de Staatssecretaris voor De fensie woonde de Commandeur B. Poortman de plechtigheid bij. Dirigentenvraagstuk is brandend probleem De internationale dirigentencursus 1959 van de Ned. Radio Unie is gister avond in het slot Zuilen te Oud-Zuilen op feestelijke wijze gesloten. Bij deze gelegenheid heeft de heer D. Repko als bestuurslid van de N.R.U. gesproken over het dirigentenvraagstuk, dat de ra dio in Nederland enige jaren geleden aanleiding heeft gegeven, elk jaar een dergelijke cursus te organiseren. De radio-omroep .aldus de heer Repko heeft bekwame dirigenten nodig, niet alleen in het omroepbedrijf zelf, maar ook in het overige muziekleven van Ne derland .waarvan veelvuldig concertuit voeringen worden uitgezonden. Met de cursus, die bedoelt bekwame dirigenten te kweken .dient de radio dus in de eerste plaats zichzelf. Het dirigentenvraagstuk ,zo ging de heer Repko verder is ln de hele we reld een brandend probleem. Om dicht by huis te blijven: onze eigen conser vatoria zijn niet in de gelegenheid een complete dirigentenopleiding te geven vooral bij gebrek aan de nodige beroepsorkesten, waarmee de aanko mende dirigenten kunnen werken. Na het conservatorium-onderwijs is een voortzetting nodig. De internationale dirigentencursussen van de NRU vor men een poging een bijdrage te leve ren tot de oplossing van deze moei lijkheden, volgens de heer Repko. Verbouwing Braziliaans vliegdekschip bij Verolme De Braziliaanse minister van Marine, Admirante J. P. Mattoso Maia, heeft met leden van zijn staf een bezoek ge bracht bij de Verolme dok- en scheeps bouw maatschappij op Rozenburg, waar, zoals bekend, het Braziliaanse vliegdek schip „Minas Gerais" wordt verbouwd, een werk waarmee miljoenen gemoeid zijn. De verbouwing bleek reeds zover gevorderd te zijn, dat de lunch kon wor den gebruikt in een salon, die reeds ge reed was en van verlichting en air-con ditioning was voorzien. Men denkt begin 1960 zover te zijn, dat de verschillende installaties beproefd kunnen worden. Wanneer het schip eenmaal gereed is biedt het plaats aan 150 officieren en 1300 onderofficieren en manschappen. De premiewoningbouw In 1959 zijn tot 22 juni premies toe gezegd voor 20.986 woningen. Op die datum waren op de centrale directie en bij de hoofdingenieurs-directeuren in de provincies ontvangen en nog niet afge handeld aanvragen voor 29.459 wonin gen. Dit deelt minister Van Aartsen mee in zijn antwoord op de schriftelijke vragen, die het Eerste Kamerlid, de heer Maenen had gesteld over de regulari- satie van de premiewoningbouw. Gouverneur Platteel naar Nederland Volgens officiële mededelingen heeft de gouverneur van Ned. Nieuw-Gulnea, de heer Platteel. het wenselijk geacht mondeling overleg te plegen met de mi nister van Zaken Overzee a.i. Met in stemming van de minister zal de Gou verneur zich op dinsdag 28 juli voor een korte dienstbespreking naar Nederland begeven. Gevaarlijk fietsen Kleuter gedood Gistermiddag is de 4-jarige jongen R. Spiesens uit de Van der Veldestraat te Loosduinen in de Emmastraat te Den Haag door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden. Hij is ter plaatse overleden. De kleuter zat achterop de fiets bij zijn 12-jarige buurjongen, die in de Emmastraat ter hoogte van het WSM-kantoor een stilstaande autobus wilde passeren. Tegelijkertijd werd hjj voorbij gereden door een vracht auto met aanhangwagen. Op dat ogenblik kwam het fietsstuur in aanraking met de bus. Tengevolge daarvan kwam de kleuter te vallen. Belgische vrouw op Amsterdamse pont gedood Door een tragische samenloop van omstandigheden is de 53-jarige mevrouw J. van der Wijngaard-Michels uit Duf fel (België) gisterochtend op een Am sterdams pontveer om het leven geko men. De door de 37-jarige kapitein A. J. Hoekstra bestuurde pont, die met meer dan normale vaart de fuik aan de o\erzijde van het IJ bij de Valkenweg invoer, botste daardoor vrij hard tegen de verende stopbalken aan. Volgens enkele verklaringen riep iemand van het pontpersoneel nog waarschuwend uit: ,.op de remmen", doch de 38-jarige chauffeur P. Verbist uit Duffel, tevens eigenaar van de bus. waarmee hij een dagreis door Nederland maakte, hoorde dit niet en het gevolg was. dat de bus die midden op de pont stond plotseling vooruit schoof. Juist op dat moment liep het slachtoffer voor de bus langs. Zij raakte bekneld tussen de voorzijde van de bus en de achterkant van een daarvoor staande Nederlandse vrachtauto en was op slag dood. Haar borstkas was ingedrukt. Bü onderzoek is gebleken, dat de Bel gische chauffeur de handrem niet vol doende had aangetrokken, zodat hem schuld aan het ongeluk verweten zal worden. Hetzelfde geldt voor de kapi tein van de pont, die niet voorzichtig genoeg zou hebben gevaren. „Doorbraak" in Little Rock In vier dagen tijds hebben 54 neger jongens en -meisjes zich opgegeven bij scholen die tevoren uitsluitend voor blanke kinderen bestemd waren, nadat de onderwijsraad besloten had de scho len op 8 september te openen op basis van een beperkte integratie. Van de negerscholieren hebben 48 zich doen Inschrijven bij de centrale middelbare school te Little Rock. INWOONSTER VAN BORCULO KRIJGT F. 6836,05. De Raad van Arbeid te Arnhem gaat f. 6836,05 uitbetalen aan een dame ln Borculo, die 17jaar geleden weduwe is geworden. Dezer dagen pas kwam de be trokkene op het idee, dat zij misschien recht op uitkering van weduwen- en we zenrente zou hebben op de rentekaart van haar overleden echtgenoot. zy diende een aanvraag in bij de Raad van Arbeid en inderdaad bleek, dat zy een flink bedrag aan rente met byslagen en kinderbyslag had te vorderen. Inmiddels zyn reeds kinderen van de dame ge trouwd. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik», dr v. A. Rotmensen en P. S. Jansen; Ellas A. Th., zn v. H. v. Teyilngen en G. de Graaf. Ondertrouwd: J. Ph. VUegenthart, 28 Jr en J. C. Vermelj, 21 Jr; B. van Krieken, 4 Jr en A. van der Horst. 22 Jr; H. Brou wer. 24 Jr en D. Rljnsburger, 22 jr. Getrouwd: J. Oosterveen en P. Zirkzee; C. N. van der Poel en J. M. Streng; A. J. Schonevllle en P. van Alphen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Soraya A., dr v. J. H. G. Mees ters en S. Timmerman; Adrlanus H., zn v. C. Hessellng en M. J. van Kesteren; Wera M., dr v. K. F. Flippo en S. H. van Baar- le; Jan P„ zn v. J. Prins en G. Lagas; Geertrulda. dr v. L. de MoolJ en P. de Moot); Johannes Kr., zn v. G. Ploos van Amstel en C. de Jong; Katlnka, dr v. A. C. Wolters en J. W. van Tljnen. Ondertrouwd: W. C. Mark. 25 Jr en G. Paschler, 19 Jaar. Getrouwd: H. van den Bosch, 28 Jr en W. F. van der Sleet, 23 Jaar; L. H. Wlerts, 27 Jr en A. L. Tlbbe, 23 Jr; H. Bakker, 25 Jr en W. Kraay, 24 Jaar; N. J. Oudshoorn 23 Jaar en J. L. Werkhoven, 26 jaar; J. H. Steussy, 32 jr en J. M. Knl)nenburg, 33 jr. Overleden: M. Strumphler. 80 jr. wed. van J. P. Vogel. 80 Jr; G. Goudkuil. 78 jr; H. van Dijk, wed. van Th. van der Voort. Jaar. VOORSCHOTEN Raadsvergadering met maar 2 punten Het had weinig gescheeld of de ge meenteraadsvergadering had gisteravond geen doorgang kunnen vinden, doordat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Van de 15 leden kwamen er geluk kig nog 9 ter vergadering, waardoor de benoeming van de heer W. Panman, hoofd van de openbare lagere school te Katwyk, tot onderwyzer aan de open bare uloschool te Voorschoten door kon gaan. De heer Panman werd met alge mene stemmen benoemd. De heer Pels verzocht de voorzitter in het vervolg dergelyke voorstellen eerder op de agenda te plaatsen en niet te wachten tot een extra vergadering drin gend nodig was. Aan de agenda werd als tweede punt toegevoegd een voorstel om aan het R.-K. Schoolbestuur medewerking te verlenen voor de bouw van een R.-K. Ulo met 8 in plaats van 6 lokalen. Do aanmelding voor de met september te openen school blykt ni. zodanig te zyn, dat verwacht kan worden, dat een school met 6 leslokalen en 1 vaklokaal spoedig te klein zou zyn. De raad ging akkoord met de wyzi- ging van het besluit van 10 februari J.l. om medewerking te verlenen aan de stichting van een 6-klassige uloschool. De 8-klassige school zal door het ge meentebestuur gebouwd worden en na derhand aan het schoolbestuur worden overgedragen. Wanneer met de bouw kan worden begonnen hangt nog af van de vergunningen van hogerhand. KERKDIENSTEN Herv. Gem. (dorp) 10 uur ds. W. G. MeyerLng (Doop>; 7 uur ds. W^eruna uit Wassenaar (Jeugddienst)(Ryndijk) 10 uur kandidaat Greive; (Hulp en Heil) 10 uur ds. van Leusden uit Leidschen- dam; (Nieuw Voordorp) Jeugdkapel 10 uur de heer den Boef. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk art 31: 10 en 5 uur ds. v. d. Putte uit De Bilt. VARIA Soms laat de mens het er lehjk by zitten. In Engeland had een echt paar een zoon en een dochter van resp. negen en zes jaar. Of het nu zulke ontzettende „lieverdjes" waren of dat de ouders geen gezag hadden, dat wordt nu uitgezocht. Vast staat evenwel dat de rechtbank er aan te pas moest komen, omdat vader en moeder het niet meer harden kon den en beslist geen leven meer m eigen huis hadden. Moeder kon by- voorbeeld de kinderen des morgens niet uit bed krijgen, zodat ze niet meer naar school gingen en vader was te bang om een sterke hand uit te steken, beducht dat zyn kinderen op de een of andere manier later wraak zouden nemen. De rechter be sloot van dit wonderiyke gezin maar eens een psychiatrisch rapport te la ten opstellen. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaauwen draad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714-208. Zuster v. d. Holst, Wit-Gele Kruis, Rijndyk 200, tel. 01714 - 255 (b.g«. 402). Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel 22030 en dokter v.d. Vliet—De Vries, tel. 22331. Warmond Dokter H. A. G. Bor.s, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, telef. 02532 - 7393. Wassenaar Artsen J. A. J. Paulides. Van Z. van Nyeveltstraat 42, tel. 4561 en H. S. Boogaart. Storm van 's-Gra- vesandeweg 1, tel. 4466. De apothekersdienst wordt tot de vol gende week zaterdag na sluitingstyd waargenomen door dr. P. Siderius Langstraat 86. tel. 2141. Voorschoten Dokter Thies, Leidse- weg 51, tel. 2520. Voor wykvervleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7