G RATI S Massaal enthousiasme hielp velen door de laatste zware kilometers Ferry Sonneville gaf v. (L Weg gevoelige les Kneusjes zeggen Barre tocht", oud-gedienden„'t Was ideaal Van Dalsum ook in lialve finale toegang voor M-Brigadiers! „De Sleutelstad" werd kampioen, L. Z. C behouden voor 2de klasse ZATERDAG 25 JULI 1959 VIERDAAGSE TELDE 567 UITVALLERS Vol vreugde wordt een bejaarde deelnemer, die de vierdaagse heeft uitgelopen, bij de finish begroet. Meer Zwitsers Daar hebben we de Zwitsers. Er waren er deze keer byna vierhonderd, maar volgend Jaar komen er meer. Veel meer, verzekerden ons Willi Walchi, een jour nalist, die over de Vierdaagse in drie talen in Zwitserse kranten schrijft en Oberleutnant Eglin, die lezingen houdt met lichtbeelden en eenvoudig wande^ laars voor Nijmegen „werft". Oostenrij kers komen er volgend Jaar ook in groten getale, verzekerden de Zwitsers ons. Zij kwamen in een compacte groep binnen, tamelijk laat. Ze lopen een beetje rommelig, maar hun fysieke con ditie is prima en onder de uitvallers zijn weinig Helveten. Israëli vallen principieel niet uit. Zo wel de militaire groep mannelijke en vrouwelijke soldaten als de buschauf feurs uit Tel Aviv zijn zo geducht ge traind en hebben onder onnoemelijk heter omstandigheden in hun land ge lopen, dat uitvallen een schande zou heten. De buschauffeurs voerden aankomst een wilde krijgsdans uit. De militairen deden dit vorig jaar ook, maar deze keer bepaalden zij zich tot vrolijk gezang. De meisjes trokken vieze gezichten, toen hun mannelijke collega hun lieten drinken uit monsterflesjes oud-Hollands vocht, die langs de weg worden verstrekt. Van een speciale verslaggever) Het grote Vier daag se-leg er heelt de laatste kilometers naar de "bloemen afgelegd onder gloeiende omstandigheden. Geroosterd kwamen de deel nemers Nijmegen binnenvallen om zich te onderwerpen aan de bloemen hulde. Mij spreekt de blomme ene tale", mocht menige wandelaar Guido Gezelle nazeggen, maar er waren er ook, die de vrijheid zouden mogen nemen ervan te maken „Mij spreekt de blare ene tale". Want er waren er heel wat, die met pijn de laatste kilometers aflegden. Zij bereikten hun doel dank zij de reusachtige morele steun van de massa's langs de kant. En dank zij een van de vele muziekkorpsen en drumbands uit binnen- en buitenland, die op de laatste kilometers van het parkoers de toon en de maat aangaven. Was er deze overweldigende steun niet geweest, dan zou den al tientallen voor de spoorbrug bij Mook wenend in de berm zijn neergestreken. moeten op eigen initiatief trainen, hetzy individueel of in een wandelclub. Ne derland slaat met deze Vierdaagse in het buitenland ieder jaar opnieuw een schitterend figuur. Het aantal buiten landse deelnemers neemt steeds meer toe en het aantal buitenlanders, dat op de vierde dag Nymegen bezoekt, is niet te schatten. Dr. Avenarius: „Men konzicher op trainen" Een barre Vierdaagse volgens deze potentiële kneusjes. De warmste van alle 43. Dit nu wordt gloeiend tegengespro ken door de oud-gedienden: „Deze Vierdaagse was eigenlijk zoals zo'n zomers wandelevenement behoort te wezen. Lekker koel 's morgens en be hoorlijk warm 's middags. Neen, een echte hete Vierdaagse was die van 1951. En vooral die van 1947. Die van 1947, dat was echt een kokend geval. Toen liep iedereen op kussentjes van blaren". Zó leggen de oudgedienden het uit. Dr. Avenarius, die voor de geneeskun dige verzorging van de Vierdaagse ver antwoordelijk is, legt het zo uit: „Dit droge, warme weer hebben we in de af gelopen maanden zo vaak gehad, dat iedereen zich erop heeft kunnen trainen. Wie nu uitvalt, heeft het, bijzondere omstandigheden voorbehouden, aan zichzelf te wijten". Gezien de cijfers, is deze warme Vier daagse toch aanzienlijk zwaarder ge weest dan de natte van vorig jaar. Vorig jaar waren er 450 uitvallers of 3.43 procent, dit jaar zijn er 567 geteld (laatste dag 14) of 4.23 procent. De percentages zijn even grillig als het weer, want in 1957, een Vierdaagse met kwakkelig weer, viel slechts 2.87 procent uit en in de winderige juliweek van 1956 liefst 4.67 procent. Half miljoen In de noordelijkste punt van Lim burg, bij de spoorbrug bij Mook, begon de zegetocht. Naar schatting een half miljoen mensen hebben langs het par koers de gehele middag het voorbijtrek ken van de duizenden gadegeslagen. Sommigen hadden het er een nacht voor over, om op een strategische plaats te Nijmegen een goed zitje te veroveren. De gemeentelijke tribunes op het laatste stuk, waren volgepakt. Voor f2.50 een dag in de stralende zon Men kan de zon uitschelden voor „ko peren ploert" en soortgelijke vlammen de termen, ze hoort bij de glorieuze laatste dag van de Vierdaagse. Als kijk spel was deze finale van de 43e Vier daagse dan ook weer voortreffelijk ge slaagd. Het betekent toch maar een bonk prestatievermogen, om met zo'n 12.815 man vier dagen wandelen of marcheren vol te houden. Van de circa 5000 burgers slaan we de prestatie ho- Opvallend Er waren zoveel opvallende groepen, dat een beschrijving alleen hiervan een Vierdaagse bezigheid zou vergen. Als kerstbomen versierde Schotten en Ieren en Engelsen met fraaigebiesde panta lons en uitbundig gekleurde hoofddek sels, allen Ijzig en stijl. Vlotte Luxem burgers en Belgen en grote detachemen ten Nederlanders in alle denkbare tenue's, van slordig tot Brits-pijnlijk verzorgd. De Duitsers liepen bijna on opgemerkt als grauwe mussen over het parkoers. Ook zij kregen applaus en bloemen, want deze Vierdaagse is het verbroederingsfeest bij uitstek. En tus sen al die militaire groepen, fier in de houding bij het naderen van de talloze autoriteiten en commandanten op de eretribune, de met bloemen en kransen getooide meisjes en jongens, dames en heren, opa's en opoe's. De studenten met hun wapperende pluimen vertegenwoordigden weer een aparte noot. Er waren 12 Leidenaars (2 uitvallers), 7 Utrechtenaren (3 uit vallers) en 5 Delftenaren (geen uit vallers). De Leidse en de Utrechtse studenten schreden achter hun be stuurscolleges naar de eindstreep. Het effect van de binnenkomst van Pro Patria werd verzwakt door de verme telheid van enige wandelaars, die tussen het collegium in rok en de wandelaars een eigen pas aanhielden. Weinig uitvallers in Apeldoorn De Vierdaagse van de NWB heeft ook dit jaar weer een uitermate klein aan tal uitvallers geeist. Slechts 11 van de 1068 op de eerste dag gestarte deelne mers hebben de tocht niet volbracht. En jammer genoeg bevond zich bij deze uitvallers de op een na oudste wande laar, de 75-jarige heer Buurman uit Rotterdam, die juist op het laatste ge deelte van het parkoers onwel werd. Honderden supporters en leden van wandelsportverenigingen waren met bus sen te Apeldoorn gearriveerd om de in tocht van het moedige wandelleger een nog kleuriger aanzien te geven. Die in tocht, waarbij alle deelnemers met grote boeketten bloemen waren getooid, werd opgeluisterd door verschillende muziek korpsen. Het wandelfestijn werd beslo ten met een défilé voor de burgemees ter van Apeldoorn en NWB-functiona- rissen. Italiaan Capio al F.D.-wereklkampioen Op de vijfde dag van de wereldkam pioenschappen in de Flying Dutchman- klasse te Whitstable, zeilde de Italiaan Mario Capio zyn Alderbarran II voor de derde maal in deze week naar de over winning. Zijn tijd was: 2 uur 27 min. en 7 seconden en Capio ging ruim een hal ve minuut voor de winnaar van donder dag de Duitser Rolf Mulka over de fi nishlijn. De Italiaan heeft hierna zo'n grote puntenvoorsprong op zijn concur renten. dat hij nu reeds wereldkampioen is of hy in de slotrace van vandaag start of niet. Onze landgenoot Ben Verhagen eindigde ditmaal als zesde, met een achterstand van meer dan twee minuten op de winnaar. Van de vyftien gestarte boten zeilden er veertien de race uit. De uitslag luidt: 1. Alderbarran II (Mario Capio, Ita lië) 2 uur 27 min. 7 sec.; 2. Macky VI (Rolf Mulka, West-Duitsland) 227.45; 3. Pousse-Moi Pas IV (Jean Renevier, Zwitserland >2.28.57; 4. Bellatrix (Giin- ter Pagell, Oost-Duitsland) 2.29.4; 5. Pandora (Adrian Jardine, Engeland) 2.29.26; 6. Daisy (Ben Verhagen, Neder land) 2.29.36. De stand na vyf races is: 1. Italië 4908 pnt., 2. Engeland 3908 pnt., 3. Nederland 3683 pnt., 4. West- Duitsland 3382 pnt., 5. Frankrijk 3005 pnt., 6. Denemarken 2507 pnt. WIELRENNEN Nederlandse Amateurs in Ronde van Joego-Slavië De eerste etappe van de Ronde van Joego-Slavië voor amateurs, die over 10 etappes meteen gezamenlijke lengte van ruim 1700 km. wordt gereden, is een zege voor de Joego-Slaviër Veselin Petrovic geworden. Hy won de rit van Zagreb naar Ryeka over 198 km. in 5 uur 2 min. en 43 sec. De Belgen Klas en Van der Veken werden tweede en derde in de zelfde tyd. Tot de 72 deelnemers uit 10 landen behoren ook enkele Limburgse amateurs. De plaatsingen van de Nederlanders waren: 8. Alfons Steuten 5 uur 2 min. 47 sec.. 14. Jan Hugens 5.02.53, 15. Jan Doek 5.02.53, 25. Marcel Nelis 5.09.46. Huub Nysten staakte in deze eerste etappe de stryd. In het landenklassement leidt Joego- Slavië met 15 uur 8 min. 15 sec., gevolgd door Bulgarije met 15.08.21 en Nederland met 15.08.33. „Swift" - morgen voor de zomercompe titie - start 10 uur precies te Oud-Ade. A en B-klasse 70 km., C-klasse 60 km. en D.-klasse 34 km. SCHERMEN Karpati Sabelkampioen De wereldtitel op sabel is voor een jaar in het bezit gekomen van de Hon gaar Rudolf Karpati. In de finalepoule boekte hij 6 overwinningen en slechts één verliesparty. De Hongaren hebben overigens op dit wapen gedomineerd. De tweede, vijfde en zevende plaats van het eindklassement werden ook door Hon gaarse sabreurs bezet. ATLETIEK Gerda Kraan in Ned. dames-atletiekploeg Onze stadgenote Gerda Kraan (De Bataven) is gekozen in de Nederlandse dames atletiekploeg voor de landen- wedstryd Nederland-Zweden op 2 au gustus te Vlaardingen en Frankrijk- Nederland op 9 augustus te Verdun. Het Leidse meisje zal met Jo Knaap (Beemster) de Nederlandse kleuren op de 800 meter hooghouden. CRICKET COMPETITIESTANDEN lste-klasse A HCC I 11 10 1 1 30 HCC II 11 9 1 1 28 HDVS 10 5 0 5 15 R. en W. 7 4 2 1 14 VOC 10 4 0 6 12 Quick (H.) 10 3 0 7 9 ACC 10 2 1 7 7 VRA 9 0 0 9 0 le-klasse B Haarlem 10 8 0 2 24 Sparta 7 5 0 2 15 PW 8 5 0 3 15 Quick (N.) 7 3 1 3 10 Excelsior 7 3 0 4 9 HBS 7 2 0 5 6 VVV 8 0 1 7 1 Leidse tenniskampioenschappen (Van onze tennismedewerker) Hans v. d. Weg wist werkelijk niet meer hoe hij moest spelen om oud-wereldkampioen badminton Ferry Sonneville van een zege af te houden. Bleef hij in het achterveld dan werd hij volgens de regelen der kunst uitgemanoeuvreerd, ging hij naar voor, dan werd hij over- lobd of slim zacht gepasseerd of tot een verdedigende opwaartse volley gedwongen waarop Sonneville in volgende instantie doorgaans de afmakende klap vond. Met 6—2, 61 behaalde de snelvoetige Thor RW-man een fraaie winst. Hij zal in de halve finale Roomburgs no. 1, Ed Lim, ontmoeten, die in een hard gevecht zegevierde over Baard, eveneens van Thor-RW, 7—5, 3—6, 7—5. Van Dalsum plaatste zich ook in de halve finale met een gcmakkelyke 61, 6—3 op Beukers. Karamoy zal ook wel zover weten te komen. Daarvoor dient hij af te rekenen met Herok, die Nije- boer met 9—7, 6—3 de baas bleef. Wie er straks in de finale zullen ver schijnen is met geen mogelykheid te voorspellen. Lim is op de drive wel een tikkeltje hoger aan te slaan dan Sonne ville, maar daarentegen moet hy in het netwerk en op de smash beslist de meer derheid erkennen van zijn tegenstander. Van Dalsum heeft zyn gevreesde fore hand weer aardig onder controle. Hy lykt echter nog niet direct in puike con ger aan dan die van de militairen; zyditie en daar ligt Karamoy's kans. Alleen met een doorgezette aanval is hij te slaan en wy betwyfelen of van Dalsum in staat is zyn zeker sterke aanval door te zetten. Als hy één set moet prysgeven is naar onze mening de zaak voor hem verloren. Jammer intussen dat Maris zich we gens ziekte heeft moeten terugtrekken. SonnevilleMaris zou een, gezien de vorm waarin Sonneville momenteel steekt, interessante krachtmeting zyn geworden. Vrijdag 24 juli. Heren enkel A tweede ronde: J. Beu kersJ. Koerts 62. 63; S. Huizinga- F. Koerts 108, 6—4; F. A. Sonneville- H. v. d. Weg 6—2, 6—1; H. A. K. Herok H. Nyeboer 8—6. 6—3. Heren A derde rende: H. van Dal sumJ. Beukers 6—1, 6—3; F. A. Son neville—S. Huizinga 6—3, 6—2; A. Lim— B. Baard 5—7, 6—0. 7—5 VIERDE TESTMATCH ENGELAND—INDIA Het Engels elftal staat in de vierde testmatch tegen India voor een nieuwe grote zege. Op de tweede dag werd het eerste inningstotaal van Engeland 490 runs waarna zes Indiase wickets vielen voor slechts 127 runs. Een century van Mike Smith en een 87 van Ken Barrington deden de score met een vierde wicket-stand van 109, in evenzovele minuten opgebouwd, snel oplopen. Het houdt niet op! Nu biedt de M-Brigade liefst 3 nieuwe Voor rechten tegelijk! Nummervakjes 7, 8 en 9 van je M-Brigade- Paspoort geven recht op gratis toegang in respectievelijk MINIATUUR-WALCHEREN, Middelburg (nr. 7) FRIES SCHEEPVAARTMUSEUM, Sneek (nr. 8) St. PIETERSBERG-GROTTEN bij Maastricht (nr. 9) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Heb jij de „Zilveren Band" al, M-Brigadier Vul je 2e logboek inWanneer je het instuurt, ontvang je per kerende post het teken van je nieuwe, hogere rangde „Zilveren Band", om bij je M-embleem te dragen! Deze M-cadeaus werden ge kozen door de 50 flinkste M- Brigadiers in de 13e ronde: 19 camera's, 14 radio's, 3 verre kijkers, 3 Lego-bouwdozen, 3 auto peds, 1 trainingspak, 1 driewieler, 1 paar rolschaatsen, 1 picnic-koffer, 1 Indianen-tent, 1 microscoop, 1 rubbervlot, 1 boekenbon. Melk met een glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal: V, kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van het Nederlands Zuivtlbureau, Rijswijk (Z-H.) Beslissingen voor Leidse waterpoloteams Dames enkel A eerste ronde: mej. 8.gen 6—0, 6—2. Seven—mej. Y. Burgemeestre 6—4. 3—6, 6—1. Tweede ronde: mej. I. Comman deur—mevr. I. Lie 7—9, 61, 62. Heren dubbel A: F. W. M. v. Bun schotJ. Beukers versl. J. Quarles v. Uf- fordJ. W. Verboon 64, 63; J. Koerts—F. Koerts versl. P. W. TieleJ. Mono dde Froideville 75, 64. Tweede ronde: J. NijeboerP. Domin- cus versl. J. C. R. DalyS. Huizinga 6—2, 6—1. Gemengd dubbel A: mej. F. Marin- kelleJ. A. Karamoy versl. mej. G. E. Kretzschmar—J. B. Holleman 6—1, 6—3; mej. E. JaminH. A. K. Herok versl. mevr. E. PufkusE. R. Scheepe 60, 4—6, 6—3. Heren enkel B derde ronde: B. Punt J. Langweg 2—6, 64, 64; E. Mauer— J. v. Steenis 2—6, 6—2, 86; E. Lalisang B. Achterhorst 6—3, 6—1; W. Koeke- bakker—R. Th. Praaning 6—8, 64, 9—7. Vierde ronde: F. EngelenburgJ. Noordman 64, 86; J. Monod de FroidevilleJ. Punt 64, 63. Dames enkel B derde ronde: mevr. C. G. de Jongmevr. S. v. d. Bergh 46, 6—2, 6—4. Vierde ronde: mej. A. Pino—mevr V. Splinter 75. 63. Gemengd dubbel B tweede ronde: mej. A. Pino J. Kluiversmevr. W. Wester- hout/E. Lalisang 46, 61. 63. Eerste ronde: mej. J. Mechelen/A. P. Maassenmevr. J. Wieriks/P. Hierneis 6—4, 6—0. Dames dubbel B eerste rondemevr. L. Busser/mevr. S. v. d. Bergh—mevr. A Soonius mevr. V. Splinter 6—2, 63. Heren enkel C derde ronde: J. Klui vers—H. Posma 6—3, 6—0; W. Koore man—C. Veenhuizen 6—0, 6—2. Vierde ronde: R. Meyer—A. P. Maasen 6—4, 8-6; H. Mulder—A. H. Grimber- Dric verenigingen, drie beslis singen. Twee in gunstige zin. De Sleutelstad werd kampioen en LZC blijft behouden voor de 2e- klasse, één in ongunstige zin, de Zijl wordt geen kampioen. Om met de laatste ploeg te beginnen. Het zat niet mee in Haarlem waar lijst aanvoerder DWR gastheer was. De vo rige maal in Leiden was het een aan vechtbaar duel geweest met veel onaan genaamheden; nu ln Haarlem een rus tige wedstrijd, maar met de Zijl in de minderheid Niet onmiddellijk, want Loek van Kampen opende de score voor de Kooiploeg. Maar daarmede was het Leidse krult verschoten en kwam DWR aan schot. En voldoende ook want zon der dat de Leidenaren enige afweer hadden werd het 41. waarmede de eindstand bereikt was en de beslis sing in de afdeling gevallen nl. de Zyl veilig. DWR kampioen. Slechte wedstrijd Datgene wat de Zijl vorige week reeds bereikt had nl. het behoud van de 2e- klasse. verwierf LZC gisteren in een van de sleohte wedstrijden van het seizoen. Maar hoe hard men in 't Leidse kamp ook knoeide, de Vest, de tegenstander, knoeide even hard mee. Zo werd het 01 door Siem Ouwerkerk. waarna LZC enkele doelpunten had kunnen uitlopen had niet Dick Tim mermans een strafworp gemist en Siem en Dick enkele malen tegen paal en lat geknald. Maar aan de andere kant ging 't net zo, er werd een straf worp gemist, een doelpunt gemaakt en verder alles tegen Jan Heck, die ln uitstekende vorm verkeerde, of zyn heiligdom aangeknald. Het bleef dus 1—1 en daarmede was LZC veilig en DAW kampioen. Prettige strijd „De Sleutelstad I" sloot ln de zwem inrichting „De Zijl" de zomercompe- Uitslagen open Leidse tenniskam pioenschappen Dames enkel C derde ronde: mej. M. Wieriks—mej. A. v. Venetiën 6—1, 0—6, 6—2. Heren dubbel C tweede ronde: A. H. Rynbeek D. Knynenburg—J. Strcur/J. Holsbergen 6—2, 6—3; J. Kluivers/H. Mulder—A. Bos'J. W. Gast 61. 60; W. A. Donker/F. Luyk—H. W. Nache- nlus/B. Mulder 4—6, 64, 64. Het kampioensteam van „De Sleu telstad". Staande van links naar rechts W. van Zijl, D. Binnekamp, P. Erades en C. Hooidonk. Zittend: W. van Rooyen, J. Dool en J. Bek kering. Het zevental is getraind door de heer Af. v. d. Voet. titie af met een klinkende 83 over winning op het Utrechtse DKR. Deze overwinning leverde tevens ongeslagen het kampioenschap op in de 2e-klasse C. doelgemiddelde 5213). Het was een snelle, spannende en prettige strijd. Het boterde prima in de Leidse voor hoede. Al vry vlug na het beginsignaal an de uitstekend leidende Frits Ruim- schotcl. nam Sleutelstad de leiding door J. Bekkering. Uit een vrije worp van Dool, goed doorgespeeld naar C. v. Hooidonk, bracht deze de stand op 2—0 en direct daarop scoorde Dool uit moei lijke positie 3—0. Door snel opzwem- men bracht v. Zyl de stand op 40. Ook na rust bleef Sleutelstad fel aanvallen en uit een vrye worp. door de uitstekend spelende v. Rooyen op Dool geplaatst, bracht deze met een mooie doorslagbal de stand op 5—0. Hierna kreeg de Utrechtse midvoor v. Velde uit moeilijke positie een kans en maakte daar gretig gebruik van (51). Het antwoord van de Leidenaars liet niet op zich wachten en na mooi aangeven van Erades scoorde Dool 61.. Door Dool (2x) en v. d. Velde; eveneens tweemaal, werd het tenslotte 8—3. Bloemen Na afloop werden alle spelers bloe men aangeboden, waarna men zich met de tegenparty van deze avond, de zusterverenigingen „De Zijl" en LWV de soheidsirechter en nog andere ent housiastelingen, naar „Het Profje" be gaf waar men nog enige tyd gezellig byeen bleef. Er werden nog enige woor den gesproken door de voorzitters van DKR en De Zijl, welke laatste zyn ge lukwensen nog vergezeld deed gaan van een bos fraaie anjers. De uitslagen van de overige door Sleutelstad gespeelde weastryden waren: Sleutelstad (meisjes)AZC (meisjes) 90 door doelpunten van J. Erades (6x). E. Bekkering (lx), S. v. Es (lx) en Gerda van Es (lx). Sleutelstad (jongens)—De Zyl (jon gens) 1—2: Sleutelstad (dames)—Swift (dames) 0—2.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5